I ER IS ’N JUBILEUM OPTIL ZIE ONZE RADIOPAGINA VAN MORGENAVOND J RADIOPROGRAMMA A WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 Donderdag 6 Sept. 1934 Concours-hippique en modeshow Doodslag te Amsterdam Lezing prof. dr. A. W. Byvanck wu Staking te Krommenie Misverstand uit den weg geruimd Geen animo? Jacht gezonken Opvarenden allen gered Tabaksinschryving uitgesteld MOTORJACHT VERBRAND Geen persoonlijke ongelukken Derde Nederlandsche rondvlucht OM REGEN TE KRIJGEN HET STAARTJE Pater A. J. J. Zoetmulder t Van de relletjes f 4 MILLIOEN VOORDEEL WELKE SCHRIJFWIJZE? De Vries en Te Winkel mag ook MEISJE VERONGELUKT H. H. WIJDINGEN AUTO IN DE SLOOT CONSUMPTIEMELK N PANIEK VOORKOMEN VOETBAL ZWARE BRAND TE HEESCH 5 Nat. Vee- en Paarden» tentoonstelling De terugkeer van de Koningin Tentoonstelling Abdij van Egmond Contingenteering van manufacturen Een andere Groote Wereld-* Omwenteling. België-Nederland te Brussel Wat te Utrecht op den 12den Sep tember te zien zal zyn De proefnemingen worden voortgezet Opnieuw zes jaar tegen ver dachte geëischt PURMEREND 450 JAAR MARKTSTAD De voorbereiding der feesten in vollen gang Opbrengst der Indische Landsmiddelen Infectie trad op En gedachtig aan het spreekwoord: gedeelde vreugd is dubbele vreugd, wil de jubilaris de 75000 gezinnen van de Vereenigde Katholieke Pers bij zijn feest betrekken Hoe dat zullen wij U spoedig nader vertellen Ik ntem depen op.... Wolko goederen er buiten vallen Uitslag van den kruisenwedstryd c 40 V t I st Je kt m m te M ge om stig Ni sche keiy waai zyn. Zal Arch kies dat miss hebt de s en d acht men zoo me ia ver» kenr later gen ze zi mijn trad waai omdi zicht Verdachte beweert, dat de revolver, die hjf in zijn hand hield om den kastelein schrik aan te jagen, per ongeluk is afgegaan, waarschijnlijk door een slag, dien de kastelein hem verd. heeft toegebracht. De rechtbank veroordeelde hem tot zes Jaar gevangenisstraf conform den elsch van den Of ficier. De procureur-generaal requlreerde bevestiging van het vonnis. Het Hof echter wenschte na te gaan of het ‘schot op zichzelf al of niet doodelijk la ge weest. Als deskundigen werden geboord dr. Hammer, dr. Hulst en dr. Levy. to. tei wt «V gel on dn me hei ooi He rat Cu De hai zie liai zou Cu der de de wat lan ope kou mot mat wei niet Rei O de een Bre ten St. E ovei Mei omt mei mee zin kon stee Wal de Fra: lint grot O: afm Jare 73.M 200.1 de doei deeli knot dat Frar 75 SC een het sche bout Shtit U san by het groote Tuxedo leger. Wordteen TuxedoistNu! Groote om wentelingen vonden plaats in vele landen, maar de wereldomvattende Tuxedo beweging zal grooter zijn dan alle voorgaande. Spreekt met Uw vrienden over deze belangrijke kwestie. Leve de Tuxedo's! Hoera! Hoera! Hoera! De Minister van Economische Zaken heeft irf het vijfde lid, onder H, van zjjn beschikking van 28 Augustus het bepaalde „vetgehalte In de droge stof 20 tot en 27 pCt. voorkomende onder a van de omschrijving van het product Leldsche of Delftsche boerenkaas, gewijzigd in „vetgehal te in de droge stof 20 tot en met 24 pCt. De verdediger mr. B. M. Cohen en mr. Van Hattum persisteerden bij hun reeds gehouden ileldool. Mr. Cohen bepleitte vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Na raadkamer werd dit verzoek door bet Hof afgewezen. Arrest 19 September as. BEROMVNSTER. 540 M. 4.20 Vrooiyke en ernstige trompetmuzlek 4.50 Grsmo- foonmuzlek 7 00 Militaire muziek 5 20 Alco Baehr zingt 5.50 Juantlte Stoeckiln speelt 6.30 Zwltaerache volksmelodieën 7.00 Militaire muziek 7.40 Oramo- foonmuzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS ging voor Luchtvaart, gewonnen door den heer A. Viruly, KLM.-piloot. 