Alkmaar, 7 Sept. Propaganda-avond D.H.V.B. Agenda F ALCMARIA VICTRIX I - VELOX I WAT NOODIG'IS MARKTEN E *t Wemelt van Schlablonen op de weareld VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK NED. KOLFBOND R.K. MUZIEKKAPEL ST. LOUIS J DE GAMIT BEKENDMAKING ZUID-SCHARWOUDE BROEK OP LANGENDIJK Inleiding E. Stumpel Niet dronken op de fiets LANGENDIJK EGMOND-BINNEN Burgerlijke stand TEXEL TENNIS HARENKARSPEL NOORD-SCHARWOUDE Boternoteerir.j" Nieuwe telefoonaansluitingen Aan z*n hart „Da was net dm Principieele sportorga nisatie ZONDAG A.S. 2 UUR Programma Muziektuin Zondag 9 September DISTRICTS-KAMPIOEN- SCHAPPEN lat» veur Stefke** Inleidingen van den weleerw. heer W. Haring en den heer E. Stumpel BRABANTSCHE BRIEVEN s s vrat *n wurmke 1 i IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHtltlIlllllirH Krachtige propaganda it noodig „Centraal Beheer”. BIOSCOPEN SPORT G. Duval. GEM. RADIOBEDRUF 4. 5. f di w< er •nen mensch, die in MIe hartgrondig toet vo. •1 f llllllflIllllllllllllinilimiIHMHIHIlHIHIllllllllllIlIl Ulvenhout. 38 Augustus 1934. dat te bereiken heeft men den van geheel Katholiek 8. 9. 6. 7. gemengd Offers Men heden Loontoeslag blijft tot November De proef met toeslag op het loon der overheid Is voor deze gemeente verlengd tot NovemHèr aa. vergadering bestuursverkie- De officieele Deensche botemoteering bedroeg heden 184 kronen is 60 ct. per K.G. No. 1410 P. Hartog, Scharloo 18. No. 1583 P. J. van Schie, Heerenweg F 236, Heiloo. 1. 3. bord te teekenen, dat Stef mee 'nen trap on- i der z’n.... gewltwel, de school ui tv lóóg I Deuzen dag ia éen van Stef z'n glorievolste dagen gebleven. Op s’n veertigste jaar ging Ie nóg groot op deus miskenning van z'n artis tieke gaven. Vertelde-n-ie t geval as „mop", om te bewijzen hoe jonk ie al judassenpar don teekenen kost! 't Vrouwvolk wón 1 thuis. Waant 1 vrouw volk had de meerderheid (wa nog glneens altü noodlg is veur 't vrouwvolk!) Maar ze hadden bU Steffe thuis vèr de meerderheid, temeer omda Stef onwillekeurig aan d’n overkaant van z'n vader ging staan I Vader gaf dus, na jaren van geduldig verlle- sen, de hoop op zijnen ennlgsten jongen op In den loop der jaren was vader’s fantasie over zjjnen Stef afgedaald van Minister tot zee officier; van zeeofficier met 'nen zijsprong, naar leeraar; van leeraar tot drogist, eindelijk tot opvolger in zijn zaak van botter en kaas en tot slot nam ie genoegen mee 'nen aeun die gehuld was in 'n fluweelen jaske met twee reksdaal- dera van Moeder in zijnen zak. Dus; 'nen artist. Ouverture Mignonnette Marsch Populair Veul groeten van Trui en as altü gin borts minder van oewen De Leeuwarder botemoteering Is Donderdag vastgesteld op 43 cent. fe! th I lid li ont (st ged aa 1 m« 1 toe eer gai I em vei I gei bet 2 kw I elf kas klsi bes spa E tas ces I ten n P led< omi bij was LA No. 1584 G. 8. Amoureus, Tuindorp J. 244, Heiloo. No. 158S A. Wayboer, Ultenboschstraat 59. No. 1586 J. B. H. Hermes. Kennemerstraat- weg 68. No. 1588 C. J. J. de Mazure. Kennemerstraat- weg E 127. No. 1590 Coöp Vereen. Voormeer 32. No. 1591 C. Fejjen. Rijksstraatweg 436, Heiloo A SE V d< g> js D n A rii Pi di m te de ongeveer Noord-Holland van den D. H. V. B. het groot ste en beste District zou zijn. Gemeentelijk Sportpark: Zondag as. voetbal wedstrijd Alkmaria IVelox I. Aanvang 2 uur. de vroege morgenuren wordt nle gelet Er zijn er sooveull Stef kreeg ’n meske. D'n ouwe Schabloon was er sterk teugen maar daar ie rekende op verlies, berekende-n-le ok al, hoe ie *t Mm moest leggen in s’n kaas- zaak, om straks nog 'n aangetrouwd kind den kost te kunnen geven. Hij wier nog wa grijzer, maar d'n eenen mensch is tien jaar vroeger grijs dan d'n aander en da’s dus ok van weinig belaang. Maar Schabloon Sr. had nouw toch misge rekend! Moeder en dochters, veurkl moeder, waren op 't meske weinig gesteld. Waant hul- 11 ën Stef deelen mee 'n vrimd vrouwspersoon da lapten ze 'm nle! Daar wierd wel nle over gesproken. Maar In t leven wordt nooit ge sproken over de diepste roersels In den mensch Stef kwam veur t eerst in z’n leven in conflict mee 1 vrouwvolk thuis. D’n ouwe Schabloon wierd diplomaat op zijnen ouwen dag ok iets nuuws in t huishouwen hij „bleef er bulten” en voelde s’n eigen kiplekker, nouw ie zoo goelekoop van 'nen zurg afkwam Hij was APOTHEKERS-NACHTDIENST De Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de apotheek van dr. Har- tong van Art, Langestraat 1. 68 126000 KG. 41 fabr kl. 21.00. 