Ordening van het het Haarlemsch Diocees Hanze kleinbedrijf Brand in de Cunera-kerk te Rhenen De overval te Den Haag CENTRALE RAAD SCHADE TOT DE KAP BEPERKT in .’I DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 HET AUTO-ONGELUK TE SCHALKWIJK VROUWELIJKE AMBTENAREN De winkelsluiting ZES JAAR GEVORDERD Ontslag bij K.R.O.-orke»t AUTO TE WATER V estigingseischen KINDJE VERBRAND Droevige gebeurtenis te Prinsland SCHUUR EN SJAL IN BRAND HULDIGING EDO BERGSMA Varken* omgekomen OMGESLAGEN HEISTELLING MET 200 ER VAN DOOR Tien arbeider* geraakten te water Ziekenhuizen liggen vol patiënten Roofoverval in Polen Restauratie mogelijk FRIESCHE ZEEHELD GEËERD Dubbele moord op Tenerifa Koningin en Prinses in Noorwegen Kinderverlamming in Denemarken De beruchte gangster ver van zgn luxueuze villa te Florida Al Capone als schoen lapper De kunstschatten konden tijdig in veiligheid worden gebracht jaar straf voor beide verdachten Hoop gevestigd op invoering van de publiekrechtelijke bed ryfsorganisatie Doodslag te Kerkrade Een adres van den Ned. R.K. Middenstandsbond Allen gered door moedig optreden van jong meisje De verongelukte auto in de Wetering, waarbij de 58-jarige mevr. v. d. Kruyf uit Baarn om het leven kwam Maandag 10 September te Amsterdam terug verwacht NIEUWE PAROCHIE TE DOORWERTH MAEKUBEE IN LIQUIDATIE Gehuwde vrouw komt te Leiden niet meer in aanmerking Rede C. J. Stray eken T-sn Directie geeft een uiteenzetting van den gang van zaken Postbeambte en een houtvester doodgeschoten Laatste oproep van het Comité Amsterdamsche jongen te Castri cum aangehouden Historische bijzonderheden W inkelsluitingswet WW SS ss (Van onzen redacteur) IMSsaHT*” Het OM by de Rechtbank te Maastricht heeft ter zake doodslag zes jaar gevangenis straf geëlscht tegen den mijnwerker E. B. uit Kerkrade, die In den nacht van 29 op 30 Apt 11 11 op de vrouw R.K. geschoten heeft, waar door rij ernstig werd gewond en den volgenden dag overleed. Uitspraak 17 September. 4 in de kerk staande, de gewelven nog ongeschon den boven zijn hoofd ziet. KOPENHAGEN 4 Sept. (Reuter). In Dene marken is een epidemie van kinderverlamming uitgebroken. In Faalberg zijn gisteren 120 en in Oense 34 nieuwe gevallen geconstateerd. Tweehonderd soldaten in het garnizoen van Odense zijn gevaccineerd en de ziekenhuizen liggen vol patiënten. De verschillende kunstschatten zijn tijdig uit de kerk gevoerd of met seildoek bedekt. Zoodat de schade tot de kap beperkt blijft. Onher stelbaar is het verlies niet. Een niet al te uit gebreide restauratie sal het gebouw In zyn ouden luister kunnen herstellen. TENERIFA (Can. eilanden), 3 Sept. (Reuter). Het geheele eiland Tenerifa wordt afgeaocht door de politie en de burgerwachten naar vier gemaskerde bandieten, die gisterenavond een tram, die zich op weg bevond van Laguna naar Santa Cruz, deden stoppen en den bestuurder en een passagier doodden. De conducteur werd verwond en de bandieten gingen aan de haal met een hoeveelheid tram kaartjes, die naar het hoofdkantoor der tram- maatschappy moesten worden gebracht. Het behoeft geen betoog, aldus de N. R. K. M., dat het genoemde wetsontwerp ook in de krin gen van den middenstand in hooge mate de be langstelling heeft gaande gemaakt. Buitengewone teleurstelling heeft het intus- schen gewekt, dat dit wetsontwerp, naar de Me morie van Toelichting te oordeelen, uitsluitend door de nooden van de groot-industrie schijnt te z(jn geïnspireerd, en dat de zeer bijzondere en nijpende behoefte van het commercieele en industrieele kleinbedrijf op het punt van orde ning met behulp van de overheid tot dusver aan de aandacht van de Regeering schijnt te zijn voorbij gegaan. In de Memorie van Toelichting staat te le- zljn: het van had. dame De Haagsche rechtbank heeft hedenochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-jari- gen monteur G. H. en