De economische toestand De duikbootmij I „Inkavos” Het vermoorde meisje ONTSPANNING BLIJFT UIT 1 GEEN DUITSCHE ONDER NEMING” F» «o* MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 De moord te Hoofddorp „PATIËNT” ONDER BEHANDELING Vermoedelijke toedracht Te snel gereden? De markt overvoerd 3 Het overleg met Japan V erdachte bekent De toedracht Slechte pryzen STUDENT VERMIST NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ De verkeerde gepeperd Verduistering Be gr af enig slachtoffer S REDDERS ONDERSCHEIDEN Handel op Belgisch Congo Het graf van J. P. Zn. Coen F r De Kadt en Tas worden gezocht Aankomst van den vermoedelyken dader te Haarlem Indexcijfer der werkloosheid in Mei en Juni gestegen Wegens opruiing worden zy weder gehoord MARINE-OFFICIEREN BEËEDIGD Overval in kringhuis der N.S.B. I Een verdachte aangehouden Ontwerpen van bouw plannen „Onze Vloot” De voorzitter verklaart, dat Inka vos een onafhankelijke maat schappij met Neder- landsch kapitaal is De scheepvaartregeling als voornaamste punt as de van Japansche zijde wer- ge- I i I ■e Een „alachtoHer” van de gas-manoeuvres, welke deze week in Belgie zijn gehouden, wordt in een kliniek verzorgd De man kreeg In heup en bovenbeen een schot hagel. Ondanks zijn verwondingen slaagde hij er In een boerderij te bereiken, waar hij verbonden werd. Later moest de man in het Zaterdagmiddag om half vijf ia de 21-jarige O, de vermoedelijke dader van den moord op de 18-jarige mej. Wever, na zijn vrijwillige aan melding bjj de politie te Zwolle, onder scherpe bewaking te Haarlem aangekomen. SEMARANG, 8 Sept. (Aneta.) De Raad van Justitie veroordeelde H. J. de B., vroeger direc teur van het Djocjasche Incassobureau, wegens verduistering tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis De consul der Nederlanden te Pand* (Bel gisch Congo), met verlof hier te lande, Ir. H. J. Schnlllng. zal voor belanghebbenden zijn te spreken in een lokaliteit van het Departement van Buitenlandsche Zaken te ’s-Oravenhage, Plein 23, op Woensdag 12 September as, des voormlddags van 10 tot U uur. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het slachtoffer Dinsdag 11 September «s., des middags om kwart voor twaalf, op de Alge- meene Begraafplaats te Haarlem plaats vinden. Het achterhoofd had een groote wonde, die hoogstwaarschijnlijk met een hamer is toegebracht. Als doodsoorxaak neemt men aan, dat de man met een hamer is doodge slagen door zjjn pleegzoon. Neen, verklaarde de heer Blum, directeur van Inkavos aan „De Telegraaf". Wjj hebben gee- nerlel structureele verbinding met de Dultsche regeerlng, wij zijn een onafhankelijke maat schappij, opgericht door Hollanders met Hol en het ge- van Mi Ongeveer veertien dagen geleden zijn in den afgelegen polder Oost-Linschoten onder de ge meente Snelrewaard, een dorp nabij Oudewater, schoten gelost op den 39-Jarigen visscher D. Schouten uit Gouda, die bezig was met stroo- pen. te om, Het zoeken naar compensatie op de bin- nenlandsche markt voor verloren buiten- landschen afzet door vele bedrijven droeg er in verschillende branches toe bü de concur rentie tot grooter felheid aan te wakkeren. Daarbij waren de afzetkansen hier te lande veelal ook beperkter dan voorheen (wat er in den laatsten tijd niet beter op wordt we gens het verder doorwerken van de ver mindering van de koopkracht van velen) hetgeen, In verschillende gevallen tezamen met allerlei andere omstandigheden (men denke b.v. aan de gaandeweg toegenomen productiecapaciteit door mechanisatie, soms nog toeneming van producenten, enz.) me nigmaal leidde tot een overvoerde markt. Op het perron van het Haarlemsche station arriveerde om kwart over vier de hoofd-inspec- teur van politie, de heer M- Woud, chef van de Justitleele afdeeling, met een anderen politie ambtenaar. ZU begaven zich onmlddellük naar den stationschef, met wien zij gerulmen tijd overlegden. ’-GRAVEN HAGE, 8 Sept. De voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniglng „Onze Vloot" (welke