Autobandieten aan het werk Finale Haarlem-den Haag FIFTY-FIFTY SO Barthou over de Saarstemming HELER IN DE KLEM HOOFDSTAD NA FRAAIEN STRIJD UITGESCHAKELD r1 r f Nu 20 voor KERKDIEF BETRAPT op 4 dooden te Madrid Onweer en brand in de wolken AUTO TEGEN BOOM GEBOTST ,1* WATERLINIEGEDENKTEEKEN 's-Hage-Amsterdam 2-1 Hardnekkige strjjd om De uitvoering wordt aan kunstenaars over- Overal ligt het werk stil en lijnde winkels gesloten; alleen levens middelen verkrijgbaar Eindstrijd op H.B.C. terrein Van den partijdag te Neurenberg Halsbrekende toeren by nacht den Ryksweg by Maiden Raadselachtig geval opgehelderd Rusland» toetreden vrijwel zeker Een der inzittenden kort daarop overleden OVERDRACHT RECTORAAT R.K. UNIVERSITEIT Na achtmaal offerblokken te Maastricht geledigd te hebben Een diesel-electrisch lichtschip met reusachtig projectie- apparaat Demi-finales over het lustrum- tournooi van den D. H. V. B. Dokter adviseert Propaganda-veldtocht ontworpen, om tot de oprichting te komen „Persil” Hitler spreekt voor de jeugd en de vrouwen Kleine oorzaken "Groote gevolgen Slapeloosheid, maagpijn, con gestie Zorgt voor grondige reiniging van het spijsverterings kanaal I ISTIZIN is het ideale afvoermiddel. Zachtwerkend en volkomen onschadelijk. Voetbal in Engeland Boerderijen in de asch gelegd Na Titoelescoe’s bedanken wordt Sandler waarschijnlijk voor zitter der Assemblee De soldaat van 1914 f MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 probeert 23 Augustus [934 nogmaals. „Waterlinie I A De rtfksveldwachter wist het den man zoo heet aan de schenen te leggen, dat hl) ten slotte een volledige bekentenis aflegde. Toen hU eenmaal zoover was, scheen hij ook nog wel nadere Inlichtingen te willen verstrek ken, waarvan de politie natuurlijk gebruik heeft gemaakt. Vaststaat, dat bij deze af faire nog ettelijke helers betrokken zijn, die hun verdiende loon niet zullen ontgaan# Bij de unlversitelt is het tot een botsing gekomen doordat de stakers Door de resultaten van gisteren, komen de Districten Haarlem en Den Haag heden in de finale. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het H.B.C.-terrein aan den Heerenweg. De wedstrijd begint om 3 udr. MADRID, 8 Sept. (Reuter) Het staklngs- parool is In de Spaansche hoofdstad alge meen opgevolgd. Er wordt nergens gewerkt, behalve aan een crypte welke bestemd Is om het stoffelijk overschot te herbergen van de kapiteins Garcia Hernandez en Galan, die in den tijd van het militaire oproer te Jaca werden gefusilleerd en-ais'martelaren der republiek worden vereerd. Zondagavond omstreeks zeven uur Is op den Soesterbergschen Straatweg in de gemeente Soest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een doode te betreuren is. Zondagnacht Is te Almkerk tijdens het on weer de, boerderij van de wed. G Snoek totaal afgebrahd. Eenige varkens kwamen tijdens den brand om het leven. De boerderij was verzekerd. Eveneens tijdens het onweer brak brand uit In de kapitale boerderij van den landbouwer G. van Herwijnen te Almkerk. De boerderij brand de tot den grond toe af. Een honderdtal kippen kwabmen in de vlammen om. De geheele oogst is vernield. Alles was hier verzekerd. de bovenbedoelde beschouwd. gelaten. „De Nederiandsche Kring van Beeld houwers" nam het contact reeds op. Tot slot gaf spr. nog een overzicht van de eischen waaraan de plaats moet voldoen waar het gedenkteeken staan moet. Opnieuw beval hij Schalkwijk aan. Zijn woorden vonden algemeen bijval. Vol vertrouwen In het welslagen ging de vergade ring uiteen. ISTIZIN - tube» van 30 en 60 tabletten bij apotheker» es drogi»tea Thans ook