In den Sovjet-heilstaat Een Hoorn overvloed van I Waarom de koeien minder melk gaven Op e/ke wond Rubberfabriek in brand De uithongering van een volk Naar de „Luto” DE AMATO GEOPEND VIERMAAL VASTHOUDEN BRUTALE DIEFSTAL TE ABCOUDE VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 Satanische opzet Een rondgang Vruchtbaar Zeeland Oude man vermoord? Hollands Welvaren a e vreugde K Arn Een misdadig trio Fraude van den veearts te Eist NEDERLANDSCHE FORD Ongekeurde varkens toch geslacht Den Haag het eerst aan de beurt Tevens verschillende andere diefstallen opgehelderd Deze tentoonstelling zal een duide lijk beeld geven van de groote vorderingen op lucht vaartgebied rant by de overbrenging \tvlucht, doch spoedig weer gepakt Rede van Minister Slotemaker de Bruine Zyn .ernstig verwond lijk uit den Ryn opgehaald Een kostganger, die heel wat op zyn kerfstok had VIT DEN SOVJET-HEILSTAAT Verlaten Uggen de dorpen, wier bewoners van den honger zijn gestorven, Ondanks moeilijkheden van veler lei aard hebben de Holland- sche land- en tuinbouw hun beste krachten gegeven Geweldige vuurzee te Loosduinen» heeft zeer groote schade aangericht Wat de huiszoeking aan het licht bracht PASTOOR J. H. WOLTERS 1 Het was in het voorjaar en in den zomer van het afgeloopen jaar dat een der grootste rampen van den nieuweren tjjd gebeurde: ramp waarbij vele millioenen men schen, mannen, vrouwen en kinde ren, omkwamen. Deze ramp waar-' bjj als het ware een heel volk ten onder ging, gebeurde nog geen vijftien-honderd kilometer vèr van onze beschaving. En toch weet Europa er in het algemeen niets van. Al deze millioenen en millioenen menschen konden den smartelijken hongerdood sterven zonder dat de Europeesche openbare meening er eenig vermoeden had. Invloed van het parlement De nationale gedachte Alt in de gevangenpoort i i I ■«4. was een kmmiimmiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiitiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii na- door het R. 1 lyken loop van den Wolga, in de Krim, in Noord-Kaukasié, overal zijn heele stre ken uitgestorven, terwijl elders de bevolking bijna Is ultgeroeld. over het een deel van de melk op en van een ander deel kookte de vrouw des huizes pap. De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fa brieken zal op 20 September «J. het interim dividend, groot pCt., declareeren op rekening van het Jaardlvldend. Ie aan de Vredestein-fabrieken aan- (det bij benadering te schatten sscïilng zal eenige uren duren. genoemde gepleegd. De Abcouder politie heeft een bijzonder goede vangst gedaan, door de hand te leggen op een misdadig drietal, bestaande uit twee mannen en een vrouw, verdacht van diefstal van melk uit de koelen, door welke arrestatie tevens ver schillende andere diefstallen en Inbraken aan het licht zijn gekomen. Maar de groote hal bergt lang niet alles Direct als men het tentoonstellingsterrein be treedt. vindtmen rechts reeds de bijenstand, die een van de groote attracties van deze ten toonstelling zal uitmaken, vooral als het weer nog even zoo blijft als net thans is: want bijen en bloemen, daar hoort zonneschijn bij. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een zware uitslaande brand een belangrijk ge deelte van de Rubberfabrieken Vredestein te Loosduinen In de asch gelegd. De brand is ontstaan, vermoedelijk tenge volge van broeiing in de walskamers en is van daar overgeslagen op de technische afdeelin- gen en de machinekamer. De vuurzee was zoo hevig* dat de brandweer, welke met al het beschikbare materiaal in actie moest komen er pas na urenlange Inspannende blusschlngswerkzaamheden in slaagde het vuur te dooven, zoodat het overige gedeelte der fa brieken zoomede de kantoren behouden bleef. Wel is de brand overgeslagen op eenige schu ren, welke behoorden tot een warmoezerij aan den Loosdulnschen kant van de fabrieksgebou wen. Deze schuren zijn een prooi der vlammen geworden. De ‘SBim gericht is" De nabil De tot den hongerdood veroordeelden konden niet naar de steden vluchten, want de spoor wegen hadden het personenvervoer stop gezet. De stedelingen konden hun familie op het land geen levensmiddelen sturen, want noch de pist, noch de trein mocht die vervoeren. Ook het smokkelen van eetwaren was onmogelijk, daar een uiterst scherp toezicht werd uitgeoefend. Geen krant mocht ook maar zinspelen op dezen massamoord en alles werd in het werk gesteld om het duivelsche plan te doen slagen, waardoor twee malen zoo veel menschen als de wereldoorlog aan slachtoffers heeft opge- eischt, van de aarde verdwijnen zouden, zonder dat de beschaafde wereld daar iets van vernam. de. Deze politieman toog er, vergezeld van den rijksveldwachter van Heel, onmiddellijk op alt. Bijzondere vermelding verdient in deze buurt de inzending van ons vruchtbare Zeeland. Spe ciaal is hier de nadruk gelegd op de kwaliteit van het Zeeuwsche fruit. De verbinding-donr- de-lucht die de provincie met Amsterdam heeft, wordt niet vergeten en een springlevende kreeft in een glazen bak aan den muur vertegenwoor digt op waardige wijze het gedeelte van Zee land, dat tusschen de eilanden in ligt. boer heeft niet geprotesteerd en hij heeft ook geen betooglngen gehouden. Hij durfde geen geheime genootschappen stichten of iets vijandelijks ondernemen tegen zijn beul, de Russische regeering. Maar hij verbouwde jaar- in jaar-uit wat hij voor zlch-zelven noodig had en geen halm meer. Hjj bereikte daarmee dat de distributie in de steden kleiner en kleiner werd. Ten laatste dreigde de voedselschaarschte het bedrijfsleven van Sovjet-Rusland lam te leggen. Dét was zijn misdaad. Daarvoor moest hij sterven! Ir. OTTO ALEXANDER. Wij hebben gisteren onder leiding van den gedelegeerde van het Uitvoerend Comité ir. E. de Kruyff een pijlsnellen rondgang over het uitgestrekte terrein en door de verschillende tentoonstellingshallen gemaakt. Nog was alles niet gereed. Er zal dezen nacht nog hard ge werkt moeten worden, maar dan zoo zei ons de heer de Kruyff met begrijpelijke opge- luchtheid dan zijn we klaar. on en van Dtt een De deelen, die thans sprekers departement samenstellen, vroegen tezamen in 1914 van de Staatsbegrooting nog geen 5 mlllloen. Voor de zelfde doeleinden heeft de begrooting van 1934 100 mlllloen meer gevraagd; in 20 jaar tijd. Het bovenstaande kan slechts-een geheel on voldoenden indruk geven van den overvloed dien de Amato te ïlen geeft, van de rijke en veel soortige productie van onzen land- en tuin bouw. Allebei hebben deze bedrijfstakken het in onze dagen hard te verduren. Dat zij daar bij nog de energie en de ambitie hadden om een grootsche wapenschouwing als de Amato te helpen organiseeren is een verdienste, die hun wél mag aangerekend worden. Laten Amster dam en het overige Nederland toonen dat zij dezen durf waardeeren, en door een druk be zoek aan de Amato getuigenis afleggen van hun belangstelling voor het leven en werken van onzen boerenstand. Bij de huiszoeking In de woning van werd ook nog waschgoed aangetroffen, dat op het veld te drogen hing. Dit waschgoed was eveneens afkomstig van diefstal, bij een inwo ner van Vinkeveen gepleegd. (De politie te Vlnkeveen had reeds aangifte van diefstal van lijfgoed en stormlantaarns gehad). Mej. v. R., die zes kinderen heeft, welke haar allen door den Voogdijraad reeds werden afgenomen, verwacht