ONS BLAO Auto door een stoomtram verpletterd I 8 I I Het nieuws van heden De vlootkwestie Ruslands opname verzekerd De textielstaking en de V.S. 4JS VREESELIJKE GEVOLGÉN DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers V er gaderverbod in Spanje De ramp met de Morro Castle •Waft- De oorzaak onbekend Meerderheid bereikt Gevaarlijke overweg De toestand van Riedel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Onder de locomotief De restauratie der Habsburgers Rust in Rhode Island Brand te Berlijn Korte berichten x;RXVV1VVTTTU- 7T TW-■ Toestand in Oostenrijk Landsting-verkiezingen Belangryke verschuiving naar links A o Zwaar onweer boven Londen Treinbotsing nabij Dendermonde Japan wil het verdrag van Wash ington opzeggen, daar hei den vrede bedreigt Geen plaats voor com promis Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Barthoa confereert met Schuschnigg Leider van stakingscomité eischt andermaal het aftreden van Johnson JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 Drie bekende wielrenners, die van de wedstrijden te Leeuwarden kwamen, op slag gedood; een vierde persoon Troepen aan de grens van Joego-Slavië ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., irtgez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Het vertrek van de „Flandria” met de Hóllandsche en Vlaamsche deelnemers en deelneemsters aan het Internationaal Eucharistisch Congres. Z. H. Exc. Mgr. Brand op de „Bradburn” Waren er te weinig marconisten aan boord? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniHiiiniiiiinniiHiB k ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 281 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiituiiiirc Volkenbond in den ver- opntme Mijnstaking in België voorkomen. Zwaar onweer boven Londen. De wijziging der Ziektewet. o r i Htj |e. SI "5 21 IU nn Japan wil het vlootverdra* van Waahingtote opseggen. r-n r-g 7CD De toestand van den gewonde Riedel was Zon dagmorgen bevredigend; volgens dr. Heringa zal h(j zeer waarschijnlijk het leven behouden. LONDEN, 15 Sept. (Reuter). Het warme weer, dat een week lang te Londen heerschte ein digde Zaterdagmiddag met een hevig onweder. Uit vele voorsteden worden overstroomingen gemeld; een groot aantal huizen staat onder water en vele telefoonleldlngen zijn verbroken. Eenlge ondergrondsche treinen konden tijdens het noodweer niet verder rijden. Bi) een voet balmatch te St. Albans werd een toeschouwer door den bliksem getroffen en gedood. Talrijke ruiten zijn door den storm vernield. GENÈVE, 15 Sept. (Reuter). Nadat de algemeene formaliteiten voor de opneming van Rusland geregeld zijn en ook he ant woord van Rusland vast staat, is sedert van morgen in het hoofdkwartier der Fransche delegatie de uitnoodigingslijst klaargelegd, waarin de leden van den Volkenbond zich kunnen inschrijven. Hoogste stand: 789.4 te Helsingfors. Laagste stand: 746.8 te Malinhead. Zon Op 5.39; Zon ond. 6.1# Volgens de ..Excelsior” zou de Fransche re geering overwegen het stoffelijk overschot van het echtpaar Curie over te brengen naar het Pantheon. Gaat de N.V. van Thiel’s Draadnagelfabriek te Helmond weer draaien? Ruslands zekerd. De K. L. M. neemt met de Douglas deel aan du LondenMelbournerace. Zondagmorgen werd op de plaats des onheils, waar de auto langs den berm van de spoorbaan lag. door vele belangstellenden het ongeval be sproken. H WEENEN. 16 Sept. (V.D). Op een sleepboot op de Donau zijn springstoffen en andere mu nitie, zoomede politiek propaganda-materiaal in beslag genomen, welke bestemd zouden zijn voor de sociaal democraten in Oostenrijk. Tal van personen zijn gearresteerd. Een der vooraanstaande leiders van den repu- blikeinschen Schutzbund, generaal Schneller, is Zaterdag op zijn eerewoord in vrijheid gesteld. Sedert 12 Februari j.l. bevond de generaal zich In verband met den opstand in arrest. Volkspartij Soc. Dem. Partij Socialist, partij Communisten 61 Arrestaties inzake de talrijke ernstige ram- pokpartijen in