ER IS’N JUBILEUM OP TIL ZIE ONZE RADIOPAGINA VAN MORGENAVOND RADIO-PROGRAMMA O r WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 Concours-hippique en modeshow de van Welke goederen er bait en vallen Doodslag te Amsterdam Lezing prof. dr. A. W. Byvanck Misverstand uit den weg geruimd Geen animo? T abaksinschrijving uit gesteld MOTORJACHT VERBRAND Geen persoonlijke ongelukken rondvlucht OM REGEN TE KRIJGEN HET STAARTJE Pater A. J. J. Zoetmulder Van de relletjes 4 M1LL1OEN VOORDEEL WELKE SCHRIJFWIJZE? MEISJE VERONGELUKT H. H. WIJDINGEN AUTO IN DE SLOOT CONSUMPTIEMELK PANIEK VOORKOMEN >9 VOETBAL ZWARE BRAND TE HEESCH r A Nat* Vee- en Paarden- tentoonstell^ng Tentoonstelling Abdij van Egmond Contingenteering van manufacturen Een andere Groote Wereld- Omwenteling. België-Nederland te Brussel Opnieuw zes jaar tegen ver dachte geëischt Wat te Utrecht op den 12den Sep tember te zien zal zyn De proefnemingen worden voortgezet PURMEREND 450 JAAR MARKTSTAD Staking te Krommenie Donderdag 6 Sept. 1934 Derde Nederlandsche Jacht gezonken Opvarenden allen gered De terugkeer Koningin Opbrengst der Indische Land smid delen En gedachtig aan het spreekwoord: gedeelde vreugd is dubbele vreugd, wil de jubilaris de 75000 gezinnen van de Vereenigde Katholieke Pers bij zijn feest betrekken Hoe - dat zullen wij U s nader vertellen De voorbereiding der feesten in vollen gang De Vries en Te Winkel mag ook Ik neem de pen op. infectie trad op Uitslag van den kruisenwedstryd ‘'.'"Vl 9.05 Concert WIJ dus i i i l haa 1 geëischt. 1 1 1 acht pre- V 8 V a 8.00 Mor- Sluit U aan bij het groote Tuxedo leger. Wordt een TuxedoistNu Groote om wentelingen vonden plaatst vele landen, maar de wereldomvattd^e Tuxedo beweging zal g rooter zyn dan alle H. M. de Koningin en Prinses Juliana zullen zich Vrijdag a.s. inschepen aan boord van het ms. „Tablnta", van de Mij. „Nederland”, voor de terugreis van Noorwegen naar ons land. <1 historie der Abdij en van de Nederlan tuur. Omstreeks 950 moet dit handss gens de kroniek, door Graaf Dirk J gemalin Hildegardis aan het kloostei o 7 E H 1 I d Tijdens de middagvoorstelling In het theater Tuschinski te A’dam .deed zich gisteren een inci dent voor, dat, dank zij het tactvol optreden van de directie, nog goed is afgeloopen. BU de vertooning van de hoofdfilm ontstond plotse ling een zenuwachtige stemming in de zaal, welke veroorzaakt werd door een brandend stuk papier, dat vanaf een der balcons naar bene den dwarrelde. De operateur zete onmlddelUJk de film stop en de lichten gingen op. waarna iemand namens de directie pp het tooneel ver scheen en het publiek mededeelde, wat er ge beurd wis. Tevens werd verzocht de kalmte te bewaren en weder de plaatsen in te nemen waaraan door allen gehoor werd gegeven. Hier na werd de vertooning van „Tsarina van Rus land” wederom voortgezet. 1 t uU^p l de wereldomvatte^e weging zal grootefzi, voorgaande. Spreekt met Uw vrienden over deze belangrijke kwestie. Leve de Tuxedo's! Hoera I Hoera l Hoeral Dinsdagmiddag is het tien-jarig dochtertje van den heer Kuipers in de Schoolstraat te Musselkanaal door een personenauto, bestuurd door den heer O., aangereden. Het kind over leed eenige uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Dinsdagmorgen is 'n peraonen-auto bestuurd door den heer Erasmus en waarin zich ook de handelsreiziger Derksen uit Dordrecht be vond, op weg van Breskens naar Groede met volle vaart in een sloot gereden. Door den schok werd de heer Derksen door de voorruit geslingerd en bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. De bestuurder kreeg een lichte hersenschudding Beiden werden naar het zie kenhuis te Oostburg vervoerd. De CrlslS-Zulvel-dëntrale maakt bekend, dat voor de periode van 9 tot en met 15 Sept, de prijs voor t taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op Regeerlngscontract, is bepaald op 5% cent per Liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt ver hoogd met de kwallteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwa- liteitsafdracht van K cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter. ging voor Luchtvaart, gewonnen door den heer A. Viruly, K-L-M.