in verpakkingen van 10 tabletten. Er zijn tal van arrestaties verricht. Os. is het socialistisch Oortes-lid Rafael Henche in arrest gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken wekte in een radio-rede de bevolking op om kalm te blijven en beloofde, dat de regeerlng zorgen zal voor de distributie van levensmiddelen. DOKTER SCHRIJFT ONS. 0—3 0—0 1—1 5—0 3-0 3— 3 4— 0 In een vergadering te Amersfoort heeft de oud-Commandant van het Waterliniefort „Honswijk", Overste A. Captjjn, medegedeeld, dat hij naar aanleiding van het initiatief der Honswijkers om te komen tot de oprichting van een Waterlinlegedenkteeken, een propa ganda-veldtocht heeft ontworpen met het doel ook in breede kringen belangstelling en sym pathie te wekken voor dit bijzondere plan. Een Waterllnle-gedenkteeken, zoo vervolgde hij, raakt de nationale gedachte. Dat brengt verplichtingen voor ons mee. De natie b.v. moet deze gedachte reeds bij den eersten aan blik kunnen onderkennen. De voorstelling moet daartoe eenvoudig, duidelijk en gezond natio naal zijn. Dat kan. Want de Water linie geest was dat ook. Uit de voorstelling zal dat blijken. Zoowel de bewoner van de landstreek als de gemobiliseerde soldaat komen daarin voor. Be volking en bezetting waren één. Op genoemd tijdstip reed een vrachtauto uit Zandvoort, bestuurd door A. Koning, in de rich ting van Baam. De wagen slingerde hevig over den weg en botste daarop tegen eenige boomen aan, waardoor de auto totaal vernield werd. Een man die naast den chauffeur gezeten was, werd door de botsing zoo zwaar gewond, dat hij bU aankomst in het ziekenhuis „De Lichten berg” bij Amersfoort reeds bleek te zijn over leden. De chauffeur zelf was niet ernstig gewond. Hij is naar het politiebureau te Soest overge bracht, waar hjj in arrest is gehouden. Litwinoff. die thans te Mariënbad een kuur doet, heeft een onderhoud gehad met den mi nister van Bultenlandsche Zaken Benesj. De belde staatslieden wisselden van gedachten over de huidige internationale problemen, waarbij vooral aandacht gewijd werd aan het z.g. Oost- Locarno-pact. Daar de Roemeensche minister van Bulten landsche Zaken. Titoelescoe, bedankt heeft voor de eer om de aanstaande Voltallige Vergade ring van den Volkenbond voor te zitten, zal de keuze waarschijnlijk vallen op den Zweedschen minister van Bultenlandsche Zaken, Bandier. Officieel wordt bericht, dat Perzië zijn can- didatuur voor een nlet-permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond heeft terugge trokken ten gunste van Turkije. Alle winkels zijn gesloten. Alleen brood en andere levensmiddelen kan men nog koopen. Het verkeer beperkt zich tot eenige trams en u to bussen, welke door soldaten bestuurd worden. De stakers moeten aanhoudend uit elkaar warden gejaagd, waarbij talrijke gewonden val len. Ook bij de charges der politie tegen de menigte die het verkeer geheel stil te leggen, vallen rake klapen. (Het origineel vaa dezea brief ligt te onzen kantore ter image Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest” veroorzaken, probeer dan eena één week bloedige op de politie schoten. De gewapende macht beant woordde het vuur onmiddellijk. Een vrouw die op een balcon stond te kijken, werd doodge schoten. Ook een voorbijganger en een kind werden doodelijk getroffen. In een aangrenzende straat schoot de politie een man neer, die een revolver in de hand hield. Reeds om half zeven stonden er lange rijen menschen voor de bakkerswinkels. Om half negen was er nog geen krant verschenen. Reeds in den nacht waren er ultgebrelde veiligheids maatregelen genomen. Sterke patrouilles, die