1 z Inbraak in kapel m De Koningin Noorwegen Een ongeoorloofde loterij Zware brand te Rotterdam Dobbehnann lekker... man! Ernstige botsing in den nacht aI RADIO-PROGRAMMA NIET BESTAANDE L UCHT- POSTZEGELS OPNIEUW NAAR DEN KARAKORUM MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 v I U hebt gelyk! Men zij op zyn hoede x. leei Onhoudbaar gerucht De tegenspraak Eenige belangrijke voorschriften Sleutels verloren Merapi blijft werken Invoer siergewassen Xans op afstorting is vermeerderd Lutine-toren geplaatst OPNEMING TE DUUR? Groot bedrag aan effecten gestolen KWESTIE TANDTECHNIÓI Niet opnieuw aanhanging maken De spijkerplank deed haar werk Pluimvee, eieren en garnalen Brutale inbraak te Leeuwarden Vierde expeditie van dr. Ph. de Visser SMOKKELAUTO PASSEERDE DE GRENS Centralisatie der Crisisdiensten voltrokken Een groot slechts HET OPSLAAN DER ONVER KOCHTE BLOEMBOLLEN Aan den directeur 2000 boete opgelegd DRAADFABRIEK TE BLERICK STOPGEZET SERGEANT LATOOY OVER LEDEN U’ G« R. lief alle N bied hou< cent aiSre ite (vrij drai kom Dlp1 m. i tuig te v elsct k D zoet rat!' lett< FL BE! AL AL Brie' aantal paarden kon met moeite gered worden Stijgende prijzen op de graanmarkt Verlaging van den toeslag op rogge en gerst Vier personen gewond, van wie een ernstig DE STAKING AAN DE BLIKFABRIEK Contingenteering lint Voorlooplg uitstel Dinsdag 4 Sept. 1934 Kostbare kelk gestolen en offer blok gelicht kragen. I Net WIJ op voor De BI van veen GKV Voor r met prU- De ciborie was ongemoeid gelaten, maar de kelk was verdwenen. Het was 'n antieke, hooge zilveren kelk met gouden coupe. De zllverwaar- de was ongeveer veertig gulden, maar de histo rische waarde was veel hooger, daar zij onge veer 100 jaar oud was. - De bekende Nederlandsche ontdekkingsreizi ger, dr. Ph. de Visser, die consul-generaal is te Simla, heeft het voornemen te kennen gege ven het volgend jaar zijn vierde expeditie naar het Karakorum gebergte In Noord-Kashlr te on dernemen. Het werk aan de Blikfabriek te Weesp is voorlooplg hervat, in afwachting van verdere mededeellngen van het hoofdbestuur. BANDOENG, 1 Sept. (Aneta.) De sergeant Latooy, die 30 Augustus met zijn lesvliegtuig bij het vliegveld Andir neerstortte en daarbij ern stig werd gewond, is overleden. dat der ▼ar op var krat schaft o. 1. Naar toren wrak van de „Lui 24 lOf On 721 Ge\Y als Bui ziel ner ge* Van Lett of 1 dit Jont aan huu gelM lett. Bie WI. tijd het of Got lief gez ▼oo wei Br. Biet OP zin. ling Brie BUm ven H. kert goed dere lette VO va Br. 1934 ge- BEF Gevr voor Onbevoegden hebben zich toegang ver- schaft tot de kapel van de R. K. Begraaf- plaats „St. Barbara” aan den Schoterweg te Haarlem. De koster maakte, zooals altijd, des mor gens de deuren van de kapel open; sfj wa ren niet geforceerd. pl.m HU Loot avoc Buts voor J. C bekt verr; bjj 1 83 j E Oen Hetgeen we in het begin van de maand Au gustus meldden, dat door de slechte tijdsom standigheden de directie der Llmburgsche draadfabrlek te Blerick vermoedelljk met 1 Sep tember zou moeten overgaan tot algeheele slul- zullen maat- voor be- hleruit worden uit Terschelling gemeld wordt, Is da Zaterdag n>et goed gevolg boven het i” geplaatst. Bij schrifteljjk vonnis heeft de Haagsche kantonrechter, mr. Ferguson, den directeur van de Ned. Spaarbriefbank, N. O. M. O„ die door middel van agenten z.g. spaarbrieven heeft verkocht, die trokken* op de Staatsloterij, con form den eisch van het O. M. veroordeeld tot een boete van 2000 subs. 100 dagen hechtenis. Hoe kwam de dief binnen? Het kerkhof en de kapel zijn tot zes uur open. Om vijf uur had de koster dien dag nog een bezoek aan de kapel gebracht en daar hij een conferentie had, sloot zijn dochtertje eerst om zeven uur de deuren, zonder binnen te gaan. Dat de inbraak tuseehen vjjf en zeven uur zal hebben plaats gehad is echter niet waarschijn lijk, omdat op het gitaar verschillende lucifers gevonden zijn. Het zal dus wel een nachtelijk bezoek zijn geweest. De altaartafel was met beitels beschadigd en de altaarsteen was geheel