Rusland den Volkenbond? I r I I I heden Het nieuws van Nederlanders be schuldigd De zaak-Rintelen De staking breidt zich uit I in I AMERIKA EN RUSLAND DE BAROMETER s TOELATING ZOO GOED ALS ZEKER Redevoeringen te Neurenberg Kabinetscrisis in Spanje? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 274 Minister Barthou Ook Rosenberg spreekt De autoriteiten tijdens de opening van den partijdag der N. S. D. A. P. te Neur Barthou in actie Eerst wanneer alle textielfabrieken Ook leveranties aan Duitschland •nde materiaal Macht wegens te De Europa-rondvlucht Achttien vliegtuigen te Parijs Reeds vyf dooden RUSSISCH VLOOTBEZOEK AAN POLEN Russische spionnen ge- '3 2 grepen Tramstaking te Tokio Toestand zeer gespannen Een ingeslikt papier A De trams rijden echter Zal men van een proces af zien? Barthou als promotor der Sovjets Het treinongeluk te Glasgow Darré over steun aan de boeren handhaving van den export Zy zouden eveneens een rol ge speeld hebben bij de Ameri kaansche wapenindustrie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Von Papen Stakers eischen hulp politie Onderhandelingen over de schul den vastgeloopen JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Zakmessen roestvrij Het Weer 1 34 der. AN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 Het eerste buitenlandsche bezoek van de Russische vloot is gebracht aan de Poolsche haven Gdynia. Hierboven een der groote eenheden in de haven Er zou geen volt zyn voor 'eengu hoogverraad Polen eischt echter voor zich den permanenten zetel in den Volkénbondsraad op uifiiiiiiHHiiiiniiiiiiiiniiim ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel zv’n gesloten, zal men arbitrage aanvaarden Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 y... 1 Meenlngsverschll tusschen Ned.-Indlë en Japan handelspolitieke Stand op Zaterdag 9 nar «apu 1SSJS Vorige stand: TOM. komen of de regeering reeds vóór de Cortes- büeenkomst haar ontslag zou indienen. Redevoeringen van Darré en Rosenberg te Neu renberg. Hitler inspecteert 180.000 leiders der part(j-organisatie. NEURENBERG, 7 Sept* (V. D.) De Dultschi gezant te Weenen, Von Papen, is vanmorgen per vliegtuig uit Saarbruecken naar Neurenberg vertrokken. Te half twaalf is hij daar aange komen. Zooals gemeld werd, is zijn „ziekteverlof” juist nog verlengd I Verder heeft Hitler Vrijdagmiddag een „wa penschouw" gehouden over 180.000 leiders van de nat.-soc. partij-organisatie, onder wie zoowel gouwleiders als huiswachten. Kapitale boerderij afgebrand te Oerie. Overval op een bejaard echtpaar te Bornebroek. Extra-hulp aan werklooxen; RUksbUdrage voer 1935 met f 1M.OOO verhoogd. Jhr. mr. D. J. de Geer is op medisch advies af getreden als hoofdredacteur van „De Neder lander”. 30 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD WASHINGTON, 7 Sept. Op initiatief van Roosevelt is de arbitragecommissie voor bet textielconflict heden in eerste zitting bijeenge komen. De commissie heeft bekend gemaakt. dajjLzlj zoo spoedig mogejjk met de slakenden in contact zal treden en het onderzoek zal in lelden. Reeds hebben Gorman, leider van het sta- kingscomité, en Sloan, leider van den patroons bond in de textiellndstrie, toegestemd, binnen zes uur met de commissie te vergaderen. „Slechts op die wijze”, aldus Gorman, „kun nen rust en orde in de staklngscentra worden gehandhaafd. Wanneer afgevaardigden der vak- vereenigingen politloneele functies uitoefenen, zullen geen nieuwe gewelddaden plaats vinden.” De autoriteiten beschouwen deze verklaring echter als een kolossale uitdaging van het ge zag en de openbare meening. De voorzitter van den Industrieelen Raad voor de Zuidelijke Staten. Edgerton, heeft nan Roosevelt