-piloot. 2e prijs: 2 electrlschc klokjes van de firma Philips, gewonnen door den heer A. F. Postmaa en den heer P. C. D. van den Bergh. De wisselbeker van den heer K. de Geus van den Heuvel, die in 1933 door de Rotterdamsche Aero Club was gewonnen, werd dit Jaar gewon nen door de Twentsche Aero Club. ROME. 421 M. 5.20 Vocaal en instru mentaal concert 9.05 Concert 10 35 Dansmuziek De verdediger mr. B. M. Cohen en mr. Van Hattum persisteerden bij hun reeds gehouden ileidooi. Mr. Cohen bepleitte vrijspraak en vroeg de onmiddellijke Invrijheidstelling van verdachte. Na raadkamer werd dit verzoek door het Hof afgewezen. Arrest 19 September aa. De Procureur-Generaal mr. Bauduln. vol hardt bli zijn requisitoir. Het schot is de doodsoorzaak geweest, ook als naderhand Infectie is opgetreden, die den dood ten ge volge had. De infectie immers is een gevolg van het schot geweest. Spr. requireerde we gens doodslag veroordeeüng van verdachte tot zes Jaar gevangenisstraf. De minister van Economische Zaken heeft ingetrokken zijn beschikking van 30 Augustus en het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan de uitvoering verbonden van de contingentee- 1 ring van niet-houtvormende siergewassen, als- 1 mede van azalea indica en hortensia, vastge steld op 0.20 per 100 K.G. met een minimum van 0.25 per vergunning, en heeft bepaald, d dit bedrag bij de afgifte van de vergunnu moet worden voldaan aan den persoon, met j afgifte belast. De Minister van Economische Zaken heeft in het vfjfde lid, onder n, van zijn beschikking van 28 Augustus het bepaalde „vetgAalte in de droge stof 20 tot en 27 pCt. voorkomende onder a van de omschrijving van het product Leldsche of Delftsche boerenkaas, gewijzigd in „vetgehal te in de droge stof 20 tot en met 24 pCt. LUXEMBURG. 1304 M. Dultsche avond 6.30 Gevarieerd concert 7.35 Gevarieerd concert door het omroeporkest o 1 v Nico Treep 8 20 Zangrecltal door Olga Renate Krelss 9.15 Groot galaconcert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis m. m. v. den cellist Henrl Temianka 10.25 Dans muziek (gr.pl.). KALUNDBORG. 1281 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble uit rest ..Ritz" 3 20 Teddy Petersen's ensemble uit rest ..Wlvex” 8.30 Het omroepsymphonie-orkest o. 1. v. prof. Nikolai Malko 10.45 Erik Tuxen's orkest. In het klooster der Minderbroeders Conven- tueeïen te Nunspeet is onverwacht overleden pater A. J. Zoetmulder O.M.Conv., sinds 1932 rector te Hoensbroek. De thans ontslapene was geboortig uit Schie dam en ontving in 1902 de H. Priesterwijding. Pater Albertus Zoetmulder was op bezoek bij zijn confraters en deze vonden hem 's morgens dood op zijn kamer. De overledene Is een zeer ijverig priester geweest. Jaren heeft hij ge werkt als assistentle-pater in Limburg en was zeer gezocht om zijn schitterende predikaties. Ruim acht Jaren was hjj werkzaam in het Rec toraat Kaalheide bij Kerkrade. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in ver band met de Invoering van de vereenvoudigde spelling een schrijven gezonden aan de besturen van de gesubsidieerde scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen en cursus sen met zijkssteun in stand houden. „Ik zal het zeer op prijs stellen. Indien deze vereenvoudigde schrijfwijze in het vervolg op de onder uw beheer staande Nijverheidsscholen zal worden toegepast” aldus schrijft de Minister. „Evenwel ben ik van meenlng, dat, ter ver mijding van onnoodige kosten, invoering van deze schrijfwijze geen aanleiding behoort te zijn om thans gebruikt wordende en nog niet ver sleten boeken door nieuwe te vervangen. Ik