met karabijnen, revolvers en mitrailleurs ge wapend zijn, doorkruisen de stad. Alle vergade ringen en samenscholingen zijn verboden. De menschen op straat worden gefouilleerd. Daar vooral de beroering onder de extremisten zeer groot is, lijken bloedige botsingen onvermijdelijk. De dievenbende hield zich veel op in den omtrek van café Wegman en zocht dan de wagens uit, welke hl. voor berooving in aanmerking kwamen. Reden de chauffeurs in het nachteljjk uur weg, dan volgde de Duitscher met zjjn handlangers in zjjn auto den vrachtwagen, welke soms in seer snel tempo den stillen weg afreed. Naar thans aan het licht is gekomen, werd soms door den Duitscher met een snelheid van 60 i 70 KJM. gereden, in welk tempo men hei aan durfde, den bumper van den personenauto onder het achtergedeelte van den vracht wagen te rjjden. Dan werd de volgende hals brekende dieventoer uitgehaald: Een 20- jarige jongeman, S. v. N. genaamd (die ook reeds achter slot en grendel zit) stond dan op den bumper van den personenauto en sprong met een roekeloosheid, welke alleen de jeugd eigen is, op den vrachtwagen. Dan werden de begeerde pakken bjj elkaar ge legd, en op een tevoren afgesproken punt van den vrachtauto geworpen, waarna later de Duitscher met zijn gezelschap den buit weghaalde. De Persil-lichtboot, de nieuw ste reclame-creatie, welke een rondvaart door het land maakt In verband met de talrijke diefstallen, welke den laatsten tijd gepleegd werden op de goe derentransporten, welke des nachts plaats had den. hebben de rijksveldwachter van Muiden en de gemeente-veldwaehter van Muiderberg J.L Zaterdag bij verschillende inwoners van Amster dam huiszoeking gedaan en groote partijen goe deren in beslag genomen. Tegen een dergenen, die in het bezit van verschillende artikelen bleek te zijn, afkomstig van de bovenbedoelde dief stallen, waren de bewijzen van heling zóó over stelpend, dat genoemde politiemannen hem ar resteerden, en per auto van de Amsterdamsche politie medenamen naar Muiden, om hem daar in verzekerde bewaring te stellen. De Rector Magnificus der RK. Unlversitelt te Nijmegen, Mr. E. van der Heijden, zal in de aula der RX Unlversitelt aan den Bijleveld- singel op Maandag 17 September 1934 des na middags te 4 uur verslag geven van. de lotgeval len der Unlversitelt gedurende het afgeloopen studiejaar en daarna het Rectoraat overdragen aan den door het Bestuur der 8t. Radboud- stlchting tot zijnen opvolger benoemen hoog- leeraar Mag. Dr. loannes Kors, OJP, Tot bijwoning van deze plechtigheid worden alle belangstellenden door Rector en Senaat ultgenoodlgd. Vrijdagavond zijn wjj aanwezig geweest bij de ingebruikneming van de Persil-lichtboot. aan den steiger van het Amstel-Hotel te Am sterdam. „De nieuwste, technisch volmaakte reclame- creatie” noemt de Persil Persdienst dit vaar tuig en wij kunnen deze kwalificatie ten volle onderschrijven. De „Persil", zooals het schip genoemd wordt, is een fraai Diesel-electrisch Jacht van 65 ton, dat bij volle kracht 19 K.M. in het uur loopt. %ooals het „Diesel-electrisch” reeds zegt, wor den de beide schroeven aangedreven door elec- tromotoren, die hun stroom ontvangen van een dynamo, door een machtigen Dieselmotor ge dreven, welke het geheele schip, en dus ook den reusachtlgen schijnwerper van stroom voor ziet. Dit heeft het groote voordeel, dat het rege len der schroeven, zonder tusschenschakeling van een machinist, direct van de commando brug kan geschieden. Het voornaamste reclame-apperaat aan boord is het hierboven genoemde reusachtige zoek licht van Nederlandsch Fabrikaat, waarmee de namen der