vereeniglng reeds ten stelligste heeft ontkend dat de heer Koster, oprichter en eerelld van de vereeniglng, zijn Invloed in deze vereeniglng gebruikt om haar dienstbaar te maken aan zijn zakelijke belangen bü de bewapenlngsin- dustrle), heeft voor het hoofdbestuur *n spoed vergadering uitgeschreven. Nadat de arrestant Zaterdagmiddag om half vijf het Haarlemsche politiebureau was binnen gebracht, is hij aan een langdurig verhoor on derworpen. dat eerst laat in den avond, om kwart over tien uur, kon worden beëindigd. De hoqfdinspecteur van de recherche, heer iS^vroud. heeft O. verhoord. Het publiek drong van alle zijden zoo op, dat twee agenten moeite hadden den auto vrij te houden. Hier en daar gaf het publiek vrij luid te kennen hoe het over den jongeman en zijn daad denkt, waarbij het geen blad voor den mond nam! ’s-GRAVENHAGE, 8 Sept. Welke rol speelt het Ingenleurskantoor voor Scheepsbouw Inka vos, dat In Den Haag gevestigd is, in de Inter nationale bewapenlngsinduatrie? Is bet een gecamoufleerde Dultsche onderneming, zooals in de voor de enquéte-commlssle te Washing ton voorgelezen brieven van kaplteln-ter-zee Paul Koster beweerd wordt? De dader van den moord te Haarlem heeft zich Zaterdagmorgen bü de politie te Zwolle aangemeld. Hq doet, zooals men ons in een kort telefoongesprek met Zwolle mededeelde, alsof hü gek is. Inmiddels is hü op transport ge steld naar Haarlem om daar door de politie te worden verhoord. Bestaan er ook betrekkingen tusschen Inka vos en de Nederlandsche marine ten aanzien van den dulkbootbouw? Neen, de Nederlandsche marine is bü den dulkbootbouw reeds jarenlang zelfstandig. ZÜ ontwerpt en ontwikkelt haar dulkboot-typen zelf, in samenwerking met de Nederlandsche werven. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek treedt uit de re sultaten van het onderzoek naar den alge- meenen bedrüfstoestand en den stand der arbeidsmarkt in bet tweede kwartaal van 1934 weder duidelijk naar voren hoezeer onze nijverheid hoewel, bü de groote ver scheidenheid van branches en bü dan nog dikwijls in dezelfde branche ondernemings gewijs min of meer uiteenloopende omstan digheden, de druk der tijden geenszins overal in gelijke mate werd ondervonden in haar geheel genomen sterk het stempel der depressie bleef dragen. landsch kapitaal. Wü staan natuurlijk in han- delsrelatles met verschillende firma’s uit den aard van onze werkzaamheden, doch zü heb ben geenerlel invloed op de leiding van onze maatschappü- Inkavos werd In het leven geroepen in Juli 1922. De Kon. bewilliging werd verleend In Augustus 1922. Inkavos aldus de heer Blum werd opgericht door mr. H. Blaupot ten Oate en eenlge andere Nederlanders, die meenden de ervaringen, die mün mede-leider, dr. Techel, en Ik met de duikboot-constructle hadden op gedaan, commercieel te kunnen exploiteeren. Het kapitaal bedraagt 50.000.waarvan ge plaatst 12.000.De aandeelen luiden op naam. Zü zün In het bezit os. van mr. Blau pot ten Cate, diens zoon en nog een Holland- sche relatie van hem. De leiding der maatschap pü is in handen van dr. Techel en mü. Dr. Techel is van 19081925 werkzaam ge weest bü de Germanlawerf in Kiel, waar hü werkzaam was bü de constructie van dulkboo ten. De heer Blum zelf was bü de dulkbootln- spectie werkzaam. De werkzaamheden van Inkavos beperken zich tot het ontwerpen van bouwplannen voor oorlogsschepen: kruisers en pantserscbepen, doch In hoofdzaak dulkbooten. Wü zün daarin concurrenten van Vickers en van de Electric Boat Company. Wü werken bü het ontwerpen van dergelüke plannen samen met de werf, die de schepen zal bouwen. Het voordeel van onze maatschappü is, dat de kleinere landen kun nen gebruik maken van onze Dultsche ervaring met den dulkbootbouw. Inkavos treedt niet met de regeerlng direct In onderhandellng. Dat gebeurt door de werf, die de schepen zal bouwen. Wèl dienen wjj daarbij van advies. Zoo beb- Naar wü vei hemen, verzoekt de commissaris van politie, toegevoegd voor den justltloneelen dienst