3 fabr. rood 20.00, blank 18.50, 5 boeren kl. Gisteravond is een wielrijder aan het bureau van politie ter ontnuchtering in bewaring ge steld, die onder zoodanigen invloed van het gebruik van acoholhoudenden drank verkeer de, dat hü niet in staat kon worden geacht zijn rijwiel naar behooren te besturen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Deze begon, na een korte inleiding, met te constateeren, dat we Goddank heen zijn over het stadium, waarin men de katholieke voet balsport als onvolwaardig beschouwde, als een stukje liefhebberij. Neutraliteit lr« de sport bestaat niet en wie wat gevoelt voor zijn overtuiging, organiseert zich ook op het gebied der sport principieel, dus «katholiek. Wie zich neutraal organiseert brengt zich in het gevaar van Zondagsonthei- llging, van verkeerde zeden, de vertrouwelijke omgang met andersdenkenden en wat dies meer zij. terwijl hü in de katholieke organisa tie voor al deze gevaren bewaard wordt en nog meer. In de katholieke organisatie wordt ook gewerkt aan zijn katholieke opvoeding. In vroegere jaren waren er gelukkig nen, die de gevaren Regeling verkoop van zuurkoolwitten Over het algemeen was men er voor, dat een zelfde regeling als die van verleden jaar zou worden Ingesteld, omdat die nogal naar wensch was verloopen. Thans wordt er van hoogerhand van de ver schillende bouwers opgave gevraagd, welk kwantum witte kool zij zullen teelen; een en ander in verband met een eventueel In te stel len verkoopregeling met minimumprijzen. ALKMAAR, 7 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer stapels. comm.rood 20.00, 30.00. 19 boeren comm. 24 00. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK. 7 Sept. 6600 K.G. aardappelen: Eigenheimers 3.30. ld. Blauwe 3.70 3.90. Due of York 1.701 80. blauwe aardappelen 4 10. 17000 K.O. Peen 1.101.30. 30.000 K.G. Roode kool 190—3.20. 12000 K.G. Gele kool 2.20—2.90. 70.000 K.G. Vroege Witte kool 1.20—190. 31000 Voix Roumaines. Wals Pauze Dona Flora. Fantasie dramatique Ch. de Carmont. Moment Musical Fr. Schubert. La Speranza, Fantasie Caprice A. Boscolll J. Baumann. Joh. Wlerts. laten al was 't nog zoo dood gewoon ofda was nou net iets veur ons Stefke". Paps Stef z’n vader In 'n huishouwen met ’n vrouwelijke meerderheid krügt Vader d’n een of aanderen sulker- zuuten naam, waaraan ie de smoor heeft, maar daar niks van laat merken, vanweuge de van hem ver wachte dankbaarheid en zoo, Paps dan, die zag In zünen Stef ’nen as. kompagnon teugen t vrouwelijke overwicht. Hü zag 'm dus as ’nen as. held, volksleider of mlnister-zonder-portefeullle op z'n minst. Maar 1 vrouwvolk, moeder en dochters ver wachtten ’nen tweeden Rembraandt in hemt Waant as Stef maar ’n stukske krjjt of houts kool kost machtig worren, dan verp^tte-n-le ulle muren en alle behang en alle meubels met s’n krassen en vegen. Stef groeide op as ’n gezond, middelmatig manneke, zooas er al miljoenen opgegroeid wa ren en nog miljoenen opgroeien zullen. As zoodanig was ie dus wel 'n exemplaar van t groot geslacht, maar da zün m'n kor.ünen ok. Op school was 1 nle veul met Steffe „Hü plaagde gèren." zoo was steeds en altijd de bodschap van den menlei of de jufftouw. die met t bübrengen van motschappelüke en chris telijke deugden aan veftlg Stefkes tegelijk, *n talarlske verdienden op nogal zure manier. Eén ding was opvallend in Btefkrplage rijen: hü treiterde de meskea en die jongens die hü goed baas kon. Maar meestal zeg ds Floralia-ten toonstelling Naar we verne men zal er op Zaterdag 22 en Zondag 23 Sep tember een groote floralla-tentoonstelllng wor den gehouden in de groote zaal van Concordia. Zaterdagavond zal evens de muziekvereenl- ging „Crescendo" eenige nummers ten gehoore brengen. mum-heffing. Als de kweekers er in gekend waren geweest, zou er al wel wat steun zün ge komen voor de bollenkweekers, die hst zoo bit ter noodlg hebben. Men heeft zoodoende niets aan de hoogere prijzen als men het geld weer moet uitgeven voor den inkoop. De heer De Boer stelde voor, bü het H.B.G. aan te dringen, dat stappen worden gedaan bü de regeering ter verkrüging van steun, waarmee men het eens was. De heer L. Kalverdijk bepleitte wat meer zeggenschap van de kweekers In deze zaak, terwül de heer C. de Boer meer actie van het hoofdbestuur van het H.B.G. had verwacht. Men heeft wel voor de saneering gestemd met den steun der regeering. Dit plan heeft men echter niet goedgekeurd. Wat betreft de handhaving der minimum prijzen was het bestuur van meenlng, dat over de veiling verkoopen daarvoor de beste maat regel was. Dat de mlnlmumprüzen echter zoo slecht worden uitbetaald is een rem