Madioen. Vergaderingverbod afgekondigd door de Spaan- sche regeering. Stand op Maandag 1 uur tsl 764.1 Vorige stand 764J8 16 De Brltsche minister van Bultenlandsche Za ken Simon is vanmorgen van Genève te Lon den teruggekeerd. Hij zal weldra naar Balmoral Castle vertrekken, waar zich ook de koninklijke familie bevindt. Wetsontwerp tot verlenging van de lijdelijke opschorting van den vaccinatiepHcht voorge steld. Plechtige eerste-steenlegging van de priorij der toekomstige Abdij van Egmond. De Vereeniging „Onze Vloot” ontkent betrok ken te xijn b(j de particuliere wapenindustrie. IC Op den gevaarlijken overweg op den groe ten Rijksweg naar Den Helder, even voor het ristten Schoort, is Zaterdagavond een ernstig ongeval gebeurd, waarbij drie per sonen om het leven sjjn gekomen en een vierde ernstig werd gewond. De Volkenbondsraad besloot hedenavond met algemeene stemmen Sovjet-Rusland een permanenten zetel in den Raad aan te bieden. Panama, Argentinië en Portugal onthielden zich van stemming. BERLIJN, 15 Sept. (V. D.) In het groote ge bouw van de Verzekeringsmaatschappij „Victo ria" in de Lindenstrasse Is vanmiddag brand uitgebroken. Het vuur breidde zich snel uit over het geheele front van het gebouw over een leng te van 70 meter, terwijl het ^5 meter diep door drong. Na een uur was gevaar voor uitbreiding geweken. Zes brandweermannen moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Hedenmiddag te 2 uur heeft men Lltwinof den tekst van de uitnoodlging, geteekend door der tig staten, doen toekomen. Denemarken. Noor wegen en Nederland hebben hieraan elk afzon derlijk een boodschap toegevoegd. Verzekerd wordt, dat de vereischte twee derden meerder heid reeds is bereikt. Hedenavond te half zeven kwam de Volken bondsraad wederom In geheime zitting bijeen om de laatste schikkingen voor Ruslands toe treding tot den Volkenbond te treffen. Naar verluidt zal de Volkenbondsraad In het begin der volgende week In openbare zitting definitief besluiten tot het toekennen van een permanenten raadszetel aan Rusland. Dat be sluit zou dan nog de bekrachtiging van de As- semblée behoeven. WEENEN, 15 Sept. (VJ3.). Donderdag heeft men naar eerst thans bekend wordt den com mandant van de Oostenryksche grenswacht te Kckersattel met seven schotwonden dood ge vonden. De desbetreffende officleele verklaring vermeldt, dat hij vermist was sedert hy 7 Sept. JJ. op patrouille was gegaan en dat een Duitsch automatisch pistool bij het lijk is gevonden. De officleele „Wiener Zeltung” verwacht in dit verband mogelijke nieuwe grensincidenten. Het blad wijst erop, dat de houding van de Natlo- naal-soclallstlsche partij jegens Oostenrijk in den laatsten tijd buitengewoon moeilijk te vol gen is. Het blad spreekt over de onzekerheid omtrent de werkelijke positie van het Oosten- rijksche legioen in Duitschland en over het verblijf en de bedrijvigheid van de leiders der anti-Oostenrijksche campagne, vooral Hablcht en Frauenfeld. Admiraal Yakamoto. die Japan zal verte genwoordigen op de vlootbespreklngen te Lon den, heeft verklaard, dat een compromis voor Japan niet in aanmerking komt. De Japansche pers eischt een eensgezind en energiek optre den tot het vermijden van verwikkelingen. Naar we vernemen hebben met dr. Heringa ook dr. G. van Hesteren en zijn assistent, de arts N. F. Bol uit Warmenhuizen, de eerste hulp verleend. Ben tweepersoons auto, waarin vier personen gezeten waren, is met volle vaart ingereden op de tram, die om 22.48 uur uit Alkmaar naar W^rmenhuizen vertrok; deze tram rijdt tot aan de plaats, waar het ongeval plaats vond langs het kanaal, doch steekt daar schuins den weg ever, om door landerijen naar Schoor! te rijden; terwijl de tram den weg overstak, werd de auto, die een viertal wielrenners van Leeuwarden naar Amsterdam vervoerde, In de flank gereden en een zeventigtal meters meegesleurd. Toen kwam de tram tot stilstand; de passa giers stapten uit en namen deel aar het red dingswerk. Met een hunner hadden