DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! Alkmaar, 15 Sept Agenda Alkmaarsche Boys- Volewijckers (Amsterdam) IN EN OM ALKMAAR ZONDAG A.S. 2h UUR TERREIN WESTERWEG ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 Uit den Gemeenteraad 1 Door den burgemeester aanvaard Op 3 October GUNNING SCHILDERWERK gem. radiobedrijf DERDE ORDE ST. DOMINICUS VERSIERING OP 8 OCTOBER FAILLISSEMENTEN Het Alkm. Symphonie-Orkeat VQKIRAL De aanvang der competitie Van lotje getikt? ’n Dubbeltje op zyn kant! A.F.C.-nieuw* - tk Reclasseeringskansjet staan twijfelachtig Van zakkenstopper tot zwijnt jet jager De bedrieglijke stofzuiger- representant BLOEMPJESDAG CRISIS- COMITÉ ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR ONZE ALKMAARSCHE VER- EENIGINGEN IN ACTIE t EERE-VOORZITTERSCHAP CRISIS-COMITE De dol geworden schoonvader Wat er gevonden werd Het geregistreerde rundvee op de Landbouwtentoonstelling SE lilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllljllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllll s i we BIOSCOPÈN vakcur- Hamburg groen- APOTHEKERS-NACHTDIENST Voor belde ook een goede vee zullen 8 af- elk CHIEF WHIP J I In een gehouden vergadering van, de Hoog- straatvereeniging is besloten dit Jaar weer met 8 Oct. tot versiering van de straat over te gaan. i.og niet was verstreken. Derhalve stonden zijn i eclasseeringskansen al bijzonder zwak en wem gerequlreerd 8 maanden onvoorwaardeiijk. Mr. Prins, toegevoegd verdediger, verloor den moed nog niet en stelde voor het er voor dit maal nog eens met een voorw straf op te wagen De Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de apotheek van mevr, de wed. C. M. B. Wanna, Mlent 11. Victoria-Theater: „Anny en Anny.” Met An ny Ondra. Dagelijks om half 8 voorstelling. Des Zondags doorloopende voorstelling van 2 uur af. Diversen De bediende F. H. uit Alkmaar had zich in den Alkmaarschen Hout schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 248bls, wetb. van straf recht. Dit jongmensch had alreeds een voorw d 8 8 e vc Tl Hl O Z1 si van tooi dell N Hoi culi beh hoe I 8«8 hui als Ma in we die dri: ouc hij Ko Ine vra tc ni 8« k< tc d< hi di gi bi ve g« d< va W wi Dl ni is li g< s< e< ri m 1 in 1 ga< tof 1 sla me zjji aai dlr I dei 1 off I gei zw: pre te bel las e doe ten het bed de titl doe ten I dez aar fen doe e Inh adr der dee I voe mei mei vin beh N wei den V kon ven «en coll ten E on aai val De 7 en V UHiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiuiiiiiiiiiuiiimii m R< bu T n de maand September pleegt daarmee is het by de politiek, tember een hoogfeest van herleving; Op 26 Juni kreeg de Meervoudige Straf kamer te doen met 'n 29-jarigen boerenknecht Renier Petrus B., uit Ursem, dien men zou kunnen kwalificeeren als 'n ..rare kwibus’1, ’n jongen, cle, als hij ’n uitbrander krijgt van zijn baas, oen kop in den wind gooit, de kuiten neemt, hier of daar flets wegpakt en op de bonne fooi de wereld inpeddelt. Ook toen was het weer mis geweest met Re nier. hij had te Castrlcum 'n rijwiel wegge graaid. was er mee naar Heemskerk getrapt, al waar hij met een ander gegapt rijwiel zijn on zinnige reis had voortgezet. ters zijn, doordat zU alle 10, Frans 145 tot va der hebben. In totaal kunnen ongeveer 150 dieren worden ingezonden. Al dit vee is afkomstig en wordt gehouden op de lichtere gronden in onze pro vincie en uit den aard der zaak niet zoo ro buust en gespierd als het vee van de zwaardere kleigronden, maar toch kan de verwachting wel worden uitgesproken, dat het geheel zal vor men een collectie edel, regelmatig gebouwd vee met goede gebruikswaarde. De aangifte voor de geregistreerde fokvarkens is buitengewoon en overtreft die van voorgaan de jaren. Ook die voor de geregistreerde fok schapen is zeer goed en wel kan worden aange nomen. dat men voor beide diersoorten de beste fokdleren uit geheel Nederland op deze tentoonstelling zal kunnen zien. Het Igt niet op ons terrein hier verder de overige inzendingen te bespreken maar afgaan de op hetgeen jaarlijks op de Alkmaarsche ten toonstelling te zien is. kan ook hiervoor veel moois worden verwacht. Een en ander samenvattend meenen wij goed te doen de bevolking van het platteland uit den omtrek van Alkmaar maar ook die van ver dere streken op te wekken om 19 September naar Alkmaar te trekken teneinde al dit moois te gaan zien. Tenslotte meenen wU nog onze teleurstelling te moeten uitspreken over het feit dat het co mité tot organiseeren van de tentoonstelling de Oemi heeft gemeend op andere dagen dan die van de Landbouwtentoonstelling hun ten toonstelling te moeten houden. Hieruit