den 27-jarigen electricien J. A. O., tegen wie door het O M. leder 12 jaar gevangenisstraf was geëlscht. wegens poging tot moord op den 53-Jarigen koopman E. B„ die Za terdag 12 Mei j.l. door de belde verdachten in zijn woning aan den Rykwyksche weg te 's-Gra- venhage is overvallen, gevolgd door diefstal. De rechtbank veroordeelde ieder der ver dachten. terzake van diefstal, voorafgegaan en vergezeld van geweldpleging tot tien jaar gevangenisstraf plofte de stelling plotseling met een doffen slag neer en viel in den put. De top van het gevaarte sloeg op den dam- wand, welke echter Intact bleef. Van de stelling bleef niets anders over dan een massa verwrongen Ijzer. Tien timmerlieden die op den damwand aan het werk waren, vie len in het water, doch konden direct gered worden. De arbeiders, die in den put werkten, kwamen er bijna allen goed af. Een geraakte bewuste loos, doch kon weer spoedig bijgebracht worden. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft zich, mede in verband met het aanhangige wetsont werp op de verbindende kracht van ondeme- mersovereenkomsten, tot Minister Steenberghe gewend om spoedige maatregelen tot ordening en bescherming van het kleinbedrijf. komen, doch terwijl de politie zich verwijderde, arriveerde hjj en werd in arrest genomen. Dra bleek dat hij zich van het geld een nieuw rijwiel en een paar nieuwe schoenen had aan geschaft. terwijl het overige, nog uitmakende een bedrag van rond f 170, in zijn bezit werd gevonden. Terstond werd de jongen door de politie over gebracht naar Amsterdam. Niet minder dan zeven stralen werden aange sloten op de waterleiding. Om den druk te ver- hoogen. verminderde men dit aantal later met twee. Hulp werd gevraagd aan de brandweer te Wagenlngen Veenendaal en Arnhem. De brand weer van Wagenlngen verscheen na een half uur met motorspult en gaf terstond water van de tweede omloop van den toren, om zoo het vuur te beletten van het dak van de kerk af het houten stelgerwerk in te klimmen. De brand weer van Veenendaal verscheen daarna met twee spuiten, zoodat men ten slotte met acht krachtige stralen de vlammen bestreed. BI) het opnemen der schade bleek, dat het maar weinig gescheeld had of het stel gerwerk om den toren was in vlam geraakt. Het hout is zwaar geblakerd. Men heeft bij tijds Ingegrepen. Anders was het gegaan als in 1897 toen een felle brand den toren swaar beschadigde. Zaterdagavond werd de politie te Castricum opgebeld door de recherche te Amsterdam, dat aldaar een loopjongen op stap was gegaan met een bedrag van ongeveer f 200, dat hij voor zijn patroon had geïnd. Omdat het gezin waaruit deze jongen kwam, verleden Jaar te Castricum eenigen tijd in pension was geweest, werd ver moed, dat hy zich daarheen had begeven. Bij het eerste onderzoek was hjj nog niet aange- De gemeenteraad van Leiden heeft thans het Ambtenarenreglement gewijzigd. Behalve dat de huwende vrouweljjke ambte naar zal worden ontslagen, werd vastgelegd dat de gehuwde vrouw niet voor een benoeming tot ambtenaar in aanmerking komt. Met 17 tegen 16 stemmen werd besloten, dat bij benoemingen Leldenaars voorrang hebben, indien zij overigens aan de gestelde elschen vol doen. Te Arnhem Is de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de N. V. Mae- kubee in liquidatie. De llquidatle-balans werd goedgekeurd. Volgens deze balans zal op ieder gewoon aandeel worden uitgekeerd een bedrag van ƒ411. over welk bedrag aandeelhouders zul len kunnen beschikken ten kantore der Ven nootschap, Velperweg 60. Arnhem, na afloop van den wettelljken termijn, dus vanaf 15 No vember 1934. Uit de stukken blijkt, dat ditmaal de agenda er heel anders uitziet dan bij voorgaande Cen trale Raadsvergaderingen. De oorzaak daarvan schuilt in het feit, dat het hoofdbestuur heeft gemeend aan deze vergadering te moeten vast koppelen een excursie naar de „Ahnltento." In verband hiermede staan op de agenda geen in leidingen over bepaalde onderwerpen. Spr. herdacht dan wijlen Z.KB. Prins Hendrik. Velen uwer, zoo zeide hij os., zal ’t niet bekend zijn dat eens, midden in den gierenden storm, naast den Prins der Nederlanden stond, onze voorzitter van Santos, Pastoor F. P. J. Huf, destijds kapelaan te Maassluis. Een onderschei- dingteeken heeft deze moedige kapelaan nooit ontvangen, terwijl hij toch mede uitgevaren was om te redden en zoo noodig den drenkelingen geestelijken bijstand te verleenen. Van het intem ingrijpen in de leiding moeten wjj zeker memoreeren het bedanken van -den heer Boon, die langen tijd een groote kracht in onze beweging is geweest en wiens heengaan laatstelijk als bondssecretaris een moeilijk aan te vullen leemte sloeg. Daarnaast de directeurs-wisseling; het heen gaan van mr. Bach door zijn benoeming als directeur van het bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond, wlen wij, ook vanaf deze plaats, hartelijk danken voor het vele werk, in dienst van ónze^ diocesanen bond verricht. De heer Bakker werd benoemd als onze nieuwe directeur en trad 1 April JJ. in dienst. Het Jaar 1934 is tot nu toe een Jaar geweest van buitengewone activiteit en propaganda. Wij behoeven tot staving hiervan slechts te wijzen op het congres te Den Haag naar aan leiding van ons OJB.B.-program. en op de vele districtsvergaderingen nadien. Klaar en duide lijk hebben wij onze wenschen uitgezegd; met evenveel activiteit zullen wjj trachten die wen schen verwezenlijkt te krijgen. Naast den feilen strijd voor onze materieele belangen, waren wfj echter ook aanwezig toen het erom ging om onze katholieke gedachte inzake het gezag uit te dragen. Velen onzer marcheerden mede in machtige demonstratie op den Katholiekendag te 's-Hertogenbosch. „Op grond van het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Landbouw-Crisiswet hoopt de Regeering binnenkort over de bevoegdheid te beschikken om op het door die wet bestre ken gebied toetreding tot organisaties ver plichtend te stellen. Daaronder vallen, behal ve land- en tuinbouw en visscherii, ook en kels landbouwproducten verwerkende in dustrieën en de op den landbouw steunende handel. Op het overige gebied van handel en nij verheid zijn de voorwaarden voor vrijwillige organisatie in het algemeen gunstiger dan in de agrarische bedrijfstakken en kan dan ook met een minder ver strekkende bevoegdheid worden volstaan.” KATTOWITZ, 3 Sept. (V.D.). In een bosch by Czwiklltsj in het district Bless hebben twee bandieten een roofoverval gepleegd op een postbeambte, die een tasch met 7000 zloty bij zich had De man werd door de movers neer geschoten en is later aan de bekomen verwon dingen overleden, terwijl de hem begeleidende polltle-agent zoo ernstig werd gewond, dat hij in levensgevaar verkeert. Na hun roof schoten de bandieten nog een houtvester neer, die hun in den weg kwam. Ook dit slachtoffer is over leden. De daders zijn nog niet gearresteerd. De grens wordt streng bewaakt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft onder de bestaande parochie Ooeterbeek een nieuwe parochie^ opgericht te Doorwerth (O. L. Vr. van Lourdes) en heeft benoemd tot pastoor te Doorwerth den Zeereerwaarden heer M. A. C. Markus, tot kapelaan te Hilver- versum (H. Joseph) den Weleerw. heer Ch. L. ten Velthuis en tot kapelaan te Harmelcr den Weleerw. heer C. Th. J. M. van Leeuwen (neom.). Het vuur woedde vooral in de houten kap van de kerk, bedekt met lei. Onder die kap be vond zich een kleine ruimte, waaronder zich de steenen gewelven van het schip bevonden, steu nend op gothische spitsbogen. Men slaagde er In om via den toren met een straal door te drin gen In de ruimte tusschen kap en gewelf. De gewelven toonden zich zeer stevig. Waren ze van minder soiled maaksel geweest, dan sou het interieur