verzoek U in Uw met mij te voeren brief wisseling gebruik te maken hetzij van de hier boven aangegeven vereenvoudlgae schrijfwijze hetzij van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette gister na Interlocutoir jErrest, het verhoor voort in de zaak tegen den 36-jarigen los-arbelder, die in den nacht van 29 op 30 September van bet vorige Jaar een schot heeft gelost op den kaste lein Arts in de Boomstraat. De kastelein is door het schot zwaar gewond en eenige dagen later is hij aan de gevolgen overleden. De op maand Hoe dikwijls lezen we dit niet boven een onbenulligen brief, die net zoo - goed ongeschreven ware gebleven. Te weinigen bedenken waarom ze de pen opnemen. Het is om met een ander in verbinding te komen, om met een ander in geestelijke gemeen schap te treden, om iets van ons zelf aan een ander mede te deelen. Waar om dan nietszeggende algemeenheden geschreven? Wij schrijvèn iemand om hem of haar iets mede te deelen, te vragen misschien. Doch óók om een bewijs van ons meevoelen, van onze vriend schap over te sturen. Welnu, laten we dan moeite doen er iets van het beste van ons zelf in te leggen. Als ge dit nietszeggende zinnetje aanvangt: „ik neem de pen op om u te schrijven” vraag u dan ernstig af: „wat?" en „waarom?" Schrijf een en ander zooals u met hem of haar zoudt spreken. Schrijf in géén geval onbenulligheden. Dinsdagavond te ruim negen uur heeft nabij den Rijksweg GraveDen Bosch onder de ge meente Heesch een zware brand gewoed, waar bij de boerderij van den heer L. van Orsouw in de asch werd gelegd. Ook de geheele Inboedel, een groot aantal landbouwwerktuigen, voorraden hooi en stroo werden door het vuur vernield. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in bet duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Do brand was uitgebroken In het achterhuis. Niet zoodra was de Dlnsdagmarkt ten einde, of heel Purmerend als het ware stelde zich op om de arbeid van het aanbrengen van ver sieringen met den grootsten spoed aan te vangen. Berst thans is het mogelijk zich een beeld te vormen van de groote voorbereidingen, welke de burgerij reeds langen tijd heeft gemaakt om de versieringen in orde te maken. Orootsche llchtomamenten voor illuminatie en versierings- stukken worden naar bulten gesleept om aan reeds aan hulsen en palen bevestigde span draden te worden vastgebonden. Eerepoorten rijzen als het ware uit den grond. Llchtzullen, waaraan men reeds weken tevoren is begonnen te werken, komen uit de werkplaatsen te voor schijn. Er is geen straat in het centrum van de stad, waar men niet bezig is aan de versie ring te arbeiden. De illuminatie van het stadhuis is reeds eenige dagen gereed. Zij beeft Dinsdagavond tot volle tevredenheid van het Comité ter Viering van het 450-jarig bestaan der Markt proefge- BRUSSEL, 4 Sept. (per tel) Het officieel orgaan van den Belgischen Voetbalbond deelt mede, dat de as. wedstrijd BelgiëNederland te Brussel zal worden gespeeld, daar het Ant- werpensche stadion te Deurne niet tijdig ge reed kan zijn. Dinsdag had op het Departement van Sociale Zaken een bespreking plaats onder leiding van den Rijksbemiddelaar mr. De Vries, tusschen de directie der N.V. Vereenigde Bllkfatrieken te Krommenie en de werkgeversorganisaties in de metaalindustrie. Nu gebleken is dat de stakingsleidlng de voor stellen der directie niet aangenomen heeft we ten te krijgen en er dus blijkbaar geen orgaan is, dat bindend voor de stakers kan optreden, ligt het niet in het voornemen van den Rijks bemiddelaar, noch van de directie, om verder contact met de stakers te zoeken anders dan door middel van de organisaties. Aan deze en aan de directie heeft de Rijksbemiddelaar thans voorstellen gedaan, waarmede in principe de aanwezigen zich hebben kunnen vereenlgen. Er bleek misverstand tusschen partijen te bestaan, dat thans door de bespreking uit den