2e prijs: 2 electrische klokjes van de firma Philips, gewonnen door den heer A. F. Postmaa en den heer P. C. D. van den Bergh. De wisselbeker van den heer K. de Geus van den Heuvel, die in 1933 door de Rotterdamsche Aero Club was gewonnen, werd dit jaar gewon nen door de Twentscbe Aero Club. Tijdens de middagvoorstelling In het theater Tuschlnski te A’dam deed zich gisteren een inci dent voor, dat, dank zy het tactvol optreden van de directie, nog goed is afgeloopen. Bij de vertoonlng van de hoofdfilm ontstond plotse ling een zenuwachtige stemming in de zaal, welke veroorzaakt werd door een brandend stuk papier, dat vanaf een der balcons naar bene den dwarrelde. De operateur zete onmlddeiiyk de film stop en de lichten gingen op. waarna iemand namens de directie op het tooneel ver scheen en het publiek mededeelde, wat er ge beurd was. Tevens werd verzocht de kalmte te bewaren en weder de plaatsen in te nemen, waaraan door allen gehoor werd gegeven. Hier na werd de vertoonlng van „Tsarina van Rus land" wederom voortgezet. In het klooster der Minderbroeders Conven- tueelen te Nunspeet is onverwacht overleden pater A. J. Zoetmulder O.M.Oonv.. sinds 1932 rector te Hoensbroek. De thans ontslapene was geboortig uit Schie dam en ontving in 1902 de H. Priesterwijding. Pater Albertus Zoetmulder was op bezoek bij zijn confraters en deze vonden hem morgens dood op zijn kamer. De overledene is een zeer ijverig priester geweest. Jaren heeft hij ge werkt als asslstentle-pater in Limburg en was zeer gezocht om zijn schitterende predikaties. Ruim acht jaren was hij werkzaam in bet Rec toraat Kaalheide bij Kerkrade. Dr. Hammer la van meenlng, dat bet schot op zichzelf niet doodeiyk was. er is echter een be smetting met gasvormende heel Hen ontstaan, waardoor de dood is ingetreden. Dr. Levy acht bet niet waarschijnlijk, dat de dood zou zijn Ingetreden, wanneer geen Infec tie bij de wonde was gekomen. Dr. Hulst deelt mee, dat e endergeiyke Infen» tie bij de oorlogsgewonden veelvuldig optrad. Ook in dit geval is Infectie in den vorm van gasvormende bacillen opgetreden, als zoodanig was dus het schot doodeiyk. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette gister na interlocutoir arrest, het verhoor voort in de zaak tegen den 36-jarigen los-arbelder, die In den nacht van 29 op 30 September van bet vorige jaar een schot heeft gelost op den kaste lein Arts in de Boomstraat. De kastelein Is door het schot zwaar gewond en eenlge dagen later is hij aan de gevolgen overleden. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zullen zich Vfijdag a.s. inschepen aan boord van het nu. „Tablnta”, van de MIJ. „Nederland", voor i van ^oorwegen naar ons land. opruiing van zjjn --i tot acht van pre- Maandagmlddag zijn in de omgeving van Den Haag en in het Westland door den heer A. Veraart proefnemingen gehouden voor het neer slaan van wolken met medewerking van de brandweer. Terwijl de brandweer te 's-Gravenhage van 35 uur njn. oefeningen hield aan de Haring- kade, werden te Rijswijk van 2 tot half 5 n.m. en te Voorburg van 35 krachtige waterstralen in fijn verdeelden toestand loodrecht omhoog gespoten. Zoowel tusschen 2 en 3 als tusschen 4 en 5 werd in Rijswijk en Voorburg neerslag geconstateerd over een groote uitgestrektheid. Na 5 uur werden de proefnemingen voortgezet in het Westland, te Poeldijk van 58, te Naald wijk van half 79. Ook daar en in vele plaatsen In de omgeving kljn tusschen 8 en 9 eenlge regenbuien geval len. Binnenkort sullen deze proefnemingen worden herhaald, on. tusschen 9 en 15 September tus schen Katwijk en Scheveningen, waarbij behal ve de brandweer, vliegtuigen van de K. L. M. en de Luchtvaartafdeellng medewerking zullen yerleenen. Ook in Noord-Brabant en Limburg zullen in den loop dezer maand proefnemingen worden gehouden, waarbij brandweer en luchtvaart zul len samen werken. De Procureur-Generaal mr. Banduin, vui- hardt by ztjn requisitoir. Het schot is da doodsoorzaak geweest, ook als naderhaad infectie la opgetreden, die den daad tea ge volge had. De infectie immers ia een gevolg van het schot geweest. Spr. requlreerde we gens doodslag veroordeeting van verdachte tot