ONS BLAD H DE S.A. IN DUITSCHLAND JASPAR’S BEZOEK AAN PARIJS Het nieuws van heden Joodsche emigran ten POLITIEKE ZIJDE VAN DE REIS x/\ DE BAROMETER s I DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS n DEGRADATIE DOOR REORGANISATIE van Het gebouw verloren? Koetsier van den Paus 1OO jaar Het Leger des Heils Stormschade in Italië Drieduizend naar Nederland Hitler ontvangt de diplo- maten De Juli-Putsch in Oostenrijk Noodweer in Dene marken Talryke vaartuigen gezonken De socialisten en de Duce Het goudblok Geen onderhandelingen i 3’ -• (A ft- s Parijs’ tarievenpolitiek wekt misnoegen Engelsche Zuid-Pool- expeditie Mislukte Putsch-poging in Griekenland Volgent de „Nation Beige” it het Frantch-Belgitche eenheid t- front hertteld Brand in het paleis Poe-Yi De textielstaking in Amerika Na de Juli-putsch in Oostenrijk De separatistische Basken Evangeline Booth gekozen tot generaal Gerechtelijk onderzoek tegen 300 pertonen Sedert den aanvang van ’t Hitler- bewind verlieten 65.000 Joden Duittchland Machinegeweren moeilyker verkrijgbaar DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Tegen het bandietisme in Amerika Brand te Campana ver minderd I JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheermessen en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Dt uitaetgande garaat van den heer van den Berg aan den Toulon van den Koogweg te OosterbeeJi Een vuurproef van vertrouwen '4 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANGNo. 270 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD boord te aan Fransch— ed r- 1- Ouden man o o bleef a e 6 verlieten hierop de ver- Tondeuses Minister Jaspar I digers van Zwitserland, i' I Stand Dinsdag nar vjn.: Vorige stand: «te.1 geheime van den De Nederlandsche Athletiekploegdie zal deelnemen aan de Europeesche kampioen schappen te Turijn, is gistermorgen van Amsterdam naar Italië vertrokken. Tweede persoon van links (met A.K.O.-pet) Wim Kaan, zittend de heer Boersma. Zevende persoon van links Chris Berger en tiende van links Benz I l i i i PARIJS, 3 Sept. (Reuter) De Weensche cor respondent van de „Intranaigeant” bericht dat de directeur-generaal van de Krupp-fabrieken In Oostenrijk, Am burger, is gearresteerd onder de beschuldiging, wapens aan de Nazi’s te heb ben geleverd. NEW YORK, 3 Sept. (Reuter) In de staten Noord-Carolina en Virginia zijn heden ongeveer 50 pct. van de arbeiders in de textielindustrie aan bet werk gegaan. 3.000 naar Nederland. 10.000 naar Palestina. 21.000 naar Frankrijk. 8.000 naar Polen. 4.000 naar Ts.eecho-Blowakije 3.000 naar de V. S. 3.000 naar Zwitserland. 2.000 naar Engeland. 2.000 naar België. Plaatsing van het surplus van boomkweekerij- producten. Brutale roofoverval te Alkmaar. 900 gulden ontstolen. Evangeline Booth gekozen tot generaal van het Leger des Heils. B(j een twist In een woonwagenkamp te Grave i|jn vier personen ernstig gewond. Te Princenhage zijn twee kinderen na het eten van onrijp fruit gestorven; een derde verkeert in levensgevaar. De Nederlandsche delegatie naar de aa. Vol kenbondsvergadering te Genève. Sedert Hitler aan het bewind is hebben 65.000 Joden Duitschland verlaten. O omgeving was een aan- samengetrokken. de de A en BERLIJN, 3 Sept. (V. D.) Nu het ambt van Rljkspresldent vereenigd is met dat van Rüks- kanseUer, welke voreeniging van functies door de volksstemming is goedgekeurd, zullen de buitenlandche gezanten, ambassadeurs en zaak gelastigden op Woensdag 12 September door Adolf Hitler In het Paleis van den Rijkspresi- dent plechtig worden ontvangen. Te Den Haag is gister de tentoonstelling „De Abdij van Egmond” geopend. Brand In het paleis van keizer Poe Yi van Mandsjoekwo. s- n. 5* ir 3t k Ie >t n e te d- t- ifa de d- f. ■ft let ha st ug Over de eerste vijf maanden van dit jaar heb ben de ontvangsten der Ned. Spoorwegen ongeveer f 314 miilioen minder bedragen dan over hetzelfde tijdvak van 1933. dltle wordt algemeen beschouwd als de be langrijkste Brltsche onderneming op dit ge bied sedert de noodlottige poging van Shack leton om het Zuidpoolland over te steken. De Brltsche