De Katholieke Universiteit Ordening van het kleinbedrijf De overval te Den Haag PROPAGANDABUEEN- KOMST TE UTRECHT HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Ontslag by K.R.O.-orkest i Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Nieuwe onlusten te Havana ZES JAAR GEVORDERD Om het mooie werk KINDJE VERBRAND Droevige gebeurtenis te Prinsland AUTO TE WATER SCHUUR EN STAL IN BRAND Varkens omgekomen V estigingseischen I De beruchte gangster ver van zjjn luxueuze villa te Florida Binnenlandsch missie werk Tien jaar straf voor beide verdachten De versterking van de Saarpolitie Al Capone als schoen lapper Verkeersongevallen op Labour Day Kinderverlamming in Denemarken Bezielende woorden van Z. H. Exc. den Aartsbisschop Een adres van den Ned. R.K. Middenstandsbond De regeeringscommissie bljjft bui- tenlandsche manschappen noodig achten Groote Nationale Bedevaart op Zondag 9 September DE OVERSTROOMING VAN DE GANGES Ziekenhuizen liggen vol patiënten O. L. VROUW TER NOOD TE HEILOO Allen gered door moedig optreden van jong meisje VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING Afhalen en bezorgen op het post kantoor een kleine moeite Doodslag te Kerkrade Mendieta en Batista uitgejouwd Minister Deckers inspecteert een vlag gencompagnie tijdens den Marine-dag te Scheveningen De Aartsbisschop spreekt Drie jaar tegen „promotor” Tientallen dooden en gewonden Directie geeft een uiteenzetting van den gang van zaken r Autogiro-vliegtuig ver zorgt de post Op ter kruisvaart Rede prof. Brandsma in :n studenten van den dit Voor Amsterdam: 140615, Megen, 2de Mid- na zijn ter- de Regeerlng schijnt te zijn van Toelichting staat te le- A Op het overige gebied van handel en nij verheid zjjn de voorwaarden voor vrijwillige organisatie in het algemeen gunstiger dan in de agrarische bedrijfstakken en kan dan ook met een minder ver strekkende bevoegdheid worden volstaan." c voor pro- De Haagsche rechtbank heeft gisterochtend uitspraak gedaan in de staak tegen den 30-jarl- gen monteur O. H. en den 27-jarigen electriclen J. A, O., tegen wie door bet O M leder 12 jaar gevangenisstraf was geëischt, wegens poging tot moord op den 53-jarigen koopman E. B„ die Za terdag 12 Mei jJ. door de belde verdachten in zijn woning aan den Rijswijkscheweg te ’R-Ora- venhage is overvallen, gevolgd door diefstaL van zijn KOPENHAGEN 4 Sept. (Reuter). In Dene marken is een epidemie van kinderverlamming uitgebroken. In Faaberg zijn gisteren 120 en in Oense 34 nieuwe gevallen geconstateerd. Tweehonderd soldaten in het garnizoen van Odense zijn gevaccineerd en de ziekenhuizen liggen vol patiënten. Hartelljk applaus volgde op de gloedvolle toe spraak van den Aartsbisschop. De voorzitter dankte voor de schoone. ernstige en dringende propagandarede gehouden door den Aartsbisschop en spoorde de aanwezigen aan de wenken van Z. H. Excellentie op te volgen. Spreker bracht verder dank aan allen voor hun belangstelling en medewerking, In het bij zonder den Hoogeerw. Heer H. Knuvelder. Deken van Utrecht, den heer B. Verhoeven, secretaris van het comité en aan Mgr. van Oils. De Aartsbisschop gaf zijn zegen aan de ver gadering. waarna deze werd gesloten met den christelijken groet. De rechtbank veroordeelde ieder der ver dachten. terzake van diefstal, voorafgegaan en vergezeld van geweldpleging tot tien jaar gevangenisstraf. had, dame van i naar gene, diens Ter gelegenheid van „Labor-Day" heeft Se nator Borah Maandag ’n rede gehouden te Po catello waarin hij een aanval deed, op de Fas cistische en Communistische regeeringsstelsels. Regeeringen met despotische macht, zooala Fascistische, Nationaal-Socialistlsche en Com munistische brengen voor den gewonen man en vrouw slechts honger en dienstbaarheid, ver klaarde de Senator. Niemand bgter dan de arbeider weet, zoo ver volgde hij, dat waar een constitutloneele regee rlng. in elkaar is