van de kerk verloren zijn geweest. De bogen hielden uitstekend stand, zoodat ten slotte slechts de kap verloren ging en men thans Wannéér men reist in den trein van Keste- ren naar Amersfoort rijdt men uit de vlakke landen van de Betuwe over de Rijnbrug bij Rhenen plotseling bjnnen In een ander land schep. De rechter-oever van de rivier rijst plot seling hoog op. Hier nadert de boschrijke Velu- wezoom zeer dicht bij de rivier. En tusschen den stellen heuvelrand en den Rijn ligt een plaatsje, waar leder reiziger even naar ultzlet. Daar wijst men elkaar op een schiloerachtlge huizengroep, met al de bekoring van een klein oud stadje, en als bijzondere bekoring op *n rijzlgen reus, die t heele beeld domineert, den 85 M. hoogen toren van de 8t. Cunera-kqrk. Rhenen sou zichzelf niet zijn zonder dit ju weel van laat-mlodeleeuwsche bouwkunst. Wijd en zijd kent men den toren. Bouwmeesters en schilders kwamen naar Rhenen om van zijn aanblik te genieten. Onder de vele schilderach tige stadsgezichten Is Rhenen wel eenlg: de ri vier, de heuvelrand, en daartusschen stad en toren. De schrik sloeg on* dan ook om t hart, toen Ongeveer te kwart voor drie was men het vuur meester. Omstreeks alen tijd verscheen de kleine spuit van de Amhemsche brandweer. De groote motorspult had onderweg motorpech ge had en moest naar Arnhem worden versleept. Het kleine Amhemsche materiaal heeft zich verdienstelijk gemaakt bij het nablusschen, een werk, dat nog anderhalf uur In beslag nam. dezer tijden er toch nieuw leven en actie ritselt in onze mlddenstandsbeweging. De „Almitento", de Algemeene Mlddenstands- Tentoonstelllng, hier In Amsterdam, is daar voor wel een zeer duidelijk bewijs. Dat is een daad van moed en durf. Een ander verblijdend feit Is in aansluiting met onze enquête, de ministerieele circulaire betreffend nevenwerkzaamheid door ambtena ren. Langen tijd reeds voeren wjj strijd tegen de onbillijkheid, dat menschen met een behoor lijk en menschwaardig inkomen tevens trachten door het drijven van handel meer te verdienen en daardoor anderen het levensbestaan zoo niet onmogelijk, dan toch zéér moeilijk te maken. Onze enquête, daartoe ingesteld, zal er zeker toe bijdragen aan deze onbillijkheid geheel en al een einde te maken. Op onze aanstaande bestuurdersdagen. 18 en 25 October as. te Bergen en Noordwijkerhout, zal duidelijk worden gemaakt dat het voor den katholieken middenstand allereerst noodig is het geestelijk belang niet te vergeten en steeds te blijven denken aan Hem, Die uitkomst geven kan, maar Die ook gediend wil zijn. Mogen wij, in deze tijden vooral, begrijpen, dat wij bij elkander hooren en gezamenlijk de moeilijkheden het hoofd moeten bieden. HU leidt hier een volkomen geïsoleerd bestaan. Er is op het eiland zelfs geen radiotoestel en de gevangenen ragen geen kranten lezen. Al Capone en zijn medegevangenen op dit eiland, zijn gerangschikt in de klasse „onverbe- teriyke misdadigers” wlen elk contact met de buitenwereld voor hen gelijkstaande met de onderwereld moet worden ontzegd. San FRANCISCO, 4 Sept. (Reuter). Al Capone de beruchte „gangster", moet nu. ver van zijn luxueuze villa te Nlami in Florida, waar hij zich omgaf met groote weelde en in kostbare auto’s rondreed in de strafkolonie p het eiland Alca- Het komt den N. R. K. M. voor, dat de sociale structuur en de organisatorische verhoudingen in de diverse takken van kleinbedrijf zoozeer met die in land- en tuinbouw overeenstemmen, dat om tot ordening van deze bedrijfstakken te komen mogelijkheid tot algemeene verbindend verklaring van ondernemersovereenkomsten hier evenmin voldoende is. doch een wettelyke rege ling moet worden getroffen, als in de vorige ali nea bedoeld. Heden is te Amsterdam gehouden de ver gadering van den Centralen Raad van de Hanze in het bisdom Haarlem. Voor de vergadering werd in de kapel van