I Tentoonstelling Abdij van Egmond Weer een auto te water Brand in de Cunera-kerk te Rhenen Onrijp fruit gegeten ir SCHADE TOT DE KAP BEPERKT VAN ZEER BIJZONDERE BETEEKENIS DINSDAG 4 SEPTEMBER 193* HET AUTO-ONGELUK TE SCHALKWIJK Rede van minister Marchant Kerkf orten weer noodig Kleuren der seinen Partijbestuurders van de O.S.P. ONTVANGST SPOORWEGEN Met mes en revolver Roofoverval op ouden man 890 gulden buitgemaakt Weinig bewaard VIJF ARBEIDERS TE WATER Alle* liep echten goed af Nationale saamhoorigheid Kostbaar bezit FRIESCHE ZEEHELD GEËERD VERBODEN AUTOBUSDIENST Over den afsluitdijk in Restauratie mogelijk Historische bijzonderheden I I Definitief geroyeerd 1 Maandag 10 September te Amsterdam terug verwacht Koningin en Prinses in Noorwegen De kunstschatten konden tijdig veiligheid worden gebracht Een dame verdronken; van een andere is de toestand zorgwekkend De verandering bij de spoorwegen is een volledig succes gebleken GOUDCLAUSULE DOLLAR- LEENfNGEN MAEKUBEE IN LIQUIDATIE By twist in woonwagenkamp werden vier personen ernstig gewond De verongelukte auto in de Wetering, waarbij de 58-jarige mevr. v. d. Kruyf uit Baarn om het leven kwam NED. KUNSTZIJDEFABRIEK Deze middeleeuwsche aangelegen heid van historischen aard wordt als een nationaal feit erkend Over de eerste vijf maanden van dit jaar f 3% millioen minder dan over hetzelfde tijdvak in 1933 Twee jonge kinderen gestorven, een derde in levensgevaar STEUN MANDENMAKERS- BEDRIJF De tentoonstelling Abdy en Gravenhuis ft» nlngen betreffende den voorgenomen wederop bouw. te (Van onzen redacteur) X n r* Maar overigens heeft het tentoonstellings comité zijn belangstelling uitsluitend gericht op de AbdU. die in de jaren 1572 en 1573 Is ten gronde gegaan. Het comité heeft zich ten doel gesteld, zooveel mogelijk voorwerpen te ver zamelen, die op de oude Abdij betrekking heb ben, en de tentoonstelling zoo in te richten, dat de bezoekers een eenigszlns sprekend beeld krijgen van de Abdij, van haar geschiedenis en van haar beteekenis voor de oude historie van ons vaderland. Het bevat het oudste getuigenis Voor de Hol- landsche historie, het oudste monument der Nederlandsche schilderkunst en de oudste por tretten van Nederlanders, die wjj bezitten De schenking wordt in de kronieken vermeld en daar is ook sprake van een rijken band met gouden beslag en kostbare steenen. Deze band is in den tijd der verwoesting verdwenen, maar* men kan er zich toch een voorstelling van ma ken met behulp van een paar middeleeuwsche banden, die ter tentoonstelling aanwezig zijn. In de kerk staande, de gewelven nog ongeschon den boven zijn hoofd ziet. Gistermorgen te ongev. 11 uur is te Schalk wijk (Utr.) een ernstig ongeluk gebeurd. Om dien tijd naderde uit de richting Amster dam een luxe-auto, waarin behalve den chauf feur. vier bejaarde dames waren gezeten. Bij de gevaarlijke bocht, ter hoogte van het raadhuis, geraakte de auto, door tot nu toe nog onbekende oorzaak in de Wetering en verdween onmiddel lijk in de diepte. Van alle zijden schoot direct hulp toe en stelde men alle pogingen in het werk om de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. in be- panta- schi] te n Na eenlgen tijd van hard werken mocht het gelukken allen op den wal te brengen. Van een der dames waren echter de levensgeesten reeds geweken. De toestand van een der andere dames Is zorgwekkend. Haar zijn de laatste H.H. Sacramenten toege diend. Nadat de onverlaat weer door het raam ont vlucht was heeft de oude man zich aangekleed en de buren gewaarschuwd, die terstond de poli tie met het gebeurde in kennis stelden. In de gemeente Princenhage zijn drie kinde ren van de familie L. aldaar ernstig