PASS •y Lading in brand Handelsoverleg met Japan ■IM Balen suiker gestolen Jong f meisje te Haarlem vermoord VERMOEDELIJK GEWORGD Dr. J. A. NEDERBRAGT Huiszoekingen te Berlijn DORRIUS Vuurwerk ontplofte TE OBERAMMERGAU VAN 21-28 SEPT. De brand JHR. MR. D. J. DE GEER FELLE BRAND TE NIJMEGEN Vyf tig personen gearresteerd Landhuis DEVIEZEN-SMOKKEL Nederlanders aangehouden Geworgd Aan de gevolgen overleden Aan de gevolgen overleden De hoofOredacUe berysj thans bij een com- r ZATERDAG 8 SEPTEMBER* 1934 i BIJ VOLDOENDE DEELNAME De voedingsmiddelen worden duurder Verdachte naar het buitenland? Vulkaan op Honoloeloe in werking Gangsters berooven een onderwijzeres Ontslag genomen als hoofdredac teur van „De Nederlander” Benoemd tot voorzitter van den Havenraad voor Danzig Rotsblokken 150 M. de lucht ingeslingerd Vier jongens kregen ernstige brandwonden Restaurant Signalement van den dader DE UITSLUITING BIJ COEVORDEN DE GESCHORSTE ARCHITECT VAN HUIZEN Meeningsverschil over de scheep- vaartkwestie Behalve aan moord, heeft de dader zich ook schuldig gemaakt aan diefstal en brandstichting By huiszoeking is veel aan het licht gekomen PROGRAM: 37 arbeiders voor lang eren tijd geschorst BIJWONING VAN HET PASSIESPEL Moordenaars van den tandarts Schacht gegrepen een prooi der vlammen De „Grootekerk” kan dryvende gehouden worden Sporen naar 9 ib voor werk beteekenis. '1 A Hier werd het door de politie in beslat genomen, omdat inmiddels ernstige verden kingen, dat een misdrijf sou lijn gepleegd, waren geresen. N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS’DU JOUR EN IA CARTE licht en de ontdekte diefstal aouden dit ver moeden wettigen. Eenige kleedingstukken en andere voorwer pen zijn verbrand. Donderdagavond plaatste de politie een vasten post in den winket Het signalement van den dader luidt: A. T. Oosterhoff, geb. te Zeist 9-7-T3 wonen de aldaar, leerling-ziekenverpleger, lang pint. 1.80 M, blauw of bruin colb. costuum, lang bleek gezicht, verm. gabardine regenjas. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van dezen persoon. hü de wijk genomen heeft het buitenland. missie, bestaande uit de heeren Dr. Ph. J. Iden- <burg. Prof. Dr. P. Lieftlnck, Mr. O. E. van Walsum en Prof. Dr. J. de Zwaan, terwijl als voorzitter van de commissie optreedt Mr. G. E. van Walsum. rp-'fen ir dei vertoefde, (Taan den So- voerd, gearresteerd. Het zyn twee jonge 1 nen, een van 28 en een van 19 jaar, die hun plaatsgenooten „rustige modeljongens” den genoemd. Zy hadden hun slachtoffer moord en daarna beroofd. Deze diefstal wierp direct een heel ander licht op de zaak. Vooral toen de recherche bovendien tot de ontdekking was gekomen, dat de zekeringen (stoppen) van het electrisch ücht waren om gedraald, waardoor dit niet kon branden. Verder bleek by het onderzoek, dat het over leden meisje zonder goedvinden van de ouders, omgang bad met een zekeren O„ die vroeger by den heer Wever als bediende in betrekking was geweest. Deze O. woont thans niet meer in Haarlem HU kwam nog wel als vriend by de familie Wever thuis. Hy was dus met de situatie in het huls goed op de hoogte. Hy was dit temeer, omdat hy zich al eens eerder schuldig heeft gemaakt aan diefstal van geld uit hetzelfde geldkistje, dat nu was ver dwenen. Er wordt nu verondersteld, dat O. den diefstal heeft gepleegd en daarna den brand heeft gesticht, om daarmee de sporen van zijn misdaad uit te wisse hen. Sporen van braak zijn niet gevonden. By informatie bleek, dat O. reeds sinds Zon- JJ. nlef meer in zyn tegenwoordige be