blijkt dat nog niet in alle lagen van de Alkmaarsche zakenmenschen wordt begrepen dat getracht moet worden de belangen van de plattelands bevolking en die van de stad met elkander te vereeniging. Aan den vooravond van de compe tl tie wedstry - gym. den hét een goede gedachte geweest van het bestuur om eerst nog eens een goeden oefen wedstrijd te houden. Men heeft DEM 2 uit Be verwijk bereid gevonden, wederom een eerste klasse club. De roomsche voetballiefhebbers kunnen as. Zondag eens genieten van een mooie partij voetbal, want dat AFC, al is het een vriendschappelijke wedstrijd, het DEM 2 cadeau zal geven is niet waarschijnlijk. Het grootste vraagstuk in AFC is nog de voorhoede. De elf tallencommissie wil dezen wedstrijd ook benut ten, door in de* voorhoede een kleine wijziging te brengen als proef. De opstelling is nu als volgt: Het wachten is nu op Den Haag. Wjj voor ons hopen, dat deze vergunningen slechts tijdelijk behoeven te zijn, en wel. door dat de economische omstandigheden zoodanig verbeteren, dat ook in deze bedrijven Zondags- verkoop onnoodig wordt. Want èn uit religieus, én uit sociaal oogpunt,is volstrekte Zondags rust het' ideaal. J. Schuyt J. Tervoort A. de Boer Maandag 17 September: Lijn 1 Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510 50; Daventry 1030 —12.20; Lond. Reg. 1220—1520; Scot. Reg. 15 20 16.06; North. Reg. 16.0517.05; Daventry 17.05 —17.35; Lond. Nat. 1735—19.20; Daventry 1920 —24.00. Lijn 4: Keulen 1030—1930; Kalundborg 1930 24.00. De leden Worden er aan herinnerd, dat Maandag 17 September a.s., om 7 uur, vergade ring wordt gehouden in de kerk. Aller opkomst wordt dringend verzocht. Zondag 16 September: Lijn 1. Hilversum. Ljjn 2: Huizen. Ljjn 3: Brussel 1020—14.20; Luxemburg 1430 —17.20; Brussel 1730—24.00 Ljjn 4: Keulen 1020—1130; Hamburg 1150— 1230; Keulen 12.20—1730; Hamburg 17.20— 2020; Berlijn 2030—24.00. In aansluiting op de landelijke actie van het Nationaal Crisiscomité op 2 October zal van wege het plaatselijk crisiscomité op 3 October een bloempjesdag worden gehouden, ten einde de kas, die zoo goed als leeg is, te spekken. Gulden Vlies: Han Hollander spreekt over zjjn microfoon-ervaringen Zondagavond 8 uur. Dinsdag offlcieele opening van den sus van Bakkersvakonderwijs, 8 uur. Het bulten schilderwerk aan het Centraal Ziekenhuis is gegund aan den heer J. Langen- berg, alhier, voor 524. Natuurlijk ontbrak op deze zitting niet de naar het schijnt onmisbare afdeeling ..gesloten deuren” en werd in de eervolle plaats door den rijksveldwacht aangevoerd de 57-jar‘ge koop man Jan K. uit Behagen, die zich aldaar had bezondigd aan artikel 248bis. Dr. Kruytenbosch werd o.m. gehoord als psychiater. Gerequlreerd werd plaatsing in 'een krank zinnigengesticht voor den tijd van een jaar, met welk requisitoir de verdediger mr Belonge ac coord ging. De officier vorderde toen 1 jaar gevangenis straf. doch er werd een tusschenvonn’.s gewe zen en een ree lasseerlngsonderzoek gelast. Inmiddels stond Renier ook voor den Haar- temschen politierechter terecht betreffende den rijwieldiefstal te Heemskerk en deze magistraat wilde toen af wachten wat Alkmaar deed, want de Haarlemsche reclasseering had ai zooveel verdriet ondervonden van Renier, dat zy niets meer met hem te maken wilde hebben. De heer Wiggers scheen echter nog niet te wanhopen aan een meer stabiele bekeering van Renier en had een meer hoopvolle conclusie getrokken. De officier wilde absoluut niet toehappen en bleek niet voornemens t zijn een nieuw echèc der justitie voor te bereiden. Reden waarom Z.Ed. persisteerde by zijn reeds eenmaal geno men requisitoir: 1 jaar gevangenisstraf. als een dolleman bleef verzetten en Weyland op een gevoelige wijze in den vinger beet. Slechts met de uiterste krachtsinspanning gelukte den veldwachters het hun arrestant te overmeesteren. De man, die reeds eenigen tijd in voorarrest had doorgebracht, stond nu terecht, mak als een lam. Hij staat trouwens zeer gunstig bekend en nimmer hadden de veldwachters last met hem gehad. Zoo min als de veldwachters kon Dirk be grijpen hoe hij zoo onbehoorlijk had kunnen optreden. Niettemin achtte de officier echter een der- gelijke manier toch te ernstig om met ten lichte straf te volstaan en werd gevorderd hiel minder dan 1 jaar gevangenisstraf ter zake poging tot zware mishandeling. Mr. Smal, de juridische toevlucht van het ontstelde boertje, deed een goed woord voor hem. wijzende op zijn goede reputatie en de opgewondenheid, waarin hij dien nacht was gebracht Pleiter concludeerde een voorw. veroordeellng, althans de uiterste clementie. Bovengenoemd