Autobandieten aan het werk Barthou de over Saarstemming H.M. de Koningin in het land terug Stakingsgeweld in Spanje HELER IN DE KLEM 7 I w I MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 op 4 dooden te Madrid Aankomst te Amsterdam in de wolken i Ruslands toetreden is Terstond naar Den vrijwel zeker Haag vertrokken De moord te Hoofddorp Beide verdachten ontkennen I Onweer en brand De Koningin VERDACHTE BRAND TE OSS Bewoner aangehouden AUTO TEGEN BOOM GEBOTST te SCHEEPSBRAND GEBLUSCHT De film „Dood Water” Halsbrekende toeren by nacht den Ryksweg by Maiden Van den partijdag Neurenberg Raadselachtig geval opgehelderd? Een der inzittenden kort daarop overleden Overal ligt het werk stil en zyn de winkels geslotenalleen levens middelen verkrijgbaar UTR. KATH. DRANKWEER- F EDE RAT IE DOOR ZIJN STIEFZOON MISHANDELD De vaart over het IJ - Op het Noordzeekanaal kwamen de Amsterdammers Haar begroeten Boerderijen in de asch gelegd „Persil” Een diesel-electrisch lichtschip met reusachtig projectie- apparaat Kind in een tobbe verdronken Hitler spreekt voor de jeugd en de vrouwen Kleine oorzaken Groote gevolgen. Slapeloosheid, maagpijn, con gestie Zorgt voor grondige reiniging van het spijsverterings kanaal I ISTIZIN is het ideale afvoermiddel. Zachtwerkend en volkomen onschadelijk. Met een strijkijzer op het hoofd geslagen Voetbal in Engeland een tram geloopen „Hollanders weten wat goed is” Hoe men in Amerika over ons denkt Na Titoelescoe*s bedanken wordt Sandler waarschijnlijk voor zitter der Assemblee i llngesonden Mededeeling) één De belde verdachten, die In verband met den moord op den electricien van B. te Hoofddorp zijn gearresteerd, zijn 37-jarige gescheloen echt- genoote en zón 23-jarige pleegzoon K„ ontken nen tot dusver iets van de zaak te weten. Zondagavond omstreeks zeven uur is op den Soesterbergschen Straatweg in de gemeente Soest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een doods te betreuren Is. De róksveldwachter wist het den man zoo heet aanxle schenen te leggen, dat hjj ten slotte een volledige bekentenis aflegde. Toen hó eenmaal zoover was, scheen hjj ook nog wel nadere inlichtingen te willen verstrek ken, waarvan de politie natuurlijk gebruik heeft gemaakt. Vast staat, dat bó deze af faire nog ettelijke helers betrokken zijn, die hun verdiende loon niet zullen ontgaan. Zondagavond laat is te Kerkrede de gepen- slonneerde mijnwerker B., wonende te Kerkrede en. Met zware rug is de man naar bet ziekenhuis te Kerkrede gebracht Zón toestand is zorgwekkend. MADRID, a Sept. (Reuter) Het stakings- parool is in de Spaansche hoofdstad alge meen opgevolgd. Er wordt nergens gewerkt, behalve aan een crypte welke bestemd Is om het stoffelijk overschot te herbergen van de kapiteins Garcia Hernandez en Galan, die in den tijd van het militaire oproer te Jaca werden gefusilleerd en als martelaren der republiek worden vereerd. van de vn sonenauto.i het oog hal NEURENBERG, 8 Sept. Op den vooravond van den partijdag kwam „der Sttlrmer” uit met In groote letters gedrukte citaten uit „Mein Kampt", welke allen tegen de Joden gericht «ón. tegen een elctrische tram g bloedende wonden aan hoofi Het tweejarig kindje van den heer H. uit VersHlënboach onder de gemeente Heerlen viel In een onbewaakt oogenbllk in een tobbe water en verdronk. Zondagnacht Is te Almkerk tijdens het on weer de boerderij van de wed. O. Snoek totaal afgebrand. Eenlge varkens kwamen tijdens den brand om het leven. De boerderij was verzekerd. Eveneens tijdens het onweer brak brand uit in de kapitale boerderij van den landbouwer van Herwijnen te Almkerk. De boerderij brand de tot den grond toe af. Een honderdtal kippen kwamen in de vlammen om. De geheele oogst is vernield. Alles was hier verzekerd. zijn tal van arrestaties verricht. Os. Is het socialistisch Cortes-lld Rafael Henche In arrest gesteld. De Minister van Blnnenlandsche Zaken wekte in