thans een zevende baby in verband daarmede had zij van het gestolen lijfgoed, gedeeltelijk kinderkleertjes gemaakt. Met het oog op haar toestand is de vrouw vcor- loopig op vrije voeten gelaten. De politie van Abcoude set inmiddels haar onderzoek voort. Want na de goede vangst, welke zij reeds gedaan heeft, heeft zj) grond voor de veronderstelling, dat nog andere straf bare handelingen aan bet licht zullen komen. Had de regeering van dit land dan de mid delen niet om haar beklagenswaardlge onder danen te redden? Schaamde zij zich om een beroep te doen op de milddadigheid van het Westen en vaif de Vereenlgde Staten die reeds eenmaal, in 1922, zonder op eenlgen dank te rekenen, wonderen verrichtten en stroomen le vensmiddelen naar het verhongerende land voerden? Door de samenwerking van velen is ten slotte een prachtig resultaat bereikt: de ge- heele land- en tuinbouw is hier op luisterrijke wijze vertegenwoordigd. En daaruit volgt van zelf al dat onze eerste indruk slechts een vluch tige kan zijn. Want hoe zou men in een enrel uur dat geheele uitgestrekte terrein ook m^ar eenlgszlns grondig kunnen afwerken? We heb ben de verschillende hallen doorloopen en kunnen onze Indrukken in een woord samen vatten: Overvloed. Welk h'eerlijk fruit en we’ke hoeveelheden hebben wij niet bijeen gezien in de centrale hal. waar een reusachtig stads wapen, uitgevoerd in tomaten, erwten en za den, geflankeerd door roode en witte kooien het pièce de milieu vonnt. En ook inzendingen van bloemen zjjir hier te bewonderen: weder om van indrukwekkenden omvang. Het hoofdgebouw is een tempel geworden van Pomona, de godin van den overvloed of beter nog, van ons land, Holland, welks vruchtbaar ste gebieden hier wedijveren met hun grootste en mooiste producten. Van de vele inzendingen noemen we slechts die van stand no. 9, .’an de Afd. Amsterdam van de Federatie van Kleinhandelaren in Aardappelen. Groenten en Fruit, die fruit in modelverpakking voor detail verkoop exposeert. Honderden, duizenden stierven er zoe, ▼oor de oogen der bevolking, den honger dood. Die omkwamen aan vlektyphus en dysenterie waren eigenlijk nog gelukkig te prijzen, omdat hun lijden veel korter duur de. Twee malen daags, ’s morgens vroeg en avonds, werden de lijken door vracht auto's langs de straten verzameld en naar de massagraven gebracht. Alleen in Char- kov werden op die manier honderd-twins tig-dulzend mannen, vrouwen en kinderen begraven. In de Oekraina, langs den zulde- van Eist P. B. on- Op den Landdag van den Chr.-Hist. Staten kring Dokkum heeft prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine Donderdag een rede gehouden „Vier maal vasthouden”, aan welke rede volgende is ontleend: Allereerst vraagt de ontzaglijke financieele en economische ontreddering der wereld de aan dacht. Er is een groote nood bij onze werklooze en valide arbeiders, maar niet minder bij onge behoeftlgen, onze kleine zelfstandigen, onze boertjes, onzen middenstand, onze intellectu- eelen, ons geheele bedrijfsleven. Achter in de groote hal zijn nog verschillen de afgescheiden localen waar enkele groote in zendingen zijn ondergebracht. wy zagen er Zooals gemeld hebben B. en W. thans besloten den keurings-veearts eervol te ontslaan. Naar thans bekend wordt, heeft veearts reeds gerulmen tijd fraude Meermalen is het voorgekomen, dat slagers door opgave van een te licht gewicht van geslachte varkens, de crtsishefflng konden ontduiken en veel te weinig betaalden. Ook schijnt B. te hebben toegestaan, dat gekeurde varkens toch werden geslacht de offlcleele goedkeuring werden voorzien, alles heeft ten slotte wel moeten lelden tot oneervol ontslag