ONS BLAD De Soley Armament Company r Slot van ’t Neurenbergsche Hitler-feest heden Het nieuws Byrd’s expeditie in de Zuid-pool uitgesteld Assemblée-zitting „Morro Castle” nog in vlammen van PAROXYSMS VAN GEEST- DRIFT ACTINIUM GEÏSOLEERD DE BAROMETER a- De textielstaking in de V.S. HET ONDERZOEK IN ZAKE WAPENHANDEL 7' NIGDE KATHOLIEKE PERS I WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 fl I I stavtaky- Een Rijksweerspel Wederom fairy ke botsingen Een overlevende vertelt Twee balcons neer- gestort 75 graden onder nul Twee dood en, tien gewonden De Stavisky-affaire voor PRACHTIG SPEELGOED OP DE JAARBEURS! Door Macedonische organisatie Fijne ttaalwaren f Reorganisatie der N.RA t 5,*i Bulgaarsche kabinet met dood bedreigd Wegens gebrek aan belangstelling Men vreest dat ieder oogenblik de olie-reservoirs kunnen ontploffen Met heets harten en met van tra nen overstroomde oog en ju be ien de massa’s Hitler toe Metaal met tal van wetenschappe lijke mogelijkheden Byna alle leden zyn zwaar ver kouden; Byrd’s herstel vor dert langzaam DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De bloembollenteelt in in Engeland Overeenstemming tusschen Roose velt en Johnson JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 De firma zoet de eenige verkoop- agent zijn van Engelands wapenover schotten „Palmolie” riteiten ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Een opzienbarende bekentenis Inspectie van de Ryhsweer Philips maakt op de Jaarbeurs voor het nieuwste radio-toestel op zeer voortreffe lijke wijze reclame. Men kan door het om draaien van een knop op elk willekeurig nation afstemmen, waarna een electrisch treintje zijn weg zoekt over een wirwar van rails, tot het stil houdt bii het verlichte station dat men gekozen heeft. lUlllliWi -- «er i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 277 ■r - textiei- f dat aan alle eischen zal voldoen. Meisje aangerand te Laren. goederentrein Nieuws van de lie Nederiandache Jaarbeurs. O O A De Indien l Stand op Woeuada» M uur v.sl.1 7874 Vorige stuud: 1SS In den namiddag werd van Portugeesche zijde verklaard dat Portugal met „neen” zou stem men. hoewel de delegatie gisteren verklaard heeft zich van stemming te zullen onthouden. GENEVE. 11 Sept. (Reuter). De zitting der Asoemblée, die was vustgesteld voer vanmid dag, is uitgesteld, daar zich geen enkel spre ker had laten laochrltvon. Do vanmorgen benoemde sub« hebben zich reeds geconstitueerd. Het wachten Is dus thans op het antwoord van Rusland. In dit verband wordt verzekerd, dat de te Genève aanwezige Juristen den Rus sen zelf een antwoord hebben doen toekomen. De stakingsleldlng heeft bekend gemaakt, dat zü de arbitragecommissie een aanbod zal over handigen, wanneer gedurende de onderharde- llngen- de fabrieken worden gesloten. Het aan bod zou echter Ingetrokken worden, wanneer de fabrieken Dinsdag te 18 uur niet aan dezen elsch zouden hebben voldaan. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal Zaterdag IS September worden gesloten. Zaterdag de eerste steenlegging van de priorf der te bouwen nieuwe Abdij van Egmond. Pastoor J. A. J. van Rooy te De Uer plotseling overleden. Do N. R. A. word* gsroorgsnlwirrd. Assemblée-zitting uitgesteld wegens gebrek aan belangstelling. Drukke conferenties in verband met Ruslands tnelatiny tot d^n Volkenbond» Wagon van een Boegeveen. Talrijke botsingen in verband met de staking tel Amerika. Het slot van den naL-soe. partijdag te Neuren berg. Een roes van Hitlervereering. NEURENBERG, 