Purmerend 450 jaar marktstad I PREMIE-REIS naar S- Postzegel-show Twee personen verdronken SCHITTEREND BEGIN DER FEESTEN DE LAATSTE WEEK OBERAMMERGAU EN ZUID-BEIEREN r- VAN 21 TOT 28 SEPTEMBER A.S. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 Het openluchtspel De archieven van Egmond Lezing N. J. M. Dresch A. C. R. DREESMANN Maandag 80 jaar Rede Minister Oud Meisje gestikt Door rook in brandend huis Brandstichting in het spel? DE DIESELTREINEN I Oorzaak niet vast te stellen Het dorpskerkje te Oberammergau Midden in het Beiersche Hoogland Een der meest vooraanstaande figuren uit ons Nederlandsch bedryfsteven 60ct z60ct Bt/Apot/uamOcpgitte» F De of fideele opening werd ver richt door Minister Oud Een keur van verzamelingen in Bellevue te Amsterdam j^eswidige vrachtauto is naby Assen in de Drentsche Hoofdvaart gereden Johan van Egmonds privilegie De tentoonstellingen RAMPOKPARTIJEN NEDERLAND-JAPAN voor- (Foto naar schilderij Jan Sluyters) i de Maandag 10 September herdenkt de heer A. C. R. Dreesmann te Bussum zyn tachtigsten verjaardag. Onder begunstiging van schitterend zomer weer heeft Purmerend zijn vierdaagsch markt- feest ingezet. In het Gemeentemuseum te ’s Gravenhage sprak Donderdagmiddag de heer N. J. M. Dresch Archivaris van Alkmaar, die een en ander mee deelde over de archieven der Abdij van Egmond. Er schijnt vannacht op de plaats, waar het ongeluk gebeurde, nevel te hebben gehangen. Of dit de oorzaak is dan wel of de chauffeur door vermoeidheid niet voldoende heeft op gelet, kan niet meer worden nagegaan. ^is’ NOG ENKELE DAGEN GELEGENHEID TOT AANMELDING VOOR ONZE DERDE PREMIEREIS. Vandaag over een week (dus 14 Sept.) moeten alle aanmeldingen voor deelname aan onze derde premlereis naar Oberammergau en omgeving in ons bezit zijn. Na dien datum kunnen wij geen deelnemers(sters) meer inschrijven, omdat wij anders niet verzekerd kunnen zijn van een regeling, welke een leder zal bevredigen. Het is daarom, dat wij eventueele gegadigden ten zeerste aanraden, geen dag meer te talmen. Het is nu nog niet te laat. 14 September sluiten wij onze lijst van deelnemers definitief af. Men weet, dat de reis georganiseerd wordt in de week van 21 tot 28 Sept. Nadere bijzonderheden zijn te bekomen aan het bureau van dit blad, afdeeling reis Oberammergau. Tweede en we- hjj de helderheid en geestkracht heeft verloren, zag zijn vele en groote verdiensten op verschillende wijze erkend. Z. H. de Paus benoemde hem achtereenvolgens tot Ridder in de Gregorius- orde, Commandeur in de orde van den H. Syl vester en tot Eere-Kamerheer met Cappa en Spada. H. M. de Koningin benoemde hem tot Ridder in de Oranje Nassau-orde. Het reddingswerk geschiedde onder leiding van den hoofdinspecteur van politie Van der Meulen. Voorloopig zijn de beide lijken naar het ziekenhuis overgebracht. Omtrent de oorzaak van het gebeurde kan. niets met zekerheid worden gezegd. Way er was Donderdagochtend te 6 uur met zijn wagen van Hoogezand naar Renkum vertrokken om papier te halen. De wagen was van de firm* H. en R. Groeneveld te Hoogezand. Zijn vriend Lokken was met Wayer voor zijn plezier meegegaan. Te Renkum werd Donderdag papier geladen en des avonds werd de terugreis aanvaard. Nader bericht men ons, dat er op a.s. Maan dag 10 September voor de waarschijnlijk vele belangstellenden alleen gelegenheid is den ju bilaris te zijnen huize te Bussum te compllmen- teeren des namiddags van half drie tot half vier. LAATSTE GELEGENHEID TOT BIJWONING DER PASSIESPELEN. Tot 14 dezer -nog gelegenheid tot aanmelding voor onze derde reis. Tweede klasse f 115.Derde klasse f 98.vermeerderd met f 2.50 Administratiekosten per deelnemer. WU vernemen, dat in verband met het ver vangen van Diesel- door stoomtreinen aan ae O. W. P. te Tilburg zooveel mogelijk sneltrein- locomotleven in reparatie worden genomen. Gezien dezen maatregel lijkt het niet Waar schijnlijk, dat spoedig weer met volledig