orkest o. 1. v. Willy Kohier, is weer met de repetities voor het komende con- cert-seizen begonnen, evenals de vorige maal, we heri^pej;«i Aan het geslaafde, concert jnet Louis Zimmerman'en Herbschlet. belooft het nieuwe prografruna weer iets goeds te worden. Deze vereeniging streeft naar serieuze kunst beoefe ning en verdient dan ook de aandacht van het kunstminnend publiek Dit nu ruim uit 40 leden bestaande orkest heeft oa. in studie genomen „Egmónd-Fragmenten van L. v. Beethoven, waarbij als declamator de bekende kunstenaar Paul Huf medewerking zal verleenen. Als so praan zal optreden Mevr. WilkeSchouten, die thans nog studeert by Melene Cals. Het orkest- repetoire zal voorts ook nog bevatten werken van Wagner, voor sopraan met orkestbegelei ding. Nieuwe leden, kunnen zich opgeven bij de orl^stleden of den dirigent (Verdr.oord 121). Een stad als de onze behoort toch een sym- phonie-orkest te bezitten, laten allen die het met ernstige kunst goed meenen deze jonge instelling steunen, dan kunnen ook mooie pro gramma’s en eersterangs solisten gegarandeerd^ worden. Moge het orkest dus een flink aantal dona teurs en kunstlievende leden verwerven, om zoodoende het muzikaal peil van het Alkmaar sche concertleven te kunnen verrijken en ver- hoogen. en enkele „piek up” uit de lange reeks ingekomen stukken. Eerst de minder pret tige vermelding, dat het raadsbesluit, be treffende „Goed wonen" nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd. Het feit, dat een niet onbelangrijke minderheid tegen was. schijnt daaraan niet vreemd te zijn. Met het Amster- damsche voorbeeld voor oogen, zijn we niet «onder vrees. Dan moet gememoreerd het feit, dat de heer L. v. d. Vegt, op 16 December aa. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijdsgrens, den gemeentedienst gaat verlaten. In aympathieke woorden, waarbij wjj ons gaar ne en van harte aansluiten, herdacht de bur gemeester wat deze functionaris, eerst op de secretarie, later als ontvanger, voor Alkmaar heeft beteekend. Moge hij nog lang zijn welverdiend otium cum dlgnitate genieten. Zeer belangrijk was ook het ingekomen rap port van de Commissie, welke tot taak had na te gaan, hoe de gemeentediensten goedkooper en meer efficient konden werken. Wij hebben dezer dagen dit uitvoerige stuk In èxtenso gepubliceerd en mogen het derhalve bekend veronderstellen. Er is nog niet veel over gezegd het gaat iiritoers eerst naar B. en W. om bericht en raad maar we hebben booze tongen reeds hooren fluisteren, dat ook deze commissie weinig nieuws heeft gebracht, ja, dat zij met leege handen ware gekomen, wan neer het droeve overlijden van een der direc teuren geen plotselinge mogelijkheden had ge schapen. Natuurlijk to dit laster van jaloersche zielen, die deze commissie haar succes niet gunnen. Overigens to het nu de tijd nog niet voor critiek, al moet ons van het hart, dat ook wij graag hadden gezien, dat de heeren hun taak nog wat ruimer hadden opgevat. Zou om een voorbeeld te noemen het toch bekende aftreden van den heer v. d. Vegt geen per spectieven hebben geopend op een reorgani satie van de afdeellngen; ontvanger finan ciën en oontróle? De commissie heeft nu afgedaan; wellicht dat B. en W. deze aanwijzing kunnen gebrui ken. Aan het bureau van politie (Langestraat) zijn aanwezig en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voor werpen, als gevonden gedeponeerd van 5 tot en met 11 September 1934: Rijwielplaatje in étui, klndertaschjeFransch boek; poederdons in doosje; hangslot; L. schoen; alpinomuts; boodschappentasch inhou dende aardappelen en komkommer; handschoe nen; beursje met inhoud; damesarmbandhor- loge; vulpotlood. Voorts zijn aanwezig en te bevragen bij de na volgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden voorwerpen aangegeven van 5 tot en met 11 September 1934: 8j. v. d. Gracht, Langestraat 8, ketting met slot; J. Vis, Kinhelmstraat 36, gordijnringen; P. Adams, Bloemstraat 22. zweep; E. Otsen, Payglop 10, schroevendraaier; Mevr. Mager Pranger, Overdiestraat 58; damesjasje rood bruin; Postkantoor, Waaigat, damesbeursje inh. geld; J. Hulberts Kennemersingel 7, duimstok; Mej. Bouman, Bankastraat 10, Haarlem, dames- tasch Inh. portemonnaie met geld enz.; J. Tulp, Dftkgraagstraat 9, damesbont; W. de Kraker, Pikstraat 9, Noordscharwoude. rijwielplaatje; D. Madder, Baansingel 46, fitterstang; Florijn, Spoorstraat 68, parapluie; A. Ooievaar, Land- straat 28, rijwielbelastlngmerkM. Schermer, Nieuwesloot, 129, boodschappentasch; L. Brink. Westerweg 73, Heiloo, onderdeel vulpenhouder; A Molen, Westerweg 