aan het Hoofdbureau van Politie te Am sterdam, bekend te worden gemaakt met de ver blijfplaats van Jacques de Kadt en Salomon Tas. belden ex-bestuursleden van de Onafhan kelijk Socialistische Partü. Zü moeten terzake vermoedelüke overtreding van artikel 131 Wet boek van Strafrecht warden gehoord. Art. 131 luidt: „Hü. die mondeling of bü ge schrifte, In het openbaar, tot eenlg strafbaar feit of tot gewelddadig optreden tegen het open baar gezag opruit, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vüf Jaren of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Om half vüf precies reed de electrlsche trein uit Amsterdam het station binnen. Uit den laatsten wagon stapten, toen de trein stilstond, twee rijksveldwachters in hun be kende blauwe uniform me leeren riemen en daartusschen in de vermoedelüke dader van den moord op het jonge meisje. Zün Heeding zag er vrü haveloos uit: geen boord, een van boven openstaand hemd, een gescheurde jas en verfomfaaide broek. De bewering, dat Techel betrokken zou zün bü wapenfabricage voor Dultschland. is onwaar. Inkavos is alleen een constructle- bureau en wü hebben niets te doen met andere firma’s, die hier met Dultschen ach tergrond gesticht zün voor de wapen fabricage. Het motief voor Koster’s beweringen is volgens den heer Blum concurrentlenüd. Eenlge jaren geleden heeft hü getracht met ons In relatie te treden, doch wü zün op zün voor stellen niet Ingegaan. In aansluiting op hetgeen wü reeds meldden omtrent den moord te Hoofddorp vernemen wü nog, dat de ambtenaar, die den gedooden elek tricien kwam opzoeken, geen toegang tot de werkplaats aan den Hoofdweg te Hoofddorp kreeg. Met de polltie Is men door het openge schoven raam geklommen. In de werkplaats zag men groote bloedplassen en ook het lichaam van den vermoorde, die met zün gezicht naar den grond gekeerd lag. Over zün hoofd en schouders was gips uitgestort. Een van zün schoenen was hü vermoedelük bü de worsteling kwijtgeraakt; deze werd in een hoek van de kamer teruggevonden. het de werkloosheid in de industrie (in totaal ge nomen) beneden het overeenkomstige van verleden jaar, In April was dit verschil nog maar uiterst gering, terwijl in Mei voor het eerst in dit jaar het cüfer dat van de selfde maand In 1933 reeds eenigermate overtrof (resp. 26.7 en 26.2), welk verschil zich in Juni nog accentueerde (resp. 27 J en 248). Vergeleken met een Jaar geleden was welis waar m vrü wat ondernemingen een thans mln of meer grootere bedrijvigheid te constateeren, maar de daarnaast vrijwel statlonnair onbe vredigende of zelfs nog ongunstiger geworden toestanden In zoo vele andere toonen aan, dat van een ontspanning van den gedrukten toe stand in meer algemeenen zin nog allerminst gesproken mag worden. En uit het verloop van den gang van zaken sedert het vorige kwartaal verkrijgt men zelfs den Indruk, dat bü het geven van een karakteristiek voor deze verslagperiode veeleer de zich toespitsende moeilijkheden in verschillende en belangrijke bedrijfstakken dan de zich toch ook nog wel voordoende teekenen van gedeeltelüken vooruitgang In de eerste plaats naar voren dienen te worden gebracht. Reeds gerulmen tijd van tevoren waren groep jes menschen, die blijkbaar de aankomst vga den dader verwachtten, op liet Stationsplein aanwezig. Hun aantal groeide aan toen de be kende „Dievenwagen”, getrokken door twee paarden, op het plein verscheen en bleef staan vóór den ingang van Beünes’ fabrieken van Spoorwagens. BATAVIA, 8 Sept. (Aneta) Het kernpunt in de stagnatie van de Nederlandsch-Japansche wordt nog altüd gevormd of de scheepvaartregeling agenda moet worden ge- handelsbesprekingen door het vraagstuk al dan niet op de bracht. Volgens berichten den terzake instructies uit Japan verzocht, die heden te Batavia kunnen worden verwacht. Zoowel van Japansche als van Nederlandsche zijde hoopt men nog steeds dat de conferentie van het huidige doode punt kan worden bracht. zonder moeite In kon komen, wees steeds van de hand. Dat