zes jaar gevangenisstraf. De minister van Economische Zaken heeft Ingetrokken zijn beschikking van 30 Augustus en het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan de uitvoering verbonden van de contingentee ring van nlet-houtvormende siergewassen, als mede van azalea indlca en hortensia, vastge steld op 0.20 per 100 K.G. met een minimum van 0.25 per vergunning, en heeft bepaald, dat dit bedrag by de afgifte van de vergunning moet worden voldaan aan den persoon, met de afgifte belast. BRUSSEL, 484 M. 1.80 Gramofoonmu- rlek 8 20 Het omroeporkest 9 35 Ver volg concert 10.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 322 M. 1.80 Populair con cert 6.80 Kamermuziek 8.20 Kngelsch- Amerlkaaneche muziek door het omroepor kest 9.20 Het symphonle-orkest 10*0 Ged. uit Fauat van Gounod (gr.pl BERLIJN, 357 M. 4.20 Uit den Krool- garten. Militair concert o. 1. v. Willy Thiele 7.20 Het omroeporkest o. 1- Heinrich Btelner 8.35 Een vroolijke avond 11.10 Gramofoonmuzlek. 332 M. De uitslag van den tijdens de rondvlucht ge- organiseerden kruisen wedstrijd is als volgt’ Amateurs. Ie prijs: Een beker aangeboden door de Bataafsche Import Maatschappij en een beker, aangeboden door Jhr. ir. A. Krayen- hoff, gewonnen door res. 2e luitenant-vlieger De Vries en asp. res. offlcier-vlieger Van Oorschot. 2e prijs: 2 chronografen, uitgeloofd door de N.V. Texaco, gewonnen door den korp. Hak kenberg van Gaasbeek en den asp. res. officier vlieger André de la Porte. Professionals. Ie prijs: een beker, aangeboden door de American Petroleum Company en een beker, aangeboden door de Kon. Ned. Vereeni- De Crisls-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 9 tot en met 15 Sept, de prijs voor t taxe-gedeelte van consumptlemelk, gekocht op Regeertngscontract, is bepaald op 5K cent per Liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt ver hoogd met de kwallteltspremle en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwa- liteltsafdracht van X cent. De afdracht op andere In consumptie ge biechte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter. Dinsdag had op het Dejsartement van Sociale Zaken een bespreking plaats onder leiding van den Rljksbemlddelaar mr. De Vries, tusschen de directie der N.V. Vereenlgde Blikfatrieken te Krommenie en de werkgeversorganisaties in de metaalindustrie. Nu gebleken is dat de stakingsleldlng de voor stellen der directie niet aangenomen heeft we ten te krijgen en er dus blijkbaar geen orgaan is, dat bindend voor de stakers kan optreden, ligt het niet in het voornemen van den Rijks- bemiddelaar, noch van de directie, om verder contact met de stakers te zoeken anders dan door middel van de organisaties. Aan deze en aan de directie heeft de Rijksbemiddelaar thans voorstellen gedaan, waarmede in principe de aanwezigen zich hebben kunnen vereenigen. Er bleek misverstand tusschen partijen te bestaan, dat thans door de bespreking uit den weg ge ruimd is. Dinsdagmiddag is te Lemmer, bij het uitvaren, de motor van het stalen motorjacht „Veka”, eigenaar dr Knusman Ansink, geëxplodeerd, ten gevolge waarvan een lek ontstond in de benzine tanks en het jacht in brand vloog. De heer Knusman Ansink en de overige opvarenden wisten tijdig den wal te bereiken, zoodat per soonlijke ongelukken niet zijn voorgekomen. De brandweer heeft met één straal op de water leiding het vuur bedwongen. Het jacht is geheel uitgebrand. Het vaartuig was verzekerd. HUIZEN. Ml !H. KRO 8.00 Mor- genooncert NCRV 10.00 Gramofoonmu- zlek KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12 00 Politieberichten 12.18 Het Kro-orkeet o. 1. v. Marlnua van •t Woud NCRV 2.00 Cursus frssle hand werken door mej. G. Ably 3 30 Orsmo- foonmuzlek 8.45 Zenderverzorglng 8.30 Concert door de Staf muziek van het 6e reglment-lnfsnterle te Breda o. 1. v. ka pelmeester Louis de Morée 6.58 Zender- overschakeilng 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoonmuzlek 8.00 Bespeling van het studlo-opgel door Ferdinand Kloek 8.20 Gramofoonmuzlek 8.30 Liederen recital door P. C. Brederode 9.30 Be speling van 't studlo-orgel door Ferdinand Kloek 10.00 Vaz Dl as 10 10 Septet o. I. v. Plet van den Hurk 11.00 Gramo- loonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1878 M. AVRO 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuzlek 9.00 Ochtendconcert door het ensemble Rent meester 10.00 Tijdsein 10.30 Voort zetting van het concert door het ensemble Rentmeester 11 15 Mozartconcert lgr.pl 12.00 Tijdsein 12.01 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 12.45 Gramofoonmuzlek L05- Omroep orkest- 140 OiainoToonmuziek 1.56 Omroeporkest 2.15 Zangvoordracbt door Annie van Rede. Aan den vleugel: Egbert Veen 3 00 Kovacs Lajos en zijn orkest 3.45 Overschakelen naar den versterkten zender 4.00 Mevr Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden-van-dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 5.30 Orgelconcert door Plerre Palla m. m. v. Magda van Donk, so praan 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der 7.00 Het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 7.50 Gramofoonmuzlek 8.01 Vaz Dl as 8.05 Het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 8 30 Radlotooneel van De reis om de wereld In 80 dagen”, hoorspel naar Jules Verne Bpelleldlng Kommer Kleyn 9 45 Kovacs Lajos en zjjn orkest m. m. v. Marlse Renom en Jac. Wolf, zang II. 00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest 13.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Dultsche avond. 6.30 Gevarieerd concert 7.35 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 8.30 Zangrecltal doof Olga Renate Krelss 9.15 Groot galaconcert door het omroeporkest o. 1. v. Henrl Peneis m. m. v. den cellist Henrl Temlanka 10.35 Dans muziek (gr.pl.). KALUNDBORG, 1261 M. 13 20 Arnold Nielsen’s ensemble uit rest. ..Rltz" 3 20 Teddy Petersen’s ensemble uit rest. „Wlvex" 8.30 Het omroepevmphonle-orkest o 1. v. prof Nikolai Malko 10.45 Erik Tuxen’s orkest. Dinsdagmiddag is het tien-jarig dochtertj* van den heer Kuipers in de Schoolstraat te Musaelkanaal door een personenauto, bestuurd door den heer O., aangereden. Het kind over leed eenlge uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Dinsdagmorgen Is *n personen-auto bestuurd door den heer Erasmus en waarin zich ook de handelsrelzlger Derksen uit Dordrecht be vond, op weg van Breskens naar Groede me» volle vaart in een sloot gereden. Door den schok werd de heer Derksen door de voorruit geslingerd en bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. De bestuurder kreeg een lichte hersenschudding. Belden werden naar het zie kenhuis te Oostburg vervoerd. Hoe dikwijls lezen we dit niet boven een onbenulligen brief, die net zoo goed ongeschreven ware gebleven. Te weinigen bedenken waarom ze de pen opnemen. Het om met een ander in verbinding te komen, om met een ander in geestelijke gemeen schap te treden, rm iets van ons zelf aan een ander mede te deelen. Waar om dan nietszeggende algemeenheden geschreven? Wij schrijven iemand om hem j>f haar iets mede te deelen, te vragen misschien. Doch óók om een bewijs van ons meevoelen, van onze vriend schap over te sturen. Welnu, laten we dan moeite doen er iets van het beste van ons zelf in te leggen. Als ge dit nietszeggende zinnetje aanvangt: „ik neem de pen u te schrijven’’ vraag u dan af: „wat?” en „waarom?" Schrijf een en ander zooals u met hem of haar zoudt spreken. Schrijf in géin geval onbenulligheden. Dinsdagavond te ruim negen uur heeft nabij den Rijksweg Grave—Den Bosch onder de ge meente Heesch een zware brand gewoed, waar bij de boerderij van den heer L. van Orsouw in de asch werd gelegd. Ook de geheele inboedel, een groot aantal landbouwwerktuigen, voorraden hooi en stroo werden door het vuur vernield. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Be schade wordt door verzekering gedekt. De brand was uitgebroken in het achterhuis. BRUSSEL, 4 Sept, (per teL) Het officieel orgaan van den Belgischen Voetbalbond deelt mede, dat de as. wedstrijd BelgiëNederland te Brussel zal worden gespeeld, daar het Ant- werpensche stadion te Deurne niet tijdig ge reed kan zlln. Mn.AAN. 369 M. 5 30 Populair concert 6 15 Gramofoonmuzlek 9.06 Opera- ultzending. ROME, 421 M. 5.20 Vocaal en Instru mentaal concert 9.06 Concert 10.88 Dansmuziek. WEENEN, 507 M. 5.05 Filmmuziek 6.05 Loris en Ida Margarltls spelen piano* duetten 7.55 Weensche muziek 9.20 De Wiener Symphonlker o. 1. Maifred Wilfort en Leopold Weninger 12.10 Da vid Mathé's dansorkeet. WARSCHAU. 1345 M. 7.05 Concert 7.40 Vioolrecital door Edmond Gizejewskl 8.05 Gramofoonmuzlek 10.35 Recla meconcert 11.50 Dansmuziek. brand. Ver in den omtrek is het aardige toren tje te zien. Schitterend komen de lijnen van dit door Jan Stuyt in den stijl van de zestiende eeuw gebouwde raadhuis uit. Ook de verlichting der bruggen is keurig. Het slot van Purmersteyn, waarvoor Donder dag en Vrijdag de opvoeringen van het histo risch spel zullen plaats hebben, is eveneens klaar. Boeren en tuinders slepen hun produc ten aan voor dé tentoonstelling en weldra is Purmerend gereed om de autoriteiten van land en provincie te ontvangen voor de opening der feesten. De historische optocht, die Vrijdag gehouden zal worden, is nog met enkele groepen ultge- breld en het aantal deelnemers hieraan be draagt meer dan 400. Ook aan den bouw van het groote attractie- I park wordt hard gewerkt. paalde perioden der vroegste cultuur kan ma ken. Merkwaardig zijn de beide voorstellingen in het handschrift, waarmee men de schenking ervan heeft afgebeeld. De rechterbladzij van dit paar platen, stelt Christus voor en de H Adelbert, die twee personen, waarschijnlijk de schenkers van het boek, ter zegening tot Hem leidt. De llnkerbladzijde bevat een voarstellfng, die wel eenlge verklaring vereischt. Men ziet daar een mannelijke en vrouwelijke figuur het boek neerleggen op een tafel, waar een kleed over gedrapeerd ligt. Daarop ziet men de kostbaarheden van het klooster gerangschikt, benevens een rellekkist. Een en ander beant woordt aan de beschrijving in den ordinarius van de Dom te Utrecht, volgens welke een altaar bij hooge feesten in die dagen was versierd. Op de afbeelding is verder het dak van de kerk afge beeld, waar tevens de eigenaardigheden van den bouw ervan duidelijk op uitkomen. Dit meer dan duizend Jaar oude boek legt wel een bijzonder getuigenis af van de oudste Nederlandsche schilder- en schrijfkunst. Helaas laat het verder weinig weten aangaande de Abdij en hetgeen deze geheele periode belangt. Tot in de 14e eeuw bezitten wij feitelijk geen enkel ander stuk, dat ons met zekerheid iets leert betreffende de cultuur der vroegste mid deleeuwen. Dit evangeliarium blijft dus het eenlge monument van het geestelijk leven vsn voor tien eeuwen. Na deze lezing volgde een gezamenlijke be zichtiging van de tentoonstelling door het vrij groot en aandachtig auditorium, onder leiding van Prof. Byvanck. De eerste najaarslnschrijvlng op Sumatra- tabak, die op 14 September sou plaats vinden is uitgesteld tot 5 October. in deze gevallen resp. zes --i en negen Niet zoodra was de Dlnsdagmarkt ten einde, of heel Purmerend als het ware stelde zich op om de arbeid van het aanbrengen van ver sieringen met den grootsten spoed aan te vangen. Eerst thans is het mogelijk zich een beeld te vormen van de groote voorbereidingen, welke de burgerij reeds langen t|jd heeft gemaakt om de versieringen in orde te maken. Grootsche llchtornamenten voor illuminatie en versierings- stukken worden naar buiten gesleept om aan reeds aan huizen en palen bevestigde span draden te worden vastgebonden. Eerepoorten rijzen als het ware uit den grond. Lichtzullen, waaraan men reeds weken tevoren Is begonnen te werken, komen uit