ONS BLAD Rusland I den Volkenbond? 1 1Ê heden Oorlogsindustrie geheuld? De textielstaking in Amerika Heeft Fey met de Nazi’s in van WINKLER BESCHULDIGT DE BAROMETER Frankrijk en het Saarplebisciet W apensmokkel naar Oostenrijk Het nieuws 191 IS* I s VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS -* NEDERLAND STEMT P NIET VOOR Zwitserland en Grieken land tegen Verklaring van Dr. Schuschnigg Negen ton dynamiet gestolen Een Italiaansche bank te Weenen? De brand in Poe Yi’s Geruchten omtrent Rintelen paleis SLECHTS VERDWAALD Interview met den ex- vice-kanselier Minister Fey Tramstaking te Tokio Tegen loonsverlaging A ft Verraad militaire ge heimen Opwinding te Los Ange les en Hollywood Een betrekkelijk kalm verloop Vyftig procent der textielarbeiders heeft thans het werk De dreigende staking in de Amerikaansche textiel-industrie is werkelijkheid geworden. Onze foto toont bereden politie, die de wacht houdt voor een gebouw te Larorence, in den staat Massachusetts, tijdens een beraadslaging over de staking Geen reizen van Koning Victor Emmanuel DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN f JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB Barometers en Weerhnisjes I België’s houding wordt eerst be paald na raadpleging van andere gedelegeerden Het memorandum aan den Volken bond gepubliceerd. Drie mo gelijkheden besproken Onthullingen over een accpord tusschen Amerikaansche firma en Vickers te Londen WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 271 t - ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55*c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Een groot kasteel voor het openluchtspel, hetwelk ter gele genheid van het 450-jarig bestaan van Purmerend op Donderdag a.s. aal worden opgevoerd Fey was besloten Dr. Dollfuss zoo spoedig mogelijk ten val te brengen i«a r. L r Klnderverlanuning-epidemie in Denemarken. BRUSSEL, 4 Sept, (per tel.) In den Bëlgi- neergelegd Tokio wegens o o De stakers zijn teleurgesteld door de verkla- Winkler, dat de Helm- ver klaarde Verder Overleg Bijk.hanililil staar mot de «roette der Vereenigde Blikfabrieken te Kr—nunta. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Onlusten op Cuba. Spoedige wijaiging in regeering verwacht. Uitslag van den tijdens de Ned. Bondvimsht reorganiseerden kruiaenwedstrjjd. Stand op Woensdag uur VJn.1 7«M Vorige stand: 784.8 Verder werden brieven voorgelezen van sir Charles Craven van de firma Vickers, waarin deze nog in 1932 de firma om de strengste ge heimhouding verzoekt, daar de Britsche regee ring niet vernemen mocht, dat Vickers samen werkte met een Amerikaansch concern. In an dere brieven beklaagt Craven zich erover, dat bond sou de autonomie van het Saargebled dan dienen te verzekeren. Frankrijk zou in dat geval bereid zijn, een groot deel van de mijnen tegen billijke condities aan het Saargebled af te staan. Stemt het Saargebled voor aansluiting bij Duitschland, dan zal Frankrijk effectieve scha devergoeding elschen voor de mijnen. NEW YORK. 4 Sept. (Reuter) De Dins dag, de tweede dag van de algemeene sta king onder de Amerikaansche textielarbei ders, bracht overal een sterke uitbreiding van het aantal stakers, zoodat thans rond 50 procent der textielarbeiders het werk heb ben neergelegd. BRUSSEL. 