getelegrafeerd, dat de staking in de katoen-industrie klaarblijkelijk meer gencbt Is tegen de NRA-code, dan tegen de werkgever» TOKIO, 7 Sept. (V. D.) Het tram- en bus- verkeer. waarvoor vrijwilligers en gemeenteper- soneel in dienst zijn genomen, Is thans vrijwel nomaal. Men verwacht, dat de algemeane sta king nog eenige dagen zal guxen. Indien geen arbitrage tot stand komt. Een viertal Sovjet-Russlsche spionnen, twee, mannen en twee vrouwen, zijn gisteren bij hun aankomst in de haven van Constanza gearresteerd. Toen de Roemeensche detectives tot arresta tie overgingen, gebeurde er iets «onderlings. In de wandelgangen van het Volkenbondsge- bouw werd er In dit verband vanmorgen de aandacht op gevestigd, dat de Russische eisch voor een permanenten zetel op oudere rechten steunt. 1 l_ Wat de houding van Polen betreft merkt men op, dat de Poolsche delegatie zich geenszins vijandig zal tqonen ten opzichte van Ruslands opneming in het Geneefsche Instituut. Polen zal echter den eisch stellen, dat zijn seml- pennanenten zetel in den Volkenbondsraad zal worden gewijzigd in een permanenten zetel. De Poolsche regeering motiveert dezen eisch door te wijsen op Islands geografische ligging en ontwikkeling. De in den Volkenbondsraad vacante per manente zetel is echter sedert de oprichting van den Volkenbond toegedacht aan Rusland Een der vrouwen, een opvallend mooi meisje, trachtte een stuk papier in te slikken, dat In structies in codeschrift bevatte; na "n wor steling was ZU echter genoodzaakt het papier uit te spuwen. De Roemeensche geheime dienst is er in ge slaagd. het bericht te ontcijferen, alsmede de andere documenten, die de gearresteerden in hun bezit hadden. Hieruit bleek, dat het gearresteerde meisje belast was met een belangrijke missie in Parijs. Brussel en Warschau en van de Sovjet-auto- riteiten de beste aanbevelingen medegekregen had. PARIJS, 7 Sept. (V. D.) Vanavond om 5.10 uur kwam hier als eerste der deelnemers aan ae Europa-rondvlucht de Dultscher Junck aan, een minuut later gevolgd door Francke. Om 6 uur waren 18 vliegtuigen geland. De Duit- scher Tem heeft na een noodlanding by Ber lijn opgegeven. De Pool Blonczinski zal eerst Zaterdag uit Berlijn naar Keulen starten. Zijn landgenoot Karpinski verblijft nog te Gueste- biese, waar hjj een noodlanding heef: verricht. De vlucht gaat van Parijs verder over Bor deaux, Peau, Madrid en Sevilla naar Afrika. De toelating van Rusland tot den Vclkenbond zoo goed als zeker. Polen eischt echter voor zich den permanenten zetel in den Volken bondsraad op Er 1» te Weenen sprake van, dat van 'n proces tegen dr. Rintelen zal worden afgezien. x Vier Sovjet-Russlsche spionnen te Constanza (Roemenië) gearresteerd. Ondanks de waarschuwing van den sta kingsleider Gorman om geen gewelddaden te plegen worden de werkwilligen nog steeds door de stakers geterroriseerd. Om nieuwe bloedige botsingen te vermijden, zooals die zich vooral gisteren In Carolina hebben voorgedaan, heeft Gorman van president Roosevelt geëischt. dat uit de leden der bij de staking betrokken vakvereenigtngen hulppolitie zal worden gerecruteerd VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, droog behoudens ge ringe kans op onweer, warmer. Verdere vooruitzichten: Toenemende kans op onweer. Zon op 6.23 - onder 732 - Licht op 8.04 Maan op v.m. 5.44 onder nam. 7.03 9 September Nieuwe Maan r GENEVE. 7 Sept. (Reuter) Vol gens de gesprekken in de wandel gangen te Genève, zal de toelating van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond vermoedelyk geen groote moeilijkheden teweegbrengen, niet tegenstaande het verzet hiertegen van zekere landen, in het bijzonder van Zwitserland. r over de scheepvaartkwestie. Dr. J. A. Nederbragt benoemd tot voorzitter van den Havenraad voor Danzig. Te Amsterdam is overleden pater J. G. -van Breda O. F. M., pastoor van de Boomskerk. Ernstig verkeersongeluk te Amersfoort; een persoon zwaar gewond. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, die heden voor bijwoning van de Raadszitting in Genève aankwam, had reeds op het perron een kon maar vriendschappelijk onderhoud met den leider der Britsche delega tie, Eden. Barthou h^d vervolgens een bespreking met den Tsjechoslowaakschen minister Benesj Tus- schen de twee ministers bleek volkomen over eenstemming te bestaan niet alleen over de problemen, voortspruitende uit de toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond, maar ook over het Oostelijk Locaraopact en den toe stand in centraal-Europa. Tijdens de zitting van den Volkenbondsraad was heden het eenige belangrijke punt, het besluit om het Chacocun- fllct te verwijzen naar de Assemblee. Na de zitting van den Volkenbondsraad bood de secretaris-generaal van den Volkenbond. Avenol, een lunch aan aan Barthou. Enen, Alolsi. Beek (Polen), Benesj. Vascocellos (Por tugal) en Najera, den chef van de Mexicaan- sche delegatie. Na afloop had Barthou gele genheid besprekingen te voeren over de kwes tie, waarop in Genève thans aller aandacht is gevestigd. n.l. de toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. Om 4 uur arriveerde de Poolsche minister Beek In den zetel der Fransche delegatie. Da leden van den Volkenbondsraad zullen waarschijnlijk morgenmiddag ren 5 uur veiga- deren bij den secretaris-generaal van den Vol kenbond, om in het licht der dan plaats ge had hebbende besprekingen te beraadslagen over de procedure voor de toelating van'Sovjet- Rusland. Barthou had ook nog een onderhoud met Cen gedelegeerdevan Argentinië, Cantilo. die ten aanzien van/de toelating van Rusland een ze- .^»U8«nnnilirli1 aan den dag schijnt te leggen. Nochtans beeft Cantilo geen instructie ontvangen, om zich tegen de toelating te ver zetten. WEENEN, 7 Sept. Inzake het verhoor dat door de politie tot dusverre Dr. Rintelen is af- genomen, wordt bekend dat Dr. Rintelen ver klaard heeft, dat hij half JuU voor zijn gewone vacantle In Weenen was aangekomen en tevoren de officieele instanties daarvan in kennis 1 ad gesteld. Tijdens zijn verblijf in Weenen. waarna hij naar zijn zomerverblijf had willen gaan, bad hU herhaaldelijk getracht door bondskanselier Dr. Dolfuss te worden ontvangen. Daar de bondskanselier het toen echter buitengewoon druk had, was het hem niet gelukt een per- soonlyk onderhoud te hebben met Dollfuss. Dit onderhoud was eindelijk bepaald op een der dagen tusschen 23 en 25 Juli, maar op 25 Juli had >et onderhoud nog niet plaats gevonden. Voorts heeft Dr. Rintelen uitdrukkelijk ver klaard, dat hij In geen enkel opzicht op de hoogte is geweest van de voorbereidingen tot den opstand en dat hij eerst iets over den putsch had vernomen in hotel Imperial, toen de op stand reeds in vollen gang was. Daar de verlammingsverschijnselen bij Dr.. Rintelen nog niet geheel verdwenen zijn, zon hij zjjn verklaringen tot dusverre nog slechts hortend en met groote moeite afleggen. In welingelichte kringen verluidt dat het materiaal tegen Dr. Rintelen niet voldoende Is om een aanklacht wegens hoogverraad te recht vaardigen. Men neemt derhalve aan. dat geen Proces gevoerd zal worden tegen Dr. Rintelen. NEW YORK, 7 Sept. Gorman, de sitter van hei stakingscomite heeft ver klaard, dat de vakvereenigingen der textiel arbeiders niet eerder In arbitrage zullen toe stemmen, dan wanneer alle textielfabreikn gesloten zijn. Practlsch beteekent dit, dat de poging van president Roosevelt om