Die- selmateriaal gereden zal worden. Deze archieven zijn van groote beteekenls voor onze kennis der geschiedenis, niet alleen van het klooster zelf maar ook van de Holland- sche graven, die veel met de Abten uitstaande hebben gehad. Vele malen Immers traden deze laatsten op als raadsleden en vertegenwoordigers van het Hollandsche gravenhuis. Hierdoor is harhaaldelijk in de archieven aanteekening gehouden, betreffende deze we- derzjjdsche betrekking. Ongeschonden zijn de archieven niet gebleven, herhaaldelijk heeft de Abdij van vijandelijke aanslagen te lijden ge had, reeds lang voor het einde van haar be staan gekomen was. Toch is een vrij groote schat van documenten en oorkonden, jjt af schriften daarvan behouden gebleven. Het Evangeliarium is een typisch voorbeeld van de wijze, waarop men in dien tijd aantee kening hield van de meest verschillende zaken. In, dit manuscript uit de 10e eeuw, vindt men een dienstlijst en enkele charters, ja zelfs een testament, af geschreven uit de 13e eeuwl Gelukkig zijn bij de verwoesting der Abdij, de boekerij en een groot deel der archivalia ge red en naar Alkmaar vervoerd. Daarna kwam de verzameling te Delft terecht en heden be rusten de stukken te 's Gravenhage. Met wat ervan over is kan men zich toch nog een vrij volledigen Indruk vormen van hetgeen aan de Abdij toebehoorde en wat van haar uitging ge durende de 10e tot de 16e eeuw. Een voornaam gedeelte der stukken werd geschreven of bijge houden door de rentmeesters. De omstandig heid, dat de belde laatste Abten tevens Bis- schop van Haarlem waren, werd oorzaak dat een deel der archieven in Haarlem bewaard gebleven zijn in het Bisschoppelijk archief. Ook te Brussel berust nog een deel der stukken, die daar echter minder op hun plaats zijn. Vele dezer stukken geven belangrijke informaties be treffende de goederen der Abdij. Na de verdee- ling dezer goederen en grond zijn nog verschil lende stukken in plaatselijke archieven achter gebleven. Ook in particulier bezit kwamen nog in veel later jaren archivalia voor, veel daarvan is ook in buitenlandsche musea terecht ge komen. Over de bij den rentmeester Boot in 1582 achtergebleven stukken zijn wij vrij goed, doch ook niet volledig Ingelicht. Een kist vol daarvan is later in Lelden geregistreerd, mee- rendeels waren het rekeningen en verhuur- boeken die er in gevonden zijn, loopende van de 13e tot de 16e eeuw. Deze Leldsche collectie is in 1927 naar het Alg. RUksarchief overge bracht. De verspreiding van de Egmondsche archie ven valt te betreuren, doch verblijdend mag het heeten, dat veel behouden bleef. Het is te hopen dat de regeering toestaat de inventarislijst der archieven, voor zoover deze in 1 Algemeen Rjjksarchlef aanwezig zijn, toch binnenkort in druk te doen verschijnen, alg is aan deze ge woonte uit bezuinigingsoogpunt de laatste ja ren geen voortgang meer gegeven. Na deze lezing, die weder door een aanzienlijk auditorium werd aangehoord, gaf dr. H. E. vn Gelder, directeur van het Gemeente-museum te 's Gravenhage, ter plaatse een uitvoerige be schrijving van de ter tentoonstelling aanwezige archiefstukken. Maandag 10 September herdenkt een zeer vooraanstaande persoonlijkheid in het Neder landsche zakenleven, de heer A. C. R. Drees mann te Bussum, zijn tachtigsten verjaardag. De welhaast tachtigjarige heeft zich ten on zent doen kennen als een ondernemend en doortastend leider van een bedrijfsleven, dat hij voor zoo aanmerkelijk deel zelf heeft ge schapen, opgebouwd, groot gemaakt en jaren heeft bestuurd. Daarbij was hij een vooraan- staand katholiek, die enorm veel goed heeft gedaan in breeden kring. Zoowel in het gewone maatschappelijke leven als in een meer enge- ren kring van katholieken werd zijn medewer king zeer vaak en niet tevergeefs gezocht. Van vele charitatieve Instellingen was hij de kracht en op zijn levensavond mag deze stoere werker op een welbesteed leven terugblikken. Verschil