de werkplaatsen te voor schijn. Er is geen straat in het centrum van de stad, waar men niet bezig is aan de versie ring te arbeiden. De Illuminatie van het stadhui* i* reeds eenlge dagen gereed. ZU beeft Dinsdagavond tot volle tevredenheid van het Comité ter Viering van bet, tfO-Jarig bestaan der Markt proefge- De Minister van Economische Zaken heeft Ingetrokken zijn beschikking van 30 Augustus, en heeft bepaald, dat de goederen vermeld op de lijst, gehecht aan de thqjis genomen beschik king nJ. die van 4 September, niet vallen on der die bedoeld in het Koninklijk besluit van 28 Augustus jX tot regeling van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bontgeweven. gebleekt en ongebleekt katoen. Op deze lijst staan afval (wattlne of watte- Une), geen stukgoed, allover, boekbinderslinnen, cyllnderdoek en drukdekens voor de Industrie, etamlne, fantaslebestlkte volle, batist, glasba tist en organdie, geborduurde stoffen, gebro cheerde stoffen, gefestonneerde volle, geperst vilt, gewatteerd stoffen, gulpare, handwerkgaas (stramien), hoedengaas (stngalette), kantstof aan het stuk voor gameertng, lancaster, madras, marquisette, muskietengaas, overloo- pers, stoffen met ketting of Inslag van katoen, waarvan Inslag of ketting geheel of voor het grootste gedeelte uit een andere grondstof dan katoen bestaat) tarlatan, tulle en vitrage. Op 9 September a*. zal Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, in de kapel van het Missiehui* „St. Franclscus Xavertus” te Teteringen, de H. Wij ding van het Subdiaconaat toedienen aan de volgende eerwaarde Frater» van het Gezelschap van het Goddelijk Woord: J. van Asten uit Til burg; N. Beyer, Heerlen; P. de Boer, Bunden <L.); J. Drost, Amsterdam; Ph. van Engelen. Utrecht; H. Glerllngs, Roermond; H. van der Hulst, Amsterdam; W. Jans, Zeeland (N.-B); J. van Keulen, Wijk aan Zee; P. Lardenoy Heugem; G de Leeuw. Wagenberg; Fr. Men sen, Bovenkarspel; N. Poort, Hilversum; J. van Schle, Naaldwijk; J. Swlnkels, Uden en R. van der Velden, Utrecht. Naar wij .vernemen heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in ver band met de Invoering van de vereenvoudigde spelling een schrijven gezonden aan de besturen van de gesubsidieerde scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen en cursus sen met rijkssteun in stand houden. „Ik zal het zeer op prijs stellen, indien deze vereenvoudigde schrijfwijze in het vervolg op de onder uw beheer staande Nijverheidsscholen zal worden toegepast” aldus schrijft de Minister. „Evenwel ben ik van meenlng. dat, ter ver mijding van onnoodige kosten. Invoering van deze schrijfwijze geen aanleiding behoort te zijn om thans gebruikt wordende en nog niet ver sleten boeken door nieuwe te vervangen- Ik verzoek U in Uw met mij te voeren brief wisseling gebruik te maken hetzij van de hier boven aangegeven vereenvoudlgae schrijfwijze hetzij van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel. In een der zalen van het Gemeente-museum aan den Korte Vijverberg te ’s Gravenhage hield Prof. Dr. A. W. Byvanck, Hoogleeraar aan de Rljks-Universitelt te Leiden en voorzitter van het tentoonstelllngs-comité. Dinsdagmiddag een lezing over het Evangeliarium van de voorma lige Abdij van Egmond. Het handschrift, aldus spr., is een der merk waardigste van de overblijfselen uit de Abdij, omdat het het oudste bekende boek is van de historie der Abdij en van de Nederlandsche cul tuur. Omstreeks 950 moet dit handschrift vol gens de kroniek, door Graaf Dirk II en zijn gemalin Hlldegardis aan het klooster zijn ge schonken. Het handschrift bevatte de vier evan geliën en was gevat in een band, versierd met goud en edelgesteenten. In den catalogus van de boekerij is daaromtrent eveneens een be schrijving te vinden, helaas is de kostbare band in de troebele dagen van de verwoesting der Abdij verloren gegaan. Evenwel kan men zich nog een voorstelling van den ouden band ma ken