gestort, en vervangen door een bureaucratlschen of „totalen’-staat, de arbei der terstond is beroofd van zjjn vrijheidsrechten en gebracht is op een niveau van economische slavernij. in- glngselschen kunnen worden vastgesteld. __J Naar men meent te moeten vreezen, bestaat intusschea deze mogelijkheid niet voor die tak- Zondagmorgen, toen de huisgenooten naar den kerkdienst van de Ned. Duitsch Hervormde ge meente waren, is het zes-jarig dochtertje van de familie V. te Prinsland (N.B.), dat met luci fers aan het spelen was. in brand geraakt. Het lichte jurkje vatte plotseling vlam. In een oogenblik was het kind als een brandende fakkel. Met hevige brandwonden overdekt is het patiëntje naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd, waar het nog denzelfden avond, vreeseljjk lijden, is overleden. Het komt den N. R. K. M. voor, dat de sociale structuur en de organisatorische verhoudingen in de diverse takken van kleinbedrijf zoozeer met die in land- en tuinbouw overeenstemmen, dat om tot ordening van deze bedrijfstakken te komen mogelijkheid tot algemeene verbindend verklaring van ondernemersovereenkomsten hier evenmin voldoende is, doch een wettelijke rege ling moet worden getroffen, als in de vorige ali nea bedoeld. SAARBRÜCKEN, 3 Sept. (Reuter) De regee ringscommissie voor het Saargebled heeft ter versterking van de politiemacht 100 politieman nen van Saarlandsche afkomst aangesteld. Bin nen een maand zullen nog 200 Saarlandsche politiemannen worden aangesteld. Daar de commissie echter onmogelijk meer dan 300 Saarlandsche politiemannen zou kun nen benoemen, blijft de kwestie nopens de in dienstneming van bultenlandsche politleverster- kingen bestaan. De secretarls-generaal van den Volkenbond heeft daarom aan alle leden-staten een desbetreffende schrlfteUJke mededeeling <WKimn. ontworpen regeling zal worden gesteld in teeken van „algemeen verbindende kracht economische bedrijfsregelingen.” Het is hiertoe echter niet voldoende de minologie van het wetsontwerp te veranderen. Daarnaast bal het wetsontwerp ook naar zijn Inhoud, wijziging of uitbreiding dienen te onder gaan. Met aandrang verzoekt de N. R. K. M. den Minister het daarheen te willen lelden, dat het wetsontwerp naast de mogelijkheid van alge meen verbindendverklaring van ondememers- overeenkomsten en van besluiten van organisa ties, ook de mogelijkheid schept, dat objectieve bedrijfsregelingen van economischen aard, welke door een voldoend gedeelte der bedrijfsgenooten worden voorgestéld en welke voor de economi sche verhoudingen in den betreffenden bedrijfs tak overwegende beteekenis kunnen hebben, door den minister aan den bedrijfstak bindend worden opgelegd. de plaatselijke comité’s. Zooals de Dleseltreinen op de werkplaatsen worden nagezien omdat er stoornissen en fouten zijn ontdekt, zoo is dat ook goed voor de plaatselijke comité’s. Ze heb ben .ook een zekere revisie noodig. Gij zijt van de Noodzakelijkheid daarvan overtuigd. De be doeling van deze vergadering Is dat gij nog geruimen tijd ter revisie blijft. Wat ge hier hoorde moet ge verwerken in uw plaatselijke comité’s. Ze hebben voortreffelijk gewerkt maar toch zijn er gebreken in de werkwijze geweest. De comité’s hebben gebeden en dat blijven ze doen. Voor de comité’s zijn speechen gehouden, door de comité’s zijn pxtikelen geschreven, brochures. Men heeft huisbezoek gedaan om leden te winnen en dat Is het voornaamste werk ni het gebed. Daarom vooral hebben de spre kers u opgewekt tot grootere bezieling. De huis bezoekers moeten in staat zjjn te weerleggen de oppositie, te goeder en te kwader trouw, ten voordeele van de gesloten beurs. De plaatselijke comité’s moeten niet alleen enkele wisselloopers uitsturen om de jaarljjksche kwitanties te innen. Zij moeten niemand over slaan, want daarover zijn klachten gehoord. U moet eens eerlijk uw geweten onderzoeken en u afvragen: zou ik niet meer kunnen doen en moet aan het plaatselijk comité geen frisch bloed worden toegevoerd? Het huisbezoek is een prachtig apostolaat dat verricht wordt door menschen die een heilige zaak dienen, door apostelen van de daad. Voor dat heerlijke leekenapostolaat Is niet Iedereen geschikt. De kern wordt niet gevormd door iedereen, moet goed in elkaar zitten, goed blij ven werken en de geestelijken moeten de stuw kracht blijven. Als er zijn die niet kunnen geven, moeten de anderen die meer hebben ook meer geven. Maar velen die wel kunnen geven, geven niets. Daar ontbreekt het katholieke mede leven. Daar moet het comité zjjn werk verrich ten. Ge bedelt voor een heilige zaak en daarom houdt ge vol. Ik wensch u allen toe dat ge de hardsten onder de harden weet te vermigwen. De vaste bijdragen moeten zekerheid geven voor de toekomst om wanneer het geheele com plex is gesticht, het in stand te kunnen houden. allerlei plaatsen worden gevraagd, persoonlijk te beantwoorden. Belanghebbenden treffen hier onder de voornaamste plaatsen aan met het ver trekuur van den trein waarmee gereisd moet worden. Deelnemers welke vla Amsterdam rei zen. stappen In Amsterdam over in den trein welke te 9.59 uit Amsterdam richting Alkmaar vertrekt, terwijl zij die via Haarlem reizen, in Haarlem moeten overstappen in den trein, welke van daar om 10.03 vertrekt. Vertrek: Zwolle 7.16; Amersfoort 8.49; Baarn 8.59; Hilversum 9.11; Eindhoven 7.40; Den Bosch 8.09; Nijmegen 732. Arnhem 8.00, Utrecht 8.57, Breda 8.00, Roosendaal 7.41, Dordrecht 838, Rot terdam D.P. 9.00, Delft 9.15, Den Haag (Holl. Spoor) 9.24, Leiden 9.36, Enkhuizen 8.25, Hoorn 9.03, Alkmaar 9.47. Ook deze trein uit Alkmaar van 9.47 stopt aan het Genadeoord, zoodat alle deelnemers zich van plaatsbewijzen tot de halte Runxputte kunnen voorzien. Gezelschappen ge nieten de gebruikelijke korting voor 10 of 25 per sonen tarieven. Programma’s behoeven niet meer te worden aangevraagd, doch zijn bij de Ingangen van het Genadeoord te bekomen. Deelnemers uit de richting Alkmaar, Hoorn en Enkhuizen, vertrekken met der) trein om half vier van het Genadeoord; die voor de rich ting Amsterdam en Haarlem om vijf minuten vóór vieren. Uit Santiago de Cuba meldt Reuter, dat de stad door militairen is bezet. Verscheidene vergaderingen werden uiteen gejaagd. Men vermoedt, dat binnen zeer korten tijd de reegeerlng een wijziging zal ondergaan NEW YORK, 4 Sept. BIJ verkeersongeluk ken alhier tijdens Labour Day zijn ten minste 25 personen om het leven gekomen. De meeste ongelukken met doodelijken afloop hebben plaats gevonden in Penssylvanië, waar 23 per sonen het leven hebben gelaten. In de streek rond Philadelphia zijn 16 personen gedood en 42 gewond In Pittsburgh zijn 5 personen ge dood en in Altona werd één persoon gedood, terwijl 8 anderen gewond werden. Het O.M. bjj de Rechtbank te Maastricht heeft ter zake doodslag zes jaar gevangenis straf geëischt tegen den mijnwerker E. B. uit Kerkrade, die in den nacht van 29 op 30 April IJ. op de vrouw R.K. geschoten heeft, waar door zij ernstig werd gewond en den volgel dag overleed. Uitspraak 17 September. LONDEN, 4 Sept. (Reuter) Zondag JJ. daal de tot verbazing der voorbijgangers een auto— glro-vliegtuig boven het Londensche postkan toor van Mount Pleasant, zweefde geruimen tijd op geringe hoogte boven het gebouw, -otn vervolgens weer omhoog te stijgen en verder te vliegen. Naar wordt gemeld, betreft het hier een door het ministerie van luchtvaart toegestane proef neming, om vast te stellen, of het practisch mogelijk is, met behulp van autogiro-vliegtul- gen postzakken voor het luchtverkeer op den langen afstand af te halen en af te leveren. De bestuurder van het vliegtuig, Cril, ver klaarde, dat hij. Indien er op het dak van het postkantoor plaats geweest was, zonder de ge ringste moeite hierop had kunnen landen. RANCHI, 4 