Wie I Nederlandsche Jaarbeurs Vrijheid en recht Bedorven taartjes gegeten Terug naar den vlegel Arbeid voor jeugd MOORD TE HOOFDDORP HEDEN DE OPENING DINSDAG 11. SEPTEMBER 1934 Uitvoerbaar geacht Consulaat Gouden kloosterjubilé WAGON ONTSPOORD Meer deelnemers Toch moedig voort gaan A. C. R. DREESMANN Het heden baart zorg Drukbezochte receptie By vyf-en-twintig personen te Den - Bommel deden zich vergif- tigingsverschynselen voor Drie patiënten zeer zorgwekkend Het treinverkeer ondervond vertraging DE MISHANDELING TE MAASTRICHT Nog steeds geen licht in de zaak Het slachtoffer onder groote belangstelling ter aarde besteld Het vooroefenings- instituut Er moet plaats worden gemaakt wanhoopsstemming over hun toekomst Een ondoordringbare mist Een „Duitsche dag” Minstens zestig duizend jonge menschen verkeeren in een En de naaste toekomst? BESLAG OP „AETHERG1DS” GEHANDHAAFD Radiorede minister Van Schaik „dagelijksche om Twee dingen zyn noodig: stabilisa tie dar voornaamste valuta's en afbraak der meest scha delijke handelsbarrièree Verschillende rechtsontwikkeling van staatkundige en econo mische vryheden Juiste toedracht van de huiselyke twist 20 jaar lang de dosis” genomen om vrij van rheumatiek te blijven Bezuinigingsplannen zouden tot opheffing er van leiden t j gevolgen Ju- nog belangstelling I» niet De (Ingezonden Mededeeling) Wlrt- is vertrokken, werkplaats De consul der Nederlanden te Belgrado, de heer V. R. Petcovltch, Is met verlof vaq. zijn post vertrokken. De heer G. Bteinherz is belast met de waar neming van het consulaat. ten best mist toestand Na Vijf Jaren staat het economisch leven over heel de wereld verblind in een ondoordringba- ren mist. De Nederlandsche Jaarbeurs is een der wei nige jaarbeurs-lnstltuten, waaraan Duitschland dit Jaar officieel heeft deelgenomen. too oe- mate gebracht als In het voorjaar werd ver- hoopt. van mr. van het auteurs- boeken. De sakenmenschen sullen zich een weg moe ten banen door de moeilijkheden, die op eigen terrein en In eigen omgeving vlak vóór de voeten liggen. BV desen arbeid. by desen strijd om het dagelUksch brood, by dit geconcen treerd streven om zich te handhaven, kan het jaarbeursinstituut, kan de komende najaars beurs steun verleenen, hulp bieden en diensten bewijzen. Zoo hoopt ook de komende najaarsbeurs baar deel te hebben aan den wederopbouw van de Zondag herdacht de eerw frater Augustinus in het St. Nlcolaas Instituut te Oss den dag. waarop hy vóór 50 jaar In het klooster trad. Br. blU- ven belden halsstarrig ontkennen, dat zij aan dezen gewelddadlgen dood eenige schuld zou den hebben. In leder geval is de gemeentepolitie onder leiding van den inspecteur Jelsma nog druk In de weer om de verschillende aanwUzlngen. wel ke er zijn met elkaar in verband te brengen en te probeeren zich een beeld te vormen omtrent hetgeen zich hier heeft afgespeeld De monteur K en de vrouw van Uit de vermeerdering van het aantal deel nemers biykt, dat men het jaarbeursinstituut biyft zien als een goed Intermediair voor den handel en de Industrie. Er zal wel geen verschil van meening over bestaan: de gedachte, het beginsel, Is seer wel aanvaardbaar; de uitvoering ts echter moeilijk. Die zestig-jarigen kunnen niet zonder meer worden ultgestootener zal een flnancleele re geling voor hen moeten worden gemaakt. De vraag is, hoe en in welke mate. De leuze is aangeheven: elke werkende boven-sestixjarige In den steun de jongeren op hun plaats het OP op Intact houden, teneinde, by kentering van het ty, den wederopbouw van het Internationale goederen verkeer te