lende onderscheidingen vielen den heer Drees mann ten deel en meermalen bezocht Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum tijdens zijn bezoeken aan Nederland hem te Bussum. Zijne Eminentie resideerde als Pauselijk Legaat bij het Int. Euch. Congres te Amsterdam in 1924 ten huize van zijn zoon. De Aartsbisschop had destijds den heer A. C. R. Dreesmann zelf be noemd tit lid van het Nederlandsche Eere- comité. Als klein zakenman begonnen hebben de rustelooze energie, het helder doorzicht, de kijk op de toekomst van dezen stuwer van Ameri- kaansche allures zijn onderneming een zooda nige vlucht doen nemen, dat zijn naam over heel Nederland is bekend en geëerd als de naam van een der deugdelijkste ondernemingen, waar op Nederland fier mag zijn. Op het Slotplein begon des middags bet door dn beer Rldderikhoff uit Hoorn geschreven en Weinig liefhebberijen zijn In den loop der tij- den zóózeer in verfijningen afgedaald als de phllatelie ofwel het postzegel-verzamelen. Naar-, mate het ondoenlijker werd postzegels van alle landen tegelijk te verzamelen, begonnen de ern stige verzamelaars en het is verbazend om te zien welk een ernst de verzamelaars van hun werk maken zich op speciale onderafdeelln- gen toe te leggen, en met een bijna bovenmen- schelijke geraffineerdheid een hobby ta maken van de meest subtiele variëteiten en af wijkingen. Een collectie wordt pas belangwek kend wanneer van lederen zegel een reeks fout- drukken aanwezig is. Kan men het nog een liefhebberij noemen? Het is veel meer geworden. Het is geen wetenschap, geen kunst, en sport kan men het ook niet noemen. Een cultus ia het geworden; het houdt dus het midden tus- schen een hartstocht en een idéé fixe. Op de postzegeltentoonstelling, die gistermor gen in Bellevue te Amsterdam geopend is. kan men een inzicht krijgen in den ritus van dezen cultus. Achter glas kan men daar den uitge lezen keur van objecten dezer verzamelwoede bewonderen. De geheele zaal staat vol met wandborden en vitrines, en een echt verzame laar kan hier welhaast niet uitgekeken komen. Bijna alle groote Nederlandsche collecties zijn Ingezonden en niet 't minst Interessant is een inzending van het Nederlandsch postmuseum in Den Haag. Voor tonnen en tonnen zegels zijn hier aanwezig. De openingsvergadering werd bijgewoond door Z. Exc. minister mr. J. A. de Wilde, door ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., mr. J. P. van Royen, algemeen secretaris dier'instel ling en door den voorzitter der Péderatlon In ternationale des Philatéllstes, M. P. J. Maignée met zijn secretaris Dr. Louis Goldberg. De heer L. van Essen, voorzitter der vereepl- ging, heette Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. De Wilde, en de verdere aanwezigen welkom. Hij wees er op, dat de vereenlglng van Nederlandsche phllatelisten heden een gouden jubileum viert. Nog altijd heerscht de foutieve meenlng, dat postzegel* verzamelen een jongensllefhebberij is. Hierna sprak Zijne Excellentie Mr. de Wilde. De Minister begon het bestuur der vereenlglng geluk te wenschen met dit gouden jubileum. Waar vroeger de postzegel slechts een bewjjsje was, dat men de verschuldigde port voor een brief betaald had. Is t niet het minst aan de verzamelaars te danken, dat men meer op het ulterlijk der zegels ging letten. Dezen toch wil den er een voorwerp van schoonheid in zien. Ze wilden er een zeker kunstgenot van uit laten gaan, dat het publiek zou verheffen. Maar, ver volgde de Minister, men moet niet uitsluitend letten op het uiterlijk der zegels; men moet ook denken aan de motieven, die ertoe geleid hebben een nieuwen zegel uit te geven. Ideere nieuwe uitgifte is niet om het den verzamelaar* lastig te maken. We denken slechts aan den lucht-postdienst; uit propagandistisch oogpunt was het zeker gerechtvaardigd, dat men hier nieuwe zegels voor uitgaf. De staat handelt vol komen in het landsbelang, door weldadlgheida- zegels