Huize „De Liefde” een H. Mis opgedragen, waarna omstreeks tien uur in een der zalen van dit gebouw de vergadering begon. Nadat de voorzitter de heer C. J. Struijcken, die deze vergadering voor de laatste maal leidde de bijeenkomst met den christeiyken groet had geopend en het Bondslied was gezongen, hield hU de volgende openingsrede: Met aandrang verzoekt de N. R. K. M. den Minuter het daarheen te willen leiden, dat bet wetsontwerp naast de mogelykheld van alge meen verbindendverklaring van ondernemers overeenkomsten en van besluiten van organisa ties. ook de mogelykheld schept, dat objectieve bedrijfsregelingen van economischen aard, welke door een voldoend gedeelte der bedrijfegenooten worden voorgesteld en welke voor de economi sche verhoudingen In den betreffende» bedrijfs tak overwegende beteekenis kunnen hebben, door den minister aan den bedrijfstak bindend worden opgelegd. Door onbekende oorzaak brak Maandagmid dag brand uit by den landbouwer Halters te Oosterhout. De schuur, de stal en eenige hooimyten wer den een prooi der vlammen, terwyi ook eenige varkens in de vlammen omkwamen. Het woon huis kon gespaard biyven. Maandagmiddag is te Harlingen een gedenk- teeken onthuld, gewyd aan de nagedachtenis van den Frieschen zeeheld Tjerk Hiddes de Vries. Hierby waren tegenwoordig de commissaris der Koningin in Friesland, P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, officieren en be manning van de torpedobooten Z 6 en Z 8 welke de Nederlandsche Marine vertegenwoor digden. hete gemeentebestuur van Harlingen, de ontwerper van het monument, de heel Boeyenga, de beeldhouwer Valk, die het bors> beeld vervaardigde, en tal van genoodlgden. Na een welkomstwoord van den voorzitter van het Tjerk Hiddes-monument. wethouder A. E. Hannema, hield de secretaris van het comité, de heer 8. Ferwerda, een historische rede over het leven van Tjerk Hiddes de Vrirts die, geboren in het Friesche dorpje Sexblerum in 1622, op jeugdigen leeftijd het zeemansleven koos en zich opwerkte tot Lultenant-admlraai. Hy werd in óen vierdaagschen zeeslag ernstig gewond en overleed 6 Augustus 1666. Het lijk werd 8 Augustus in den Dom van Almenum, than* Harlingen, met veel eerbetoon begraven. De groote dag nadert, waarop Edo Bergsma zyn 50-Jarig voorzitterschap van den A N.WB.- ToerUtenbond voor Nederland herdenkt. Edo Bergsma is voor den A.N.W.B vyftig jaar lang méér geweest dan een leider Hy was van den bond het hart en de ziel. Hy was het middelpunt, waaromheen een groote schare van mannen en vrouwen, van gryze en van jonge lieden zich schaarden als om een vader Men wist In zyn handen den A.N.W.B. veilig en men speurde in alles wat van den Bond ultglng zyn hand. 21 September zal het een halve eeuw ge leden zyn, dat Edo Bergsma twee en twin tig jaar was hy oud! het voorzitterschap van den A.N.W.B. aanvaardde. Nederland bereidt den grooten dag voor Een huldebiyk zal hem dien dag worden aangebo den Het moet een huldebiyk zijn van een dank bare natie, die nu gelegenheid krijgt een barer groote zonen nog by zyn leven te eeren Wie nog niet zyn gave voor dit schoone doel geofferd heeft, kan het alsnog doen. Penning meester van het huldlginscomltié is de heer A. Pierson. Bankier Je Amsterdam. Heeren- gracht 206, gidonummer 237000. De toren dateert van 1492, werd volbouwd in 1531. Onlangs werd hjj nog gerestaureerd. De kerk zelf is veel ouder, en heeft een merk waardige historie Bt. Cunera, de vroegere pa troonheilige. is een der oudste Nederlandsche heiligen. Volgens de overlevering was zij een Engelsche prinses, die met St. Ursula op de thuisreis van een bedevaart naar Rome, by Keulen door barbaren werden overvallen. Haar gezellinnen werden gedood, doch Cunera werd door een koning, Radboud, die te Rhenen zijn residentie had, gered en meegevoerd naar zijn landgoed, zy won door haar voorbeeldig leven aller sympathie, tot ergernis van de koningin, die, toen de koning eens afwezig was, Cunera met haar eigen sluier worgde. Door een won derlijk toeval ontdekte de koning het lijk. De koningin werd zwaar gestraft en stortte zich in wanhoop van den heuvelrand. 