ook de vrouw deze week In Hoofddorp te geweest wordt niet waarschünlük geacht. Met deze cüfers voor oogen kan het niet ver wonderen, dat exporteerende bedrijven er ern stig over bleven klagen dat, voorzoover er in het buitenland nog afzet was te verkrijgen, dit veelal slechts mogelük bleek ten koste van weinig of niet rendeereryle prijzen, in welk verband werd gewezen op de nog altüd veel te onvoldoende aanpassing van onze productie kosten aan die in andere landen. Ook uit klachten over weinig of niet ren- deerende prijzen, geult door ondernemingen, welke voor het binnenland werken, valt te con- eludeeren, dat men den toestand veelal stellig te gunstig zou beoordeelen door alleen te zien naar den stand der bedrijvigheid, ofschoon deze laatste op zichzelf reeds, zü het dan met on dernemingsgewijs nogal voorkomende schakee- ringen, een overheerschend ongunstigen gang van zaken duidelijk uitwijst. BATAVIA, 8 Sept. (Aneta.) Het onderzoek naar Coen’s graf en de ontgraving hiervoor worden nog steeds voortgezet. De jongste ont dekking Is een stuk muur behoorende aan den Westkant van da vroegere achthoekige kerk. Intusschen stak het Indexcijfer van het in- voersaldo van grondstoffen, dat in het tweede kwartaal gemiddeld 119 bedroeg (n.L April 122, Mei 125 en Juni 111), zeker nog niet ongunstig af bü verleden jaar, toen het 109 beliep (resp. 106, 111 en 109), al blijkt het gunstige verschil met 1933 wel maand voor maand kleiner te zün geworden. De totale uitvoer van fabrikaten bleef naar de waarde nog ongeveer 8 pCt. beneden dien in het tweede kwartaal van 1933 (n.L resp. 94 en 102 mlllioen gulden), doch was naar het ge wicht lets, nJ. nog geen volle 4 pCt., grooter dan verleden Jaar (resp. 735 en 710 mlllioen K.GJ. Dit neemt echter niet weg, dat er tegenover verschillende fabrikaten, waarvan mln of meer grootere kwanta zün geëxposeerd dan verleden jaar, toch vele andere zün, waarvan de export nog kleiner was dan toen. Overigens zü opge merkt, dat b.v. in het tweede kwartaal van 1929 nog werd geëxposeerd 1.002 millloen K.G. ad 325 mlllioen gulden, d. I resp. 36 en 246 pCt. meer dan thans. Bovendien viel er dan nog dikwüls te kampen met een zeer prüsdrukkende buitenlandsche concurrentie. Weliswaar bleef de totale invoer van fabrikaten in dit kwartaal (1.014 mlllioen kg. ad 131 mlllioen gulden) wat beneden dien in dezelfde periode van het vorige jaar (1.018 mlllioen k.g. ad 151 mlllioen gulden), maar dit sluit niet uit, dat er toch van verschillende artikelen thans grootere kwanta zün ingevoerd. Intusschen zou het beeld in vele gevallen on gunstiger zün geweest zonder de contingentee- ringsmaatregelen. Ontleenen wü aan het overzicht eenlge bü- Sonderheden over sommige Industrietakken dan valt voor den scheepsbouw op te merken, dat de kansen op nieuwe bouworders zeer slecht bleven, al sluit dit niet uit. dat hier en daar wel opdrachten (wa sommige belangrijke, als bouw van eenlge tankers) zün bemachtigd. Blü- kens Lloyd’s Register waren hier te lande eind Juni in aanbouw 13 zeeschepen van in totaal ongeveer 55.000 bruto-registerton, hetgeen naar de tonnenmaat gerekend weliswaar niet on gunstig afsteekt bü een Jaar geleden (13 sche pen en ongeveer 32.000 t.), maar-toch een zeer Schrille tegenstelling vormt met enkele Jaren geleden (b.v. eind 1929 nog ruim 50 schepen en 232.000 t.). In een achttal groote ondernemingen tezamen werkten büna 1.800 man meer dan eind Juni 1933. Kan men voor verschillende machinefabrieken van een bü een jaar geleden vergeleken mln of meer verbeterde bedrijvigheid spreken, daar tegenover getuigden andere van een niet noe menswaard gewürigden, meermalen zelfs te>ene- mend ongunstigen gang van zaken, terwül het geen bemoedigend teeken te, dat er ook onder <to ondernemingen met een bü verleden jaar In het kringhuis van de N SB. aan het WH- lemsplein te Rotterdam wordt geregeld des nachts wacht- gehouden. Een aantal leden van deze partü blijven boven in bet huls slapen, ter wül een hunner