van den veearts Na de Aimitento de Amato. De hoofdstad staat dit jaar in het tee lten der tentoonstellingen. Vanmorgen te kwart voor twaalf heeft burgemeester dr. de Vlugt de groote land- en tuinbouwtentoon stelling en daarmede de nieuwe markthallen geopend. rijen voor de bakkerij, ze bedelden om werk.... maas slechts nu en dan durfde iemand ze een weiijlg eten toe te stoppen en werk of onder dak vonden ze nergens, want de almachtige politieke politie, de G. P. Oe, waakte er voor dat ze ook in Charkov verder hongerden. De bolsjewistische pers die het nu niet langer dood zwijgen kon, verklaarde deze ongelukklgen tot hoogverraders, staatsvijanden en tegenstanders van het proletariaat. Op 76-Jarigen leeftijd is overleden de wel- eerw. heer Joh. H. Wolters, sinds 1915 pastoor van Veldweaelt, geboren te Montfoort De over ledene sou het volgend jaar zijn gouden pries terfeest hebben gevierd. De nood van ons land wordt verergerd, doordat internationaal de toestand zonder eenig licht is. Bjj dit alles blijft bet een pri maire eisch om de begrooting sluitend te maken en sluitend te houden. Dit zal in de naaste toekomst nog nieuwe en ernstige verplichtingen veroorzaken. Aan dert oosteljjken rand van het uitgestrek te marktcomplex staan een reeks loodsen en enkele daarvan zijn ook als tentoonstellings ruimte benut. In het voorste pakhuis is de klein veeteelt ondergebracht: we zien er kip pen van allerlei ras, en eenden, die vroo.yk rondwaggelen en wkt trotsch zijn op het roede etiketje waarmee ze als onderscheidlngsteeken aan hun linkervleugel gemerkt zijn. Maar rok zien we er zilvervossen, en een speciale, zeer Interessante stand is gewijd aan de zijdeteelt in Nederland. UIT DEN SOVJET-HEILSTAAT De honger lijdende boeren verlaten het dorp om hulp zoeken in ae stad. publiceeren van Ir. Otto Alexander die de bolsjewistische revolutie in Rus land meemaakte en sindsdien in de Socialistische Unie van Sowjet-Repu- blieken bleef, tot de honger ook hem naar ztfn vaderland terug dreef. Woensdagmiddag is te Lienden uit den Rijn opgehaald het lijk van den zeventigjarigen zwerver R. v. H. Bij een Ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de man waarschijn lijk niet was verdronken, doch na zware mis handeling ernstige wonden aan het hoofd schenen daarop te duiden te water was ge worpen. om aldus de sporen van misdrijf uit te wisschen. Waarschijnlijk heeft men den ouden man. die nog wat spaargeld bij zich had. daarvan beroofd en hem daarbij ernstig mishandeld en vermoord. De politie heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Minder dan vijftien-honderd kilo meter vèr van onze beschaving ge beurde de grootste ramp welke de ge schiedenis heeft gekend. Millioenen en millioenen menschen verhonger den, niet doordat er gebrek was aan voedsel, maar omdat een duivelsche wil hen tot den smartelijken honger dood veroordeeld had. In de Oekraina, langs den Zuidelijken loop van den Wolga, in de Krim, in Noord-Kauka- sie, overal zijn heele streken uitge storven, terwijl elders de bevolking bijna is uitgeroeid, omdat men de boeren wilde straffen voor hun lijde lijk verzet, het onhandelbaarste deel der landbevolking poogde te vernie tigen en de pverlevenden murw pro beerde te maken. Wij zjfn in staat eenige artikelen te Opnieuw had een scherp verhoor van v. R. plaats, en te langen leste bekende hij, tezamen met F., woonachtig te Ouderkerk a. d. Amstel, het vorig jaar, door openschulvlng van een aan de binnenzijde niet gesloten raam. Ingebroken te hebben in een woning te Vinkeveen en al daar stormlantaarns te hebben ontvreemd. De poltle begaf1'zich naar Ouderkerk en licht te F. van zijn