Persll-producten tegen het wolken dek worden geprojecteerd. Het zoeklicht is uit gevoerd volgens het bekende Siemens-Schuc- kert patent en bestaat uit een lichtboog, die door een geniale inrichting automatisch in het brandpunt der daarachter geplaatste paraboli sche spiegelreflector wordt gehouden. Het gevolg hiervan is, dat alle licht, zonder hulp van len zen, in één evenwljdigen bundel wordt uitge worpen. Nu was het mogelljk geweest, om in dezen bundel iets te plaatsen, dat op een plaatje van een tooverlantaam leek, doch deze methode, die veel te veel licht zou abeorbeeren, heeft men weten te ondervangen door een systeem, dat N Eli kENBEkG, 8 Sept. Op den vooravond van den partijdag kwam „der Stürmer” uit met in groote letters gedrukte citaten uit .Mein Kampf", welke allen tegen de Joden gericht zjjn. werkelijk een triomf der techniek mag hee»en. De lichtbundel valt op een plat vlak van 260 zeshoekige spiegeltjes, die zuiver als de tegels van een keukenvloer aan elkaar sluiten. De lichtbundel zou dus, in 260 stralen verdeeld, weer als een evenwijdige bundel verschijnen, doch Juist, omdat elk dier 260 spiegeltjes afzon derlijk te bewegen is, worden door het besturen der 260 stralen, de letters gevormd. Tot staving van onze bewering willen wij me- dedeelen, dat het mechanlcme, dat de spiegel tjes dirigeert, uit niet minder dan vijftigduizend onderdeelen en deeltjes is opgebouwd, dat elk spiegeltje oo tienden van millimeters beweegt en dat het totaal llchtvermogen van dit enorme toestel vier milliard, oftewel vierduizend maal mlllloen kaars bedraagt. Het woord „Persil”, dat in de komende dagen wel herhaalde malen aan den hemel te lezen zal zijn, is, bjj een wol kenhoogte van 2000 M, reeds 1600 M. lang en 400 M. hoog. Jammer genoeg heeft de gast vrije directie, die deze ingebruikneming zoo schitterend ensceneerde, niet voor wolken kun nen zorgen, maar desondanks: de lichtbundel was meer dan indrukwekkend en lokte duizen den voorbijgangers tot stilstaan en toektjken. Behalve dit alles overtreffende reclame-ajjpa- raat, beschikt de Persil in het achterschip over een gezellige demonstratle-rulmte, waar ook reclame-films kunnen worden vertoond. De midscheeps bevat de machine en de projector- kamer, terwijl in het voorschip de verblijven voor de bemanning zijn Ingericht en wel zoo smaakvol en huiselijk, dat ook de langste tour- née hun niet te lang zal vallen. De Persil-lichtboot. die een grooten kruistocht door Nederland aanvangt, blijft nog eenlgen tijd aan den steiger van het Amstel-Hotel liggen. De demonstratie is een gang naar de Amstel overwaard. beurd, beheerschten Lint cs. de situatie vol komen en kreeg de Haagsche voorhoede ge legenheid aan te vallen. De Haagsche aanvallen droegen een gevaar lijk karakter en vooral Slee maakte het Hoeboer nog al eens lastig. Vooralsnog wist de Amster damsche keeper onheil te voorkomen, maar toen na een half uur een der backs slecht weg werkte, belandde de bal bij Steentjes, die zich geen oogenblik bedacht en Hoeboer met een hard schot het nakijken gaf: 10. Amsterdam deed hierna krachtige pogingen den achterstand in te loopen, maar de G.DA.