ziek gewor den. na het eten van onrijp fruit. Er deden zich verschijnselen van diphterie voor, waarom geneeskundige hulp werd Ingeroepen Onder hevige pijnen zijn twee kinderen, reap, vier en vijf jaar oud, gestorven, terwijl het der de, dat tien jaar oud is, nog zeer ernstig ziek is, zoodat men voor het leven vreest. laatste rustplaats gezocht. De Abten waren hun raadgevers en afgevaardigden, de monniken van hun kant waren niet alleen de trouwe bewa kers der vorstelijke grafstede. Wie zal zeggen, hoeveel zij daarenboven hebben bijgedragen tot de geschiedenls-beschrijving. om het aanzien der Hollandsche graven te verhoogen? Moge de tentoonstelling te meer de gedachte wakker roepen aan de geestelijke rijkdommen der cultureele beschaving in de middeleeuwen, waarvan de Abdjj van Egmond de meest be kende en meest Nederlandsche draagster was. Namens het R. K. Comité tot inzameling van gelden voor den bouw van een BenedlctU- nerklooster te Egmond dankte spr. allen voor hun medewerking, den minister van Onderwijs, het gemeentebestuur van Den Haag en het tentoonstellingscomité afzonderlijk noemende. Te Arnhem is de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de N. V. Mae- kubee in liquidatie. De liquidatle-balans werd goedgekeurd. Volgens deze balans zal op ieder gewoon aandeel worden uitgekeerd een bedrag van 411. over welk bedrag aandeelhouders zul len kunnen beschikken ten kantore der Ven nootschap. Velperweg 60. Arnhem, na afloop van den wettelljken termijn, dus vanaf 15 No vember 1934. De verschillende kunstschatten zijn tijdig uit de kerk gevoerd of met zeildoek bedekt. Zoodat de schade tot de kap beperkt blijft. Onher stelbaar is het verlies niet. Een niet al te uit gebreide restauratie zal het gebouw in zyn ouden luister kunnen herstellen. De Hooge Raad behandelde Maandag cassatieberoep van W. V. te Leeuwarden. <0 Niet minder dan zeven stralen werden aange sloten op de waterleiding. Om den druk te ver hoogen. verminderde men dit aantal later met twee. Hulp werd gevraagd aan de brandweer te Wagenlngen. Veenendaal en Arnhem. De brand weer van Wageningen verscheen na een half uur met motorspuit en gaf terstond water van de tweede omloop van den toren, om zoo het vuur te beletten van het dak van de kerk af het houten stelgerwerk in te klimmen. De brand weer van Veenendaal verscheen daarna met twee spuiten, zoodat men ten slotte met acht krachtige stralen de vlammen bestreed. Van de oude Abdij is slechts bitter weinig bewaard gebleven. Afbeeldingen uit den tijd van haar welstand bezitten wjj alleen op zeer kleine schaal op enkele kaarten. De afbeeldin gen van grooter formaat zijn reconstructies of zij vertoonen ons de ruïnes van het gebouw en het voortdurende verval tot den tijd, dat er niets meer over was. Ook van de kostbare voor werpen, die in enkele inventarissen worden opgesomd, is slechts uiterst weinig bewaard gebleven. Uit de eertijds zoo vermaarde boekerij bezitten wjj nog maar een luttel aantal werken. Hierop liet spr. volgen, dat desondanks de tentoonstelling inderdaad in staat is, een beeld van de oude Abdij en van haar beteekenis op te roepen. Gistermorgen te acht uur is aan de te Lage Zwaluwe in aanbouw zijnde brug over het Hol la ndsch Diep een 35 M. lange morisonpaal af gebroken en in het water gevallen. Vijf arbei ders. die daar aan het werk waren, geraakten te water. Allen konden met behulp van red dingsboeien weer op het droge gebracht wor den. De machinist, die aan de brug werkzaam was, werd bewusteloos opgehaald. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck hield dan een korte toespraak, waarin hU o.m. zeide: „Ten tweeden male in een kort tijds bestek mag ons land zich verheugen in een krachtige uiting van nationale saamhoorigheid. Verleden jaar toch gold het voor ons volk in nationaal verband te herdenken den stichter der Nederlandsche onafhankelijkheid, te eeren Willem van Oranje..., En thans heeft Ne derland zich opnieuw opgemaakt om het be wijs te leveren, dat het zich bewust is van Te Arnhem is de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de N. V. Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Neder landsche Kunstzijde Fabriek te Arnhem. Balans en jaarverslag 1933 en llquidatiebalans werden goedgekeurd. De nog in omloop zijnde aandeelen kunnen ten kantore der Vennoot schap, Velperweg 60, Arnhem, worden ingewis seld tegen aandeelen der Algemeene Kunstzijde Unie N.V. Een voorbeeld is het Evangeliarium, dat ter tentoonstelling aanwezig Is. het geschenk van den Hollandschen graaf Dirk n en zijn gema lin Hildegarde. Te zamen met den Abtsstaf, voor de tentoonstelling afgestaan door den bis schop van Haarlem, en het kruis van Aartsbis schop Egberd, thans in de Sint Gudulakerk te Brussel, behoorde het Evangeliarium tot de kostbaarste voorwerpen in de abdij. Het Is tevens één der belangrijkste gedenkstukken van de oude geschiedenis van Holland. Het vuur woedde vooral in de houten kap van de kerk, bedekt met lel. Onder die kap be vond zich een kleine ruimte, waaronder zich de steenen gewelven van het schip bevonden, steu nend op gothlsche spitsbogen. Men slaagde er in om via den toren met een straal door te drin gen in de ruimte tusschen kap en gewelf. De gewelven toonden zich zeer stevig. Waren ze van minder soiled maaksel geweest, dan sou het Interieur van de kerk verloren zijn geweest. De bogen hielden uitstekend stand, zoodat ten slotte slechts de kap verloren ging en men thans en gezaaid; hier wijsheid gekweekt straks Ojn. merkten we op het R. K. Comité tot in zameling van gelden voor den bouw van het Benedictljnerklooster te Egmond, H.H Exc. Mi nisters H. P. Marchant en J. Kalff, de burge meester en wethouders en verschillende raads leden van de residentie, de burgemeesters van Rijswijk en Wassenaar jhr. mr. H. A. v. Kame- beek. Commissaris der Koningin in Zuid-Hol- land, prof. dr. G. A. van Poelje, dlrecteur-gene- rasl van het departement van Onderwijs, den heer P. Visser chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van On derwijs, Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, baron C. R. Th. Krayenhoff, voorzitter van de Alg. ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, architect A. J. Kropholler, burgemeester Bos en wethou der Bekker van Egmond Binnen, het dames-co- mlté „Vrienden van Egmond" en het comité dat de tentoonstelling organiseerde. De voorzitter van het tentoonstellingscomité, prof. dr. A. W. Byvanck, heeft de aanwezigen welkom geheeten en dank betuigd aan den Minister van Waterstaat, die de Trèveszaa) voor de opening van de tentoonstelling heeft beschikbaar gesteld. Spr. verklaarde, dat het belang, dat de Xbdij van Egmond heeft voor de oudste geschiedenis van Holland, algemeen bekend is. In dit gewest is de Abdij gedurende de middeleeuwen het geestelijke en cultureele centrum geweest. Het is dus zeer begrijpelijk, dat al lang van vele zijden de wensch is geuit, dat de Abdij zou herrijzen. De toren dateert van 1492, werd volbouwd in 1531. Onlangs werd hij nog gerestaureerd. De kerk zelf is veel ouder, en heeft een merk waardige historie St. Cunera, de vroegere pa troonheilige, is een der oudste Nederlandsche heiligen. Volgens de overlevering was zij een Engelsche prinses, die met St. Ursula op de thuisreis van een bedevaart naar Rome, bij Keulen door barbaren werden overvallen. Haar gezellinnen werden gedood, doch Cunera werd door een konlng, Radboud, die te Rhenen zijn residentie had. gered en meegevoerd naar zijn landgoed. ZIJ won door haar voorbeeldig leven aller sympathie, tot ergernis van de koningin, die, toen de konlng eens afwezig was, Cunera met haar eigen sluier worgde. Door een won derlijk toeval ontdekte de konlng bet lijk. De koningin werd zwaar gestraft en stortte zich in wanhoop van den heuvelrand. 