11 Sept. In het tentenkamp te Neurenberg, waarin een afdeellng der 8.A. ter gelegenheid van het partijcongres gelegerd is. heeft een leider der 8.A. plotseling het ver stand verloren, aldus meldt „United Press” aan de „Tel." Met getrokken dolk wierp hü zich op zün kampgenooten waarbij twee 8-A-lleden wer den gedood en verscheidene gewond. Voordat men kans zag, den krankzinnige te overweldigen, had hj) zich met zijn dlenstdolk reeds zware verwondingen toegebracht. BUREAUX HOF 6, ALKMAAR Telefoon AdminirtrgJig 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaaTvoor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen der Drankwet ingediend Opzienbarend:. affaire. F NEW-YORK, 11 Sept. In verband met de textielstaking hebben weer verschillende bot singen plaats gehad tusschen staken eenerzVds en politie en werkwilligen anderzijds. Bij deze opstootjes zijn talrijke personen gewond. In Rhode Island. Connecticut en Maine Is de nationale garde gemobiliseerd, daar men on lusten vreest. Te Lancaster In Pennsylvania rijn duizend stakers door de politie uiteengedreven, nadat vele werkwilligen door steenworpen wa ren gewond. Drieduizend stakers zjjn daar In 100 vracht auto’s aangekomen om een groots handachoe- nenfabriek tot sluiting te dwingen. De aanval is echter vooralsnog uitgebleven, daar de fa briek bewaakt wordt door 300 nationale gar disten. In Amerika heeft men a e 11 n 1 m weten te isoleeren, een metaal dat tai van wetenschap pelijke mogelijkheden zou bezitten. uitge- volgens Phelpe com ma ndobrug 4 auto- BERLUN, 11 Sept. Begeleid door dr. Goebbels en den perschef der NB.D.AP.. dr. Dietrich, benevens zijn adjudant, groepsleider BrUckner en Schaub en majoor Hossbach is Hitler heden morgen per vliegtuig uit Neurenberg vertrokken. Om 8 uur landde het toestel reeds op het vlieg veld Tempelhof alhier. de Ijzeren dragers, waar de balcons op rustten volkomen verroest waren en zelfs gevaarlijk wa ren geweest voor een normale belasting, eigenaar van het huls is gearresteerd. ■x s-y Is' NEW YORK. 11 Sept. (Reuter.) Roosevult en Johnson zijn na langdurige discussies tot overeenstemming gekomen inzake de reorgani satie der N. R. A. Onder voorzitterschap van Dr. BenesJ kwam er hedenmorgen een aantal leden van den Volken bondsraad bijeen om te beraadslagen over de te volgen procedure voor Ruslands toelating tot den Bond. Het schijnt, dat in den oorspronkelüken vorm eenige wijzigingen moeten worden aan gebracht, daar eenige landen, die overigens ge negen zijn voor Sovjet-Ruslands toetreding te stemmen 04U Australië en Canada, bezwaren hebben geult, om het telegram, waarin Rusland wordt ultgenoodlgd lid van den Volkenbond te wordeti, te onderteekenen. CLEVELAND (Ohio) 11 Sept (Reuter). Vol gens een mededeeltng van den Amerikaanschen chemlschen bond is men er voor de eerste maal In geslaagd Actinium te Isoleeren. het zeld zaamste van alle metalen, dat een waarde heeft van een millloen dollar per ounce. Prof. Brosse van de unlveraitett van Chicago toonde een tiende gram actinium dat verkregen Is uit een ton uranium met een kosten van 5000 dollar. De wetenschappelijke en medische mogelijk heden van actinium zouden zeer talrijk zijn Actinium straalt de helft van zijn metaal- substantie uit in 32000 jaar. terwijl radium hiervoor 1800 jaar noodlg heeft. Het Zwitsersche telegraafagentschap ver klaart in verband met de in het buitenland loo- pende geruchten, dat het met als een demon stratie tegenover Zwitserland moet worden be schouwd dat