4 Sept, (per tel.) De Italiaan- sche gezant te Brussel beeft officieel het be richt gedementeerd, volgens hetwelk de koning van Italië voornemens zou zijn binnenkort of- ficleele bezoeken af te leggen in enkele Euro- peesche hoofdsteden. Talrijke verkeersongelukken op Labor Day ka Amerika. Vijftig procent der Amerikaansche textielarbei ders in staking. Een betrekkelijk kalm verloop. Geen steun van de rt^eering voer de stakers. Het Fransche memorandum Inzake het Saar- plebesciet gepubliceerd. Tramstaking afgekondigd te loonsverlaging. De beide daders vaa den roofmoord te 'i-Gn- venhage zijn ieder tot tien jnar gevangenisstraf veroordeeld. oor >ro- nen aan tele- hebben vellig- 1 uk- iste sie >en er- sek en ïe- od. ring welke heden werd afgelegd door den com missaris voor maatschappeliJken steun in den staat New York, Hopkins genaamd Deze ver klaarde dat de regeering de staking niet zal steunen door hulp aan de stakers te waarbor gen. Dat wil zeggen, dat de autoriteiten geen hulp aan de stakers zullen verleenen, eenvoudig omdat ze niet werken. Wel zal elk arbeidscon flict afzonderlijk worden onderzocht. Steun zal in leder geval slechts in natura worden gegeven. De arbeidersbonden bezitten geen belangrijke fondsen, zoodat de door Hopkins aangekondlgde beslissing grooten Invloed kan hebben op den duur van de staking. TOKIO, 4 Sept. (VJ>.). De vakvereeniglng van transportarbeiders heeft de algemeene sta king van arbeiders bij de tram te Tokio van 5 tot 9 September as. afgekondigd. Tegelijker tijd werd een manifest uitgegeven, waarin krachtige oppositie tot uiting wordt gebracht tegen de plannen tot reorganisatie van de ge meentelijke tram, welke door het electrlciteita. bureau van het gemeentebestuur was uitgewerkt teneinde de tram-onderneming op rendeerende basis te brengen door ontslag van 11.000 arbei ders. die eerst na zeer ingrijpende loonsver lagingen weer in dienst zouden worden genomen. ben lad. ien. loor x>r- rsi- an- Naar van offcieele zijde te ’z-Gravenhage wordt medegedeeld, kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van Sovjet-Rus- land tot den Volkenbond zal stemmen. De vraag of Nederland zal tegenstemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog open'blijven. Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Na tionaal Herstel in Nederland heeft gister den voorzitter van den Ministerraad een gram gezonnen van den volgenden Inhoud: Verzoeken beleefd met den meesten aandrang in het belang van Nederland en zijn overzee- sche gewesten het voorstel van Zwitserland te steunen Sovjet Rusland den toegang tot den Volkenbond te weigeren om de schande te voor komen dat aeze ondermijner der Christelijke grondslagen van onze samenleving en systema tische aanstichter van onlusten in het Westen en Oosten tot den kring der beschaafde staten wordt* toegelaten. wehrlelder en de Hetmwehrtroepen de laatste dagen vóór den Putsch druk met de natt.- sociallsten hadden onderhandeld. Fey, die door de regeerlngshervormlng van 11 Juli verbit terd was, zou besloten zijn geweest met ae nazi's gemeene zaak te maken, om de regeering en in de eerste plaats dr. Dollfuss zoo spoedig mogelijk ten val te brengen. Nog enkele dagen vóór den Putsch had Fey met de nationaal- sociallsten onderhandeld. Daardoor had hij hen buitengewoon aangemoedigd tot het verscher pen van den strijd tegen Dollffus. PARIJS. 4 Sept. (Reuter.) De Fransche Mi nister van Bultenlandsche Zaken publiceert den tekst van het memorandum der Fransche re geering aan den Volkenbond inzake de volks stemming in het Saargebled, waarin de juridi sche, politieke, economische en flnancleele zijden van deze kwestie belicht worden. Reeds thans wenscht Frankrijk de betreffende vraagstukken op te lossen, om een verlenging van tijdruimte tusschen de volksstemming en het nieuwe re giem te vermijden. Drie veronderstellingen worden besproken: de status quo, de vereemglng met Frankrijk en de vereenlging met Duitschland. De Fransche re geering is bereid te verklaren, dat in het tweede geval de bewoners van het Saargebled zonder onderscheid van ras. godsdienst of taal dezelfde rechten zullen genieten als de Fran sche staatsburgers. Zij wenscht, dat in de andere gevallen een overeenkomstige verzeke ring wordt gegeven. In geval het Saargebled zich uitspreekt voor autonomie, acht Frankrijk het gewettigd, dat de Saarbevolklng