een radio-rede de bevolking op om kalm te blijven en beloofde, dat de regeerlng zorgen zal voor de distributie van levensmiddelen. de 'erkade 0—2 0—0 1—1 8—0 8—0 3— 3 4— 0 Intusschen waren nog veel kleine scheepjes de „Tablnta" tegemoet gevaren, en het was een heele vloot, die het schip begeleidden op zijn vaart langs het „waterfront" van Amster dam. Die vaart werd tot een hartelijke begroe ting tusschen Vorstin en onderdanen. De zon lachte uit een strakblauwen hemel en maakte den tocht over het U tot een vroolijk schouw spel. Reeds op het .steenen hoofd", de oude ligplaats van de booten der Holl.-Amerlka-lijn, stonden de menschen H. M. toe te wulven. En I S T I Z I N - tube» vin 30 en ao tabletten bij apotheker» ea drogistea Thans ook in verpakkingen van Iv tabletten. Hedenmorgen zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, na een verblijf in Noorwegen van zes weken met het sa. „Tablnta” van de Stoom- vaart-Maatschappij „Nederland” in het vaderland teruggekeerd. dat Holland ons In menig opzicht een lesje kan geven. Neem Uw landbouwproducten, Uw fruitteelt en op ander terrein: Uw zwemsters, athleten, musici ze zijn wereldberoemd I” „En” zoo vervolgde hij ,4k weet nu ook dat Holland weet wat een goede Amerikaansche sigaret is. M’n eerste vrees, dat de Hollanders misschien wat vreemd zouden staan tegenover de speciale meleerlng en de bijzondere manier waarop O.K. gestopt is, Is volkomen wegge vaagd door het enorme succes van O.K. Ik neem nog steeds m’n bekende bllnddoekproef in alle kringen en ook daarbij blijkt, dat Hol land weet, wat een goede, Amerikaansche sl- garet is want steeds wordt OX. er als de naai geworpen Is, zal naar thans met grond beste uitgepikt I" wordt aangenomendoor de bovenbedoelde dieven als onbruikbaar zijn beschouwd. Vermeld dient nog, dat de rijks- en de ge meenteveldwachter van Mulden op zekeren nacht, toen de Duitacher met zijn bende een kleinen vrachtauto van de firma J. B. te ’s-Her- togenbosch volgde, in een personenauto zijn ge stapt. en vervolgde en vervolger, op hun beurt hebben gevolgd. Jammer genoeg bemerkten toen de dieven reeds, dat de kleine auto te stevig ge sloten was, zoodat de .Jieeren” maar besloten, dezen wagen niet te doen „bespringen". Zij zouden echter hun straf toch niet ont- loopen, want door een suikerdiefstal te Am sterdam, waarbij de Dultscher en eenlgen zijner kornuiten betrokken waren, liapen zij toch in de val. Van de leden, die deel van deze bende uit maakten, is nog een zekere 8. O. voortvluchtig, maar de politie hoopt ook hem wel in de cel te krijgen. Zondagavond omstreeks elf uur bemerkten voorbijgangers brand in het nog vrij niei^We woonhuis van den heer J. de N. te Oss. ZÓ wil den de bewoners waarschuwen, doch niemand bleek thuis te zijn. De inmiddels gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest wegens gebrek aan water toezien, dat ’t woon huis geheel in de vlammen opging. Een gedeelte van den inboedel kon nog wor den gered. Een agent van politie rook hieraan een petroleumlucht. De eigenaar werd bij thuiskomst in verhoor genomen en later in arrest gesteld. Het on derzoek duurt voort. Huis en inboedel waren verzekerd. In den afgeloopen nacht is te Kerkrade in zijn woning aan de Plantanenstraat de mijnwer ker van E. door zijn stiefzoon met een zwaar strijkijzer op het hoofd geslagen en mishandeld. De hersenpan werd getroffen. Van E. werd door de politie per auto naar het ziekenhuis gebracht. Hoewel zijn toestand zeer ernstig is, bestaat er geen direct levensge vaar. Tijdens het zware onweer Zaterdagavond sloeg in een schuur van oen landbouwer P. Moerbeek, gelegen nabij Nieuw Borgvliet (Mo lenbeek) de bliksem in. De geheele schuur werd in korten tijd In de asch gelegd. Een ge heele voorraad hooi, stroo, alsmede drie var* kens werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De brand, aan boord van het stoomschip „Grootkerk" is thans