kunnen bevorderen, te kunnen ver gemakkelijken en te kunnen bespoedigen. Zondagmiddag te één uur hield Z. Esc. Mr. J. R M vafi Schalk, Minister van Justitie, een rede voor de mlcrophoon van den Katholieken Radio-Omroep over het onderwerp „Vrijheid en Recht In Nederland”. De groep Meubelen en Aanverwante Vakken wederom In groot formaat aanwezig, zoodat het geheele complex jaarbeursgebouwen weder om bezet is. ook de gedeelten van de 4e en 5e volkswelvaart van ons land. verdieping, die op de voorjaarsbeurs niet In ge bruik zjjn geweest. Voor geheele groepen van bedrijf heeft Ne derland als afzetgebied de bultenlandsche be langstelling verloren en daarmede Is hoe ver heugend bet fe't ook moge zijn, dat hun plaats aanstonds weer kon worden verhuurd de in ternationale waarde van onze beurs een eind achteruit gezet. Voor een aantal heeft afgewezen artikel 10 auteursrecht De volgende week zou. naar „de Telegraaf" weet mee te deelen, een belangrijk voorstel te verwachten zijn van den minister van Defensie. Dit voorstel zou dan behelzen de opheffing van het Vooroefenlngsinstltuut bij den Land storm, waarmede een bezuiniging van ongeveer een mlllloen gulden verkregen zal worden Gevolg van de opheffing van het V.O. zal uiteraard zijn eer overcompleet aan hooger- en lager personeel, dat thans by de op leiding werkzaam ia Een gedeelte daarvan zou waarachyniyk op wachtgeld gesteld moeten worden. De maatregel geeft een bezuiniging, geschat op ƒ958.000 of dus byna een mlllloen 'sjaars. Deze bezuiniging heeft dus niet het nadeel dat zy de weermacht In haar sterkte zou schaden.'Versterking is eerder het gevolg. Indien de inlichtingen aan het blad juist zyn. zou nog een voorstel zyn te wachten voor de oprichting van een nieuw gebouw voor de Ver- lofsschool der Bereden Artillerie te Ede. welk plan een uitgave zou vorderen van ongeveer 70.000. Het oude hulpgebouw zou niet meer voldoen aan redeiyk te stellen eischen van het doel. Minstens zestigduizend jonge menschen van 18 tot 35 jaar zyn zonder arbeid, d.wi. zonder toekomst, en verkeeren, aldus zegt het Ver- bondsbestuur o.m. In een stemming van wan hoop erf vertwyfellng. Gelukt het niet die jongeren binnen betrekkeiyk korten tyd aan werk te helpen, dan staan zy voor de angstige mogeiykheld „overgeslagen” te worden, omdat by opleving of stabilisatie van bet economisch leven, jongeren dan zy Ingeschakeld zullen worden. Het Is verheugend, dat het laatste Jaar ook 1H ons land, en wel In het byzonder van par ticuliere zyde, aandacht aan die kwestie ge schonken Is. Het wordt gewaardeerd, dat de verschillende Jongeren op de een of andere Het R. K. Werkliedenverbond heeft aan alle aangesloten organisaties een circulaire gezonden betreffende het vraagstuk van de vervanging van oudere werklieden door jongeren. De Burgemeester heeft tegen den bakker •P grond van artikel 175 van het Wetboek van Strafrecht proces verbaal opgemaakt. In het Zuid-Hollandsche dorp Den Bommel op het eiland Overflakkee, hebben zich bij een groot aantal per sonen tengevolge van het eten van ondeugdelyk gebak, vergiftigings- verschynselen voorgedaan. Bij aankomst in de hoofdstad wuiven H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses liana, in den auto gezeten het publiek hartelijk toe. Omtrent de reeds vermelde zware mishande ling van den mynwerker van E. te Kerkrade, Zondagavond tegen het mlddemachteiyk uur, kan nog worden medegedeeld, dat er dien avond weer een der vele hulseiyke twisten plaats had. Van E. was biykbaar zeer onder den Invloed van drank en bedreigde vrouw en kinderen