uit gelijksoortige boeken van dien tijd. Zeer waarschijnlijk Is het Evangeliarium met den Abtsstaf en het krui* van Abt Egbert overge bracht naar Haarlem en vandaar naar Keulen Na eenige omzwervingen bereikte het ons land weder, in de St. Geertenkerk te Utrecht en werd het tot 1830 bewaard. Daarna kwam het in Rijksbezit en berust thans In de Koninklijke Bibliotheek te ’s Gra venhage. Het handschrift geeft den Indruk reeds in de 9e eeuw te zijn geschreven Men leidt dat af uit de bewerking van een gedeelte der versieringen tusschen den tekst. Voor de .uruwc wuu.uw.a ju., kunstgeschiedenis heeft dit eenlg belang we- dr. L. H. W. Ridder Bosch van Rosenthal ïens <>e dateeringen, die men alzoo voor be- Gistermargen heeft het Dultsche stoomschip „Scheer” te Vlisslngen binnengebracht de acht opvarenden, een dame en zeven heeren, van het Engelsche jacht .Xafone”. Het schijnt, dat dit jacht nacht* tevoren nabij de Wadden-eilan- den is gezonken. -■ De vacantiekamer der Amsterdamsche recht bank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in een tweetal gevallen van geweldpleging in vereenl- ging en opruiing gepleegd gedurende de rellet jes in de hoofdstad op 6 Juli jX« De rechtbank veroordeelde den negentien ja rigen bloemist, den zoon van het communistisch raadslid 8.. wegens openlijke geweldpleging in vereeniging tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De jongeman zou op den Insuli noen weg een booglamp hebben stuk gegooid. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij in de Sumatrastraat een barricade had helpen opwerpen. Hiervan werd hij echter vrijgesproken. Voorts veroordeelde de rechtbank een 39-ja- rigen kleermaker wegns buurtgenooten in de Bataviastraat maanden gevangenisstraf met aftrek ventief. Het OM. had I maanden met aftrek van voorarrest maanden met aftrek der preventieve hechtenis geëischt. BATAVIA, 4 September (Aneta). De op brengst der Landsmiddelen over de maand Juni bedroeg f 32 700.000, tegen f 33.800.000, in de maand Juni 1933. Hierdoor bedragen de to- taalontvangsten over het eerste halfjaar van 1934 f 186.200.000 tegenover f 182.100.000 in de overeenkomstige periode van 1933. Het voor, deellge verschil van f 4.100.000 vloeide in hoofd zaak voort uit de opbrengst van belasting en producten, terwijl de inkomsten uit monopo lies en bedrijven verder terugliepen. In deze cijfers on^trent de opbrengst van Landzmid- delen 1* niet opgenomen de opbrengst van bet bijzonder uitvoerrecht op de bevoikingsrubber, welke over de maand Juli 1934 f 988.000 ba- droeg. HAMBURG. 332 M. 1.30 Gramofoon muzlek 3.35 Koorzang uit opera’s 8.30 Het omroepdansorkest o. 1. v. Erwln Bolt 12.20 Het omroepkoor o. L V. Gerhard Gre gor slngt. KEULEN, 456 M. 12.20 Middagconcert 4.20 Het kleins omroeporkest o. 1. V. Leo Eysoldt 8.30 Sollatenconcert 10.50 Gramotoonmuzlsk. ïiAVENTRY, 1500 M. 12.20 Het Rut land Square en New-Vlctorla-Orkeet o. 1. v. Norman Austin 4.05 Het BBC-orkest (afd Cl o. 1. v. Aylmer Buesst 6.50 idem -'8.30 Promenadeconcert in de Queen's Hall door het BBC-sympnonle-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood 10.55 Lou Preager en zijn orkest. PARUS (POSTE PABISIEN). 313 M. 7 09 Gramofoonmuzlek 9.05 Zlgeunermu- zlek 10.10 Kamermuziek. PARUS (RADIO), 1648 M. 13.80 Popu lair concert o. 1. v. Victor Pascal 8.20 Gevarieerd programma 10.50 Dansmu ziek o. 1. v. Andolfl. Omtrent het Dinsdagnacht by Terschel ling gezonken Britsche zeiljacht ..Laf one" kan nog worden medegedeeld, dat het Jacht was lek gestooten, met'het gevolg dat. het wel dra in zinkenden toestand verkeerde. Het Dultsche stoomschip „Scheer" heeft toen de „Lafone” op sleeptouw genomen, doch heeft het jacht moeten laten schieten, waarna het is gezonken. De acht opvarenden zyn met de .Beheer” naar Vlisslngen gebracht. Zy zouden heden nog met de boot naar Harwich vertrek ken. Het is voorzeker bemoedigend in deren crisis tijd te zien, dat