Sept. Officieel wordt medege deeld, dat de overstroomlngen in Bihar en Orissa elf dooden hebben geëischt, 7500 huizen hebben vernietigd, 5000 huizen ernstig hebben geschadlgd en in totaal ongeveer 300 dorpen hebben geteisterd. De N. R. K. M. vestigt er de aandacht op, dat de vet gedrukte stelling zeer bepaald voor het kleinbedrijf in handel en industrie met opgaat. Integendeel. Met aandrang sluit hij zich den in het Voorloopig VersMg Kamer naar voren geb; ontwerp alsndg dat' het ook df vatten vi dat even -’Óp het punt van bestrijding van concurren- tie-excessen zal het ontwerp, wet geworden, in derdaad ook voor het kleinbedrijf beteekenis kunnen hebben. Een personenauto met vier inzittenden, be stuurd door den heer v. A„ uit Rotterdam wil de, meldt de „Telegraaf” op den weg Bodegra ven-Gouda een anderen auto passeeren. Deze haalde echter plotseling om onverklaarbare re denen te yer uit, zoodat de wagen van den heer van A. naar den kant werd gedrongen en de voorbumper een langs den weg staanden boom I huis kon gespaard blijven. Door onbekende oorzaak brak Maandagmid dag brand uit bij den landbouwer Halters te Oosterhout. De schuur, de stal en eenige hooimijten wer den een prooi der vtammen. terwijl ook eenige varkens in de vlammen omkwamen. Het woon- Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen hield vervolgens een toespraak: Ik gevoel behoefte, aldus de Aartsbisschop, U een enkel woord te zeggen. Op de eerste plaats dank aan het bestuur dat het initiatief Van Mgr. van Glls geestdriftig heeft overge nomen en aan de beide sprekers die ons beter In staat gesteld hebben de propaganda nog beter te voeren. Wij danken u allen hartelijk Voor de zoo talrijke opkomst. Ik dank u dat gij mijn verwachtingen niet hebt beschaamd. Gij zijt reisvaardig en strijdvaardig voor den aanval. Ik wil u thans eenige practische wenken geven. Een van de meerdere redenen waarom ue geldelijke bijdragen zachtjes achteruitloopen i ■ou bestaan in het niet goed funcyonaeeren van I HAVANA, 4 Sept. (Reuter). Gisteren hebben opnieuw revolutionnalre onlusten plaats gehad. In het centrum der stad is verwoed gestreden. Mendieta en Batista zijn uitgejouwd door studenten, die de geleiddraden der trams door sneden en zl<Jh verschansten in de universi teit. De politie'(loot de deuren, wierp traan- bommen en schoot in de lucht. Er is een 24-uur-staking afgekondigd vele regeeringsbedrijven en scholen, als test tegen de terechtstelling der gevangenen na de Jongste onlusten. Daarna wordt de zaak voortgezet tegen den 44-Jarigen „promotor”J. H., verdacht van oplichting. De man had een dame voorgespie geld haar 6000 ter leen te kunnen verstrek ken uit den verkoop van een nog niet volt-.old bouwwerk. Daartoe moest hij vooruit 1500 als provisie uitleggen. De f 1500 zou zij terug- krjjgen zoodra de verkoop tot stand was ge komen. dan ook zou zijn 6000 van H. ter leen krijgen. Voorts had hij een koopman te Den Haag bewogen tot afgifte van 200 als voor schot voor de omzetting van diens zaak in een N. V. Hiervan kwam echter niets en zoowel de dame als de koopman waren him geld kwijt. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt, waarbij H. wegens oplich ting twee maal gepleegd, werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal. mr. A. baron Harinxma thoe Slooten persisteerde bjj reeds gehouden requisitoir. (Drie Jaar met air trek van twéé maanden voorarrest). De verdediger mr. Arlens bepleitte clementie. Arrest 18 September. I „Op grond van het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Landbouw-Crislswet hoopt de Regeerlng binnenkort over de bevoegdheid te beschikken om op het door die wet bestre ken gebied toetreding tot organisaties ver plichtend te stellen. Daaronder vallen, behal ve land- en tuinbouw en visscherij, ook en kele landbouwproducten verwerkende 1 dustrieën en de op den landbouw steunende handel. raakte. De