De Wolff rijdt 44,242 K..M in een uur De doode hand Een motorrijder verongelukt Politiek in de smidse RADIO-PROGRAMMA MAAR S3SM. ONDER RICHARD’S RECORD DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 In het Aartsbisdom Woensdag 12 Sept. 1934 Zoek A. C. R. DREESMANN Paters Minderbroeders Veldwachter acht zich beleedigd Door een autobus aangereden De houding van den dader WIELRENNEN Nieuwelingen op den weg De moord te Haarlem De dader wilde zelfmoord plegen N ederland-Dui techland Regelen voor betalingsverkeer BALLON GEDAALD Besprekingen in den Volksraad Arie’s debuut als prof Hoe zou anders in het rustige Hekelingen de dag moeten omkomen? Speciale expeditie met moderne hulpmiddelen? Bijzonderheden over de dienst regeling NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN LOONBELASTING IN ONZE OOST DE LOKAALSPOORWEG GOUDA-ALPHEN Geen opgaven zullen worden gevraagd in stryd met een verplichting tot ge heimhoud ing Van d. Linden verbetert Favcheux’ record op de kwart Engelsche mijl in 28 3/5 sec. Een onderzoek van Nieuw-Guinea De DMf Sotrobadlltoetoema gispt het «aar- Officier in de orde van Oranje- Nauau BENOEMINGEN i h. WIJ 1 d. i i i i h. Gymnasium 1 i 1 By de keuze van de vrystellingen moest hy echter een vaste grens trekken om het gebied, waarop naast bijzondere instellingen ook de burgerlijke Overheid werkzaam Is. Op de vraag van den president of er geregeld over politiek In de smidse werd gesproken, klonk het antwoord: „Ja zeker, hoe zou anders bjj ons de dag omkomen”. De politie merkte Zaterdag, na de Insluiting van O. in de cel van bet politiebureau op. dat O. een deken In stukken had gescheurd. Omdat men vreesde, dat hy de hand aan zichzelf wilde slaan, heeft de politie toen een speciale wacht by zyn cel geplaatst. 1 BRUSSEL 484" M. 13.15 Het Omroep orkest 5.15 Dansmuziek 8 35 Het Om roeporkest 8.30 Gramofoonmuzlek 9.55 Idem 1030 Dansmuziek (grp.). de Wolff 634 1/5 13 22 1/5 20.13 3/5 27.0 4/5 33 50 1/5 40.44 47 29 4/5 54 20 1/5 44,242 KM. Deze laatste heeft hy by Diemen laten stop pen Hier is hy uitgestapt en beeft het geld kistje waar hy het geld had uitgehaaid, doch volgens zyn verklaring de spaarbankboekjes in heeft laten zitten in het water gegooid. Den geheelen Zondag heeft de Haarlemsche politie met medewerking van de Amsterdam- zche, naar dit geldkistje gedregd, echter tot heden zonder resultaat. BEROMt'NSTER MO M. 430 Het kiel- ne omroeporkest van Lausanne o. v. Robert Echenard 7.20 Idem 9.50 Jazzmuziek. ▼an toll- Tegenover de pertinente verklaringen van den aldus beleedigden veldwachter stonden die van drie getuigen k décharge, den smid, diens knecht en nog een politicus, die uit de uitla tingen van den verdachte niets beleedigends bespeurd hadden; Integendeel het was de ge bruikelijke Hekelingsche omgangstaal en het debat was dan ook met wedexzydscbe groeten geëindigd. i 1 1 i Er is niets ellendiger en irriteeren- der misschien, dan dat iets zoek ge raakt hetgeen we meenen zóó maar voor ’t grijpen te hebben. We wéten zeker denken althans zeker te we ten dat we 't dddr hebben neerge legd. Bij-omstandigheden herinneren we ons nog. En ‘t is weg. Niemand heeft V gezien. Niemand weet er iets van. We zoeken tien maal op dezelfde plek. Om uit je vel te springen. We kunnen misschien vele malen vlugger ons een nieuw aanschaffen of ver vaardigen, maar we zoeken, zoeken, zoeken het oude. Juist omdat het on verklaard verloren gaan ons zoo trei tert. Waar is het? Waar bleef het? We geven iedereen de schuld en kij ken alle huisgenooten er scheel op aan. Totdat we, tijden later, het terug vinden ergens waar niemand anders dan we zelf het kunnen gelegd heb ben. 1 In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van Instellin gen van de doode hand zegt de minister van Financiën, dat verwezeniyklng van het denk beeld, neergelegd In het amendement-Schouten, ernstige gevolgen zou hebben gehad voor ver schillende kerkeiyke instellingen, zonder dat het de niet-diaconale kerkeiyke kapitalen zou hebben gevrywaard voor het thans gevraagde offer. O. heeft zich tydens en na het ver hoor zeer onverschillig gehouden. Hy toonde absoluut geen berouw over zyn daad. WARSCHAU 1345 M. 4.30 Jazzmuziek met refrelnzang 8 30 Lajoe Bela en zyn orkest (gr.pl.) 1035 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Zondagnacht is te Oostwold (Oldambt) een ballon met vier inzittenden uit Duitschland ge daald. De landing veroorzaakte moerijkheden, aaar het anker verloren was geraakt By het landen werden twee personen uit de mand geslingerd, tengevolge waarvan één eer enkel- Lreuk kreeg. De ander bleef ongedeerd. By den landbouwer, op wiens land de ballon daalde, vonden de bellonvaarders een gastvrij onderdak. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op zyn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Heer A. A. L. Ledel als pastoor te Wijnbergen, en heeft be noemd tot pastoor te wynbergen den Zeereerw. Heer Ch. H. Schwelgmann, tot pastoor te Com- pascuum den Zeereerw Heer J. F. M. Verheuvel, tot pastoor te Putten den Zeereerw. Heer H. Th. Sprakel. tot assistent te Utrecht <H. Willlbror- dus) den Weleerw. Heer Th. W. van Luenen, tot kapelaan te Doetlnchem; den Weleerw. Heer R. Beckers en tot kapelaan te Oroessen den Wel eerw. Heer te Oroessen den Weleerw. Heer A. J. M. van Ryn (neorn.). Zondagavond omstreeks negen uur Is op den Afslultdyk by Kornwetderzand een autobus van de ..Babo" uit Harlingen tegen een motorrywlel aangereden. De bestuurder van bet motorrywlel. de heer A. Herder uit Jullanadorp, werd op slag gedood, terwyi een dame, die op de duo zat, zeer ernstig gewond werd. Zoowel het iyk van den heer Herder als de zwaargewonde dame zyn naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht. Waarschyniyk is de aanrydlng te wJJten aan het feit, dat het motorrywlel geen achterlicht droeg. De aangifte-formulieren zullen in algemeenen Mn worden ingericht op dezelfde wyze als die voor de vermogensbelasting. Voor de vrees, dat daarby opgaven zullen worden gevraagd, die in stryd zouden zyn met een in geweten bindende verplichting van geheimhouding, behoeft geen grond te bestaan. J. W. H. Smits als kapelaan te Leiden OLV. O.O.J. H. van der Snoek als kapelaan te Leiden OJ-.VJD.O.; W. J, run Buul als kape laan te Gouda H Joseph; A. M. J. M. van Riet als kapelaan te Delft H. Joseph. De Minister is er -zich volkomen van bewust, dat tal van kapitalen, welker opbrengst by- draagt tot de zedeiyke. geesteiyke en llchame- lyke verzorging van ons volk, door deze belas ting zullen worden getroffen; de meenlng, dat hier uit zou voortvloeien, dat de Minister voor al deze zaken onvoldoende waardeerlng zou hebben, zou al evenzeer onjuist zyn als die, dat hy geen aandacht zou hebben voor de waar de van den godsdienst voor de volksgemeen schap. tegen het einde het tempo zoodanig op te voe ren, dat hy nog een stuk van zyn achterstand op Richard inliep. Toen een uur was verstre ken en bekend werd gemaakt, dat de Wollt 44 K.M. 242 meter had af gelegd, klaterde een donderend applaus op. Toen de Amsterdammer van zyn flets stapte, viel hy uitgeput neer, maar werd even later door zyn verzorgers wee*' ter been gebracht. Even voor den koppelwed- stryd reed hy zyn eereronde. wy laten ter vergeiyklng de tyden per 5 KM. van Richard volgen. De Rotterdamsche politierechter had den zestigjarigen landbouwer A. B uit Hekelingen, terzake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar in functie, veroordeeld tot honderd gulden boete subs, twintig dagen hechtenis. Verdachte, die van dit vonnis In booger be roep by het Haagsche Gerechtshof was geko men, beweerde, dat de geïncrimineerde «wor den, zooals deze In de dagvaarding waren ge steld, in een geheel ander verband zouden zyn geult. Ook de Minister acht de vraag, of van de werkzaamheid eener Instelling een beschavende Invloed uitgaat, geen bruikbaren grondslag voor tet toekennen van vrystellingen. Het veelvuldig voorkomend feit, dat Instellingen van de doode hand In den zin van het ontwerp met een zekere activiteit of zelfs met levendigheid optreden, acht de Minister zeer wel vereenlgbaar met de grond slagen van het ontwerp. Wy vernemen de volgende byzonderheden aangaande de nieuwe spooriyn GoudaAlphen. Het vertrek van den eersten trein van Gouda is ontworpen te 6.50, deze