voor het over de veiling verkoopen. De voorzitter stel de daarom voor, aan het hoofdbestuur te ver zoeken te willen bevorderen dat er voor de mlnlmumprüzen een goede regeling omtrent de uitbetaling wordt getroffen. Uit de gehouden besprekingen leidden wü af, dat het fraude plegen door de regeering in de hand wordt gewerkt, daar de bouwers voor- deeliger hun bollen onder den minimumprüs kunnen verkoopen, dan ze voor rekening der regeering te laten staan. Voorgesteld werd een verzoek aan het H. B. O. te richten, waarin wordt aangedrongen op het in het werk stellen van pogingen bü de regeering dat de minimumprijs wordt gehand haafd en de uitbetaling door de regeering wordt gegarandeerd. Na eenige besprekingen besloot men het H. B. G. te schrüven. In memoriam Woensdag werd op het R.K. Kerkhof ter aarde besteld het stoffelük over schot van den heer W. J. Apeldoorn. De over ledene stond bekend als een oprecht, eeilük en hartelijk man. Hü bekleedde tot aan zün dood toe tal van functies, o.a. was hü gemeente-ont- vanger, kassier der Boerenleenbank, penning meester van het Waterschap de Oningepolderde Landen, secretaris-penningmeester van den Sammerspolder. voorzitter van de R.K. Klesver- eenlglng, van de commissie tot wering van Schoolverzuim, van de R.K. Woningbouwver- eenlglng. secretaris van de Coöp Kaasfabr’ek, enz. Van de Jaren 19051919 was hü eek ^id van den gemeenteraad. Zijne begrafenis had oinder zeer groote be langstelling plaats. Beker aangeboden Door den heer D. KIst. Oudkarspel en den heer J. Deutekom, gérant van „De Burg” is namens de Amstel-Brouwcr aan „Voorwaarts" een beker aangeboden. Deze beker is te bezichtigen in de etalage van den heer Joh. Enghering. Om dezen beker zal Voorwaarts een wedstrüd spelen tegen Oranje- Wit uit Limmen op Zondag 16 Sept. a.s. Ook zün op dien dag grasbaanwedstrüden georgani seerd op t Voorwaarts-terrein door de Ren- en Tour-vereeniglng „Onderling Genoegen”. Na afloop prüsultdeeling in Hotel „De Burg” Ondertrouwd: Pieter Brouwer en Anna de Groot, Franz Cremer en Elisabeth Schön; Josef Bartkowiak en Anna Wulf; Willem van het Kaar en Maykc Klein; Jacob Mourik en Antje Volgers. Geboren: Wilhelmina Anthonia Johanna, d. van Christlanus Arnold en Jacoba Vaas; Wil lem Cornells, z. aan Hendrik Vink en Sütje Hooyveld; Jan Petrus, z. van Jan Hofman en Johanna de Vj-les; Andreas Bernardus Johan nes, z. van Johannes van Berkum en Catha rina Kolkman. Overleden: Anthonius Pieter Mantoua, 12 jaar. ondaanks zünen uitstekenden positie. De kroon Ran ’t werk ontbrak. Eenmaal zou overblüven wat onverschilligen haat, zelfs gin vurigen haat. volle waarheid veur z’n eigen. Of ’m da gelukt is.... da’s natuurlük geheim! Maar dltte is den artist dien k bedoelde as d’n „geslaagde”, waarvan ik ok ’n schetske re ven zou, in de serie tlepen, as ik vlrtien dagen gelejen beloofde. Stef Schabloon is dood. Al jaren. Al jaren veur z’n.... begrafenis was ie dood. Jaren hee-t-ie achter z’nen eigen lükstatie gesjokt, deuzen spotter, die op z’n veftlgste jaar pas iets begrüpen ging van de grootheid van zünen va der zaliger, voor wien ie z’n eigen altü 'n bietje geschaamd had. Stef is dood, maar t wemelt van Schablonen op de weareld. Schablonen Sr. Schablonen Jr. Schablonen die niet en Schablonen die wél 'aagden in 't leven. Ik laat aan oew zelvers over, bü welke groep ge de Schabloontjes onder oewen kring wenscht in te deelen! Ik schei er af. Trui hee de blinden al veur *1 raam gedaan, we gaan slapen. deur hum-zelvers gezaaid. Stef wierd onuitstaanbaar. Op z’n vüfenzestlgste jaar hing Ie z’n flu weelen jaske aan den spüker, waant hü begost z’n eigen te zien as den eeuwigen komedlaant. En gèren zouw ie tenminste doodgssn in de kende ze secuur, de ongeziene meesters, die in ermoei zatten. Die veur zün auto uit den weg moesten springen! Stef wier ouwer. Hü wier zoow oud, dat ie tien jaren loog, as ge 'm naar zijnen leeftüd 'roeg. Waant hü voelde dat ie er nle kwam. Schitterende prestaties! Op het zangcon- cours te Zeist werd door het gemengd koor ..Halleluja" eqn le prüs behaald met 379 punten in de superieure afdeeling en de 2e prüs met 189 punten in den eere-wedstrijd. Door het mannenkoor „de Lofstem" werd een le prüs be haald met 365 punten in de eere-afdeellng en de le prüs met 191 punten in den eere-wed strüd. Beide koren staan onder leiding van Paul Kok. Het gemengde koor behaalde het hoogste aantal punten in den concert-wedstrüd Saneering bloembollen De afdeeling van de bloembollenkweekersvereeniging H.B.G. ver gaderde Woensdagavond in