- backs bleken onpasseerbaar terwijl in laatste instantie doelman Phillppus, zij het met geluk, zijn doel wist schoon te houden. In de aller laatste minuut voor de rust stopte Hoeboer nog een lastigen schuiver van Slee verdienstelijk. Rust 10. Reeds onmiddellijk na de hervatting werd Den Haag gevaarlijk. Enkele tegenaanvallen van Amsterdamsche zijde strandden hierna op den bultenspelval, welke Lint en Thoen handig hadden opengezet. Den Haag sjroelde fanatieker dan Amsterdam, waardoor de Hagenaars in de meerderheid kwamen, doch vooral Wijfjes bleek een groot struikelblok. Het spel was het aan zien in deze periode volop waard. Fel wierpen belde partijen zich in den strijd, maar in de Amsterdamsche voorhoede bleef het sukkelen. Tushulzen ondervond weinig steun van zjjn medespelers en kon dan ook weinig uitrichten. Er was weer bijna een half uur gespeeld, toen de Haagsche voorhoede er weer eens tusschen uit trok en het was Stlgter, die Hoeboer pas seerde (2—0). Bijna doelpuntte dezelfde speler doch nu kon Hoeboer juist redden. Amsterdam gaf zich Inmiddels nog niet ge wonnen en na een serie krachtige aanvallen werd Tushulzen op het kritieke moment vast gehouden. De toegestane elfmeterschop benutte de VVA-er onberispelijk en met nog 10 mi nuten speeltijd was de toestand nog niet hope loos. Hardnekkig werd thans om de zege gestreden en onder benauwende spanning verstreek de tijd. Den Haag hield dapper stand en plaatste zich door deze verdiende 31-overwinning In de finale tegen Haarlem, Toen de arrestant, W. 8. genaamd, in Muiden *s avonds aankwam, verzocht hij burgemeester J. L. de Raadt te mogen spreken. Deze woont echter, zooals men weet, te Muiderberg, maar 8. hield zóó aan, dat het onderhoud noodzake lijk was, dat de rijksveldwachter tenslotte den burgemeester den wensch overbracht. Deze is toen in zijn auto naar Muiden gekomen, om te hooren, wat de arrestant 'voor belangrijks had mede te deelen. Men kan begrijpen, dat burgemeester De Raadt niet weinig verwonderd keek, toen 8. hem niet anders toevoegde, dan dat hjj niets met oneerlijke praktijken te maken had en dat de burgemeester hem toch zeker niet ’s nachts in de cel zou sluiten. Maar de burgemeester dacht daar juist heel sterk over, en vroeg zoo terloops, of hij „met die sigaren nogal goed verdiend had?”. 8. gaf ten antwoord, dat de verdienste maar heel gering was geweest waarop het hoofd van de gemeente hem antwoordde: .Dan moet je zeker het vak nog leeren”. Ook wees de burge meester als bezwarend punt op den bontmantel, welke bjj 8 aangetroffen was, en die ook van een der transportauto's gestolen was. Maar daaraan was 8. al even onschuldig als aan al het andere. ..Ik dacht, dat het maar een klein manteltje was.” Zijn pogingen, om alle trans acties zoo onschuldig mogelljk voor te stellen, mochten hem niet baten; hij werd in de politie cel opgesloten waarna Zondagochtend de rijks veldwachter én de gemeente-veldwachter, die hem hadden gearresteerd, hem een zeer lang durig verhoor op het gemeentehuis afnamen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag in. De bestuurder van den vrachtauto was onder den Invloed van sterken drank en deed zeer verwarde verhalen. De Iden titeit van het slachtoffer heeft men nog niet vast kunnen stellen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. GENÈVE, 8 Sept. (Reuter) In zijn zit ting van Zaterdagmorgen machtigde de Raad van den Volkenbond het Comité van Drie om zich bezig te houden met alle kwesties, welke zouden kunnen voortvloeien Uit het Fransch memorandum. De Fransche van Bultenland sche Zaken hield verv^PKkeen rede, waar in hjj het memorandum zijner regeerlng in zake het Saargebied nader toelichtte: „Frankrijk," zeide hjj, ..zal den uitslag der volksstemming erkennen, hoe die ook is. Ik zeg en herhaal: hoe die ook is.” I Door tot nu toe onbekende oorzaak is Zondag morgen vroeg brand uitgebroken in de boerde rij van den landbouwer W. Mulder, gelegen dichtbij Beekbergen. De boerderij brandde tot den grond' toe af. De brandweer van Beekbergen en Apelddbrn tastten