trekking is. Waar hy zich ophoudt, was tot gistermiddag nJet bekend, hoewel de Haarlemsche politie hiernaar in alle richtingen een onderzoek heeft ingesteld, o. m. in Amsterdam. e Naar Lloyds uit Port Soedan meldt, heeft het Hollandsche stoomschip „Orootekerk”, bestemd voor Hamburg en Rotterdam, dat gister te Port Soedan had moeten binnerJoopen, geseind, dat brand ontstaan is in de lading. Het vuur woedt nog voort, doch het schip wordt dryvende gehouden. Het gerechteljjk onderzoek heeft, ■aar wy nader vernemen, uitgewe ken, dat het meisje vermoedelyk geworgd is. Den dader ir men wel op het •poot, maar vermoed word,t, dat Men bericht ons uit Tokio: De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verkaard, dat de voornaamste moeiiykheden by de handels onderhandelingen tusschen Nederlandsch-Indlè en Japan te Batavia is gelegen in de scheep- vaartkwestie. Het Indische gouvernement wenscht name- iyk, dat deze kwestie wordt geregeld door on derling overleg der beide regeeringen, terwijl de Japanners op het standpunt staan, dat de zaak moet worden overgelaten aan de Belang hebbenden zelf. We hebben ons voor nadere Informaties nog gewend tot den hoofdinspecteur van politie en chef van de justitieele afdeeling, den beer M. Woud, die de leiding van het onderzoek in handen heeft. Deae wees ons erop, dat de omstandigheden waaronder het meisje op den divan is gevon den, verdacht zyn. De omgedraaide stoppen van het electrische man De 19-jarige 3. Roodhart die Woensdag te Eemnes van de fiets was gevallen en daarby een punt van de zeis, die hy by zich droeg, in den buik had gekregen, is aan de gevolgen van het ongeluk overleden. „De Nederlander” van Donderdagavond be vat de mededeeling, dat jhr. mr. D. J. de Geer op medisch advies ontslag genomen heeft als hoofdredacteur van het blad. Het doet den scheidende wel leed, heen te moeten gaan, doch hy meent niet anders te mogen handelen, „al ware het slechts om voor mijn overige zekere paraatheid te behouden”. „De Nederlander” zegt by dit afscheid o.m CHICAGO. 7 Sept. (V.D.) Gisteren is al hier door gangsters een overval gepleegd, die allerwege de grootste verontwaardiging wekt. Een onderwijzeres was er met veel moeite in geslaagd gedurende de lange maanden, dat Chicago niet in staat was de onderwyzerssala- rissen te betalen door het leenen van bedragen en door crediet in het leven te biyven. Zoodra nu eindeiyk een gedeelte van de achterstallige salarissen betaald werd, inde zy een bedrag van 1552, waarmede zy onmiddeliyk op weg ging om haar schulden by bakker, slager, krui denier enz. af te doen. Twee gangsters die haar gevolgd hadden overvielen haar op een stil ge deelte van den weg en beroofden haar van het pas geïnde bedrag. „Het stemt intusschen tot voldoening, dat het afscheid van den heer De Geer als hoofdredac teur geen -definitief afscheid is van de krant. De heer De Geer heeft namelijk toegezegd, zy het dan ook minder regelmatig, zyn mede werking aan „De Nederlander” te zullen biy- ven verleenen. Wy zullen dus zyn verzorgae bydragen, die zich onderscheiden door een ge heel eigen cachet en een geheel eigen sfeer en die dikwyis een kwestie zoo merkwaardig hel der en scherp weten te stellen, gelukkig met behoeven te missen." NEW-YORK, 7 Sept. Volgens alhier ont vangen berichten Is gisteren de vulkaan Kllaua op Honoloeloe plotseling in werking getreden. De activiteit is thans heviger dan men zich sinds dertig jaren kan herinneren. Gesmolten lava en rotsblokken worden tot ruim 150 meter de lucht ingeslingerd uit