geroepen wordt om mede te werken aan zijn toekomstig regiem. De Volken- Nederland zal niet voor opneming van Bnv- land in den Volkenbond stemmen. Heden werden vooreerst gehoord de presi dent en twee directeuren van de Electric Boad Company, de eenlge particuliere firma in Amerika, welke onderzeebooten bouwt. Zij gaven toe een omvangrijke overeenkomst te hebben gesloten met de Engelsche bewa- peningsfirma Vicker Armstrong Co. te Londen. Hun patenten werden os. aange wend bij den bouw van Japansche onder zeebooten. Aan Sir Basil Zaharoff. die als agent der Amerikaansche firma in Spanje fungeert, hadden zij voor opdrachten van de Spaan- sche regeering bijna een millioen dollar commisslegeld betaald. LOS ANGELES, 4 Sept. (Reuter). Te Los An geles en Hollywood is groote opwinding door hei bericht, dat een reusachtige hoeveelheid spring stoffen is gestolen. De geheele politie werd in den afgeloopen nacht gealarmeerd om negen ton dynamiet op te sporen welke uit een springstoffenfabriek is ontvreemd. Men vreest dat de springstof intusscben is ge- kristaliseerd zoodat een lichte schudding vol doende is om een ontploffing te veroorzaken, welke ontzettende gevolgen kan hebben. Omtrent de gebeurtenissen van 25 Juli ver klaarde Winkler, dat de .nationale revolu tie" niet dacht aan een gewelddadige omwen teling, dochdat zij met het oog op de voort gaande Ineenstorting van het regeerlngsfront de situatie wilde redden. Ik heb ook de overtuiging, aldus Winkler dat men hier niet te doen had met een door de N.8D.AP. en SA. voorbereide actie, daar, zooals bleek, de S.A. van Weenen. die in weer wil van de onderdrukking een sterke en be slissende factor Is gebleven, zelfs niet werd gealarmeerd. Het betreft dus de partleele actie van een kléine groep, die de revolutlonnaire ontwikkeling niet wilde afwachten. was niet van Een groot ge hield den terugkeer der Habeburgers voor het minst erge kwaad. In den boezem der regeering bestond op het oogenblik ongetwijfeld een legitimlstlsche meerderheid. „die storende besprekingen te Genève over de ontwapening de opdrachten der Britsche regee ring voor torpedojagers ophielden." De Electric Boad Company heeft v^n elke, waar ter wereld ook, gebouwde onderzeeboot tantièmes ontvangen. De voorzitter der subcommissie, Nye. wees op de reusachtige winsten op dit oorlogsmateriaal, 'twelk men niet alleen om zjjn eigen zak te spek ken aan alle vreemde staten, zelfs aan Japan, had versjacherd, zonder zich te bekommeren om het Amerikaansche vaderland of de gehei men dar landsverdediging. WEENEN, 4 Sept. (VB.). Naar de bladen mededeelen, heeft men in bevoegde Italiaansche kringen plannen voor het oprichten van een bank te Weenen met Italiaansche kapitaal met het doel, de economische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië verder uit te breiden. Wel licht zal men de Societa Itaiiana dl Credlto" tot een zelfstandige Oostenrijksche bank maken. Het aandeelenkapltaal der nieuwe bank, dat verscheidene mlllloenen shilling sou brengen, zou voor het grootste deel gefourneerd worden door de moederinstelling van genoemde bank, de .Banca Commerziale Itaiiana". Vanmorgen deden te Weenen geruchten de ronde, volgens welke er plannen bestonden tot een poging tot bevrijdlng van dr. Rintelen. In verband daarmede werd ook gesproken van twee telegrammen, welke door de politie zou den zijn onderschept en waarin die bevrijdlng werd aangekondlgd. Van offlcleele zijde worden deze geruchten echter gedementeerd. Dr. Rintelen is dezer da gen, daar zijn verwondingen zoo goed als gene zen zijn, van het ziekenhuis van het huls van bewaring overgebracht in een cel van het Lan- desgericht. Uit Nleuw-Engeland en de Zuidelijke staten wordt gemeld, dat de stakingsposten overal een groote actie ontploeien, ooch In het algemeen met kalmte