met een broodmes. Toen van E. zyn stiefdochter W. met het mes nal’ep, vluchtte rij rondom de ta fel. Toen nam de 22-jarlge broer van het meis je een zwaar strykyzer en sloeg daarmede zyn stiefvader op het hoofd, met het reeds vermelde gevolg Van E. heeft veel bloed verloren. Maan dag is de stiefzoon als gewooniyk in den myn gaan werken. Zooals wy reeds meldden, vierde de heer A O. R Dreesmann te Bussum Maandag zyn tach- tlgsten verjaardag. Even voor de officieels receptie werd het vol tallig bestuur van de Majella-stlchting ontvan gen. Pastoor Alfrlnk sprak zyn dank uit voor De President van de Arrondissements-Recht- bank heeft in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van het beslag leggen op de oplaag van den „Aetherglds" namens den K. R. O. door mr. Wltteman. Mr. M. Levenbach, optredende voor den uitgever van den „Aetherglds^, was in kort geding by den President van de Rechtbank tegen deze beslaglegging opgekomen en had de n Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een groo te vergadering plaats gehad van Ka tholieke persoonlijkheden uit de krin gen der geestelijke en wereldlijke autori teiten, mitsgaders van vertegenwoordigers der Katholieke boeren- en landarbeiders- organisaties om verschillende vraagstukken, de werkloosheidsbestrijding der streek ra kende, te bespreken. In het midden der be langstelling stond depraetisehe vraag, of het mogelijk is in het landbouw bedrijf, met name bij het dorschen, de ma chine uit te schakelen en den vlegel weder ter hand te nemen. Men mag deze kwestie van een belang noemen, dat verder reikt dan louter het Zeeuwsch-Vlaamsche gewest. Schier overal in onzen nattonalen landbouw is de ma chine de groote slokop van werkgelegen heid. Is deze slokop, om 't algemeen welzijn ten platte lande, buiten de détir te zetten? Het is van nut even, te luisteren naar wat men op de uitermate competente vergadering in Zeeuwsch-Vlaanderen daaromtrent heeft gezegd. De deskundigen ter bijeenkomst stonden optimistisch tegenover het geopperde denkbeeld. Een der sprekers, woordvoerder namens den Kring Hulst van den Noord- Brabantschen Chrlstelijken Boerenbond (N. C. B.) in dezen bond zijn de katholieke boeren van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ge organiseerd betoogde, dat boeren uit de volle praktijk de hoop hadden uit gedrukt, dat men er toe zal overgaan we der met den vlegel te dorschen. Een ander spreker, bestuursveteraan der streek en lid van het Zeeuwsch College van Gedeputeer den, zeide de stille overtuiging te hebben, dat de handkracht-ldee er goed voor staat. Het resultaat der vergadering was, dat een studiecommissie, binnen het kader der algemeene Zeeuwsch-Vlaamsche werkver ruiming, het vraagstuk verder zal onder zoeken. Aan deze commissie moge, terwijl de schu ren volgetast zitten met zwaren oogst, ze ker vlotte voortvarendheid en alle succes worden toegewenscht. Want net dorschen. met de hand verricht, kan veel werkloos- heidsellende in arbeidsvreugd doen verkee ren. In Zeeuwsch-Vlaanderen alleen reeds zijn jaarlijks ongeveer 50 mlllfben kilo grammen tarwe te dorschen. Nu zoowel werkgevers als werknemers de economische mogelijkheid evenzeer als de sociale wenschelljkheid van het „terug naar den vlegel? schijnen te onderschrijven, ware intusschen de vraag te stellen of o p korten termijn hier niet een al gemeen landelijk Initiatief te nemen zou zijn. Het dorschen omvat een stevlgen "hap winterwerk, werk dus juist In den tijd, dat er op het land aan arbeid t meest behoefte is. Zullen tegen den komenden, winter kopspijkers