den verscheidene hon derden meters diepen krater. De uitbarsting van den vulkaan die sedert December 1931 volkomen stil was geweest ving aan met een ontzaglyke ontploffing. De gloed der uitgeworpen lava is zichtbaar op een afstand van 40 mijlen te Hilo op de Zuld-Oostkust van het eiland Tot myien in den omtrek ia het gebulder van den vulkaan hoorbaar. Onlangs werd te Amsterdam een chauffeur gearresteerd, verdacht van heling van gestolen balen suiker. By het door de politie Ingestelde onderzoek werd de suiker In een perceel terug gevonden, begraven onder den vloer. By het verder ingestelde onderzoek is de politie er toe overgegaan nog vyf verdachten te arres tee ren. gende beweging maakten alleen cacao en thee, lams- en varkensvleesch met dalingen van reap. 13, 5, 10 en 4 pCt. een uitzondering van eenige Donderdagavond heeft zich, zooals wy reeds hebben gemeld, te Haarlem een drama afge- epeeld. waaromtrent het officieele politierap port nog de volgende by zonderheden vermeldt: Om half tien werd brand gemeld in perceel Anegang 13, waarin de dames- en heerenkap- salon van den heer T. L. Wever is gevestigd. Voorbygangers hadden rook gezien en waren door de ongesloten winkeldeur naar binnen ge gaan.. Op de tweede verdieping sliepen het 13- jarig dochtertje Annie en het 5-jarig dochtertje Dina, die door de personen, die het perceel wa ren binnengegaan, by den heer F. J. Rohlfs, Anegang 17, zyn binnengebracht. De 18-ja- rige dochter Emmie werd op de eerste verdie ping bewusteloos op een divan aangetroffen. Ook zy werd by den heer Rohlfs binnenge dragen. Leden van den Ongevallendienst hebben daar, onder leiding van dr. M. Mauritz kunst matige ademhaling toegepast. Hierby maak ten ze gebruik van een zuurstofapparaat. Deze pogingen, om de levensgeesten op te wekken, hadden echter geen resultaat. Het meisje bleek overleden te zyn. Het stof- feiyk overschot is met den ziekenauto van Ma thot naar het Diaconessenhuis overgebracht. gemaakt heeft. Het heele geval heeft zich als een detectle- ve-fllm ontwikkeld en men wacht nu als het ware op het happy-end; de arrestatie van den moordenaar. Helaas is deze film niet gebouwd op „Filmtrucs”, maar Is hier alles ontstellende werkeiykheld. En deze wêrkeiykheid is des te ontstellender omdat het plan van den dader: door brand te stichten de sporen van zyn misdaad uit te wischen, ook byna gelukt is. Inspecteur Keesom, die de brand het eerste ontdekt heeft, vertelde ons dat deze ontdek king maar een kwartier later had behoeven te geschieden, en het perceel met de personen die zich daarin bevonden, waren reddeloos verlo ren geweest. De brand woedde n.l. in een kast, vlalr naast de ingang val» de voorkamer op de eerste verdieping. Door de spoedige ontdekking kon men nu de vlammen tydig blusschen, want anders was de vlam langs de kastmuur, die tevens den achtermuur van de trap naar boven vormt, naar de tweede verdieping geslagen en dan was de ramp niet te overzien geweest. Nu is de trap nog vry gebleven en heeft men daar langs de beide meisjes van 8 en 5 jaar, die op de tweede verdieping sliepen kunnen redden. Toen Inspecteur Keesom met eenige jongelui het perceel binnendrongen, was dan ook zyn eerste werk de jnelsjes te redden en dit heeft hy ook toegeroepen aan de jongelui, die eerst het brandje wilde gaan blusschen. Inspecteur Keesom ontdekte den brand toen hy met zyn vrouw door de Anegang wandelde en rookwolk jes tusschen de kleren van de ramen aan de voorkant van het betrokken perceel zag opsty- gen. Hy heeft onmiddeliyk daarna