Marinedag te Schevenlngen Ziekenapostolaat RADIO-PROGRAMMA REDE VAN MINISTER DECKERS J DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 kan Veel belangstelling Nederland-Japan Uitvoer groene van erwten Niet zonder marine Prijsverschil vastgesteld Vergoeding voor rogge Opgeven uiterlyk 6 September HET AUTO-ONGELUK BIJ SCHALKWIJK MEISJE DOODGEREDEN De namen der inzittenden Behandeling der zaak geschorst ONTSLAG AAN K.R.O.-MUSICI Indië NEDERLAND—DUITSCHLAND AUTO TEGEN EEN BOOM VOLKEN BONDSVERGADERING LASTIGE ARRESTANT SCHIPPER VERDRONKEN In den schouder geschoten ERNSTIGE AUTOBOTSING en DE NIEUWE SPELLING Een practisch schoolboekje RUSTHUIS UITGEBRAND Jongetje verdronken RIJKSBEMIDDELING 4 De Nederlandsche delegatie samengesteld Moeilijkheden van de boomkweekerij INLEVERINGSPLICHT VAN KWEEKERS Minister staat geheel buiten de zaak De stand van zaken by de ond er hand elingen Stuurinrichting vermoedeljjk defect ARBEIDERSPERS CONTRA BAARS En zeker worden geen onbruikbare goederen gekocht HUIZER ZENDER BUITEN DIENST HET BOEK VAN KARDINAAL FAULHABER NACHTBUS AMSTERDAM- ROTTERDAM DEELNEMERS BERGTOCHT VERMIST NA^R den katholieken radiogids GEEN SCHADELIJKE VER PLICHTINGEN lede prof. De Savornin Lohman Met 1 Januari Kootwijk overdag en avonds Verantwoording margarine vleesch in blik Verheven tot Vereeniging van den allereersten rang Z’n tyd afwachten ,JHvt Ryk der Nederlandt een deugdelijke Marii niet ontberen” Woensdag 5 Sept. 1934 V oetbalwedstryd op 17 Febr. a.s. Plaatsing van het surplus r.AKMH, dl walanmuzlek. Populair WIJ derlandsche leiding voer betaalde prijsverschil zal worden gerestl- den Rüksstraatweg f De heer De Savornin Lohman wees er In zijn rede op, dat ons volk de drogredenen der ont- Maandagmiddag is te Schevenlngen de door de Haagsche afdeeling van het Nat. Jongeren Verbond georganiseerde Marinedag begonnen. Spr. meent, dat de aandacht van de natie op deze dingen moet worden gevestigd. 1672: het land reddeloos en tóch naast God door Oranje uitkomst, zal zich niet herhalen: In de twin tigste eeuw is er In tijd van oorlog geen gele genheid tot herstel van schuldig verzuim. Er was In Schevenlngen veel belangstelling. Het weer was, hoewel niet ideaal, vrjj gunstig. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken d.d. 3 September is aan be langhebbenden In verband met de verlaging van het prijsverschil bij Invoer voor rogge en de verlaging van de vergoeding bij denaturatle van rogge In bepaalde gevallen een compenseeren- de vergoeding in uitzicht gesteld. Woensdag 5 September zal op het stadhuis te Almelo een conferentie plaats hebben van den rljksbemlddelaar prof. Josephus Jitta met partijen, betrokken bij een dreigende staking aan de N.V. Katoenmaatschappy voorheen Gebr Scholten te Almelo. VERWIJZEN plant- gesteld. Dat ia geen pessimisme, dat is beleid. WU moeten in staat zijn de onafhankelijkheid van ons Rijk, hier en overzee, te bescher men. Geen deel ervan mag aan sjjn lot wor den overgelaten. 10 50 Victor Het 2%-Jarig zoontje van den schipper A. G. Elfrink is Maandagavond In de haven van HU- legom te water geraakt en verdronken. Later heeft de vader naar het lijkje gedregd en het op het droge gebracht, doch de levens geesten waren toen reeds geweken. De 43-jarlge Nederlandsche schipper A. Terp- stra van het binnenschip „Stad Amsterdam", is Zondag In de haven van Antwerpen te water geraakt. Zijn lijk werd later opgevlscht. Dinsdag 11 September zal de rjjksbemldde- laar prof. Josephus Jitta op het Departement van Sociale Zaken een conferentie hebben met partijen, die betrokken zijn bij de afsluiting van een collectief contract In het bakkersbedrijf te Den Haag. bijzonder voor Indië zou gelden, niet in weermacht, maar In de jalourie gendheden ligt onze veillgheldL BRUSSEL, 484 M.: 13.16 Het omroepor kest. 1.30 Gramofoonmuzlek. 5.15 Dans muziek. 6.35 Spaansche gramofoonmuzlek. 9.30 Beethover-concert. 