het bestuur van de Nationale Vee- en Paardententoonstelllng het heeft aan gedurfd, om toch ook dit jaar de gewone ten toonstelling met concours-hippique te houden en nog meer: dat de veefokkers, veemesters en veehandelaren ook nu op de groote jaariyksche Utrechtsche tentoonstelling, ondanks den zwa- ren economtschen druk op hun bedrijf, zullen uitkomen met keur-collectles vee, zoodat deze, welke tevens het karakter heeft van veebeurs, in belangrijkheid niet by de vorige behoeft ach ter te staan, ja, die in sommige opzichten nog Verre zal overtreffen. De inzending paarden zal veel minder zijn, Inaar de afdeellng rundvee zal In aantal en kwaliteit over t geheel wel belangrijk zyn. Keur-collecties geregistreerd vee zuilen worden terugreis gedemonstreerd; uit de provincie Groningen. zoowel Blaarkoppen al* Zwart-Bont; uit Dren te Zwart-Bont jong vee; uit Overyse! enkele Inzendingen Zwart-Bont. Uit Noord-Holland komen enkele vooraanstaande fokkers uit en Uit Zuid-Holland vele, zoowel met Zwart-Bont als met Blaarkop. De fokkers uit de provincie Utrecht komen uit in de tentoonstellingsrubrle- ken, maar ook houdt de Prov. Utrechtsche Bond van Fokvereenigingen dit jaar zyn fok- veedag tijdens en op de tentoonstelling. Uit Friesland komt een bekend handelaar met een 30 stuks geregistreerd vee. Verder heeft de tentoonstelling dit jaar een by zonde: karak ter door den Nationalen Varkensfokdag. welke de Groot-Yorkshire Stamboeken orgnn-seeren. De groote varkenshal op t veemark'terrein zal dan ook geheel gevuld zyn met fok varkens en •lachtvarkens. De afdeellngen Slacht- en Handelsvee zullen weer zeer ruim worden bezet en ondzr de in zending paarden zal de rubriek Hengsten met afstammelingen iets nieuws en attractiefs zyn. Het concours-hippique met springconcours cal evenals vorig jaar wederom mede aan den *pits staan van de vele hippische feesten van dit seizoen. Bijzondere attracties zijn daarby de vossenjacht door de leden van de Onderofficie ren jachtvereeniging en de Utrechtsche Be reden politie. Aan het concours wordt zelfs een mode-show verbonden, wel op niet zoo grootsche wijze als de bekende Lng Champ te Parys, traar toch zal de demonstratie, welke de Galeries Moder- nes geeft, door mannequins de nieuwste herfst- toiletten te laten dragen op het wandelterrein by de tribune zeker de aandacht hebben van de dames, die gewoonlijk niet minder talrijk het hippische feest bijwonen dan de heeren. Voor het eerst zullen te Utrecht landelijke ryvereeniglngen uitkomen op het concours te Utrecht en niet alleen uit de provincie, doch ook uit Noord- en Zuid-Holland en Gelderland De toenemende belangstelling voor de Utrechtsche tentoonstelling en concours-hippi que demonstreert zich ook in dé beschikbaar stelling van prijzen, als medailles enz., door tal van organisaties en personen. De nieuwe Commissaris der Koningin, jhr. mr. --. - die Beschermheer der tentoonstelling is ge worden, bood een wisselbeker aan voor het springconcours; de stad Utrecljt nog een wis selbeker, voor het kampioen-warmbloedpaard de Bond van Veehandelaren een wisselbeker voor de collectle-Handelsvee uit één provincie; het landbouwblad ,JJe Boerderij’’ en de firma Gerritsen en Van Kempen te Zeist wirselbekers voor collectieve inzendingen fokvee; het Cen traal Comité voor de Concoursen-hlppique in Nederland stelde een wisselbeker beschikbaar voor de geschiktheidsproef voor rijpaarden. Ook de nieuwe burgemeester van Utrecht, mr. dr. P. A. W. ter Pelkwyk, voorzitter van het eere-comité, toonde zyn persooniyke belang stelling door een medaille beschikbaar te stellen. By al deze belangstelling en medewerking s het bestuur vol goeden moed, dat de tentoon stelling en het concours-hippique volkomen zullen slagen, mits men niet te kam oen krijgt met een regendag als het vorig jaar. De groote tribune biedt echter 1600 beschutte plaatsen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6