regeering heeft Rymlll tienduizend pond sterling ter beschikking gesteld terwijl de Royal Geographical Society zich eveneens ter beschikking heeft gesteld van de expeditie, waarvoor zij evenals de stad London, fondsen beschikbaar heeft. De Prins van Wales Is be schermheer der onderneming. BUENOS AIRES, 3 Sept. (Reuter). De toe stand te Campana is iets verbeterd, daar de brand in de petroleum-opslagplaats in hevigheid is verminderd. Vele bewoners zijn dan ook weer naar de stad teruggekeerd. Er bestaat geen ge vaar meer, dat de brand de overige petroleum reservoirs zal aantasten. uitgenoodlgd waren, dering. daar alleen parlementsleden door politie werden toegelaten. Toen dezen bijeen waren, constateerden Cortes-leden Indalecia Prieto en Telesforo Monson, dat aangezien de vertegenwoordigers van de Baskische gemeenten niet waren ver schenen, de vergadering geen doel meer had. De parlementsleden gaderzaal. Te Zumarragua en zienlijke politiemacht In verschillende Baskische gemeenten werden de burgemeester en de gemeenteraadsleden, die de vergadering van Zumarragua zouden bijwo nen, streng bewaakt, zoodat zij niet konden vertrekken. Hierbij hebben zich enkele incidenten voor gedaan. Te Oyarzun en Tolosa werden de burgemees ters door de politie bewaakt. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar I 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem geschieden, omdat de heer Jaspar wat voor niemand een geheim is de opvattingen van de heeren De Broquevllle en Hymans omtrent de legalisatie van de Duitsche herbewapening niet deelde.” ATHENE. 3 Sept. Een groep onder-officle- ren der luchtafweerbatterijen heeft in den nacht op heden een poging tot opstand gedaan. De manschappen weigerden echter aan den Putsch deel te nemen. Daarop braken de onder officieren de kasten open waar de gelden in opgesloten waren en vluchtten met medeneming van de aanwezige gelden Het -onderzoek door politie en militairen is nog aan den gang. 0 LONDEN, 3 Sept. (Reuter). Evangeline Booth, hoofdcommandante van het Leger des Heils in de Vereenlgde Staten, werd heden door den Hoogen Raad dezer organisatie gekozen tot ge neraal. Evangeline Booth is de vierde dochter van wijlen generaal Booth. Zij is 69 Jaar oud. F MILAAN, 3 Sept. In de Opper-Italiaansche bergen Is de eerste sneeuw gevallen. Het Sttlfser Joch is bedekt met een laag versche sneeuw van dertig centimeter dikte. In de bergen by Triest ligt reeds vanaf 1800 meter sneeuw. In de lager gelegen gebieden van Noord- Itsuië woeden stormen en wolkbreuken die groote schade aanrichten. De wljnbouwstreken hebben groote schade geleden. Niet minder dan 400 duizend centenaren wijndruiven zijn In de laatste dagen in dit gebied volkomen vernield. In de omstreken van Ancona heeft eveneens een geweldige storm gewoed. Ancona staat ten deele onder water. Dit is dan ook Inderdaad geschied. De Pa- rjjsche correspondent van de „Nation Beige” aldus het „Handelsblad”, verneemt uit kringen van de Quai d’Orsay, dat de heer Jaspar erin geslaagd is de lichte ontstemming tusschen Brussel en Parijs, die gewekt was door de be faamde Senaatsrede van graaf De Broquevllle over de Duitsche herbewapening, geheel te doen verdwijnen. „De houding van Duitschland.’ aldus de correspondent, „heeft naar het schijnt de oogen geopend van allen, die in Engeland, in Italië en zelfs in België geneigd waren Duitschland nieuwe concessies te doen. Te dien aanzien is het Fransch-Belglsche eenheidsfront volkomen hersteld. Dit kon te gemakkelyker WEENEN. 