FIFTY-FIFTY Lading in brand Handelsoverleg met Japan De moord te Haarlem 15 cent. Dr. J. A. NEDERBRAGT Nu 20 voor ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 Vuurwerk ontplofte TE OBERAMMERGAU VAN 21-28 SEPT. O.m. de nieuwste auto-giro J HR. MR. D. J. DË GEER KERKDIEF BETRAPT OVERDRACHT RECTORAAT R.K. UNIVERSITEIT GEHEIME DISTILLEERERIJ JAARBEURS TE UTRECHT Verdronken Postvluchten Signalement van den dader Ontslag genomen als hoafdredac- teyr van „De Nederlander” De uitsluiting bij Coevorden De voedingsmiddelen worden duurder Het treinongeluk te Glasgow Meeningsverschil over de scheep- vaartkwestie Benoemd tot voorzitter van den Havenraad voor Danzig Propaganda-veldtocht ontworpen, om "tot de oprichting te komen Comité’» in verschillende plaatsen opgericht 37 arbeider» voor langeren tijd geschorst De „Grootekerk” kan drijvende gehouden worden Vier jongens kregen ernstige brandwond en Na achtmaal offerblokken te Maastricht geledigd te hebben BIJZONDERHEDEN OP DE „LUTO” HET ZUIDEN EN ZIJN VERDEDIGING BEGRAFENI SPATER ZOETMULDER Dokter adviseert WATÈRLINIEGEDENKTEEKEN Signalement van den dader Sporen. Vrouwelüke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal” Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest” veroorzaken, probeer dan eens één week De soldaat van 1914 BIJ VOLDOENDE DEELNAME PROGRAM: BIJWONING VAN HET PASSIESPEL Restaurant DORRIUS 9 eerste van den Zeven slachtoffers 23 Augustus 1934 werk „Waterlinie voor: De hoofdredactie berust thans bij een com- 4 Door de Ermelosche politie, in samenwerking met belastingambtenaren, is bij een inwoner van een der buurtschappen van Erfnelo, een geheime distilleerderij ontdekt. Een partij je never benevens een aantal onderdeelen van de installatie zenn In beslag genomen. „Het stemt intusschen tot voldoening, dat het afscheid van den heer De Geer als hoofdredac teur geen definitief afscheid is van de krant. De heer De Geer heeft namelijk toegezegd zjj het dan ook minder regelmatig, zijn mede werking aan .De Nederlander” te zullen blij ven verleenen. Wjj zullen dus zijn verzorgde bijdragen, die zich onderscheiden door een ge heel eigen cachet en een geheel eigen sfeer en die dikwijls een kwestie zoo merkwaardig hel der en scherp weten te stellen, gelukkig niet behoeven te missen.” ter wille v.» Uw keel Men bericht ons uit Tokio: De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verkaard, dat de voornaamste moeilijkheden by de handels onderhandelingen tusschen Nederlandsch-Indi# en Japan te Batavia is gelegen in de scheep- vaartkwestle. Het Indische gouvernement wenscht name lijk. dat deze kwestie wordt geregeld door on derling overleg der belde regeeringen, terwijl de Japanners op het standpunt staan, dat de zaak moet worden overgelaten aan de oelang- hebbenden zelf_ Hons wij kers om van een Waterl ganda-veldtocht In een vergadering te Amersfoortheeft de oud-Commandant van hêt Waterllniefort „Honswyk", Overste A. Captyh, medegedeeld, dat hy naar aanleiding van het initiatief der te komen tot de oprichting •liniegedenkteeken, een propa- fieeft ontworpen met het doe! ook in breede kringen, belangstelling en sym pathie te wekken voor dit bijzondere plan. Een WaterUnlp-gedenkteeken. zoo vervolgde hij, raakt de nationale, gedachte. Dat brengt verplichtingen voor ons mee. De natie b.v. moet deze gedffchte reeds by den ëfersten aan blik kunnen onderkennen. De voorstelling moet daartoe eenvoudig, duidelijk en gezond natio naal zijn. Dat kan. Wayt de WaterllnlegeeSt was dat ook. Uit de voorstelling zal dat blijken. Zoowel de bewoner van de landstreek als de gemobiliseerde soldaat komen daarin voor. Be volking en bezetting waren één. 1 Vrijdagavond