8t. WlUlbrord zou later ter eere van Sunera een kapel hebben glsticht, op welke plaats thans de2gothlsche kerk Is gebouwd, waarvan het oudste deel dateert van 1300. Hierna volgde een rede van den sub-prior van de Abdij van Oosterhqut, dom. J. Huyben O.S.B. .Het waren de Benedictijnen, aldus spr., die aan Nederland het Christelijk geloof en de Christelijke beschaving brachten, een weldaad, die onschatbare gevolgen had. Egmond was in vroegere middeleeuwen de haard van hooger le ven voor Holland, de cultuurwaarde daarvan is moeilijk in cijfers uit te drukken. De Benedictijnen waren door hun studie en leven In dien tijd de dragers der cultuur, om dat zij voor alles Godzoekers waren en wilden «Un. Wat bovenal een natlonalen klank heeft ge geven aan den naam van Egmond is het feit, dat de Abdij onverbrekelijk is verbonden aan de geschiedenis van het oude gravenhuis van Holland. Dit is niet denkbaar zonder Egmond zoomin als het omgekeerde het geval is. Beider bestaan was ten nauwste saamgeweven. De vechtersbazen haalden messen en revol vers voor den dag en begonnen elkander daar mede te bewerken. Opnieuw viel een slachtoffer. De 26-jarige Chr. R. werd door een diepen messteek in den rechterbovenarm getroffen en hierdoor buiten gevecht gesteld. De nestor der familie R., die zich evenmin onbetuigd had gelaten, bekwam een schampschot uit een revolver. Inmiddels waren eenige marechaussees op het gehoor van de knallende schoten en het helsch spectakel toegesneld. De woonwagen bewoners achtten het thans geraden om het terrein van den strijd te verlaten en zich in hun wagens terug te trekken. De gewonden werden naar het St. Catharina- zlekenhuis ter plaatse vervoerd, waar dr. Ran ters eerste hulp verleende. De toestand van de slachtoffers is ernstig, hoewel niet levensge vaarlijk. De marechaussee stelde na afloop van de vechtpartij een nauwkeurig onderzoek In. De beide vermoedelijke hoofddaders, een zoon en een dochter van de familie van E. werden ge arresteerd en in de marechausseekazerne inge sloten. BIJ het doorzoeken van de woonwagens heeft de politie twee jachtgeweren en twee revolvers in beslag genomen. Spr. eindigde met een woord van dank aan de velen, die door hun medewerking deze ten toonstelling tot een feit hebben helpen maken, aan de Inzenders, in de eerste plaats aan H. M. de Koningin, aan den Aartsbisschop van Utrecht en den Bisschop van aHarlem, die kost bare voorwerpen hebben beschikbaar gesteld Het comité, dat, met den eerevoorzitter. ’hr mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. zich ten doel stelt, gelden te verzamelen voor den bouw van een Benedictljnerklooster te Egmond. heeft ook het initiatief voor deze tentoonstelling ge nomen. Het denkbeeld hiertoe was gekomen van Mgr. dr. Van Gils. Ter tentoonstelling zal men de plannen van den architect Kropholler voor een nieuwe Abdij kunnen bestudeeren Zooals Indertijd is medegedeeld uterd 16 gull j.l. de beteekenis der kleuren van de seinen der spoorwegen gewijzigd: langzaam rijden werd geel in plaats van groen en veilig werd groen in plaats van wit. Thans vernemen wij, dat deze wijziging een volledig succes is gebleken. Ook uit de ingekomen rapporten van het per soneel dat dagelijks op de treinen dienst