Motta voor geen enkele functie Is gekozen die hem het recht geeft zitting te ne men in het bureau der VolkenbondsassemblM, maar dat dit geschied Is op zijn eigen verlan gen. Het telegraafagentschap voegt hieraan nog toe, dat de houding van Motte in geen enkel verband staat met de kwestie Inzake Ruslands toelating tot den Volkenbond. In tegenwoordigheid van talrijke gedelegeer den, o. a. Sir Jqhn 81mon, heeft de vertegen woordiger van Hongarije Taky, namens zjjn re geering aan Henderson een buste aangeboden, voorstellende den president der Ontwapenings conferentie. Het beeld la vervaardigd door een wis vliegtuig machinegeweren; 15.000 Vickers machinegeweren; 15.000 revolvers* 130.000 000 .tuk» ammunitie voor geweren en machinegewe ren. Directeur Ball wees zijn nieuwe agenten er verder op. dat zijn maatschappij onder een ta melijk strenge oontröle stond van de betrok ken Brttsche autoriteiten en om politieke re denen niet altijd aan aanvragen kon worden vol daan. Daarom moest de bestemming van alle wapen-orders steeds aan de Engelsche maat schappij worden medegedeeld, opdat deze eerst de toestemming zou kunnen verkrijgen van de Brttsche autoriteiten. LONDEN. 11 Sept. (Reuter) Het Engelsche ministerie van landbouw heeft gisteravond lijs ten gepubliceerd van Britoche bloembollenkwee kers en -handelaars, waarbij gewezen wordt op het succes van de Engelsche bollenkweekertj. Wat narcissen betreft, worden, aldus wordt verklaard. In Engeland meer bollen en meer nieuwe soorten geproduceerd dan in eenig an der land, inclusief Nederland. De voorraden zijn ruim voldoende om aaa do vraag der binnenlandsche tuiniers to voldoen, zonder dat men daarvoor buitenlandse!» Jure ringen noodlg heeft. I KATTOWlTZ, 11 sept. m de hoofdstraat te Bendzln is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Op de tweede verdieping van een huls raakte plotseling een balcon los van den gevel juist toen zich ac^t personen daarop bevonden en stortte met man en al naar beneden op het daaronder zich bevindende balcon, waarop even eens vier personen stonden. Dit balcon was niet tegen den schok bestand en sloeg eveneens los Beide balcons en de twaalf personen die zich daarop hadden bevonden sloegen op straat neer Twee personen waren onmlddellUk dood, zeven anderen werden zwaar gewond, terwijl drie der ongelukkigen levensgevaarlijke kwetsuren be kwamen. De overige drie neergestorten kwamen er met Uchte verwondingen af. Het onmiddel- H)k ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat Verder schrijft Ball: Wanneer er voor auto riteiten wat „palmolie” (bedoeld wordt omkoo- pingsgeld. Red.) noodlg is, dan moet dit op den verkoopsprijs worden verhaald. Dit Is heel goed mogelljk, daar onze prijzen minstens de helft lager zijn dan de gewone fabrieksprijzen. Eventueel konden ook goederen als koffie, tin. rubber enz. of zekere concessies als betaling wor den aangenomen, op voorwaarde dat voor deze goederen of concessies van te voren een afnemer gevonden was Verder wordt China in den brief Mn uitste kend afnemer van kleine wapens genoemd. In 1031 en 1932 had China meer dan 100.000 ge weren van de Engelsche firma gekocht. Verder wordt gezegd, dat Japan wacht op een gunstige gelegenheid, om een deel van China in te palmen. Eerst moet het echter de Sovjets otnkoopen of.... verslaan. Vermoedeltjk zal Amerika dan China van wapenen willen voor zien. Welnu er zijn niet veel firma’s, die even als wij aldus directeur Ball 700.000 ge weren en ongeveer 50.000 machinegeweren kun