heer van A. verloor de macht over zijn stuur en de auto kwam in vollen gang in de vaart terecht. Eerst 30 meter verder in h’et water kwam de wagen tot stilstand; men kon alleen het bo venste gedeelte van de kap nog boven water zien steken. De auto, die het ongeluk veroorzaakt stopte een oogenblik, terwijl men een daarin luid hoorde gillen. De bestuurder vond het echter blijkbaar veiliger, den toestand te laten zooals hij was en reed door, zonder ook maar één hand ter redding uit te steken. Het 18-jarig meisje v. d. B„ uit Bodegraven dat zich ter plaatse van het ongeval bevond, begaf zich onverwijld te water, en bet mocht haar gelukken, een der portieren van den auto te openen. De heeren B. van H. en A. V., uit Bodegra ven, hadden zich inmiddels ook te water bege ven en met vereende krachten gelukte het, alle inzittenden ongedeerd op het droge te helpen. In verband met de stappen, welke de N. T. B. heeft ondernomen, teneinde mlnisterieele in menging te verkrijgen ten behoeve der tegen 1 October a.s. bij het K. R .O.-orkest ont slagen musici, deelt men ons namens de K. R. O.-directle het volgende mede: Zooals bekend verondersteld mag worden, zal de K. R. O. tegen 1 October as. een zeer ingrijpende reorganisatie in zijn orkestwezen aanbrengen, waardoor de groote symphonie- concerten voor dezen ctnroep voortaan zullen worden verzorgd door het U. 8. O. en het M. 8. O. Redenen van artistieken aard de moge lijkheid nJ. voor deze concerten steeds te kunnen beschikken over een sterk bezet sym- phonle-orkest vielen in dezen samen met de mogelijkheid om in den huldigen crisistijd, althans één onzer groote nationale orkesten voor een anders zeker dreigenden ondergang te behouden. Dat hier dus tevens een natio naal muzlekBélang kon worden gediend, zal wel geen nader betoog behoeven. Bovendien heeft nog de economische overweging, dat aldils han delend circa 70 musici met hun gezinnen van een hoogst onzekere toekomst konden worden gevrijwaard, bij dit besluit een krachtig woord ten gunste medegesproken. Daar de K. R. O. echter in dit geval het eigen orkest van 35 man niet meer op voile sterkte kon handhaven, moes 15 musici daarvan ontslag worden aangezegd, hetgeen vanzelfsprekend zeer tijdig en met de toezeg ging van daadwerkelijke medewerking bij het zoeken naar een anderen werkkring is geschied. Afgezien van de overweging, of bjj afloop van het bestaande contract, dit ook in een ander geval, met alle musici in het huidige K. R. O.-orkest zou zijn vernieuwd, blijft het feit onomstootelijk vaststaan. dat het aan tal musici, dat nu door de orkest-reorganisatle den Ki R. O. zijn bestaan verzekerd ziet, verhouding belangrijk grooter is dan dat- hetwelk niet meer in vasten K. R. O - bleek te kunnen worden gehandhaafd. Met aftrek van degenen, die reeds kans op een andere plaats in uitzicht hebben, en van en kelen, die in een ander geval waarschijnlijk niet voor een nieuwe aanstelling in aanmerking zouden zijn gekomen, is het overduidelijk, dat het algemeen bnang der Nederlandsche or- kestmusici door de thans plaats gehad heb bende reorganisatie. Inderdaad is gediend. Eerst na zeer rijp beraad en in overleg met talrijke muziek-autoriteiten van naam is toen de beslissing genomen. Het meest nijpend, aldus de N. R. K. M„ is in- tusschen de vraag, in hoever bet ontwerp dienstbaar zal kunnen zijn aan de invoering voor de onderscheidene takken van commercieel en industrieel mlddenstandsbedrüf van vestiglngs- elschen. Het is duidelijk, dat zulks het geval zal kun nen zijn in. die takken van handel, waar over eenstemming bestaat tusschen de organisaties van den detailhandel en die van den groot- handel en de industrie, en in die takken van ambacht, waar overeenstemming bestaat tus schen de organisaties van het ambacht en de organisaties van de leveranciers der voornaam ste grondstoffen. In die gevallen wordt Inderdaad