ONS BLAD Si para bellum De Arbeidsdienst paradeert F 1/ vis pacem, heden Rusland den Volkenbond? Er vloeit bloed in t Amerika Diamanthandelaar aangerand Het nieuws van BOMMEN OP BRUSSEL Mussolini te Bari 52.000 GRAUWE MANNEN VOOR HITLER DE BAROMETER in VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BRAND TE DIEMEN Een goede oefening Thans 340.000 stakers Ongelukken De moord op Dollfuss Slachtoffer overleden In Echter verschillende voorstemmers Vijf doodvonnissen Treinramp bij Glasgow Hongersnood in China Marsch door de stad Neurenberg 2’ TAIFOEN TEISTERT LUZON Dementi K \iuuu/Mwmp Stratosfeerpech in Rusland Zwarte regen te Buenos Aires Doumergue spreekt 20 Sept, voor de radio Donderdagmorgen is brand uitgebroken in Diemens Zwem bad. De houten optrek bood gretig voedsel Louis Marin voor handhaving van den godsvrede Fabneken gebombardeerd en in brand geschoten, de burgers met gas bestookt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN WILEY POST BEREIKT EEN HOOGTE VAN 12.200 M. JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Moderne Barometers _,Wy willen het begrip arbeid in de plaats stellen van het mam- monnistisch denken” VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 een „niet-politieke” rede spreekt hy minachtend over het nat.-socialisme Minister Oud en burgemeester Cramwinckel wandelen door Purmerends versierde straten bü gelegenheid van de mar kt feesten Zwitserlands bewape ning gemoderniseerd Twee dooden en ruim veertig gewonden Zes dooden by een aanval van stakers op werkwilligen te Honepath ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Nog een doodvonnis Engelsche lof voor Zwitserland. Rusland als „de wolf in schapevacht” Wraakneming te Antwerpen over bevoordeeling der Duitsche diamantindustrie k 1H ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 273 035 035 1439 (Van onzen correspondent) Russische stratosfeerballon te Moskou verbrand. Vier terechtstelling In Littauen. Motorrijder te Sas van Gent verongelukt. Misbruiken by geldinzamelingen. o o tot den opneming voorzitterschap te l van mannen CA terwijl Over vrouwen- van De oevers van de Middellandsche Zee al dus Mussolini verder hebben zien verrijzen een gódsdienst, een philosophic en een keizer rijk. Dit de hoogte van dertig eeuwen geschie denis kunnen wij met een souverelne minach ting neprzien op de doctrines elders van men schen, die nog niet konden schrijven toen wij reeds een Caesar en een Augustus bezaten. NEURENBERG, 6 Sept. Zooals in het kort werd gemeld, hielden he denmorgen 52.000 stramme, grauw- geuniformeerde mannen van den Duitschen Arbeidsdienst een massa- appèl voor Hitler op de Zeppelin- weide. WEENEN, 6 Sept. (Reuter.) De politieman Hoelzer, die behoorde tot de politiebewaking voor de bondskanselarij op den dag van den moord op Dollfuss, Is ter dood veroordeeld. 1-00 ogd. Een dokter zeide dat de zieken in oorlogstijd aldaar blijven zoolang de alarmtoestand duurt, om later naar de hospitalen tot verdere ver pleging vervoerd te worden. In den hulppost waren volgende diensten aanwezig: wachtzaal, schiftlngszaal, zaal met stortbaden, wachtzaal voor doodelijke gevallen, verbandzaal, zaal voor gekwetsten, zaal voor kunstmatige ademhaling, zaal voor zenuwlijders, doodenkamer no. 1 (be smette lijken), no. 2 (ontsmette lijken). LONDEN, 6 Sept. (Reuter.) Nabij het Cen traal station van Glasgow zijn twee passaglers- treinen tegen elkaar geloopen. De machinist en de stoker zijn gedood, terwijl verder meer dan 90 personen zijn gewond. De drie eerste rijtuigen der twee