Concordia alhier ter bespreking van het saneerlngsplan 1934 en de handhaving der mlnlmumprüzen voor de verschillende bollensoorten. Over het sanee- ringsplan, dat beoogt geld te verkrügen voor den Inkoop van het surplus onverkochte bollen door het heffen van 4 per Are, is men hier in het Noorden niet erg te spreken. Het vaste bedrag der heffing is nog niet bekend. De heer C. de Boer Wz. betreurde dat een vast bedrag is genoemd, terwül men nog heelemEial niet wist, welk bedrag er mee ge moeid zou zün. Het kwantum onverkochte bol len is toch nog niet bekend. Een en ander kan als zeer voorbarig worden aangemerkt. Door dat er den laatsten tüd nogal wat wordt ver kocht, zou het te heffen bedrag nog wel eens mee kunnen vallen. Naar de meesten oordeel den zal het echter wel zün bedoeld als maxl- De prüzen voor de Gamit verkoopweek zullen vanaf hedenavond in de étalage van de fa. Gebr. Spanjaard in de Langestraat tentoon gesteld worden. Wü ontvingen voorts de fraaie in meerkleu rendruk uitgevoerde reclameplaat, welke een beeld van het tentoonstellingsgebouw vanaf t middenterrein op het Doeleveld geeft, kan deze fleurige reclameplaat vanaf overal in de stad bewonderen. Burgerlüke Stand Geboren: Annie, doch ter van Pieter Schoen en Trüntje van Scheyen; Wilhelmus Nicolaas, zoon van Willem Kaan dorp en Catharina Groot; Cornelia Catharina dochter van Anthonius Pankras en Adriana Laan; Johannes Petrus zoon van Jan Pankras en Grietje Nanne; Evalina Catharina en Hen- drikus Mattheus, dochter en zoon van Gerar dus Tesselaar en Elisabeth Petronella Quax. Gehuwd: Güsbertus Calls en Margaretha Wilhelmina Boekel. zóó gewend aan alles „betalen", dat ie ’t ge voel had de honderdduzend getrokken te heb ben mee deus oplossing Maar Stef begost te werken. Hard veur zü nen doen. Hü teekende moppen veur de krant, nou en dan wierd er eentje geplotst en laang- zamerhaand kwam 't jonge, vertroebelde Stefke weer boven van de schooljaren. Plagen! Pla gen zonder veul risico. Zwakkeren pesten. Veur- a! ..zwakkeren", waarvan ie wist, da ze ster ker waren, maar nle bü hum kosten komen. Hü teekende spotprentekes van z’n evennos- ten, op ’n manier, dat de evennosten gèren aanderen dan humzelf in de prentekes her kenden en zoo begost Stef z’n schouwge best te rooken van z’n judasloon. Hü wist persies wien le sparen moest, wien le trelte-en moest en zoo laweerde Stef met z’n potloolke handig over de levenszee, temidden van duuaenden, die ’m haatten, zonder t te durven laten blüken Stef wierd zoo bekend. Waant hü teekende eiken dag; ok zonder ideeën Maar as er JBcha- bloon" onder de teekening stond, dan was *t zuutjesaan wel goed. Zoo is d’n mensch. Bang om t nuuwe te aan- vèèrden, volstaat le mee *t ouwe, waant... „wat d’n boer nle kent, dat eet le nle” zegt ”t sprikwoord. En zoo zün er veul„boeren” op de weareld. Al hebben ze ok noott *n spaal in de haand g’ad. Stef was van zulke dingen bezonder op de hoogte. Hü wist ok persles, zonder fout, steeds den sterkere te herkennen. En dan kwam altü z'n ,jnopke”. z’n .geestigheid” in de krant, óf.hü zag op ’t lest zelfs kaans d’n sterkere te nekken met 'n konkelarüke, *n truukske waar d'n aander op struikelde Persles, zoo as op de school, onder ’t z.g spel aandere klnders struikelden over zün helmelük uitgestoken beenen. De Motschappü gift daar geld op. Stef kwam In goeien doen. Maar.... aan z'n hart vrat *n würmke. Hü wist beter, dan wie ok, dat velen, deur hum bespot en geplaagd, werkten aan 'nen onsterf- lüken naam. HU kende ze persles, de menschen die iets, die veul beteekenden deur hu’lle werk alleen en niet deur konkelarü en geknoei. Hü Cinema Americain: „De Honderdduizend” (La Million). Regie René Clair. Alle dagen om 7.30 uur voorstelling. Des Zondags doorloopen- voorstelling van 2 uur af. heerenenkelspel (Hoorn)Erdman (Bever- *tWas tenslotte zünen ennlgsten jongen, waar vader eiken dag, alle uren aan docht, as te werkte in z’n pakhulske tusschen de zure locht van belegen kaas, op z’n kantorke bü de lamp, omdat 't .kantoor” in den kelder was of ach ter de toonbank, as z’n juffrouw de klaanten nle alleen af kon. Vader werkte veul. Van 's morgens zeuven uren tot ’s avonds tien, elf uren, ploeterde-n-ie veur vrouw en kinderen. D’n ouwe Schabloon kreeg daarvoor terug: le. de kost; 3e. in de week 'n püp tabak en 't Zondags n sigaar; 3e. gin sikkepit méér! Zonder dat le ’t zelvers wist, offerde-n-ie z’n leven op, van minuut tot mi nuut, veur aanderen. Die „aanderen" wisten da-d-ok nle, dus d’n ouwe Schabloon slaafde z'n leven af, zonder