Verruiming verkoop op Zondag Sigarenwinkels geopend Alkmaar, 14 Sept. Agenda GEMEENTE-ONTVANGER GAAT HEEN a lijke i •eekai VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 gem. radiobedrijf Nieuwe stadsbussen De sigarenwinkel» op Zondag Schoolgeld Handelsschool Subsidie stadsautobusdienst Mr. F. H. van. Kinschot Verhuur terrein aan het Zeglis Gemeenterekening dienst 1933 woning De heer V. P. Keysper Benoeming leeraar Hand els school Wijziging verordening inrich ting gemeente-politie Verkoop grond Dr. Schaep- mantraat Verkoop bouwterrein Bisschop Bottemannestraat Verhuring perceel Heilig land nr. 2 Herziening bouw verordening Regeling leerlingen buitengemeenten De aansluitingskosten van het rad io-d istributiebed ryf verlaagd 8 OCTOBER-VEREEN1GING ALKMAAR ONTZET Bi Verruiming verkoopgelegen- 'heid op Zondag Wijziging salajisregeling perso neel Murmelius-Gymnasium- H andelsschool en Handels avondschool PRIJZEN BESCHIKBAAR GESTELD VICTORIEBAD Voorwaarden aansluiting radiodistributie Schoolgeld Gem. scholen voor Nijverheidsonderwijs -- --r Wjjziging verordening school voor voorbereidend middel baar technisch onderwijs IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHItlHIlUIIIIIIIIIIIIIHHIHIIIIIIIlWIllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllHIIII BinilllHlllllllltlIllllllllllllllllllllllllflIllllllllllllllllllllllll Diversen i ‘■1 APOTHEKERS -NACHTDIENST (Véfrvolg) dan het volle tarief beta- onderzoek Ge- en beste met de aantasten van de Zondags- den ontwerp-besluit dens deze periode Is de middenstand echter 1 SC -idvi- dank d. VALL zal er zich bij neerleg- het getuigt niet van dapperheid K. De verbetering vormt het eerste hoofdstuk, dat zich onderscheidt Aan Molen en Brouwer stellen B. en W. voor te verkoopen 230 M2 grond ƒ7. Aldus besloten. Gulden Vlies: Han Hollander spreekt over rijn mirrofoon-ervaringen. Zondagavond 8 uur. ki r 05 d£ (51 kc or te (o pil ht j- ix jai IX ge- 6 lich ninj D 189 leldi Di taal rung In over van der De nouc ter»1 Word In steec He meet De r b 1< li hu we J. vai 5 ter (ei vei jaa ge* eer I var C aar de ver voo als mot N op stal mal D een niet H der heei d woni b. wonl geme c. woni lijke mum De: goedi Aa: bestu „sluit aan I de i meen voors De niet zijn, geme alle 1 Me bestu Tevei neme kelljk Hle een c Tot 3. C. heer Het vastgi Hle eveneens als opslagplaats verhuurd. Zjj hebben tegen deze verhuring geen zwaar en stellen voor aldus te besluiten. Conform besloten. TENTOONSTELLINGEN Stedelijke Muziektuin: Floralla-ten toonstel ling 12, 13, 14 en 15 September van 1 tot 9 uur. Da Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de apotheek van den heer H. J. F. Wanna, Rltsevoort 5. verkoop In voorraad zijn, den verkoop van ten hoogste De bijlage wordt aangenomen. De heer Keesom ben tegengestemd. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen deelde mede, dat krachtens besluit van den Raad van Ministers de tijdelijke kor ting van IK pet., vastgesteld bij Koninklijk Be sluit van 30 December 1933, op de bezoldiging van tijdelijke ambtenaren, niet onder de Pen sioenwet vallende, bestendigd blijft, en dat bU de vaststelling van de salarissen van tijdelUk personeel hiermede rekening zal moeten wor den gehouden. B. en W. stellen vóór aan het verzoek van den Minister te voldoen en een zoodanig be sluit te nemen. Conform besloten. Ingevolge de wet van 9 Juli *31, bouw- en te hooge elschen voor tecten gesteld', waar ~~D heer HOYTINK betoogt nogmaals, dat de middenstand zich absoluut niet uitgesproken heeft. De heer Keysper wees op 2 jaar terug. Tjj- De Plulmveevereenlglng AVES meldt ons. dat in de gehouden vergadering besloten is om een aantal medailles beschikbaar te stellen voor de landbouwtentoonstelling afd. Korenbeurs afd. pluimvee en konijnen, te winnen door leden van AVES. Naar aanleiding van het verzoek om ontslag als gemeente-ontvanger. door den heer v. d. Vegt, zelde de voorzitter het zeer op prijs te stellen, alvorens men omtrent dit punt een besluit nam, in herinnering te brengen de langdurige en vele diensten, die