met den vlegel kunnen geslagen worden? Hoe oordeelen hierover de top-organen van de boeren- en landar- beldersbonden? En wat denkt Den Haag er van? De vrijheid Is in ons land een kosteiyk goed, op het bezit waarvan wy allen trotsch zyn en men vraagt zich af of zy in ons land evenals in enkele landen om ons heen, gevaar loopt in het gedrang te komen. Ten aanzien van de staatkundige vryheden meende spr. dit te kunnen ontkennen en toonde dit achtereenvolgens aan voor de vryhetd van godsdienst, de drukpersvrijheid en die van ver- eenlging en vergadering, waarin de overheid slechts, ter beteugeling van excessen onlangs enkele beperkingen heeft aangebracht. Ten aanzien van de economische vrijheden vertoont de rechtsontwikkeling een ander beeld. De contract- en bedriJfsvriJheid zyn in het al gemeen belang aan vele bepalingen gebonden en worden dit steeds meer. Spr. memoreerde de wet op het arbeidscontract, de regeling van net pachtwezen en van de huurkoop, alsmede het ontwerp tot blndendverklaring van onderne- mersovereenkomsten als voorbeelden van bin ding der contractvrijheid en de crisiswetgeving voor land- en tuinbouw als voorbeeld der be perking van bedriJfsvriJheid. Spr. verklaarde zich nauweiyks te kunnen indenken, dat deze ontwikkeling nog kan worden teruggezet. Er is bezig zich een nieuwe maatschappy te vormen, rustend op zoodanige synthese van vrijheid en gebondenheid, dat zy een. zege kan worden genoemd. Het heden baart Inderdaad zorg. Juist omdat men ondervindt, hoe moeliyk het weder om hooggaan naar betere tyden is. Het laatste half jaar toch immers heeft de verbetering in de economische wereldverhoudingen niet in die Het aantal deelnemers, vergeleken met dat der vorige najaarsbeurs, is eenlgermate geste gen: tegenover 110» deelnemers aan de najaars beurs 1933 staan thans 1138 deelnemers. De toe neming is te danken aan het aantal Mnnen- landsche firma’s. Het aantal bultenlandsche deelnemers liep van 265 terug op 179 als gevolg van de steeds meer belemmerde internatio nale handelsbetrekkingen. Men kan zich dit niet langer meer ontveinzen en in de gebrulkeiyke persconferentie heeft de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-gene- raal van den Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs dit ook in duideiyke bewoordingen gezegd. De waarheid, ook wanneer zy bitter is. moet onder de oogen gezien worden, maar dit wil allerminst zeggen, dat men daarom by de pakken gaat neerzitten. De krachten zyn nog niet gesloopt en daarom dient men met vita liteit voor de belangen van den handel te biy- ven strijden I Wie den economlschen toestand van ons land vergeiykt met dien van het buitenland, heeft alle reden om moedig voort te gaan. De bakker G. U. had Zaterdagavond in zyn winkel een vrij groot aantal roomgebakjqp, wel ke er tengevolge van de warmte op dien dag minder goed meer uitzagen. Hy wilde dit gebak niet meer verkoopen en daar de hoeveelheid te groot was om alle gebakjes voor eigen gebruik te houden, besloot de bakker, op voorstel van zyn vrouw, aan kinderen, die in den loop van den avond In den winkel brood zouden komen halen, deze taartjes by het brood toe te geven. Een aantal kinderen, behoorende tot het minder gegoede gedeelte van de bewoners, kreeg taartjes mee naar huls. De gevolgen waren echter van ernstlgen aard. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zon dag werd een groot aantal personen ziek, zy kregen koorts en moesten vreeseiyk braken en Zondagochtend had Dr. P. Oosthoek niet min der dan vyf en twintig ernstige patiënten By allen constateerde hy dezelfde ziekte-verschyn- selen, zoodat de oorzaak zeer spoedig was vast gesteld. Een der eerste patiënten was de vrouw van den bakker, die zelf ook van het gebak had ge geten. De andere patiënten behoorden allen tot een viertal gezinnen, nl. de families Berken- bosch, De Graaf. Snyder en De Jong. Een andere patiënt .is de heer Nlpius te Mid delbands, die by den winkelier F. te Den Bom mel, een depothouder van den Bakker, van dit gebak had gekocht. De heer F. had echter spoedig daarna bemerkt, dat de roomtaartjes niet goed meet- waren en had, voordat de in woners van Den Bommel hun Zaterdagavond- inkoopen by hem kwamen doen, den geheelen voorraad naar den bakker terug gezonden. Hieraan is het te danken, dat nog niet veel meer personen door ondeugdelyk gebak ver giftigd werden. De toestand van de meeste patiënten was in den loop van den Zondag seer ernstig. Dinsdag ochtend was alleen de toestand van twee kin deren van de familie Berkenbosch zooveel ver beterd, dat zy het bed konden verlaten. Alle andere patiënten moeten nog het bed houden en lyden allen nog aan koortsen. Van drie van hen, nl. een drie-jarig en een acht-jarig kind van oen heer De Graaf en de twintig-Jarige heer L. Snyder, was de toestand hedenochtend nog zorgwekkend. Onmlddeliyk nadat de oorzaak van de ver giftiging was vastgesteld, werd de Burgemees ter van Den Bommel, de heer W. J. Donkersloot Lzn„ van het gebeurde In kennis gesteld. Om verder onheil te voorkomen werd by den bakker een onderzoek ingesteld of hy nog meer van het ondeugdeiyke gebak had. Behalve de taartjes, die van den winkelier F. terug waren gekomen, was echter alles verdwenen. andere geschriften” ruim moet worden opgevat, zoodat daar ook zeker onder vallen program ma’s, zelfs al hebben die programma’s geen en kele letterkundige of wetenachappeiyke waarde. De uitgever, de heer P. Mulder Jr. te Am sterdam, werd veroordeeld in de proceskosten. Jaarbeursleiders. met alle hun staande middelen, hun uiterste doen om de internationale gedachte thans bestaande jaarbeurs-centra De 31ste Nederlandsche Jaarbeurs wacht haar bezoekers en bezoeksters af in de hoop by te dragen tot verheldering van den economlschen hemel, die grauw over het zakenleven hangt. Toen zy 58 was. had deze vrouw rheumatl sche pynen. Ze nam Kruschen Balts om ze kwyt te raken. En hier is zy nu nog steeds vrij van rheumatlsche pynen nog steeds trouw aan de dagelyksche dosis Kruschen Salta, die zy nu twintig jaar lang genomen heeft. „Het doet my genoegen U te kunnen vertel len," schrijft zy, „dat ik meer dan 20 jaar lang Kruschen Salts neem eerst in Engeland en toen hier seven jaar lang. Ik begon er in En geland mee tegen rheumatlsche pynen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Sinds ik hier ben, heb ik nog geen rheumatlsche pynen gehad. Ik ben nu 78 jaar. en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoo lang ik leef, juist de kleine dagelyksche dosis als opgegeven.” Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet behooriyk functlonneeren, zullen afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen, welke de geaondheid ernstig kunnen schaden, oju het urinezuur, waardoor meestal rheumatlsche pynen ontstaan. De ..da gelyksche dosis” Kruschen Salts spoort de af voerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle achadeiyke stoffen uit het lichaam worden verwijderd en zich nooit meer kunnen ophoo pen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten k ƒ0.90 en 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree I Handels Maatschappy