daankbaarheid, zelfs zon der.... *t gemis daaraan. Daar zün dvuzenden schablonen, die dr eigen offeren veur ’nen bottram mee kaas, *n püp tabak en ’n nieuw pak, om de drie Jaar, maar over zuille heb ik ’t deuze week nle. Bovenalen: ze gaan meestal dood as die „aan- ZATERDAG, 8 Sept. Lün I Hilversum. Lün 2 Huizen. Lün 3 Da ven try 103512.20. North fteg. 12.2013.20. Daventry 13.2014.50. North Reg. 14.50—15:50. Daventry 15.50—24.00. Lün 4 Keulen 10.3016.20. Hamburg 16.2019.20. War schau 19.2024.00. Menier, Stephanus. Aloisius, Christo- phorus Schabloon wierd gebo ren op 'nen zomerzehen Zondag in *n schoon provlnciestedeke, dat beroemd was om *nen fleren toren en 1 goeie bier. En as gullle nou denkt, dat da ste deke den Bosch of Breda of Bergen op Zoom was, dan züt e*r neffen, waant klle Brabantsche •tedekes zün fier op huilien toren en op hullie malsche bier. D’n Stef, zoo noemden ze Stephanus Aloisius Ohrlstophorus Schabloon. waant de Bra- tmantsche moederkes praklzeeren d*r eigen al tü suf om d'r kjndekes ’nen schoonen naam te geven, maar op school en in 't latere leven Meft daar nooit iets van over, d’n Stef was Jetterlük en flguurlük *n echt Zondagsklndeke Hü wierd geboren met 'n donkerbruin krul- lenbolleke. waarop z’n moederte zóó trotsch was, dat nh 1 menschken d’ren dood nog *n dooske gevonden wierd in d'r „goeien kast”, waarin zo’n krulleke van den Stef bewaard lag M *M reliqule-ke. ’t Krulde fel, da ge t lokake as *nen ring om oewen pink schuiven kost Stef bleef ennlgsten jongen In t hulshou- wentje. Groeide op, tusschen z’n zurkès en wier dus vertroeteld aa ’n Sultarneke temid den van uitslovend vrouwvolk. Van begin af aan stond t ok aa 'nen paal boven water dat Sta( feta bezuudeia wm. Hü kon niks doen of De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken maakt bekend, dat voor de week van 10 September15 September uit sluitend rundvleesch in blik wordt afgegeven op witte bonnen vanaf no. 10662 en onver mengde margarine op oranje bonnen vanaf no. 6025. Gisteravond werd door den D. H. V. B. in het „Gulden Vlies” een propagandavergaderlng gehouden voor de Katholieke Sportbeweging. Deze avond werd gehouden ter gelegenheid Vaü het 3e lustrum van den D. H.V. B. De voorzitter, de heer Kruüver, heette (helaas) wéinige belangstellenden te ettet kwart over acht van harte welkom op dezen propaganda-avond. - De vraag zou kunnen rijzen, aldus spr„ of het, nu een katholieke voetbalvereeniging 15 Jaar bestaat, propaganda te maken voor de katholieke sport. Deze vraag lükt niet onge rechtvaardigd, maar het is in werkelükheld toch zoo. dat vele katholieken blükbaar nog niet van het nut en de noodzakelükheld eener principieele Sportorganisatie overtuigd zün. Daarom is het na 15 Jaar nog ten volle nood- zakehjk propaganda voor de Katholieke sport te maken. Nadat spr. de beide sprekers van dezen •vond, den Weleerwaarden heer W. Haring, kapelaan te Rotterdam, en de heer E. Stumpel, uit Hoorn, had welkom geheeten, was het «erst het woord aan den heer Stumpel. menier of de Juffrouw er dit nie bü. waant van opvoeders wordt verwacht, da ze de klnders eltü rien deur ’n schoon gekleurd brilleke. De opvoeders wéten da, slikken 1 en doen d’r veur- deel mee die wetenschap Gaan met den stroom mee. Da’s gin verwüt! Waant om teugen d’n stroom óp te gaan daar zün zeldzaam steuvige krachten veur noo dlg, waarmee eiken mensch nie gezegend (of is 1 gestraft?) is! Ik bedoel t zoo opzichten eerlük deur *t leven gaan wil, zal in leder geval erm deur 't leven gaan! Deuzen ermoei Is z’nen teugenstroom en veulen drü- ven af, vèur d’r vüf en twintigste jaar. Echter nle af dwalen, Stef! Stef leerde op school nle veul. Weer ‘n be wijs van z’n as. kunstenèèrschap volgens t vrouwvolk, moeder en zusters. Groote mannen zün op school altü hinkepinken gewiesl. dus Eén ding is waar: Stef teekende. Nie slecht zelfs. Waant op z’n twaalfde jaar had ie kaans gezien om zünen meester zoo „gelükend” op *t deren" bezurgd zün en op zo’n begrafeniske in man van het zich op sport gebied in neutraal verband Inzagen en daar naast de noodzakelükheld van een katholieke organisatie naar voren brachten. Zü stichtten de noodzakelüke organisatie en brachten haar tot bloei. Spr. bracht hulde en dank aan de mannen, die hun schouders onder dit moeilüke werk hebben gezet en nog zetten. De spreker vroeg zich met den voorzitter af. of na al de gedane moeite en gevoerde pro- pagande het nog noodlg was nog meer propa ganda voor de katholieke sport te maken. En Inderdaad Uükt dit, ondanks den groei en den