10.30 Dansmuziek. Spr. voert een pleidooi voor de rjjkseenheid, waarbij hjj wijst op het vrijwel verstommen van de leuze: „Indië los van Nederland" en op de hooge roeping van Nederland, centrum van een wereldrijk, ter handhaving van de Pax Neerlandica in Indië en in de Pacific. Het afbouwen onzer vloot volgens het vast gestelde clan mag niet beginnen te gelijken op een vertraagde film. Naar het „Handelsblad” verneemt, aal van 1 Januari ar. af de lange-golf-zender te Hul zen buiten gebruik worden gesteld. Ook over dag zullen dan de uitzendingen vla den rjjks- zender Kootwijk geschieden, tot tx.t. de Ne derlandsche zender-quaestle definitief zal zijn opgelost. wapenaars begint te doorzien. Spreker noemt er eenige: de groote slokop Genève en de Vol kenbond maken de Landsverdediging overbodig, een weerbaar Nederland trekt den oorlog aan en; wU kunnen toch niets tegen de groote legers en vloten en voorts, wat in het onze der groote mo- deae defalUstiaehe argumenten, die boven dien van onwaarschjjnlfRte «mderstelUngva uitgaan, omdat het gevaar niet aooeeer is poging tot annexatie van Nederland of tot roof van Indië, maar de kwetsbaarheid °o- ■®r geografische situatie btf een oorlog toe- scheu groote mogendheden in het Westen of In het verte Oosten, waarbij ook een klein leger en een kleine vloot den door slag kunnen geven, zoodat vergelijking b.v. tusschen de Japansche en de Nederlandsche vloot absurd zjjn. Wel moet oose vloot aoo sterk ryn, dat degene die b.v. Orje oUe- uavens sou willen bezetten, daarvoor een grootcr eskader zon moeten afsonderen, daa h|j kan missen en dat is zeer wei mogelijk. BATAVIA 3 Sept. (Aneta). Omtrent een ge zelschap van drie heeren uit Batavia, dat M Augustus met medeneming van kompas en kaarten voor een tocht naar de Gedeb is ver trokken. is niets meer vernomen. Het gezel schap zou volgens afspraak gisteren terugkee- ren. Politie en autoriteiten stellen een uitge breid onderzoek n. Dezer dagen is melding gemaakt van een tele gram/ door het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Toonkunstenaarsbond tot den Minis ter van Onderwijs. K. en W. heeft gericht, met betrekking tot het aan veertien musici van het oikest van den Katholieken Radlo-omroep ver leend ontslag. Een verbintenis, die de KRO. met het Utrechtsch Stede lijk Orkest heeft aan gegaan en die dit ontslag tot gevolg heeft ge had. zou mede onder Invloed van dien minis ter tot stand gekomen zijn. Vandaar, dat het hoofdbestuur ’s ministers tusschenkomst ten gunste van de ontslagenen ingeroepen heeft. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat dese voorstelling van zaken onjuist is. De minister staat geheel buiten de voorbereiding en afsluiting van dat contract en heeft geener- lel stap ten gunste van het Utrechtsch Ste- deltjk Orkest en ten nadeele van de musici van den K. R. O. gedaan. ▼eer zwik een weerkracht is de Marine anmlshaar. De bescherming van Indië, de handhaving van zijn neutraliteit, is zonder ■urine niet denkbaar. Overtuigde voorstanders zijn wij van interna tionale gelijktijdige vermindering der bewape- ning en wjj blijven hopen op succes van den arbeid op dit terrein. Dit neemt niet weg, dat wü In het belang van land en volk rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat voor of na de strijd ons wordt opgedrongen. tueerd. lederen erkenden exporteur van peulvruch- BERI.IJN. 357 M.: 7.10 Günther Baum zingt liederen. 7.40 Volksliederen 9.30 Mi litair corcert. 12.20 Adalbert Lutter's dansorkeet. Aan de rede van Minister Deckers ontleenen het volgende: Het doel van den dag is geen ander en mag geen ander wezen, dan ons. gelijk wU hier te samen zijn, en de velen, die wij in Nederland, In het Rjjk wel te verstaan, in Europa, in Oost en in West, met ons vereenlgd weten, nader te brengen tot de Koninklijke Nederlandsche Ma rine, tot onze Marine. Alle ingediende en nog In te dienen beswa ren zullen aoo spoedig mogelijk worden onder zocht en wanneer het onderzoek zal zijn be ëindigd, zal hiervan ten spoedigste aan belang hebbenden mededeellng worden gedaan. Echter wordt er nadrukkelük op gewezen, dat tot 16 November de gelegenheid tot Inlevering ■1 worden opengesteld. De Nederlandsche Sierteeltcentrale zal regel matig in de vakbladen bekend maken op welke dagen en op welke plaatsen gelegenheid tot inlevering aal bestaan. Voorts aal dit nog per circulaire worden bericht. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale (NA. O.) wijst er op dat toekenning van deze ver goeding blijkens bedoelde Beschikking is be perkt tot bepaalde groepen van bij haar of bjj de Nederlandsche Meelcentrale Reorganiseer den. Verder brengt de N-A.C. onder de aandacht van deze georganiseerden, dat de toezegging al leen geldt ten aanzien van op 2 September 1934 in Nederland opgeslagen gedorschte. onge denatureerde rogge. Ongedorschte of gedenatu reerde rogge komt dus in geen geval voor een uitkeering krachtens bovengenoemde beschik king in aanmerking. Ten einde recht op deze vergoeding te kun nen doen gelden, zjjn de betrokken groepen ge organiseerden gehouden, aan de N.A.C. vóór 7 September een opgaaf te verstrekken van de voorraden rogge, welke naar hun meenlng voor vergoeding in aanmerking komen. Deze opgave zal voor iedere partij afzonderlijk bepaalde ge gevens moeten bevatten. De NA.C. behoudt zich het recht voor, op gaven van belanghebbenden, na 6 September 1934 verstrekt, niet in behandeling te nemen. De Nederlandsche Sierteeltcentrale deelt hier bij aan hare georganiseerden mede, dat hun, die zich beswaard voelen over de hun door de Kweekerscentrale toegezonden aanslag en die meenen niet verplicht dan wel niet in staat te zjjn om in te leveren, voorlooplg tot ulterlljk 1* October 1934 uitstel van dien inleveringsplicht wordt verleend. Zondag 9 September zal de heer Anton van Duinkerken tijdens het Junchconcert van den zender te Hulzen (golflengte 301A M.) van 1 uur tot 1.2o uur bespreken het boek van Kar dinaal Faulhaber: „Jodendom, Christendom. Germanendom", waarvan een Nederlandsche uitgave het licht zag. De uitzending geschiedt voor KJiO. en Phohl. De zeereerw. heer L. J. Willenborg. pastoor van de parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal, heeft Zondag tijdens het zieken lof medegedeeld, dat Z. H. de Paus het Zieken apostolaat, dat zooals men weet in deze paro chie gevestigd is, heeft verheven tot een Ver- eenlglng, genoemd in het Kerkelijk Recht als „prima orimeria" (van den allereersten rang Daardoor krijgt het Ziekenapostolaat het recht in alle kerken over de geheele wereld afdeelln- gen op te richten, welke afdeelingen dan de zelfde aflaten en voorrechten bezitten als het Zieken-apostblaat te Bloemendaal. Z. H. de Paus heeft deze gunst verleend bij een breve, gegeven „onder den Visschersring", op zijn zomerverblijf Castel-Gandolfa Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bi^schop van Haarlem, heeft de breve, welke door hem ont vangen was, doorgeetuurd naar pastoor Willen borg. Men vergete het nooit: dat wjj ondanks de zware slagen, die ook op ons zijn neer gekomen, nog Zijn wat wij zijn en een weer standsvermogen bezitten, ons door velen benijd, danken wtj voor een goed deel aan Indië. Ter gelegenheid daarvan hadden verschillende Inwoners en diverse gebouwen de vlag uitgesto ken, terwijl ook gevlagd werd door de lijnen van de H.TM. en de Blauwe Trams naar Scheve nlngen. Om half drie stelden de vaandelwacht en de vlaggencompagnle met de K.J.V.