Is de 19-jarige Scholten in het gemeentelijk zwembad te Zwolle verdronken. Dat zulks mogeiyk bleek ondanks het toezicht van een vrij groot badpersoneel, moet toege schreven worden aan de omstandigheid, dat de jongeman aan toevallen leed en na een par tijtje polo door een flauwte is bevangen. Dr. Nrfbrdzlj, die te hulp was geroepen, kon slechts den dood constateeren. Het signalement van den dader luidt: A. T. Ooaterhoff, geb. te Zeist 9-7-13 wonen de aldaar, leerling-ziekenverpleger, lang pl.m 1.80 M>, blauw of bruin colb. costuum, lang bleek gezicht, verm. gabardine regenjas. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van dezen persoon. De uitvoering wordt aan kunstenaars over- gelaten. ,J> Nederlandsche Kring van Beeld houwers" nam het contact reeds op. Tot slot gaf spr. nog een overzicht van de eischen waaraan de plaats moet voldoen waar het gsdenkteeken staan moet. Opnieuw beval hjj Schalkwijk aan. Zijn woorden vonden algemeen bijval. Vol vertrouwen in het welslagen ging de vergade ring uiteen. ,De Nederlander" van Donderdagavond^ be vat de mededeeling, dat jhr. .mr. D. J. de Cfeer op medisch advies «jntslag géhomen heeft als hoofdredacteur van het Jjlad. Het doet den scheidende wel leed, heen te moeten gaan, doch hy meent niet anders te mogen handelen, „al ware het slechts om voor mjjn overige zekere paraatheid te behouden”. „De Nederlander” zegt bij dit afscheid o.m Den geheelen nacht en dag is de Haarlemsche politie en ook die van andere gemeenten bezig geweest met de opsporing van den dader. Op den in de couranten van gisteren geplaatste oproep voor hen die iets van het geval afweten om zich bij de politie te riaarlem te melden, vernemen wij, dat allereerst zich de boven genoemde jongelui gemeld hebben. Deels waren de namen hiervan reeds bekend, maar van de overige nog niet. En om een volledig overzicht de brand uitbrak. Eerst was de politie bevreesd dat de dader over de Belgische grens zou vluchten omdat hj) in het bezit van een Bewijs van Nederlan derschap is, maar thans is men ervan overtuigd dat de jongeman" zich binnenslands schuil houdt. Niettemin «jjn alle grenskantoren ge waarschuwd en wordt een Sterke controle op alle naar het buitenland gaande vervoersmid delen uitgeoefend. Onder buitengewoon groote deelneming werd Vrijdagmoigen om 10 uur in de kloosterkerk der Paters Mtaderbroeders-Oonventueelen te Ur- mond, door den Hoogeerw Pater Carolus Hoyng, provinciaal, voor pater Albertu» Zoetmulder in leven rector te Hoensbroek (kloosterkolonie), plotseling te Nunspeet overleden, de Requiem mis opgedragen met assistentie van de pa- Requiem opgedragen met assistentie van de pa ters Ignatius, rector te Treebeek, diaken, Fortu- flatus, rector te Kaalheide, sub-diaken, en Dona- tus, recto» te Nunspeet. presbyter-asslstens. De teraardebestelling geschiedde daarna op het klooster-kerkhof. De agenda voor de komende week vermeldt: 9 September: Landdag in Bovenkerk. 9 September: Week-end Graalwachtleden in Den Haag. 9 September: Inwijding leidsters centra Haar lem en Amsterdam. 12 September: Cursus voor adsplrant-kruis- klnderleidsters in Hoogkarspel, 5.30 uur oude tijd. 15 September: Centrum vergadering Alkmaar. 