In t conflict te bemiddelen als mislukt moet wor den beschouwd en dat de staking onherroe pelijk aal worden voortgezet. De nieuwe oogst is echter voldoende om het volk van brood te voorzien, zonder dat een beroep behoeft te worden gedaan op het buiten land. De Dultsche boeren zijn bereid elke ge- wenschte hoeveelheid landbouwproducten uit het buitenland toe te laten, als het Duitschland slechts mogelijk wordt gemaakt door den uit voer van Dultsche artikelen te betalen. Dat di’ geen grauwe theorie is, aldus Darré, hebben de handelsverdragen getoond, die met Neder land. Joegoslavië en andere landen zijn ge sloten. Hiermede heeft het natlonaal-socialisme volgens Darré de mogelijkheid geschapen voor een nieuwe ordening van de volkomen vast geloopen handelspolitieke verhoudingen in Europa. Verder werd heden het woord gevoerd door ..rjjksleider” Alfred Rosenberg over het thema: De opstanding van de jeugd in de werekl. Ach tereenvolgens huldigde hij de nationalistische bewegingen in Turkije en Italië, terwijl hij sprak van de knechting van het Russische volk door een modern bewapende dictatuur. De Dultsche jeugd aldus Rosenberg dient reeds spoedig deel te nemen aan den strijd voor een vrij Duitschland en „voor de innerlijke vorming van den Duitschen mensch, om het werk voort te zetten, dat reeds thans in wereld historische beteekenls belichaamd is door de geheele Dultsche natie.” Tijdens en na de tweede bijeenkomst van den gemeenteraad van Vitoria, welks leden door den gouverneur benoemd zijn, kwam het tot ernstige Incidenten. Van de 27 raadsleden waren slechts 9 aan wezig. Na de vergadering Werden zjj door de ^91 ten verzamelde menigte gemolesteerd. Vervolgens deed de menigte een aanval op het partijgebouw van de radicaal-sociallsten waarbij van traangasbommen gebruik werd ge maakt. Politie herstelde de orde, met behulp van de vuurwapenen, doch niemand werd gewond. Een aantal personen werd gearresteerd. NEURENBERG, 7 Sept (DJtB.) Walther Darré, Duitschlands ryksboerenlelder, heeft In een rede op het partijcongres te Neurenberg er deö hadruk op gelegd, dat het nationaal-socla- lisme zich de redding van den Duitschen boer als een der voornaamste grondbeginselen ten doel stelt. Als duidelijk bewijs voor het beginnend her stel van den boerenstand wees Darré op de ver mindering van het aantal publieke verkcoper. van landbouwgronden en op de verdubbeling van de stortingen by de spaarkassen in de dor pen. Het waarborgen van ’stands onafhankeiyk- heid in economisch opzicht beteekent echter geen volledige isoleering. By de tegenwoordige situatie in zake deviezen is de behoefte aan in voer van levensmiddelen en voedermlddeleu voor Duitschland van heel groote beteekenls. MADRID, 7 Sept. De blnnenlandsch-poll- tleke toestand in Spanje is thans zóó gespan nen, dat een kabinetscrisis spoedig to verwach ten Is. De minister-president Samper zou be sloten zyn neg vóór de bijeenkomst van de Cortes af te treden. De kabinetsraad kon gis teren evenwel nog niet tot overeenstemming Onderhandeingen tn—chen V. 8. en Rusland over de schulden vastgeloopen. Kabinetscrisis in Spanje? Staking in de Ver. Staten breidt xich nog steeds uit; Roosevelt’s bemiddelingspoging mis lukt; stakers eischen hulppolitie. De Minister van Arbeid, Miss Perkins. h»eft in een pers-lnterview uiting gegeven aan de hoop, dat de staking spoedig zal eindigen Het aantal stakers Is vandaag met ongeveer 30.000 toegenomen. Eenige textielfabrieken «yn gesloten. Andere fabrieken daarentegen rijn weer geopend. Het ziet er naar uit, dat arbei ders uit de verwante industrieën zich by de staking zullen aansluiten, o.a. ongeveer 30 000 in New-Jersey. Intusschen breidt de staking