beneden op blüft. Zaterdag nacht was de 33-Jarige H. H. met deze wacht belast. Omstreeks 5 uur wilde H. een papier- mandje leeggooien in de vuilnishak welke staat in den tuin achter het huis. H. opende daartoe de serredeuren van de beneden-achterkamer. Op hetzelfde oogenbllk werd hem, aldus bericht de ,N. Rott. Crt.”, een doek met peper in het gelaat geworpen en H. werd door twee of drie mannen beet gegrepen en tegen den grond ge worpen. Een der mannen trachtte hem een prop in den mond te duwen, terwül een der anderen hem de knie op de borst zette. H. verweerde zich heftig en hü beet een van zün aanvallers daarbij in de hand. Plotseling zei een van de mannen: Schei maar uit, jongens, we hebben den verkeerd» voor. De mannen lieten daarop H. los en zü ver dwenen. H., die veel pijn aan zün oogen had en half verblind was, is op den tast naar boven gestrom peld, waar hü zün daar slapende medeleden wekte. Dezen hebben dadelük den tuin en den omtrek afgezocht, maar zü hebben niets ge vonden. Inmiddels heeft men een geneesheer ontboden, die H. heeft behandeld. Het bleek, dat H. slechts weinig peper in de oogen had ge kregen, zoodat hü vermoedelük geen blijvend letsel zal ondervinden. De politie werd gewaar schuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde. Het bleek, dat op de keukendeur een hatelük- held was geschreven aan het adres van een be paald lid van de N.SJB., zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het den aanranders om dit bepaalde lid te doen te geweest. Men zou dan met een persoonlijke wraakneming te doen hebben. De tuin van het kringhuis wordt door een schutting gescheiden van een terrein van da gemeente. Dit terrein te weer met een hek van den openbaren weg gescheiden. De politie neemt aan, dat de aanvallers vla dit hek en over de schutting zün gekomen en gegaan. Het onder zoek duurt voort. Bleef In alle drie de maanden van vorige kwartaal het Indexcüfer van Onder groote belangstelling zün In hotel „Nap" op Terschelling, door den burgemeester namens de Fransche regeerlng aan de bemanning van de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Dros Redding medailles uitgereikt voor het redden van 65 schipbreukelingen van het sa. „Madelene”, dat in den nacht van 30 op 31 Maart op de Noordzee is vergaan. Aan den heer N. C. Taylor Kraay, vertegen woordiger van de firma Dros werd een verguld zilveren medaille uitgereikt, aan J. Doeksen, kapitein, D. van Urk, stuurman en H. Bloon, ma chinist een verguld zilveren medaille, aan de leden der bemanning Tj. Zülmaker, O. de Jong, H. de Jong, G. Gorters, C. Rükeboer, v. d. Kuyl, J. Schroor, D. de Boer, A. Lettinga en A. Dros werd een zilveren medaille uitgereikt, terwül D. Buren en Hof een bronzen medaille kregen. nieuwsgierigen samen, en wel in die mate, dat de stationsambtenaren streng de deur moesten bewaken en tenslotte tot doorloopen aanmaan den. Na eenlgen tüd kwam O weer uit het bureau te voorschün, nog steeds met de handen op den rug geboeid. Hü had geen masker voor, wat ook overbodig was, want zün portret heeft reeds in vele dagbladen gestaan! Door de beide Haarlemsche polltie-ambtena- ren (de veldwachters gingen waarschünlük naar Zwolle terug) werd hü over het perron en langs de gewone trap naar de Stationsuitgang gebracht. Op het plein hadden zich ondertusschen tal rijke personen, die uit het station kwamen, bü de wachtenden gevoegd, zoodat een groote menigte voor den uitgang verzameld was. Wat echter niemand verwacht hadde „Dieven wagen” werd niet bevolkt. De politieambtena ren en hun arrestant stapten In een kleine po litieauto, welke voor den stationsuitgang wacht- Full speed vertrok de auto tenslotte naar het politiebureau in de Smedestraat. waar ook reeds een aantal personen wachtte, die hals rekkend probeerden iets van den arrestant te zien. Dat zal echter aan weinigen gelukt zün. want zoo vlug als maar mogelük was, werd deze het politiebureau binnengeloodst Nog langen tüd bleef echter het publiek voor het bureau