welstand' der katholieke sportbeweging. nog steeds zeer noodzakelük. Het district Noord-Holland heeft op het oogenblik 56 vereenigingen, maar het kunnen er zeker 70 zün. Ook de'belangstelling van het publiek is nog niet in orde. Vooral in de steden op het platte land Is het beter is de be langstelling voor den katholieken voetbal, in tegenstelling met de neutrale sport, zeer ge ring. Dat er nog katholieke voetballers zün. me, omwille van de belangstelling op neutraal terrein spelen, acht spr. zeer te betreuren. Hü beklaagde deze voetballers, die het goede niet willen Inzien. Wat kan men doen om de belangstelling op te voeren? Ten eerste moeten de voetballers zorgen voor een uitstekend spelpeil. Ten tweede moet het bü de wedstrijden ka tholiek toegaan. Er moet orde en tucht zün; een onvertogen woord mag niet voorkomen. Vborts behoort de voetballer zich niet alleen In de sport katholiek te organiseeren, doch ook op ander gebied. Ten vierde behooren de besturen der clubs zorg te dragen voor een oged gehalte onder de spelers. Ten vüfde dient er te worden gezorgd voor bekwame scheidsrechters, waaraan het nu nog wel eens mankeert. En tenslotte dient er te worden zorg ge dragen voor uitstekend geoutllleei<de terrei nen. Wordt voor dit alles gezorgd, dan zal «eer zeker de belangstellng voor de katholieke sport toenemen. Na nog een korte opwekking, besloot spr. «Ün toespraak, met den wensch, dat bü het volgende lustrum, het vierde, het District De wedstrijden van den Nederlandschen Kolf bond, welke van 8 tot en met 11 September as. te Berkhout worden gehouden mogen zich wel in de belangstelling van de Nederlandsche kokers verheugen. Niet minder dan 400 leden, uit alle deelen van het land hebben zich laten Inschrüven. Voor de personeele prüzen zün kunstvoor werpen beschikbaar gesteld, terwül voor de eerste prijswinnaar voor gummi een wisselprijs aanwezig is. Deze wisselprijs is reeds eerder gewonnen door de heenen P. Gelder van Vol harding te Oudkarspel. D. Tlemeüer van Mik Wis te Koog aan de Zaan. J. Goet. Recht Door, Alkmaar en A. Berkhout te Zuidschar- woude. Als deze wisselprüs tweemaal achtereen of driemaal In het geheel wordt gewonnon komt hü in het bezit van den winnaar. Voor de sajetkolvers heeft men een anderen wisselprüs voor dengene die het hoogste aan tal punten slaat en niet voor een personeele prüs In aanmerking komt. Ook voor de korp sen Is er een wisselprüs. Dc prüzen voor de corpsen bestaan uit me dailles; Voor den eerste prüswinnaar is ’n wis selprüs beschikbaar. Het vorige jaar werd deze prijs gewonnen door Op Maat te Zuidschar- woude met een totaal aantal punten van 431. Verder heeft men nog verschillende extra- prüzen, serleprüzen enz. De agenda van de algemeene vermeldt o.a. een te houden zing. Aftredend zün de heeren J. Halff, J. N. van der Weiden en P. Preyer. Voorts zal In de vergadering besloten moeten worden, waar de wedstrüden het volgend jaar zullen worden gehouden. In verband met het gouden jubileum van den Kolfbond is dit nog wel een belangrijk punt. Maandag zal om. een bezoek worden ge- br^ht aan Oud Hoorn per autobus. Dinsdagavond na afloop der wedstrüden wordt een feestavond gehouden waarop een aantal Langendükers een cabaret-programma ten gehoore zullen brengen. Steun aan schapenhouders Te Den Burg Is een vergadering gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Texel van den L. T. B. en van de Hollandsche Mü- van Landbouw ten einde besprekingen te houden over steun voor de schapenhouders. Deze vergadering werd bü- gewoond door de heefen Ir Jécöbs-Vetklèü eti De Jong, leden van het hoofdbestuur van den L. T. B„ Btepel. Ir. Huisman en Ir. kleinhout en E. Goverts, leden van het hoofdbestuur van de Mü- van Landbouw; H. D. Louwens, lid van de Tweede Kamer en Ir. De Vries, landbouw- consulent. Gewezen werd op den noodtoestand in het schapenhoudersbedrijf Indien niet di rect steun gegeven wordt zullen vele schapen houders financieel ten gronde gaan. De Texelsche organisaties gaven den hoofd besturen de volgende punten in overweging: a. steun voor de wol; b. tegemoetkoming graan rechten; c. indirecte steun door beperking van de teelt naar de telling 1932; d. X dekken van %-jarige ooien te verbieden. Deze punten werden lang door de aanwezigen besproken. Tenslotte stelde de heer Govers voor te trachten uit de gelden van ’t ..Schapen potje" een extra-ultkeerlng te krügen voor Texel voor directe hulp. De aanwezigen gingen hiermede accoord en de leden der hoofdbesturen verklaarden zich bereid, in die richting te werken. De voorstellen der Texelsche organisaties zullen voorts nog nader besproken worden. K.G. Uien: Gele Uien 1.80—2.60. Gele Drielingen 1.30— 1 60. Gele Nep 290—2.80. 