174, dekzeil; C. Mase- reeuw, Poppelmanslaan, plakzegels; C. Smit, Kwakelpad 17. bosje sleutels; H. Schoonhoven, Van der Lijnstraat 2, polshorloge; Koomen, Oosterkolkstraat 5, raffia tasch; Postkantoor, Waaigat, 60s sleutels aan ring; P. Pauw, Heem- raadstraat 4, belastingmerk in étui; J. de Moei. Breedstraat 11a, vulpen; 1 straat 16, 1 pr. handschoenen ;”g. Brakenhof, September gespeeld wordt, to^ tegen WSV 8t. Josephstraat 6, gummislang; P. Laan, Nieu- wesloot 109a, bruine ceintuur; M. Fritz p.a. Van der Berg, Kennemerstraatweg 101, belastlng- plaatje in étui; A. Smorenberg, Augustjjnsteeg 5, kinderportemonnaie; M. Balink, Baansingel 41b’ belastlngplaatje in étui; P. van Westen, veldwachters en den razenrten kerel, die zich Vondelstraat 10, dameshoed. Het moet gezegd worden, dat deze dubieuze /promotie den 22-jarigen Jan Joh. D. uit Haren- karspel nog niet veel voordeel heeft gebracht. Hij verscheen althans in de ongunstige con ditie van preventief gedetineerde, verdacht zich te Alkmaar aan diverse rijwieldiefstallen te Lebben schuldig gemaakt. Hij zou aldaar een drietal fietsen hebben ingepikt, doch hij bleek. - ireemd genoeg, bereid één diefstal toe te geven. eroardeeltog opgeloopen, ^waarvan de Proeftijd Wat de twee andere rijwielen betrof, die be- weerde hij te Haarlem van den in de dievenwe- reld zoo populairen grooten onbekende te heb ben gekocht, toewel hij ook in dit geval geneigd was te erkennen de wetenschap, dat ook die fietsen waren gestolen. Verder gingen zijn confidenties niet en het is te begrijpen dat de officier, hoewel t vreemd vindend, dat Jan wel zijn daderschap aan één rijwiel toegaf, niet genegen was het bekende smoesje van den grooten onbekende geduldig te slikken. Waar echter de verdachte nog een blanco strafblad kon vertoonen, wilde de offi cier zijn eisch niet hooger stellen dan 10 maan den gevangenisstraf. Mr. Belonge pleitte een voorw. veroordeellng 5 en uur lang is onze eerbiedwaardige raads- rj zaal weer eens getuige geweest van zware, prlnclpieele debatten. En natuurlijk over de Zondagsrust. De regeering heeft n.l. de vraag, of voor sommige bedrijven eenige verruiming noodig is van verkoopsgelegenheid op Zondag, ter beantwoording gegeven aan de gemeente raden, nadat belanghebbenden gehoord zijn. De groote meerderheid van B. en W. (wethouder Klaver bleek de minderheid te zijn) was van oordeel, dat voor banketbakkers, fruit- en vischwlnkeliers een verruiming van 4 tot 6 uur wenschelijk was; dat winkels met slijtvergun- ning 4 uren open moesten zjjn, maar dat er voor sigarenwinkels geen reden was om Zon dags 4 uur open te blijven. Er is bjj de beschouwingen over deze zaak heel wat geschermd met het principe. Laten we, om niet misverstaan te worden door onze protestantsch-christelijke broeders, onmlddel- lijk vastleggen, dat we evenals zij, vasthouden aan het Goddelijk gebod van Zondagsrust. Het veftchll zit alleen hierin, dat zij dit gebod „rücksichtslos” doorvoeren, terwijl wjj enkele geoorloofde uitzonderingen kennen. Een daar- noodzaak. Zou ver ten Men schrijft ons: Door het herdenkingsfeest van den polder en het heerschen van het mond- en klauwzeer is het vorige jaar de afdeeling geregistreerd rund vee niet op deze jaarljjksche tentoonstelling geweest. Niettegenstaande de ongunstige tijdsomstan digheden als droogte, minder goede bedrijfs- ultkomsten en beperkende crisisvoorschriften, heeft het Bestuur v. d. Afdeeling vu, na ge houden overleg met de desbetreffende fokver- eenigingen op de lichte gronden in de omtrek van Alkmaar. Het vraagprogramma moest in verband met de hiervoor beschikbare gelden, in vergelijking met voorgaande jaren. iets worden Imekrompen en daardoor kon geen mannelijk fokmaterlaal worden gevraagd. In de eerste plaats worde® dan gevraagd groepen van 3 kuikalveren, 4 hokkellngen. 2 melkvaarzen en 2 melktwenters. De dieren van elk dezer groepen moeten afstemmen van één vaderdier. Rubriek 5 to voor de vereenigingsgroepen be staande uit 5 melkkoeien, waarbij iedere groep van is uiterste (economische) vast komen te staan, d$t zonder eenige koopsgelegenheid op Zondag, een gezin gronde zou gaan, dan is het geoorloofd de ge legenheid, om te blijven bestaan, aan te grij pen. Wanneer men dit in het oog houdt, is de kwestie van het terrein der principes overge bracht naar dat der practijk. Het gaat er dan maar om, of die omstan digheden werkelijk aanwezig zijn en daarover kan verschil van meenlng bestaan. Dat de Geestelijke Adviseurs der Midden- standsvereenigingen geen stokje hebben gesto ken voor de actie tot verruiming van den Zon- dagsverkoop wat zij zeker zouden gedaan hebben als die in strijd