optreden. Slechts op enkele plaatsen kwam het reeds tot botsingen tusschen stakers met politiemannen, alsmede met particuliere be- schermingstroepen, aangesteld door de fabrieks- dlrectles. In Erwln (Noord-Carolina) dwongen 500 sta kingsposten tot sluiting van twee textielfabrie ken. waar nog gewerkt werd In Macon (Geor gia) wierpen stakers een auto om. waarin em ployés van een textielfabriek zaten. De autoriteiten in talrijke districten uit vrees voor bloedbaden omvangrijke heidsmaatregelen genomen. De vertegenwoordigers van de werknemers en de werkgevers publiceeren beiderzijds overdre ven getallen over het aantal stakers en werk willigen. Bij benadering juist is, dat in Nleuw- Engelana 50 000 arbeiders in staking zijn gegaan en 75.000 aan het werk bleven. In de staten Noord- en Zuid-Carolina staken 80.000 arbeiders en bleven er eveneens 80.000 aan het werk. De voorzitter van de federatie van arbeiden In de vrouwenkleedingindustrie. Dubrusky uit Chicago, heeft de staking gelast van 10.000 ar beiders in de katoen- en kleedlngindustrie te San Louis en 5000 te Kansas-Clty. Deze sta king geldt als voorlooper voor de op 1 October vastgestelde algemeens staking In genoemde in dustrie. De federatie eischt verkorting van de werkweek en een gelijktijdige loonsverhooglng van 10 procent. PEKING. 4 Sept. (Reuter) Volgens hier ont vangen berichten is de brand in het paleis van den keizer van Mandsjoekwo nog niet ge heel gebluscht. Verder spreken de berichten zich tegen, bet staat evenwel vast, dat de brand aanzienlijke schade heeft aangericht. De keizer woonde zelf het blusschlngswerk b|j en sprak den brandweerlieden moed In en dankte hen voor de moeite. Men vermoedt dat de oorzaak aan brand stichting te wijten Is, reeds zjjn een aantal ver dachten gearresteerd. De politie laat evenwel niets los. Op de vraag hoe een pacificatie van Oosten rijk mogelijk was, antwoordde Winkler: net buitenlandse!)-politieke geïntrigeer van Oosten rijk moet ophouden. Er moet een oplossing tusschen alle buurstaten worden gevonden. Oos tenrijk moet weer naar democratische metho den terugkeeren, sal het vrede worden. De Habsburgsche quaestle meer belang dan vele andere, deelte der Oostenrijkers Nadere beschikking Inzake de eontlng— ring van manufacturen. De beschuldigingen van corruptie aan het adres van aanvoerders zijner plattelandspartij. noemt Winkler lasterlijke en laffe aantijgin gen. De plattelanders kunnen zich voor zoover zij niet In de gevangenis zitten, niet ve>- dedlgen, daar alle vrijheid van drukpers is op geheven. De gewezen Oostenrijksche vlcekanseller Winkler, die, In tegenstelling met hetgeen be richt werd, niet naar Beleren is gevlucht, doch in Tsjecho-Slowakije, in de buurt van Eger vertoeft, heeft aan het .Prager Montagblatt" een interview verleend, waarin hij allereerst tegen de bewering opkomt, dat hij met de Noorderzon uit Oostenrijk sou zijn vertrokken Uit zijn pas en de daarin gezette stempels blijkt, dat hij Oostenrijk langs wettigen weg heeft verlaten. Eenlge maanden geleden had Ljj een reis naar Duitschland gemaakt. WASHINGTON, 4 Sept, nam de sub-commlssie van aanvang met het waarschijnlijk drie durende onderzoek naar de Amerikaansche be wapen Ingslndusttie. Men wil bewijzen, dat er een Internationale combinatie bestaat, welker leden elkaar de bewapeningsopdrachten weder zijds toeschuiven. De combinatie verraadt aan de regeeringen, welke haar opdrachten verlee nen, de geheimste bewapeningsplannen en wapenpatenten en agiteert tegen elke ontwape ning. GENèVE, 4 Sept. (V. D.) De Grieksche mi nister-president Tsaldaris heeft in een inter view met de „Journal de Genève” verklaard, dat Griekenland beslist tegen de opneming van Rusland In den Volkenbond zal stemmen, daar die opneming het Internationale communisme zou legallseeren en sanctionneeren. WEEN