doet en uit die van het statlonspersoneel blijkt dat men met de wijziging is ingenomen en dat deze algemeen als een verbetering beschouwd wordt. Behalve de bekende voordeelen, die zich in de praktijk hebben bevestigd, zou nog gebleken zijn (ofschoon men in dit opzicht nog weinig ervaring kan hebben) dat geel licht (langzaam rijden) bij mist beter zichtbaar zou zijn dan groen licht. Indien dit juist Is, hetgeen bij de komende mistperlode weldra zal blijken, is dit te beschouwen als een belangrijk voordeel Over en weer werd van vuurwapenen ge bruik gemaakt. Twee personen, de 15-jarige A. R. en de 41-jarige J. B. S. werden door schoten hagel uit een jachtgeweer getroffen. A. R. be kwam een schot hagel In de borst en in het aangezicht, terwijl J. B. S. door hagelkoirels werd getroffen In de rechterzijde van de borst en de rechterarm. Ongeveer te kwart voor drie was men het vuur meester. Omstreeks alen tijd verscheen de kleine spuit van de Arnhemsche brandweer. De groote motorspuit had onderweg motorpech ge had en moest naar Arnhem worden versleept. Het kleine Arnhemsche materiaal heeft zich verdienstMijk gemaakt bij het nablusschen, een werk, dat nog anderhalf uur in beslag nam. Rhenen zou zichzelf niet zijn zonder dit ju weel van laat-miodeleeuwsche bouwkunst. Wijd en zijd kent men den toren. Bouwmeesters en schilders kwamen naar Rhenen om van zijn aanblik te genieten. Onder de vele schilderach tige stadsgezichten is Rhenen wel eenlg: de ri vier, de heuvelrand, en daartusschen stad en toren. De schrik sloeg ons dan ook om t hart, toen zijn plicht, zijn vaderlandsche geschiedenis te kennen in al de rijke uitingen van de vooraf gegane eeuwen.” BU het opnemen der schade bleek, dat het maar weinig gescheeld had of het stel gerwerk om den toren was in vlam geraakt. Het hout is zwaar geblakerd. Men heeft bU- Hjds ingegrepen. Anders was het gegaan als in 1897 toen een felle brand den toren zwaar beschadigde. Thans is het weer zoo geloopen, dat de behoefte aan kerkforten te gen het gevaar van heidenen weer is gaan nijpen. Nieuwe stomen zijn tegen het Christendom opgestoken. De taak van de Noormannen en West-Friezen is door anderen over genomen. Het is zaak, i de Christenen uit de gevolgen on derlinge vernietiging leering trek ken.” moet thans, Christe- verschil van moe- en In een partij vergadering van de O.S.P. is na ampele discussie met 168 tegen 14 stemmen besloten tot royement van de reeds geschorste partijbestuurders J. de Kadt (secretaris), S. Tas en H. de Boer, bericht het „Volk”. Voorts werd met 134 tegen 22 stemmen be sloten tot bevestiging van het royement van den Rotterdamschen federatievoorzltter G van Oorschot. Zaterdagavond is het woonwagenkamp Grave, het tooneel geweest van een hevigen twist, welke Zondagmorgen Is ontaard in een schietpartij, waarbij vier personen ernstig wer den verwond. Reeds gerulmen tijd, aldus de „Maandagmor gen”, zou er een veete bestaan tusschen de families Van E. en R., die in het woonwapen- kamp ter plaatse verblijf houden. Zaterdag avond kwam het tusschen deze families tot on- eenigheid. Ditmaal bleef het echter niet bij woorden. Er werden rake klappen uitgedeeld, waarbij de 46-jarige S. van E. met een stuk hout zoo danig op het hoofd werd geslagen, dat een diepe wonde op het schedeldek ontstond. Van het gebeurde werd aan de marechaussee door een buitenstaander mededeellng gedaan. Zondagmorgen bleek dat de gemoederen nog niet tot rust waren gekomen. In de vroegte laaide de twist opnieuw met groote hevigheid op. Onmiddellijk vormden er zich twee partijen. Er ontstond een verwoed gevecht. Zaterdagavond is een brutale roofoverval ge pleegd op een 70-jarigen man, den