1 Sept. Volgens een mededee- Ung van de „Reichspost”. is, in verband met de Juli-Putsch, een aanvang gemaakt met een onderzoek tegen 300 employé’s, werkzaam in de openbare bedrijven. Reeds zijn 5 ambte naren, die na aankomst der opstandelingen op de binnenplaats van de bondskanselarü .Heil Hitler” hadden geroepen, ontslagen. Tegen hen zal eveneens een gerechtelijk onderzoek worden Ingesteld. PEKING, 3 Sept. (VX).). Volgens een bericht uit Tsjangtsjoen is brand uitgebroken In het paleis van keizer Poe-Yi van Mandsjoekwo. De particuliere vertrekken van den keizer en zijn familie zijn nog niet door het vuur aangetast, doch de vlammen grijpen zóó fel om zich heen, dat men vreest, dat het geheele paleis verwoest zal worden. De brandweer wordt geholpen door vrijwil ligers en troepen. De minister van justitie en hooggeplaatste ambtenaren van de staatspolitie verblijven op de plaats brand om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak. Volgens een door het Joodsche Telegraaf Agentschap uit de haven van Jeruzalem. Jaffa, ontvangen telegram, zyn de reeder en de ka pitein van het Grieksche ss. „Ionian" veroor deeld tot respectievelijk zes maanden gevange nisstraf en een boete van 100 pond sterling en drie maanden gevangenisstraf en een boete van 50 pond, aangezien zij op illegale wijze Joodsche immigranten in Palestina hadden binnenge smokkeld. Voorts veroordeelde de Brltsche magistraat te Jaffa drie Joden tot een boete van 50 pond, daar zij hulp hadden verleend bij het aan land gaan van 16 Joodsche immigranten, die wa ren betrapt toen zij het schip verlieten. Naar de politie beweert, zouden nog vele an dere Illegale Immigranten erin geslaagd zijn vanaf de „Ionian” het land binnen te komen. JONDEN, 3 Sept. (V.D.) John Rymlll en andere leden van de Zuidpool-expedltle zul len binnen enkele dagen met de senoener .J’enola” vertrekken naar de Faliland- ellanden, waarheen een gedeelte der expeditie reeds vertrokken is. De expeditie is voorne mens een sledetocht te maken van duizend mijlen of meer dwars over volslagen onbe kend gebied van het Graham-land. De expe- ultelndelijke zege, en door zijn karakter het wantrouwen van het en vooral van Frankrijk opwekte, had zijn dienst verricht en diende onttakeld te worden, toen het een bedreiging ging vormen voor de rust in het binnenland. De laatste dagen heb ben Goebbels en Dr. Ley een beroep gedaan op de S. A- en S. 8.-mannen om een bllnd-ver- trouwen In den leider Adolf Hitler te stellen en ervan verzekerd te zijn, dat alles wat hij doet, welgedaan is. Dit blinde vertrouwen is een le vensvoorwaarde voor het huidige systeem en het moet erkend worden, dat een groot deel van het Duitsche volk verbazingwekkend mild is geweest met het schenken daarvan. Maar ver raadt dit herhaald beroep op de noodzakelijk heid van het volgen in blind vertrouwen op den leider niet ook een vrees? De 8. A. Is een vlucht- haven geweest voor duizenden en nog eens dui zenden werkloozen. Zullen zij, die uit die vluchthaven voortaan geweerd of verdreven worden hun blinde vertrouwen blijven behou den, wanneer zij weer prijs worden gpgeven aan de felle branding van de economische cri sis, welke in Duitschland feller woedt dan el ders? Het Ziekenapoctolaat ie Bloemendaal is door Z. H. den Paus verheven tot vereeniging „prima prima ria”. de bemanning van 12 koppen nemen. Van een Noorschen 'vlschtrawler die in de Roenne gestrand was. moest de kapitein, die zijn schip niet wilde verlaten, met geweld aan land worden gebracht. Ook op Saltholm nabij Kopen hagen is een schip op het strand geloopen. De bemanning van drie koppen kon eerst na vele uren inspannend werken In veiligheid worden gebracht. Verder werden twee opvarenden van een Duitsch schip in het Kattegat gered. ROME. 3 Sept. (Reuter) In welingelichte kringen wordt ontkend, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen de regeering en socialistische kringen te Milaan, in zake de op neming van den vroegeren socialistenleider Cal- dara in de standen-organisatles. reden, schijnt niet geslaagd te zijn, zoodat. In dien zich geen nieuwe feiten voordoen, de Belgische verte genwoordigers te Genève tegen de toelating Rusland Jasparis bezoek aan Parijs. Het Belgisch eenheidsfront hersteld? BERLIJN, 3 Sept. (Reuter) Het Joodsche Te legraaf Agentschap deelt mede, dat volgens den nat.