ématerdem voorkomt. was in de periode van hoogconjunctuur, hoog die conjunctuur wel geweest moet worden wy ons elgeniyk eerst bewust uit de klachten over haar gemis thans. Toen het Jaarbeursbestuur zyn taak begon te vinden in den uitbouw van de beurs tot een internationaal handelscentrum, openbaarden zich de eerste teekenen van een algemeene eco- nomische Inzinking. Ter gelegenheid van de aanwezigheid voor de eerste maal van een Duitsche sectie, zal op Vrij dag 14 September een „Deutscher Tag” worden gehouden, waarop het bezoek van een aantal autoriteiten uit Beriyn en vooraanstaande sa kenmenschen uit Rynland en Westfalen aal plaats hebben, gevolgd door een buitengewone zitting van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, waar prof. dr. Liter, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Frankfort en leider van groep IX van de Deutsche schaft, een economische voordracht zal houden. Er zyn tal van vragen, os. deze: voor welke categorieën van werknemers moet de maat regel gelden, in particulieren-, in over heidsdienst? Wat kunnen de pensioenkazen doen, wat de ondernemingen, wat de Ryks-, Provinciale- en Gemeenteiyke Overheden? Waarby o.m. te denken is aan: jongens in plaats van meisjes, verkorten arbeldstyd. Kan die kwestie zonder de Overheid worden op gelost? Hoe het zy het uiterst belangrijke vraag stuk is aan de orde, moest aan de orde komen, de Katholieke Arbeidersbeweging zal tydlg een standpunt moeten bepalen. Aan het slot van de circulaire wordt aan de bonden het verzoek gericht hun meening over deze kwestie aan het Verbond kenbaar te wil len maken. Eenig uitzicht in de toekomst bestaat meer. Onze blik is beperkt tot een heden, dat van de zakenwereld de volheid van haar aan dacht vraagt. En zoo was het de plicht van den Inleidék de najaarsbeurs te laten zien tegen den achter grond van den tyd, waarin wy leven. Deze achtergrond is donker en zoo deze na jaarsbeurs, wat haar voorbereiding en deelne ming aangaat, tegen het donkere achterdoek afsteekt als een lichte figuur, dan is dat enkel en alleen te danken aan het feit, dat het jaar beurswezen. zooals zich dit in de laatste jaren in Europa doelmatig ontwikkeld heeft, bijzon dere eigenschappen, speciale economische ka raktertrekken bezit, welke aan geen ander soort van handelslntermediair eigen zyn. En deze ken merkende hoedanigheden bezitten het voordeel juist In tyden van ontwricht handelsverkeer aan het zakelyk contact tucschen producent en wederverkooper die diensten te bewyzen, die de productie en de distributie van goederen noo dig hebben snelle orienteering, persoonlek contact, aanpassingsvermogen en ultelnde- lyk ook de consumptie, d. w. s. de maatschap- peiyke samenleving in haar'geheel ten goede komen. Spreker herinnerde aan de uitspraak van het in Juni te Utrecht gehouden congres van inter nationale Jaarbeurzen: dat de jaarbeursinstitu ten, zoolang de waan der autarkie de volken zal gegrepen houden, zich in de eerste plaats zullen hebben aan te passen aan de eischen, die het beperkt handelsverkeer aan het jaar- beursintermedlale zal stellen, d. w z. dat de jaarbeurzen tot nkasfè taak sullen hebben de kansen, welke aan de Inheemsche Industrie In elk land thans geboden worden, zooveel moge- lyk tot haar recht te doen komen. Maar dat daarnaast het jaarbeurswezen tot het uiterste verdedigd moet worden als laatste eh aangewe zen toevluchtsoord voor het beschermen van hetgeen er van het Internationaal handelsver keer en voor den export van het nationale pro duct nog te redden zal zyn. En voorts: dat de dienste