de heer Van der Vegt aan de gemeente heeft bewezen. Op 1 November 1893 In den rang van amb tenaar ter secretarie in onzen gemeentedienst getreden, werd de heer Van der Vegt op 1 Mei 1907 bevorderd tot hoofdcommies en is als zoo danig meermalen opgetreden als loco-secreta- ris. In dien rang gedurende meer dan 15 jaren bekleed, heeft de Jieer Van der Vegt zich steeds met grooten ijver ingespannen voor de totstand koming van de vele beslissingen van den Bur gemeester, van Burgemeester en Wethouders en van den Raad en daarbij zijn beste krachten gegeven voor het werk, dat hem werd opgedra gen en hem zoo ten volle kon worden toever trouwd. In 1922 brak een nieuwe periode aan voor den heer Van der Vegt, door zijn benoe ming tot ontvanger der gemeente, een betrek king welke aan den eenen kant een rustiger werkkring bood dan de voorgaande, maar aan den anderen kant een nog veel grootere ver antwoordelijkheid op diens schouders legde. Vol vertrouwen gaf de Raad deze betrekking aan den heer Van der Vegt en gedurende meer dan 12 jaren Is de toen benoemde ontvanger in die betrekking werkzaam geweest tot groote tevredenheid van het gemeentebestuur. Hij bleek de rechte man te zijn op de rechte plaats en veilig kon het geldelijk beheer aan hem worden overgelaten. Steeds getuigden de van diens kantoor komende stukken van bijzondere accuratesse en stiptheid. Bij het 40-jarig jubileum van den heer Van der Vegt is duidelijk van alle kanten gteuige- nls gegeven van de bijzondere waardeerlng voor diens werk, geheel gewijd aan het welzijn van Alkmaar; de hem namens den Raad aangebo den gouden medaille van de stad zal daaraan steeds een blijvende herinnering zijn. In verband met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd Is thans een verzoek om ontslag Ingekomen. En hoewel met spijt, gunnen wjj van harte aan onzen gemeente- ontvanger, die niet alleen door ambtelijke, maar zeker ook door vriendschapsbanden aan het Stadhuis nauw is verbonden, een zoo welver diende rust na een leven van opoffering voor de belangen van Alkmaar. (Applaus). Het gevraagde ontslag werd hierna zoo- als we gister reeds meldden, op zeer eervolle wijze verleend, met dank voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. B. en W. stellen voor te benoemen tot leeraar in de Staatshuishoudkunde aan de Handel school en heer H. Feenstra te Zaandam. De voorgedragene wordt benoemd met 19 stemmen. de school ingezonden, waarin om. als nieuw vak „aardrijkskunde" voorkomt met 1 lestijd per week, waardoor het aantal wekelijksche les sen van 50 minuten van 10 op 11 wordt ge bracht. De directeur geeft verder in overweging met het onderwijs In genoemd vak te belasten den heer M. J. Lutterot, die reeos als vast leeraar in Nederlandsche taal aan de school Is verbonden. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Conform besloten. HLCUUgVUVVJU wvawv, l.._ .1 worden gehouden met buurt- commlssies, café- en zaalhouders. Nadat de heer B. Kuiper hartelijk dank had gebracht voor de hem verleende onderschei ding, werd de vergadering gesloten. Nu het ambtenarenreglement en het werk liedenreglement reeds geruimen tijd hun be slag' hebben gekregen, zal ook de rechtspo sitie van het politiepersoneel herzien moeten worden, teneinde aansluiting te krijgen aan de bepalingen van de belde hiervoor genoemde re glementen eR de desbetreffende verordening In overeenstemming te brengen met de elschen van de Ambtenarenwet. B. en W. stellen voor de verordening, rege lende de Inrichting der gemeentepolitie te her zien. Aldus besloten. B. en W stellen vopr aan O. A. Bakker en O. de Oraaf 590 M2 bouwterrein te verkoopen, ge legen aan de Dr. Schaepmanstraat voor 3800. Conform besloten. B. en W. bieden den fiaad ter voorlooplge vaststelling aan de rekening van Inkomsten en uitgaven der gemeente en der afzonderlijk be heerde takken van dienst over 1933. De uitkomst der rekening is als volgt: de inkomsten van den gewonen dienst bedra gen f 3.758 705.92. de uitgaven van den gewonen dienst bedragen f 3.703.236.18. Batig slot f 55.469.76; de