nen leveren, klaar om te worden ingescheept. Ball acht het het beste, om een en ander voor eerst onder de aandacht te brengen van neeren uit de groote zakenwereld en eenig lokaas ach ter te laten. Tijdens de zitting werd wijders verklaard, dat de Senaatscommissie er van overtuigd Is, aat de aanwezigheid In Zuld-Amerlkaansche landen van vele vloot- en militaire missies van de groote mogendheden in hooge mate oorzaak is van den bewapeningswedloop tusschen de Zuid- Afrlkaansche landen. En de president van de bovengenoemde Ame- rikaansche bewapenlngsflrma. Miranda. ver klaarde hierop self; „Wahneer Zuid Amerikaan- ache landen zichzelf volledig bewapend gevoelen, dan komt er waarschijnlijk een oorlog." PARISH, 11 Sept. (Per tel.) De gewezen di recteur van het Crédit Municipal d'Orléans, die In de maand Maart wdrd aangehouden in ver band met de Stavlsky-affalre, heeft bekend, dat hij In 1930, op verzoek van Btavlsky, valsche bons heeft vervaardigd ten bedrage van Mn en twintig millloen francs. De bons werden verdisconteerd door verschil lende verzekeringsmaatschappijen. Toen het volgende jaar (in 1931) een polltie- Inspecteur er mede belast werd een geheim lap- port over het Crédit Municipal d’Oriéans op te maken, trok Stavisky de valsche bons terug en betaalde met bons van Bayonne, die natuurlijk ook valsch waren. bekentenis in Hongaarschen kunstenaar Henderson dankte met eenige hartelijke woorden. SOFIA, 11 Sept. (Reuter) Alle leden van bet Bulgaarsche kabinet en verscheidene hooge ambtenaren hebben bericht gekregen van de „Macedonische revolutlonnaire organisatie” dat zij ten doode zijn opgeschreven. De organisatie zegt hiertoe besloten te heb ben, omdat de regeering haar onderdrukt en groote bedragen aan geld, wapenen en andere bezittingen in beslag heeft genomen. De regeering heeft geantwoord, dat getracht wordt aan dit voornemen gevolg te geven, zü zekere Macedonische leiders, die in hechtenis zitten, terstond zal laten terecht stellen. KLEIN AMERIKA (Zuidpoolgebied), 11 Sept. (Reuter).. Bijna aUe leden van de expeditie ?an vlce-admiraal Byrd, die sici^ op het oogenblik In het Zuidpoolgebied oevlndt, hebben een ver koudheid opgeloopen. Aangezien men steeds heeft aangenomen, dat het poolgebied vrij van bacillen la, stond men voor een raadsel, doch jiter is dr. Louis H. Potaka tot de conclusie gekomen, dat de oa- cilien zich moeten hebben bevonden in een kist met kleeren. Dr. Thomas C. Poulter, die admiraal Byrd terugvond, nadat deze langen tijd In alls —n- zaamheid op Mn voorultgekchoven post had doorgebracht, maakt melding van Mn eigen aardige verandering in de stem van den leider sedert de hulpexpeditie hem bereikte. Byrd, die zulk Mn langen tijd alleen was ge weest sprak aanvankeijk cp onnoodlg luiden toon en het duurde langer dan een wMk al vorens hjj zijn normale stem weer terug kreeg. Het herstel van admiraal Byrd vordert lang zaam; lederen dag maakt hij een langere wan deling. De temperatuur op de plaats, waar de expe ditie verblijf houdt is voortdurend lager aan 78 graden onder nul. hetgeen nu niet bepaald een temperatuur Is, bevorderlijk voor Mn spoedig herstel. De verhooren van personages, betrokken bij den internationalen wapenhandel, door de desbetreffende commissie van den Ameri kaanschen Sensuit hebben duidelijk aan het licht gebracht de gewetenloosheid, waarmee men terwllle van het geld de vernuftig ge produceerde wapenen van den modernen tijd aan den man tracht te brengen kere dokter Phelps. de eerste passagier, die