gebluscht. Het schip werd op het strand gezet en men is begonnen met het lossen van de lading. De lading in ruim I is geheel vernield. Op de commando-brug van de „Tabinta" zien we nu een witte gestalte heen en weer loopen. Hare Majesteit groet de Oranjeklanten die Haar komen verwelkomen. Een dier afgesproken plaatsen was de nieuwe brug over het Merwedekanaal en nu men dit weet, schijnt ook een ander raadsel tot klaar heid te zijn gekomen. Men herinnert zich, dat in den nacht van 14 op 18 Juli, een visscher In het Merwedeka naal zag, hoe van de brug een kist of pak In het kanaal wejd geworpen. Zeer waarschijnlijk Is dit een pak geweest met een Inhoud, welken de 'dieven niet konden benutten. Het kwam n.l. voor, dat bij sigaren en sigaretten b.v. groote partijen etalage-materlaal verzonden werden, welke natuurlijk geen handelswaarde hadden, en waarvan de nachtelijke kapers zich maar t liefst zoo spoedig mogelók wilden ont doen. De kist of het pak, dat half Juli in 't ka- Reeds om half zeven stonden er lange rijen menschen voor de bakkerswinkels. Om half negen was er nog geen krant verschenen. Reeds in den nacht waren er uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Sterke patrouilles, die met karabijnen, revolvers en mitrailleurs ge wapend zón, doorkruisen de stad. Alle vergade ringen en samenscholingen zijn verboden. De menschen op straat worden gefouilleerd. Daar vooral de beroering onder de extremisten zeer groot is, lóken bloedige botsingen onvermijdelijk. In verband met de talrijke diefstallen, welke den laatsten tód gepleegd werden op de goe derentransporten, welke des nachts plaats had den. hebben de rljksveldwachter van Mulden en de gemeente-veldwachter van Muiderberg JJL Zaterdag bó verschillende inwoners van Amster dam huiszoeking gedaan en groote partijen goe deren in beslag genomen. Tegen een dergenen, die in het bezit van verschillende artikelen bleek te zijn, afkomstig van de bovenbedoelde dief stallen, waren de bewijzen van heling zóó over stelpend, dat genoemde politiemannen hem ar resteerden, en per auto van de Amsterdamsche politie medenamen naar Mulden, om hem daar in verzekerde bewaring te stellen. De dievenbende hield zich veel op in den esntrek van café Wegman en zocht dan de wagens wit, welke hJ. veer berooving in aanmerking kwamen. Reden de chauffeurs hl het nachteifjk uur weg, dan volgde de Duitacher met zón handlangers in sljn auto den vrachtwagen, welke soms in zeer snel tempo den stillen weg afreed. Naar thans aan het licht is gekomen, werd soms deer den Duitacher met een snelheid ran M i Tl KJbf. gereden, in welk tempo men het aan durfde» den bumper van den personenauto onder het achtergedeelte van den vracht wagen te rtjden. Dan werd de volgende hals brekende dieventoer uitgehaald: Een 20- jarige jongeman. B. v. N. genaamd (die ook reeds achter slot en grendel sit) stond dan op den bumper van den personenauto en sprong met een roekeloosheid, welke alleen de jeugd eigen Is, op den vrachtwagen. Dan werden de begeerde pakken bij elkaar ge legd. en op een tevoren afgesproken punt van den vrachtauto geworpen, waarna later de Duitacher met zjjn geselschap den buit weg haalde. Door de arrestaties, welke de vorige week te Amsterdam plaats hadden door de recherche aldaar werd de kroon op het werk gezet ondernomen door de rijks- en gemeentepoLtie van Mulden, welker speurtochten reeds ander halve maand geleden een aanvang namen Wij vernamen nog, dat de heer J. B, expediteur te *8 Hertogenbosch, de eerste was, die zich bij den burgemeester van Mulden er over beklaag de, dat herhaaldelük goederen werden ontvreemd van vrachtauto's, welke ’s nachts den rijksweg passeerden. Groote partóen sigaren, sigaretten, pakken manufacturen, enz. werden vermist. Later bleek, dat expedltlefirma’s te Barneveld, Amersfoort, Doetlnchem en elders, eveneens te klagen hadden over vingervlugge lieden, die zich pakken