8t. Wlllibrord zou later ter eere van Sunera een kapel hebben glstlcht, op welke plaats thans de2gothlsche kerk ts gebouwd, waarvan het oudste deel dateert van J300. Minder aangenaam is het voor my nogmaals te moeten herinneren aan de misére met de Winkelsluitingswet. Minister Verschuur, die zeker In vele opzich ten ons land uitmuntend beeft gediend, trad om gezondheidsredenen af. De wijziging in de Winkelsluitingswet, die neerkwam onder meer op wat meer verkoopgelegenheid op Zondag voor slechts enkele branches, die zeer byzonder door de crisis werden geteisterd, bleven liggen. Minis ter Coiyn wenschte deze wyziging om princi- pieele redenen niet uit te voeren. Zoo moest worden gewacht op den nieuwen minister, mr van Steenberghe, die tot eerste taak kreeg een einde te maken aan deze misère en de Winkel sluitingswet, in alweer gewyzigden vorm, in het staatsblad te brengen. Inmiddels hopen wy, dat de nieuwe minister een warm hart zal hebben voor onze mldden- standsbelangen en dat hy, waar mogelijk, ons zal helpen zoo goed mogelyk door dezen zwaren tijd heen te komen. Het beste en meest afdoen de zou dit kunnen gebeuren door het invoeren van de publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie, in welke richting steeds meer wordt geduwd en gedrongen. De Bedrijfsradenwet-Verschuur, versterkt door het amendement-Goseling-Hermans, moge een eerste stap in de goede richting zyn geweest, feit is, dat deze bedryfsraden alleen beschikken over advlseerende, uitvoerende en rechtspreken de bevoegdheid, terwijl wy bedoelen de publiek rechtelyke bedrijfsorganisatie met verordenende bevoegdheid. Gelukkig is door de huidige regeering een tweede stap gezet, naar de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten. By Konink- lyke Boodschap van 23 Juni 1934 is ingediend een wetsontwerp, welks considerans overweegt: „dat het wenscheiyk is in het algemeen be lang, bepalingen vast te stellen betreffende de verbindende kracht van bedingen en besluiten, die voor de economische verhoudingen in eeni gen tak van handel of nyverheld overwegend beteekenis hebben.” Wordt dit ontwerp wet. dan zal dus b.v. een overeenkomst, welke door een aantal (door een nader te “omschryven meerderheid) van onder nemers in eenigen tak van handel of nijverheid is gesloten, ook verbindend kunnen worden ver klaard voor de ondernemers (de kleine minder heid) die aan de totstandkoming der overeen komst part noch deel hebben gehad. En ook Bullen bepaalde overeenkomsten of bedingen uit overeenkomsten niet-verbindend kunnen worden- verklaard. Op dit oogenblik kunnen wy echter niets anders doen dan een afwachtende houding in deze aannemen. Zoo ook ten opzichte van het ingediende wets ontwerp tot wetteiyke regeling van de overeen komst van koop en verkoop op afbetaling, als mede tot regeling van het afbetalingsbedryf. Het is bemoedigend, dat ondanks de donkerte wy Maandagmiddag vernamen, dat deze toren gevaar liep. Er was brand uitgebroken in het schip van de kerk. De toren, ole men bezig was te restaureeren, stond rondom in het stelger werk. Als daar de brand In was geslagen, was er geen spaan meer gered. De situatie was hache- iyk. Het is evenwel nog goed afgeloopen. Tegen twaalf uur had een loodgieter, bezig met het repareeren van een dakgoot ter hoogte van het voormalig priesterkoor (de kerk is thans in handen der Ned. Herv. Kerk), zyn werk verlaten, niet bemerkend, dat hy er smeu lend vuur achterliet. Ongeveer half een zagen spelende kinderen rookwalmen opstygen by het dak. Politie en brandweer werden gewaar schuwd. Onder commandant Sauerbrem ver scheen de Rhenensche vrijwillige brandweer reeds na vyf minuten ter plaatse. In verband met de stappen, welke de N. T. B. heeft ondernomen, teneinde ministerieele in menging te verkrygen ten behoeve der tegen 1 October a.s. by het K. R O -orkest ont slagen musici, deelt men ons namens dé K. R. O.