by den heer Rohlfs, die er naast woont, de brandweer ge waarschuwd. Ondertusschen waren ook eenige jongelui, die op den hoek van'de Anegang en de Groote Houtstraat stonden te praten op de rookwolkjes afgekomen en tesamen met hen Is hy het perceel, waarvan de deur open stond, binnengegaan. Het brandje had niet veel om het iyf: enkele kleedingsstukken en papier in de kast, een echten bergkast, stonden in brand. De brandweer heeft dan ook geen dienst be hoeven te doen. Maar het gevaar van de uit breiding van'den brand is zeer groot geweest. VRIJDAG 21/9: Vertrek per D-trein uit Utreclft te ongeveer 1130 uur; diner In restauratle-rytuig; reis langs den Ryn; souper in restauratle-rytuig^ aankomst te Nürnberg te ongeveer 23 uur; logies in hotel. ZATERDAG 22/9: Ontbyt In hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 u.; diner te München in de groote restauratie-zalen van het Cen traal-Station; te 1430 uur vertrek van München Starnberger- bahnhof) naar Oberammergau; aankomst aldaar te 1630; betrekking der pensions; souper in pensions; logies. Naby het grenskantoor Locht by Spekholzer- heide is aangehouden de Nederlander 8. die in het bezit was van 1800 mark. Het geld is in beslag genomen en 8. naar Aken overgebracht. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft de opwaartsche beweging van het algemeen indexcyfer der groothandelspryzen in Augustus aangehouden. De staging t.o.v. de vorige maand bedroeg ruim 1% pCt. Deze stygende beweging komt geheel op rekening van de verhoogde pryzen van voe dingsmiddelen (styging in totaal byna 3 pCt.), terwyi in het cyfer voor de groep „industriee- le grondstoffen" geen verandering kwam. De prysbeweging in deze groep was nogal uiteen- loopend. Naast eenige prijsverbetering voor zil ver en tin, een verdere prysstyging van ka toen (met 4 pCt.l en een 8 pCt. hooger gemid delde voor T-yzer, bleef de prys van hout da len 4 pCt), en werden zwavelzure ammo niak, petroleum en huiden resp. 8, 4 en 2 pCt. goedkooper. In de groep voedingsmiddelen kwamen tal- ryke verschut vingen naar een hooger prysnl- veau voor. Alle graanpryzen waren hooger dan de vorige maand, vooral maïs <13 pCt.) en tar we (12 pCt waren In prys gestegen. Verder liepen de prijzen op van groene erwten en hooi (16 jjCt.), eieren (15 pCt.), zemelen en peper (7 pCt ryst, melk, kaas en kalfsvleesch (S pCt.). koffie en boter (3 pCt.). Op deze sty- By de huiszoekingen, die de politie ten huize van de gearresteerden l^eeft verricht, werden op verschillende plaatsen van diefstal afkom stige goederen aangetroffen. De goederen w*ren verborgen tn de kachel, in een peluw, achter het behang, enz. De gearresteerden bekenden de goederen gestolen te hebben van auto's die re gelmatig dienst doen op het Gooi. Wanneer het donker geworden was. gingen zy met een auto vlak achter den bestelauto rtjden. waar uit men voornemens was goederen te ontvreem den. Een der aangehoudenen klom dan op Jen bestelauto en wierp pakjes naar den eigen ach ter den bestelauto rijdenden wagen. Op deze wyze wisten zy belangryke partyen goederen te ontvreemden. Door de politie te Muiden en Barneveld is in deze zaken eveneens een onderzoek ingesteld, zy heeft zich daartoe thans met de recherche van het hoofdbureau te Amsterdam in verbin ding gesteld. Onder de zes verdachten bevinden zich twee vrouwen. Deze vrouwen zyn niet in heentenis gehouden. De vier andere personen zyn gister den officier van justitie geleid. De gepensionneerde chef-veldwechter van Raamsdonksveer, de heer De Jong, die