weg ge ruimd is. WEENEN, 507 M. 5.05 Filmmuziek 6.05 Lorls en Ida Margaritis spelen piano- duetten 7.55 Weensche muziek 9.20 De Wiener Symphonlker q 1. v. Ma if red Wllfort en Leopold Weninger 12.10 Da vid Mathé’s dansorkest De Minister van Economische Zaken heeft ingetrokken zijn beschikking van 30 Augustus, en heeft bepaald, dat de goederen vermeld op de lijst, gehecht aan de thans genomen beschik- king n.l. die van 4 September, niet vallen on der die bedoeld in het Koninklijk besluit van 28 Augustus JJ. tot regeling van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bontgeweven, gebleekt en ongebleekt katoen. Op deze lijst staan afval (wattine of watte- line>, geen stukgoed, allover, boekbinderslinnen, cylinderdoek en drukdekens voor de Industrie, etamine, fantasiebestikte voile, batist, glasba tist en organdie, geborduurde stoffen, gebro cheerde stoffen, gefestonneerde voile, geperst vilt. gewaVeerd stoffen, guipare. handwerkgaas (stramien),hoedengaas (singaletté*), kantstof aan het stuk voor gameering. lancaster, madras, marquisette, muskietengaas, overloo- pers. stoffen met ketting of Inslag van katoen, waarvan Inslag of ketting geheel of voor het grootste gedeelte uit een andere grondstof dan katoen bestaat) tarlatan, tulle en vitrage. brand. Ver in den omtrek is het aardige toren tje te zien. Schitterend komen de lijnen van dit door Jan Stuyt in den stijl van de zestiende eeuw gebouwde raadhuis uit. Ook de verlichting der bruggen is keurig. Het slot van Purmersteyn, waarvoor Donder dag en Vrijdag de opvoeringen van het histo risch spel zullen plaats hebben, is eveneens klaar. Boeren en tuinders slepen hun produc ten aan voot de tentoonstelling en weldra is Purmerend gereed om de autoriteiten van land en provincie te ontvangen voor de opening der feesten. De historische optocht, die Vrijdag gehouden zal worden, is nog met enkele groepen uitge breid en het aantal deelnemers hieraan be draagt meer dan 400. Ook aan den bouw van het groote attractie park wordt hard gewerkt. De uitslag van den tijdens de rondvlucht ge- organiseerden kruisenwedstrijd is als volgt' Amateurs. Ie prijs: Een beker aangeboden door de Bataafsche Import Maatschappij en een beker, aangeboden door Jhr. Ir. A. Kray»n- hoff, gewonnen door res. 2e luitenant-vlieger De Vries en asp. res. offlcler-vlleger Van Oorschot. 2e prijs: 2 chronografen, uitgeloofd door de N.V. Texaco, gewonnen door den korp. Hak kenberg van Gaasbeek en den asp. res. officier vlieger André de la Porte. Professionals, ie prijs: een beker, aangeboden door de American Petroleum Company en een beker, aangeboden door de Kon. Ned. Vereent- lies en bedrijven verder terugliepen. In deze cijfers omtrent de opbrengst van Landsmid- delen is niet opgenomen de opbrengst van het bijzonder uitvoerrecht op de bevolkingsrubber. welke over de maand Juli 1934 f 988 000 be droeg. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Gramofoonmu- slek 8.20 Het omroeporkest 9.35 Ver volg concert 10.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 322 M. 1.30 Populair con cert 6.50 Kamermuziek 8.20 Engelsch- Amerlkaansche muziek door het omroepor kest 9.20 Het symphonle-orkest 10.30 Ged. uit Faust van Gounod (gr.pl.), BERLIJN, 357 M. 4.20 Uit den Krool- garten. Militair concert o. 1. v. Willy Tblele 7 20 Het omroeporkest o 1. v. Heinrich Btelner 8.35 Een vrooHJke avond 11.10 Gramofoonmuzlek Gistermorgen heeft het Dultsche stoomschip „Scheer” te Vlissingen binnengebracht de acht opvarenden, een dame en zeven heeren, van het Engelsche jacht „Lafone”. Het schijnt, dat dit jacht ’s nachts tevoren nabij de Wadden-eilan den is gezonken. HUIZEN, 301 M. KRO genconcert NCRV 10.00 Gramofoonmu zlek KRO 1100 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L H Perquln -12.00 Politieberichten 12.