treinen scho ven in elkaar en werden verbrijzeld. Namens de in 12 vakken opgestelde „arbelds- soldaten" met hun blinkende schoppen sprak de rljksarbeldsleider Hierl den Führer toe. Hl] verklaarde dat op het oogenblik, waarop hij sprak. In meer dan 1000 arbeidskampen, over geheel Duitschland verspreid, 180.000 leden van den Arbeidsdienst waren aangetreden, om mede dit feest te vieren. Op hen allen aldus spreker Opzichter gemolesteerd te Dalen; tweehonderd arbeiders geschorst. Luchtmanoeuvres boven Brussel. Nachtelijke on gelukken tengevolge van de Uchten-dooving. Treinramp bij Glasgow. Twee dooden en ruim 40 gewonden. Maatregelen ten behoeve van exporteurs van eieren naar Duitschland. Taifoen teistert het eiland Luzon (Phlllppljnen). Duizenden dakloos. Zes dooden b(j een aanval van stakers op werk willigen in Amerika. Thans zijn er 340.000 sta kers. De moord op Dollfuss. Nog een doodvonnis ge veld. Woensdag is men begonnen met de tweede reeks, bestaande uit manoeuvres tot „passieve verdediging”. Deze zijn een onderdeel van den Nationalen Mobillsatiedienst en werden uitge voerd onder leiding van het Roode Kruis van België. BARI, Sept. (Reuter) Ter gelegenheid van de Messe te Bari hield Mussolini heden een toe spraak tot de op het Massari-pleln verzamelde menigte. Hij wenschte geen politieke rede te houden en prees de Levantmesse als een prach tig stuk werk van bet fascistisch regiem. Den ganschen dag cirkelden talrijke escadril les boven de stad; het geronk deed soms de ruiten rinkelen. Naar het oordeel der organi satoren moet door dergeltjke demonstraties be reikt worden dat de bevolking niet door paniek wordt aangegrepen wanneer het eenmaal ernst wordt.... MANILLA, 6 Sept. (VX>.) Het noordelijke deel van het eiland Luzon is de belde laatste dagen door een L De lichte bamboe O Stand op Vrijdag 9 uur v.m.: 7643 Vorige stand: 768.7 NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD 0.60 t: 0.80 1.25 1.00 2.00 0.60 hevicen taifoen geteisterd, boe-nutten der inheemsche be volking werden bij honderden vernield, ook Europeesche hulzen bezweken zijn. Vele duizenden inwoners zijn dakloos. verlies aan menschenlevens is tot dusverre niets bekend. De 41-jarige Poolsche diamanthandelaar Mozes Hirschberg Is Dinsdagavond te Ant werpen het slachtoffer geworden van een brutale aanranding, waarbij hjj een sche delbreuk opliep en eenlge minuten later is overleden. De demonstratie had plaats op het Ambiorix- plein. Even na negen uur verscheen een esca drille van „vijandelijke" vliegtuigen van het vliegveld van Bierset-Arvans (Luik). Met wat verbeeldingskracht stelde men zich voor dat de vliegers giftige granaten op het plein uitwier pen. waardoor tal van burgers werden getroffen. Voor deze gelegenheid waren het bedienden van het Roode Kruis en daartoe tegen vergoeding aangeworven jongemannen, die me', overtuiging de rol van slachtoffer speelden. Dan kwamen de reddingsploegen te voorschijn met draag berries en allerlei hulpmateriaal. Allen droe gen tamelijk zonderlinge uniformen en waren voorzien van gasmaskers en militaire helmen. Op het plein en in zijstraten vonden ze spoedig de „slachtoffers van het bombardement” die met draagberries met of zonder wielen naar den hulppost werden gevoerd, opgericht in de kel ders eener gemeenteschool. Deze post was kun dig en met een volledig heelkundig materiaal uitgerust. BRUSSEL, 6 Sept, (per tel.). Ter gelegenheid van de luchtmanoeuvres boven het Noord- station te Brussel werden in den nacht van Woensdag op Donderdag alle lichten gedoofd. Dit had echter