uit te geven. De Staat heeft dan ook altijd gezorgd voor een goede verhouding met de vereenlglng. Spr. eindigde met den wensch, dat de vereenlglng ta de komende Jaren mocht bloeien en de tentoon stelling volkomen aan de gestelde elschen zal beantwoorden. V In den afgeloopen nacht om streeks half vier is midden in de ge meente Assen nabij de Markt een groote zes-wielige vrachtwagen uit Hoogezand, geladen met papier, te water gereden. Geboren in 1854 in Haselünne, het oude ves tingstadje in het toen nog bestaande Konink rijk Hannover, bezocht hjj het Gymnasium al daar. De annexatie van Hannover door Prui sen had echter, gelijk bij zoovelen zijner land- genooten ten gevolge, dat hij zijn toekomst zocht bulten de landsgrenzen. De drle-jarige diensttijd in het strenge Pruisische leger werd nj. door de oude onafhankelijke Welfenbevol- een vernedering gevoeld, en aanzien- »t getal dergenen die er de voorkeur aan gaven den vaderlandschen grond te ver laten, om in vrijheid elders hun geluk te be proeven. In het eigen land hem aangeboden betrekkingen vermochten niet in het plan van den jeugdigen Dreesmann eenlge verandering te brengen. Alleen ter wille zijner moeder kon hij ertoe besluiten zijn oorspronkelijk voorne men, naar Amerika te gaan, op te geven. En zoo geviel het dat hij in 1871, gelijk vele ande ren naar Holland trok om zich te vestigen in Amsterdam ter opleiding in den Manufac- turenhandel. Na 7 jaren in betrekking te heb ben gewerkt, gevoelde hij zich bekwaam zelf standig een zaak te openen, en boven belang rijke hem geopende vooruitzichten, die hem echter geen onafhankelijkheid boden, gaf hij er de voorkeur aan op kleine schaal geheel voor zichzelf te beginnen. In het jaar 1879 gehuwd met mej. Helene Tombrock, werkte hjj in zeer snel tempo zijn zaak omhoog, om zich in 1888 te associeeren met zijn zwager den heer W. Vroom. Hiermede was de firma Vroom en Dreesmann gesticht, en dank zij de voortva rende samenwerking dezer beide in geheel ver schillend opzicht begaafde mannen, namen de zaken een hooge vlucht. Met groote regelmaat verrezen in de belangrijkste plaatsen van ons land de filialen, en geleidelijk aan werd het geheel uitgebouwd tot het groote concern dat men heden ten dage kent. Tot 1901 bleef de heer Dreesmann woonachtig te Amsterdam. De gezondheid van een zijner kinderen voerde hem naar Bussum, waar h|j tot vandaag toe gebleven is. Zijn nieuwe woonplaats had al spoedig zijn warme belangstelling, en na eenlge jaren werd hij gekozen tot lid van den Bussumschen Ge meenteraad, die in tneenig aakelijke aangele genheid van zijn voorultzienden blik en hel der doorzicht profiteerde. Bovendien interes seerde hij zich, evenals tevoren in Amsterdam, voor tal van organisaties op Charitatief en So ciaal gebied. Geheel bijzonder is daarbij zijn belangstelling geweest voor het ziekenhuiswe zen in de plaats zijner Inwoning en vooral in de jaren, toen hij zich uit het actieve zaken leven meer en meer terugtrok, heeft hij met onverflauwden ijver zich aan het welzijn der tot een modelziekenhuls uitgegroeide Sint Ge- radus Majellastlchtlng gewild. De heeh-Dreesmann die nog steeds een goede gezondheid geniet, en nog niets van zijn oude Om half een werd In De Boterbal de Zulvel- tentoonstelling geopend door dr. L. T. G Schey Rjjkszuivelconsulent, die voorzitter van de com- missie dezer tentoonstelling was. De genoodigden die aan de koffietafel in het Slot Purmersteijn hadden aangezeten, waren hier de eersten, die de tentoonstelling bezich tigden. De tentoonstelling waaraan tevens de kaas- en boterkeuring van de Twee Bonden van zui velfabrieken in Noord-Holland was verbonden, gaf een overzicht van hetgeen in de zuivel fabrieken en door de zelfkazende en zelfkar- nende boeren wordt vervaardigd en het gebied van kaas en boter. Eenlge stands over de hygiëne by de melk veehouderij en over de voeding van het vee luisterden de tentoonstelling op, terwijl