zooals gemeld, onder Teteringen het slachtoffer is geworden van een verkeersongeval. Is zonder tot bewustzyn te zyn gekomen in bet ziekenhuis te Breda, overleden. BERLIJN, 7 Sept. (Reuter) Naar verluidt zyn te Beriyn-Schöneberg sedert Dinsdag door de geheime staatspolitie omvangryke huiszoe kingen verricht, In het verloop waarvan om streeks 50 personen moeten zyn gearresteerd. De huiszoekingen duren nog altyd voort. Volgens de in omloop zynde geruchten heeft de politie het hoofdkwartier ontdekt van een organisatie tot het voeren van revolutlonnalre communistische propaganda. Op de eerste verdieping, waar het meisje was umgetroffen, was "brand in een bergkast. Dese kast was in den linkerhoek van de ka mer gelegen. Dese brand was gebluscht door Inspecteur J. A 3. Keesom, die ook spoedig ter plaatse was, toen hy rook uit de ramen had zien komen en eenige personen het perceel had zien binnen gaan. De brandweer behoefde slechts met enkele emmers water nablusschingswerkzaamheden te verrichten. De bewoners, de heer Wever en diens echt- genoote, waren niet thuis, toen het droevig ge beuren zich afspeelde. Ze vertoefden by familie in Santpoort, om kwart over zeven hadden ze de woning verlaten De politie waarschuwde hen en toen ze om elf uur thuiskwamen, bleek, dat uit de berg kast, waar de brand was uitgebroken, een geld kistje was verdwenen, inhoudende 100.aan baar geld; bovendien werden hieruit enkele spaarbankboekjes vermist. Bovendien wordên een bruin lederen acte- tasch en een bedrag van ƒ330 uit de wlnkel- cassa vermist. In de lade der cassa waren vyf centen ach tergebleven. Iets dergeUjks gesmoord en toen gewurgd heeft. Maar dit zyn natuuriyk slechts veronderstel lingen van deskundige zyde, de waarheid kan pas aan het licht komen als de jongeman ge vat en een bekentenis heeft afgelegd. Uit het feit dat een taxi den jongeman den bewusten avond des avonds om 9 uur van Haarlem naar Amsterdam heeft gebracht, mag afgeleid worden dat het vuurtje lang smeu lende is geblecven en dat hy in ieder geval dien avond in Haarlem is geweest. By de ontdekking van het tnisdryf viel de verdenking op den jongeman toen een der dochtertjes vertelde van de geheime bezoeken van den jongeman aan het vermoorde meisje. Vry zeker kan worden aangenomen dat het slachtoffer reeds niet meer in leven was, toen de brand uitbrak. Eerst was de politie bevreesd dat de dader over de Belgische grens zou vluchten omdat hy in het bezit van een Bewys van Nederlan derschap is, maar thans is men ervan overtuigd dat de Jorgeman zich binnenslands schuil houdt. Niettemin zyn alle grenskantoren ge waarschuwd en wordt een sterke controle op alle naar het buitenland gaande vervoersmid delen uitgeoefend. Gisterochtend is het parket, bestaande uit ®r. A. R. Andringa, subst.-officler van Justitie ®r. 8. 3. Pit, rechter-commlssaris en hoofd inspecteur M. Woud, ter plaatse van het mis drijf geweest. De commissaris van politie verzoekt den per- •onen, die het eerst den brand hebben ontdekt e» het huis zyn binnengegaan, zich voor het geven van eventueele inllchtineen aan zyn bureau afd. Recherche in de Smedestraat te willen vervoegen. Het spreekt haast wel vanzelf, dat het brand je in den kapsalon in de Anegang te Haarlem met zyn tragischen achtergrond van den moord op de 18-jarige dochter van den eigenaar van het perceel, in Haarlem en door de publicaties ook In heel Nederland, een geweldigen Indruk De Raad van Huizen heeft het Raadsbesluit van Februari 1933, waarby de gemeente-archi- tect werd geschorst, doch dat