de toelating tot eenigen tak van detailhandel of ambacht feitelijk beheerscht en zouden derhalve op grondslag van het wetsontwerp voor de betref fende takken van detailhandel en ambacht vesti- Speelmanstraat 50. Voor Leiden: G. Friedhoff, Oude Rijn 86. Voor RotterdamMevr. dellandstraat 7. Om het mooie werk vestigen onderstaanden, de penningmeesters van het bekeeringswerk van Pater Hendrichs in de vier plaatsen Am sterdam, Den Haag, Leiden en Rotterdam, de aandacht op het 40-jarig Priesterfeest van Pa ter Hendrichs 8 Sept. as. Wij veroorloven ons, op dezen dag, Katholiek Nederland te vragen, om den onvermoeibaren missionaris in Neder land een stoffelijk bewijs te zenden van hun waardeerlng voor zijn mooie werk. Wij, de pen ningmeesters in de vier plaatsen, weten hoe hoog noodig die steun is. Niet enkel Immers het buitenlandsch Missiewerk eischt stoffeljj- ken steun Men kan, wat men er voor wil beschikken, zenden aan het adres van den feesteling, Laan 27, Den Haag, of op het gironummer van penningmeester In Den Haag: 140615. Gods zegen over alle weldoeners van mooie werk De penningmeesters van het werk: J. Zwerver, Geuzenkade 49. Voor. Den Haag: J. Poppeller, giro SAN FRANCISCO. 4 Sept. (Reuter). Al Capone, de beruchte „gangster", moet nu, ver van zjjn luxueuze villa te Miami in Florida, waar hij zich omgaf met groote weelde en in kostbare auto’s rondreed, in de strafkolonie op t eiland Alca traz schoenen lappen. Hij leidt hier een volkomen geïsoleerd bestaan. Er is op het eiland zelfs geen radiotoestel en de gevangenen mogen geen kranten lezen. Al Capone en zijn mede-gevangenen op dit eiland zijn gerangschikt in de klasse „onverbe terlijke misdadigers” wien elk contact met de buitenwereld voor hen gelijkstaande met de onderwereld moet worden ontzegd. Mgr. dr. P. J. M. van Glls hield een toe spraak onder het motto: „Op ter kruisvaart.” Om het graf van den Heer uit de handen der Saracenen te redden trokken de kruisvaarders in heilige geestdrift naar het Oosten. Moet dan niet de geestdrift nog grooter zijn als het gaat om bet hoogere doel, bet werk van de christe lijke wetenschap? De universiteit wil eerherstel geven aan God, het centrale punt waarom alle takken van wetenschap zich bewegen. De universiteit behoort tot de zaken die tot lederen-prijs in stand moeten gehouden worden. In onze dagen is eén kath. universiteit meer dan alle andere Instituten van onderwijs vol strekt noodzakelijk voor den uitbouw van het kath. onderwijs maar waar de geldelijke steun der overheid het meeste noodig is houdt ze op. D» Rijksuniversiteiten koeten jaarlijks te- zamen 8.000.000 gulden. Dit is niet teveel zegt spr. maar pijnlijk is dat elke verhouding ont breekt doordat de vrije universiteit en de katho lieke slechts een geringe tegemoetkoming in de kosten krijgen, nl 4000 gulden voor het onder houd der lokalen. De eenheidsgedachte moet doordringen tot het geheele onderwijs. Omdat aan bet katholieke hooger onderwijs van staatswege tekort wordt gedaan moet des te meer liefde, gebed en steun aan de unlver- sltelt worden geschonken. Een practische wenk voor de comité’s is dat ze moeten zorgen voor vaste bijdragen. Uit de opbrengst van een collecte kan men de geest drift van een parochieaflezen als op een ther mometer. Succes wordt altijd voorafgegaan door - goede voorbereiding. Wie voorzorgen neemt voorkomt zorgen. Het is niet voldoende dat van den preekstoel afgelezen wordt dat de collect^ zal plaats heb ben. maar daar moet gewezen worden op de hooge godsdienstige en sociale zending der kath. universiteit. Dinsdagmiddag werd te Utrecht In het Jaar beursgebouw een groote propaganda-vergade- ring gehouden ten bate der R.K. Universiteit te Nijmegen, welke bijeenkomst was georgani seerd dRor het Utrechtsch Diocesaan Comité der 8t. Radboudstichting, als inzet voor de komende jaSrinzameling. De bijeenkomst werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Het presidiaat was in handen van den heer F. Swane (Utrecht) welke, nadat de bij eenkomst geopend was met den Christ, groet, de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den Aartsbisschop dank zegde voor zijn hooge mate gewaardeerde tegenwoordigheid. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft zich, mede in verband met het aanhangige wetsont werp op de verbindende kracht van onderne mersovereenkomsten, tot Minister Steenberghe gewend om spoedige maatregelen tot ordening en bescherming van het kleinbedrijf. Het behoeft geen betoog, aldus de N. R. K. M.. dat het genoemde wetsontwerp ook In de krin gen van den middenstand in hooge mate de be langstelling beeft gaande gemaakt. Buitengewone teleurstelling heeft het intus- schen gewékt, dat dit wetsontwerp, naar de Me morie van Toelichting te oordeelen, uitsluitend door de nooden van de groot-industrie schijnt te zijn geïnspireerd, en dat da zeer bijzondere en nijjJende behoefte van het coinmercieele en industrieele kleinbedrijf op het punt van orde ning met behulp van de overheid tot dusver aan de aandacht van voorbij gegaan. In de Memorie zijn: ken van detailhandel of ambacht, waar het ge organiseerde overleg met groothandel en in dustrie en met de grondstoffenleveranciers nog niet zoover is ontwikkeld. Toch vertoonen ook die bedrijfstakken reeds thans een niet minder dringende behoefte aan ordening der vestigingsmogelijkheld. In deze behoefte zou kunnen worden voor zien. door in het ontwerp de mogelijkheid van verbindendverklaring van economische bedrijfs regelingen te scheppen. Terecht, naar de meening van den N. R. K. M.. is in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer de wensch uitgesproken, dat de geheele het van ook aan bij door de Tweede iten wensch, dat het J^Worden bezien in dien zin. loodige voorzieningen zal be- >-dé toepassing op het kleinbedrijf, sr aan ordening dringend behoefte Prof. Dr. Tltus Brandsma O.Carm., hoog- leeraar aan de R.K. Universiteit, hield een voor, dracht over: .Meer besef van de beteekenis onzer R K. Universiteit”. Weliswaar verdient katholiek Nederland, aldus spr., hulde voor de stichting der Univer siteit, maar de steun voor den uitbouw en af bouw der universiteit is tot nog toe onvoldoen de geweest. Voor een bevredigende oplossing van het vraagstuk der stichting van de ont brekende faculteiten, zijn nog geen voldoende geldmiddelen aanwezig. Er Is een eigenaardige ymnpirhonding tusschen de waardeerlng van de Universiteit eenerzijds en de beschikbare geldmiddelen anderzijds. De Kath. Universiteit Is een geweldig stuk .binnenlandsch missiewerk, een werk dat hooge offerzin verdient. Heeft Katholiek Nederland niet voldoende waardeerlng of worden de gel den niet op doeltreffende wijze ingezameld? Wat hier van zij, de offerzin van Kath. Neder land moet meer worden gericht op de univer siteit en liefde en geestdrift moeten worden gewekt waar deze nog niet aanwezig zijn. Alle gerezen vragen zijn ondergeschikt aan deze of Neerlands katholieken een Juiste voorstelling hebben van de waarde der Universiteit. Beter inzicht zal meet geestdrift weten te wekken. De zaak der kath. universiteit moet den weg weten te vinden naar het hart van Kath. Nederland. Gedreven door liefde en begeestering moet het geld worden gevraagd en van harte moet het worden gegeven. De schoolstrijd is nog niet uitgevochten zoolang de kath. universiteit nog niet is uitgebouwd. De kath. universiteit mogen we zien als het culminatiepunt van den bloei der kerk in Nederland. De stichting der univer siteit is van geen beteekenis, wanneer ze riet wortelt in de harten van geheel katholiek Nederland. De universiteit moet worden gezien in ver band met de kath. cultuur. Echter niet alleen negatief, als bescherming tegen gevaren moet de universiteit worden gezien, maar ook en vooral als