aardige meisjes van de Huishoudschool een keur van kaasgerechten demonstreerden. Den genoodig den werden kaasbolletjes en beschuitjes met kaas aangeboden. In de 3000 M2, groote tentoonstellingshal op het Loolersplein werd daarna de uitgebreide tentoonstelling van tuin- en akkerbouwproduc ten fruit, bloemen, handel en industrie geopend. Na een welkomstwoord van den heer A. Vlaar sprak de heer D. Koolmans, lid van de Tweede Kamer de openingsrede uit, waarin hjj er vooral op wees, dat liefde tot den arbeid de resultaten afwerpt, die deze tentoonstelling laat zien. We hebben de groote hall doorgewandeld en geconstateerd, dat hier het puikje van den land- en tuinbouw tentoongesteld is. De akker bouwproducten zijn in een kunstzinnige deco- ratleven stand geëxposeerd. Bijzonder smakelijk zien de stands van fruit en groenten er uit. Er is voorts een stand van de in deze streek toenemende bijenteelt, ter wijl bijzondere aandacht verdient de uitgebreide bloemenstands. waarin de dahlia in vele soor ten en kleuren domineert. Reeds velen maakten gebruik van de gelegen heid deze tentoonstellingen te bezichtigen. Na tuurlijk heeft de handel en Industrie van Pur merend hier ook diverse stands In beslag ge nomen. MADIOEN, 6 Sept. (Aneta) In den laat sten tijd zijn in de omgeving van Madioen rampok-partijen gepleegd, welke van zoo ern stige aard waren, dat extra politiehulp moest worden gezonden. Heden werden wederom nieuwe gevallen ge meld, nl een overval te Magetan, bjj den loerah van Wiroredjo, die zwaar gewond werd Een rampokker, door een piek gewond, werd gearresteerd. Eveneens geschiedde een overval in de dessa Sidoredjo, afdeeling Doengoes, in bet regent schap Madioen, waaraan dertig rampokkers deelnamen. Zij maakten een geldsom van cir ca f 200.buit. Een fiewman werd zwaar ge wond. Nog werd een overval gemeld uit de dessa Bandjaredjo, afdeeling Oeteran, welke echter mislukte. De patih te Magetan arresteerde zes ram pokkers, onder wie de hoofdman der bende, een hadji, oud-dessa-hoofd, drie leden van *n dessabestuur en twee dessalieden. Een vroolijk zonnetje gaf de kwistig met bloe men. groen en dundoek versierde stad een nog feestelijker aanzien. Uit alle richtingen en met allerlei voertuigen kwamen in de eerste ochtenduren reeds veel feestgangers naar Purmerend, om zich, na een korte wandeling door de versierde straten en langs de welverzorgde étalages, naar het Slot plein te begeven, waar het oude slot „Purmer- stein” was opgetrokken te midden van een middeleeuwsche entourage. In de ridderzaal van het Slot hadden rich tegen 10 uur circa 150 genoodigden verzameld, die daar door het gemeentebestuur ontvangen werden. Nadat Z. Exc. Minister Mr. J. P. Oud was gearriveerd, nam burgemeester H. Cramwin- ckel het woord, er op wijzende, dat het de Markt is, die Purmerend een bron van bestaan gaf. Hij heette Minister Oud als vertegenwoor diger der Regeering en als oud-Purmerender hartelijk welkom; Jong en oud aldus spr. stelt het op prijs, dat een oud-Purmerender zoo*n vooraanstaande plaats in de Regeering inneemt. Na alle andere autoriteiten welkom te heb ben geheefen, uitte spr. woorden van dank aan allen, die aan de voorbereiding van dit féést hadden medegewerkt, speciaal de heeren Van Baar en Vlaar, resp. oud-voorzitter en voor zitter van het Hoofdcomité. Ook de heele be volking van de stad dankte spr. voor den mo- reden, financieelen en daadwerkelijken steun ge durende deze dagen van voorbereiding. Pas nu na 11 Jaar burgemeester te zijn geweest, had hij zijn burgers leeren kennen; in de laatste 40 uren was ontzettend veel werk verzet door heel de bevolking. Na zoo n voorbereiding kan het niet anders of het feest moet slagen. De voorzitter van het Comité, de heer C. Vlaar, sprak hierna een welkomstwoord en bracht hulde aan burgemeester Cramwlnckel voor zijn medewerking. Ook heette hij den minister, het Kamerlid D. Kooiman, de geestelijke reldlijke autoriteiten