-dlrectie het volgende mede: Zooals bekend verondersteld mag worden, zal de K. R. O. tegen 1 October as een zeer ingrypende reorganisatie in zyn orkestwezen aanbrengen. waardoor de groote symphonle- concerten voor dezen omroep voortaan zullen worden verzorgd door het U. 8. O. en het M. 8. O. Redenen van artistieken aard de moge- lykheid n.l. voor deze concerten steeds te kunnen beschikken over een sterk bezet sym- phonie-orkest vielen in dezen samen met de mogeiykheid om in den huldigen crislstyd, althans één onzer groote nationale orkesten voor een anders zeker dreigenden ondergang te behouden. Dat hier dus tevens een natio naal muziekbelang kon worden gediend, zal wel geen nader betoog behoeven. Bovendien heeft nog de economische overweging, dat aldus han delend circa 70 musici met hun gezinnen van een hoogst onzekere toekomst konden worden gevrijwaard, by dit besluit een krachtig woord ten gunste medegesproken. Daar de K- R. O. echter in dit geval het eigen orkest van 35 man niet meer op volle sterkte kon handhaven, moes 15 musici daarvan ontslag worden aangezegd, hetgeen vanzelfsprekend zeer tydig en met de toezeg ging van daadwerkeiyke medewerking by het zoeken naar een anderen werkkring is geschied. Afgezien van de overweging, of by afloop van het bestaande contract, dit ook in een ander geval, met alle musici in het huidige K. R. O.-orkest zou zyn vernieuwd, büjft het feit onomstootelUk vastslaan, dat het aan tal musici, dat nu door de orkest-reorganisatle van den K. R. O. zyn bestaan verzekerd ziet, naar verhouding belangrijk grooter is dan dat gene. hetwelk niet meer in vasten K. R. O - diens bleek te kunnen worden gehandhaafd. Met aftrek van degenen, die reeds kans op een andere plaats in uitzlcnt hebben, en van en kelen, die in een ander geval waarscnyniyk niet voor een nieuwe aanstelling in aanmerking zouden zyn gekomen, is het overduldeiyk. dat het algemeen belang der Nederlandsche or- kestmusici door de thans plaats gehad heb bende reorganisatie. Inderdaad is gediend. Eerst na zeer rijp beraad en in overleg met talrijke muzlek-autoritelten van naam is toen de beslissing genomen. Een personenauto met vier inzittenden, be stuurd door den heer v. A., uit Rotterdam wil de, meldt de „Telegraaf” op den weg Bodegra ven-Gouda een anderen auto passeeren. Deze haalde echter plotseling om onverklaarbare re denen te ver uit, zoodat de wagen van den heer van A. naar den kant werd gedrongen en de voorbumper een langs den weg staanden boom raakte. De heer van A. verloor de macht over zyn stuur en de auto kwam in vollen gang in de vaart terecht. Eerst 30 meter verder in het water kwam de wagen tot stilstand; men kon alleen het bo venste gedeelte van de kap nog boven water zien steken. De auto, die het ongeluk veroorzaakt stopte een oogenblik. terwyi men een daarin luid hoorde gillen. De bestuurder vond het echter biykbaar veiliger, den toestand te laten zooals hy was en reed door, zonder ook maar één hand ter redding uit te steken. Het 18-jarig metsje v. d. B., uit Bodegraven dat zich ter plaatse van het ongeval bevond, begaf zich onverwyid te water, en het mocht haar gelukken, een der portieren van den auto te openen. De heeren B. van H. en A. V.. uit Bodegra ven, hadden zich inmiddels ook te water bege ven en met vereende krachten gelukte het. alle inzittenden ongedeerd op het droge te helpen. De N. R. K. M vestigt er de aandacht op, dat de vet gedrukte stelling seer bepaald voor het kleinbedrijf in handel en industrie niet opgaat. Integendeel. Met aandrang sluit hy zich