het vuur aan met zand, aangezien er gebrek aan water was. De schade wordt door verzekering gedekt. De resultaten van den Zaterdag gespeelde Leaguewedstrijden lulden: Eerste divisie: Birmingham—Manchester City Derby CountyStoke City Grimsby TownEverton Leeds UnitedArsenal Leicester CityAston Villa LiverpoolPortsmouth Preston NorthendHuddersfield Town Sheffield WednesdayMiddlesbrough SunderlandChelae* Tottenham HotspursWolverhampton E—t sraAOH tunqgavia—OOWIV tpiMUKMtRsa.M i—wawpuzM Aan Goodwin S Co. Ah medicus wilt U mty wet toestaan U geluk te menschen met Um pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Fifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij. door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keel-irri- tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif ty-Fifty sigaretten te rooken. daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich ten van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Hoogachtend. De Parjjsche bladen zijn over het algemeen van opinie, dat het lukken zal Sovjet-Rusland op te nemen in den Volkenbond en het een permanenten zetel in den Raad toe te kennen. Men meent te weten, dat de beswaren van Por tugal reeds zijn opgeheven. De „Petit Parlslen” schrijft, dat Polen zich niet direct zal verzet ten tegen toetreden van Sovjet-Rusland in den Volkenbond en in den Volkenbondsraad. Bar thou schijnt echter nog contact te willen zoeken met Pllsoedski. Waarschijnlijk zal hedenavond een desbetreffende bespreking gehouden wor den. De bladen achten het waarschijnlijk, dat de mogendheden gezamenlijk een ultnoodiglng tot toetreding zullen richten aan Sovjet-Rus land. „L'Oeuvre” schrijft, dat de noodige handtee- keningen verzameld worden voor een verkla ring, die Maandag zal worden voorgelezen. On der deze omstandigheden zal Litwinoff op 18 September waarschijnlijk zijn Intreden doen bij den Volkenbond. Verder is men van mee- ning, dat de toetreding van Sovjet-Rusland een volkomen wijziging der ixislties op het Euro- peesche schaakbord ten gevolge zal hebben. Eerst na toetreding van Rusland zouden de on- derhandellngen over het Oost-Locarno-pact kunnen worden hervat. wordt aangenomendoor dieven als onbruikbaar zijn Vermeld dient nog, dat de rijks- en de ge meenteveldwachter van Muiden op zekeren nacht, toen de Duitscher met zjjn bende een kleinen vrachtauto van de firma J. B. te 's-Hcr- togenbosch volgde, in een personenauto zjjn ge stapt, en vervolgde en vervolger, op hun beurt hebben gevolgd. Jammer genoeg bemerkten toen de dieven reeds, dat de kleine auto te stevig ge sloten was, zoodat de Jieeren” maar besloten, dezen wagen niet te doen „bespringen”. ZQ zouden echter hun straf toch niet ont kropen, want door een suikerdiefstal te Am sterdam, waarbij de Duitscher en eenlgen zijner kornuiten betrokken waren, llapen zjj toch in de val. Van de leden, die deel van deze bende uit maakten, is nog een zekere 8. O. voortvluchtig, maar de politie hoopt ook hem wel in de cel te krijgen. In haar memorandum aldus Barthou heeft de Fransche regeerlng rekening gehou den met alle drie de uitslagen, welke de volks stemming volgens de bepalingen van het Ver drag van Versailles zou kunnen hebben. Wan neer dit memorandum bij een of ander punt wat langer stil stond, dan is zulks alleen hier door te verklaren, dat de regeling van het Saar- probleem zeer moeilijk is. In elk geval echter zal de Saarbevolklng zelf moeten beslissen wat zij wil. Om een zuiveren uitslag te krijgen, moet de bevolking echter geheel vrij zijn en niet bloot >wu»n aan onverschillig welke be dreigingen. Naar Reuter