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud NCRV 2 00 Cursus fraaie hand werken door mej. G. Ably 3.30 Gramo foonmuzlek 3.45 Zenderverzorging 5.30 Concert door de Staf muziek van het 6e reglment-lnfanterle te Breda o. 1. V. ka pelmeester Louis de Morée 6.58 Zender- overschakellng 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoonmuzlek 8.00 Bespeling van het studio-orgel door Ferdinand Kloek 8.2Ö Gramofoonmuzlek 8 30 Liederen recital door P C Brederode 9 30 Be speling van t studlo-orgel door Ferdinand Kloek 10 00 Vaz Dlas 10 10 Septet o. 1. v. Plet van den Hurk 1100 Gramo foonmuzlek 11.30 Sluiting. De eerste najaarsinschrijving op Sumatra- tabak, die op 14 September zou plaats vinden is uitgesteld tot 5 October. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuzlek 9.00 Ochtendconcert door het ensemble Rent meester 10.00 Tijdsein 10.30 Voort zetting van het concert door het ensemble Rentmeester 11 15 Mozartconcert (gr pl 1 12.00 Tijdsein 12.01 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1 V. Nico Treep 12.45 Gramofoonmuzlek 1 05 Omroep orkest 1.40 Gramofoonmuzlek 1.55 Omroeporkest 2.15 Zangvoordracht door Annl* van Rede Aan den vleugel: Egbert Veen 3.00 Kovacs Lajos en zyn orkest 3.45 Overschakelen naar den versterkten zender 4.00 Mevr Ant van Dijk spreekt voor zieken en ouden-van-dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla m. m. v. Magda van Donk, so praan 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der 7.00 Het omroeporkest o 1. v. Nico Treep 7.50 Gramofoonmuzlek 8.01 Vaz Dlas 8.05 Het omroeporkest o 1. v. Nico Treep 8 30 Radlotooneel van De reis om de wereld In 80 dagen" hoorspel naar Jules Verne. Spelleldlng Kommer Kleyn 9 45 Kdvacs Lajos en zyn orkest m m. v. Marlse Renom en Jac Wolf, zang 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 11.15 Kovacs Lajos en zyn orkest 12.00 Tydseln en sluiting. Het is voorzeker bemoedigend in dezen crisis tijd te zien, dat het bestuur van de Nationale Vee- en Paardententoonstelling het heeft aan gedurfd, om toch ook dit jaar de gewone ten toonstelling met concours-hippique te houden en nog meer: dat de veefokkers, veemesters en veehandelaren ook nu op de groote JaarlfJkschi Utrechtsche tentoonstelling, ondanks den zwa- ren economischen druk op hun bedrijf, zullen uitkomen met keur-collecties vee, zoodat deze, welke tevens het karakter heeft van veebeurs. in belangrijkheid niet bjj de vorige behoeft acn- ter te staan, ja, dié In sommige opzichten nog verre zal overtreffen. De Inzending paarden zal veel minder zijn, maar de afdeeling rundvee zal in aantal en kwaliteit over 1 geheel wel belangrijk zijn. Keur-collecties geregistreerd vee zullen worden gedemonstreerd; uit de provincie Groningen, zoowel Blaarkoppen als Zwart-Bont; uit Dren- iiit Overljsel enkele Noord-Hollana fokkers uit en uit Zuid-Holland vele, zoowel met Zwart-Bont als met Blaarkop. De fokkers uit de provincie Dinsdagmiddag Is te Lemmer, bij het uitvaren, de motor van het stalen motorjacht „Veka”, eigenaar dr. Knusman Ansink. geëxplodeerd, ten gevolge waarvan een lek ontstond in de benzine tanks en het jacht in brand vloog. De heer Knusman Ansink en de overige opvarenden wisten tijdig den wal te bereiken, zoodat per soonlijke ongelukken niet zijn voorgekomen. De brandweer heeft met één straal op de water leiding het vuur bedwongen. Het jacht Is geheel uitgebrand. Het vaartuig was verzekerd. BATAVIA. 4 September (Aneta) brengst der Landsmiddelen over de Juni bedroeg f 32.700.000, tegen f 33.800.000. tn de maand Juni 1933. Hierdoor bedragen de to- taalontvangsten over het eerste halfjaar van 1934 f 186.200.000 tegenover f 182.100 000 in de overeenkomstige periode van 1933. Het voor- deellge verschil van f 4.100.000 vloeide in hoofd zaak voort uit de opbrengst van belasting en producten, terwijl de Inkomsten uit monopo- Verdachte beweert, dat de revolver, die hü in zijn hand hield om den kastelein schrik aan te jagen, per ongeluk is afgegaan, waarschijnlijk door een slag, dien de kastelein hem verd. heeft toegebracht. De rechtbank veroordeelde hem tot zes Jaar gevangenisstraf conform den eisch van den Of ficier. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het vonnis. Het Hof echter wenschte na te gaan at bet 'schot op zichzelf al of niet doodeljjk is ge weest. Als deskundigen werden gehoord dr. Hammer, dr. Hulst en dr. Levy. WARSCHAU. 1343 M. 7.05 Concert 7.40 Vioolrecital door Edmond Gizejewskl 8.05 Gramofoonmuzlek 10.35 Recla meconcert 11.50 Dansmuziek. BEROMCNSTER. 540 M. 4 20 VroólUke en ernstige trompetmuzlek 4.50 Gramo foonmuzlek 7.00 Militaire muziek 5.20 Alco Baehr zingt 6.50 Juantlte Stoeckiin speelt 6.20 Zwitserse he volksmelodieën 7.00 Militaire muziek 7.40 Gramo foonmuzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS te Zwart-Bont jong vee; inzendingen Zwart-Bont. Uit komen enkele vooraanstaande Dinsdagnacht by Britsche zeiljacht Op 9 September aa. zal Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, in de kapel van het Missiehuis „8t. Franciscus Xaverius” te Teteringen, de H. Wij ding van het Subdiaconaat toedienen aan de volgende eerwaarde Fraters van het Gezelschap van het Goddelijk Woord: J. van Asten uit Til burg; N. Beyer, Heerlen; P. de Boer, Bunden (L.); J. Drost, Amsterdam; Ph. van Engelen. Utrecht; H. Glerllngs, Roermond; H. van der Hulst. Amsterdam; W. Jans, Zeeland (N.-B.); J. van Keulen, Wijk aan Zee: P. Lardenoy, Heugem; G. de Leeuw, Wagenberg; Fr. Men sen. Bovenkarspel: N. Poort, Hilversum; J. van Schle, Naaldwijk; J. Swlnkels, Uden en R. van der Velden, Utrecht. Ds^Hammer is van meenlng, dat het schot op zichzeiriii.l SHSdelljk was, er is echter een be smetting met gasvormende bacillen ontstaan, waardoor de dood is ingetreden. Dr. Levy acht het niet waarschijnlijk, dat de dood zou zjjn Ingetreden, wanneer geen infec tie bij de wonde was gekomen. Dr. Hulst deelt mee, dat e endergeUJke infec tie by de oorlogsgewonden veelvuMiÊ optrad. Ook in dit geval is infectie in den vorm ven gasvormende bacillen opgetreden, als zoodanig was dus het schot doodelijk. Omtrent het Dinsdagnacht by Terschel ling gezonken Britsche zeiljacht ..Lafone" kan nog worden medegedeeld, dat het jacht was lek gestooten, met het gevolg dat het wel dra In zinkenden toestand verkeerde. Het Dultsche stoomschip „Scheer" heeft toen de „Lafone" op sleeptouw genomen, doch heeft het Jacht moeten laten schieten, waarna het is gezonken. De acht opvarenden zijn met de .Beheer” naar Vlissingen gebracht. Zij zouden heden nog met de boot naar Harwich vertrek ken. Maandagmiddag zijn in de omgeving van Den Haag en in het Westland door den heer A. Veraart proefnemingen gehouden voor het neer slaan van wolken met medewerking van de brandweer. Terwijl de brandweer te 's-Gravenhage van 25 uur n.m. oefeningen hield aan de Haring- kade, werden te Rijswijk van 2 tot half 5 n.m. en te Voorburg van 35 krachtige waterstralen in fijn verdeelden toestand loodrecht omhoog gespoten. Zoowel tusschen^ en 3 als tusschen 4 en 5 werd in Rijswijk en Voorburg neerslag geconstateerd over een groote uitgestrektheid. Na 5 uur werden de proefnemingen voortgezet in het Westland, te Poeldijk van 58, te Naald wijk van half 79. Ook daar en in vele plaatsen in de omgeving zijn tusschen 8 en 9 eenige regenbuien geval len. Binnenkort zullen deze proefnemingen worden herhaald, oa. tusschen 9 en 15 September tus schen Katwijk en Scheveningen, waarbij behal ve de brandweer, vliegtuigen van de K. L. M. en de Luchtvaartafdeeling medewerking zullen verleenen. Ook in Noord-Brabant en Limburg zullen in den loop dezer maand proefnemingen worden gehouden, waarbij brandweer en luchtvaart sul len samen werken. HAMBURG, 332 M. 1.20 Gramofoon- muziek 2 35 Koorzang uit opera's 8.30 Het omroepdanaorkwt o. 1. V. Erwln Bolt 12 20 Het omroepkoor o. 1. V. Gerhard Gre gor zingt KEULEN. 