wij een on derhoud; toen hij uit de tram stapte, rook hij direct benzinelucht; met een hevig gekraak was de tram tot stilstand gekomen; de auto was gedeeltelijk onder de locomotief geschoven. Allereerst werd een passagier uit de dickey- seat verwijderd, die zwaar verwond bleek; het was de masseur Riedel, die een zware hoofd wonde had bekomen; voorts klaagde htj over pijn In de borst, zoodat hij vermoedelljk een rib gebrokte* kuR DENDERMONDE, 15 Sept. (V. D.) Vanavond te de sneltrein OstendeAntwerpen bij het sta tion Dendermonde op een rangeerende locomo tief geloopen. De machinist had reeds geremd, doch kon den trein niet geheel tot stilstand brengen voor de botsing plaats vond. Door den hevlgen schok werden de reizigers door elkaar PANAMA, 15 Sept. (Reuter). Het Brltsche vrachtschip „Bradburn", dat naar wij Donder dagavond meldden naar Kobe op weg was en in brand geraakte, strandde gisteren nabij Balboa. Men heeft weinig hoop de lading phosphaat en katoen van het thans geheel in brand staan de schip te kunnen redden. Het ministerie voor oorlog heeft net een en ander medegedeeld over de nieuwe egerbegroo- ttng. Het bedrag der begroo.ing is 636 millioen Jen; zij omvat de volgende posten: 200 millioen Jen voor de algemeene uitgaven van bet leger; 110 millioen jen voor de man schappen; 160 millioen Jen voor het onderhoud van het Japansche leger in Mandsjoekwo; 80 millioen Jen voor uitbreiding van de ucht- macht; 70 millioen jen voor vernieuwing van materiaal; 16 millioen jen voor pensioenen De minister van oorlog Hajasjl legde er den nadruk op. dat weigering van deze militaire credieten de ontwikkeling en versterking van het Japansche leger in gevaar zal brengen Voer la den auto zaten de drie renners Klaas van Nek Jr„ Hoevens en Reinders, allen uit Amsterdam; zij hadden in Leeuwarden aan ren wedstrijden deelgenomen; zij waren alle drie reeds overleden, toen men ze uit den auto wilde bevrijden. Zy waren vreeseüjk verminkt en het kostte veel moeite om hen uit de wirwar van staal enz. te bevrijden. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administrate 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar I Z— Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem MADRID, 15 Sept. In alle stadsdeelen zijn heden weer huiszoekingen verricht, o.a. in het Volkshuis. Machinegeweren, granaten, munitie en wapens van allerlei aard zijn in beslag ge nomen. Verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. Tijdens het weekeinde is het In Rhode Island rustig geweest. De eenlge demonstratie die ge houden was, was In sympathie met een van de twee jeugdige posters die de vorige week bij on geregeldheden met de nationale garde zijn ge dood. Een menigte van 10.000 personen heeft de begrafenis bijgewoond van Charles Gorcynski van Central Falls die de vorige week te Sayies- vllle tijdens een gevecht tussehen posters en leden van de nationale garde door een schot doodelijk werd getroffen. Verklaard wordt dat versche'dene spinnerijen in Rhode Island Maandag weer zullen worden geopend. Omtrent den toestand van den masseur Rie del, vernamen wij vanmorgen aan het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar hedenmorgen, dat hij een vrij rustigen nacht heeft gehad. Vast staat, dat hü een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde heeft opgeloopen, alsook verschil lende schaafwonden. Of hij nog inwendige kneuzingen heeft be komen, kon nog niet worden vastgesteld. Omtrent de hulpverleening vernemen wij nog, dat ook Dr. Van Hesteren met zijn assis tent, dr. Bol uit Warmenhuizen, spoedig ter plaatse was en gelijk arriveerde met burge meester H. Nolet van Warmenhuizen, die als hulp-offtcier van Justitie het onderzoek leidde. (Men zie ook elders In dit blad). TOKIO, 15 Sept. In de vlootkwestie te thana een voorlooplge beslissing genomen. De alge meene opvatting van het Japansche kabinet te, dat het vloot verdrag van Washington moet worden opgezegd, daar het den vrede bedreigen zou. De nieuwe Japansche voorstellen streven naar gelijke behandeling in de vlootkwestie. WEEtïEN, 15 Sept. (VB.) Volgens niet be vestigde berichten zouden de Oostenrijksche troepen langs de Joego-Slavteche grens prac- tisch gemobiliseerd zijn, teneinde een mogelij- ken putch van ruim 2000 nat.