welkom, waarna beste wenschen uitte voor het welslagen van de festiviteiten. Het vermoeden is gewettigd, dat hier brand stichting in het spel is. De heer W„ die zeer onder den Indruk is van het gebeurde, heeft verklaard, dat een geldtrommeltje, inhoudende een bedrag van ongeveer honderd gulden, is medegenomen, terwijl uit het kasregister, dat In den winkel Staat, eenige guldens zijn ont vreemd. De dief moet van de omstandigheden der familie W. goed op de hoogte zijn geweest. In het vertrek waren geen sporen van een worsteling tusschen den dader en het meisje aanwezig. Het is zeer wel mogelijk, dat het meisje door den rook is gestikt. Uitwendig was haar niets aan te zien. De sectie op het lijk zal moeten uitwijzen of het meisje geworgd is. De Drentsche Hoofdvaart maakt in de stad een flauwe bocht. De weg loopt langs het ka naal en het schijnt dat de chauffeur de bocht niet heeft bemerkt, zoodat de wagen rechtuit in de Drentsche Hoofdvaart reed. De omwo nenden hoorden een geweldigen slag. Het bleek dat het groote gevaarte, dat met vrij veel snel heid moet hebben gereden, midden in het ka naal was terecht gekomen. Doo» de zwaarte was het voertuig geheel onder water verdwenen. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om zoo mogelijk hulp te verleenen. De hulp middelen, waarover men In Assen beschikt, waren echter niet van dien aard, dat men den grooten wagen kon lichten. Met heel veel moei te gelukte het het voorste gedeelte van den wagen omhoog te trekken. Nader wordt gemeld, dat dr. M. Maurltz van den Ongevallendienst later slechts den dood van het meisje kon constateeren. De familie W. was op het oogenblik, dat de verschrikkelijke ontdekking werd gedaan, af wezig. Zij waren bij vrienden op bezoek. Huw doëhter was thuisgebleven om op de Jongere kinderen der familie te passen. Dezen hebben rustig doorgeslapen en niets bemerkt van het geen zich in de kamer moet hebben afgespeeld. Waarschijnlijk is toen een of ander kleedlng- stuk aan het smeulen geraakt, want om half tien ^avonds ontdekten voorbijgangers, dat er brand in genoemde kamer was ontstaan. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die echter niet behoefde op te treden, daar de voorbijgangers het huis reeds waren binnengedrongen en het vuurtje hadden ge- bluscht. De kamer stond vol rook. Een achttienjarig meisje, een dochter van den heer W., dat op de divan te rusten lag, is daardoor bewusteloos geraakt. Het meisje werd onmiddellijk binnengedragen by den heer T. J. Rohlfs, Anegang 17. Ook de acht- en vijfjarige dochtertjes van den heer W., die sliepen op een kamer gelegen boven die waar de brand ontstond, werden bij den heer R. ondergebracht. De toestand van het achttienjarig meisje was zeer ernstig. Geneeskundige hulp werd onmid dellijk Ingeroepen. Tot laat in den avond bleef men bezig met zuurstofapparaten. Omwonenden hebben niets bijzonders in de woning der familie W. bespeurd. Evenmin had den zij, voor zoover tot nu toe bekend, Iemand het huis der familie zien verlaten. In het belang van het onderzoek kon nog niets worden mede gedeeld omtrent de identiteit van den vermoe- delljken dader, doch wel schijnt de politie eenlge aanwijzingen te hebben. Het brandje was reeds gebluscht, voor brandweer ter plaatse arriveerde. Het zal groote moeite keMeif-HëK «Waren w«M gen uit het kanaal te halen. Hedenochtend zoif* men zulks trachten te doen. De wagen was r.iéP5 verzekerd, de lading wel. geregisseerde openluchtspel, waarin verhandeld wordt het door Johan van Egmond aan Pur merend verleende privilegie van het marktrecht. De opvoering van dit spel neemt ongeveer twee uren in beslag; het is een spel van kleu ren, rhythme en muziek. We maken kennis met Purmerend in de tijden der Hoeksche en Kabel- jauwsche twisten; Jan van Egmond heeft Pur- mereinde enz. van Afaxlmlllaan ten geschenke gekregen en zal het welvaart en bloei brengen. We zien een en ander ten tooneele in casu het plein van het slot. We zien de burgers, den schout en schepenen; de veemarkt, de oud- Hollandsche dans en alles wat daarbij komt. De kiezentrekker, de man op het schandblok, de voorbijtrekkende comedianten enz. enz. De muzikale illustratie van het spel wordt verzorgd door een koor met orkest onder lei ding van den heer Ettena. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het spel, vooral wat de muzikale illustratie be treft. ietwat te lang gerekt is. Overigens is het een kijk- en hoorspel, dat men met genoe gen aanschouwt. Het spel werd dezen eersten keer door eenlge duizenden bijgewoond, alsook door de meerge noemde genoodigden. Wegens het groote succes zal het heden en Zaterdag herhaald worden. Des avonds concerteerde het Stedelijk orkest. Het feestprogramma voor de komende dagen is eveneens zeer afwisselend. Purmerend is deze dagen een bezoek overwaard. gekomen. We gaan nu feestvieren; niet met voldaan heid over het verleden, maar om krachten te verzamelen voor de toekomst, waaraan we niet moeten wanhopen. Mijn allerbeste wenschen, aldus spr., verge zellen u in de toekomst; mogen de feestvier ders van een volgend marktjubileum dan kun nen zeggen; alle omstandigheden hebben zich ten gunste van Purmerend gewijzigd (applaus). Hierna werd op het Slotplein door het Ste- delijk Orkest het Wilhelmus gespeeld. Nadat ververschingen waren rondgediend, begaven de genoodigden zich naar de Veeten toonstelling OD de Veemarkt. tematlonale r- Nooit moet men aarzelen nemen. De beteekenls van dit feest is, dat door on derlinge samenwerking dit alles tot stand is BATAVIA, 6 Sept. (Aneta) De handelsbe- spreklngen tusschen de Nederlandsche en Ja- pansche delegatie verkeeren nog altijd in het zelfde stadium van afwachting, zoodat dage lijks naar nadere berichten van Japansche zijde wordt uitgezien. Aneta verneemt van welingelichte zijde, dat tegen het einde der week een nieuwe stimu lans valt te verwachten in den vorm van na dere instructies, waarop .spijkers met kop pen” kunnen worden geslagen. Donderdagavond heeft zich te Haarlem een drama afgespeeld, dat zich, naar wij vernamen, als volgt moet hebben toegedragen. De echtgenoote van den heer A. L. W., da mes- en heerenkapper, wonende in de Anegang 13, verliet met haar man het huls, maar daar voor onderzocht zij met een brandende lucifer een kist in de voorkamer op de eerste ver dieping. Het was Minister Oud een bijzondere vol doening, uitgenoodigd te zijn; zoo kon hij nog eens in zijn geboortestad vertoeven. Een feest als dit mag gevierd worden, omdat we daaruit de kracht moeten putten voor de toekomst, ondanks de moeilijkheden van nu. Spr. schetste de veranderingen, die Purme rend als marktstad in den loop der eeuwen heeft meegemaakt. De stad kreeg 450 jaar ge leden een vischmarkt; daarna een botermarkt en een kaasmarkt. In spr.'s jeugd was deze laatste vooral van belang. Het stadhuis moest Indertijd verrold worden om ruimte te Krijgen voor de kaasstapels. Thans heeft weer de kaas markt plaats moeten maken voor de kaasbeurs en de plaats, waar voorheen de gracht rond het slot liep, wordt nu ingenomen door de nieuwe pluimveemarkt. De afslagvereenlging P.BTO, is tot groote ontwikkeling gekomen. Dat alles is tot stand gebracht door samen werking tusschen de verschillende takken van bedrijf in en rond Purmerend. Zoo moet het ook in de toekomst gaan; autarkie kan slechts leiden tot doorgaande ver arming van heel de wereld. Er moet komen in- samenwerklng en vrij ruilverkeer. __La maatregelen te In de cabine vond men toen de lijken van twee personen. Dit waren de 38-jarige chauf feur Roelof Wayer uit Hoogezand en de 4*- jarige kapper Gerrit Lokken uit Foxhoi (ge- meente Hoogezand). Beiden waren gehuwd en laten een gezin met reap. 2 en 4 kinderen achter. Dokter G. R. Nienhuis, die onmiddeiltjk ge waarschuwd was, kon slechts den dood con stateeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5