aanwezig, waar het druk den moord en alles wat er aan vastzit, besprak Vrijdagmiddag is de 22-jarige student aan de R. K. Unlverslteit A. van G., wonende ten huize van zün ouders aan de Peperstraat ’s Bosch, naar de Vughterheide gegaan zooals hü meer deed, daar te studeeren. Hü keerde echter niet op den gewonen tüd terug en tot heden Is hü niet meer gezien. Eenlge reden, waarom hü zou zün weggebleven, Is noch aan zün familie, noch aan zün vrienden be kend. Men maakt zich over het uitblüven van den jongeman uiterst ongerust. Nog onlangs Is een 13-jarig broertje van den Jongeman bü een uitstapje van priesterstudenten om het leven gekomen. Hij kwam Donderdag naar Haarlem en Is naar het huis van den heer Wever in de Ane- gang gegaan met het doel het meisje te dooden. De drijfveer van deze daad is bü het verhoor niet opgehelderd. Hü kwam bü het meisje op visite en wist dat haar ouders niet thuis waren. Hü heeft het meisje met een doek gewurgd. Na dezen daad is hü van de eerste verdie ping, waar het slachtoffer zich bevond, naar beneden gegaan, den winkel in en heeft daar de ƒ3.20 uit de lade van de kassa gehaald. Hierna is hü weer naar boven gegaan en heeft daar het kistje met geld uit de hangkast meegenomen. Vrijdag zün de dertig nieuw benoemde ma rine -officieren In Den Helder beëedigd op het sportterrein Ankerpark. De belangstelling was zeer groot. Even na twee uur verscheen de marine-commandant schout bü nacht T. L. Kruys op het terrein vergezeld van zün adju dant luit, ter zee eerste klas I. W. Reinierse en voorts de officieren deel uitmakend van den staf. Na een inspectie afgenomen te hebben, ging de marine-commandant er toe over den eed af te nemen. Vervolgens hield schout bü nacht Kruys een toespraak tot de zoo juist beëedigden en tot de ouders resp. voogden, waarna de troepen voor de nieuwe officieren defileerden. Hü is toen weer naar boven gegaan hü wist reeds, dat het meisje dood was en heeft de deur van de hangkast opnieuw open gemaakt. Aan de kastdeur hing papier. Hlerbü heeft hü een lucifer gehouden en daarna de kastdeur weer dicht gedaan. Hü wist niet of heeft er niet bü nagedacht, dat boven nog twee kinderen lagen te slapen. O. Is reeds eerder met de politie en justitie in aanraking geweest. Een woord van lof komt in deze zaak zeer zeker toe aan den Inspecteur van politie, den heer Keesom, die den brand ontdekte en door zün actief optreden heeft voorkomen, dat er nog meer slachtoffers zün gevallen. De wand van de brandende kast grensde aan de trap. Waren door zün toedoen, niet eerst de belde kinderen gered, vüf minuten later zou dit wellicht niet meer mogelük zün geweest. Ook de belde rechercheurs Teeuwen en Wes- tra, die van Donderdag 12 uur tot Vrijdagmor gen zeven uur onafgebroken het spoor van den dader hebben gevolgd, hebben zich kranig ge weerd. Ook heeft de Haarlemsche politie de volle medewerking genoten van de politie In Amster dam, Zeist en Zwolle. Bü het verhoor maakte O. een onverschilligen indrnk. Naar verinidt is hü reeds vroeger in een psy chopathische inrichting verpleegd geweest. Door publicaties In de pers heeft O. zich ten slotte te Zwolle aangemeld. Van Iterson-ziekenhuis te Gouda worden op genomen. De politie, die eerst dagen later van bet ge beurde kennis kreeg, heeft een uitgebreid on derzoek Ingesteld, dat geleld heeft tot de aan houding van den 25-Jarigen visscher B. te Pa- pekop. Bü een huiszoeking werd beslag gelegd op een dubbelloops jachtgeweer en scherpe patro nen, terwül ook zün gevonden eenlge zetlünen. welke Schouten, toen hü getroffen was, heeft achtergelaten. De verdachte Is in het Huis van Bewaring te Utrecht Ingesloten. De zaak is In handen van de Justitie gegeven. Heel Hoofddorp spreekt over den verechrik- kelüken moord, die daar, zooals gemeld, in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft plaats gehad. Er gaan veel wilde geruchten, die voor een groot deel overdreven zün. Sinds gerulmen tüd was bü het slachtoffer, den heer v. Brussel, de