toeëlgende van auto's, toebehoorende aan die firma’s. Op grond van een en ander kreeg de politie te Mulden opdracht, om ’s nachts den rijksweg zeer nauwkeurig te observeeren. Daar de be stuurders van vrachtauto’s, die 's nachts tus- schen Amsterdam en Amersfoort róden, de ge woonte hebben café Wegman (tusschen Mulden en de Hakkelaar) als pleisterplaats te kiezen, vermoedde de politie, dat eenlge „heeren” die daar vaak met een personenauto kwamen, wel licht van de oogenbllkken gedurende welke de chauffeurs in het cdéhun koffie dronken, ge bruik maakteij^om óp slinkache wijze goederen •Canto's over te laden in den per- egene, dien de politie hiervoor op was een Dultscher, G. L. genaamd, die te Amsterdam woonachtig is en inderdaad zooals nu aan het licht is gekomen rijn auto ter beschikking stelde van de auto-be- roovers. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag In. De bestuurder van den vrachtauto was onder den Invloed van sterken drank en deed zeer verwarde verhalen. De iden titeit van het slachtoffer heeft men not niet vast kunnen stellen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Bó het onderzoek Is komen vast te staan, dat K. in den nacht van den moord nog in de woning ven zijn pleegvader was, die hij zeer vroeg in den morgen verliet om zich naar Bilt- hoven te begeven. De vrouw is naar Heemstede overgebracht, om lener contact tusschen de verdachten te voorkomen. Heden souden ze met elkaar wor den geconfronteerd. De Persil-lichtboot, de nieuw ste reclame-creatie, welke een rondvaart door het land maakt Welke gevoelens moeten onze Koningin thans, bij haar terugkeer, vervullen? Om aan droevige herinneringen te ontkomen en om rust te vin den na emotievolle uren is Zó met haar Doch ter den 28en Juli vertrokken naar het Haar zoo dierbare Noorsche bergland. Thans keert ZIJ terug in het vaderland en zal Zó «leer leven en werken, waar alles Haar herinnert aan Haar overleden Gemaal, haar overleden Moeder. Zó wilde ook bó dit terugkeer alle huldebetoon vermóden en haar zoo onopgemerkt mogelijk doen geschieden. Daarom keerde zij thans te rug op een vroeg uur. met een zeer klein ge volg, op een vrachtschip van een particuliere maatschappij. Maar de spontane begroeting, die velen haar desondanks gebracht hebben, zal haar toch verheugd hebben, en haar vertrouwen bevestigd hebben bó den weder-aanvang van de zware regeertaak die haar in de» komende maanden wacht. Alle winkels zón gesloten. Alleen brood en andere levensmiddelen kan men nog koopen. Het verkeer beperkt zich tot eenlge trams en utobuasen, welke door soldaten bestuurd worden. De stakers moeten aanhoudend uit elkaar worden gejaagd, waarbij talrijke gewonden val len. Ook bij de charges der politie tegen de menigte die het verkeer geheel stil probeert te leggen, vallen rake klapen. Bó de unlversitelt is het tot een bloedige botsing gekomen doordat de stakers op de politie schoten. De gewapende macht beant woordde het vuur onmlddellók. Een vrouw die op een balcon stond te kóken, werd doodge schoten. Ook een voorbóganger en een kind werden doodelijk getroffen. In een aangrenzende straat schoot de politie een man neer, die een revolver in de hand hield. Vrijdagavond zón wó aanwezig geweest bó de Ingebruikneming van de Persil-lichtboot. aan den steiger van net Amstel-Hotel te Am sterdam. „De nieuwste, technisch volmaakte reclame- creatie" noemt de Persil Persdienst dit vaar tuig en wó kunnen deze kwalificatie ten volle onderschróven. De „Persil", zooals het schip genoemd wordt, is een fraai Diesel-electrisch jacht van 65 ton, dat bó volle kracht 19 K M. in het uur loopt. Zooals het „Diesel-electrisch” reeds zegt, wor den de beide schroeven aangedreven door elec- tromotoren, die hun stroom ontvangen van een dynamo, door een machtigen Dieselmotor ge dreven, welke het geheele schip, en dus ook den reusachtlgen schijnwerper van stroom voor ziet. Dit