uitgebroken. Verschil lende hoekjes waren er afgestooten, hoewel de relikwie onbeschadigd bleef. De koster begaf zich daarna natuurlijk naar het offerblok en constateerde, dat dit gelicht was. Kamponggrens gebied niet i de MILAAN, 369 M. 5.30 Populair concert 9 05 Operette-ultzendlng. ROME. 431 M. 6.20 Gramofoonmuziek 9.05 Concert 10.35 Dansmuziek. De bult kon echter niet gooot zijn, want het blok was juist eenige dagen tevoren gelicht. Toen werd een onderzoek in de safjistle in gesteld, waar bleek, dat de kluis met den ge wonen sleutel geopen^ was; er was geen spoor van braak. In het bericht over de contingenteerlng van den invoer van lint enz. is gemeld, dat het percentage van den toegestanen Invoer is be paald op 30 pCt. van de waarde van den ge middelden invoer over 3 maanden van het jaar 1930. Dit laatste moet zijn: van het jaar 1932 is op naar Er is echter een andere mogelijkheid. De sleutels, die in gebruik waren, heeft de dief niet in handen gekregen en toch maakte hij de kluis zonder geweld open. Daarvoor is slechts één op lossing. Bijna twee jaar geleden miste de kos ter zijn boe sleutels, waaraan ook die van de kapel gekoppeld waren. Misschien heeft de dief er al dien tjjd over gedaan, om de sleutels te identificeeren. Hoe het zjj, de recherche heeft de zaak in onder zoek en probeert den onbekenden bezoeker te vangen. De Koningin en Prinses Juliana hebben Za terdag in de Koninklijke zomerverblijfplaats te Oslo geluncht, waarna zij naar Aasgaard- strand zjjn teruggekeerd. BIJ de bollenveilingen is een schrijven van de Nederlandsche Sierteeltcentrale Ingekomen, waarin aan de veilingen wordt opgedragen de onverkoopbar bloembollen op vakkundige wijze te bewaren voor rekening en risico van den kweeker. De exporteurs zullen echter in de ge legenheid blijven uit den opgeslagen voorraad te kunnen koopen. mits zij zich aan de vastge stelde minimumprijzen zullen houden. Indien na het haalde aanbieding de partijen onverkoopbaar blijken te zijn kunnen ze nu reeds worden gekeurd. Aan de voorkeurlng zijn voor den kweeker geen kosten verbonden. Na de voorkeurlng volgt een keuring door de opzichters van de Sierteeltcentrale. Als dezen de bollen goedkeuren kunnen ze opgeslagen worden vor rekening en risica van den aanvoerder en wel tegen vergoeding van 4 pct. van den minimum prijs, te betalen aan de veiling. De vearplichtingen welke de veiling hiertegen over heeft zijn, dat de bollen zoodanig moeten worden bewaard, dat ze voor den export geschikt blijven, verborgen ziekten buitengesloten. Alle schade, tengevolge van ondeskundige opschuring behoort de veiling aan den kweeker te betalen. Voor den opslag zullen door de kweekers bil jetten in drievoud moeten worden opgemaakt, desnoods met behulp van de veilingsbesauren. Aan de keprii.g door de opzichters der Sier- tecltcentrale zijn evenmin kosten verbonden. Uitdrukkelijk wordt door de Sierteeltcentrale er op gewezen, dat deze opslag niets uitstaande heeft met de eventueele later inlevring der bol len. Wel werd toegezegd, dat een en ander zal worden bevorderd. Als voordeelen voor de kweekers wordt door de Centrale er op gewezen, dat later geen afkeu ring, behoudens verborgen ziekten, zal plaats vinden. Verder dat in ieder geval de goedgekeur de bollen worden vergoed met 85 pct. van den vastgestelden minimumprijs en de eventueel ver kregen meerdere opbrengst der bollen door ver koop den kweeker ten goede komt. Er bestaat dus volgens de meening van de Centrale geen aanleiding om voor export be stemde bloembollen beneden den minimumprijs te verkoopen. De hulp van de kweekers wordt in deze gevraagd. Als middel om hier tegenin te gaan wordt een kleine credletverleening in over weging gegeven. Deze credletverleening is echter niet zonder gevaar, daar iedere kweeker verplicht is ovr zijn bplant oppervlak groepsgewijze bij te dragen in den opkoop van de, alhoewel voor de export geschikt, niet verkochte bollen. Deze omslag kan eerst worden bekend ge maakt als het totaal bedrag van het opgekochte surplus bekend is en