uitgaven van den kapitaaldlenst bedragen f 2.430.73032, de inkomsten van den kapitaaldlenst bedragen f 1.713.427.07. Nadeelig Slot f 717.303.25. In handen gesteld der commissie. nieuwe verordening aan den Raad ter vast stelling aan. Wordt aangehouden op voorstel van den wethouder. Hij vraagt echter de opmerkingen eventueel schriftelijk aan hem mede te deelen. De heer 8IET8MA vraagt de bijlage ook in handen te stellen van de Ver. v. bouwpatroons. Hierna wordt de vergadering gesloten. Op Zaterdagavond 15 Sept, aa, te 7 uur, zal in het Vlctoriebad het seizoen feestelijk wor den gesloten, aan welk feest medewerking ver- leenen de Alkmaarsche Zwemclub A.Z. 1934, en De Alkmaarsche Reddingsbrigade, welke laat ste een demonstratie zal geven van reddlngs- grepen, onderleldlng van den heer Zeelander, welke tevens met eenlge abonné’s der inrichting eeiApantomime opvoert. De A.Z. 1934 zal een poltvwedstrUd spelen bij kunstlicht, zooals dat reeds meerdere malen werd aanschouwd. Verder zullen de bekende schoonspringers mej. Lea Tholen en de heeren Denneboom en Hemmes uit Afnsterdam en de heeren Klein en de Goede demonstraties geven In schoonsprin- gen en de beroemde komische sprongen uit voeren. Voor de abonné’s, die dezen avond vrijen toe gang hebben, zijn eenlge extra attracties gere serveerd. v genoemde categorieën winkels met uitzonde ring van de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen worden verkocht. B. en W. geven den Raad naar aanleiding van het bovenstaande in overweging de be- I doelde verklaring af te leggen. Een groep toeschouwers van het historische spel, dat ter gelegenheid van het gouden parochie feest te Uitgeest werd opgevoerd en o.a. door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent bijgewoond werd De Raad besloot op 8 Maart en 21 Mei j.l., het schoolgeld voor het onderwijs aan de Han delsavondschool met 2 K te vermenigvuldigen, en dat voor het onderwijs aan het Murmelllus- Gymnasium gelijk te doen zjjn aan het tarief voor de Rijks Hoogere Burgerscholen. Tengevolge van deze verhoogingen kan, naar het B. en W. voorkomt, het tot dusver voor de Handelsschool geldende schoolgeld niet ge handhaafd blijven. Krachtens Raadsbesluit van 15 Juli 1926 be draagt het tarief van het schoolgeld voor de Handelsavondschool M van dat, hetwelk toen den uitslag mededeelen Het voorstel Bakker komt in stemming. Wethouder WES lErcHOF verklaart dat hij en weth. Bonsema zijn overtuigd en voor open stelling der sigarenwinkels zullen stemmen. Het voorstel-Bakker wórdt aangenomen met 15 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Klaver. Venneker. Hoytink. Vogelaar. Grondsma en v. Slingerland. De aldus bijgevulde bijlage wordt aangeno men met 16 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Hoytink, Vogelaar. Grond sma, Klaver, Venneker. Zaterdag 15 Sept.: Lijn 1: Hilversum; Lijn 2: Huizen; Lijn 3: Daventry 10351230; North. Reg. 12.20—15.50; Scott. Reg. 1530—17.00; Da ventry 17.0024.00; Lijn 4: Keulen 10.301620; Berlijn 1620—17.20; Keulen 1720—1920; Ka- lundborg 19.2024.00. voortgeleldlng van radio-zendingen door ■-**'' dien overeenkomstig te wijzigen, zoodat nieuwe aan sluitingen voortaan 10 kosten. De heer v. d. VALL vraagt, hoe het staat met de aansluitingen aan den Omval. Zoo ze er zijn, moeten ze dan het volle tarief beta len? De heer KEESOM vraagt naar balans en ex ploitatierekening van het bedrijf. Weth. BONSEMA zegt dat binnenkort ook de Omval zal zijn aangesloten. Er is nog geen balans, omdat de bouw van het net nog niet Is opgeleverd. Zoo gauw ts geschied krijgt men alle i— I door duidelijk omschreven begrippen. t>evoegdheden en inleidende bepalingen. B. en W. bieden het ontwerp-beslult der De heer W. J. J. Vosmeer heeft de van de ge meente gehuurde woning Heiligland nr. 2 op 22 Juli j.l. verlaten. B. en W. zjjn er in ge slaagd voor deze woning met den daarachter gelegen tuin een nieuwen huurder te vinden, die bereid Is denzelfoen huurprijs van f 6.50 per week te betalen. B. en W. stellen voor het College opnieuw te machtigen de woning