-band onder commando van den heer J. A. L. v. Iterson, zich voor het Vereenlglngsgebouw aan de L. Hout straat op. vanwaar naar het Kurhaus werd ge marcheerd. In de Kursaal ving te 4 uur een bijeenkomst aan, welke geopend werd met pen begroetings- rede van den heer Th. M. Bantz, voorzitter der afdeeling, gevolgd door het „Wilhelmus”. Ver volgens hielden de Minister van Defensie, mr. dr. Deckers, de kapt, ter zee H. Ferwerda, com mandant van het vliegveld De Kooy en het Eerste Kamerlid prof. jhr. mr. B. C. de Savor nin lobman, redevoeringen. Heden heeft de Rljksbemlddelaar mr. B. de Vries Csn. te ’s-Gravenhage een conferentie met partijen, betrokken bü de staking aan de Ver. BUkfabrieken te Krommenie. Sierteeltcentrale, welke deze inlichtingen en de waarop bovenbedoeld worden beschikbaar De Nederlandsche delegatie naar de 15e Vol kenbondsvergadering, welke 10 September te Genève zal aanvangen, zal zijn samengesteld ais volgt: Jhr. mr. A. O. D. de Graeff, Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patljn, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, mr. w. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer, vertegenwoordigers met dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid van Jhr. de Graeff te Genève, mr. van Lanschot als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal worden beschouwd, prof. mr. J. P. A. Francois, admi nistrateur, chef van de afdeeling Volkenbonds- zaken van het Departement van Buitenland sche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, plaatsver vangend vertegenwoordiger, mevr. O. A. Klui ver, referendaris aan het Departement van Buftenlandsche Zaken, secretaris tevens plaats vervangend vertegenwoordigster. Zondagavond wilde het 11-jarig meisje M. V., de Hoogstraat te Eindhoven, oversteken. Het kind, dat blijkbaar geen acht sloeg op het ver keer, werd door een personen-auto, bestuurd door den heer G. uit Nunen. die een voor hem rijdenden auto wilde paseeeren. gegrepen. Het meisje kreeg ernstige verwondingen en is naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij direct na aankomst is overleden. ten wordt dringend aangeraden, de voorschrif- voor deze regeling, welke hij nog nader de N. A. C. zal ontvangen, stipt na te De laatste pensiongast was juist Zaterdag ver trokken. Wie Nederland zegt zegge Indië: wie Indië ■egt zegge Nederland. Dat Nederland en Indië éen blijven is het belang van Land en Volk hier zoowel als ginds, is ook In het belang van den wereldvrede. Het Is In dienst van deze eenheid, dat de Marine staat en hij die dit beseft, gelijk wj) het beseffen, geeft de Marine zijn belangstelling, zjjn steun en zijn liefde. partijen kracht. Hetzelfde geldt voor de toezegging, gegeven aan de veredelings-bedrljven, dat bij uitvoer van in Nederland gesplitte of gepolijste bul- tenlandsche groene erwten het hiervoor bij in- Aan de Dljklaan te Breda kreeg een zoon van den rljksveldwachter M het te kwaad met den aan de Oude Baan te Breda wonenden V. Daarbij mishandelde V een zoontje van M. op vrU ernstige wijze. M. waarschuwde zijn vader, die wegens mis handeling tot de arrestatie van V. wilde over gaan. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk. V. ging hevig te keer met het gevolg, dat de po litieman en zijn arrestant over den grond rol den. Intusschen waren eenige vrienden van V. na derbij gekomen en namen een dreigende hou ding aan. De rljksveldwachter werd toen ge noodzaakt van zijn revolver gebruik te Maken. M. loste een schot en trof daarbij den ar restant V. in den schouder. Per auto van den G. G. D. werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Gelukkig bleek de wonde niet levensgevaarlijk te zijn. BANDOENG, 3 Sept. (Aneta). In een be spreking omtrent den stand van zaken van de Nederlandsche-Japansche onderhandellngen meldt het ,AI D. de Preangerbode”, dat men van de zijde der Nederlandsche delegatie met de vastlegging van gegevens om tot bepaalde resultaten te komen, gereed is. Er is een schema opgesteld, waarin de perioden zijn aangegeven, waarbinnen bepaalde onderdeeien moeten zijn afgewerkt. De Japansche delegatie zal dit hebben te aanvaarden. Zoo dit niet mocht geschieden is het vrij zeker, dat de onderhandellngen zuilen worden afgebroken. De hoofdzaak zal zijn de leverantie van sui ker uit Ned.