was met onze leer is het beste bewijs van de juistheid onzer stel ling. Men begrijpe ons goed. Het gaat hier alleen om het wegnemen van wettelijke onmogelijk heid om te verkoopen. Of er voldoende redenen zijn om van die gelegenheid gebruik te maken, is een gewe tensvraag voor lederen winkelier afzonderlijk Voor enkele fracties was het bepalen van hun standpunt niet moeilijk: de protestantsch- christelijken waren natuurlijk tegen. V.D. en S.D.A.P., alsmede de V.B. aanhangers van het dogma: vrijheid-blijheid waren vóór. Lastiger was het voor de Katholieken. Daar waren er, die meenden, dat enkele uren meer verkoopsgelegenheid op Zondag geen redding konden brengen uit de crisis-misère. Deze le den moesten wel tegen stemmen. Anderen wa ren van oordeel, dat voor genoemde bedrijven het was „to be or not to be” te zijn of niet te zijn Zij konden met een gerust geweten voor stemmen. Van groot gewicht was, hoesde betrokkenen zelf over de zaak dachten. Om dat te weten, hadden B. en W. hen opgeroepen, om op de secretarie van hun meenlng te doen blijken. Maar met de nonchalance welke helaas onzen middenstand nog steeds eigen is, wan neer het er om gaat eigen belangen te behar tigen, hadden de meesten verzuimd hun opinie tot uiting te brengen. Dat heeft de zaak noode- loos moeilijk gemaakt. Heel erg sprak dit bij de sigarenwinkeliers, zóe erg, dat het college er uit concludeerde, dat hier openstelling op Zondag niet noodig was. Nadat vele leden van hun tegenovergestelde meening hadden blijk gegeven, waarbij vooral de mondelinge enquête der Alkmaarsche sl- garenwinkellersvereeniging het moest ontgel den, „bekeerden” zich zelfs de twee roode wet houders, en met overgrocte stemmenmeerder heid (15 tegen 6) werd een voorstel Bakker aangenomen, om óók voor de sigarenwinkeliers docijn taxi-ondernemingen nog wel behoefte openstelling te verzoeken. Failliet verklaard: J. de Hartig Kz.. tenhandelaar, Broek op Langendijk. Mr. W. A. Ubbens r. c. Mr. H. P. M. Kraakman cur. D. Golger, veehandelaar. Zuidervaart. Aker sloot. Mr. A. M. Ledeboer, r. c. Mr. C. A. de Groot, cur. Opgeheven wegens gebrek aan baten de fail lissementen van H. J. Schwarzer, pensionhou der te Bergen en van J. Wagenaar, thans win kelier te Alkmaar en van H. C den Hollander voorheen bloembollenkweeker, thans werkman te ’t Zand gemeente Zjjpe. BEEEDIGD Tot ambtenaar v. d Burg. Stand te Oude Niedorp is heden beëedigd de heer C. G. M. van Baar, burgemeester dezer gemeente. had aan een dergeljjk vervoermiddel. Nu be perkten de besprekingen zich tot enkele boek houdkundige kwesties betreffende de exploita- tie-rekening. Voor den opper-boekhouder in den Raad, den heer Keesom, waren zij echter zóó gewichtig, dat hij niet wilde voorstemmen. Wij krijgen nu nieuwe bussen. z.g. trambus sen. Hopelijk zullen die het< vervoer zoo doen toenemen, dat het subsidie van de gemeente niet meer noodig is. Want het kon wel eens gebeuren, dat onze stadsfinanciën een uitgave van een kleine 4000 voor dit doel niet langer zouden gedoogen. De tijd heelt alle wonden, zelfs die, welke in de harten van enkele raadsleden geslagen werden bij de instelling van het Gem. Radio bedrijf. Nu tenminste ken dit onderwerp ter sprake komen, zonder dat het vuur der harts tochten hoog oplaaide. Het was dan ook een prettige boodschap welke wethouder Bonsema kon brengen: de aanlegkosten zjjn tienduizen den meegevallen en nu kan men a.s. abonne’s ter wille zijn door de aansluitkosten te verla gen tot 10 en tevens de regeling voor nieu- Bewoners, die komen in hulzen waar al radio is, lichter maken. Dat kan een aansporing zijn om zich ook als abonné op te geven en zoo bezien was het goede bedrüfspolitiek deze verlaging te aan vaarden. Nieuwsgierige raadsleden en zijn ze dat niet allen? wilden nu wel eens .cijfers weten. De wethouder kon hen gerust stellen met de mededeeling. dat het verslag van het bedrijf volgende week gereed zal zijn. Indien de omvang van een bijlage maat staf is voor de lengte der mondelinge behan deling, staat ons in de volgende zitting nog wat te wachten. Er is n.m. verschenen een boek, werk van 97 pagina's dat officieel heet: herzie ning der bouw- en wonlngverordening Eigenlijk had dit stuk reeds Donderdag be handeld moeten worden, maar terecht had de wethouder zelf reeds ingezien, dat een enkele week toch niet voldoende is voor be- studeering van zoo'n document. Er zitten hier te veel belangen voor a.s. bouwers aan vast. Nu zal dit onderwerp door belanghebbenden zeker naarstig worden bestudeerd en dezen zul len via een of ander bevriend raadslid hun op- en aanmerkingen wel in den raad weten te brengen. Voor we nog iets gaan zeggen over het hoofdpunt der agenda, de bijlage betreffende de Zondagsslulting nog een enkel woord over den misschien in onze kringen al weer vergeten broedertwist in de S.D.A.P. Men her innert zich, dat in de vorige zitting op felle wijze gedebatteerd is tusschen de beide roode wethouders en den heer v. d. Vall over de kwestie van overname beter annexatie door de provincie van het Electrisch Bedrijf. Later verweet de heer v. d.’ Vall in de pers den raad en den voorzitter, dat zij op het laatste nippertje hem met de zaak hadden overvallen. Een verwijt, dat misschien niet ge heel zonder grond was. Men had dus mogen aannemen, dat de heer v. d. Vall deze kwestie nooit ter sprake zou brengen, zonder dat de zaak terdege was voorbereid. Maar ziet, wat hij in anderen afkeurde, deed hij nu Donderdag zelf, door a bout portent enkele vragen in den raad te gooien. De verre aanleiding daartoe was het schrijven van B. en W. betreffende deze aangelegenheid aan de Kroon. Terecht hield de burgemeester de teugels strak en stond niet toe. dat de heer v. d. Vall buiten de orde ging. Interpellant vond dit niet moedig van den wethouder. Wij kunnen dit oordeel moeilijk onderschrijven, daar anders handelen er zeker niet toe zou hebben bijge dragen om deze troebele zaak te verhelderen Dus ook aan dit varkentje valt in de volgen de z*tj.ing te kluiven. Wtüv»r- gadering van gisteravond de opgewonden ge moederen wat gestild heeft en het beroemde „compromis” is gevonden. op eigen terrein, oefenwedstrijd. Zooato gisteravond in de krant vermeld, to AFC ingedeeld in de 2e Klasse DHVB en kan ze een mooie competitie tegemoet gaan, want de clubs waartegen de strijd gestreden zal wor den zijn minstens even sterk, dus AFC zal zjjn tegenstanders niet behoeven te onderschatten, wil zij een behoorlijke plaats op den ranglijst Molenaar ""arens- innemen. De eerste wedstrijd, welke Zondag 23 ----T en nogwel in Wormer, een club waar niet mee valt te spotten en die deze competitie haar beste beentje voor zal zetten om nummer een te worden. AFC zal daarom alle zeilen bij moeten zetten, wil ze met een of twee puntjes thuis komen, en dat kan. Begin goed, alles goed. Wij wenschen AFC veel succes in de competitie. -w-5 r zijn Donderdag heel wat besluiten zon- H der, of na weinig discussie, genomen. Daar waren er bij van verhuur van hulzen, die reeds bewoond waren en van verkoop van grond, waarop reeds huizen onder de kap •tonden. Dat smaakte sommigen niet erg en geen wonder, dat ze to arren moede dan meer voorstelden de verordening zóó te wijzigen, dat B. en W. eigenmachtig konden beslissen. Over het subsidie aan de stadsbussen is ook al niet zoo heel veel gesproken. Eigenlijk wel een wonder, want we hadden een debat ver wacht over de vraag, of Alkmaar met z’n half Naar wjj vernemen heeft de burgemeester, Jhr. F. H. van Kinschot, het hem aangeboden eere-voorzitterschap van het plaatselljk crisis comité aanvaard. - - de natuur de eerste teeltenen te vertoonen van de na derende rustperiode. Geheel in tegenstelling v - Daar is Sep tember een hoogfeest van herleving; in alle regionen, van hoog tot laag. Te Genève b.v. is het groote toumool van het politieke schaak spel begonnen, waar grootmeesters als Barthou en Litwinof simultaan spelen tegen de lagere «oden. In de landspolltlek is het niet anders. Op den beroemden derden Dinsdag van de maand September is het geheele politieke le ven In de Ridderzaal te Den Haag geconcen treerd, na welke plechtigheid de belde Kamers haar zwaren arbeid ten bate van land en volk weer gaan aanvatten. Ook de colleges van vroede vaderen en moe deren, die de Nederlandsche gemeenten heeten te besturen, komen met nieuwen moed en door bosch- en zeelucht verheldéFd mticht In ver gadering bijeen, om opnieuw te beslissen voorzoover Gedeputeerde Staten en Ministers hog iets te beslissen overlaten over het wel en wee der aan hun zorgen toevertrouwde burgerij. Het heeft ons altijd gespeten, dat in zoo’n Septembermaandzitting niet het rijksvoorbeeld gevolgd wordt, om met een „troonrede" het komende tijdperk in te luiden. Wat zou het plechtig zijn, wanneer de burgemeester met een soort gouden koets naar het stadhuis kwam rijden en daar den volke b.v. verkondigde, dat het „ons voornemen is door belastingverlaging de ondraaglijke lasten der burgerij ietwat te verlichten”. Waaraan dan gevoeglijk de op merking kon worden vastgeknoopt, dat „onze betrekkingen met de naburige mogendheden, Oudorp, Oterleek enz. van den meest vriend- ■chappelijksten aard waren.” Helaas; dit alles zal voorloopig wel schoonc droom