te verhuren. De heer GOVERS merkt op, dat het huis al gemeubeld is, en nu vraagt men het te mo gen verhuren. Heeft men zich overtuigd, wie er in komen? De vorige bewoner maakte reclame In zijn huls voor richtingen, die hier niet populair zijn. Weth. KLAVER zegt, dat het niet de ge woonte is. te zien naar de politieke richting van huurders. De verhuring Is geschied onder voorbehoud van goedkeuring van den Raad. Aldus besloten. B. en W. stellen voor een gemeentelijke rege ling te treffen met de gemeente Hoogwoud in zake toelating van 1.1. uit die gemeente tot de O. L scholen alhier. Conform besloten. omgekeerd en heeft hjj de zegening van de Zondagsrust leeren begrijpen. De heer BAKKER bestrijdt de meenlng van het college inzake de sigarenwinkels. Ook spr. betreurt het. dat de winkeliers niet de moeite namen naar de secretarie te gaan Maar zij, die het deden, waren in groote meer derheid vóór. Juist de sigarenwinkeliers hebben er schade van dat ze Zondags gesloten moeten zijn, en daarom handhaaft hij zijn voorstel. De heer VENNEKER Is niet overtuigd, dat de crisis bij de winkeliers weggenomen kan worden door openstelling op Zondag. Er Is toch uit deze besprekingen niet geble ken, dat er bij de betrokkenen weinig belang stelling voor deze zaak Is. Als er een beteekénende meerderheid was geweest, zou spr. zich niet verzet hebben. Want hij is niet tegen den middenstand. Sluiting dupeert enkelen ongetwijfeld, maar openstelling doet dat weer anderen. De heer KEIJSPER meent te hebben aange toond, dat de winkeliers er van overtuigd wa ren, dat hun belangen in den raad veilig wa ren. Daarom spraken zij zich zelf niet meer uit. Nogmaals bespreekt hfj de cijfers van de enquête en van de stemrulng op de secretarie. In 1932 waren er misschien weinig sigaren winkeliers voor openstellen; nu zijn er heel wat geleerd door de feiten, bekeerd en zijn nu vóór. Laten we dus te baat nemen de mogelijk heid. die de wet biedt. Spr. vraagt den Raad met nadruk G(eeft) A(lkmaars> Muddenstand) I(ets) T(oe). De heer VOGELAAR ziet voor geen der 5 catagorieën een belangrijke meerderheid. Voor onderscheid met de sigarenwinkeliers acht spr. geen reden aanwezig. Omdat de middenstand den raad de gegevens onthouden heeft zal spr. tegenstemmen De VOORZITTER zegt, dat Den Haag geen toestemming heeft te geven. Men moet alleen - - - moet de wonlngverordenlng dezer gemeente in overeenstemming worden gebracht met de bij die wet gewijzigde woningwet. voor Rijks Hoogere Burgerscholen van kracht was. Aangezien krachtens de subsidle-voorwaar- den de regeling van het schoolgeld de goed keuring van den Minister behoeft, zien B. en W. zich genoodzaakt voor te stellen voor de Handelsschool hetzelfde tarief vast te stellen als reeds voor beide andere meergenoemde on derwijsinrichtingen van kracht is. Den heer GRONDSMA spijt het dat Den Haag hiertoe dwingt. Eerst onthooft men de Han- delsschool, daarna verheft men die school tot de hoogte van de H.B.8. Spr. wil daartegen protesteeren. Hij vraagt of het college er geen gevaar In ziet voor den toeloop van leerlingen. De VOORZITTER zegt dat dit ts af te wach ten. Conform besloten. B. en W. ontvingen een aanvraag van de fa. Tenklnk’s Kolenhandel alhier, om het aan de gemeente in eigendom toebehoorende aan het Zeglis gelegen terrein, ter grootte van 1070 M2, te rekenen met Ingang van 13 Augustus 1934 als opslagplaats te mogen huren voor den prijs van f 275.per jaar. Dit terrein was vroeger be-1 stelde de heer Vogelaar zélf voor, om te be- Van 1 September 1929 tot 1 Januari 1934 wa ren .de tarieven van het schoolgeld voor de Ge meentelijke Avondschool voor Lager Nijverheids onderwijs en voor oe Handelsavondschool ge lijk. Ook vóór den aan vang van den cursus 1928/1929 bestond ten deze gelijkstelling. Deze werd echter gedurende dien cursus verbroken, doordat de Raad bij besluit van 6 December 1928, op verzoek van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, het tarief voor eerstgenoemde school verhoogde. Weder om op verzoek van den Minister, besloot de Raad op 28 