heer W. H., landbouwer, Zeglis 213 te Alkmaar. Deze had zich om half 10 ter ruste begeven, nadat zijn zoon en zijn knecht ter kermis wa ren gegaan. Om kwart over 11 werd de man door rui ten- gerinkel opgeschrikt; een onbekend gebleven persoon had met een stuk hout het raam ver brijzeld van de kamer, waar de oude man sliep. Door het gebroken raam kroop de man naar blnen, om vervolgens onder de peluw, waarop de heer H. sliep, diens pantalon weg te ne men, waar zich twee portemonnaies in bevon den met totaal f 890.Met medeneming van de broek en het geld is de onbekende dader daarop weer door het raam gevlucht. De politie doet Ijverig nasporlngen naar den dader. Hier ia gebouwd zijn liefde en hier is vernield en hier zal weer worden opgebouwd. Dat is de geest, die ons bezielen. Wij zien het wie één waren als nen, hadden niet, om meening, opgelaaid tot haat, ten gaan dooden en branden vernietigen. Zij hadden het hoogste doel, door allen in samenwerking te dienen, niet uit het oog moeten ver liezen. Hadden moeten” zijn vreeselijke woorden. Maar het be sluit, waartoe zij dwingen, is inleef en herstel”. Op desbetreffende vragen van het Kamer lid Weltkamp heeft Minister Steenberghe ge antwoord. dat naar zijn meening als bekend mag worden verondersteld, dat bjj verschillen de steunbeschikklngen reeds aanzienlijke be dragen voor steun aan de griend- en rietcul- tuur beschikbaar zijn gesteld, terwijl meer spe ciaal voor de mandenmakers maatregelen ge troffen Zijn ten aanzien van hun export. Een onderzoek is nog aanhangig naar de vraag, of. met inachtneming van de beschikbare mid delen, meerdere steunmaatregelen mogelijk zijn. Minister Marchant, dan het woord nemende, verklaarde, dat de regeering het verzoek, om haar belangstelling te toonen in wat hlgr wordt oondernomen, door de tentoonstelling te openen, met ingenomenheid heeft begroet. Spr. merkte op, dat wij bij de lectuur van de historische gegevens, ons geboden door hen, die voor de Abdij van Egmond de belangstel ling hebben gewekt, toen zij na de belangrijke ontdekkingen van dr. Holwerda aan den her bouw de hand gingen leggen, treffend ervaren, dat er niets nieuws onder de zon is. De minister herinnerde er aan, dat de pre sident der bijeenkomst heeft geschreven, dat het het kerkfort was, symbool van de strijdende kerk, dat bij giftbrief van den Franklschen ko- ning Karei den Eenvoudige, van 15 Juni 922 als Christelijk bolwerk tegen de invallen der Noormannen en West-Friezen aan den grond vester van onzen staat. Dirk I, geschonken werd. De bewindsman vervolgde: „Zeshonderd jaren later scheen men het gevaar, van hei- densche barbaren dreigende, voorgoed over wonnen te achten. De Christenen meenden, dat het Christendom wat onderlinge vernietiging wel kon lijden. In 1574 werd het kerkfort. tegen de heidensche barbaren gebouwd, vernield en aan zjjn inkomsten werd een andere bestem ming gegeven. Maandagmiddag is te Harlingen een gedenk- teeken onthuld, gewijd aan de nagedachtenis y van den Frieschen zeeheld Tjerk Hlddes ae Vries. Hierbij waren tegenwoordig de commissaris der Koningin In Friesland, P. A. V. Baron van Harlnxma thoe Slooten, officieren en be manning van de torpedobooten Z 6 en Z 8, welke de Nederlandsche Marine vertegenwoor digden. het gemeentebestuur van Harlingen, de ontwerper van het monument, de heer Boeyenga. de beeldhouwer Valk, die het borst beeld vervaardigde, en tal van genoodlgden. Na een welkomstwoord van den voorzitter van het Tjerk Hiddes-monumént, wethouder A. E. Hannema. hield de secretaris van het comité, de heer S. Ferwerda. een historische rede over het leven van Tjerk Hlddes de Vries, die, geboren In het Friesche dorpje