4 uur. -«•» 16 September: Propaganda-fietstochten van uit de Graalwachten, in combinatie met de steden, door het heele bisdom. Bidden alle Graalwachtleden op 9 September eens extra voor de nieuw-ingewijde leidsters? Zijn alle deelneemsters aan de fietstochten al voorzien van Graalvlaggetjes en insignes? Zij zjjn nog te krijgen, maar het wordt hoog tijd! Hierboven het portret van den 21-jarigen kappersbediende A. T. Oosterhofjgeboren te Zeist, wiens opsporing door den com missaris van politie te Haarlem verzocht wordt in verband met den aldaar Donder dagavond plaats gehad hebbenden moord op een achttien-jarig meisje „De heer de Geer heeft (gedurende dien tijd) sterk aan de krant zjjn persoonlijk stempel ge geven, ondanks de omstandigheid, dat bij de meerhoofdige redactie het beginsel van de ano- nymiteit streng werd gehandhaafd. Het zijn vooral zijn onmlddellijke medewer kers, die weten, hoe dg heer de Geer aan ..De I Nederlander" zijn geheele persoon gegeven heeft. En hoewel zij weten, daarmede het gevaar te loopen, dat dientengevolge reeds het eerste nummer, waarvoor hij geen verantwoordelijk heid meer draagt, den heer de Geer niet wel-' gevallig zal zijn, stellen zij er prijs op de groo- ^e toewijding en trouw, waarmede hij ons blad gediend heeft, hier openlijk in het licht te stellen. Die toewijding en trouw kunnen door de lezers niet licht naar waarde geschat wor den.” missie, bestaande uit de heeren Dr. Ph. J. Iden- burg.' Prof. Dr. P. Lieftlnck, Mr. G. E. van Walsum en Prof. Dr. J. de Zwaari, terwijl als voorzitter van de commissie optreedt Mr. G. E. van Walsum. De „Oehoe" is op de uitrei» te Mena Matruh k aangekomen. (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft de opwaartsche beweging van het algemeen indexcijfer der groothandelsprijzen in Augustus aangehouden. De stijging t.o.v. de vorige maand bedroeg ruim 1J4 pCt Deze stijgende beweging komt geheel op rekening van de verhoogde prijzen van voe dingsmiddelen (stijging in totaal bijna 3 pCt.), terwijl in het cijfer voor de groep „industriee- le grondstoffen" geen verandering kwam. De prijsbeweging in deze groep was nogal uiteen- - loopend. Naast eenlge prijsverbeterii^T voor zil ver en tin. een verdere prijsstijging van ka toen (met 4 pCt.) en een 8 pCt. hooger gemid delde voor T-üzer, bleef de prijs van hout da len 4 pCt.). en werden zwavelzure ammo niak. petroleum en huiden resp. 6, 4 %n 2 pCt. goedkooper In de groep voedingsmiddelen kwamen tal rijke verschuivingen naar een hooger prijsni veau voor. Alle graanprijzen waren hooger dan de vorige maand, vooral maïs (13 pCt.) en tar we (12 pCt.) waren in prijs gestegen. Verder liepen de prijzen op van groene erwten en hooi (16 pCt.), eieren (15 pCt.), zemelen en peper (7 pCt.), rijst, melk, kaas en kalfsvleesch (5 pCt.), koffie en boter (3 pCt.). Op deze stij gende beweging maakten alleen cacao en thee, lams- en varkensvleesch met dalingen van resp. 13, 5, 10 en 4 pCt. een uitzondering van eenige beteekenis. Op zeer handige wijze werden reeds geruimen tijd de offerblokken der St. Lambertuskerk te Maastricht van hun inhoud ontdaan. Den da der kon men maar «Uet te pakken krijgen. Donderdagmiddag echter is het eindelijk ge lukt, den dief op heeterdaad te betrappen. Toen kwam iemand de kerk binnen, die zich onmiddellijk begaf naar een der offerblokken en oaarin met lijmstokken begon te „visschen”. De geposteerde rechercheur achtte toen zijn tijd gekomen en arresteerde den man. De dief bleek te zijn de 27-jarige Belg F. P„ wonende te Luik. Bij zijn aanhouding bleek, dat hij nog geld van den vorigen kerkdiefstal, gepleegd 30 Au gustus j.l. in genoemde kerk, in zijn bezit had. Teneinde in de St.