zeven- achtentwintig jarige K. in huls, als inwonend knecht. K. staat in Hoofddorp niet gunstig bekend, naar men ons mededeelde. Reeds vroeger is hü veroor deeld wegens een verduistering ten nadeele van zün pleegvader te Vijfhuizen. Het was een pu bliek geheim, dat K. op zeer vriendschappelüken voet stond met de vrouw van v. Brussel. Deze heeft zelf meermalen tegen zün kennissen ver klaard, dat hü van deze relatie volkomen op de hoogte was. Het is daarom wel onbegrljpeiljk, dat v. Brussel K. in zün huls toellet. Ongeveer twee maanden geleden heeft de vrouw van v. Brussel het huis van haar man verlaten en is naar de Bilt vertrokken, waar K. haar nog her- haaldelük heeft bezocht. K. schijnt in dien tijd In Haarlem gehuisvest geweest te zijn. Dikwüls was hü echter bü v. Brussel te Hoofddorp, van wiens huls hü zelfs een huissleutel in zün bezit had. Zoo Is K. rend bü v. Tusschen de beide veldwachters en gevolgd door de beide Haarlemsche polltie-ambtenaren werd hü naar het Bureau Materieel, dat ge legen Is bü de trap van den ingang, gebracht, waarin de noodige formaliteiten afgedaan wer den. Voor het bureau dromden al spoedig vele van Zondag af büna voortdu- Brussel geweest. Woensdagavond omstreeks 9 uur heeft men hem daar nog ge zien. De politie vond de nog niet af geruimd»» tafel voor twee personen gedekt, twee bedden waren beslapen. In den nacht van Woensdag op Donderdag moet de moord hebben plaats gehad. Toen Vrij dagmorgen het verminkte Hjk gevonden werd, constateerde de medicus, die de sectie verricht te, dat het slachtoffer reeds anderhalven dag dood moest zün. De buurman van v. Br., die ziek te bed lag en Juist dien nacht van pijn niet slapen kon, heeft in den morgen em onge veer vlpr uur het «Jhuurtjs vaiv V. Brussel, mln of meer gunstig afstekende bedrijvigheid waren, welke nu weer tot inkrimping moesten overgaan. Ondanks de vele moeilükheden, die de ver koop van ruwüzer, vooral In het buitenland ondervindt, kon het hoogovenbedrijf zün pro ductie nog handhaven, maar bü ongunstiger wordende bedrüfsuitkomsten, doordat de grord- stoffenprijzen zich in een stügende lün be wegen, hetgeen met de ruwijzerprijzen, in gul dens uitgedrukt, niet of nauwelüks het geval Is. Het geleldelük gereedkomen van de Dlesel- electrische treinstellen veroorzaakte in de fabricage van spoor- en tramwagens een sterk toenemende slapte (oz. velen ontslagen). Bü het groote bedrijf der gloeilampen radio-dlstribatie is de personeelsterkte In afgeloopen kwartaal met ongeveer 1.700 stegen tot ongeveer 15.000 aan het eind Juni, dJ. aanzienlijk meer dan eind Juni 1933 (ongeveer 10.800). In de katoenindustrie constateerde men In sommige gevallen wel meerdere bedrijvigheid voor de Nederlandsch-Indlsche markt In ver band met de aldaar getroffen contlngenfee- ringsmaatregelen, doch deze opleving werd over het geheel teniet gedaan door de vermin dering der blnnenlandsche vraag (afgenomen koopkracht, scherpe concurrentie)waardoor verscheidene ondernemingen of afdeelln?en zich genoodzaakt zagen met een nog kleiner deel der capaciteit te werken dan In het vorige kwartaal, terwül overigens de werkgelegenheid even ongunstig (soms nog stilstand) genoemd werd. Voorts kramen over de prijzen nog steeds ongunstige berichten In (deels verlies gevend of nauwelüks loonend). In een dertlen-tal tapütfabrieken werkten eind Juni In totaal ongeveer 200 arbeiders min der dan eind Maart en ongeveer 100 minder dan eind Juni 1933. In een 36-tal ondernemingen der Tilburgsche wolindustrie bedroeg het totaal aantal gewerk te uren (in duizendtallen) in de eerste week der maanden April t/m Juli 1934 resp. 207, 208, 200, en 207 tegen resp. 209, 212, 213, en 233 In de overeenkomstige van 1933 en tegen 240 In Maart JJ. Bü de schoenenindustrie vertoonde het aan tal „man-uren” in een zeventig-tal fabrieken tezamen, In de eerste week van elke maand, dat In het eerste kwartaal niet onbelangrijk was gestegen, nu van maand tot maand een achteruitgang. In de eerste week