bed. Ook hij heeft tenslotte een bekentenis afgelegd. v. R. en F. zijn belden op transport gesteld naar Vinkeveen en voor den burgemeester al daar geleld, waarna zij in het arrestantenhok werden ingesloten. Vandaar zullen zij op trans port worden gesteld naar Utrecht, om In het Huls van Bewaring te worden opgesloten. Het tweede is de georganiseerde volksinvloed. Dat het met het Parlement en den parlemen tairen invloed in de wereld bedenkelijk staat, weet leder. Wij mogen zeer dankbaar zijn voor wat wij in Nederland nog bezitten; maar bewa ren daarvan zal slechts mogelijk zijn wanneer wij de bevoegdheden scherp schelden. Het volk heeft niet de taak om te regeeren. Het heeft er ook de kennis van de feiten niet voor. Wanneer _o dit niet aan het volk nadrukkelijk verkondigd ‘2^ wordt en wanneer een valsche demagogie blijft voortgaan te propageeren. dat de regeering de exponent is van de volksmassa, dan is het wel dra met lederen volksinvloed gedaan. len niet een staat als albeheerscher. De held moet komen doordat wij ons op geestelijke beginselen bezonnen hebben doordat wij. aldus eerst onszelf zijnde, derzoeken welke gemeenschappelijke wij met dejj ander samen kunnen vervullen. Neen! Neen! Neen! In de militaire op slagplaatsen van Sovjet-Rusland ligt graan genoeg om In geval van oorlog vier tot vijf jaren lang een leger van acht millioen man te voedea, en deze voorraden werden niet alleen niet aangesproken, doch zelfs nog vergroot! En heel de Christenheid wete dan ook waartoe het fanatieke bolsjewisme, .waar toe de kern van het marxisme In staat is. Deze ontzettende hongersnood werd door de Russische regeering georganiseerd en met duivelsche berekening ontketend om de Oekrainsche boeren te straffen voor hun lijdelijk verzet, het onhandelbaarste deel der bevolking uit te roeien en de overlevenden murw te maken I Het derde, dat vastgehouden moet worden, is de nationale gedachte. Daarbij zal het noo dig z(jn. dat allen oog hebben voor de tlonale goederen. Daarnaast staat de eisch. dat alle groepen zich bewust blijven of worden, deel te zijn van het groote geheel. Wie in deze tijden wérft voor zijn eigen klasse, zijn eigen groep, zijn eigen branche, zonder voortdurend het ge heel in het oog te houden, die versplintert het volk en hij offert het nationale. De vraag is dan echter of niet gebroken moet worden met iedere gedachte aan geleding van het volk en of dit niet louter als één geheel zal moeten worden gezien. Deze vraag voert naar het vierde onderwerp, waarover spe tenslotte iets zeggen ging; Wij moeien onze beginselen vasthouden. Wij. wil- een- onze en on- taak De veehouder W. de W., wonende aan den Wlnkeldyk te Abcoude-Proostdij, had reeds eenige maanden bemerkt, dat de melkglft van zijn koelen, 34 in getal, geleidelijk sterk achter uit was geloopen. Soms werd per dag 20 L. r.Jn- der gemolken, dan voorheen het geval was. Hij besloot *s avonds In het land een oog In het zeil te houden en als het donker was geworden, begaf hij zich met een deel van zijn personeel naar het welland, om af te wachten, of ook een onbevoegde de koeien molk. Deze contrdle mocht echter geen resultaat opleveren, totdat eenige avonden geleden, ge noemde veehouder alleen het land Inging en. liggende achter een koe, tot zeer laat in den avond zijn waarnemingspost bleef Innemen. Eindelijk werd zijn Wachten beloond, want hij zag, hoe twee personen, van wie één de emmer bij zich droeg, het lan^ inkwamen. Niettegen staande het donker was,, herkende hij In de beide mannen kjjn knecht J. v. R„ die vijf maanden bij hem in betrekking was, en diens kostganger L. V. Eenige oogenbllkken later vernam de W. duidelijk, dat