456 M. 12.20 Middagconcert 4 20 Het kleine omroeporkest o 1. v. Leo Eysoldt 8 30 Sollstenconcert 10.50 Gramofoonmuzlek DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Het Rut land Square en New-Vlctorla-Orkest o. 1. V Norman Austin 4.05 Het BBC-orkest (aid Cl o 1 v Aylmer Buesst 6.50 idem 8.20 Promenadeconcert In de Queen's Hall door bet BBC-eymphonle-orkest o. 1. v. Sir. Henry Wood 10.55 Lou Preager en zyn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN). 313 M. 7 09 Gramofoonmuzlek 9 05 Zlgeunermu- zlek 10.10 Kamermuziek. PARIJS (RADIO). 1648 M. 12.50 Popu lair concert o. 1. v. Victor Pascal 8 20 Gevarieerd programma 10.50 Dansmu ziek o. 1. v. Andolfl. MILAAN. 369 M. 5.30 Populair concert 6.15 Gramofoonmuzlek 9.05 Opera- ultzendlng In een der zalen van het Gemeente-museum aan den Korte Vijverberg te 'sGravenhage hield Prof. Dr. A. W. Byvanck, Hoogleeraar aan de Rljks-Unlversiteit te Lelden en voorzitter van het tentoonstellings-comité. Dinsdagmiddag een lezing over het Evangeliarium van de voorma lige Abdij van Egmond. Het handschrift, aldus spr., is een der merk- I waardigste van de overblijfselen uit de Abdij, omdat het het oudste bekende boek is van de idsche cul- jhrift vol- P en zjjn t zijn ge schonken. Het handschrift bevatte de vier evan geliën en was gevat in een band, versierd met goud ’en edelgesteenten. In den catalogus van de boekerij is daaromtrent eveneens een be schrijving te vinden, helaas is de kostbare band in de troebele dagen van de verwoesting der Abdij verloren gegaan. Evenwel kan men zich nog een voorstelling van den ouden band ma ken uit gelijksoortige boeken van dien tijd. Zeer waarschijnlijk is het Evangeliarium met den Abtsstaf en het kruis van Abt Egbert overge- I bracht naar Haarlem en vandaar naar Keulen Na eenige omzwervingen bereikte het ons land weder, in de 8t. Geertenkerk te Utrecht en werd het tot 1830 bewaard. Daarna kwam het in Rfjksbezit en berust thans in de Koninklijke Bibliotheek te ’sGra venhage. Het handschrift geeft den indruk reeds in de 9e eeuw te zijn geschreven Men leidt dat af uit de bewerking van een gedeelte der versieringen tusschen den tekst. Voor de kunstgeschiedenis heeft dit eenlg belang we gens de dateeringen, die men alzoo voor be paalde perioden der vroegste cultuur han ma- I ken. Merkwaardig zijn de belde voorstellingen in I het handschrift, waarmee men de schenking f ervan heeft afgebeeld, De rechterbladzij van dit paar platen, stelt Christus voor en de H I Adelbert, die twee personen, waarschijnlijk de schenkers van het boek, ter zegening tot Hem leidt. De Ilnkerbladzljde bevat een voorstelling, die wel eenige verklaring vereiacht. Men ziet daar een mannelijke en vrouwelijke figuur het boek neerleggen op een tafel, waar een kleed over gedrapeerd ligt. Daarop ziet men de kostbaarheden van het klooster gerangschikt, benevens een rellekklst. Een en ander beant- I woordt aan de beschrijving in den ordinarius van I de Dom te Utrecht, volgens welke een altaar bij I hooge feesten in die dagen was versierd. Op de afbeelding is verder het dak van de kerk afge- I beeld, waar tevens de eigenaardigheden van den bouw ervan duidelijk op uitkomen. Dit meer dan duizend jaar oude boek legt I wel een bijzonder getuigenis af van de oudste Nederlandsche schilder- en schrijfkunst Relaas I laat het verder weinig weten aangaande de I Abdij en hetgeen deze geheele periode belangt. Tot in de 14e eeuw bezitten wij feitelijk geen enkel ander stuk, dat ons met zekerheid iets leert betreffende de cultuur der vroegste mid- I deleeuwen. Dit evangeliarium blijft dus het I eenige monument van het geestelijk leven van i voor tien eeuwen. Na deze lezing volgde een gezamenlijke be- I i zichtiging van de tentoonstelling door het vrij groot en aandachtig auditorium, onder leiding I van Prof. Byvanck. I