heeft het groote voordeel, dat het rege len der schróeven, zonder tusschenschakellng van een machinist, direct van de commando brug kan geschieden. Het voornaamste reclame-apparaat aan boord is het hierboven genoemde reusachtige zoek licht van Nederlandse!) Fabrikaat, waarmee de namen der Persil-producten tegen het wolken dek worden geprojecteerd. Het zoeklicht is uit gevoerd volgens het bekende Siemens-Schuc- kert patent en bestaat uit een lichtboog, die door een geniale Inrichting automatisch in het brandpunt der daarachter geplaatste paraboli sche spiegelreflector wordt gehouden. Het gevolg hiervan is, dat alle licht, zonder hulp van len zen, in één evenwódigen bundel wordt uitge worpen. Nu was het mogelijk geweest, om in dezen bundel iets te plaatsen, dat op een plaatje van een toover lantaarn leek, doch deze methode, die veel te veel licht zou abeorbeeren. heeft men weten te ondervangen door een systeem, dat werkelók een triomf der techniek mag heeren. De lichtbundel valt op een plat vlak van 260 zeshoekige spiegeltjes, die zuiver als de tegels van een keukenvloer aan elkaar sluiten. De lichtbundel zou dus, In 260 stralen verdeeld, weer als een evenwódlge bundel verschónen, doch juist, omdat elk dier 260 spiegeltjes afzon- derlók te bewegen is, worden door het besturen der 260 stralen, de letters gevormd. Tot staving van onze bewering willen wó me- dedeelen, dat het mechanicme, dat de spiegel tjes dirigeert, uit niet minder dan vóftlgdulzend onderdeden en deeltjes Is opgebouwd, dat elk spiegeltje op tienden van millimeters beweegt en dat het totaal lichtvepnogen van dit enorme toestel vier milliard, oftewel vierduizend maal mlllloen kaars bedraagt. Het woord „Persil”, dat in de komende dagen wel herhaalde malen aan den hemel te lezen zal zón. Is, bó een wol kenhoogte van 2000 M., reeds 1600 M. lang en 400 M. hoog. Jammer genoeg heeft de gast- vróe directie, die deze Ingebruikneming zoo schitterend ensceneerde, niet voor wolken kun nen zorgen, maar desondanks: de lichtbundel was meer dan Indrukwekkend en lokte duizen den voorbijgangers tot stilstaan en toekóken. Behalve dit alles overtreffende reclame-appa raat, beschikt de Persil in het achterschip over een gezellige demonstratle-ruimte, waar ook reclame-fllms kunnen worden vertoond. De midscheeps bevat de machine en de projector- kamer, terwól In het voorschip de verblóven voor de bemanning zón ingericht en wel zoo smaakvol en huiselijk, dat ook de langste tour- née hun niet te lang zal vallen. De Persil-lichtboot, die een grooten kruistocht door Nederland aanvangt, blóft nog eenlgen tód aan den steiger van het Amstel-Hotel liggen. De demonstratie is een gang naar de Amstel overwaard. NEURENBERG, 8 Sept. (V. D.),In het Sta dion heeft Rókskanseller Hitler vanmiddag het woord gevoerd voor 60.000 Hltlerjongens Hitler zelde o. a...Jullie moet in Je jeugd in je op nemen en leeren, wat wó eens in geheel Dultschland gaarne zullen zien. Wó willen eens één Rijk zien en jullie moet daarvoor reeds op geleid worden in één organisatie. Want jullie zón vleesch van ons vleesch en bloed van ons Moed, en in jullie brandt dezelfde geest, die Ons beheerscht.” Voor de nat.-soc. vrouwen hield de RJJks- kanseller eveneens een rede, waarin hó o. a. zelde: „De nat.-soc. beweging heeft van het begin af in de vrouw de trouwste helpster niet alleen gezien, maar ook gevonden. Het gemoed der vrouw heeft in alle tóden op den geest van den man Ingewerkt. De Dultsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zoodat de man bó dit Inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreesen. dat hó uit zón positie als man wordt verdrongen. Men zou kunnen zeggen, dat de wereld der vrouw een kleinere is, want haar wereld Is haar man, haar familie, haar kinderen en haar huis. Waar zou echter de grootere wereld zón, als niemand de kleinere wilde verzorgen? Wó verzetten ons er tegen, dat een Individualisme van de meest bedorven .soort wil uiteen rukken, wat God heeft samen gebonden.” De Metro Goldwyn deelt mode, dat sty het filmwerk „Dood Water” van Gerard Ruften In exploitatie heeft genomen voor Nederland en Koloniën. De Parósche bladen zón over het algemeen van opinie, dét het lukken zal Sovjet-Rusland op te nemen in den Volkenbond en het een permanenten zetel In den Raad toe te kennen.