-Indië aan Japan. Waar Japan door de productie op Formosa op sulker- gebied self supporting is, zal moeten worden overgegaan tot Inperking van die cultuur op Formosa. Het „A.I.D. de Preangerbode” ver nam, dat er een goede kans bestaat dat Ja pan dezen eisch zal inwilllgen. Dit resultaat zal echter niet door de confe rentie worden bereikt, doch langs diplomatie- ken en consulairen weg worden verkregen. Hierbij dient voor oogen te worden gehouden, dat een overeenkomst zal worden gesloten, zich uitstrekkend over een periode van vijf Jaren, 7 waarin de aankoopen van suiker door Japan ge- stadig zullen vermeerderen. Voorts is er nog sprake van den export van tapioca en vezelstoffen naar Japan, echter niet tot belangrijke quanta. DAVENTRY. 261 M.: 11.30 Qramofoon- muzlek. 12 20 Orgelconcert door Quentin MacLeon. 3.30 Het Troxy Qrand-orkest on der leiding van Joseph Muacant. 5 05 Ora- moloonmuzlek 6.50 Orgelconcert door Re ginald Dlxor. 7 20 Het Radio Militair Or kest onder leiding van Charles Leggett. 11.15 Het Cassanl Club Orkest onder lei ding van Charles Kunt PARIJS, SIS M.: 7 09 Declamatie en Ha- 7.50 Filmmuziek. Bjj de Gebr. Wlnkelhagen te Amsterdam ver scheen een handig boekje over de nieuwe spel ling, bevattende een verklaring der nieuwe re gels en tal van oefeningen daarover, speciaal voor Katholieke scholen geschreven door J. van Haren, hoofd eener R.K. school te Amsterdam. De hoofdregels staan duidelijk en in groote letters aangegeven, aan leder zijn enkele les sen verbonden, 20 in totaal. Vocrbeelden van de nieuwe spelling en oefeningen om zelf in te vullen over het algemeen goed gekoaen. Het werkje zal een goede ontvangst i-let ont- worden gered. Het huls was "laag'verakerd” houden worden, nu de scholen eenmaal met de nieuwe spelling rekening moeten gaan houden. Dat kunnen zoo weinigen helaas: hun tijd afwach^en. De meeste willen te vlug iets bereiken en falen door hun vlugheid. Ze struikelen over hun 'eigen beenen. Anderen weer zijn dralers, die de kat uit den boom wil len kijken en te laat beseffen dat ze hun tijd hebben laten voorbijgaan. Het schijnt voor te velen erg moeilijk te zijn, hun Juisten tijd te kiezen. Z’n tijd weten af te wachten en dan het goede oogenblik benutten is iets waarop men zich meer moest toeleg gen. We worden te gauw boos en willen te snel straffen of het iemand betaald zetten terwijl nader overleg zou heb ben uitgewezen, dat we onredeiyk waren. Eén is er Die oneindig rechtvaardig is, maar Gods molen maalt dan ook langzaam doch zeker, zooals de volks mond zegt. Nader wordt gemeld Laatstgenoemde dame is bjj het ongeluk om het leven gekomen. Mevr. Slemering, die be diend is, wordt ten huize van den burgemees ter verpleegd, daar zij niet mag worden ver voerd. De mannen, wier voorrecht en wier eere het Is tot de Marine te behooren, hebben in trouw en gehoorzaamheid en met toewijding hun plicht te vervullen, waar het terrein van hun arbeid ook liggen moge en hoe moeilijk de om standigheden ook zijn. Bieden w|J hun daarbij de hulp van onze waardeering. Deze Marinedag worde dan, met medewerlhM van U allen, hoorders hier en hoorder» verre buiten dese zaal, een nationale dag in den rijk- ■ten zin. Ten slotte verklaarde de Minister den Ma rinedag voor geopend met een: -Leve de Ko ninklijke Marine! HoezeeI Hoezee! Hoezee!" Het is dus ook de dankbaarheid, die ons Steeds moet doen bedenken, dat dit prachtig gebied met zijn millioenen-bevolklng door de Voorzienigheid aan ons bestier werd toever trouwd, opdat wtj daar brengen zouden de vruchten van ons weten en ons kunnen, van onze cultuur in den breedsten, den edelsten zin des wocrds. De Minister van Blnnenlandsche Zaken beeft aan de verschillende colleges van Ged. Staten een schrijven geaonden, waarin hij verzocht ter kennis van de gemeentebesturen te willen bren gen. dat de ontvangsten en uitgaven, welke voortvloeien uit de distributie van onvermengde margarine en van