de melk In de emmer spoot. HU verwUderde zich ongemeikt uit het weiland en 's morgens vroeg begaf hU zich onmiddellijk naar den gemeente-veldwach. tor Stokman, wlén hy bet gebeurde mededee l - En waarom deze moord, zoo massaal en zoo wreed als de geschiedenis geen tweede voor beeld kent? De regeering heeft getracht de entzetterde lasten van het vijfjarenplan die meest grootsche oorlogsvoorbereiding aller tijden! geheel af te wentelen op de schouders der boeren. De boer moest zijn waren aan den staat leveren tegen een prijs welke gelijk stond aan confiscatie. En de boer, vooral de Oekrainsche boer, wilde dat niet. Het is waar dat er nog maar vyf-en-zeventig jaren verloopen zijn sinds hij lijfeigene was, maar in dien betrek- keljjk korten tijd is hij rUp genoeg geworden om te weten dat hjj niet meer tot lijteigene vervallen wil. o.a. die van het Crisis ZuivA Bureau te Den Haag, die den voor een Crisisbureau wel wat gedurfden naam „Hollands Welvaren” diaagt. De Inzending mag er overigens zijn: enkele aanschouwelijke statistieken geven op popu laire wijze de melk- en zulvelproductie van ons land aan. De melkproductie wordt aangegeven door een zes meter hooge melkflesch. Aan vier zijden zijn openlngen aangebracht, waardoor men in de flesch een maquette van het Amsterdam- sche stadion ziet. Op deze wijze geeft de ver houding tusschen de flesch en het stadion dui delijk aan, hoeveel maal de Nederlandsche melkproductie grooter is dan de Inhoud van het aan het publiek zoo bekende stadion De boterproductie wordt voorgesteld door een weg AmsterdamBatavia, op korten afstand bezet met vaatjes boter. De kaasproductie wordt in beeld gebracht door een met kazen belegde brug over den Atlantlschen Oceaan. Vervolgens wordt een Inzicht gegeven in het verbruik per hoofd van melk, boter en kaas In Nederland; t.a.v. het melkgebruik blijkt, dat in landen als Denemarken. Canada, Amerika, Zweden 2 tot 3 maal zooveel melk als in Ne derland wordt gedronken; ook t.a.v. het b^ter- verbruik staat Nederland ver achter by som mige landen. Dat dit geringere verbruik een direct gqvclg is van de crisls-polltiek der regeering. die de prijzen in het land van melk en boter veel hooger houdt dan overal elders ter wereld, wordt er niet bij vermeld Bij een huiszoeking, welke de gemeenteveld wachter van Abcoude-ProostdU, vergezeld van den gemeenteveldwachter van Dijk van Abcou deBaambrugge, deden in de woning van v. R. de kostganger-medepllchtige had verklapt dat v. R. en diens vrouw zich aan verschillen de diefstallen hadden schuldig gemaakt wer den verschillende voorwerpen aangetroffen, welke van diefstal afkomstig moesten zijn v R. kon echter van sommige artikelen niet e?ns meer opgeven, waar ze ontvreemd waren. Zooals wij reeds meldden, arresteerde de La- rensche politie een Hllversumschen jongeman D„ die Zondagavond een meisje op de Gooische heide met een boksbeugel had geslagen en een poging had gedaan haar aan te randen. Gistermorgen werd deze jongeman door een tweetal Larensche politiemannen naar Am sterdam vervoerd om voorgeleld/te worden voor den Officier van Justitie. De arrestant, die niet geboeid was. deed op het statlonsemplacement te Hilversum plotse ling een poging tot ontvluchting. HU rende het station uit en holde den Koninginneweg op, waar hU een zijgangetje Inging, dat naar het oude veemarktterreln leidt. De agenten achtervolgden hem geassisteerd door eenige collega’s en aangezien bet markt plein slechts een uitgang heeft, werd de jon geman sf>oedlg weer gegrepen. De handboeien, van een Hllversumschen agent geleend, sloten om de polsen van den vluchg teling, toen hU »Un reis naar Amsterdam