trein loopt door naar Lelden, aankomst aldaar 730. In omgekeerde richting vertrekt de eerste trein van Alphen naar Gouda te 732 (met aansluiting van Leiden vertrek 6.58 van daar) aankomst te Gouda 7.44. Op werkdagen loopen verder elk uur een trein van Gouda en elk uur een van Alphen, die, op enkele uitzonderingen na, omstreeks het volle uur te Boskoop aankomen en elkaar daar kruisen. De laatste trein van den dag vertrekt van- Gouda te 21.15 (aankomst Lelden 22.01) In om gekeerde richting gaat de laatste van Lelden te 22.28 (overstappen te Alphen) en komt 23.08 te Gouda aan. Enkele treinen van Gouda loopen door naar Lelden, terwyi ook enkele van Lelden doorgaar, naar Gouda. Alle treinen stoppen te Waddinx- veen en Boskoop. Te Alphen is er. als de treinen niet door- loopen, steeds aansluiting met korteren of lan- geren overgang. Ook te Gouda Is er steeds aansluiting naar Rotterdam en Den Haag, de motortreinen zyn zoo ontworpen (behoudens uitzonderingen) dat zy 15 minuten na elk vol uur te Gouda aan komen. terwyi de treinen naar Rotterdam en Den Haag van Gouda 28 resp. 25 minuten over het volle uur vertrekken. De wagonladingen van en naar de stations Waddlnxveen en Boskoop gaan per goederen trein, de expresgoederen worden verzonden met alle motortreinen, terwyi de stukgoederen per A. T O. zullen vervoerd worden. Deze onder neming heeft hiervoor agentschappen gevestigd In beide plaatsen, die goederen aannemen af halen en bestellen. De wagens der A. T. O. bren gen de stukgoederen naar de treinen te Goudt en halen de aangekomen goederen van daar af. Ter gelegenheid van zyn tachtlgsten verjaar dag is de heer A. C. R. Dreesmann verrykr met de medaille van Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Vlcarlus P. Avèlllnus van Viymen; Novice meester P. Dagobertus Hulshof; Magister Greg. Zang P. Remedlus Deken. Te Katwyk: Gardiaan en Rector van het Col lege P. Walfrldus Blom; Vlcarlus P. Perpetuus Palant. Te Venray (College)Gardiaan en Rector P Mr. Ezechiel van der Helm; Vlcarlus P. ritus Plekker. Te Heerlen (Laanderstraat)Praeses en Rec tor P Petrus Nlelen. Te Lelden, Haagweg: Praeses en Pastoor P. Ignatius Smeets. Te Heerlerheide: Praeses en Rector P. Bernar dus Teunissen. Te Gouda (Korte Akkeren): Praeses en Rec tor P. Ernestus Tesser. Te Leiden (H.BBj: Praeses en Directeur P. Balduinus de Goede. Te Drachten: Praeses P Augustus de Hart en voor studie van godsdienst en geschiedenis in Friesland P. Dr. Isalas Onjngs. In het Commissariaat van Brazilië werd ge kozen tot Commlssaris-Provtnciaal P. Seraphl- nus Lunter. Te Divtnopolis: Gardiaan P. Candldus Vro- mans; Vlcarlus P. Ulricus Peters: Lector H. Schrift P Dr. Ulricus Petera: Lector Kerkel. Recht en Moraaltheologie P Sablnus Staphorst: Lector Dogmatiek P. Narcissus van glimmeren; Lector Kerkel. Geschiedenis P. Dr. Odulphus van der Vat; Magister der Fraters P. Odulphus van der Vat. Te JoAo d’ El Rey: Gardiaan P. Ruflnus Peters; Vlcarlus en Rector P. Laurentius v. Veen. Te Taquary: Gardiaan P Leonardos Retël; Vlcarlus P. Gamaliel van Emmerik; Novicen meester P. Theodardus Emonds, Rector v. h. College P. Leonardos Retël. In de Missie van Luanfu (China) werd ge kozen tot Regulieren Oversten van de Missiona rissen P. Phllotheus Belander. In de Missie van Java: Reguliere Overste P. Florlbertus Schneiders. In de Missie van Karachi Reguliere Overste P. Valens Wlenk; Secretaris van de Provincie P. Dr Saturnlnus van Egmond; Praefect van de studie P Paulus Stein; Econoom van de Pro vincie F. Rudolphus Terstappen: Commissaris van de Derde Orde P. Eusebius Kemp; Procu rator van de Missles P. Agnus Ambrosius; Ar chivaris P. Cunibertus Sloots. Amsterdam, 10 September, Voor de wedstrUden, welke Maandagavond op de Veka-baan werden verreden, deed de Am sterdammer Joop de Wolff een aanval op het wereld-uur-record, dat met 44,777 KM. ten name van den Franschman Richard staat. De Wolff is er niet in geslaagd dit record te verbeteren, maar zyn prestatie, om In 1 uur 44,242 K M. af te leggen, is buitengewoon fraai te noemen. Slaats, Immers, die de vorige week tn Wagenlngen een poging deed, legde In 1 uur 43,413 KM. af. Er was vry