ten gevolge dat twee goederen treinen tegen elkaar botsteh en aanzienlijke schade werd aangericht. Verder Is een auto met 4 personen te water gereden; de Inzittenden konden gelukkig wor den gered. Nader wordt gemeld dat de straf van Hoelzel gewijzigd is in levenslange kerkerstraf. Zwitserland moderniseert zijn verdediging. „Daily Herald” verwacht na het plebisciet een conflict tusschen Duitschland en Frankrijk naar aanleiding van de betaling der mijnen in het Saargebled. Te Greenville in denzeltden staat is een sta ker bij een aanval op de fabriekswacht neer geschoten. Een der stakers, die gisteren gewond werden by de ongeregeldheden te Atlanta In Georgia, Is vandaag aan zijn verwondingen be zweken. Twee compagnieën federale militaire militie zjjn gezonden naar Concord, drie compagnieën naar Marion in Noord-Carollna. Sedert het begin der textielstaking, waaraan nu naar schatting 340.000 arbeiders deelnemen, zlfn thans in totaal 10 menschen gedood en 41 gewond, terwijl er 64 arrestaties zijn verricht. NEW YORK, 6 Sept. Tot ernstige ongere geldheden is het heden gekomen te Hone- path in Zuid-Carolina, waar stakers een aanval hebben gedaan op arbeiders, die ge weigerd hadden, het werk neer te leggen. Zes personen werden gedood en verschei dene gewond. In de plaats heerscht thans groote opwinding. Poolsch diamanthandelaar te Antwerpen aan gerand en tengevolge van een schedelbreuk overleden NEW YORK, 8 Sept. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt Is de stad Woensdagmiddag door een zwarten regen die verscheidene uren duur de opgeschrikt. De geheele stad was In diepe duisternis gehuld. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het regenwater gemengd was met kooldeeltjes en petroleum. Men neemt aan. dat dit een gevolg Is van den geweldigen brand die de petroleum-reser voirs in Campania verwoest heeft. nieuwe opstijging In gereedheid gebracht om zijn record van ongeveer 18.000 meter te ver beteren. Volgens de offlcleele mededeellrgen schijnt het, dat technische oorzaken aan de ontploffing ten grondslag liggen. De ballon was gevuld met 50.000 kubieke meter gas. De plaats des onhells is onverwijld door militairen bezet. Een bijzondere commissie van onderzoek Is be noemd. Door dit ongeval is Rusland voorloopig uit gesloten van den stratosfeerwedloop, daar de tweede ballon, die te Leningrad gebouwd wordt, nog niet gereed is. Brussel, 6 September. Uitgebreide manoeuvres tot verdediging tegen vliegtuigen en stikgassen worden deze week te Brussel gehouden. Het eerste punt van bet programma werd Zaterdagavond uitgevoerd op het vliegveld van Evere door het eerste luchtvaart-regiment. Verlichte vliegtuigen maakten allerlei acrobatische toeren In den schijn van een achttal elec- trische zoeklichten. Gezamenlijke vluchten werden gedaan door jacht- en bombardeer- vllegtulgen welke, In twee groepen verdeeld, een schijngevecht leverden. Met machine geweren werd vanuit de lucht een colonne legerauto's beschoten. Een miniatuur-dorpje werd tenslotte In brand geschoten, waarna de „vijandelijke" vliegers door het afweer geschut onder vuur werden genomen. BERN, 6 Sept. (Reuter). Na afloop der ma noeuvres verklaarde Mlnger, lid van den Bonds raad voor Legerzaken, dat de Zwitsetsche na tionale verdediging in materieel opzicht mogelijk en uit financieel oogpunt drageiyk Is. Hiervan uitgaande, aldus Minger. zijn wij bezig onze bewapening te modemlseeren, de uitrusting te perfectionneeren, de opleiding onzer troepen te verbeteren. wy bestudeeren ook de middelen om onze natuurlijke verdedlgingsllnlën te versterken door een systeem van kleine versterkingen, maar wy doen dit op eigen initiatief, zooals ons goed dunkt. WIJ kunnen de adviezen, die men ons uit het buitenland dienaangaande meent te moeten geven, niet aanvaarden. PARIJS. 