ver volgde. ZU troffen den melkknecht aan in weiland, die weer bezig was de koeien te melken, maar na In opdracht van rijn patroon. HU werd in verhoor genomen en spoedig legde hU een volledige bekentenis af. De man verklaarde, gehandeld te heb ben onder bedreiging van zUn kostganger L. die verklaard had. V. R. te sullen doodslaan, als hU niet 's avonds laat melk uit de koeien van sUn baas thuisbracht. Ten slotte echter wisten vele boeren te voet door te dringen tot in de steden der Oekraina, vooral in Charkov. Ze kwamen, eerst als een zame zwervers, dan in groepen, eindelijk met heele dorpen te geluk. Ze vertelden hoe in het voorjaar agenten der regeering gekomen waren die alle voedsel in beslag namen en hen dwon gen hun akkers te bebouwen, waarvan zU den oogst niet meer beleven zouden. Ze vertelden van den nijpenden honger op het land, waar men alle vogels en later alle honden had uitge roeid om te kunnen eten, en waar men zelfs zUn afkeer van lijken had overwonnen. Ze ver telden van de ouders die hun kinderen ver moordden om de kleinen uit hun lijden te ver lossen, en die hun vleesch aten om het eigen belsch bestaan te rekken. Ze vertelden van hun vruchteloos smeeken om hulp bU de regee ring, van hun radeloose vlucht, van hun hon ger en ellenda. Spr's begrooting voor 1935, die de volgende week wordt Ingediend, Is uit sociaal oogpunt be zien zeer verdedigbaar. Maar spr. vraagt zich wel af, hoe lang hij dat zal kunnen volhouden. Reeds nu heeft spr. natuurlijk bezuinigd en moeten bezuinigen; er zal met name op de overheidsbemoeienis meer bezuinigd moeten worden. Dat Is een zwaar werk. Het is veel mooier om een nieuw schip te bouwen, op te tuigen en te laten uitvaren, zonder dat men op de millioenen behoeft te letten, dan om ge durende een storm een gehavend schip zoo te lelden, dat het toch nog drUvend blijft. Maar alles overwogen is de laatste taak grootscher dan de eerste. En dit alles zullen wU In strUd met alle demagogie nadrukkelijk aan ons volk moeten zeggen. In een conferentie met vertegenwoordigers van de pers zUn mededeellngen gedaan om trent de luchtvaarttentoonstelling. welke van 21 tot en met 30 September te Den Haag zal worden gehouden op het Malieveld, in gebou wen, welke men thans bezig is op te richten. Deze expositie, welke den naam ,Luto" zal dragen, gaat uit van de Koninklijke Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart, de Ko ninklijke Luchtvaart-MaatschappU voor Neder- land en Koloniën, de N. V. Nationale Lucht- vaartschool en het Bureau voor Luchttoerisme van de K. N. V. v. L. en den Algemeenen Ne der landschen Wielrijdersbond. De heer Jac. Kleiboer organiseert deze ten toonstelling. Men richt haar in niet uit winstbejag. Een eventueel batig saldo zal worden gestort in het Nationaal Luchtvaartfonds. Aan de expositie neemt de K. L. M. deel met mede-lnzendlngen van de Imperial Airways. Swissair, de Deutsche Luft Hansa. de Deru Luft en de Air France. Ook de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek .Fokker” zal ex- poseeren. evenals de Koninklijke Meubelfabriek H. P. Mutters en Zoon, het Staatsbedrijf der P. T. T., de Rijksluchtvaartdienst, de Rjjksstudle- dienst voor de luchtvaart, de N. V. Nationale Luchtvaartschool en bovengenoemd Bureau voor Luchttoerisme. Voorts zal de luchtvaartafdeellng Soesterberg vertegenwoordigd zUh met een volledige vlleg- tulgstand en met een fotostatlon, dat in be drijf zal zyn, benevens met een auto-radlopost, welke met vliegtuigen in de lucht in verbinding zal staan. Tevens zal men er inzendingen in oogen- schouw kunnen nemen van den Marine-Lucht- vaartdlenst in Den Helder, van het luchtvaart- bedryf