-soc. Persdienst, sedert den aanvang van het Hltler-reglme 65.000 Joden uit Duitschland geëmigreerd zijn. Hiervan gingen: van zullen stemmen of wel zich van stem ming zullen ent- houden. Onmid- deltfk na hun aankomst te Ge nève zullen zij zich in verbinding stellen met de vertegenwoor- Nederland, Polen en van de andere landen, die tegen de toela ting van Sovjet-Rusland gekant zijn. In economisch opzicht schijnt de reis van den heer Jaspar minder verheugende resultaten te hebben opgeleverd. Doumergue, aldus de correspondent, doordrongen van de beteekenls van het Fransch-Belglsche militaire accoord wenscht niets liever dan den Belgischen export een voorkeurstarief te geven, maar de Fransche minister van handel is minder toeschietelijk. Niettemin is de deur opengebleven voor verdere onderhandelingen. De heer Jaspar heeft niet onder stoelen of banken gestoken, dat de open bare meenlng In België verontwaardigd is over de economische politiek van Frankrijk en dat zij de Biusselsche regeering eens zou kun nen dwingen represallle-maatregelen te nemen. ROME, 3 Sept. (Reuter). Rinaldo Jacchlnl. een oud-koetsier van verschillende Pausen, heeft JJ. Vrijdag zijn lOOen verjaardag geriefd. Zuc chini geniet de eer tijdens zijn 55-Jarigen staat van dienst als koetsier vier Pausen te hebben gediend. In 1870 werd hij aangesteld en trad In dienst van Leo XIII, wiens koets bU gedurende 25 Ja- ren heeft gereden. Toen* Plus X tot Paus werd gekozen, Jacchlnl in dienst In 1914, toen Benedictus XV Paus werd, was Jacchlnl 80 Jaar oud. Hij werd bevorderd tot opzichter van de Pauselijke stallen en later toen Pius XI de opvolger werd van Benedictus XV, en de koets plaats moest maken voor den auto, bleef Jacchlnl In zijn functie, en ver leende de Paus hem den eeretltel van „Pauselijk koetsier”. lioenen worden teruggebracht tot ettelijke hon derdduizenden. Binnenlandsch politiek bezien, zou door dergelijke maatregelen de S. A. to taal gedegradeerd en onschadelijk gemaakt wofden, maar in bultenlandsch politiek opzicht zou de S. A. daardoor een openlijk erkend zui ver militair karakter krijgen, dat in geen enkel opzicht meer strookt met de militaire bepalin gen van het nog altijd geldende Verdrag van Versailles. Hoe zal de rigoureus beknotte 8. A. en hoe zal het buitenland op een dergelijke reorganisatie reageeren, indien deze wordt (Joorgevoerd? Zoowel het restant als de ultge- stooten deelen van de 8. A. zouden een vuur proef van vertrouwen In Adolf Hitler moeten doormaken. KOPENHAGEN, 3 Sept. Zaterdag en in den nacht op Zondag Is Denemarken door feilen storm en wolkbreukachtlgen regenval geteisterd. Omtrent den om vang van het noodweer zijn eerst thans bijzonderheden bekend geworden. Zoo is op enkele plaatsen in dien korten tijd omstreeks 68 millimeter water gevallen. In Ko penhagen had het reddingscorps druk werk met het opheffen en opruimen van waterschade. Vooral groot was de uitwerking van den storm op de scheepvaart. Talrijke stoomschepen heb ben aanzienlijke vertraging ondervonden. In verschillende havens zijn talrijke kleine vaar tuigen op drift geraakt en gezonken. Van de kust komen berichten over een reeks strandin gen waarbij veertig menschenlevens uit groot gevaar konden wórden gered. Waar de storm het hevigst woedde werden door de Flnsche bark Carmen die gekenterd was, lichtsignalen gegeven. De Ursula Slemers uit Hamburg snelde te hulp en slaagde erin na verscheidene uren BRUSSEL, 3 Sept. Toen bekend werd, dat de heer Jaspar, de minister van Bultenlandsche Zaken, naar Parijs zou gaan, werd er In de Wetstraat de nadruk op gelegd, dat deze reis hoofdzakelijk ten doel had de tusschen België en Frankrijk gerezen economische quaestles te onderzoeken en zoo mogelijk tot een bevredi gende oplossing te brengen. Het spreekt echter vanzelf, dat dit niet het eenige en waarschijn lijk zelfs niet het voornaamste doel van de reis was. maar dat natuurlijk ook de brandende quastles van internationaal polltleken aard ter sprake zouden komen. LONDEN. 