dan ook aan by den in het Voorloopig Verslag door de Tweede Kamer naar voren gebrachten wensch, dat het ontwerp alsnog zal worden bezien in dien zin. dat het ook de noodlge voorzieningen zal be vatten voor de toepassing op het kleinbedrijf, dat evenzeer aan ordening dringend behoefte heeft. Op het punt van bestryding van concurren tie-excessen sal het ontwerp, wet geworden, in derdaad ook voor het kleinbedrijf beteekenis kunnen hebben. Het meest nypend, aldus de N. R. K. M., Is in- tusschen de vraag. In hoever het ontwerp dienstbaar zal kunnen zyn aan de Invoering voor de onderscheidene takken van commercieel en industrieel mlddenstandsbedryf van vestlgings- eischen. Het is duideiyk, dat zulks het geval zal kun nen zyn in die takken van handel, waar over eenstemming bestaat tusschen de organisatie* van den detailhandel en die van den groot handel en de industrie, en in <jie takken van ambacht, waar overeenstemming bestaat tus schen de organisaties van het ambacht en de organisaties van de leveranciers der voornaam ste grondstoffen. f In die gevallen wordt Inderdaad de toelating tot eenigen tak van detailhandel of ambacht felteiyk beheerscht en zouden derhalve op grondslag van het wetsontwerp voor de betref fende takken van detailhandel en ambacht vestl- gingseischen kunnen worden vastgesteld. Naar men meent te moeten vreezen, bestaat intusschen deze mogeiykheld niet voor die tak ken van detailhandel of ambacht, waar het ge organiseerde overleg met groothandel en in dustrie en met de grondstoffenleveranciers nog niet zoover is ontwikkeld. Toch vertoonen ook die bedryfslakken reeds thans een niet minder dringende behoefte aan ordening der vestiglngsmogeiykheid. In deze behoefte zou kunnen worden voor zien. door in het ontwerp de mogelykheld van verbindendverklaring van economische bedrijfs regelingen te scheppen. Terecht, naar de meenin* van den N. R. K. M„ is in het Voorloopig Verste* der Tweede Kamer de wensch uitgesproken, dat de geheel* ontworpen regeling zal worden gesteld in teeken van „algemeen verbindende kracht economische bedrijfsregelingen.” Het is hiertoe echter niet voldoende de ter minologie van het wetsontwerp te veranderen. Daarnaast zal het wetsontwerp ook naar zyn inhoud, wyziging of uitbreiding dienen te onder gaan Betreffende het ongeluk by de nieuwe brug over het Hollandsch Diep te Dordrecht valt nog het volgende te vermelden: Aan het Dordrechtsche Nwsbld ontleenen wij nog de volgende byzonderheden omtrent het on geluk by de nieuwe brug over het Hollandsch Diep. Geen der vele arbeiders, die in en naby den put werkten, werd ernstig getroffen by het om vallen van de twaalf meter hooge heistelling Men was bezig den eersten beSonpaal, welke in den put geslagen moest worden, op te ha len. Toen de paal nagenoeg overeind stond. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana aan koning Haakon hebben gebracht. vernemen wy nader, dat Koningin en Prinses geheel en familie de gast zyn geweest van H H. M. M. den Koning en de Koningin van Noorwegen, waar het noenmaal op de .Byg- doe" by Oslo gebruikt werd Daarna werd een bezoek gebracht aan de Kroonprinses Skaugum, waarna teruggekeerd werd naar Aasgaarstrand Maandag 10 September worden H. M de Koningin en de Prinses in den loop van den ochtend te Amsterdam terug verwacht. Zondagmorgen, toen de huisgenooten naar den kerkdienst van de Ned. Dultsch Hervormde ge meente waren, is het zes-jarig dochtertje van de familie V. te Prinseland (N.B.), dat met luci fers aan het spelen was. in brand geraakt. Het lichte jurkje vatte plotseling vlam In een oogenblik was het kind als een brandende fakkel. Met hevige brandwonden overdekt is het patlënje naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd, waar het nog denzelfden avond, na vreeselyk lyden, is overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13