vleesch in blik dienen te wor den verantwoord op het hoofdstuk „Ondersteu ning van behoeftlgen." Het Rijk der Nederlanden kan een deug delijke Marine niet ontberen. Hoe hartgron dig wjj den oorlog ook verfoeien en hoe vurig wij ook hopen en bidden, dat de vol keren eindelijk tot elkander zullen komen om in onderling vertrouwen te geraken tot eendrachtige samenwerking, wij mogen niet blind zijn, doch moeten de feiten waarne men en trachten te onderkennen, zooals zij zich voordoen aan ons oog. Tot de sprekend ste feiten behooren deze belde: de econo mische strijd wordt door vele landen met felheid gevoerd; schier alom volgt verster king van de weermacht hem op den voet. WARSCHAU, 1345 M.: 5.45 Cellorecital door Zofja Adamska. 6.10 Gramofoonmu- zlek. 7.05 Concert. 7.40 Populair concert door het omroeporkest. 1120 Populaire en dansmuziek. 11.30 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN Wfl houden van Indië. door het stoere voor geslacht gemaakt tot het schjterendste deel van het Nederlandsche Rjjk; Indië, onder Ne en met medwerklng van veie inheemschen, de wereld tot veelbeeld ge worden en tot leerschool. De nieuwe nachtelijke busverbinding tus- schen Amsterdam en Rotterdam, die over de busondernemers Matser en Hamstra te De Rijp geëxploiteerd zal worden, zal omstreeks 22 Sep tember in werking treden. PARIJS (Radio), 7.20 Gramofoonmuzlek 8.20 Gramofoonmuzlek. 10.35 Uit Vlchy populair concert. 12.35 Populair concert onder leiding van Luclen Goldv 7.30 Gra mofoonmuzlek. 9 05 Sympbonle-orkest onder leiding van Roger Désomlère. Dansmuziek onder leiding van Pascal. Men zal zich herinneren, dat de N. V. JDe Arbeiderspers” tegen den heer J. Baars een vordering had ingesteld tot schadevergoeding van f 10.000.—- op grond van uitlatingen van den heer Baars ten opzichte van ,JDe Arbei derspers”. De Haagsche rechtbank heeft 14 Juli Jl. in deze zaak interlocutair vonnis gewezen, waar bij boeken-onderzoek werd gelast en waarbij tot deskundigen werden benoemd de heeren A. Schilt. J. Moret Sr. en J. Robin. „De Ar beiderspers” teekende tegen dit vonnis hooger beroep aan, dat heden voor het Gerechtshof in Den Haag werd behandeld. Het Hof heeft evenwel op verzoek van appellante de zaak ge schorst wegens faillissement van den heer Baars. HAMBURG, 332 M.: 6.05 Harmonlecon- cert. 11.50 Jachtmuzlek 12.35 Arthur Renks orkest 120 Gramofoonmuzlek. 3.35 Dans muziek. 6.35 Gramofoonmuzlek. 9 30 Het omroeporkest. 10 40 Muzikaal tusschenspel. 11.30 Het Brulnlerstrykkwertet speelt. KEULEN, 456 M.: 5.50 Gramofoonmuzlek. 13.30 Middagconcert. 4.30 Het Keulache symphonle-orkest. 9 30 Het groote omroep orkest. 10.50 Gramofoonmuzlek. 11.30 Choplcrecltal. HUIZEN, 301A M-: NCRV: 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuzlek. 11.00 Ensemble van der Horst. 13.00 Politie berichten. 13.15 Gramofoonmuzlek. 13.30 Ensemble van der Horst. 1.15 Bespeling van het studlo-orgel door L. Blaauw. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.30 Gramofoonmu- zlek. 3.45 Zenderverzorglng 4.00 Vlool-re- cltal door Jan Keessen 6 00 Orkestmuziek (gram, platen). 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6 58 Zenderoverschakellng 7.00 Politieberichten. 7.16 Gramofoonmu zlek, of een greep uit het Dagelljksch Ge beuren. 7.30 Gramofoonmuzlek. 8.00 Be speling van het studlo-orgel door Ronald Parker. 9.30 Concert door een kamer-en- semble onder leiding van H Herman. 10.00 Penbureau Vaz Dl as. 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek. 9.30 Onze Keuken door P. J. Ken Jr. 10.16 Uitzending voor de arbei den In de continubedrijven. 13.00 Klein Vara-Enaemble onder leiding van Frits Bakels. 1.00 De Flierefluiters onder leiding van Jan van der Hont. 1.46 Verzorging zender. 3.15 De Notenkrakers onder lei ding van Daaf Wins. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.00 Muzikaal Allerlei. 6 50 Men vraagt, en wjj draaiengramofoonpla- ten, waarom gevraagd Is. 7.20 Orgelspel door Oor Steyn. 