veel publiek aanwezig, toen de Wolff om 7 uur startte. AU tydopnemer fun geerde de beer Zeegers Veeckens, terwyi mr. Bertels aU tweede official fungeerde. De Wolff ging snel van start. Hy reed de ronde (199374 meter) In 16 seconden met bet resultaat, dat hy de eerste 5 kilometer sneller reed dan Ri chard. Lulde aangemoedlgd probeerde de Wolff het tempo vol te houden, maar de gebrulke- lllke inzinking bleef niet achterwege en het resultaat was, dat na 10 K.M. de Wolff 11/5 sec. lanver over dien afstand reed dan Richard Steeds werd het verschil grooter. Desondanks reed de Wolff kranig. Hy werd lulde aange moedlgd door da bezetting der tribunes an wlM nemen van het Gedelegeerdenschap by toerbeurt zooals dit tydens deze Volksraad-periode zich openbaarde. De motie, Ingediend door den heer Roep, waarby het aantal gedelegeerden tot 15 wordt teruggebracht, is aangenomen met 26 stemmen voor en 21 tegen. Vervolgens wordt het voorstel der Regeerlng. met inachtneming van de wyziging volgens de motle-Roep, met 26 stemmen voor en 19 stem men tegen, aangenomen. Het geamendeerde ontwerp voor het gewyztgd pensloenreglement Is met 28 stemmen voor en 18 tegen aangenomen. Op voordracht van het Hoogw. Kapittel der Paters Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht eer vol ontslag verleend aan de Paters G. A. Haen- raets aU pastoor te Gorincbem; W. N. M. Pom pen aU kapelaan te Lichtenvoorde; A. M. J. M. van Riet als kapelaan te Duiven en benoemd de Paters J. C. J. GUUsen aU pastoor te Go- r'nehem; A. A. A. Smltz als kapelaan te Lich tenvoorde; H. J. Baas als kapelaan te Duiven. Z. H. Exc. de Blsschop van ‘s-Hertogenbosch eervol ontslag verleend aan de Paters R. F. M Smits als kapelaan tf Anunersoden; M. A. P. P Booms aU kapelaan te Zaltoommel; J. W. H. Smits als kapelaan te Wychen en benoemd de Paters H. H. J. van Heusden als kapelaan te Ammerzoden; J. P. M. van den Berg als ka pelaan te Wychen; A. P. Louwe als kapelaan te Zaltbommel. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem eervol ontslag verleend aan de Paters C. J. van der Valk als pastoor te Haarlem H. Hart; J. A. Helling aU Pastoor te Lelden O.L V.O.O.; A. van Nistelrooy ah Rector te Gouda H. Sacr.; A. A. A. Smltz ah kapelaan te Le'den OX.V. O.O.; J. O. J. G1 lissen ah kapelaan te Amster dam H. Antonlus en benoemd de Paters C. W. v. d. Bosch ah Pastoor te Amsterdam H. Fran- chcus; J. P. Reynenberg ah pastoor te Haarlem H. Hart; Th. H. Roorda ah pastoor te Haarlem H. Antonlus; R. F. M Smltz ah pastoor te Lel- H. Antonlus; R. F. M. Smltz ah pastoor,,te Gou da H. Sacrament; A. G. van den Berg ah ka pelaan te Amsterdam H. Antonlus; W. N. M. Pompen ah kapelaan te Rotterdam H. Roealis; WEENEN 507 M. 10 u. Herdenkln Marcus von Avlona en Dr. Engelbert fuss 5 u. Gramofoonmuzlek 8.30 Mu- 1 ziek Mn Arnold Schönberg 11.50 Dans- muziek. De beleedigde getuige, de veldwachter van Hekelingen, M, verklaarde, dat hy op 9 April jj. In de smidse van K. aldaar was gekomen, waar ook de verdachte en eenige andere In woners naar gewoonte de gebeurtenissen van den dag kwamen bespreken. Getuige, die ook een stem in het kapittel had, mengde zich in de discussies en toen er op een zeker oogen- blik eenige heeren, biykbaar notabelen, voorbij de smidse kwamen, die zich naar het gemeente- TeHoogcruts: Cardlaan P. Nolascus van Vliet; I huls begaven, heeft hy zelfs de opmerking ge maakt, dat die heeren maar goede sigaren roo- ken, terwyi zyn salaris gekort werd. Een en ander werd een onderwerp van beraadslaging. „En hoeveel verdien jy hier wel” vroeg de ver dachte aan den veldwachter, die zich haastte het bedrag te noemen, zonder het kortlng-per- centage te vergeten. Volgens getuige kreeg hy toen ten antwoord: „Zoo da's veel te veel, je doet er niks voor.” Deze onvrlendeiykheid werd door getuige beantwoord met de opmerking, dat verdachte tydens zyn Kamerlidmaatschap vyf duizend gulden per jaar opstreek, en thans nog pensioen genoot zonder er ooit veel voor te hebben gedaan. Ook deze opmerking viel niet in goede aarde en werd aanleiding tot de geïncrimineerde woorden: .Jou idioot, je bent gek, zenuwiyder etc. etc.” Richard 5 K M. 