November 1929 het tarief voor de Handelsavondschool gelijk te maken aan dat voor de andere school. In een daartoe strekkend voorstel deelden B. en W. mede, dat zij van” oordeel waren, dat het te voren ontstane ver schil op den duur niet gehandhaafd zou kunnen worden. Op 8 Maart j.l. besloot de Raad, eveneens op verlangen van den Minister, het tarief voor de Handelsavondschool met 2% te vermenigvuldi gen. Thans Is dus de verhouding in omgekeer- den zin verbroken. Ten einde de verhouding van de tarieven tusschen de Nijverheldsavondschool «a de School voor voorbereidend middelbaar tech nisch onderwijs niet te verbreken, dient dan ook het tarief voor laatstgenoemde school te worden verdubbeld. Conform besloten. Uit een bedrjjfsoogpunt is het gewenscht, dat de kosten van aansluiting aan het gemeentelijk distributierftt lager worden gesteld. De bijdrage in de installatiekosten bedraagt thans f 1730 Deze kosten vormen nog voor velen een be zwaar om aansluiting aan de gemeentelijke ra diodistributie te verzoeken. Door eenlge verla ging van de aansluitkosten zal naar alle waar schijnlijkheid het aantal, abonné’s toenemen. B. en W. stellen voor de Verordening hou dende voorwaarden voor aansluiting, levering en voortgeleldlng van radio-zendingen het gemeentelijk radlodistributiebedrijf Bij de wet van 27 Juli 1934, tot wijziging der Winkelsluitingswet is bepaald, dat verruiming van de gelegenheid tot Zondagsverkoop voor vijf categorieën winkels kan plaats hebben, in' dien en voorzoover de Gemeenteraad verklaart- dat de tegenwoordige buitengewone omstan digheden. daartoe aanleiding. De bevoegheld om de verklaring af te leggen vervalt op 15 October as., terwijl de thans van kracht zijn de plaatselljke verordening tot afwijking van van de Winkelsluitingswet ophoudt te gelden ulteflijk na verloop van zes maanden na het in werking treden der wijzigingswet, d op 15 Augustus 1934. Er bestaat dus nog voldoende tijd om een nieuwe Winkelsluitlngsverordenlng samen te stellen en over deze wijziging belang' hebbenden te raadplegen. Wordt zij afgelegd tën aanzien van alle vijf catagorieën winkels, dan wordt de verkoopgelegenheld op Zondag als volgt geregeld: a. voor winkels, waar uitsluitend of in hoof,,* zaak hetzij vlsch. hetzij fYult. hetzij één of meerder natfolgende waren brood, banket, sui kerwerk, chocolade al dan niet tezamen met consumptie-ijs ten r;~* -- doch uitsluitend voor noemde artikelen, gedurende achtereenvolgende uren; b. voor winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen ten verkoop In voorraad zjjn, doch uitsluitend voor den verkoop van die artikelen, zoomede voor winkels, waarvoor een volledige of ’n slljtvergunnlng als bedoeld In artikel 1 der Drankwet geldt, gedurende ten hoogste 4 achtereenvolgene uren; liggende tusschen 8 uur des voormlddags en 8 uur des namiddags en onder voorwaarde, dat In den winkel is bevestigd een door of vanwe ge den burgemeester gewaarmerkte kennisge ving" van de uren, gedifrende welke de winkel des Zondags open is voor het publiek. Aangezien In breede kringen bjj de desbe treffende winkeliers het verlangen bestaat om te komen tot verruiming van de gelegenheid tot verkoop op Zondag, zijn B. en W. van oor. deel, dat het wenschflijk is, dat de verklaring wordt afgelegd ten aanzien van de hiervoor *o rekeningen. Nu reeds kan hij zeggen, dat die bouw duizenden beneden de raming Is gebleven. Door ervaring geleerd, zal men kunnen aan sluiten voor 10. Wanneer de Minister dit goed vindt, gaat het 1 October In. wil geacht worden te heb- Olsl Kathc ficleel gever, guard dat h van c tnelijk geldm ling t Om uit d< een 1 ook deze f van w geven Van deh heer v. d. Vail, lid van den Raad, was een verzoek Ingekomen, eenlge vragen te mogen stellen over den brief aan dp Kroon, betreffende de electrlclteitsvoorziening In deze gemeente. De VOORZITTER zegt, dat daartoe geen aanleiding bestond. Ieder is er mede in kennis gesteld. De heer v. d. VALL zegt, dat hem geweigerd Is een verklaring af te mogen leggen over den brief zelf. De wethouder BONSEMA acht