door de enquête-commlssle van het departe ment van Handel verhoord werd. Phelps vertel de verder, dat men niets gedaan had om de passagiers, die in paniek over het schip ren den. te bewegen in de reddlngsbooten te gaan Mijn vrouw maakte mij wakker en selde, dat el brand was uitgebroken, want Mn hevige rook drong onze hut binnen. Mijn vrouw, mijn zoon en Ik gingen naar het dek. waar wij de osusa- giers aantroffen, die vreeselljk te keer gingen. Mijn vrouw vroeg aan Mn der officieren wan neer de reddlngsbooten zouden worden zet De officier antwoordde „Wanneer wü bevel van de ontvangen.” Phelps is toen met vrouw en zoon In zm gesprongen en later gered. Geen poging werd er gedaan om de zwemgordels onder de pasaglers te verdeelen. Phelps zelde tenslotte, dat het dom was om te zeggen, dat op de be velen van den kapitein moest gewacht werden terwijl de wind loeide en het schip in vlam men stond. Eindelijk kon Rudolf Hess verklaren: „De party is Hitler, Hitler echter is Dultsch- land, zooata Duitschland Hitler is. Sieg HeUl’ Te Meaux heeft maarschalk Pitain het feit herdacht, dat twintig jaren geleden de slag bij de Marne werd geleverd In de zitting van Maandag J.l. werd voorlezing gedaan van brieven, die naar verklaard werd geschreven zijn door John Ball, directeur van de Soley Armament Company te Londen aan de American Armament Corporation, wel ke optreedt als Amerikaansch agent der Lon- densche maatschappij voor Zuld-Amerika. (De ze en de volgende bijzonderheden zijn ontleend aan de .Dally Telegraph"). In antwoord op een aanvraag van de Ameri- kaansche firma, om te mogen fungeeren als uitsluitend verkoop-agent in de Vereenlgde Sta ten van de Soley Armament Company, ant woordt directeur Ball o.a. het volgende: „Onder ons beheer hebben wü oorlogsvoorra- den van Mn dergelüken omvang, dat de ver koop van een flink deel ervan de politieke ba lans van kleinere staten kan wijzigen met de gevolgen van dien voor financiën en Industrie. Wü zün werkelük de eenige verkoop-agenten voor kleine wapenen enz., welke eigendom zün van het Brttsche ministerie van Oorlog." Van het overschot van den voor verkoop in aanmerking komenden Brltschen oorlogsvoor- raad gaf Ball de volgende lüst op: 1.000.000 geweren; 34.000 Hotchkiss machinege weren; 30.000 Lewis machinegeweren; 8000 la- Het slot van den partüdag te Neurenberg, die wat regie betreft wel niet meer te overtreffen is. is als een apotheose geweest, een verheerlü- king van een mensch, die haast de grenzen van het menschelüke overschreed. Als opperbevelhebber van leger en v'oot woonde Hitler op de „Zeppelinwiese" Mn Rüks- weerspectacle bü. DJiB. meldt daarover: Tot besluit van het cOngres der natlonaal- socialistslche partü heeft de Rüksweer vandaag tal van oefeningen en schüngevechten gehouden, welke des ochtends door generaal Von Blom berg en tal van autoriteiten en des middags ook door rükskanselier Hitler werden bügewoond. Hieraan werd deelgenomen door afdeellngen cavalerie, Infanterie en artillerie, waarbü ge bruik werd gemaakt van münenwerpers, ma chinegeweren, kunstmatige mlstverwekkers enz. Op de Zeppelinweide waar de oefeningen plaats vonden, werd in Mn oogwenk een landschap, met korenveld, boerderij en heuvels opgericht, waarom Mn felle strijd werd geleverd. Mijnen ontploften, machinegeweren knetterden, ge wonden werden weggedragen en naar Mn hospi taal gebracht. De manoeuvres eindigden met de verovering van de boerderij Onmlddellük daarna defileerden de troepen voorbü Hitler. Daarop werd in