‘ Lambertuskerk te stelen, kwam P. speciaal naar Maastricht over. In totaal zou hij zich acht maal aan diefstal van geld 'uit de offerblokken dezer kerk heb ben schuldig gemaakt en aldus een aanzienlijk bedrag ontvreemd hebben. P. Is ter beschikking van de Justitie gesteld. Van de 250 arbeiders, die Donderdag bij het kanaalgraven in het Zwlnderscheveld bjj Coe vorden zijn geschorst, zijn 37. hoofdzakelijk wo nende te Emmercompascuum, voor langeren tijd van de werkverschaffing uitgesloten. De Rijkslnspecteur voor de werkverschaffing heeft goedgevonden, dat de andere arbeiders Maan dag 10 September weer aan het werk gaan. De tarieven, welke aanleiding gaven tot de moeilijkheden, blijven echter ongewijzigd. Te genover de vertegenwoordigers, van het N.V.V., het C N V. en het R K. Werkliedenverbond in Drente, heeft de Rijkslnspecteur verklaard, dat hij wel bereid was een bespreking met hen te houden. De tarieven zouden echter niet ge wijzigd worden, terwijl ook het schorsingsbe sluit niet voor wijziging vatbaar was Bedoelde vertegenwoordigers hebben toen afgezien van een bespreking en de zaak doorge geven aan de leden van de contact-commissie Inzake werkverschaffingszaken uit die centra les. GLASGOW. 8 Sept. (Reuter). Het spoorweg ongeluk op het centraal-station te Glasgow heeft nog meer slachtoffers geëischt. Twee vrouwen en drie mannen zijn thans in het ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. Hiermede stijgt het aantal dooden tot zeven. De oorzaak van het ongeluk is nog niet op- gehelderd. Het schijnt, dat een wissel op een kruispunt heeft geweigerd of buiten dienst is geraakt. Tot de vele typen vliegtuigen, welke op de Luchtvaartentoonstelling, de „Luto", welke van 21 tot en met 30 September a.s. op het Malie veld te Den Haag gehouden zal worden, geëx poseerd zullen worden, zal ook de nieuwste auto-glro, de vleugellooze machine, behooren. Zooals bekend, is dit het toestel, waarmede op terreinen van minimum afmetingen gestart en geland kan worden, aangezien het onmid dellijk los van de aarde is en zoo goed als loodrecht kan landen. Is dit nieuwste type een novum voor Neder land. een ander vliegtuig, dat velen voor het eerst van nabij zullen kunnen beschouwen, is het watervliegtuig, de Fokker C.XIII, hetwelk het centrum zal vormen van de inzending van de Kon. Ned. Marine, van de Marine-Lucht vaartdienst te 'Den Helder. Naar Lloyds uit Port Soedan meldt, heeft het Hollandsche stoomschip „Grootekerk”, bestemd voor Hamburg en Rotterdam, dat gister te Port Soedan had moeten binnerJoopen, geseind, dat brand ontstaan is in de lading. Het vuur woedt nog voort, doch het schip wordt drijvende gehouden. Zooals reeds gemeld, wordt is Dinsdag de Jaarbeurs te Utrecht geopend. Zij wordt ge houden van 11—20 September. Blijkens een advertentie in dit nummer, zijn toegangskaar ten verkrijgbaar bjj de relsbureaux eh alle sta tions van de Ned. Spoorwegen. Aan Goodwin 6 Co. Als medicus wilt U mij wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Fifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij. door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en igjfsreen. die last heeft van keel-irri- tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif ty-Fifty sigaretten te rooken. daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze, moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Hoogachtend. -j. Gistermiddag omstreeks 1 uur speelde een viertal jongens in de Assumburgstraat te Be verwijk met overblijfselen van het vuurwerk, dat den vorigen avond na afloop van de Hard- draverijfeesten op de Meerkade was afgestoken. Zij hadden het gevaarlijke goedje in een kistje gedaan en vervolgens aangestoken. Er völgde een hevige ontploffing, waardoor de kin deren ernstige brandwonden opliepen, vooral aan het hoofd. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Dr. de Ree en Dr. Duterloo waren spoedig ter plaatse. Zij verleenden eerste hulp, waarna zij overbrenging van de kinderen naar het Roode Kruis Ziekenhuis gelastten, hetgeen lier ziekenauto geschiedde. Aanvankelijk werd gemeend dat de kinderen het gezichtsvermogen zouden verliezen, doch gelukkig bleek deze vrees later ongegrond. Zij zijn thans in het ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Hun toestand is bevredi gend. De Rector Magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen, Mr. E. van der Heijden, zal in de aula der R.K. Universiteit aan den Byieveld- slngel op Maandag 17 September 1934 des na middags te 4 uur verslag geven van de lotgeval len der Universiteit gedurende het afgelqopen studiejaar en daarna het Rectoraat overdragen aan den door het Bestuur der St. Radboud- stichtlng tot zijnen opvolger benoemen hoog- leeraar Mag. Dr. 'loannes Kors, O.P. Tot bijwoning yan deze plechtigheid worden alle belangstellenden door Rector en Senaat uitgenoodigd. In Tilburg. Breda. ’s-Bosch en Elnohoven is opgericht een comité inzake de verdediging van het Zuiden. De te voeren actie zal zich aansluiten bij het manifest van de burgemeesters in de beide Zui delijke provinciën, Brabant en Limburg. Het voornemen bestaat ook de vereenigingen „Ons Leger” en „Onze Vloot” uit te noodigen, het streven van deze beweging te steunen. gemaakt heeft. Inspecteur Keesom, die de brand het ontdekt heeft, vertelde ons dat deze ontdek king maar een kwartier later had behoeven te geschieden en het perceel met de personen die zich daarin bevonden, waren reddeloos verlo ren geweest. De brand woedde nj. in een kast, vlak naast de ingang van de voorkamer op de eerste verdieping. Door de spoedige ontdekking kon men nu de vlammen tijdig blusschen. want anders was de vlam langs de kastmuur. die tevens den achtermuur van de trap nsar boven vormt, naar de tweede verdieping geslagen en dan was de ramp niet te overzien geweest. Nu Is de trap nog vrij gebleven en heeft men daar langs de belde meisjes van 8 en 5 jaar, die op de tweede verdieping sliepen kunnen redden. Toen inspecteur Keesom met eenige jongelui het perceel binnendrongen, was dan ook zijn eerste werk de meisjes te redden en dit heeft hij ook toegeroepen aan de jongelui, die eerst het brandje wilde gaan blusschen. Inspecteur Keesom ontdekte den brand toen hij met zijn vrouw door de Anegang wandelde en rookwolk jes tusschen de kieren van de ramen aan de voorkant van het betrokken perceel zag opstij gen. Hij heeft onmiddellijk daarna bij den heer Rohlfs, die er naast woont, de brandweer ge waarschuwd. Ondertusschen waren ook eenige jongelui, die op den hoek van de Anegang en de Groote Houtstraat stonden te praten op de rookwolkjes afgekomen en tesamen met hen Is hij het perceel, waarvan de deur open stond, binnengegaan. Het brandje had niet veel om het lijf: enkele kleedingsstukken en papier in de kast, een echten bergkast, stonden in brand. De brandweer heeft dan ook geen dienst be hoeven te doen. Maar het gevaar van de uit beelding van den brand is zeer groot geweest. De soldaat zal de soldaat van 1914 zijn, de gemobiliseerde, die In de uren van het drei gende- oorlogsgevaar de onschatbare waarde van de kameraadschap heeft leeren kennen, van de Kameraadschap, die het ware, het we- derzydsch vertrouwen schonk en als zoodanig tot moreelen steun is geweest van allen. Op het gedenkteeken zal dit worden weer gegeven door de figuren van een gemobiliseer de en zijn kameraad, die elkander tot steun zijn In de oogenblikken van een dreigend ge vaar. Zoo mogelijk zullen alle figuren in een zelfde groep worden samengebracht. Als opschrift stelt hij •1914”. Het spreekt haast wel vanzelf, dat het brand je In den kapsalon In de Anegang te Haarlem met zijn tragischen achtergrond van den moord op de 18-Jarlge dochter van den eigenaar van het perceel, in Haarlem en door de publicaties ook In heel Nederland, een geweldigen Indruk VRIJDAG 11/9: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 