dat zal wel December wor den, verwacht men. Geadviseerd wordt alleen zaken te doen met menschen, die aangesloten zijn bü de Kweekers Centrale. Er is bepaald, dat alle bollen welke door georganiseerde kweekers van nlet-georga- nlscerden op de veiling worden gebracht om te laten opslaan, waardoor later automatisch het surplus wordt vrhoogd, door hen zelf moeten worden betaald, zoodat het in hun eigen belang is, bollen van dergelijke niet-aangesloten lieden te boycotten. en officieel'Zweedsch démenti sprak de geruchten tegen, die in de bul- tenlandsche pers circuleerden over een verloving van Prinses Juliana met een Zweedschen Prins. Ook in Amsterdam lie pen op Koninginne-verjaardag in den voormiddag geruchten over een ophanden zijnde verloving, en zelfs dat in den na middag een extra-Staatscourant met een desbetreffende proclamatie zou uitkomen. Het gemis van tact in de buitenlandsche pers Is al erg genoeg, in het eigen land tenminste diende het publiek wat gereser veerder te staan tegenover dergelijke be richten. Artikel 17 van de Grondwet schrijft trouwens overleg voor met de Staten-Geae- raal ten -aanzlen van een huwelijk door een Prins of Prinses van het regeerend Vor stenhuis, want zonder de bij de wet ver leende toestemming „verliest eene Prinses haar recht op de Kroon”. Vóór de publicatie der verloving met wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, welke H. M. de Koningin 18 Odt. 1900 bekend maakte en die gesigneerd was door alle leden van het zitting hebbend Kabinet, pleegde H. M. omtrent het tijdstip dier proclamatie over leg met den voorzitter van den Minister raad. Deze gaf hiervan dit college onmid dellijk kennis, waarna de koninklijke bood schap werd voorgelezen In de Tweede Ka mer, die een gelukwensch aan H. M. deed toekomen. Op 7 Februari 1901 volbracht de Minister van Justitie de burgerlijke forma liteiten voor het huwelijk ten paleize. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Vrij dagavond ingebroken in perceel 8pe, wsrriraar 4 te Leeuwarden. Uit een der kasten in een van de kamers werden twee geldkistjes mee genomen. Hierin bevonden zich een obligatie van 500 Ned. Oost-Indië 1916, nr. 070038, rentende 5 pet., vervaldatum 1 Mei en 1 No vember; 1 obligatie van f 500 van dezelfde leenlng 1931 Nr. 203404, rentende 4S pet., zelf de vervaldatum; 1 obligatie van 500 Neder land 1931 nr. 289537, rentende 4 pet., zelfde vervaldatum; een obligatie van 1 1000 Neder land 1933 nr. 103515, rentende 4 pet., verval datum 1 Februari en 1 Augustus; 1 recepls- obllgatle van 500 Nederland tweede leenlng 1932 (is nu geworden eerste leenlng 1934), nr. 572400 2 recepls-obllgatiën van 100 Neder land 1934, eerste leenlng nr. 660727/28. Voorts werden ontvreemd een schuldbekentenis van 4000, eenige Rijkspostspaarbankboekjes met een gezamenlijke waarde van 450, voorts een bedrag aan contanten van 500. Het onderzoek der politie is in vollen gang. In zijn inlichtingen op eenige nadere adressen van niet geslaagde tandtechnlcl, waarin wordt medegedeeld, dat de tandtechnlcl zelf op eigen kosten een cursus willen Inrichten en mede werking der Regeering wordt ingeroepen om te bevorderen dat het daarmede beoogde doel ook worde bereikt, zegt de minister: Het gaat dus thans om de vraag, of de Re geering bereid is, na alles, wat in deaen ver richt is, nogmaals een wattelijke voorziening te treffen om de een- en andermaal afgewezen tandtechnlcl alsnog aan de begeerde bevoegd heid te helpen. Het wil den minister voorkomen, dat het geen aanbeveling verdient, opnieuw de kwestie van de tandtechnlcl aanhangig te maken. Men kan er wel zeker van zijn, dat er ook na een nu in te stellen cursus wederom onbevredlgden zui len overbljjven, evenals dit bij de vorige drie ge legenheden het geval was. Zoo zou men steeds kunnen doorgaan, totdat trapsgewijze alle aan wezige tandtechnlcl tandheelkundigen zouden zijn geworden. Wel wordt bij het adres thans een verklaring overgelegd van 34 tandtechnici, dat zij na een cursus geen verdere actie zullen voeren, doch