Utrecht komen uit in de tentoonstellingsrubrie- ken, maar ook houdt de Prov. Utrechtsche Bond van Fokvereenlgingen dit Jaar zijn fok- veedag tijdens en op de tentoonstelling Uit Friesland komt een bekend handelaar met een 30 stuks geregistreerd vee. Verder heeft de tentoonstelling dit jaar een bijzonder karak ter door den Nationalen Varkensfokdag, welke de Groot-Yorkshire Stamboeken orgnn-seeren. De groote varkenshal op ’t veemark’terreln zal dan ook geheel gevuld zijn met fokvarkens en fciachtvarkens. De afdeelingen Slacht- en Handelsvee zullen weer zeer ruim worden bezet en ondïr de In zending paarden zal de rubriek Hengsten met afstammelingen iets nieuws en attractiefs zjjn. Het concours-hippique met springconcours zal evenals vorig jaar wederom mede aan den spits staan van de vele hippische feesten van dit seizoen. Bijzondere attracties zijn daarbij de vossenjacht door de leden van de Ondcrofflcie- renjachtvereeniglng en de Utrechtsche Be reden politie. Aan het concours wordt zelfs een mode-show verbonden, wel op niet zoo grootsche wijze als ce bekende Lng Champ te Parijs, maar toch zal de demonstratie, welke de Galeries Moder- nes geeft, door mannequins de nieuwste herfst- toiletten te laten dragen op het wandelterrein bij de tribune zeker de aandacht hebben van de dames, die gewoonlijk niet minder talrijk het hippische feest bijwonen dan de heeren. Voor het eerst zullen te Utrecht landelijke rljvereeniglngen uitkomen op het concours te Utrecht en niet alleen uit de provincie, doch ook uit Noord- en Zuid-Holland en Ge.derland. De toenemende belangstelling voor de Utrechtsche tentoonstelling en concours-hippi que demonstreert zich ook tn de beschikbaar stelling van prijzen, als medailles enz., door tal van organisaties en personen. De nieuwe Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. L. H. W. Ridder Bosch van Rosenthal, die Beschermheer der tentoonstelling is ge worden, bood een wisselbeker aan voor het springconcours; de stad Utreeht nog een wis selbeker, voor het kampioen-warmbloedpaard; de Bond van Veehandelaren een wisselbeker voor de collectie-Handelsvee uit één provincie; het landbouwblad ,De Boerderij” en de firma Qerritsen en Van Kempen te Zeist wlcselbekers voor collectieve inzendingen fokvee; het Cen traal Comité voor de Concouraen-hippique In Nederland stelde een wisselbeker beschikbaar voor de geschlktheldsproef voor rijpaarden. Ook de nieuwe burgemeester van Utrecht, mr. dr. P. A. W. ter Pelkwyk, voorzitter van het •ere-comité, toonde zijn persoonlijke belang stelling door een medaille beschikbaar te stellen. BU al deze belangstelling en medewerking s het bestuur vol goeden moed, dat de tentoon stelling en het concours-hippique volkomen zullen slagen, mits men niet te kamoen krijgt met een regendag als het vorig jaar. De groote tribune biedt echter 1600 beschutte plaatsen. De vacantiekamer der Amsterdamsche recht bank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in een tweetal gevallen van geweldpleging in vereeni- ging en opruiing gepleegd gedurende de rellet jes In de hoofdstad op 6 Juli JL De rechtbank veroordeelde den negentien ja rigen bloemist, deq zoon van het communistisch raadslid 8., wegens openiyice geweldpleging in vereenlgtng tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De jongeman zou op den InSulindenweg een booglamp hebben stuk gegooid. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hy in de Sumatrastraat een barricade had helpen opwerpen. Hiervan werd hU echter vrygesproken. Voorts veroordeelde de rechtbank een 39-ja- rigen kleermaker wegns opruiing van zyn buurtgenooten in de Bataviastraat tot maanden gevangenisstraf met aftrek van ventlef. Het O.M. haa in deze gevallen resp. zes maanden met aftrek van voorarrest en negen maanden met aftrek der preventieve hechtenis

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14