1130 uur; diner In restauratle-rijtuig; reis langs den Rijn; souper in restauratle-rijtuig; aankomst te Nürnberg te ongeveei 23* uur; logies in hotel. ZATERDAG 22/9: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; diner te München In de groote restauratle-zalen van het Cen traalstation; te 1430 uur vertrek van München (Stamberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 1630; betrekking der pensions; souper In pensions; logies. van het geval te kunnen maken zijn hun ver klaringen van beteekenis. Eigenaardigerwijze heeft zich niemand gemeld die den Jongeman naar binnen heeft zien gaan. Toch is de Anegang een van de, ook des avonds, drukste straten van Haarlem. Het binnengaan moet dus wel onopvallend zijn geweest. Wel hebben zich twee chauffeurs aangemeld. Een heeft met zijn taxi den dader vervoerd van Haarlem naar Amsterdam en is om onge veer 9 uur Donderdagavond van Haarlem ver trokken. De dader is op het Rokln te Amster dam uit de taxi gestapt. Wij vernemen voorts dat de dader daar toen In Amsterdam grootfe uitgaven moet hebben gedaan, waarschijnlijk van het geld dat hy in het perceel te Haar.em had gestolen, want daardoor zat hy in geld verlegenheid. De andere chauffeur heeft den dader Donder dagavond van Amsterdam naar Utrecht ver voerd. In Utrecht is het spoor van den Jonge man bijster geraakt. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat de jongeman rhaar Utrecht is gegaan om eventueel door te reizen naar Zeist waar zyn ouders wonen. Gisteren is hy voor het laatst gezien, voor zoover dit gister avond laat aan de Haarlemsche politie bekend was, In de omgeving van de Veluwe, of precieser in de omgeving van Amersfoort, waar hy goed bekend moet zyn. want hy is in Zeist geboren en heeft daar langen tyd gewoond. Omgekeerd kan dit zyn arrestatie vergemakkeiyken want in de omgeving kunnen ook personen wonen die den jongeman goed kennen en hem even tueel daardoor sjxiedlg zullen herkennen als hy hen tegenkomt. Als dryfveer van de misdaad wordt uitslui tend roofzucht aangenomen. De sectie op het lijk van het vermoorde meisje heeft uitgewe zen dat zedenmisdry f uitgesloten is. In polltloneele kringen neemt men aan dat de dader het plan reeds lang van te voren be raamd heeft en op een gunstige gelegenheid gewacht heeft. Daarvoor pleit b.v. dat hy sinds Zondag afwezig is geweest van zjjn tegenwoor- dlgen werkkring. Ook vermoedt men dat het meisje de Jonge man tot het perceel heeft toegelaten. Dat er een twist is geweest tusschen het meisje en de Jongeman wordt niet verondersteld, maar wel dat de Jongeman tydens hun onderhoud het zich niets vermoedende meisje plotseling, toen hy de kans gunstig achtte, met een kussen of iets dergeiyks gesmoord en toen gewurgd heeft. Maar dit zyn natuuriyk slechts veronderstel lingen van deskundige zyde. de waarheid kan pas uan het licht komen als de Jongeman ge- v^jt en een bekentenis heeft afgelegd. Uit het feit dat een taxi den jongeman den bewusten avond des avonds om 9 uur van Haarlem naar Amsterdam heeft gebracht, mag afgeleid worden dat het vuurtje lang smeu lende is geblecven en dat hy in ieder geval dien avond in Haarlem is geweest. By de ontdekking van het misdry f viel de verdenking op den jongeman toen een der dochtertjes vertelde van de geheime bezoeken van den Jongeman aan het vermoorde meisje. Vrij zeker kan worden aangenomen dat het slachtoffer reeds niet meer in leven was, toen Naar wy vernemen is dr. J. A. Nederbragt, administrateur, chef van de Economische en Consulaire Directie aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, met Ingang van 1 Oc tober a.s. benoemd» tot voorzitter van den Ha venraad voor Danzig. De Poolsche