moeten de te De oorzaak van het ondeugdelyk worden van het gebak moet aan het warme weer van Za terdag worden toegeschreven. Vermoedelyk was de melk, die gebruikt werd voor bet klaar maken van de room, reeds geïnfecteerd. Uit Hoofddorp wordt ons gemeld, dat nog aan niemand bekend is, hoe zich het drama heeft afgespeeld. Vast staat, dat Donderdag is geconstateerd, dat het lyk van v. Br. op den vloer in de werkplaats is gezien, terwyi de dood moet zyn Ingetreden nadat een worsteling heeft plaats gehad en hem met een hamer op het hoofd een gewelddadige slag is toegebracht. Wanneer wy resumeeren, hetgeen de heer Graadt vafi Roggen ons over den algemeenen economlschen toestany en de positie van de jaarbeurs vertelde, zy er allereerst aan herin nerd. hoe de najaarsbeurs 1929 de laatste beurs Hoe zyn. alles, wat de jubilaris voor deze stichting heeft gedaan. Spr. hoopte nog langen tyd op dezen onmisbaren steun te kunnen rekenen. In plaats van den burgemeester van Bussum, die op vacantie was, kwam mevrouw de Bordes, vergezeld door wethouder P. A. M Brand, als waarnemend burgemeester, die uit naam der gemeente den jubilaris van harte gelukwenschte. Verder verschenen talrijke geestelyke autoritei ten, zakenvrienden en familieleden, onder wie oud-mlnister Verschuur, namens den K.R.O pastoor Perquin en pater Dito, de Zusters van het St. Olafshuis en de heer Brouwer, afge vaardigde van de werklledenvereenlglng „Sint Joseph”. Talrijk vooral was het aantal zakenvrienden en familieleden, dat de 300 wel benaderde. Stapels telegrammen kwamen binnen, waar onder van Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht; Mgr Beminck. blsschop van Osna- brück; Mgr. Schloppa, Pauselyk Internuntius, Mgr. Brandsma en Mgr. Olaf Smit, kanunnik verzoek grond van de erkent op Allerlei veronderstellingen zyn natuuriyk mogelyk; het kan zyn, dat de electricien en zyn monteur een heftige woordenwisseling hebben gekregen, hetgeen ook vroeger wel eens gebeurd moet zyn, en dat zy daarna in groote opwin ding elkaar te lyt zyn gegaan met het droevig gevolg dat v. Br. met een hamer zoo ernstig is geslagen, dat hy is bezweken. Het is ook mogelyk, dat er Donderdag, toen de monteur K. reeds vroeg naar de Bilt was en de electricien alleen in zyn is achtergebleven Iets is gebeurd, waarop thans nog niet het volle licht is ge vallen. Maandagmiddag is het slachtoffer In tegen woordigheid van enkele familieleden en onder groote belangstelling van de burgery van Hoofddorp op de algemeene begraafplaats al daar ter aarde besteld. wijze nuttig beziggehouden worden, doch een elk begrypt: een oplossing is die wyze van hulp- verleening niet. De oplossing is: de Jongeren, allereerst die van twintig tot dertig jaar, moeten biyvend in het economisch leven worden Ingeschakeld. Hoe dat met de beperkte werkgelegenheid, althans ten deele. is te bereiken? Er schynt maar één mogeiykheld: er moet voor hen plaats worden gemaakt. Wie moeten voor ben plaats maken? De ouderen, de zestig Jarigen en ouderen. Dat is de gedachte, welke het laatste Jaar verschillenden, ook werkgevers, In ons land heeft beziggehouden en waarvoor men (in een te vormen comité) ook de medewerking van het verbond vraagt. der St. Pieter te Rome. Door de kinderen is een geschenk aangebo den, alsmede een kopplaquette van den jubi laris, ontworpen en in gips gegoten door den beeldhouwer Oswald Wenckebach, waarvan een gedenkpenning wordt geslagen. 