van Juni was dit cjjfer voor de eerste maal in 1934 gedaald beneden het overeenkomstige van 1933 (resp. 302.500 en ongeveer 322500), terwül het aantal „man-uren” in de eerste week van Juli reeds was gedaald tot ongeveer 234.500, dl. minder dan in eenlge maand sedert Januari 1932, waarover zulke gegevens ten dienste staan. Maatregelen tot beperking van de productie waren dan ook meer regel dan uitzondering, waartegenover aanneming van meer werk krachten (als In een kort geleden in werking gestelde nieuwe fabriek) sporadisch voorkwam. In de diamantindustrie was het aantal wer kende leden der werklledenorganlsatles gemid deld over het geheele kwartaal genomen (1.753) grooter dan In het vorige (1545) en dan In het tweede kwartaal van het vorig Jaar (1.121). raas gehoord. Daarna heeft hü de deur hard hooren dichtslaan, terwül een man op een fiets zich met groote snelheid verwüderde. Later werd de flets van v, Brussel vermist De flets van K., gehuurd bij een fietsenhandelaar in Hoofddorp, stond nog In bet huls. Alle deuren waren gesloten; er is geen spoor van braak. Reeds Donderdagmorgen heeft de arbeider, die geregeld bü v. Brussel werkte, het huls gestoten gevonden. Door het raam van de schuur kükend. zag hü wel bloedsporen, maar hü dacht toen, dat zün patroon mogelük een kip geslacht had. Eerst den volgenden morgen keek hü beter toe en zag toen het lük van v. Br. in een hoek liggen. K. is na Woensdagavond niet meer In Hoofd dorp gezien. Wel beweert de huishoudster van een der buren pertinent, In den nacht vjt§ Donderdag op Vrijdag, dus nog voordat de moord ontdekt werd, In het huls wederom ge rucht te hebben gehoord. Eigenaardig blüft het feit, dat v. Br. ’s mor gens In de vroegte geheel gekleed in zün werk plaats gekomen zou zijn. Wellicht was de moOT- denaar daar toen reeds aanwezig, v. Br. had verschillende malen geklaagd, dat onbekenden aan zün electrlsche apparaten knoeiden en deze onklaar maakten. Als men hem over de moge- lükheld sprak, dat K. dit toch gemakkelük kon doen, omdat hü ofwel In huis was, ofwel er zonder moeite In kon komen, wees v. Br. dit ben wü de plannen ontworpen voor Flnsche dulkbooten, die op een Flnsche werf gebouwd zün. Hetzelfde Is het geval met een voor Spanje door ons ontworpen duikboot, die op een werf tn Cadiz Is geconstrueerd. Bü dit laatste geval hadden wü scherpe con currentie te voeren tegen de Electric Boat Company, die de aandeelen bezat in een maat schappü, die vrijwel het monopolie voor den dulkbootbouw in Spanje bezat. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier heeft op den Rljksstraatweg nabü de Eemstraat te Haarlem een ernstige aanrijding plaats ge had tusschen een motorrijwiel bestuurd door den heer v. E. uit Wijk aan Duin en een auto bestuurd door den heer 8. 8., reiziger te Am sterdam. De autobestuurder wilde volgens zün verkla ring met matigen gang de Eemstraat inrijden, toen de motorrijder In volle vaart uit de rich ting Velsen naderde. De motorbestuurder wilde eerst voorlangs en tenslotte met een zwenking achter den auto om zün weg vervolgen. Een en ander gebeurde echter te laat, waar door de botsing volgde. De motorbestuurder sloeg enkele malen over den kop van zün motor tegen de bumper van den auto. Met een hersenschudding, een bloedende won de boven zün linkeroog en nog enkele andere wonden werd hij binnengedragen In het zuster huis naast de St. Bavokerk van Haarlem Noerd. Twee doktoren en enkele leden van den On gevallendienst hebben v. E. voorlooplg verbon den, waarop hü met den ziekenauto van Ma thot naar het ziekenhuis ,jBt. Joannes Deo is gebracht. Den motorrijder kon nog geen verhoor worden afgenomen. De motor werd totaal vernield en de auto ernstig beschadigd. te. Misschien was de celwagen slechts voor afleiding bedoeld Aanvankelijk weigerde hü iets te zeggen, maar ten slotte, na eenlg praten, heeft O. mu inhedlgt WriMr-i- afgelegd. 'Jwaar later het slachtoffer gevonden werd, ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5