die verklaring zou grootere waar de hebben, Indien zjj was afgelegd door al de voor het Utrechtsche examen gezakten. ting der fabriek, is werkelijkheid geworden. Op 1 September is al het personeel, ruim honderd man. zoowel kantoor- als fabriekspersoneel ontslagen. Öhder deze nieuwe werkloozen, die voor het meerendeel ongeorganiseerd zijn, be vinden zich twintig Dultschers, die ’n gezin te onderhouden hebben. De sluiting is vrij plotseling gekomen. Korten tjjd geleden telde de fabriek nog bijna twee honderd arbeiders. Van een fabriekje met 60 arbeiders in 1925 had zjj zich spoedig uitge breid en beteekende voor Blerick een hoopvolle industrie. Tusschen de jaren 1928 en 1931 beleefde het bedrijf, dank zjj de gunstige leveringsmogelljk- heden naar het buitenland, een financieel zeer voorspoedigen tijd. De export werd zoo hoog op gevoerd, dat de fabriek haar producten over alle deelen der aarde distribueerde. Van meet af had de fabriek zich geheel op export inge steld. In tegenstelling met de andere Neder landsche fabrieken had zjj de binnenlandsche orders niet noodig. Dit Jaar is de toestand plotseling veranderd. De contingenteerlng van^ draadproducten werd zoo hoog, dat op het laatst op elke ton punt- draad voor den uitvoer een verlies van 25 werd geleden. Op den duur werd de toestand onhoudbaar. Overleg met den Minister van Economische Zaken leverde geen resultaat op, waarop tot sluiting der fabriek werd besloten. Naar wij van het Hoofdbestuur der P. T. en T. vernemen worden hier te lande fantasielucht- postzegels en briefomslagen, waarop deze zegels zjjn gedrukt, te koop aangeboden. De zegels zijn, zoowel in rechthoekig als in driehoekig model, uitgevoerd in licht-groene, blauwe en bruine en. mogelijk nog in andere kleur, in verschillende waarden, ook zelfs met opdrukken. Zü dragen een uitbeelding van de rakettenpost en voorts het Inschrift „Neder landsche Luchtvaartonderneming-Rakettenpost” en de waardeaanduiding. Ofschoon het voor kenners overbodig is te zeggen, dat deze zegels niet tot een Rjjksuit- glfte behooren, is een waarschuwing tegen deze zegels toch op haar plaats. Nederlahdsche Sierteelt-Centrale deelt aap baar organisaties mede, dat hun, (Fl5egW^ard gevoelen over den hun door intrale toegezonden aanslag en üet verplicht, dan wel niet in tot inle- gebeurd. personen elkaar. Alle vier berijders werden tegen den weg ge slingerd. Dr. Bergsma uit Groningen, die juist per auto passeerde en dr. Van Geuns uit Twjjzel verleenden de eerste hulp. Twee der gewonden, een kelner uit Leeu warden en een collega uit Murmerwoude, die op weg waren naar Beetsterzwaag, werden niet ernstig gewond. Nadat zij voorlooplg verbonden waren, konden zij naar hun respectievelijke woonplaatsen worden overgebracht, De toestand van de beide andere personen, voeral van een van hen, was ernstiger. Een gewonde, die een gecompliceerde beenbreuk en hoofdwonden had opgeloopen, werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. De ander, die alleen hoofdwonden had gekregen, kon voorlooplg naar huis worden vervoerd. Met betrekking tot de botsing tusschen twee motorrijwielen op den Rljksstraatweg van Gro ningen naar Leeuwarden kunnen wij nader mel den, dat gewond werden de heeren Fr. Huizinga uit Leeuwarden, bestuurder van ’t eerste motor rijwiel, die »>en hoofdwonde opliep en in bewus- teloozen toestand naar zijn woning werd overge- bacht en S. Hoekstra uit Rinsumageest, die een armfractuur bekwam en eveneens naar zjjn wo ning werd vervoerd. De bestuurder van het twee de motorrijwiel, de heer F. Reitzema uit Olde- hove was er het ergst aan toe en liep een ge- compliceerde rechteronderbeen-fractuur op. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. De heer S. Zjjlstra, eveneens uit Oldehove, kwam met den schrik vrij. In den vroegen morgen van Donderdag kwa men uit de richting van de Duitsche grens na bij Swalmen twee auto's achter elkaar. Scherp boorden hun felle lichten in de nachtelijke duisternis. De kommuezen van het grenskan- toor «neidén naar bulten en posteerden zich op den weg. Op de gebruikelijke wijze heschen zjj de kleine douanevlag om de naderende auto's tot stilstand te brengen. Aan deze sommaties werd echter geen gevolg gegeven. Integendeel. Met vol gas kwamen beide wagens aangereden en suisden de twee kommlezen voorbij. Fluks werden de nabljxljnde wachtposten der konunle- sen gewaarschuwd. Toen de beide auto's hier arriveerden had men alle voorzorgsmaatregelen getroffen. De vrachtwagen, die voorop reed, suisde het eerst in volle vaart over de door smokkelaars zoo gevreesde spijkerplank. De tweede auto, een luxewagen, volgde het kwade voorbeeld. Met een paar lekke banden verdwe nen beide auto’s, die den moed niet opgaven, Het Tweede Kamerlid van der Heide heeft aan den Minister van Justitie gevraagd, of het waar Is, dat bjj een rechtszitting van de rechtbank te Assen, die korten tijd geleden gehouden is. waar J. V. uit Wateringen ter zake van een mishandeling terechtstond, de getulge-deskundige dr. W. H. van oordeel was. dat de verdachte op het moment, dat hij de daad pleegde geestelijk zeer gestoord was en dus op dat oogenblik niet geheel toerekenbaar was en dat het noodzakelijk was „dat de Re geering zich over hem ontfermde”. Voorts, of het waar Is, dat de officier van Justitie, die van meening was, dat de daad den verdachte wel kon worden toegerekend, geen termen aanwezig achtte voor plaatsing van den delinquent in een krankzinnigenge sticht en evenmin voor ter beschikking stel ling van de Regeering, omdat dit te duur was. Zoo het antwoord op de laatste vraag be vestigend mocht zijn, gaat de Minister dan accoord met de zienswijze van den officier van justitie, aldus vrager, en is Zijn Excellen tie dus eveneens van oordeel, dat, hoewel de deskundige opname in een psychopathen-asyl noodzakelijk acht, deze maatregel toch ach terwege moet blijven omdat de uitvoering daarvan vrij belangrijke kosten met zich mee brengt. Door de Akkerbouwcentrale regelen worden genomen, opdat de paalde groepen van belanghebbenden ontstane <L-'_arrtieele* naoeeten zuilen vergoed. Daaromtrent zullen nadere mededee llngen worden gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt be spaard, niet van dien aard is, dat er een ver laging der monopollewlnst van 1.50, welke bij den invoer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering pecentage van dit bedrag kunnen zijn. Intusschen is de Minister niet voorne mens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoogeren steun op andere producten uit te keeren, maar wel zullen de geldmiddelen van het fonds het nu beter mogelijk maken, maat regelen te treffen om den steun op andere producten op de 'bereikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbedrag in de toekomst op, de begrooting een geringer bedrag aan Inkomsten kunnen staan. Met ingang van 4 September heeft zich de centralisatie van de Crisisdiensten voor pluim vee, eieren en gedroogde garnalen voltrokken. Op den datum zijn nj. de Stichting Eieren import Centrale, de Stichting voor Export van Eieren en Pluimvee, zoomede de Stichting Ne- derlandsche Garnalen Centrale, allen gevestigd te Apeldoorn, In de Stichting Nederlandsche Pluimvee-Centrale te Apeldoorn opgenomen. In verband hiermede zijn de statuten en reglementen van laatstgenoemde Centrale ge wijzigd en aangevuld, waarbij tevens de naam gewijzigd is in: Nederlandsche Centrale JEfcoren en Pluimvee. A BIJ de eieren-monogplie-beschlkking xwelke op 1 September 1984 In werking is treden, is thans in plaats van de Eieren-Im- port Centrale, de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee aangewezen als monopolle- houdster voor den invoer van eenden. en kip peneieren in schaal en van niet meer in schaal aanwezige bestanddeelen van vogel-eleren. Onmiddellljk volgden de ambtenaren het ge- makkelljk te volgen spoor der auo's. Na enkele minuten werd de vrachtauto aangetroffen in het gehucht Rljkel, onder de gemeente Beesel. Hy was onbeheerd achtergelaten. De wagen bleek een groote partij clandestien Ingevoerde Duitsche maggi