te Soesterberg. van de Vereenlglrig^voor Luchtvaart, de vliegtuigenfabriek „Koolhoven", den Bond van Nederlandsche Zweefvliegers, van de vliegvelden Schiphol. Waalhaven, Twen- the. Haamstede en Eindhoven, van ettelyke maatschappUen. enz. Er zullen ook volledige vliegtuigen worden geëxposeerd, n.1. een Koolhoven-taxl, een Fok ker D 17 van de luchtvaartafdeellng Soester berg. een Fokker-watervllegtulg, een Koolho- ven-lesvllegtuig en het nieuwste type auto giro. Een affichestraat met reclameblljetten van de internationale luchtvaartmaatschappUen der geheele wereld zal een denkbeeld geven van de reeds zoo ver gevorderde ontwikkeling van het luchtverkeer. Het volgende pakhuis is gewUd aan de land bouwmachines, en de leek die dit gedeelte bezoekt staat verbaasd als hU de groote ver scheidenheid van het hier tentoongestelde ziet. Machines In de grilligste vormen: ploegen, eggen, zaai-, maal- en dorschmachlnes. aard- appelpootmachines, strooblnders, onkruidver delgers, wiedmachines. kunstmeststrooiers, melkmachines, zuivelbereidingsapparaten alles ziet men hier byeen. En by het zien van al die grillig gevormde toestellen denkt men onwillekeurig aan de griezelige verzamcl ng folterwerktulgen die de attractie vormen van de gevangenpoort in den Haag. In dit zelfde pakhuis trekken in het byz< n- der de instellingen uit den Wieringermeerpol- der de aandacht, waar kaarten en foto’s een beeld geven van de drooglegging en het in cul- tuurbrengen van Hollands jongsten polder. Het derde pakhuis is geheel gewyd aan de konynenfokkery. Charkov werd door vluchtelingen over stroomd. Ze kampeerden in de parken, op de pleinen en de markten, ze slenterden rond op zoek naar een onderdak, ze stonden In lange Spr. stelt er prijs op te zeggen, dat naar zyn overtuiging die volksinvloed bewaard moet biyven, reeds daarom, omdat critiek tegenover de Regeering noodzakelyk is en biyft. Zy moet natuuriyk een loyale critiek zyn. ZU moet zóó worden geoefend, dat de oppositie van heden niet anders zou behoeven te spreken of te han delen, wanneer zy morgen meerderheid werd. Spr. betreurt, dat de sociaal-democratie aan dezen eisch iHet voldoet. De kostganger L. V. werd door de politie ge boeid naar het gemeentehuis overgebracht en voor den loco-burgemeester, wethouder B. de PUper, geleid, die hem een verhoor afnam V. bekende de medeplichtigheid aan den tr.elk- dlefstal, maar ontkende, hem ten laste ge'egde bedreiging. Het bleek, dat met de aanhouding van L. V. een zeer goede vangst was gedaan. HU had kort geleden een gevangenisstraf van IX jaar ondergaan, 'wegens rUwieldlefstal en bovendien had hU reedself vonnissen ach ter den rug. De ryks- en gemeenteveldwachter van Abcoude-ProostdUk hebben L. V-, die 47 jaar oud is, overgebracht naar Utrecht, waar hU In het Huls van Bewaring is ingesloten Ook J. v. R. kwam reeds eerder met de politie in aanraking en heeft al een vonnis achter den rug. Het vorig jaar werd ook nog proces-vert aal opgemaakt tegen v. R. wegens het ongeoorloofd melken van koelen, toebehoorende aan andere veehouders dan de W. Daar die koelen v R. niet kenden by de melkdlefstallen in het land van de W. was de dief wel zoo voorzichtig steeds die koelen uit te zoeken, die door hem ook op de vastgestelde tydstlppen gemolken werden sloegen zy met de pooten, waarom hU ze vast bond met een touw, datook weer van dief stal afkomstig was. Ook de vrouw van v. R.. bleek, nadat haar een verhoor waa afgenomen, er van te weten, dat de melk* welke 's avonds in huls werd ge bracht, van diefstal afkomstig was. v. R. en zyn vrouw, benevens de brave kostganger dronken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17