6 mln. 36.8 10 KM. 13 mln. 15 15 KM. 19 min. 56 20 K.M. 26 min. 36 2/5 25 KM. 33 mln. 18 30 KM. 39 mln. 58 1/ 35 KM. 46 mln. 42 3/5 40 KM. 53 min. 29 2/5 in 1 uur: 44,777 KM. De Volksraad heeft de behandeling van de loonbelasting voortgezet. De Regeerlngsgemachtlgde voor de afdeellng Financiën, da heer De Leeuw, directeur van het Departement van Financiën, merkt hlerby op, dat insmeltlng van de crisisheffing In de In komstenbelasting noodlg is omdat men de cn-.ls- hefflng niet voortdurend kan behouden en de Regeerlng zich met de Inkomstenbelasting moet instellen op den financleelen toestand In de toekomst. Het valt niet te verwachten dat wy mettertyd weer kunnen terugvallen, zoo zegt spreker, op een tarief, dat geheel gebaseerd was op 1020 fm «eigende jaren. Slechts om technlsch- juridlsche redenen Is In het ontwerp-loonbelas- tlng de werkgever als belastingplichtige aange wezen. Dit beteekent echter niet dat de belas ting ook voor den werkgever Is bedoeld. In de praktijk moeten verschillende details nog wor den geregeld, waarby rekening zal worden ge houden met de opmerkingen In den Volksraad gemaakt. De motle-Thamrln Inzake Inkomsten voor leden van het College van Gedelegeerden Is met 25 stemmen tegen en 21 voor verworpen. Zooals reeds gemeld staakten de stemmen by vorige stemming. De Wolff zal dit Jaar zyn poging niet her halen. Wel Is ny van plan zich er het volgend jaar speciaal voor te trainen. Na deze poging vingen de wedstryden aan In een sprintwedstryd over 1 K.M. eindigde Homma vor Jesse, in de 2de serie zegevierde Ooms voor Cornellsae, terwyi Verhoef van Mans won. Het eerste aM van den omniumwedstryd was een sprintmatch tuaechen Van Egmond. Van der Linden, Ozmella en Gerard Leene. tevens Van der Linden's debuut als prof. Nadat Oa- mella 3 ronden lang de leiding had behouden kwam Van der Linden In het laatste eind ayn tegenstander voorby en won. Uitslag: 1. Van der Linden 12 3/5 see. over de laatste 200 meter: 2. G. Leene; 3. Van Eg mond; 4. Ozmella. Daarna werd een aanvang gemaakt met den koppelwedstryd. Bouquet verving hierin de WoUf. Reeds spoedig na het startschot ontwlk- Verdachte herhaalde niet rechtstreeks te hebben beleedigd; het woord „Idioot" was door hem niet gebezigd althans niet In dit verband; wel zou hy hebben gezegd: „man wat maak JtJ je toch zenuwachtig, je doet als een gek” etc. etc. De advocaat-generaal betoogde, dat welis waar erkend moest worden dat de veldwachter als gezagsdrager geen deel moest nemen aan politieke discussies en zeer zeker geen critiek op honoraria en praestatles van notabelen moest uitoefenen, maar dat een en ander den verdachte geen recht gaf den veldwachter, die toch In uniform was te beleedlgen. Spr. ver wierp verdachte's verweer, zeggende dat men zich In die kringen by het toespitsen van kwesties juist van uitermate korte zinnen be dient en de Hekelingsche rhetoretlca meer over eenstemming vertoonde met de woorden in da dagvaarding gesteld dan met die door ver dachte thans genoemd. Spr. vroeg het hof da boete te bepalen op tachtig gulden subs, tien dagen. Mr. Nygh uit Rotterdam wees op verdachte's veertienjarige parlementaire ervaring, die he* alleszins aannemelyk maakt, dat hy juist in momenten, waarin een ander zich opwindt naar lange breedgerekte zinnen zoekt om zyn bedoe ling duideiyk te maken. Daarvan worden dan maar gedeelten opgevangen, die beleedlgend kunnen klinken. Uit de verklaringen van de getuigen k décharge is duldeiyk gebleken, dat men hier met een alledaagsche discussie te doen had, waarby men uit elkander ging zoo alamen gekomen was, dus zonder peraooniyke veete. Pleiter achtte den opzet om te beleedlgen niet aanwezig en concludeerde mitsdien tot vry- spraak. Het ligt naar „Het Volk” verneemt, in het voornemen een speciale expeditie voor te berei den ten einde te onderzoeken, In hoeverre Nieuw-Guinea zich voor verdere exploratie leent. Van.de zyde van eenige petroleummaat- achappyen zou reeds medewerking zyn toege zegd. Indien aan het voornemen gevolg wordt ge geven. zal een expeditie worden uitgezonden, waarvan als leider genoemd wordt de oud-vlle- ger-offlcler, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Oa. zou