mogelijkheid om den meer-begaafden het hoogste te kunnen bieden wat hun op het gebied der wetenschap geboden kan worden. Zoowel voor professoren als studenten is de universiteit een oefenplaats waar de kennis wordt gescherpt en hooger opgevoerd. Alleen de wetenschap zal den katholieken de plaats kunnen geven die hun toekomt. Een katholiek geleerde is de beste apologie die we ons kun nen denken. Bovenal moet aan de universiteit de eeuwige waarheid op den kandelaar worden gezet om dankbaarheid te toonen voor de schatten welke God ons heeft geschonken. De katholieken hebben den plicht Gods waarheid te doen stra len door middel van de wetenschap. Op de priesters vooral moet de universiteit kunnen rekenen, omdat zonder hun Invloed en leiding het volk de universiteit los zal laten. Met de groote en krachtige hulp der geeste lijkheid staat of valt de zaak der universiteit Mpge het Aartsbisdom door den steun aan de universiteit dankbaarheid toonen voor het Jicht des geloofs, dat door een St. Bonifacius in de ze landen Is gebracht. Laatste oproep tot algemeene deelname aan bovenstaande bedevaart. De plechtigheden van gen aan om 10.45. De predlcaties worden ge houden door den ZeerEerw. Heer H. de Greeve. Het Comité is tot zijn leedwezen niet In de ge legenheid de vele aanvragen tot het geven van inlichtingen betreffende de reisroutes, welke van Het Amsterdamsche Gerechtshof zette na interlocutoir arrest de behandeling voort van de strafzaak tegen den 40-Jarigen architect G. C. de V. te Amersfoort, die zich terzake van valschheid in geschrifte te verantwoorden had. Verdachte zou nl valsche handteekeningen hebben geplaatst onder afschriften van con tracten of onder concept-contracten, opdat de ze stukken gebruikt zouden kunnen worden om by verschillende personen geld los te krijgen. De verdachte was taxateur voor den „promo tor” J. H., met wlen de advocaat mr. J. V. te Utrecht samenwerkte. H. wak In relatie getreden met den eigenaar van een groot landgoed te Hooghalen, dat deze wenschte te verkoopen. Te gelijk was hjj in relatie gekomen met een tand arts te Amsterdam, die geneigd was een buiten plaats te koopen, die H. hem voor een zeer bil lijken prijs had aangeboden. Het was H. echter alleen te doen om gegevens te verkrijgen ten einde contracten te kunnen opstellen, waarop hij bij derden voorschotten zou kunnen krijgen. Hij stelde daarop samen met zijn compagnon mr. V. bovengenoemde stukken op en verzocht verdachte de V. hieronder de namen van koo- per en verkooper van het landgoed te plaat sen. De V. voldeed aan dit verzoek en H. trachtte zijn slag te slaan door de „geteekende” stukken aan een koopman te Hilversum te toonen en deze om f 1500 voorschot te vragen. De V. had I niet met den koopman gepraat, hij had in een I auto gewacht. De koopman was echter niet op het verstrekken van een voorschot ingegaan. Verdachte verklaarde de namen onder de stuk ken gezet te hebben op verzoek van H. en Mr. V., hij had alleen de namen gezet, géén hand- I teekenlng had hij echter nagemaakt. De procureur-generaal mr. Harinxma thoe Slooten, eischte wegens valschheid in geschrifte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Op 2 Juli wees het Hof een Interlocutoir ar rest, waarbij een nader getuigenverhoor werd bevolen. Thans wordt de ex-Utrechtsche advocaat als getuige gehoord; hij geeft toe bij de conferen tie met den Hilversumschen koopman aanwezig te zijn geweest; hij wist toen echter niet precies wat er in de contracten stond. Volgens getul- I ge was ook verdachte te goeder trouw. 1 De procureur-generaal persisteert bij gehouden requisitoir (twee jaar gevangenis straf met aftrek van vijf maanden voorarrest). De verdediger Mr. A. Stemhelm pleit op ju ridische gronden nietigheid van de dagvaar ding, subs, dringt hij aan op clementie. Arrest 19 September.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5