het niet goed, dat er nu over gesproken wordt. Men heeft zich nog niet voldoende kunnen prepareeren. Dat kan beter op een volgende vergadering ge schieden. De heer 8IETSMA ondersteunt het voor stel Bonsema. om deze zaak op een volgende vergadering te bespreken. De heer 1 gen; maar bij den wethouder. Benoeming leden commissie van bijstand. Benoemd wordt tot lid der Cómmlssle voor Openbare Werken, de heer StoutjesdUk, tot lid der commissie voor Plantsoenen eveneens de heer Stoutjesdijk, tot lid van de Commissie voor het Marktwezen de heer O. Grondsma en tot lid der Commissie voor het Slachthuis ook de heer Grondsma. Benoeming Commissie tot meenterekening. Benoemd worden de heeren: Venneker, Bak ker, Govers, Sietsma, Vogelaar. Benoeming personeel Gymnasium. Benoemd wordt voor een jaar tot Conrec tor Drs. P. Brommen; tot tijdelijk leeraar oude talen Drs. G. H. Blanken; tot leeraar Fransch Dr. L. Kukenhelm. Bij het In de vergadering van 26 Juli jl om bericht en raad in handen van B. en W. ge stelde adres verzoekt de N. V. Autobusonder neming van Geelen en v. d. Berkhof haar over 1933 een subsidie van f 3.425.59 toe te kennen tot dekking van het in dat jaar op de exploi tatie van den stadsautobusdienst geleden ver lies. B. en W. stellen derhalve voor te besluiten aan adressante, ten laste van den dienst 1934. een subsidie uit de gemeentekas te verlee- men van f 3.425.59 tot deking van het pver 1933 op de exploitatie van den stadsautobus- dienst geleden verlies. De heer KEESOM maakt enkele opmerkingen over de balanscijfers en vindt, dat het eigen lijke verlies kleiner is. Laat men in dezen tijd niet meer geven dan noodlg is. De bussen staan te boek voor slechts ƒ500. Men schrijft ten koste der gemeente te veel af. Op deze wijze garandeert men 6 pet. voor den geldschieter en 5 pet. op de aandeelen. Dan heeft de Vennootschap toch geen risico meer. De heer BAKKER vraagt ook een beter over zichtelijke winst- en verliesrekening, een die op de werkelijkheid gebaseerd is. De heer VENNEKER wil niet dat toekenning van deze subsidie de Venn, het recht geeft op subsidie voor volgende jaren. Weth. WESTERHOF acht een busdienst voor onze stad van groot belang. Als deze er niet was, werden de nu goedkoope taxi’s duurder. Het is niet de bedoeling, dat aanschaffing van nieuwe bussen recht geeft op voortduren de subsidie .De taxi’s zjjn alleen te handhaven door te lage Inkomens der chauffeurs, die soms niet meer dan 15 ontvangen. Het maximum subsidie van 4000 zal niet overschreden worden. Het Is toch wel billijk, dat de gemeente ook bijdraagt In het onderhoudsfonds, nu er nieu we bussen komen. Het voorstel wordt z. h. s. aanvaard. Ook op andere punten werd bij deze ge legenheid een herziening van de bouw- en wo nlngverordenlng ontworpen. Daarbij hebben B. en W. hoofdzakelijk den Leidraad gevolgd van mr. L. Lletaert Peerbolte en Ir. H. van der Kaa, reep, dlrecteur-gene- raal en hoofdinspecteur der Volksgezondheid. In het algemeen worden In dezen leidraad geen de bouwen en archl- - plaatselljke omstandig heden dit wenschelijk maakten, Is van leidraad af geweken. Een aanmerkelijke Donderdagavond hield de 8 October-Ver. Alk maar Ontzet haar Jaarvergadering in café Centraal. f De opkomst der leden was niet onbevredi gend. De voorzitter, mr. C. J. de Lange, opende de vergadering met een hartelijk welkom. Hij hoopte dat ook de feestviering dit Jaar, hoewel bescheidener dan vorige makl. moge slagen. De notulen werden door den secretaris, den heer P. Termaat, gelezen, waarna ze werden goedgekeurd. Uit het Jaarverslag stippen we aan. dat het aantal leden der vereenlging In het afgeloopen Jaar terugliep van 1182 tot 1113. Dit en de kost bare feestviering van vorig jaar maakte dat er opnieuw een •fc-tekort was. waardoor de reser ve moest worden aangesproken. Het Is hoog- noodig, dat er meer propaganda wordt gemaakt. Ruim 1100 leden is veel te kort voor een ver eenlging. die het groote, algemeene Alkmaar- sche stadsfeest moet organiseeren. Het verslgg brengt dan dank aan autoritei ten. buurtver. enz. en