het In de bedoeling liggen hlerby van luchtfotografie gebruik te maken, ten einde op snelle en moderne wyze te werken. Aan de reeds door ons gepubliceerde beken tenis van O„ den moordenaar van de 18-jarlge mejuffrouw E. Wever In de Anegang te Haar lem, kunnen we nog het volgende toevoegen. De dader beeft o.m. bekend, dat hy heimeiyk omgang had met het meisje. Toen hy wist, dat haar ouders des avonds het huis hadden ver laten, Is hy er binnengegaan en had toen reeds bet plan het meisje te dooden. Dit plan heeft hy kort na zyn binnenkomen volvoerd. De diefstal en brandstichting waren slechts bykomstlge omstandigheden. Met de brandstich ting had hy de bedoeling de sporen van ryn misdaad uit te wlsschen. Zooals bekend Is, is O. uit Haarlem met een taxi naar Amsterdam gegaan en vervolgens met een andere taxi naar Utrecht. MH,AAN 421 M. 5.30 Kamermuziek 8.15 Gramofoonmuzlek 9.05 Twee Ita- llaaneche opera's. De Nederlandsche Bank deelt het volgende Kede: Zooals bekend, moeten, ingevolge het Ko- nlnkiyk Besluit van 6 Augustus 1934, no. 19, alle goederen die nA 14 Augustus 1934 uit Duitsch land in Nederland worden Ingevoerd, betaald worden door storting van het verschuldigde bedrag In Nederlandsche guldens by De Neder landsche Bank. Aangezien gebleken Is dat nog altyd eenig misverstand bestaat over de wyze waarop bedoelde betalingen behooren te ge schieden, wordt nogmaals medegedeeld, dat deze betalingen by de Hoofdbank, de Bybank en alle Agentschappen van De Nederlandsche Bank kunnen plaats hebben op de gewone wyze d.wx. door middel van overschryvlng van bank of postrekening, of door storting in contanten en met gebruikmaking van de gewone for mulieren. Er bestaat volstrekt geen bezwaar tegen dat de debiteur voor de betalingen In kwestie gebruik maakt van de bemiddeling van zyn particuliere bankrelatie. De Nederlandsche Bank mist de bevoegdheid om geheele of gedeelteiyke vrijstelling te ver- leenen van het voorschrift, dat nA 14 Augustus 1934 uit Duitschland In Nederland Ingevoerde goederen by haar betaald moeten worden. Aan importeurs voor wie bedoeld voorschrift byzon dere moeliykheden oplevert, wordt aangeraden die moeliykheden voor te leggen aan het Ne- derlandsch Clearlnglnstltuut te 's Gravenhage. BRUKSEI, 822 M. 130 Het omroepor kest 5 15 Vloolrecltal door Walter Weyler 8.30 Het symphonle-orkest speelt 9.30 Idem 1030 Dansmuziek (gr.plj, KALUNDBORG 1281 M. 1330 A. Ben- dlx ensemble uit Restaurant Wlvex 3.50 Het omroeporkest o.l.v. Emll Reesen 9.30 Louis Pre U’s Radio Dansorkest 13.30 Jens Warny s dansorkest. BERLIJN 357 M. 4.30 Militair concert 8.50 Het omroeporkest o.l.v. Otto Frick- hoeffer 9 30 Het Berliner Landes orebes- ter o.l.v. Prof DT. Gustav Hsvemann 11.10 Het kleine omroeporkest o.l.v. Willy Steiner 1330 Dansmuziek (gr.pl.). HAMBURG 332 M. 1335 Het Arthur Andrea-orkest 3.35 Vrooiyke gramofoon- muzlek 5.30 Het symphonle-orkest o.l.v. José ElbenschUtz 7 30 Orkestconcert o.l.v. FTanz Schlerhorn 1130 Het Zeblsch- orkest. KEULEN 458 M. 13.30 Middagconcert door het kleine omroeporkest oj.v. Leo Eysoldt 535 Sollstenconcert 7.30 Dansmuziek 9 30 Het groote omroepor kest o.l.v. Otto Julius Kühn. DAVENTRY 1500 M. 1 05 Het Western Studio Orkest o.l.v. Frank Thomas 3.50 Het stedelyk orkest van Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey 6 50 Het Bernard Cock Kwintet 830 Het Radio Militair Orkest o.l.v. Charles Legert 1035 Het B.B.C.- orkest (afd.. C) o 1 v. Jarwlck Barithwalte 11.30 Sydney Kyte en zyn orkest. PARIJS (Poste Paruien) 313 M. 7.09 Oude dansen 7.50 Filmmuziek (gr.pl.) 9.05 Operettemuziek. PARIJS (Radio) 1648 M. 135 Populair concert 7.30 Gramofoonmuzlek 9 05 Symphonle-concert door het Orchestre Na tional o.l.v. Roger Desormlére 10 50 Dans muziek. MILAAN 389 M. 530 Kamermuziek 6.15 Gramofoonmuzlek 9.05 Idem. kelde zich een felle stryd. EngelmoerVan Dyk namen het eerst een ronde, daarna volgden BraspenningVa nHout en vele anderen. Hel eerste klassement werd gewonnen door Metz— Van Dyk, het tweede door EngelmoerD. v. Dyk. Daarna maakten Van Hout en Visser een fllnken val, gelukkig niet ernstig. Na verbon den te zyn konden beiden weer den stryd her vatten. Het derde klassement was voor Engel moerVan Dyk. Halverwege (na 30 K M.) leid den Braspenning—Van Hout. Op 1 ronde En gelmoer—Van Dyk, Van Nek Sr.