- Men meent te weten, dat de bezwaren van Por tugal reeds zón opgeheven. De „Petit Parlslen” schróft, dat Polen zich niet direct zal verzet ten tegen toetreden van Sovjet-Rualand in den Volkenbond en in den Volkenbondsraad. Bar thou schijnt echter nog contact te willen zoeken met Pilsoedskl. Waarschijnlijk zal hedenavond een desbetreffende bespreking gehouden wor den. De bladen achten het waarschónlók. dat de mogendheden gezamenlók een ultnoodlglng tot toetreding zullen richten aan Sovjet-Rus- land. „L’Oeuvre” schróft. dat de noodige handtee- keningen verzameld worden voor een verkla ring, die Maandag zal worden voorgelezen. On der deze omstandigheden zal Litwinoff op 18 September waarschónlók zón Intreden doen bó den Volkenbond. Verder is men van mee- ning, dat de toetreding van Sovjet-Rusland een volkomen wózlging der posities op het Euro- peesche schaakbord ten gevolge zal hebben. Eerst na toetreding van Rusland zouden de on- derhandelingen over het Ooet-Locamo-pact kunnen worden hervat. Toen de arrestant, W. 8. genaamd in Muiden ■s avonds aankwam, verzocht hó burgemeester J. L. de Raadt te mogen spreken. Deze woont echter, zooals men weet, te Muiderberg. maar 8. hield zóó aan, dat het onderhoud noodzake- lók was, dat de róksveldwachter tenslotte den burgemeester den wensch overbracht. Deze is toen in zón auto naar Muiden gekomen, om te hoeren, wat de arrestant voor belangrijks had mede te deelen. Men kan begrópen, dat burgemeester De Raadt niet weinig verwonderd keet toen 8. hem niet anders toevoegde, dan dat hó niets met oneerlijke praktijken te maken had en dat de burgemeester hem toch zeker niet 's nachts in de cel zou sluiten. Maar de burgemeester dacht daar juist heel sterk over, en vroeg zoo terloops, of hó „met die sigaren nogal goed verdiend had?”. 8. gaf ten antwoord, dat de verdienste maar heel gering was geweest waarop het hoofd van de gemeente hem antwoordde: ..Dan moet je seker het vak nog leeren". Ook wees de burge meester als bezwarend punt op den bontmantel, welke bó 8 aangetroffen was, en die ook van een der transportauto's gestolen was. Maar daaraan-»was 8. al even onschuldig als aan al het andere. ,Jk dacht, dat het maar een klein manteltje was.” Zón pogingen, om alle trans acties zoo onschuldig mogelók voor te stellen, mochten hem niet baten; hó werd In de politie cel opgesloten waarna Zondagochtend de róks veldwachter én de gemeente-veldwachter, die hem hadden gearresteerd, hem een zeer lang durig verhoor ep het gemeentehuis afnamen. De resultaten van den Zaterctag gespeelde Leaguewedstrijden lulden; Eerste divisie: BirminghamManchester City Derby CountyStoke City Grimsby TownEverton Leeds United—Arsenal Leicester CityAston Villa LiverpoolPortsmouth Preston NorthendHuddersfield Town Sheffield WednesdayMiddlesbrough Sunderland—Chelsea Tottenham Hotspurs—Wolverhampton 8—a»AOH Omq<0»ta—UOPUV u0|AUKM<nNM I—g aiaiepwiM Door tot nu toe onbekende oorzaak is Zondag morgen vroeg brand uitgebroken in de boerde rij van den landbouwer W. Mulder, gelegen dlchtbó Beekbergen. De boerderó brandde tot den grond toe af. De brandweer van Beekbergen en Apeldoorn tastten het vuur aan met zand, aangezien er gebrek aan water was. De schade wordt door verzekering gedekt. GENEVE, 8 Sept. (Reuter) In zón zit ting van Zaterdagmorgen machtigde de Raad van den Volkenbond het Comité van Drie om zich bezig te houden met alle kwesties, welke zouden kunnen voortvloeien uit het Fransch memorandum. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken hield vervolgens een rede, waar in hó het memorandum zijner regeerlng in zake het Saargebied nader toelichtte: „Frankrók,” zelde hó. ,ial den uitslag der volksstemming erkennen, hoe die ook is. Ik zeg en herhaal: hoe die ook Is.” Op genoemd tijdstip reed een vrachtauto uit Zandvoort. bestuurd door A Koning, in de rich ting van Baam. De wagen slingerde hevig over den weg en botste daarop tegen eenlge boomen aan, waardoor de auto totaal vernield werd. Een man die naast den chauffeur gezeten was. werd door de botsing zoo zwaar gewond, dat hó bó aankomst in het ziekenhuis „De Lichten berg" bij Amersfoort reeds bleek te zón over leden. De chauffeur self was niet ernstig gewond. Hó is naar het politiebureau te Soest overge bracht, waar hó in arrest Is gehouden. Litwinoff. die thans te Mariënbad een kuur doet, heeft een onderhoud gehad met den mi nister van Buitenlandsche Zaken Benesj. De betde staatslieden wisselden van gedachten ever de huidige internationale problemen, waarbó vooral aandacht gewód werd aan het z.g. Oost- Locarno-pact. Daar de Roemeensche minister van Buiten- landsche Zaken. Titoelescoe, bedankt heeft voor de eer om de aanstaande Voltallige Vergade ring van den Volkenbond voor te zitten, zal de keuze waarschónlók vallen op den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler. Officieel wordt bericht, dat Perzië zón can- didatuur voor een nlet-permanenlen zetel in den Raad van den Volkenbond heeft terugge trokken ten gunste van Turkóe. In haar memorandum aldus Barthou>^ heeft de Fransche regeerlng rekening gehou den met alle drie de uitslagen, welke de volks stemming volgens de bepalingen van het Ver drag van Versailles zou kunnen hebben. Wan neer dit memorandum bó een of ander punt wat langer stil stond, dan Is zulks alleen hier door te verklaren, dat de regeling van het Saar- probleem zeer moellók Is. In elk geval echter zal de Saarbevolklng zelf moeten beslissen wat zó wil. Om een zuiveren uitslag te krógen. moet de bevolking echter geheel vró zón en niet bloot staan aan onverschillig welke be dreigingen. Naar Reuter uit Baarbrücken verneemt, zón er verschillende delegaties uit het Saargebied naar Genève vertrokken en wel een delegatie van het Dultsche Front onder leiding van Plrro, een socialistische delegatie onder leiding van Max Braun, alsook een communistische dele gatie. Voorts is de voorzitter der regeerlngs- commlssie. Knox. naar Genève vertrokken De Raad van den Volkenbond zou ook nog in geheime zitting bóeen komen, doch deze zit ting is uitgesteld, vermoedelók tot Maandag. Het schónt. dat de leden van den Raad nog niet over voldoende gegevens beschikten over het toetreden tot den Bond van Rusland. Er zón directe onderhandellngen loopende tus schen Warschau en Moskou. Het ziet er naar uit, dat Beek zich niet verzetten zal tegen het toekennen van een permanenten zetel aan de Sovjets. Volgens „Havas” zou het ook mogelók zón tegemoet te komen aan de bezwaren van Argentinië. De beroemde Amerikaansche sigaret ten-mixer, William J. Gar vey die ook de in Holland reeds zoo popu laire O.K. siga ret maakte, is vol lof over den smaak van het Hollandsche pu bliek. ..Het is niet waar” verklaarde hó „dat wó Ameri kanen denken, dat alle Hollan ders op klompen loopen. Wó weten heel goed, De Ultrechteche katholieke drankweerfede- ratia heeft zich in het volgend schróven tot de leden van de Mariavereenigingen en Krulsver- bonden gericht: In de hoop aldus de belangen van de kath. drankbestrijding in onze stad te dienen, heeft ons bestuur naar U Ongetwijfeld bekend is, het vraagstuk van één Mariavereenlging en Krulsverbond voor de geheele stad opnieuw aan de orde gesteld. Na ernstig beraad en na de eventueele voor- en nadeelen van de opheffing der parochiale afdeelingen tegen elkaar te heb bel) afgewogen, hebben de besturen op voorstel van het federatiebestuur besloten een voorstel