Sexbierum in 1622, op jeugdigen leeftijd het zeemansleven koos en zich opwerkte tot Luitenant-admlraaL HU werd In óen vierdaagschen zeeslag ernstig gewond en overleed 6 Augustus 1666. Het lijk werd 8 Augustus in den Dom van Almenum, thans Harlingen, met veel eerbetoon begraven. Wanneer men reist in den trein van Reste ren naar Amersfoort rijdt men uit de vlakke landen van de Betuwe over de RUnbrug bij Rhenen plotseling binnen in een ander land schep. De rechter-oever van de rivier rijst plot seling hoog op. Hier nadert de boschrUke Velu- wezoom zeer dicht bU de rivier. En tusschen den stellen heuvelrand en den Rijn ligt een plaatsje, waar ieder reiziger even naar uitziet. Daar wijst men elkaar op een schiloerachtige huizengroep, met al de bekoring van een klein oud stadje, en als bUzondere bekoring op ’n rijzigen reus, die t heele beeld domineert, den 85 M. hoogen toren van de St. Cunera-kerk. Spr. merkte op, dat de tentoon stelling en de voordrachten, welke een keur van deskundigen in den loop dezer maand zal houden, een middeleeuwsche aangelegenheid van historischen aard als een natio naal feit erkennen. Hij uitte o.a. den wensch, dat in alle deelen des lands de belangstelling in het verleden en heden van Egmond zou worden verhoogd. De minister voegde erbU, dat de Abdij van Egmond is als de omgehouwen boom, die fris- sche loten schiet; zij zal opnieuw in kracht verrijzen. ..Het Is een historische kringloop, leer rijk In onze dagen. Adelbertus kwam en be schaafde de Nederlanders. HU deed haat ver- keeren In liefde. Maar wat hü in GoddelUke Inspiratie had opgebouwd, werd door andere Nederlanders vernield. Alleen de bron bleef haar heldere water geven.... Op de rol van de eerste kamer van het Haagsche Gerechtshof kwamen Maandag weer voor de zaken tusschen de Vereeniglng Avoor den Effectenhandel en de KoninklUke en de Bataafsche Petroleum Maatschappijen betref fende de uitbetaling op goudbasis van de ver vallen coupons van de door bovengenoemde maatschappijen in Amerika uitgegeven dol- larleenlngen. In eerste Instantie heeft de Rechtbank de vordering tegen de KoninklUke betreffende uitbetaling op goudbasis toegewe- sen, terwijl de Vereeniglng in haar elsch te gen de Betaafsche niet ontvankelijk werd ver klaard. Belde zaken zijn 14 dagen aangehouden. wU Maandagmiddag vernamen, dat deze toren gevaar liep. Er was brand uitgebroken in het van de kerk. De toren, oie men bezig was tapreeren, stond rondom in het stelger werk. Als daar de brand in was geslagen, was er geen spaan meer gered. De situatie was hache- lUk. Het is evenwel nog goed afgeloopen. Tegen twaalf uur had een loodgieter, bezig met het repareeren van een dakgoot ter hoogte van het voormalig priesterkoor (de kerk is thans in handen der Ned. Herv. Kerk), zUn werk verlaten, niet bemerkend, dat hU er smeu lend vuur achterliet. Ongeveer half een zagen spelende kinderen rookwalmen opstUgen bU het dak. Politie qp brandweer werden gewaar schuwd. Onder commandant Sauerbrem ver scheen de Rhenensche vrijwillige brandweer reeds na vUf minuten ter plaatse. een die IndertUd door de rechtbank aldaar Is vrijge sproken van de hem ten laste gelegde exploi tatie van een verboden autobusdienst over den afsluitdUk van Leeuwarden naar Amsterdam. De Hooge Raad vernietigde toen de vrUspraak en verwees de zaak naar het Hof te Leeuwarden, dat, In aanmerking genomen, dat de „dienst” destUds van bescheiden omvang was, V. ver oordeelde tot 5 boete, van welk arrest cas satie werd aangeteekend. De requlrant had een schriftuur bU den Hoogen Raad ingezonden De advocaat-generaal, mr. v. Lier, zal op 17 September concludeeren. Gistermorgen is in de Trèves- zaal van ’t