—Visser en MetzVan Dyk. De overige koppels op 2 ronden. De stryd werd steeds spannender en leven diger. Vooral de koppels BraspenningVan Hout en D. DykEngelmoer zorgden voor het noodlge leven. De einduitslag was, dat Bras penning—Van Hout zegevierden. Het resultaat was: 1. Braspenning—Van Hout 1 punt. Op 2 ronden: 2. Metz—Van Dyk 15 p.; 1. Engelmoer—D. v. Dyk 12 p.; 4. v. Nek Br.— Visser 9 p.; 5. Bouquet—v. d. Heiden 8 p. Op 3 ronden: 6. Frultema—Ryneveld 6 p,; 7. Ozmella—Hoevens 7 p. Op 4 ronden: 8. PelserDleterman 9 p. Cornellsae won daarna den herkanslngsrlt voor amateurs en plaatste zich in de finale. In de tydrace over 'A En». Myi verbeterde Van der Linden officieel het wereldrecord, dat op naam stond van Lucien Faucheux met 1/5 seconde en bracht het op 28 3/5 seconden Eveneens een uitnemende prestatie. G. Leene legde den afstand af In 301/5 sec. Van Eg mond eveneens In 30 1/5 seconden en Ozmella in 28 3/5 seconden. Een achtervolging tusschen Braspenning— Van Hout en Bouquetde Wolff verliep aan- vankeiyk zeer spannend. Belde ploegen gaven elkander In den beginne weinig toe, maar na een tiental ronden kwamen de Brabanders los en liepen langzaam maar zeker in. Na 18 ron den werden de Amsterdammers Ingehaald In den tyd van 4 mln. 32 3/5 sec. Een klassementwedstryd over 5 K.M was voor Ozmella met 9 punten; 2. Van Egmond 12 punten; 3. G. Leene 14 p.; 4. v. d. Linden 15 p. Het eindresultaat van den omnium te: 1. Van der Linden 6 punten; 2. en O. Leene en Van Egmond 7H punt. In een Inhaalrace voor amateurs wist Bol land te eegevleren tegen Van Gelder in den tyd van 3 minuten 30 seconden. Het Kapittel der Paters Minderbroeders heeft nog de volgende benoemingen gedaan: In het klooster te Weert: Gardiaan Pater Cajetanus Relber; Vlcarlus P Rudolphus Ter stappen; Lector H Schrift P. Dr. Crisplnus Smits: Lector Dogmatiek P. pr. Micomedes San ders; Lector Kerkel. Recht P. Protasius Wille ra se; Lector Moraaltheologie P. Vlncentius Hey mans; Magister der raters en Mag. van den Gregor. Zang P. Ranulphus Franssen. Te Maastricht: Gardiaan P. Meinardus Broer- sen; Vlcarlus P. Anicetus Jong; Lector Pasto raal theologie P. Prudentlus van Leusden; Lec tor Gew. Welsprekendheid P. Carolus Tesser; Lector Sociologie P. Dr. Casslanus Hentzen; Ma gister der Paters studenten F. Prudentlus van Leusden. Te Megen: Gardiaan P. Salvator Booms; Vl carlus P. Theodoricus van Rooijen; Rector Gymnasium P. Geruntlus Wismans. Te Venray (Klooster): Gardiaan P. Arcadlus van der Hoeven; Vlcarlus P. Bentivollus Haen- raets; Lectoren der philosophic: P. Dr. Silves ter Coenen, P. Dr. Hippolytus Gerz, P. Dr. Slg- frldus Stokman. P. Ceslaus Tynagel; Lector Patrologie kerkgeschiedenis P Dr. Ephrem Sloots; Magister der Fraters P. Hermanus Veld man; Magister der Gregor. Zang P. Dr. EUseus Bruning. Te WychenAlverna: Gardiaan P. Nicolaas Lohuls; Vlcarlus en Novioenmtester P. Eusta- chlus Jansen; Lector H Schrift P. Probus van de Grlendt; Lector Kerkel. Recht P. Eologlus Seelen; Lector Apologetica P. Dr. Apollinaris van Leeuwen; Lector Moraaltheologie P. Dr. Egbertus Smeets; Lector Dogmatiek P. Dr Do na tlanus van der Haar; Lector Kerkel. Geschie denis Pr Dr Mag. Pontianus Polman; Magister der Frater P. Lucidius Verschueren; Magister van den Greg. Zang P. Arthur Mertens. Te Woerden: Gardiaan P. Wurfranus Helling; Vlcarlus P. Benltius Woolderln.k. Te Vorden: Gardiaan P. Malachlas Geelen; Vlcarlus P. Marlanus Janson. Te Nleuwe-Nledorp: Gardiaan P. Nerlus Lou ter; Vlcarlus P Wiro Spruit. Te Heerlen (Slttarderweg)Gardiaan P. Wil helmus de Leeuw; Vlcarlus P. Theodu-is Bin nendijk. Te Venlo: Gardiaan P. Vivaldus Coops; Vlca rlus P. Prosper Teunissen. Te Heerlen (Akerstraat): Gardiaan P. Ora- tlanus Scheffer; Vlcarlus P. Anscharius van lur Veer. Bleyerheide: Gardiaan P. Berchmans La n- booy; Vlcarlus en Novicenmeester P. Landjal- dus Valckx; Rector P. Luchesius Moeskops. Te SltardOphoven: Gardjaan P. Emmanu‘,1 Pompen; Vlcarlus