uit Saarbrücken verneemt, zijn er verschillende delegaties uit het Saargebied naar Genève vertrokken en wel een delegatie van het Dultsche Front onder leiding van Plrro, een socialistische delegatie onder leiding van Max Braun, alsook een communistische dele gatie. Voorts is de voorzitter der regeerings- commissle, Knox, naar Genève vertrokken. De Raad van den Volkenbond zou ook nog in geheime zitting bijeen komen, doch deze zit ting is uitgesteld, vermoedeljjk tot Maandag. Het schijnt, dat de leden van den Raad nog niet over voldoende gegevens beschikten over het toetreden tot den Bond van Rusland. Er zijn directe onderhandelingen loopende tus schen Warschau en Moskou. Het ziet er naar uit, dat Beek zich niet verzetten zal tegen het toekennen van een permanenten zetel aan de Sovjets. Volgens „Havas” zou het ook mogelijk zijn tegemoet te komen aan de bezwaren van Argentinië. Op zeer handige wijze werden reeds gerulmen tijd de offerblokken der 8t. Lambertuskerk te Maastricht van hun inhoud ontdaan. Den da der kon men maar niet te pakken krijg'®-. Donderdagmiddag echter is het eindelijk ge lukt, den dief op heeterdaad te betrappen. Toen kwam iemand de kerk binnen, die zich onmiddellljk begaf naar een der offerblokken en aaarin met lijmstokken begon te „visschen”. De geposteerde rechercheur achtte toen zijn tijd gekomen en arresteerde den man. De dief bleek te zijn de 37-Jarige Belg F. P„ wonende te Luik. Bij zijn aanhouding bleek, dat hij nog geld van den vorigen kerkdiefstal, gepleegd 30 Au gustus JJ. in genoemde kerk, in zijn bezit had. Teneinde in de St. Lambertuskerk te stelen, kwam P. speciaal naar Maastricht over. In totaal zou hij zich acht maal aan diefstal van geld uit de offerblokken dezer kerk heb ben schuldig gemaakt en aldus een aanzienlijk bedrag ontvreemd hebben. P. is ter beschikking van de Justitie gesteld. NEURENBERG, 8 Sept. (V. D.) In het Sta dion heeft Rijkskanselier Hitler vanmiddag het woord gevoerd voor 60.000 Hitlerjongens. Hitler zeide o. a.: „Jullie moet in Je jeugd in Je op nemen en leeren, wat wfj eens in geheel Dultschland gaarne zullen zien. Wij willen eens één Rijk zien en Jullie moet daarvoor reeds op geleid worden in één organisatie. Want Jullie zijn vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed, en in Jullie brandt dezelfde geest, die ons beheerscht." Voor de nat.-soc. vrouwen hield de Rijks kanselier eveneens een rede, waarin hij o. a. zeide: „De nat.-soc. beweging heeft van het begin af in de vrouw de trouwste helpster niet alleen gezien, maar ook gevonden. Het gemoed der vrouw heeft in alle tüden op den geest van den man ingewerkt. De Dultsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zoodat de man bij dit inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreezen. dat hij uit zijn positie man wordt verdrongen. Men zou kunnen zeggen, dat de wereld der vrouw een kleinere is. want haar wereld is haar man. haar familie, haar kinderen en haar huis. Waar zou echter de grootere wereld zijn, als niemand de kleinere wilde verzorgen? Wjj verzetten ons er tegen, dat een individualisme van de meest bedorven soort wil uiteen rokken, wat God heeft samen gebonden." Tijdens het zware onteer Zaterdagavond sloeg in een schuur van oen landbouwer P. Moerbeek, gelegen nabij Nieuw Borfcvllet (Mo lenbeek) de bliksem in. De geheele schuur werd in korten tijd in de asch gelegd. Een ge heele voorraad hooi, stroo, alsmede drie var kens werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De gebroeders Alsemgeest waren wegens stu dieredenen verhinderd voor Den Haag uit te komen. Het op