departement van Water staat de, in het gemeentemuseum aan den Korte Vijverberg ingerich te tentoonstelling ,,De Abdjj van Egmond” geopend, in tegenwoor digheid van vele autoriteiten. Het allerbelangrijkste op de tentoonstelling is wel een vitrine met een vUftal merkwaar dige voorwerpen, waarvan In de eerste plaats worde genoemd het Evangeliarium, dat door Graaf Dirk II van Holland en zUn gemalin Hildegarde aan de AbdU werd geschonken, een respectabel en kunstzinnig vervaardigd boek werk. waarvan de 2e bladzUde is opengelegd, vermeldende en In beeld brengende de aanbie ding van dit Evangeliarium. Een bUzonder kostbaar document, dat door de Kon. Biblio theek voor deze expositie werd afgestaan. Het tweede belangrijke document uit deze vitrine Is de staf, midden 14e eeuw, die Is ge bruikt door de Abten van Egmond en die sedert In het bezit Is van den Bisschop van Haarlem, door wlen deze staf heden ten dage nog bij zeer plechtige gebeurtenissen wordt gebezigd. Het is een massief gouden staf, versierd met kunstvolle inlegbeelden, diverse heiligen voor stellende. Een derde stuk van deze vitrine bestaat uit een boek van Pharsalia (1470); voorts nog een paar kostbare documenten. Belangwekkend zijn verder een aantal schrifturen uit de Abdij, oa. een brief, waarbij Dirk V van Holland de schenkingen, door zjjn voorgangers aan de Abdij gedaan, bevestigt. Hierbij zijn tevens de zegels van de onderschei dene abten tentoongesteld, die alle varieerden door de verschillende familiewapens, met dien verstande, dat er één algemeen (Convents) zegel was. Een ander deel van de expositie wordt ge vormd door afbeeldingen van de Abdij zooals latere teekenaars die op grond van de over gebleven documenten hebben gereconstrueerd, doch waarbij blijkens later gevonden documen ten de werkelijkheid nog wel eens in het ge drang Is gekomen. Interessant is ook een vitrine, bevattende ver schillende boeken, als ook een brief van Willem van Oranje, die daarin de bescherming van de Abdjj belooft; portretten van abten en rent meesters van Egmond en tenslotte planteeke- De graven hebben de AbdU gestlaht, be schermd en verrijkt en aldaar hebben *U hun Omtrent het bezoek, dat H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana aan konlng Haakon hebben gebracht, vernemen wU nader, dat Koningin en Prinses geheel en familie de gast zUn geweest van H H. M. M. den Konlng en de Koningin van Noorwegen, waar het noenmaal op de ,Byg- doe” bU Oslo gebruikt werd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Kroonprinses Skaugum, waarna teruggekeerd werd naar Aasgaarstrand. Maandag 10 September worden H. M de Koningin en de Prinses in den loop van den ochtend te Amsterdam terug verwacht. Nader vernemen we nog, dat de dader bU zUn brntalen overval geweld heeft gebruikt. HU heeft den ouden man, die ziekelijk is, bU de keel gegrepen en hem zoo dwang gehouden, totdat hij de Ion gevonden had. De definitieve ontvangsten over de maand Mei 1934 bedroegen (de tusschen haakjes ge plaatste cUfers zijn die van het vorig jaar): Reizigers f 3.425.920 (3.009.246), Bagage t 85.314 (f 84.104), Brief- en pakketpost f 250.000 (f 275.000), Goederen f 3.866.191 (f 4.326.035), Levende dieren en lUken f 56.434 (f 50.918), Diversen t 145.693 (f 186.854). Totaal generaal f 9.351.537 f 9.550.575). Totale ontvangsten van 1 Januari tot 1 Juni f 46.164.149.82 f 49.510.904.99). De bewindsman eindigde met den wensch uit te spreken, dat de tentoonstelling, welke bij ge opend verklaarde, en al wat zal opbloeien uit het hier ondernomen inltatief, materieel en geestelijk, zal doen herwinnen, wat miskend en neergeslagen was.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5