blijven, evenals trouwens de belasting verlaging. Toch maar zulks was nog niet dagewesen hebben we Donderdag het genoegen gehad één progratnmarede in optima forma te mo gen aanhooren. Of eigenlijk waren het maar fragmenten, want het geheel werd jammerlijk in brokken gescheurd door een paar voorzii- terlijke interventies. Daar zit een heele geschiedenis aan vast. Als opvolger van den heer J. Ringers deed de algemeen bekende kaashandelaar en lid van de Kamer van Koophandel, de heer G. Grondsma, vla een tweetal bedankjes van Hjst- voorgangers, zijn entree in het edelachtbaar- ste college van Alkmaar. De gebruikelijke eeds aflegging was al een plechtigheid op zich zelf. Een gewoon mensch fluistert deze plechtige woorden met een huivering van eerbied, maar de heer Grondsma is, behalve eerzaam han delaar, ook nog een uitstekend declamator. Wie herinnert zich niet zijn „Wilhelmus van Nas- sauwe dat immer zoo wordt voorgedragen, dat de rillingen van vaderlandsliefde Je langs den rug loopen. Zoo was het rtu ook, toen hij de korte, maar zoo oneindig veelzeggende woor den liet weergalmen: „Zoo waar helpe mij God Almachtig”. Het was, of de oude magistraten aan den wand goedkeurend knikten, toen zij dezen Geuzen-afstammeling op zoo nadrukke- lljke wijze hoorden bezweren, dat met zijn verkiezing alles in orde was. en dat hjj trouw zou zijn aan de wetten des lands. Maar we betwijfelen erg, of even later hun geschilderd gelaat niet erg verstrakte, toen hun geestelijke nazaat een eeuwenoude traditie met de voeten trad. louwers, was het stods Alkmaar stadsrechten en dus een vroedschap had, ooit vóórgekomen, dat een nieuweling, een groen. Inplaats van een nederig dankwoord te sta melen op de hem door den voorzitter gebrach te gelukwenschen, een donderrede hield, vol verwijten aan zijn voorgangers? Een speech, waarin verteld werd, dat het al 15 jaar hope loos mis was met het gemeentebestuur, dat de boel In puin lag. Wat zal de voorganger en p.g.er van dezen boete-predikant, de heer J. Ringers, die in de gewraakte periode langen tijd wethouder was, en dus mede aansprakelijk voor de afbraak, hiervan wel zeggen? De burgemeester onderbrak de speech een paar keer, door op te merken, dat de spreker bulten de orde ging en zich dus moest beper ken. Jammer, want nu weten we niet, hoe het jonge raadslid op de puinen, door zijn voor gangers gemaakt, het paleis van een nieuw en beter Alkmaar denkt op te trekken. Maar hij trooste zich en beware zorgvuldig de volgetypte vellen. Eens al zal dan wel licht de meidoorn reeds bloeien wordt toch nog wel de begroeting behandeld en een betere Inleiding tot de algemeene beschouwingen is moeilijk denkbaar. G. Zijp B. Telleman F. Hoeben 8. Temming G. v. Veen M. Jonkers L. Tourae N. Bakker Het aanvangsuur to bepaald op 230 uur. Het tweede elftal speelt tegen USV 2 In Uit geest. Het derde speelt half een tegen U8V 3 n de animo tot Inzending zeer goed te noemen. Voor de kuikalveren zullen meedingen 8 en voor de hokkelingen 7 groepen, respectievelijk bestaande uit 3 en 4 dieren. Voor de melkvaarzen en melktwenters komen uit respectievelijk 10 en 5 tweetallen. Voor Rubriek 5 de vereenigingsgroepen elk bestaande uit 5 melkkoeien, komen 3 groepen uit. Voor het zichtbaar drachtige dieren worden Ingezonden. Voor rubr. 8 moederdler met minstens 3 stammellngen zijn 2 groepen aangegeven. Voor rubr. 9 de fokker-eigenaarsgroepen bestaande uit 5 dieren, zullen 9 groepen In het strijdperk treden, waarbij nog vermeld dient te worden dat de heer J. E. J. Kramer met 2 groepen komt, waarvan alle 10 dieren halfzus- Zoo zal dan morgen de nieuwe competitie wederom een aanvang nemen. Dan begint weer de echte strijd, de strijd om de punten. Alcmaria speelt In een nieuwe omgeving, want de samenstelling van de tweede klasse A is nogal afwijkend bij andere jaren De eerste wedstrijd voor de nieuwe competitie is 'n uit wedstrijd en wel naar Oostzaan tegen het pas gepromoveerde OS.V. Het is vanzelfsprekend zeer moeilijk van den uitslag ook maar iets te voorspellen, temeer daar van O.S.V. weinig bekend is en ook de prestaties van het Alcmaria-elftal eerst nader bezien moeten worden. Zeker is. dat Alcmaria op een zwaren strijd kan rekenen. Het elftal is vrijwel hetzelde als dat van de vorige week, alleen zal Peereboom de mldden- voorplaats bezetten. De Alkmaarsche Boys beginnen de nieuwe competitie met een thuis-wedstrjjd en wel tegen de Volewijckers. Ok de Boys spelen In een geheel nieuwe om geving en ook zij kunnen zich op een zwaren strijd voorbereiden. Zij hebben echter het voor deel van eigen terrein en omgeving, hetgeen wel eenlg