te bevatten. De auto, waarop als eigenaar stond vermeld: Sjj- ben, expediteur te Kessel, werd op last der kom mlezen door een takelwagen naar Roermond overgebracht. Hij zal by de overige reeds in beslag genomen wagens, die op de binnen plaats van de rechtbank te Roermond te be zichtigen zijn, geplaatst worden. De smokkel waar werd bij den rijksontvanger te Roermond gedeponeerd. BEROMVN8TER. MO M. 7.50 Greta Nless zingt Europerache liederen. Eduard Henneberger en Marguerite WelfHenne- berger spelen planoduetten. VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS We krijgen zooveel brieven met in stemmingen, dat we er soms verlegen mee worden. En er zijn zooveel lezers die het hier geschrevene prachtig- raak vinden dat we tot nadenken worden gestemd en dit stukje schrij ven. Want als men in koor herhaald: „u hebt gelijk”, dan wordt het tijd eens zich zelf te herzien en gewetens onderzoek te plegen. Daarom voegen we u en ons zelf toe Hoed u om van iedereen gelijk te die zich:ib<x de K^eekei die '''meene staat te zijn om in te leveren, voorlooplg uiterlljk 15 October 1934 uitstel van dien veringsplicht wordt verleend. Alle ingediende en nog in te dienen bezwa ren zullen zoo spoedig mogelijk worden onder zocht en walmeer het onderzoek zal zijn beëin digd, zal hiervan ten spoedigste aan belang hebbenden mededeeling worden gedaan. Echter wordt er met nadruk op gewezen dat tot 15 Nov. 1934 de gelegenheid tot inleve ring zal zjjn opengesteld. 'De Nederlandsche Sierteelt-Centrale zal regelmatig in vakbladen bekend maken op wel ke dagen en plaatsen gelegenheid tot inleve ring zal bestaan. Evenals bjj vorige gelegenheden, zal hjj wor den vergezeld door zijn vrouw, die een bekwaam bergklimster en op botanisch gebied zeer des kundig is. Dr. R. Wyss, de bekende Zwitsersche geoloog, zal eveneens deel uitmaken van de ex peditie, waarvan het doel is, een deel van den Karakorum te exploreeren, waar tot dusver nog geen blanken zijn doorgedrongen en dat derhal ve nog niet in kaart is gebracht. De Indische regeering heeft zich bereid ver klaard. de expeditie op alle mogelijke wijzen be hulpzaam te zjjn en het is waarschijnlijk, een Engelsche deskundige op het gebied cartographic door dr. de Visser zal worden uit- genoodlgd hem te vergezellen. Dr. de Visser zelf houdt zich meer in het bijzonder bezig met gla- ciologle en meteorologie, zoodat op verschillende wetenschappelijke gebieden belangrijke ontdek kingen verwacht kunnen worden. De vorige ex pedities van dr. de Visser vonden plaats in 1922, 1925 en 1929/30. De resultaten hiervan zijn vast gelegd in 3 werken, die eerstdaagsch in het Duitsch zullen verschijnen en waarvan een En- gelsche vertaling in voorbereiding Is. De regeering heeft de laatste weken aandacht de stijgende beweging van de zen op de graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigingen moeten voort vloeien voor de tot nu toe gevolgde Landbouw crisispoli tiek. Zaterdagnacht omstreeks half drie den Rljksstraatweg van Groningen Leeuwarden nabij Twljzel een ernstig ongeluk Twee motorrijwielen, elk door twee bezet, botsten in volle vaart tegen HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 10 30 Muzlekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 1.00 Gramo foonmuziek 1.15 Kro-boys 1.45 Ver zorging zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Opera ..Rigoletto” van Giuseppe Verdi 4.00 Zang- en Pianorecital 5.30 Gra mofoonmuziek 6.00 .De luchtbescher- mlngsoefeningen In Gelderland” door A. P. Schel tens 6.15 Gramofoonmuziek en ope ning van de Egmond-tentoonstelling te Den Haag 7.00 Politieberichten 7.15 In drukken van Land en Volk. „Portugal" door V. Venlng 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Mlddenstandskwartlertje 8.00 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 8.30 Vaz Dlas 8.35 Pianorecital door J. Rodri- guez 8.50 Vervolg Orkestconcert 9.15 De eerste electrlsche stadsverlichting door L. Aber 9.30 Vervolg Orkestconcert 10.15 Vervolg Pianorecital 10.30 Vaz Dlas 10.35 Gramofoonmuziek 10.45 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 11.30 Gramofoonnruziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M- AVRO 9.00 10.00 Klassiek programma 10.