6 Sept. (Reuter). Naar de „Petlt Journal” mededeelt zal minister-president Dou mergue op 20 September as. voor de radio een rede houden tot het geheele Fransche volk. In de eerste plaats zal hij de kwestie der her vorming van den staat bespreken. De dlrecteur-genernal dezer Instelling zeide tot de persvertegenwoordigers dat de oefeningen eigenlijk een demonstratie zijn voor het publiek met het oog op de te nemen maatregelen voor verzorging, vervoer en hospitalisatle der slacht offers van stikgasaanvallen. Tevens wenschte bet Roode Kruis zekere methodes te beproe ven ten aanzien waarvan nog onzekerheid be staat. Aanwezig waren os. generaal Termonia, adjudant des konings, voorzitter van den Bond tot bescherming tegen luchtgevaar, Fransche, Duitsche, Engelsche, Italiaansche en Japansche militaire attaché's en deskundigen; de Neder land sc he eerste luitenant van Swinden Coopmans enz. KOVNO, 6 Sept. (Reuter). Het gerecht te Schaulen heeft vjjf Littausche roofmoordenaars ter dood veroordeeld. Vier zijn reeds gefusil leerd, de vijfde werd begenadigd en tot tevns- lange tuchthuisstraf veroordeeld. «Mauw* -- en verbrand. Persoonlijke ongevallen hadden 1 niet plaat*. De ballon was des nachts voor een j De Duoe bracht vervolgens bijzonderen dank aan de naties, die hun gezanten naar deze Mes se hebben gezonden, en noodlgde In het bijzon der de Oost-Europeesche volken uit tot een „uitruiling van goederen en ideeën”. Tenslotte gaf Mussolini aan als doel op het terrein der economie: de verwezenlijking van een maximum aan rechtvaardigheid ten op zichte van het Italiaansche volk. De heer Hirschberg verliet Dinsdagavond omstreeks acht uur sljn woning aan de Brial- montley en begaf zich door de Slmonsstraat langs den spoorweg, aldus lezen we in de „Tel." Op een gegeven oogenblik werd hy door twee tot nog toe onbekend geworden mannen aan gesproken. Een hevige woordenwisseling ontstond, waar in weinig met de BERLIJN, 6 Sept. Het bericht van de .Daily Telegraph”, als zou Rudolf Hess worden be noemd tot plaatsvervangend kanselier-p.-»sl- dent, met de functies van vice-kanselier en rice- president, wordt officieel tegengesproken. In iedere zaal lagen verschillende pseudo- slachtoffers, welke door dokters en verpleegsters veraorgd werden. Oefeningen werden gedaan voor het toedienen van zuurstof, kunstmatige ademhaling, enz. In den namiddag had een tweede oefening plaats nabij de gasfabriek van Brussel. Een schjjnaanvai werd door ..vjjandelljke" vliegtuigen ondernomen op de industrieele streek der Brus- selsche haven. Te half drie weerklonken de stoomfluiten, als alarmsein, waarop de arbei ders der fabriek naar van te voren aangewezen schuilplaatsen vluchtten. Zoodra de vliegtuigen boven de fabriek kwamen, was nagenoeg nie mand meer aan den arbeid. Tien minuten na het alarm verschenen vijf vliegtuigen, licht pijlen afschietende, welke bommen moesten ver beelden. Ondersteld werd dat de olietanks ge raakt waren. Toen het alarm was opgeheven, kwam een groep brandweerlieden der fabriek naar buiten om de vuurhaarden te dooven. In- tusschen waren de brandweerkorpsen van Brus sel, Molenbeek en Schaarbeek gewaarschuwd geworden en ter plaatse verschenen. Allen waren voorzien van gasmaskers. De daardoor veroor zaakte benauwdheid was van dien aard, dat sommigen, verstolen hun masker even afnamen om het zweet van hun druipend gelaat te vagen WEENEN, 6 Sept. (V. D.) De Christeiyk- Sociale „Reichspost” dementeert een bericht van de Londensche „Observer” over den inhoud van het door de Oostenrjjksche regeering uit gewerkte bruinboek naar aanleiding van de gebeurtenissen van 25 Juli. De .JReichspost” verklaart, dat bij den groe ten omvang van het materiaal het werk niet voor midden September beëindigd kan zjjn. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem gemeenschap zonder scheidingen van beroep, klasse of stand, dat allereerst het begrip arbeid gesteld wordt tegenover het Mammomstische denken. Dit zal ons gelukken en gij zljt daar voor de eerste getuige. Wij weten, dat de Hjd zal komen, dat voor millioenen volksgenooten de arbeid niet meer een brandend begrip zal zijn, maar een begrip, dat allen gemeenschap pelijk bindt. Niemand zal dan meer tn der» handenarbeid Iets minders zien, dan In welken anderen arbeid ook. En dit groote werk zal ge lukken aangezien daarachter niet alleen de wereldopvatting van een Duitschland beheer- schende beweging, maar omdat daarachter onze wil staat. Na het appel maakten de 52.000 manschappen een marsch door het rijk versierde Neurenberg. Op de Hltlerplatz stonden tribunes opges’.eld. waarlangs Hitler de parade opnam. Onder de autoriteiten bevond zich os. rijksbisschop Müller. Meer dan twee en half uur lang trok troep na troep langs de tribunes. In de Congreshal vond vervolgens weer een drukbezochte bijeenkomst plaats, waar de lei der van het Arbeidsfront, dr. Ley. het woord voerde. Onder bruisend gerubel noemde hjj enkele cijfers omtrent de prestaties van den bond .Kracht door Vreugde”. Hitler drukte Ley na afloop persoonlijk de hand, waarna het woord was aan dr. Goebbels, die sprak over het onderwerp: De propaganda als voorwaarde van practlschen arbeid op tal rijke gebieden. Tenslotte sprak de rljksartsenlelder dr Wag ner over .jas en volksgezondheid”, daarbij be werend dat het grootste gevaar voor het oe- staan der volken niet was oorlog of crisis, doch verval van het ras. Het hoofdbestuur van de Republlkeinsche Fe deratie van Frankrijk heeft op rijn vergadering onder voorzitterschap van Louis Marin ver klaard, voor de handhaving van den godsvrede zijn en voor het behoud van den koers van den franc. MOSKOU, 6 Sept. (VJ>.) De Russische stra- tosfeerballon „U.S.S.R.” Is vanmorgen op het vliegveld alhier bij het opstijgen geëxplodeerd - kunt gij. mijn Führer, u verlaten. In zijn antwoord zeide Hitler o.a.: Het 1* noodlg voor bet bestaan van een volk*- Naar de „Journee Industrielle” bericht zal de Fransche minister van Handel te Genève voor stellen Indienen, welke de clearing-overeenkom- ster. welke thans tusschen Duitschland en an dere mogendheden bestaan meer algemeen zul len maken. Door het meer algemeen maken van dit sys teem hoopt men de moeilijkheden in dekking en transfer, welke verlammend werken op den handel, met goed gevolg te bestrijden. NEW-YORK, 8 Sept. (Reuter). De federatie van arbeiders in de industrie voor kleeding heeft gestemd ten gunste van een staking in de katoenen-kleeding-lndustrle. Het aantal stakers zal zoo meent men door dit besluit onmiddeliyk met 50.000 toenemen, welk cijfer mogelijk kan stijgen tot 125 4 175.000. bU de belde mannen Hirschberg zachte bewoordingen zjjn activiteit Dultschers verweten en volgens getuigen om. gezegd zouden hebben: „Wij crepeeren hier en Je laat nog In Duitschland werken.” Ten slotte ontstond een handgemeen, waarbij Hirschberg een zoo ge- duchten klap