tot opheffing van de parochiale Mariavereeni gingen en Kruisverbanden bó hun respectieve ledenvergaderingen aanhangig te maken. We zón thans zoover gevorderd, dat alle pa rochiale vereenlgingen besloten hebben met op heffing accoord te gaan en aan de totstandko ming van één Mariavereenlging en één Kruis verband voor de geheele stad mee te werken. De oprichting van die eene (stedelóke) Maria vereenlging en van dat eene (stedelóke) Kruls verbond zal plaats hebben op Dinsdag 18 Sep tember. des avonds kwart na acht in huize „St. Jan", Janskerkhof 15a (Zaal 8). Beleefd, doch niettemin met grooten aan drang. noodigen wó alle leden van de paro chiale Mariavereenigingen en Kruisverbonden uit aan de stlchtingsvergadering van de beide stedelóke vereenlgingen deel te nemen. De agenda is als volgt: 1. Uiteenzetting van den nieuwen toestand. 2. Bestuursverkiezing (3 dames en 3 heeren). 3. Causerie van den Z. E. Heer Terwisscha v. Scheltlnga. Onderwerp: „Wat de Tivoll-revue ons elgenlók zei.” 4. Korte bespreking over den as. Sobrlëtas- Bloemendag. Nadat H. M. en de Prinses afscheid genomen hadden van den gezagvoerder van de „Tabin ta", kapitein H. J. Jansen, en van den heer Van den Hengel, directeur der 8. M „Neder land”, die de reis had meegemaakt, begaven zó zich aan wal. waar burgemeester De Vlugt een kort welkomstwoord tot H. M. richtte. Vóór de loods van de Btoomvaartmó. stond een menigte menschen te wachten, en toen H. M. verscheen om in den auto te stappen, die ge reed stond, barstte het gejubel los. Minzaam gestemd stapten de Vorstelijke personen in den auto, waarna terstond vertrok ken werd naar Den Haag. Ook langs den weg die den auto in Amster dam volgde. Stonden vró veel menschen, die H. M. bó haar passeeren hartelijk toewuifden. verderop waren de meeste steigers bezet: bruggen aan weerszijden van de De Waren V81 met menschen. H. M. stond op de brug van de „Tablnta”, in gezelschap van haar Dochter, en wuifde de juichende menigte toe. Twee sloepen met jon gens van de „Pollux", het opleidingsschip, die op het IJ aan het oefenen waren, brachten met riemen hoog den eeregroet aan H. M. Te 9.10 uur kwam de „Tablnta" voor zón lig plaats aan de kade der 8. M „Nederland”. Het meeren van het schip nam vró veel tód In be slag. en gedurende dien tód nam H. M. vanaf de brug de aubades in ontVEhgst die haar vanaf de „Oranje-schepen” gebracht werden. Aan de kade stond de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, met den hoofd commissaris van Politie den heer H. J. Ver- steegh. Reeds te 4.45 uur in den morgen was de .Tablnta” die H. M. te Oslo had afgehaald, te IJmuiden binnengeloopen en de groote sluizen gepasseerd Op een bootje van de Havenpolitie zón wó in den vroegen ochtend de „Tablnta” een eind tegemoet gevaren. Het was een frissche, stille morgen. Alleen bó de Hembrug stond een groepje menschen te wachten op het voorbij varen van de Vorstin. Juist te acht uur zagen wó daar de omtrekken van het groote schip uit den nevel opdoemen. Een bootje van de Llmulder havenpolitie en een sleepboot van de MIJ. „Nederland" escorteerden de „Tabinta". Te 8.17 uur passeerde het schip de Hembrug en daar nam de Amsterdamsche havenpolitie, bó wie wó ons aan boord bevonden, het gelelde over. We varen langzaam op Amsterdam aan. Bó de Coenhaven komt de „Prins Hendrik" van de Alkmaar Packet, een twee-dekker vol met menschen. ons tegemoet. Oranje-wlmpels wapperen langs de dekken. Het is een der sche pen, gecharterd door de Amsterdamsche Oranjevereenlgingen waarmede de Oranje gezinde Amsterdammers hun Koningin komen Inhalen. Bó het passeeren van de „Tabinta" klinkt het „Wilhelmus" dat is het muziek korps van de Amsterdamsche politie, dat aan boord is. Even later komt ook de driedekker „Alkmaar" uit de richting van de hoofdstad aanvaren. Ook hier la muziek aan boord en een fllm-operateur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23