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHllle- brand 11.30 Pianorecital door Egbert Veen 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 2.00 Orgelconcert door Herman Nleland. Soliste Sophie Haase Pieneman 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Onderbreking van het Avro-programma. Overschakeling naar den zender „Radio Kootwijk” 4.15 Geconserveerde muziek 4.30 Radlo-Kinder-Koorzang o. 1. v. Ja cob Hamel 7.00 Kovacs Lajos en zijn or kest 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dlas 8.15 Zang door het wereldberoemde Westminster-koor o. 1. v. dr. John Finley Williams 9.00 Causerie door mr. A. W. Kamp: ..Eet meer melkbrood” 9.15 Het Omroeporkest o. K.- v. Albert van Raalte. Soliste Ruth Posselt 10.00 Muziek van de Draaitafel 10.15 Het Omroeporkest o. 1. v. Albert van Raalte 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dlas 11.10 Schijvenparade (dansmuziek) 12.00 Tijdsein Avro-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Belgische avond. 6.30 Gevarieerd concert 7.35 Ac- cordeonspel door Alfred Goergen 8.20 Gevarieerd Belgisch concert door het om roeporkest o. 1. v. Henri Pensis 8.35 Vervolg gevarieerd Belgisch concert 9.10 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.45 Zangrecital door Irma ProstNuel 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12 20 Gramofoon muziek 1.30 Populair concert 8.20 Ge deelten uit Quintln Metsys van Wambach VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN WABSCHAU. 1345 M. 8 05 Populair concert 5.46 Concert voor cello en plano 6.10 Dorota Gutoewska zingt 7.05 Pianorecital door Fr Lukasiewicz 7.40 Vocaal concert 8.00 Idem. Zondagmorgen even voor vijf uur hebben voorbijgangers ontdekt dat een felle brand was uitgebroken in het gebouwencomplex van de bakkerij van de firma T. den Hartlgh aan den Bergweg te Rotterdam. De brand bleek te woeden in een houtloods. welke op de binnenplaats staat. Deze loods deed dienst als werkplaats voor het maken en schil deren van wagens. Vlak bjj ïljn de stallen van 35 paarden. Met groote moeite hebben politie agenten en burgers de paarden langs een nau we gang, die heel dicht bij de vuurzee was ge legen, in veiligheid weten te brengen. De werkplaats brandde totaal uit. De aangrenzende bakkerij werd even aange tast, maar /tank zij het doortastend optreden van de brandweer, die spoedig met groot ma teriaal ter plaatse was. wist men het vuur hier spoedig te blusschen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de vlammen zich mededeelden aan een groot stee nen pakhuis van de firma M. Vromen en Co., gelegen achter de bakkerij en uitkomende aan den voorkant aan den Heer Vrankestraat. In dit pakhuis, dat 60 bij 30 meter groot is. was een groote partij papier opgeslagen. Hoewel er tus schen dit papier-pakhuis en de brandende werkplaats een gang is van vier meter breedte, waren door de hitte de dakruiten van het pa pierpakhuis gesprongen, en had het papier al gauw vlam gevat, als gevolg van den wind, die de vlammen in de richting van het pakhuis blies. Er bestond ook gevaar voor de omliggende wo ningen, die door de bewoners werden verlaten. De brandweer tastte het vuur in het papier pakhuis van verschillende kanten krachtig aan. Nadat zij van vijf uur tot half negen met acht stralen waarvan één op'de motorspult, had gewerkt, was de brand bedwongen. De leiding berustte bjj hoofdman Kruis. Com missaris L. Enthoven woonde het bluaschings- werk bjj. De schade, die vrij aanzienlijk is wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand heeft men i kunnen vaststellen. Er wordt gedacht aan mogelijkheid van kortsluiting of broeiing. BANDOENG, 1 Sept. (Aneta) De lava-dom, welke zich in den top van de Merapi heeft gevormd, is groeiende in opwaartsche en West- waartsche richting en bereikte reeds den rand van de bres. De kans op afstorting is