de reusachtige „Kongresshalle” de partijdag ten einde gevoerd door Mn slot rede van den Führer, den .heimllchen Kaiser”, zooals hü reeds wordt genoemd. Het congres heeft geheel gestaan In het tM- ken van donderenden bijval voor en donde rende Instemming met de zeven redevoeringen van Hitler. Eiken dag was aan één organisatie gewijd. De leider dier organisatie hield dan een korte inleiding. Dan stond Hitler op en hield zijn rede. Hü was op deze wüze de eenige woord voerder van het congres. Hü sprak In den let terleken zin boekdeelen, wat nog niet zeggen wil, dat, wat hü zelde, boekdeelen sprak. Het was inderdaad „multa". Ook .jdtttum"? In de slotrede was bemerkenswaard. dat hü nog Mnmaal de oude partijen vérnletlgde. die toch al morsdood waren. Ook de slotrede werd donderend toegejuicht. Om den aard van den büval te belichten geven wü het woord aan het DJVR.„De vloedgolf der bezieling, de orkaan van toestemming is niet meer te beschrüven. Iedere precies in de roos treffende sin van Hitler, iedere zin, dien hü met niet meer te overtreffen duidelükheld formeerde, vond een donderende echo. De starmen der begeestering hü het slot der rede zün niet te schilderen. De heil-kreten duurden wel Mn kwartier. Zü plantten zich naar bulten voort en vloeiden dan weer naar de zaal terug, waar zü opnieuw orka nen van enthousiasme ontketenden. NEW YORK, 11 Sept. (Reuter). De brand op de „Morro Castle” woedt nog onvermin derd voort. De brandweerlieden hebben het wrak verlaten en küklustlgen worden ver van het brandende schip verwüderd gehouden, daar men vreest, dal de vlammen de olie-reser- voirs zullen bereiken. De vreeselüke ontplof fing. die hierop zou volgen, zou waarschünlük den oever met wrakstukken bedekken. Van twee züden wordt thans Mn onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Het eerste voorloopige onderzoek door het departement van Handel Is gisteren begonnen en is tot de ocnclusle gekomen, dat geen aanklacht wegens strafbare nalatigheid kan worden Ingediend. Het tweede onderzoek wordt door de rechtbank ingesteld, die de zaak met gesloten deuren be handelt. Warms en de andere officieren zün heden verhoord in verband met hun bewe ringen, dat het schip in brand Is gestoken De officier chsf-machnlst Abbott verklaarde, dat de brandspuiten goed functionneerden, maar dat het vuur sich reeds zoo ver had uit gebreid dat het niet meer kon bedwongen worden. Op bevel van den kapitein, vertelde Ab bott verder, belastte Ik mü met reddingsboot no. 1. waarin 33 personen plaats namen, waarvan slechts twee passagiers Andere pas sagiers zagen wü niet, toen wü het dek ver lieten. Stamper, kwartier-meester mecanicien zag op het dek gMn enkelen passagier toen hü overboord sprong, maar hoorde wel hun vree selüke kreten. Bujia een Cubaansch machinist verklaarde, dat hü met twintig S dertig per sonen had plaats genomen in de reddingsboot waaronder, naar hü meent, zich slechts een passagier bevond. Een der overlevenden ver klaarde, dat geen alarm was gemaakt, toen de brand op de Morro Castle uitbrak De overle vende, die deze verklaring aflegde was een ze- Hedenavond Is men het Mns geworden over een voorloopigen tekst tot ultnoodl- ging aan Sovjet-Rusland, welke inmiddels reeds door de Fransche bemiddeling aan Rusland Is toegezonden. Lltwinoff zou zich nabü Genève op Franschen bodem bevin den. Bovendien bevindt zich te Genève reeds een vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland. 6

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1