zich nog steeds uit. Te Dighton in Massachussets is de staat van beleg afgekondlgd, terwyi in alle straten van Nieuw Engeland de arbeiders In staking zyn gegaan. Men telt thans 400.000 stakers op 700.000 ar beiders. De werkgevers, die eerst meenden, dat niet meer dan 15 procent van de werklieden zouden gaan staken, verliezen thans veel van hun zelf verzekerdheid. Toch handhaven zij nog bun houdng WASHINGTON, 7 Sept. (V.D.) Bij het gisteren voortgezette onderzoek van de Se naatscommissie, die een onderzoek instelt naar de Amerikaansche wapenlnoustrie, hadden de verhooren, nadat deze den vorigen dag de Zuld- Amerikaansche staten betroffen, betrekking op Europa. By het voorlezen van brieven uit de particu liere archieven van de Electric Boat Company kwamen ter sprake de pogingen om zaken te doen in Spanje. Italië, Roemenië, den Balkan en andere Europeesche lanoen. welke pogingen niet altyd succes hadden. By deze pogingen werd de aandacht gevestigd op een markies, die zooals de heer Carse verklaarde, „als een prins rondliep” en op een te Parys wonenaen Neder- landschen officier, die op zeer listige en ver nuftige wyze zyn diensten verleende. By de verdere verhooren kwamen ter sprake wapenleveranties aan Duitschland. In 1934 heeft de heer Spear van de Electric Boat Company den Paryschen agent van deze maatschappy geschreven over de vestiging van een agent schap voor het zgn. Davis luchtafweergeschut Zooals aeze agent in een antwoordbrief mede deelde, was hij echter niet in staat zyn per soonlijke aandacht aan deze zaak te geven, daar hij reeds agent was van de Bergmann Ge sellschaft te Beriyn, welke dergelijke wapens kon fabriceeren en welke inderdaad al of niet in stryd met het Verdrag van Versailles geschut voor onoerzeebooten voor de Dultsche regeering vervaardigde. In 1929 had deze zelfde agent een veront waardigden brief geschreven aan den heer Carse, waarin hy mededeelde, dat zyn collega’s in Nederland Duitschland hielpen aan zyn ver plichtingen te ontkomen en dat een lange lijst van wapenfabrikanten In Nederland feitelijk Dultsch waren en dat het geheel een groote camouflage was. In dit verband werd de naam genoemd van een Ingenieur te 's-Gravenhage. Verder spreekt deze agent te Parys over de „Navy League” in Nederland, welke hy in 1920 zegt te hebben gesticht en waarvan hij net eenige eerelld is. Deze „League” zou onder zyn Invloed streven naar het doen bouwen van on- derzeebooten voor de verdediging van Neder- landsch Ooet-Indië. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaer f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem 760 LONDEN, 7 Sept. (Reuter) In den afge- loopen nacht zyn nog twee vrouwen, die bij het treinongeluk te Glasgow gisterenavond ernstig gewond werden, overleden. Hedenmorgen is ook de machinist aan zyrf verwondingen bezweken, zoodat het aantal dooden thans reeds vyf bedraagt. WASHINGTON. 7 Sept. (Reuter). Naar het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken mededeelt, fijn de schulden-onderhan- dellngen met Rusland vastgeloopen. Onder staatssecretaris Moore verklaarde, dat de Ver. Staten tot de grens der concessies waren gegaan. Terwyi Moore weigerde zich verder over de onderhandelingen uit te laten verneemt Reu ter van goed ingelichte zijde, dat de schuld- discussles zyn mislukt, omdat Rusland aan drong op een leening van 100 millloen dollar en faciliteiten voor een crediet van een even groot bedrag. Naar gemeld wordt wilde Roosevelt wel cre- diet-facillteiten verschaffen voor firma’s in de Ver. Staten, die zaken wenschen te doen met de Sovjetregeerlng maar hij weigerde een leaning te verstrekken. -a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13