-soc. uitwijkelin gen te voorkomen. Ongeveer 2000 leden van de Helmwehr en Katholieke stormtroepen zouden In gereeoheid worden gehouden, terwijl ook in Karinthië en andere streken, in totaal 2200 man, voor alarm gereed worden gehouden. MADRID, 15 Sept. Alle openbare vergade ringen, betoogingen en volksverzamelingen zijn met Ingang van heden verboden; bladen, die oproepen voor vergaderingen publlceeren. zul len worden vervolgd. De regeering wil door de* zen maatregel voorkomen, dat zich groote groe* pen menschen verzamelen. f Het verbod heeft geen betrekking op de mee ting van socialistische en communistische jeugdorganisaties, welke gisteravond werd ge houden. MADRID. 15 Sept. (Reuter). De directeur- generaal van den veiligheidsdienst deelt mede, dat in het socialistische Volkshuis verscheidene honderden bommen zijn gevonden, waarvan er vele geladen waren. Verder werden gevonden talrijke kisten met geweren, eenlge duizenden dynamletpatronen en zwavelzuur voor de ver vaardiging van bommen. Het Volkshuis was tijdens de Jongste staking op last der regeering gesloten. Te Oviedo zijn 9 personen gearresteerd, ver dacht te hebben deelgenomen aan de dezer dagen ontdekte wapensmokkelarij. In verband met dezelfde aangelegenheid zijn twee booten in beslag genomen. Mza heeft 'reden cm aan ta nemen, dat Berthou in dR opelchl geruststellende verkla ringen aangaande het standpunt der Ooeten- rijksche regeering heeft verkregen. Aartshertog Otto van Habsburg te gisteren middag om vier uur met het Noorsche stoom schip ..Brabant” uit Oslo, vanwaar hij Vrijdag middag was vertrokken, te Antwerpen gearri veerd. Hij was vergezeld van zijn vleugeladju danten markies Pallavlcinl en graaf Degenfeldt. Ex-keizerin Zita verwelkomde den aartshertog, met wien zij onmiddellijk per auto vertrok naar Steenockerzeel. Omtrent de oorzaak van dit ernstige ongeval kon de burgemeester van Warmenhuizen, de heer Nolet, nog geen inlichtingen verstrekken. De feitelijke oorzaak Is de gevaarlijke overweg zelf, waar in het afgeloopen jaar reeds vier on gevallen zjjn gebeurd, waarvan twee met doode- Ijjken afloop. De stoomtrams luiden bij het rij den langs den weg voortdurend de bel. Wat Za terdagavond de directe oorzaak van het ongeval was, valt nog niet na te gaan. geenszins worden bevestigd en In regeerings- kringen zelfs de belangrijkheid van de troepen bewegingen bij de Joego-Slavische grens als ge ring worot voorgesteld, berichten reizigers uit die streken toch, dat ér aldaar een buitenge woon groote activiteit heerscht en dat nabij de grens alle wegen, bruggen, openbare gebouwen en verdere strategische punten onder scherpe bewaking staan van de Heimwehr. WEENEN 15 Sept. (Reuter). Een groot aan tal Oostenrijksche Nazi’s, die behoorden tot het Oostenrijksche legioen, keeren op het oogenbllk naar hun land terug, daar zij liever in Oosten rijk wonen dan geïnterneerd te worden in een arbeidskamp. De Weensche politie ontdekte vandaag op het station een helsche machine. Eenlge deskundi gen van het ministerie van Defensie maakten het gevaarlijke voorwerp onschadelijk. Men ge looft, dat de Nazi's weer een aanslag hebben willen plegen. PARUS. 