geeft vervolgens een vol ledig overzicht over de feesten van vorig jaar, toen H. K. Hoogheid de Prinses onze stad be zocht. Een luid applaus dankte den secretaris voor zijn keurig verslag. Uit het financieel overzicht van den penning meester, den heer H. Stikkel, bleek, dat de ont vang sten hadden bedragen ƒ2134.52; de uit- gaven 3017.75, zoodat er een tekort was van 883.23 Dit bedrag is van de reserve afgeschre ven, welke daardoor zeer klein Is geworden. Na dat de kascommissie tot décharge had geadvi seerd, werd den penningmeester hartelijk d1 gebracht voor zijn voortreffelijk beheer.' Bij i>e periodieke bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren H. Stikkel, H. de Wild en A. Mlddelhoff, met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren mr. Schuurman en v. Dijk. Hierna doet de voorzitter mededeellng van de komende feestviering, waarbij hij gelegen heid had het standpunt van het bestuur tegen over de feestcommissie nader toe te lichten. De 8 October-viering dit jaar zal In de morgenuren aanvangen met een reveille, aubade en carrll- lonspel. Er is dan geen speciale klnderoptocht, maar de tocht naar het beeld zal iets uitgebreid worden. Na de plechtigheden tn het Victoriepark zal er 's middags een optocht worden gehouden van de verschillende bedrijven. ’s Avonds is er een openlucht-cabaret op het Waagplein. waarna Orpheus een kerk- concert geeft. Verder op óen avond Is de feest viering zooals vorig jaar, overgelaten aan de burgerij. Deze plannen werden algemeen goedgekeurd, nadat nog even van gedachten was gewisseld over de taak der feestcommissie. Vervolgens werd door den voorzitter met een hartelijke toespraak de heer B. Kuiper gehul digd, die 25 jaar met hart *en ziel zich gegeven heeft aan het werken In de feestcommissie. Onder luid applaus der vergadering werd den heer Kuiper het eere-lidmaatschap aange boden. Eveneens werd besloten dit eere-lidmaatschap aan te bieden aan den burgemeester jhr. v. Kinschot. Bij de rondvraag kwam ter sprake het feest, dat door enkele belanghebbenden In de Koren beurs georganiseerd Is vorig Jaar. wat waar schijnlijk ook dit jaar weer zal geschieden. Vrij algemeen betreurde de vergadering dit. Het bestuur zal de zaak nog eens onderzoeken en kjjken wat er voor de toekomst aan te doen is. Medegedeeld werd, dat as. Donderdag een vergadering zal worden gehouden met buurt- Blijkens de mededeelingen van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft de Vereenlging voor gesubsidieerde bijzondere mldoelbare technische scholen In Ne derland, mede In overleg met de gemeente- jB^mt^van Groningen en 's-Hertogenbosch, met insteftlmlng van en In overleg met den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, een regeling ontworpen voor een uniform gelijktijdig schriftelijk toelatingsexamen aan middelbare technische scholen. De Minister heeft aan de besturen der gesub sidieerde middelbare technische scholen In over weging gegeven de regeling te beginnen met de In 1934 te houden examens aan hun scholen In te voeren. De directeur heeft een nieuw leerplan voor De heer BAKKER bewondert niet het open hebben op Zondag. Maar In dezen tijd moet men wel wat doen. Daarom verwondert hij zich erover, dat de sigarenwinkels uitgesloten zijn. Hij stelt voor, óók de sigarenwinkels on der de verklaring te doen vallen. De heer HOYTINK heeft bezwaren van prin- cipieelen en practlschen aard. De Zondag Is de rustdag en de overheid heeft den plicht die rust te bevorderen. Dat doet de overheid in Alkmaar al heel weinig. Hjj herinnert aan den eersten kermiszondag. Dit voorstel gaat nog meer In de richting van overtreding van Gods gebod. Alleen daar om al Is het voorstel onaannemelijk. Sluiting op Zondag is een groot sociaal goed. Men mag dat niet aantasten. Bovendien, de crisis is ontstaan uit mindere koopkracht en daartegen helpt geen openstellen op Zondag. Spr. verheugt zich, dat de gemeenten nu zelf over deze materie te beslissen hebben en meer nog. dat de betrokkenen gehoord moeten worden. En wat is het resultaat? Hoe weinig menschen