papier zoo sterke Amsterdamsche elf tal begon met een serie aanvallen, welke de grootste aandacht vroegen van de Haagsche verdediging en waar deze laatste in den beginne een eenigszlns weifelenden indruk maakte, ontstonden al spoedig eenige goede kansen. Maar spoedig bleek dat het Amsterdamsche binnentrio niet al te gevaarlijk was. Klooster man was een algeheele mislukking, terwijl Reu ser nog al eens treuzelde en hierdoor een fraaie kans verknoeide. De Haagsche verdediging kreeg zoodoende volop gelegenheid zich in te spelen en toen dit dan ook eenmaal was ge- Door de arrestaties, welke de vorige week te Amsterdam plaats hadden door de recherche aldaar werd de kroon op het werk gezet ondernomen door de rijks- en gemeentepol.tle van Muiden, welker sjjeurtochten reeds ander halve maand geleden een aanvang namen. Wj) vernamen nog, dat de heer J. B., expediteur te *s Hertogenbosch, de eerste was, die zich bij den burgemeester van Muiden er over beklaag de, dat herhaaldelijk goederen werden ontvreemd van vrachtauto’s, welke *s nachts den rijksweg passeerden. Groote partijen sigaren, sigaretten, pakken manufacturen, enz. werden vermist. Later bleek, dat expeditiefirma’s te Barneveld, Amersfoort, DoetinCBem- en elders, eveneens te klagen hadden over vingervlugge lieden, die zich pakken toeeigende van auto's, toebehoorende aan die firma’s. Op grond van een en ander kreeg de politie te Muiden opdracht, om 's nachts den rijksweg zeer nauwkeurig te observeeren. Daar de be stuurders van vrachtauto’s, die ’s nachts tus schen Amsterdam en Amersfoort rijden, de ge woonte hebben café Wegman (tusschen Muiden en de Hakkelaar) als pleisterplaats te kiezen, vermoedde de politie, dat eenige „heeren”, die daar vaak met een personenauto kwamen, wel licht van de oogenblikken gedurende welke de chauffeurs in het café hun koffie dronken, ge bruik maakten om op slinksche wijze goederen van de vrachtauto’s over te laden in den per sonenauto. Degene, dien de politie hiervoor op het oog had, was een Duitscher, G. L. genaamd, die te Amsterdam woonachtig is en inderdaad zooals nu aan het licht is gekomen rijn auto ter beschikking stelde van de auto-be- roovers. Een dier afgesproken plaatsen was de nieuwe orug over het Merwedekanaal en nu men dit weet, schijnt ook een ander raadsel tot klaar heid te zijn’ gekomen. Men herinnert zich, dat in den nacht van 14 op 15 Juli, een vlsscher in het Merwedeka naal zag, hoe van de brug een kist of pak in het kanaal werd geworpen. Zeer waarschijnlijk is dit een pak geweest met een inhoud, welken de dieven niet konden benutten. Het kwam n.1. voor, dat bij sigaren en sigaretten b.v. groote partijen etalage-materiaal verzonden Werden, welke natuurlijk geen handelswaarde hadden, en waarvan de nachtelijke kapers zich maar 1 liefst zoo spoedig mogelljk wilden ont doen. De kist of het pak, dat half Juli in 't ka naal geworpen is, zal naar thaoa met grond De soldaat zal de soldaat van 19X4 zijn, de gemobiliseerde, die in de uren van het drei gende oorlogsgevaar de onschatbare waarde van de kameraadschap heeft leeren kennen, van de Kameraadschap, die het ware, het we- derzijdsch vertrouwen schonk en als zoodanig tot moreeien steun is geweest van allen. Op het gedenkteeken zal dit worden weer gegeven door de figuren van een gemobiliseer de en zijn kameraad, die elkander tot steun zijn in de oogenblikken van een dreigend ge vaar. Zoo mogelljk zullen alle figuren in een zelfde groep worden samengebracht. Als opschrift stelt hij voor: 1814”. EEN ter wille VM Uw keel SIGAKBTTBN

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11