gewicht in de schaal zal leggen. Den velen belangstellenden. die Zondags avonds naar de uitslagen komen kijken, maken wij er op attent, dat het Sigarenmagazijn Hart land. Houttll, er voor gezorgd heeft, dat ook wanneer het donker to men de uitslagen kan beslen. Buiten Is n.l. een knop aangebracht: als men daarop drukt brandt in de etalage een lichtje en kan men van de diverse uitslagen kennis nemen. Het echtpaar Hoedjes-Groenland uit de be kende slagerij to de Schoutenstraat te Alkmaar ontving on Zaterdag 23 Juni visite van een heer en dame, welke heer zich voorstelde als vertegenwoordiger der Stofzulgerindustrie ..Ex celsior” en dc dame als echtgenoote en ver zocht voor belden logies. De overeenkomst haf plaats. Op Maandag 25 Juni gingen de echte lieden ten wandeling naar het station maken, verdwenen echter om niet terug te Lr er en en vergaten ook met de pensionhoudster af te rekenen. Meneer de vertegenwoordiger werd evenwel te Amsterdam opgespoord en oieek te zijn de 25-jaiige Roelof de Vr., een beruchte oplichter, niet minder dan acht maal door di verse rechtbanken, waaronder ook Alkmaar, tot 8 maanden, wegens verduistering te Hoorn ge pleegd, veroordeeld. Hy werd dus secuur opgeborgen In een pen sion, waar hy niet kon eclipseeren en het bleek by onderzoek dat de dame, mej. Hendriks K„ die hy als zyn eega had gepresenteerd, heele- maal zyn vrouw niet was. Aan mej. Hoedjes had hij nog medegedeeld dat de maatschappij borg was voor het pension- geld, terwyl vast kwam te staan, dat hy reeds lang voordien was ontslagen. Als grand seigneur stond meneer Roelof thans terecht en ontkende pertinent dat hy mej. Hoedjes had lekker gemaakt met de Excelslor- maaischappy. Voorts had hy nog den moed den heer Jansen, den vertegenwoordiger der Ex- celsior-stofzuigers, toe te voegen, dat hy meer capaciteiten ais verkooper had ontwikkeld dan deze getuige. Je moet maar durven! De officier maakte niet veel omslag met dezen trompeur en vorderde 1 Jaar en 3 maanden gevangenisstraf. D verdediger, mr. Thomas uit Hoorn, was ook niet enthousiast en gaf toe dat zyn cliënt niet veel sympathie verdiende, doch 1 jaar en 3 maanden vond hy toch wel wat al te peperig. De zaak werd daarop aangehouden tot 3 Oct., teneinde mej. K. alsnog te hooren. Hoe drift en zenuwen van een braaf dood mak Streeker boertje ’n dollen woesteling kun nen maken, demonstreerde de tameiyk ernstige strafzaak contra den 57-Jarigen werkman Ger rit de B. uit Hem, die zich In voorarre.-.t bevond, verdacht van niets meer of minder dan po ging tot doodslag op den gem. veldwachter van Venhuizen. W. Rustenburg. Hoe dat zoo onschuldig uitziend ventje toe zulk een onzalig feit was gekomen? Eenvoudig door famlliekrakeeL Hy had een Dultschen schoonzoon; deze had aan een landgenoot Schmid voor 750 zyn kapperszaak verkocht en was zelf op Castrlcum gaan wonen. Het viotte zeker niet met de dubbeltjes en toen kwam von Steyn naar Hem en maakts midden In den nacht by Schmid spektakel, drong we derrechtelijk de woning binnen en nam een oorraad sigaretten mede. De heer Bchmld waarschuwde de politie en de veldwachters Weyland en Rustenburg verschenen en namen aan v. 3. op het raadhuis een verhoor af naar aanleiding van de tegen hem gerezen ver denking wegens huisvredebreuk en diefstal. Toen verscheen schoonvader Dirk ten tooneele In oen toestand .van volslagen razerny en ge wapend met een hardhouten wapenstok. Hy ontmoette op straat de veldwachters, die hem betreffende de kwestie In de kapperszaak wat wilden vragen, doch zy werden door den anders zoo kalmen man bejegend op een wijze, ole hen versteld deed staan. Dirk begon direct met grof geschut, wilde de veldwachters de hersens Inmokeren en deed gelljktydlg met zijn zwaren stok een aanval op het hoofd van Rustenburg, die gelukkig door Weyland door een feilen slag met zijn klewang op den arm werd ondervangen. Hierop ontstond een geweldige worsteling tusschen dc stevige moet toebehooren aan minstens 2 eigenaars. Uitgezonderd die voor de kuikalveren worden van bovengenoemde rubrieken eerst de beste dieren Individueel aangewezen en daarna wordt een uitspraak gedaan over de beste en meest uniforme groepen. Voor het zichtbare drachtige vee zyn 2 ru brieken nJ. dieren geboren In 1931 of 1932 en idem geboren in 1930 of vroeger. Deze inzen dingen worden alleen individueel beoordeeld. Rubriek 8 is voor moederdleren met minstens 3 afstammelingen en Rubriek 9 is voor fokker-eigenaarsgroepen, bestaande uit 5 dieren, waaronder minstens 3 melkkoeien. Niettegenstaande de ongunstige factoren, Is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14