hebben de moeite gedaan naar den secretaris te komen om vóór te stemmen. Met cijfers licht spr. dat toe. Dit is toch een poover resultaat. Hoe staat het met de adressen? De Hanze vraagt iets, dat in strijd is met de wet. De groentehandelaren adresseeren alleen door het bestuur. In andere organisaties warfn op de ver gadering slechts weinig leden aanwezig en dan waren er nog velen tegen. Laat het college dat eens onderzoeken. In betrekking tot de vragen van den heer Kejjsper, spijt het spreker, dat hier van Room- sche zijde aandrang wordt uitgeoefend voor uitbreiding. Spr. geeft in overweging dit voorstel niet aah te nemen. In deze zaak heeft ook veel politiek gespeeld. Laat de raad hieraan niet meedoen. Mej. CARELS ondersteunt het vqprstel Bak ker inzake de sigarenwinkeliers. De heer VENNEKER betoogt, dat de re- geering wenscht, dat ook rekening wordt ge houden met hen, die geen uitbreiding verzoe ken. Ook moeten er zijn buitengewone omstan digheden. Spr. meent, dat die er niet zijn, en citeert een artikel van Baron v. Wijnbergen. Met eenlge adressen kan spr. In dit verband weinig rekening houden. Hij bedoelt de K. en de beide Middenstandsvereenigingen. Minister elscht enkel advies van de betrokke nen in de bedrijven zélf. Uit een verslag van de Hanzevergadering leest spr., dat men daar niet zooveel waarde aan die verruiming hecht, die vooral In de stille middaguren zal vallen. Spr. kan nog niet verklaren voor het voor stel te stemmen, vóór men hem aanvaardbaar maakt, dat het moet. De heer Kejjsper zegt den heer Hoytink, dat die niet behoeft te advlseeren. Dat doen de geestelijke adviseurs in de organisaties en die hebben nergens deze actie verboden. Tegenstanders zijn er op de secretarie buiten de sigarenwinkels niet. Waarom heeft men niet zoo hard geloopen? Omdat deze zelfde raad 2 jaar geleden met 19 stemmen heeft aangeno men ,om 6 uur open te zjjn. Toen heeft de wetgever het verboden. Men heeft nu ge meend, dat de raad er dus voor zou zijn en is daarom niet naar de secretarie geloopen. Voor visch- en fruitwinkels is met 17 stemmen een verruiming aangenomen van 2 tot 8 uur. Toen perken tot 4 uur, dus evenveel als nu gevraagd wordt. I Kan men aantoonen, dat de toestand nu be ter Is? De vergaderingen van de Standsorganlsatles zijn helaas wel eens méér slecht bezocht. Aan den lijve zal men daar nog wel eens voe len, dat het anders moet. Spr. sluit zich aan bij het voorstel Bakker. De offlcleele enquétte gaf 19 voorstander en 9 tegenstanders. Óp een organlsatievergaderlng was de verhouding 15 tegen 10. Een mondelinge enquête heeft stukken minder waarde. Voor heel veel menschen beteekent deze re geling: een bestaantje of geen; het Is nu of nooit. De heer STOUTJESDIJK steunt het voor stel Bakker en bespreekt eveneens de monde linge enquête, die hij onvoldoende acht. De heer GEELS meent, dat de vier eerste groepen een voldoende meerderheid opleveren. Twijfelachtig Is het met de sigarenwinkeliers. De enquête kan men niet controleeren. Daar om houde men zich aan de cijfers van de ge meente. Die zjjn ook voor de sigarenwinkeliers in meerderheid voor. De heer GRONDSMA is tegen, behalve de princlpieele gronden, ook, omdat de belangheb benden er zoo weinig voor blijken te zijn. De VOORZITTER releveert de geschiedenis van deze bijlage. Inzake de winkelsluitingswet zijn de meenlngen wel zeer verdeeld. De re- geerlng heeft de zaak in handen gelegd van de gemeenten, omdat die het beste kunnen oordeelen. Men heeft naast de belanghebbenden ook dé organisaties geraadpleegd .omdat men tegen woordig gaarne z'n belangen door z*n orga nisatie laat verdedigen. Spr. ts ervan overtuigd, dat voor deze catego rie winkeliers van buitengewone omstandighe den sprake Is. Voor deze kleine categorie kan men toch niet spreken van aantasten van de Zondags rust. De adviezen die binnenkwamen, spreken al gemeen voor verruiming .Alleen voor de ta bakshandelaren kan men niet spreken van een beteekenende meerderheid. D heer HOYTINK betoogt nogmaals, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14