P. Gondulphus Bruekers. Te Sittard—MissiecollegeGardiaan P. P>- cidus Frankenmolen; Vlcarlus P. Catutus Pe ters; Rector v. h. College P. Placldus Franken molen. Te Nymegen: Gardiaan P Tlburtlus de Graaf: Vlcarlus Prof. Deslderius Franses. Maandagmiddag om drie uur werd het start schot gelost voor bet kampioenschap op den weg nieuwelingen, die een afstand van 72 K.M. hadden te verryden. Het traject was 18 K.M. lang en dit moest dus 4 maal verreden worden. In de, eerste ronde bleven de deelnemers vrij wel allen byeen. Toen naderhand het tempo werd opgevoerd tot byna 40 K.M. per uur ver dwenen verschillende renners uit het leidend peleton. Geen der renners slaagde er echter m een voorsprong te nemen en zoo kon het ge beuren, dat by het ingaan van de laatste ronde nog 20 renners byeen lagen op kop. Ook in deze laatste ronde gebeurde er niets byzonders. men bewaakte elkaar angstvallig en zoo moest de sprint beslissen. In de eindsprint won Boeyen uit Oss met lengtevoorsprong op Pee- renboom. Het resultaat was: Kampioenschap van Nederland op den weg Nieuwelingen. Afstand 72 K.M. 1. L. Boeyen (Osa) tyd 3 uur 13 mln. 25 sec.; 2, J. Peerenboom (Schiedam) op 1 lengte; 3. A. Leenknegt (Hontenlsse), anderhalve lengte; 4. B. Gerritsen (Deventer). HUIZEN 301 M. N.C.R.V. 8 uur Schrift lezing en meditatie 8 15 Morgenconcert (gr.pl.) 1030 Morgendienst te lelden door J Varkuyl 11 uur Liederenrecital door Nico Plelstroom. bariton 13 uur Politieberichten 13 15 Leger des Hella- kwartlertje 1330 Kwintet o.l.v. Plet v. d Hurk 3 uur Gramofoonmuzlek 3.30 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars door J. Ordelman 3 uur Vloolrecltal d. J. R. A Felderhof: a. d. vleugel: C. W. de Groot 3 45 Verzorging zender 4 uur Prot. Chr. Gem. Zangvereenlgtng ..Creacen- do" te Terwlnaelen zingt, afgewisseld door gramofoonmuzlek -5 uur Klnderuurtje door B. A. van Mourlk 8 uur Landbouw- halfuurtje door F. V. Valstar 630 On derwijsfonds v. d Binnenvaart 6 58 Zen- deroverschakellng 7 uur Politieberichten en Ned Chr. Persbureau 7.15 GTamo- foonmuz. 7.30 Technische lezingen. In- elding door J. Ofman 8 uur Zangcub „Con Amort" en H E M.O.-orkest te Detr Haag o. 1. v. J. D. van Ramshorat 10 uur Vaz Dlas 10.10 Gramofoonmuzlek 1130 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. V.A.R.A 8 uur Gramofoonmuzlek 9.30 Onze keuken d. P. J. Kers Jr. 10 15 Uitzending voor de arbeiders In de oontlnubedryven 13 uur Klein Vara-ensemble o.l.v. Frits Bakelz 1 uur De Flierefluiter oJ.v. Jan van der Horst 1.45 Verzorging zender 3.15 De Notekrakers o.l.v. Daaf Wins 530 Orgel spel door Cor Steyn 8 uur Belamlnl Gl- gll zingt (gr.pl.) 8.15 Vara-orkest o.lv. Hugo de Groot 7 uur Sportultzendlng. 7.20 Vara-orkeat o.l.v. Hugo de Groot. 8 uur Herhaling 8.OJS.-berichten 8 03 Vara-orkeat oJ.v. Hugo de Groot 830 Oramofoonplaten waarom gevraagd Is. 8.45 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 9.10 De Nieuwe Vara-knlpcursus Mevr. A. van BlankenVan Kuyk doet mededeel! n- gen 9.15 Vaz Dlaa 930 „Dat doet de deur dicht", samengesteld uit Meyer Ha mels revue van denzelfden naam door Nico Boer 11 uur Gramofoonmuzlek 13 u. Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 830 Zwltser- sebe avond. Gevarieerd concert. 7.35 Zangrecltal door Else Oster 8 30 Zwit- sersch concert door het omroeporkest o.l.v. Henrl Pensls 8 40 Vervolg Zwltsersche concert 9.10 Concert 9.30 Pianorecital door René Delporte 9 45 Gevarieerd con cert door het omroeporkest o.l.v Henrl Pensls 1035 Dansmuziek (gr.pl.). e De waarnemende commissaris, de heer M. Woud, was behalve over de reeds, door ons ge noemde rechercheurs, ook vol lof over den agent-rechercheur Ryswyk. die zeer verdlen-ite- lyk recherchewerk In Haarlem in deze zaak heeft geleverd en was dankbaar voor de doel treffende publicaties in de bladen. O. Is Maandagmorgen aan de justitie overge leverd. Op het iyk van het meisje syn slechts twee roode vlekjes op de keel aangetroffen. sfbteA het begrypeiyk la, dat men aanvankeiyi^Ru-ht, dat het meisje In den rook gestikt en men niet bemerkt had, dat het meisje gewurgd was.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14