EN. 4 Sept. (DNB) Het „Neue Wiener Tageblatt" bericht, dat dr. Schuschnigg giste ren in een persconferentie te Innsbrtlck heeft meegedeeld, dat de Oostenrijksche sociaalde mocraten wederom wapens naar Oostenrijk smokkelen. Verder verklaarde dr. Schuschnigg. dat de regeering bereid is tot concessies aan de so- claal-democraten, doch de emigranten maken dit onmogelijk. Zij zenden wapenen en verboden drukwer ken naar Oostenrijk. Ten aanzien van de geruchten, dat in Zuld- Slavlë een Oostenrijkse!) legioen gevormd wordt verklaarde dr. Schuschnigg. dat men bericht had ontvangen, dat een aantal vluchtelingen uit Kaemten hier bijeen gekomen zijn, terwijl het gerucht gaat, dat zij zich organiseeren Dit zijn evenwel niet bevestigde geruchten BERN, 4 Sept. (Reuter.) De Zwitsersche Bondsraad heeft heden met algemeene stemmen op voorstel van het politieke departement en de delegatie voor bultenlandsche zaken besloten, dat de Zwitsersche Volkenbonds-delegatie in de vergadering van den Volkenbond tegen het toe treden van Sovjet-Rusland tot den bond sal stemmen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2 85 fM geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem BATAVIA, 4 Sept. (Aneta). Het gesel schap dat, na een tocht naar den Oedeh te zijn begonnen, als vermist werd vermeld en be stond uit de heeren Dr. 8. H. Feekes, leer aar aan de K W. Ill-school. J. 8. Vaa Dias en F. Korthuys, belden stenografen van den Volks raad. bereikte gistermiddag de onderneming Rarahan bU Soekaboeml. De bergkllmmers wa ren verdwaald geraakt en waren bij aankomst uiterst vermoei^. Verder was alles echter w«L VISBY, 4 Sept. Het Zweedsche lid van de In ternationale commissie voor t Saarplebisciet, re- geeringspresident Rohde is gisteren uit Baar- brucken hier aangekomen. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van het dagblad „Ootlaennlnger■ verklaarde Rohde, dat het werk voor bet plebisciet goede vorderingen maakt. De kieslijsten voor de geheele bevolking van het Saargebled zijn reeds gereed. Men verwacht op den dag der verkiezing uit het buitenland In het Saargebled 50 tet 60.000 stemgerechtigden. De vrfjheld van drukpers, aldus Rohde verder, wordt tot het uiterste uitgebuit. Gevraagd zal worden: Duitschland of Status Quo.” Voor Frankrijk zullen vrijwel geen stemmen worden af gegeven. Het Saargebled moet als Dultsch worden beschouwd. Het Duitsche Front heeft een zeer krachtige positie en beheerscht de pro paganda-activiteit geheel. Over het geheel aldus Rohde heerscht op het oogenblik groote rust. Noemenswaardige politieke misdaden zijn niet voorgekomen. Rohde keert Vrijdag as. naar Saarbrücken terug vanwaar hij zich voor be langrijke besprekingen naar Genève begeeft. (Reuter). Heden den Senaat een weken schen ministerraad van hedenavond, waarin mi nister Jaspar rapport uitbracht over zijn be zoek aan de Fransche hoofdstad, kwam ook de kwestie eener eventueele opneming van Sovjet- Rusland In den Volkenbond ter sprake. De meeste Belgische ministers zijn van opvat ting, dat België zich bjj een stemming over deze kwestie te Genève dient te onthouden. De Belgische regeering zal in deze kwestie overeenstemming trachten te bereiken met de Ncderlandsche regeering en wellicht ook met andere Noordelijke landen. Nader seint Reuter, dat minister Jaspar, na afloop van den ministerraad, verklaarde, dat hem volmacht was gegeven om, naar hem in het belang des lands goed dunk te, België's hou ding te bepalen nopens Ruslands opneming in den Volkenbond. Hij voegde hieraan toe, dat België een eigen politiek voerde; momenteel kon hij nog niet zeggen, in welken zin deze politiek zich zou .uiten. Te Genève zal hij een besluit nemen na raadpleging van andere gedelegeer den. met name van den Nederlandschen. 4 feil

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1