4500 stuks Bloem kool: le soort 6.1014.80. 2e soort 1.604.00. 3200 K.G. Slaboonen 4.60—11.10. 160 K.G. Snü- booneu 2.00—10 60. 2000 K.G. Bleten 2.00—2.20. HEM (Zulder-Kogge). 5 Sept. Bloemkool 4 50— 12.80. Slaboonen 5.6012.00. Snüboonen 5.50— 19 00. Andüvle 1.002.80, Clapp’s 10.5018.00, Amelle 11.10—1190. Sinjeur 8.50—13.00, Goudbal 2.003.00. Trosjes 1.504.30, Appelen 4.0018.00. Reine Victoria 8.5017.00, Bi Kwets 10.0012.00, Witte Kwets 5.00—7.50. Druiven 25.00—31.00. Me loenen 7.0016.00, Tomaten 2.003.40. Augurken: A 14.00. B 590, C 3.10. CC 1.00. D 1.00. NOORD-SCHARWOUDE. 7 Sept 5500 K.G. aard appelenBI Eigenheimers 3.804 00. BI. aardap pelen 3.70390. 9700 K.G. Spercleboonen 3.70—. 11.10. 120 K G. Snüboonen 3.00—3.50. 26000 K.O. Uien: Gele Nep 2 602.90. Drielingen 190190, Uien 1.60290. Grove Uien 2.50—2.80. 6800 K.G. Roode kool 1.30—2.80. 27400 K.G. Gew. Witte kool 1.30—190. 5500 K.G. Gele kool 2.50390. LEEUWARDEN, 7 Sept. Veemarkt 146 Enter- stieren 80.00160.00. 124 Twenterstleren 160 00 —175.00 per stuk. 418 vette koeien 120.00—185 00 per stuk, 32—51 cent per K.G. 474 melk- en kalfkoeien 110.00—200.00, 54 pinken 50.00—95.00, 18 vette kalveren 15.0060.00, 1096 graskalveren 10 0050.00, 223 nuchtere kalveren 290590, 298 vette schapen 10.0020.00, 179 weideschapen 8.0014.00, 180 lammeren 4.0010.00. 296 vette varkens 25.0065.00. 2528 cent per K.G. 28 magere varkens 14.0035 00. 97 kleine biggen 5.00—10.00. 8 bokken en geiten, 31 paarden- To- taa-aanvoer 3670 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 13.0020.00, Goudakaas 15 00—32.00, Edammerkaas 17.00—37.00. Aan voer 25458 K.G. Münboter 1.37—138—1.39 per K.G. Veiling- boter 130—133 per K.G. Aanvoer 0/3, 29/6, 0/13 yaten. Commissie 43. 17000 K.G- kipeiéren 2.753.75 cent per stuk, handelsprüs 5055 cent per K.G. 250 K.G. eendeieren 33.5 cent per stuk, handelsprüs 40 —45 cent per K.G. Pluimvee. 20 slachthanen 3060 cent. 100 slachtklppen 30—70 cent, 200 jonge hanen 25 75 cent. 50 piepkuikens 1060 cent per stuk. LEEUWARDEN, 7 Sept. Vereen, van Zuivel- maatschappüen. Goudsche kaas: 20 plus 11.00— 1130, 40 plus 16.00—1630, volvet 18.00—1830, Edammer kaas: 20 plus 11.001150. 40 pl. 16.00 —1630, Broodkaas 40 plus 16.00—16.50 per 100 KG Stemming goed. WARMENHUIZEN. 6 Sept. Gele Nep 2.209.60. Gele Drielingen 1.60^-290. Gele Uien 3,10230. Slaboonen 4.30—11.00. Snllboonen 2909,80. Gele kool 2.708.30. Roode kool 2.003.20. Witte kool 1.30130. Eigenheimers 3904.10. klem Blawas 3.40390, Schoucbe Mulzea 8.70 per 100 K.O. L ZWOLLE, 7 Sept. Boter. Aanvoer 292 K.G., waarvan 8 1/8 vaten. 4 1/16 vaten en 184 stuk ken van 1 pond. Prüs 1351.60 per K.G.. per 1/8 vat van 20 K.G. prima 2930, afwükende 2830, per 1/16 vat van 10 K.G. 14.00—1590. Handel vlug. 100 000 klpeieren 3.004.00 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 9 cent, Pinkenvellen 9 ct. Stierenvellen 8 cent. Handel flauw. Veemarkt. 952 runderen, 293 graskalveren. 202 nuchtere kalveren, 228 schapen, 257 varkens, 4 geiten, 358 biggen. Mten besteedde voor neurende en versch ge kalfde koeien 110.00200, dito vaarzen en schot ten 105.00175. gustekoeien voor de vetwelde of stal 85.00150, dito vaarzen 80.00135. voor- jaarskalvende koeien 100.00165. 1H -jarige springstleren 50.00110, IS -jarige pinken 50.00 —95, jonge fokkalveren 14 0040. nuchtere kal- veren 3.009 00, vette koeien en ossen aan bou ten 4453 cent, dito stieren 4350 cent, dito kalveren 6085 cent, dito schapen 5.0017, 6-weeksche biggen 6.008, 14-weeksche dito 830 11.50, drachtige varkens 28.00—45. Idem vette 2630 cent per K.G. Handel in varkens kalm. Op de voormarkt was heden geen aanvoer. Marktoverzlcht. Neurende en versch gekalfde vaarzen slecht, vetvee kalmer, stieren en kal veren redelük, pinken minder, gustvee redelük. schapen als vorige week. Cest le Moment. Marsch Aug. Eenhaes Ouverture La Dame de Coeur La FolAtre, Fantasie Caprice J. Werkman. M. J. H. Kessels Na een korte pauze, was het woord aan den Weleerwaarden kapelaan Haring, die het geen lichte taak achtte nog nieuwe gezichtspunten betreffende de katholieke sport naar voren te brengen. Spr. vond het zoo juist, dat de D. H. V. B. zün feest vierde door het vieren van een krachtige propaganda, inplaats van zich één dag op te schroeven tot een allelula-stemmlng, terwül er nog zooveel te doen valt en nog zoo veel ontbreekt. Maar toch mag, voor men verder gaat, het