17 Sept. De correspondent van Havas te Genève meldt, dat by het onderhoud, dat de minister van bultenlandsche zaken Barthou gisteren heeft gehad met den Oosten- rijkschen bondskanselier Schuschnigg, ook de kwestie van de restauratie der Habsburgers ter sprake te gekomen. In de textielfabriek van Noord- en Zuid Carolina zal vandaag het werk worden hervat. In Georgia zijn 4000 man der nationale garde over 100 fabrieken verdeeld. Ook te Gastonia is een sterke troepenmacht samengekomen. Men verwacht dat een belang- ryk deel van de 170.000 arbeiders in de Zui delijke staten weer aan het werk zullen gaan. NEW YORK, 16 Sept. De Ward-line, de reederü van de Morro Castle, zal van de Grand Jury, welke een onderzoek In stelt naar de oor zaken van de ramp, de afschriften krijgen der schriftelijk beëedlgde verklaringen, welke door de officieren en leden der bemanning voor deze Jury zijn afgelegd. Volgens Zaterdag voor de jury afgelegde ver klaringen waren niet voldoende radiotelegra- flsten aan boord van de Morro Castle. Deze omstandigheden zouden er mede toe hebben bij gedragen, dat de scheepsramp heeft plaats ge vonden. De voorzitter van de enquëte-conuntesie tot onderzoek van den brand van de „Morro Castle” heeft verklaard, dat volgens zijn mee- nlng de brand beperkt had kunnen worden tot de kamer, waar deze is uitgebroken, indien men de vuurvaste deuren gesloten had. Inplaats te pogen de blusschlngs-apparaten In werking te stellen. Nader meldt Reuter, dat Sovjet-Rusland met warme dank bewoordingen'heeft geantwoord op de uitnoodlging om tot den Volkenbond toe te treden. Met brandende fakkels werd de plaats van net ongeval belicht, om dr. Heringa uit Schoor] ge legenheid te geven de eerste hulp te verleenen. In het rond tegen de koffers van de slachtof fers verspreid. Met een ziekenauto uit Alkmaar werd het eerst de zwaargewonde Riedel naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, vervolgens met een Iets later gekomen zieken auto het lijk van een der drie verongelukten terwijl een passeerende transportauto uit Am sterdam de overige twee lijken naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerde. De deerlijk gehavende auto, een Road-ster two-seater. bleek blijkens het rijbewijs aan KL Nek Jr. toe te behooren. De rijks- en ge meentepolitie uit Schoort en burgemeester H. Nolet uit Warmenhulzen waren spoedig op de plaats des onheils. VERWACHTING: Matige, tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met veel kans op regen of onweer. Later op klarend, koeler overdag. WASHINGTON, 17 Sept. De werklieden leiders hebben het voorstel van de werkgevers in het textielbedrijf, dat zij als een proefballon netje beschouwen, van de hand gewezen. Peter van Hom, de leider van het instituut van de zijde-industrie, stelde voor dat het ge schil zal worden voorgelegd aan de N-R.A. en dat in het openbaar de zaak zal worden be handeld teneinde gemakkelijker een oplossing te kunnen bewerken. Francis Gorman, de leider van het stakings comité die het aan bod van de hand wees herhaalde zyn eisch, dat de leider van de N.R.A., Hugh John son, zal aftreden. Hy bleef erby dat de aan val van 2Johnson, waarin hy de leiders der werklieden ervan beschuldigde ’n over eenkomst te hebben geschonden, wees op de ongeschiktheid van Johnson als leider voor de herstelbewe ging op te treden, wy willen, aldus Gorman, ons niet voe gen naar en aanslui ten by de N.R.A. zoo lang Johnson er de Gorman wees erop, dat de president der Ver. Staten een speciale commissie heeft benoemd om bemiddelend op te treden In het geschil Men verwacht, dat deze commissie nog deze week aanbevelingen zal verstrekken aan presi dent Roosevelt. Het officieel afscheid aan boord. Zittend vl.n.r.: H.H. H.H. Exc, Exc, Mgr. Eras, Mgr. dr. Lemmens en Mgr. J. H. G. Jansen. Staande links op den achtergrond de vertegenwoordiger van de V.K.P., de heer L. A. P. M. v. d. Broeke 8TOKHOLM, 17 Sept. (Reuter). Zondag had den in Zweden verkiezingen voor de Landsting plaats. De voorlooplge resultaten lulden: Conservatieven: 275 (tot dusver 339) zetels Economische partij: 317 (187) 117 (138) 503 (469) 15 3) 6) Er blijkt dus een belangrijke verschuiving naar Hugh Johnson administrateur van is of er een positie by be kleedt, welke van beslissenden invloed is. zeide voorts dat het voorstel van Van Horn er een aanwyzing voor te. dat de katoenlndu- strieelen „vermoeid" worden van den stryd. et tn he iet 8- en P« :8, ïr LI. >9

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13