3 September. (V. D.) In verband met het feit, dat de goudprijs Zaterdag een nieuw record bereikt heeft, verwacht men al hier, dat de Belgische en Fransche ministers te Parijs de houding van het goudblok zullen be spreken. Alhier verluidt dat ondanks de desbe treffende dementi's België tracht het ..goud blok” te consolideeren, daar dit bedreigd wordt door de daling van pond en dollar en d^Duit- sche houding ten opzichte der betalingen. Volgens de verdere informaties van den cor respondent zou de heer Jaspar te Parijs hebben verklaard, dat België niet voor de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond zal kunnen stemmen, daar het de Sovjet-regeering nog niet heeft erkend. Barthou heeft getracht Jaspar te over- maar daarin - inds den 30en Juni, toen Hitler en Goering het te machtig en gevaarlijk geworden bruine partyieger der 8. A.-troepen van zijn meest eigenmachtige en minst betrouwbare leiders beroofden, heeft de vraag, hoe en in welke positie de aldus „gezuiverde” S. A. weer zou worden ingeschakeld in het maatschappe lijk en politieke organisme van het huidige Duitschland, de gemoederen bezig gehouden. Al verzekerden de machthebbers ook successieve lijk, dat, nu het „vuil” uit de S. A. verwijderd was, de bruinhemden na hun gedwongen va- cantie, terug zouden keeren op dezelfde plaats in het Rijk en in het hart van den Rijksleider. welke zjj vroeger hadden Ingenomen, de na 30 Juni onmiddellijk genomen maatregelen voor spelden het tegendeel. Röhm’s opvolger Lutze maakte geen deel meer uit van de Rijksregee- ring. Verschillende specifieke 8. A.-Instituten zooals b.v. de eigen persafdeeling werden op geheven. De oudere Jaargangen, welke door de nieuwe en complotteerende S. A.-bonzen waren achteruitgezet, werden weer naar voren gescho ven. Maar ondanks deze aanwijzingen bleef de toekomstige positie der S. A. nog onduide lijk. Het geweldige machtsapparaat, dat de „Führer" had bijgestaan in den strijd om de semi-militair buitenland had et schijnt In de bedoeling van de hui dige machthebbers te liggen de S. A.- mannen zooveel mogelijk alleen maar S. A.-man te laten zijn. De verordening, waar bij het voor 8. A.-mannen verboden is deel uit te maken van de Pruisische brandweer en waardoor de brandweerlieden, die reeds lid van de 8. A. of S. 8. waren, hun lidmaatschap van deze organisaties moeten opzeggen, wijst in dezerichting evenals de maatregel, waar door de motorbrigade van de S. A. los van het partijleger is gemaakt tot een geheel afzonder lijk instituut. Het heet, dat organen als de brandweer niet aan hun taak kunnen beant woorden, wanneer brandweerlieden ook nog speciale 8. A.-werkzaamheden en -plichten hebben, maar het is duidelijk, dat de eigenlijke bedoeling is, de 8. A.-organisatie tot kleinere proporties en een minder invloedrijke plaats terug te brengen. Er gaan geruchten, dat wel dra voor alle ambtenaren van den staat het lidmaatschap der S. A. verboden zal worden, zoodat de bruine Amlformen uit alle regeerings- bureaux zullen verdwijnen, en dat de 8. A. voor een groot deel uit ongehuwde, In kazernes on dergebrachte en militair straf gedisciplineerde jonge mannen zal gaan bestaan om zoodoende uitsluitend een zeer bruikbare reserve voor de Rüksweer te gaan vormen. Door deze reorga nisatie zou de getalsterkte van ettelijke mil- SAN SEBASTIAN. 2 Sept. De vergadtering van de Baskische Nationalisten, welke lieden te Zumarragua gehouden zou worden, heeft, tengevolge van de maatregelen van de regee ring, niet plaats gehad. De burgemeesters en gemeenteraadsleden, die met de leden van het Inter-provinciaal comité kwamen niet ter verga- de NEW YORK. 3 Sept. (V. D.) De Amerikaan- sche regeering heeft een wijziging In de vuur- wapen-wet goedgekeurd, welke wijziging ten doel heeft den vrijen verkoop van het geliefde wapen der gangsters, het machinegeweer, te voorkomen? Na 21 Septembeer zal Iedereen, die zich een machine-geweer wenscht aan te schaffen of een „type-wrlter”, zooals de gangsters het noemen, een hooge belasting moeten betalen. Zijn vin gerafdrukken zullen opgënomen worden. Voor den aankoop zal speciale toestemming der autoriteiten noodlg zijn. De wet heeft ook betrekking op onderdeelen van machinegeweren en op geluiddempers voor vuurwapenen. Importeurs, fabrikanten en handelaars In vuurwapenen moeten complete registers van hun transacties bijhouden, welke de regeering ten allen tijde ter inzage kan nemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1