's Avonds om half zeven werd aan den Jubi laris een serenade gebracht door de harmonie „Crescendo”. En wanneer spr. dan In den grauwen van den algemeeneh economlschen van het heden toch hier en daar een lichtere plek meent te bespeuren, dan zou hy geneigd zyn het meest nog vertrouwen te stellen in dit verschijnsel: dat in de meest verschillende groe pen van het zakenleven zich een vaste en biy- vende opinie begint te vormen, dat voor een uitredding uit den huldigen nood allereerst twee dingen noodig zyn: stablllsatle»der voornaam ste valuta’s en afbraak van de voornaamste handels barrières. Wy mogen ons in ons land én wat betreft de handhaving van den gouden standaard én wat betreft het spaarzaam en met tegenzin toepas sen van kunstmatige ademhallngsmlddelen kranig te weer gesteld hebben tegen den steeds wassenden vloed van dreigende gevaren, een deugdeiyke en bestendige verbetering van het zakenleven is in Nederland In de eerste plaats afhankeiyk van een herstel der normale han delsbetrekkingen met .en tusschen de andere landen. Op het station te Hoogeveen is Maandag avond, vermoedelyk tengevolge van het ver keerd omzetten van een wissel, een wagen van een rangeerenden goederentrein ontspoord. Het geheele treinverkeer werd hierdoor geruimen tyd versperd. Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. De laatste sneltrein naar Gronin gen had door dit ongeval ruim anderhalf uur vertraging. opheffing er van gevraagd. De president - - Levenbach feit, dat wet het brochures, nieuwsbladen, tydschriften en allé andere geschriften en biykens de memorie van toelichting de beteekenls van de woorden „alle Nederlandsche importeurs van bultenlandsche goederen zyn de contingen- teeringsmaatregelen aanleiding geweest den omvang van hun expositieruimte te verminde ren. Dit alles heeft in de laatste maanden zeer veel zorg gebaard en de voorbereiding van deze jaarbeurs niet vergemakkeiyÉt. want voor de in het gedrang gekomen deelnemers een weg te zoeken door het consentendoolhof en de clea- ring-voorachriften is geen gemakkeiyke, veelal geen dankbare en in alle gevallen een zeer af mattende taak. Het Jaarbeursbestuur mocht by zyn bemoeienissen om aan de malcontente con- senten-deelnemers zyn intermediair te verlee nen. in hooge mate steun vinden by den revee- ringscommlssaris, den heer F. K J. Heringa De belangstelling van den nieuwen minister van Economische Zaken. Z. Exc. Steenberghe, moge biyken uit het officieele bezoek, dat hy reeds Woensdag aa. aan de Jaarbeurs brengt. De afdeeling Koloniën ziet er seer attractief uit en de groep uitvindingen, georganiseerd door den bond van octrooi- en merkenhouders en met uitsluitend doel den verkoop van oc trooirechten, draagt, in tegenstelling met soort- gelyke groepen op sommige bultenlandsche beursen, een streng sakelljk karakter. Het handwerk is op dese najaarsbeurs ver tegen woordigd door een groep smedenpatroens, een groep mandenwerkers en een groep klom penmakers. Lettende op den seer sterken aanval, vervolgde spr., die door de toenemende schermlng van de Nederlandsche Industrie op het internationale deel van onze jaarbeurs is gedaan en mede In aanmerking nemende, dat in het afgeloopen half jaar de algemeene eco nomische toestand slechts seer matig zich in gunstlgen zin gewyzlgd heeft, moge dese volle najaarsbeurs niet alleen voor het jaarbeurs bestuur een zeer bevredigend resultaat hee- ten, maar ook als een verbiydend teeken van het weerstandsvermogen van onze Nederland sche nyverheid worden beschouwd. Tegen den donkeren achtergrond van het Heden staat de komende najaarsbeurs als een lichte en tevens als een lichtgevende figuur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13