in het gelaat bekwam, dat hij zjjn hoed en gebit verloor. Hy waggelde de straat door, achtervolgd door de twee aanval lers. Een hunner gaf Hirschberg vervolgens een duw in den rug, waarop deze met een smak met zyn hoofd tegen een papierbak terecht kwam en roerloos' bleef liggen. De aanvallers bleven nog eenlge oogenblik- ken by hun slachtoffer staan, doch toen zy zagen dat hy een gapende wonde aan het hoofd had gekregen, zetten zy het aanstonds op een loopen, ook al uit hoofde van het feit, dat zich inmiddels menschen naar het slachtoffer had den begeven. Een direct ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De aanhouding der daders, wier slgualemen’ bekend is, kan ieder oogenblik verwacht worden. Door byna systematisch de Duitschd Indu strie te bevoordeelen en wel ten nadeele van de In nood verkeerende Antwerpgche diamant- nyverheld, had Hirschberg zich vele vyanden gemaakt. Dat hy ten gevolge van zyn houding den een of anderen* dag van heethoofden een pak slaag zou oploopen, zou niemand ver wonderen. Trouwens, Hirschberg had zich er reeds over beklaagd dat hy voortdurend werd bespied en zyn gangen werden nagegaan. Dat hy hlerby echter den dood zou vinden, heeft in alle kringen groote consternatie verwekt. CHICAGO. 6 Sept. (Reuter). Willey Post heeft met zyn vliegtuig de „Wlnnle May" een hoogte van 12.200 meter behaald. Na een aantal verdere verbeteringen aan het toestel zal hy trachten het wereld-hoogterocord voor vliegtuigen te verbeteren. (Den 23 Dec. 1927 bereikte Douazl een hoogte van 11 827 M._ welk record den 27 Mei 1929 door Neuerofen gebracht werd op 12.500 M.i SJANGHAI, 6 Sept. (Reuter) Uit de provin cies Tsjekiang en Hoepeh, die langdurig ge teisterd zyn door een ontzettende droogte, wordt gemeld, dat vele bewoners van ellende en honger een eind maken aan hun leven. Ook onlusten zyn reeds voorgevallen. De boeren, die gelooven dat alleen godsdienstige plechtigheden heb en hun oogst voor vernieti ging zullen vrijwaren, weerstreven de Jöevelen, die zyn uitgevaardigd door de regeering te Nanking. In de provincie Anhul trokken eenlge dui zenden boeren op naar de stad Monkiang en eischten een onmiddeliyke gelduitkeering. Troepen moesten de politie te hulp komen, om de orde te herstellen. In vele andere districten zyn de boeren In gesloten gelederen opgetrokken naar de steden en hebben zy de rystwinkels geplunderd. geen reden was weigeren. De Roemeensche minister Titoelescoe ver klaarde by zyn vertrek uit Parys. dat naar zyn overtuiging geen enkele staat de verantwoor- deiykheld op zich zou nemen, om door zijn veto de toelating van Rusland tjfc jyyyrielen Titoe lescoe meende, dat Rusland terstond een per manente zetel In den Volkenbondsraad zou krijgen. Ook de Littausche Minister van Bultenlandsche Zaken heeft zich gunstig over een opneming van Rusland uitgelaten. Amerikaansche bandieten weer In actie. Tand arts in Minnesota ontvoerd en vermoord: overval op een bank in Carolina. LONDEN, 8 Sept. (Reuter) In een artikel ..De wolf In schapevacht” schrytt de „Daily Mail”, dat Zwitserland groot geiyk heeft te stemmen tegen het toetreden van Sovjet-Rusland tot den Volksbond. Het eenlge doel van Rusland Is steun te zoeken tegen Japan. Intusschen wordt uit Stockholm gemeld, dat de Zweedsche Minister van Bultenlandsche Zaken bevestigd heeft, dat Zweden voor Rus- lands toetreding tot den Volkenbond tal stemmen. De Canadeesche premier Bennett heeft bij zyn aankomst in Frankrijk verklaart, dat er om Ruslands opneming te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1