niet wettig is verklaard, doordat de schorslngsbevoegdheld niet by den Raad doch by B. en W. lag, Inge trokken. Dit raadsbesluit is vervangen door een schor singsbesluit van B. en W. waarby thans tevens bepaald werd dat den geschorste geen salaris meer zal worden uitgekeerd. De schorsing zal van kracht zyn totdat de hoogste rechtspraak is verkregen en de fraudu leuze handelingen, die den architect ten laste gelegd zyn, bewezen zyn. ZONDAG 23/9: Te 6 uur plechtige gezongen H. MIs; ontbyt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 14 uur ver dere bywonlng van het Passiespel, dat te ongeveer 1730 geëin digd is; souper in pension; logies. MAANDAG 24/9: Ontbyt; te ongeveer 830 per trein (schitte rende reis!) van Oberammergau over Mumau naar het luxueuze en toover-schoone Garmlsch-Partenklrchen. alwaar wy ons voor de volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de geweldige rots formaties en watervallen van den Partnachklammsouper; 's avonds gezellig samenzy nuitvoering van Belersche boeren dansen, schuhplatteln, jodeln! logies. DINSDAG 25/9: Ontbyt; den geheelen dag autotocht door de Zuldeiykste Belersche Alpen over Mittenwald (Oostenryksche grens); diner aan het Walchen-meer (onvergeteiyk uitzicht!); souper in hotel te Garmlsch-Partenklrchen; 's avonds gezellig samenzyn (zie boven)logies. WOENSDAG 26/9: Ontbyt; te 8.30 autotocht naar het heeriyk gelegen, wereldberoemde Klooster Ettal; bezichtiging der merk waardigheden; orgelconcert voor onze relsdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Llnderhof van Ludwig II; diner in hotel te Ettal; per auto terug naar Garmlsch-Partenklrchen. waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wankberg (naar verkiezing) per Schwebebahn „bestegen" wordt (hier ligt het Belersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wy de berg meren diep beneden ons!); souper in hotel; na souper gezellig samenzyn (zie boven); logies. DONDERDAG 27/9: Ontbyt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Garmlsch-Partenklrchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 19 uur vertrek der deelnemers die met den nachttrein reizen. Souper in de treinrestauratie. De deelnemers die met den dagtrein reizen gebruiken te 18.15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal-Statlon en vertrekken om 1930 van München naar Nürnberg, alwaar wordt overnacht. VRIJDAG 28/9: Ontbijt in den trein voor deelnemers van den trein; aankomst In Utrecht te ongeveer 10.40 uur. Deelnemers dagtrein ontbyt in hotel; vertrek per trein uit Nürnberg te 7.15. diner en souper in treinrestauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID 1 N.B. Zy, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 37 op 28 9. kunnen tegen een minimum van kosten 5.en onder gelelde de terugreis op 28 September per dagtrein afleggen. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de V.K.P. en de Katholieke Illustratie aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van llle KLAS f 90— lie KLAS f 115- Deelnemers aan deze reis hebben, dank zy een afzonderiyk getroffen regeling, geen pas, doch slechts een bewys van Nederlanderschap noodlg, wat een aanzienlyke besparing be- teekent. By inschryving voor administratiekosten, enz. een bedrag van 2.50 per deelnemer verschuldigd. De relasom moet ulteriyk 14/9 tn ons bezit zyn. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden opdat voor een leder een bevredigende voorbereiding gewaarborgd kan zyn, mede in verband met de te verwachten drukte te Oberammergau Uitvoerige dienstregeling, deelnemersiyst en Insigne worden t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. Men adresseer* aan de Administratie van dit blad Afdeeling Reis Oberammergau. Gistermiddag omstreeks 1 uur speelde een viertel jongens In de Assumburgstraat te Be- verwyk met overblyfselen van het vuurwerk, dat den vorlgen avond na afloop van de Hard- draveryfeesten op de Meerkade was afgestoken. Zy hadden het gevaariyke goedje in een kistje gedaan en vervolgens aangestoken. Ei volgde een hevige ontploffing, waardoor de kin deren ernstige brandwonden opliepen, vooral aan het hoofd. Onmiddeliyk werd geneeskundige hulp in geroepen. Dr. de Ree en Dr. Duterloo waren spoedig ter plaatse, zy verleenden eerste hulp, waarna zy overbrenging van de kinderen naar het Roode Kruis Ziekenhuis gelastten, hetgeen per ziekenauto geschiedde. Aanvankeiyk werd gemeend dat de kinderen het gezichtsvermogen zouden verliezen, doch gelukkig bleek deze vrees later ongegrond. Zy zyn thans in het ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Hun toestand is bevredi gend. De recherche overweegt twee mogeiyk- beden: de eerste Is dat hot meisje tn den rook ia gestikt; de tweede dat voor den gepleegden diefstal en brandstichting een misdryr U gepleegd. Dit zal nu door Dr. Hulst uit Leiden wor den onderzocht. Deue heeft gister de sec tie in het Diaconessenhuis verricht. ,J3e heer de Geer heeft (gedurende dien tyd) sterk aan de krant zyn persoonlek stempel ge geven, ondanks de omstandigheid, dat by de meerhoofdige redactie het beginsel van de ano- nymiteit streng werd gehandhaafd. Het zyn vooral zyn onmiJdeliyke medewer kers, die weten, hoe de heer de Geer aan „De Nederlander” zyn geheele persoon gegeven heeft. En hoewel zy weten, daarmede het gevaar te loopen, dat dientengevolge reeds het eerste nummer, waarvoor hy geen verantwoordeiyk- heid meer draagt, den heer de Geer niet wel gevallig zal zyn, stellen zy er prys op de groo te toewyding en trouw, waarmede hy ons blad gediend heeft, htegf openlyk in het licht te stellen. Die toewyding en trouw kunnen door de lezers niet licht naar waarde geschat wor den.” Den geheelen nacht en dag is de Haarlemsche politie en ook die van andere gemeenten bezig geweest met de opsporing van den dader. Op den in de couraAten van gisteren geplaatste oproep voor hen die iets van het geval afweten om zich by de politie te Haarlem te melden, vernemen wy, dat allereerst zich de boven genoemde jongelui gemeld hebben. Deels waren de namen hiérvan reeds bekend, maar van de overige nog niet. En om een volledig overzicht van het geval te kunnen maken zyn hun ver klaringen van beteekenis. Eigenaardlgerwyze heeft zich niemand gemeld die den jongeman naar binnen heeft zien gaan. Toch is de Anegang een van de, ook des avonds, drukste straten van Haarlem. Het binnengaan moet dus wel onopvallend zyn geweest. Wel hebben zich twee chauffeurs aangemeld. Een heeft met zyn taxi den dader vervoerd van Haarlem naar Amsterdam en is om onge veer 9 uur Donderdagavond van Haarlem ver trokken. De dader is op het Rokln te Amster dam uit de taxi gestapt. Wy vernemen voorts dat de dader daar toen in Amsterdam groote uitgaven moet hebben gedaan, waarschyniyk van het geld dat hy in het perceel te Haanem had gestolen, want daarvoor zat hy in geld verlegenheid. De andere chauffeur heeft den dader Donder dagavond van Amsterdam naar Utrecht ver voerd. In Utrecht is het spoor van den jonge man bijster geraakt. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat de jongeman naar Utrecht is gegaan om eventueel door te reizen naar Zeist waar zyn ouders wonen. Gisteren is hy voor het laatst gezien, voor zoover dit gister avond laat aan de Haarlemsche politie bekend was, in de omgeving van de Veluwe, of precieser in de omgeving van Amersfoort^ waar hy goed bekend moet zyn, want hy is in Zeist geboren en heeft daar langen tyd gewoond. Omgekeerd kan dit zyn arrestatie vergemakkeiyken want in de omgeving kunnen ook personen wonen die den jongeman goed kennen en hem even tueel daardoor spoedig zullen herkennen als hy hen tegenkomt. Als drijfveer van de misdaad wordt uitslui tend roofzucht aangenomen. De sectie op het lyk van .het vermoorde meisje heeft uitgewe zen dat zedenmisdryf uitgesloten is. In politioneele kringen neemt men aan dat de dader het plan reeds lang van te voren be raamd heeft en op een gunstige gelegenheid gewacht heeft. Daarvoor pleit b.V. dat hy sinds Zondag afwezig is geweest van zyn tegenwoor- dlgen werkkring. Ook vermoedt men dat het meisje de jonge- tot het perceel heeft toegelaten. Dat er een twist is geweest tusschen het meisje en de jongeman wordt niet verondersteld, maar wel dat de jongeman tydens hun onderhoud het zich niets vermoedende meisje plotseling, toen hy de kans gunstig achtte, met een kussen of De politie van Chicago heeft gisteren de moordenaars van Dr. John Schacht, een tand arts uit Fegus Falls die eerst door hen was ont- man- door wer- ver- Donderdag waren behangers, stoffeerde timmerlieden nog druk bezig het interietf villa der familie H., die bpitenlani te voltooien op den Kwakken! fiaweg te Nymegen. Toen de werküedeip^tfaren gaan schaften, bemerkten de burerieen verdachte rook party in de leege villa. Weldra ging het alarm brand en werd Ae brandweer gewaarschuwd. De brandweerlieden kwamen voor een vuurzee te staan, wyi de rieten dakbedekking van de villa geweldig brandde. Langen tyd had men noodig, om het eerste vuurgeweld te temperen en toen bleek, dat het Interieur geheel was leeggebrand. De oorzaak van den bran bleef onbekend. De Van de 250 arbeiders, die Donderdag by het kanaalgraven in het Zwtnderscheveld by Coe- vorden zyn geschorst, zyn 37. hoofdzakelyk wo nende te Emmercompascuum, voor langeren tyd van de werkverschaffing uitgesloten. De Ryksinspecteur voor de werkverschaffing heeft goedgevonden, dat de andere arbeiders Maan dag 10 September weer aan het werk gaan. De tarieven, welke aanleiding gaven tot de moeiiykheden. biyven echter ongewyzigd. Te genover de vertegenwoordigers van het N.V.V.. het C.N.V. en het R.K. Werklledenvert£nd in Drente, heeft de Ryksinspecteur verklaard, dat hy wel bereid was een bespreking met hun té houden. De tarieven zouden echter niet ge- wyzlgd worden, terwyi ook het schorsingsbe- niet voor wijziging vatbaar was. Bedoelde vertegenwoordigers hebben toen afgezien van een bespreking en de zaak doorge geven aan' de leden van de contact-commissie inzake werkverschaffingszaken uit die centra les. Naar wy vernemen Is dr. 3. A. Nederbragt. administrateur, chef van de Economische en Consulaire Directie aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, met ingang van 1 Oc tober a.s. benoemd tot voorzitter van den Ha venraad voor Danzig. De Poolsche Regeering heeft zich tot dr. Nederbragt gewend om hem mede namens Danzig uit te noodlgen het voorzitterschap te willen aanvaarden. Dr. Nederbragt heeft deze benoeming aangenomen en hy zal zich in ver band daarmede metterwoon te Danzig moeten vestigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9