Regeering heeft zich tot dr. Nederbragt gewend om hem mede namens Danzig uit te noodigen het voorzitterschap te billen aanvaarden. Dr. Nederbragt heeft deze benoeming aangenomen en hy zal zich in ver band daarmede metterwoon te Danzig moeten vestigen. ZONDAG 23/9: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbyt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver dere bywoning van het Passiespel, dat te ongeveerB1730 geëin digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 24/9: Ontbyt; te ongeveer 8.30 per trein (schitte rende reis!) van Oberammergau over Mumau naar het luxueuze en toover-schoone Garmisch-Partenkirchen, alwaar wy ons voor volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots formaties en watervallen van den Partnachklamm; souper; 's avonds gezellig samenzyn: uitvoering van Beiersche boeren dansen, schuhplatteln. Jodeln! logies. DINSDAG 25/9: Ontbyt; den geheelen dag autotocht door de Zuldeiykste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrijksche grens); diner aan het Walchen-meer (onvergetelyk uitzicht!); souper in hotel te Oarmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzyn (zie boven); logies. WOENSDAG 26/9: Ontbyt; te 830 autotocht naar het heerüjk gelegen, wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk waardigheden; orgelconcert voor onze relsdeelnemersper auto over de alsdan zoo Juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig II; diner in hotel te Ettal; per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen. waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg (naar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen” wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wy de berg meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzyn (zie boven); logies. DONDERDAG 27/9: Ontbyt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Garmisch-Partenkirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal station; ’s namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtre'n reizen gebruiken te 18 15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal-Station en vertrekken om 1930 van München naar Nürnberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbyt in den trein voor deelnemers trein; aankomst in Utrecht te ongeveer 10.40 uur. Deelnemers dagtrein ontbyt in hotel; vertrek per trein uit Nürnberg te 7.15, diner en souper in treinrestauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID NB. zy, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 27 op 28 9. kunnen tegen een minimum van kosten 5.en onder geleide de terugreis op 28 September per dagtrein afleggen. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K P. en de Katholieke Illustratie aan hare abonné’s (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van llle KLAS f 90.- lie KLAS f 115 Deelnemers aan deze reis hebben, dank zy een afzonderlijk getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewys van Nederlanderschap noodlg, wat een aanzieniyke besparing be- teekent. By inschrijving voor administratiekosten, enz. een bedrag van 2.50 |?er deelnemer verschuldigd. relssom rate) ufteriyk 14/9 in ons bezit zyn. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor een ieder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zyn, mede in verband met de te verwachten drukte t^Oberammergau tlltvoerige dienstregeling, deelnemersiyst en insigne worden t.z.t. aan‘de deelnemers toegezonden. Men adresseere aan dg Administratie van dit blad Afdeeling Reis Oberammergau. N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE SIGARETTEN EEN - ANDERE DOKTER S SCHRIJFT ONS: [■I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21