8 03 Uitzending van het groote openluchtconcert op het H. F. C - terreln te Haarlem. 9.30 Vaz Dl as en Va ria. 10.45 Gramofoonmuzlek. 13.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1304 M.: 6.30 Luxemburg- ache avond. Gevarieerd concert. 7 40 Luxemburgzche liederen te zingen door Joey Knepper. 8.20 Luxemburgsen concert onder leiding van Henri Pensls. met me dewerking van Marie Thérêse GrosfllsDe Cuyper 8 4q Vervolg Luxemburgsen concert. 9.10 Concert. 9 30 Pianorecital door René Delporte 9.45 Gevarieerd concert door het omroeporkest onder leiding van Henrl Pen ale. 10.35 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL. 322 M.: 13.20 Gramofoonmu zlek 1 30 Omroeporkest. 6.30 Pianorecital door Emma Bljtebler. 5.50 Dansmuziek. 6 35 Het svmphonle-orkest. 8.2q Het om roeporkest 9 20 Vervolg omroeporkest. 10.30 Gramofoonmuzlek BEROM8NSTER, 540 M.: cor.cert. Nabij het station Zevenhoven (ZH.) reed Maandagmiddag een vrachtauto, bestuurd door den heer Put uit Nootdorp, met volle vaart te gen een langs den weg staanaen boom. De bot sing was zoo hevig, dat de auto totaal vernield werd. De chauffeur liep ernstige verwondingen op. Een ondersoek naar de oorzaak van het on geval wordt ingesteld. MILAAN, 369 M.: 5.30 Kamermuziek. 6.15 Gramofoonmuzlek. 9.05 Symphonle-orkest. ROME, 421 M.: 6.16 Gramofoonmuzlek. WEENEN, 507 M.: 6 05 Gramofoonmu zlek 7.45 Militair concert. 10 30 Populair concert. 11.00 Vervolg populair concert. 12.00 Adolt Pauschers Dansorkeet. Naar aanleiding van de uit Berlijn geseinde aanvulling van de hier te lande van offlcieele zijde gedane mededeellng betreffende de met Duitschland tot stand gekomen tranaferregellng. volgens welke aanvulling de voor de transfer van de rente binnen het kader der overeenkomst ver- elschte deviezen in vollen omvang ter beschik king worden gesteld uit het totaal der aanvul lende leveringen (Zusatzexporten), welke Ne derland in Duitschland zal bestellen, verneemt het Correspondentiebureau van bevoegde aüde. dat zulks in bet algemeen wel juist is, doch dat niet moet worden gemeend dat Nederland hier bij verplichtingen op zich heeft genomen, welke de Nederlandsche volkshuishouding zouden kunnen schaden Met name moet niet de gedachte ontstaan, dat Nederland goederen zou moeten koopen, die het niet kan gebruiken. ten i van de leven. Op Zondag 17 Februari 1935 zal in Amstertjjim de landenwedstrljd NederlandDuitschland worden gespeeld Binds enkele jaren ondervindt de Neder landsche boomkweekerij groote moeilijkheden bij den afzet van boomen en planten, waar door een niet onbelangrijk surplus dezer ar tikelen is ontstaan, waarvoor geen afzet te vinden is. Ter tegemoetkoming aan deze voor tal van boomkweekerij-bedrijven zeer ongunstige om standigheid en ter verhooglng van de werk gelegenheid in deze zoo arbelds-intensieve bedrijven, bestaat het voornemen om een be langrijk deel van dit surplus uit de markt te nemen. Deze boomen en planten zullen worden ge bruikt ter beplanting van terreinen, die on der normale omstandigheden daarvoor niet in aanmerking zouden komen, alhoewel bo dem en ligging dezer terreinen daarvoor wel geschikt zijn. Provincie- of gemeentebesturen ef Instel lingen, die zulke terreinen beschikbaa- heb ben en deze voor de extra-beplanting in aan merking willen zien komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Neder landsche Sierteeltcentrale, Trompstraat 73, s Gravenhage, voorwaarden, materiaal zal verstrekt. Als offers gevraagd worden voor de Weer macht overwege men daarenboven de groote be- teekenis van haar preventieve waarde. Onze Weermacht heeft, gelijk twintig jaren geleden, ook thans prestige, maar de omstandigheden, waaronder zij zich moet doen gelden, hebben wjj niet in onze hand. Onze weerkracht moeten wtj behouden. Dit staat een goede staats economie geenszins in den weg. De Nederlandsche Akkerbouw-centrale (N.A. C.) heeft met toestemming van den Minister van Economische Zaken, op 1 September, JX, het volgende besluit genomen: met ingang van 3 September zal de prijs, waarvoor de Stichting, overeenkomstig artikel 5 van het Crisls-Monopoüe-Besluit inlandsche groene erwten bjj uitvoer van den exporteur koopt, per 100 K.G. hooger zijn dan de prijs waarvoor zij deze producten wederom aan den zelfden exporteur verkoopt, met dien ver stande. dat een dergelijk monopolleverschil al leen zal gelden bü uitvoer van hoeveelheden van 100 K.G. en hooger en dat voorts in ver band hiermede dit monopolleverschil niet zal gel den bü het aangaan van uitvoermonopolleover- eenkomsten, waarbij een ultvoermachtiging met afschrijving wordt verleend overeenkomstig het bepaalde in het Bestuursbesluit der Stich ting no 10 d.d. 16 Augustus 1934 Voorts zal met 3 Sept, de prijs, waarvoor de Stichting overeenkomstig art. 5 van het Crisls- Monopolie-Beslult n Nederland gesplitte Inland sche groene erwten bü uitvoer van den expor teur koopt f 1.40 per 100 K.G. hooger zün> dan de prüs. waarvoor zü deze producten weder om aan denzelfden exporteur verkoopt, met dien verstande, dat een dergelük monopolle- verschll alleen zal gelden bü uitvoer van hoe veelheden van 100 K.G. en hooger. Dit besluit houdt verband met een reeds vroe ger gepubliceerd bericht, waarbü werd medege deeld. dat het in de bedoeling ligt, zoodanige maatregelen te treffen, dat telers van peul vruchten op de vrüe markt voor boerenschoone partüen groene erwten tot 1 October een prijs van 10 per 100 K.G. kunnen bedingen, ter- wel bü verkoop na dien datum door hen reke ning zal moeten worden gehouden met een be- waarloon van 0.10 per 100 K.O. voor elke ver dere maand, tot een maximum van fOSO. De N. A. C. rekent erop, dat de telers van groene erwten zich ten volle rekenschap zullen geven van het met de genomen maatregelen be oogde doel, opdat deze ook Inderdaad tot hun volle recht zullen komen en het voorgestelde prüsniveau daardoor wordt bereikt en gehand haafd. Den exporteurs van peulvruchten wordt erop gewezen, dat het bovengenoemde prijsverschil alleen in aanmerking komt bü uitvoer van die partüen, waarvoor nog geen prijsverschil werd gefixeerd. Het prijsverschil geldt voorts alleen voor in landsche groene erwten en inlandsche spllterwten. De toezegging, dat de bulten- landsche groene erwten betaalde heffing van 6.of het bü Invoer betaalde prijsver schil op buitenlandsche groene erwten welke vóór 21 Juli 1934 zün gekocht en vóór 30 September 1934 ingevoerd, uitvoer van zulke zal worden gerestitueerd, blüft van Nader vernemen wü, dat de auto, afkomstig uit Amsterdam, op weg was naar Grave. Het was een gehuurde wagen. Behalve de chauffeur zaten in den wagen vier zusters, nj. mevr. C. Wessing. mevr. E. Slemering en mevr. 8. Borghols, allen uit Amsterdam en mevr. A. de Kruyf uit Baarn. Te Epe is gistermorgen brand uitgebroken in de villa „Fansari" gelegen aan den Heerder- weg, waarin dezen zomer het echtpaar Hoek straNieswaag een rusthuis had geopend. De brand ontstond in de bovenverdieping, vermoe- delük door een lek in den schoorsteen. De rie ten dakbedekking stond weldra in lichter laaie De brandspuit van Epe was spoedig ter plaatse doch kon niet verhinderen, dat het gebouw ge heel uitbrandde. De inboedel kon gedeeltelUk Maandagmorgen Is op den Rüksstraatweg nabij Harlingen een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een auto, komende uit de richting Fra- neker, botste tegen een langs den weg staanden boom. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Vermoed wordt, dat de stuurinrichting defect is geraakt. De auto is geheel vernield. Van de twee inzittenden werd de bestuurder H. ernstig ge wond en naar het ziekenhuis te Harlingen ver voerd. De andere inzittende werd licht gewond en kon na behandeld te zjjn het ziekenhuis verla ten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14