niet worden nagelaten een open doekje te brengen aan allen, groot en klein, die hebben meegewerkt aan hetgeen nu reeds is bereikt. Met een vergelüking. ontleend aan het Oude Testamjpt, wees spr. er op. hoe wü katholieken vroeger in een kamp ronddwaalden, dat niet het onze was. totdat er de katholieke sport organisatie kwam. In het begin miskend en niet begrepen. Maar de organisatie Is niet tegenstaande dit alles gegroeid en heeft zich gevestigd. Spreker vroeg of het nog noodig was de noodzakelükheld van een katholieke sportbe weging aan te toonen, door de negatieve kan ten, zooals bescherming tegen ongeschikt mll- Ueu, gemengde verkeerlng enz., naar voren te brengen. Spr. acht het gewenscht ook eens te wüzen op de positieve voordeelen van een katholieke organisatie. Men kan de sport ook in dienst stellen van de katholieke opvoeding, in dienst van God. Spr. zelde zich in goed gezelschap te bevin den, wanneer hü zich beriep op de uitspraken van Paus en Bisschoppen, die de richtlünen voor de opvoeding aangaven en daarbü wezen op het belang van de sport voor de opvoeding. Zü toonden ons de noodzakelükheld van een groote. sterke sportorganisatie, die kan concur- reeren tegen de neutrale organisaties, een organisatie, die alles biedt, wat men er rede- lükerwüze van kan verlangen, opdat men de Jeugd niet opkweekt voor de neutrale vereenl- glngen. Maar om steun en de sympathie Nederland noodig. Dat men tot dezen steun verplicht is. werd door het Doorluchtig Episcopaat In zün Vas tenmandement op overduidelüke wüze gezegd En deze verplichting gold en geldt voor alle katholieken. Spr. vroeg aan hen. die de neutrale sport superieur achten aan de katholieke, of dit ook zoo zou zün. indien allen hun steun hadden gegeven aan de katholieke sport. Indien dit geschiedde, dan zou er In het katholieke kamp evengoed gespeeld worden als bü de neutra len. (Dit verschil tusschen beide wordt In- tusschen wel eens overdreven). Moeten wü katholieken niet een goede sportorganisatie hebben, wü. die zoo’n goede school en zoo’n goede radio hebben? Men moet niet denken, dat het Episcopaat maar een stukje reclame voor de katholieke sport heeft gemaakt; het deed een beroep op de katholieken In volle overtuiging, omdat het noodzakelük was. Maar op de leden van de katholieke ver- eeniglngen rust de dure plicht de Bisschoppen niet beschaamd te maken door een gedrag, dat den katholirten sportman niet past. ZÜ moeten zich gedragen, zooals een katholiek, die zich van zün plichten bewust is. zich behoort te ge dragen. Men moet In de sport katholiek zün. Men maakt geen propaganda als men lid is van een katholieke club of iets dergelüks, maar door zich te toonen als een goed katho liek. ook In de sport. De spreker mocht voor zün enthousiast be toog een hartelük applaus oogsten. Hierna werd nog het woord gevoerd door pater Esser, die In een korte toespraak de leden van den D. H. V. B. nog eens krachtig wees op hun zware verplichtingen, waaraan zü zich niet mochten onttrekken, doch die zü nauw keurig dienden na te komen, opdat de katho liciteit meer en meer In de sportbeweging zou doordringen. De heer Middelhoff brachtwkmens de katholieke sportcentrale van Alkmaar aan het bestuur van den D. H. V. B. hulde en dank voor het vele, wat dit voor de goede zaak deed. Spr. vond het zoo teleurstellend, dat hier in Alk maar zoo weinig voor de katholieke sport werd gevoeld. Hü hoopte, dat dit door een goede en krachtige propaganda spoedig ten goede mocht keeren. Door den voorzitter, den heer Kruüver, werd hierna de bijeenkomst met een hartelük woord van dank en een aansporing, om de goede katholieke sportgedachte te verspreiden, waar dit gewenscht en mogelük is. De nog resteerende partüen van de eind- wedstrijden Districtskamploenschappen Noor- delük Holland zullen worden afgespeeld op Za terdag, 8 September te Alkmaar volgens onder staand programma (wijziging voorbehouden!): Pijn. 1330 uur: Elndstrüd Reuvekamp Gllle wük). Pijn. 1439 halve elndstrüd gemengd dub belspel mej. Strolnk en Offers (Alkmaar) Mevr. Rouwenhorst (Den Helder) en Schoute (KoogZaand. 15.30 uur: elndstrüd damesdubbelspel mej. Duyvls en mej. Couwenhoven (Koog-Zaand.), Mevr. Rouwenhorst en Mevr. Schoute (Koog- Zaand). 1630 uur: elndstrüd gemengd dubbelspel mej. Spruyt en Van der Ploeg (Beverwük), win naars partü 2. Voor het spelen dezer partüen werd baan 5 der gemeentelüke banen welwillend door de directie van het Sportpark en door het bestuur van Advendo beschikbaar gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14