hierdoor vermeerderd. Overigens is de vulkaan vrij rus tig. Op Kamponggrens van het vroeger ont ruimde gebied mogen zich des nachts geen vrouwen en kinderen ophouden; deze moeten zich naar woonplaatsen beneden begeven, waar dc ouden van dagen en zieken zich reeds be vinden. ROOK DOBBEUUNIO TABAK EN GEEN ANDERE.' A i WEENEN, 507 NL 6.00 Liederen van Schubert 6.15 Liederen van Ijsland 8.35 Populair concert 11.10 Ludwlg Daa- sperger speelt orgel 11.40 Gramofoon muziek. Dit laatste gelijkt bedenkelijk veel op het in ’t gevlei-komen der publieke opinie. Laten we ons niet leiden door hetgeen Jan-alleman zegt, maar door httgeen ons geweten ons voorschrijft. We moeten niet iets be weren omdat „men” het aardig zal vinden, maar omdat het noodig, waar en goed is. Wees niet tevreden als iedereen u gelijk geeft doch waardeer degenen die het oneens met u zijn'en het willen zeggen. Zulke personen zijn soms betere vrienden dan de jabroers. Wees in ieder geval even op u hoede als ge hoort: „u hebt gelijk”. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is destijds aan de landbouwers een uitkeerlng van 3.50 per 100 K.G. in uitzicht gesteld, om dat moet worden aangenomen, dat bjj de toen geldende marktprijzen met dien toeslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. 0.20 Symphonle-orkrat 10.30 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 13.15 Populair con cert 1.30 M. Bauwen» speelt cello 6.25 Claire Jacques zingt 7 8 20 Omroeporkest -— 8.35 Symphonltl- concêrt 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 3.20 Omroep orkest o. 1. v Emll Reesen 8.10 De Deen- sche Mensural Cantori o. 1. v. Julius Foss zingt 10.35 Weensche muziek 11.20 Richard Johansen's dansorkest BERLIJN, 357 M. 4.20 Het Kleine omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 7.05 MUzlek van Grieg 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Otto Prlckhoelter 11.10 Gevarieerd programma. ■LIMBURG, 332 NL 12 05 Gramofoon muziek 12.35 Oswald von Heyden’s or- 8.30 Die Kieler Orchestergemeln- v v. Hans Dörlng 9 30 Het Ne- dersakslsclie kamerorkest o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 11.20 Populair concert. KEULEN. 456 M. 13.20 Middagconcert 8.30 Volksmuziek 9.20 Concert. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 StedeHJk orkest van Whitby 4.50 Het Bronkhurst Trio 6.50 BBC-orkest aid. C o. 1. v. Jo seph Lewis 7.50 Het Celebrity Trio 8.20 Promenadeconcert in de Queen's Hall te Londen door het BBC-Symphonle-orkrat o. 1. v. Sir Henry Wood 11.20 Lew Stone en Zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISTEN), 313 M. 7.09 Gramofoonmuziek 7.50 Napolltaan- sche liederen 8.30 Werther. opera van Massenet. PARIJS (RADIO). 1648 M. 7.30 Gra mofoonmuziek 8.20 idem 9.05 Idem 10.50 Dansmuziek. Toen hij echter bij het altaar kwam, zag hij dat alles overhoop gehaald was. Eerst dacht hjj, dat er een kat had huisgehouden, maar spoedig ontdekte hl), dat er ernstiger dingen gebeurd waren. WV vernemen van het Crisis. In- en Uit voerbureau, dat, behalve de gewone toewijzin gen voor den invoer van siergewassen zeer spoedig extra-toewjjzlngen zullen worden ver strekt, wanneer de verschillende verdrags- contingenten dit toelaten. Deze extra-toewljzlngen zullen evenals de gewone toewijzingen voor België geldig zjjn tot 1 FebFuari as. en voor alle andere landen, waarvoor zjj eventueel worden verstrekt, tot 1 Januari 1935. Op het oogenblik valt er uiteraard nog niets van te zeggen, of het Crisis In- en Uitvoer bureau na genoemde data wederom extra- 'toewijzingen zal kunnen verleenen. Nu de prijzen zich op een eenigszins hoo ger peil blijven bewegen heeft de Minister van Economische Zaken den toeslag ver laagd en wel den toeslag bij denaturatie van rogge van 3.50 op 3.en den toe slag voor de verbouwde gerst van 3.50 op 2.50. In verband met de verlaging van de denaturatle-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewlnst op ongedenatureer de rogge verminderd worden van 5. op 4.50.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6