Benedict ij nen te Egmond weer de van De wijziging der Ziektewet Eerste steenlegging Priorij Naar Int. Euch. Congres te Buenos-Aires I Vaccinatieplicht NATIONAAL KARAKTER VERTREK S.S. FLANDRIA UIT AMSTERDAM ZUIVER TECHNISCHE HERZIENING MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 Tot Januari 1937 n Hartelijk afscheid Toespraak van den Abt Afscheidswoord Mgr. Stolk Jubileum K. L. M. DE AANRIJDING TE UTRECHT, Beide slachtoffers overleden Ziekengeld-percentage Huishoudelijk personeel FELLE BRAND OP ZUID-BAL1 Bedrjjf svereenigingen Twee kinderen omgekomen Een ideaal voor de Jongeren Jhr. Ruys de Beerenbrouck spreekt In verband met het nog bestaande encephalitis-gevaar verlenging der opschorting voorgesteld De Benedictijner levensvorm te Een altaar-journaal KERSTVLUCHT NAAR DE WEST r De brochures van het Dorus Rijkers Fonds Principieele kwesties niet aan de orde Belangstelling uit geheel het land Dank aan den H. Vader °ns aller dankbaarheid gaat allereerst uit naar den H. Vader zelf, die zich gewaardlgd heeft een steen te zegenen voor de Abdij en eigenhandig de oorkonde te teekenen zeld zaam bewijs van aanmoediging bij den herbouw eener vroeger beroemde Abdij. De door den H. Vader gezegende steen is van dien vorm, dat hij er op aangewezen is blijvend zichtbaar te zijn. Vader Abt hoopt binnen niet te langen tijd den Paus-steen definitief te kunnen inmetse len. De commissie heeft aangedrongen op vereenvoudiging zoowel van deze als van andere sociale varzeke- ringswetten „Dat het werk zal mogen leiden tot een lange generatie van monniken in de her rezen Abdy” Groot aantal geestelijken en leeken doet vertrekkenden deelnemers uitgeleide i HiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ een ;tige gevolgen. I f p I in de huishouding I I rijn ver- sociale vetten ligt voor den Minister veel aan lokkelijks, maar aan den anderen kant kan hij gevoelen voor het bezwaar tegen al te uitge breide delegatie aan de Kroon. Bij een alge- meene herziening der sociale verzekering zal mede worden overwogen, in hoever vereenvou diging der onderscheidene wetten, met vermij ding van het aangeduide bezwaar, kan worden verwezenlijkt. In het bestuur der bedrijtsvereenlglng zou een gelijk aantal werkgevers- en arbeldersver- tegenwoordigers behooren zitting te hebben en de vakvereenlglngen zouden in de gelegenheid moeten worden gesteld zich In het bestuur en op de algemeene vergadering der bedrijfsver- eenlglng te doen vertegenwoordigen. Bjj de Tweede Kamer Is Ingediend een wets< ontwerp tot verlenging van de tijdelijke op schorting van den In de Memorie' minister van jBociale Zaken op, Ingang van 1 Januari 1935 andermi vraag staat of hij een nieuwe verli Uit dien dlepsten wezenstrek kunnen wij nu verder twee naar buiten waamaambare ver schijnselen afleiden, verschijnselen, die tevens De eventueels uitbreiding van de verzekering tot personeel in hutehoudelijken dienst valt bul ten het kader van liet onderhavig wetsontwerp. wezenlijke eigenschappen van den Benedictij ner levensvorm zijn. En dan treft oils allereerst de stabiliteit, de bijna onveranderlijkheid, waarmede een Be nedictijner stichting haar gang doet door de eeuwen. Vele leden waren zeer teleurgesteld over het feit, dat de voorgestelde herziening van art. 91 der Ziektewet zich slechts tot een wijziging van technischen aard beperkt Het vraagstuk van de behandeling van de ongehuwde verzekerde bij zwangerschap, en be valling, ook ter sprake gebracht, is van prin- clpleelen aard en valt derhalve*bulten het ka der van het wetsontwerp, aldus de minister. Te Ostia, de voorhaven van het Rome der Oudheid, is een Romein- sche graftombe blootgelegd. Zooals men ziet bestaat het graf uit eenige in verschillende tijdperken gebouwde gedeelten de talen staat af gedrukt. ■n In een kleinen salon zijn voor deze reis twee scheepsaltaren Ingericht. Zij hebben het uiter lijk van een mahoniehouten kast, die geheel kan worden uitgeslagen. In kastjes en laden zijn de gewijde vaten en paramenten geborgen. Bij de altaren behoort een journaal, waarin elke priester, die er de Mis heeft opgedragen, met enkele woorden van dit feit melding maakt. Aan het door vele leden te kennen gegeven verlangen om door aanvulling ook de provteie- reizlgers onder de verzekering te doen vallen, kan de minister niet voldoen. Op 7 October a.s. zal de K. L. M. haar 15-jarig bestaan herdenken. Zjj herinnerden eraan, dat bij de totstand koming der wet een aantal leden zich met bet De Minister verklaarde zich, hoewel niet over tuigd van de dringende noodzakelijkheid van een speciale regeling op dit punt, bereid In het ontwerp een bepaling op te nemen, die een al- gemeenea maatregel van bestuur op het gebied van deae materie voorschrijft. „Vaarwel, o Flandrla, Ga naar Amerika Beschermd door God den Heer En keer behouden weer." „wphalltis aangegi het tweede kwari niet bekend. Er werd Vo Inentingen. Naar globaleV mede pl.m. 6000 vaccinal deed zich, voor zoover bel van encephalitis.. Aan boord van de „Flandrla” bevinden zich onder de passagiers Z. H. Exc. Mgr. E. J. Her- berhold, de Dultsche bisschop van Uthels, een aantal Dultsche missiezusters, evenals de Fran ciscaner paters Smits en Scheffers, die naar hun missiegebied terugkeeren. den passar. 15 Sept. (Aneta) In de dessa Saktl op het eiland Noesa Penida (Zuid- Ball) zijn 83 hulzen afgebrand. Twee kinderen zijn bij den brand omgekomen. De opgeslagen oogst Is geheel vernield. itlepllcht. belichting merkt de hij met t voor de gtng van de opschorting der zijdellngsche verplichting tot Inenting moest bevorderen, of wel eenigen anderen wetteljjken maatregel voorstellen. De Gezondheidsraad heeft te dezer zake van advies gediend. In overeenstemming met dit advies, meent de minister, dat hij verlenging van de opschorting moet voorstellen. Eti stand van a fden minister gevaar van de kan aan hersl jt vaccinatie dt ndoordeel ovA Ongedwongen bewogen zich de bisschoppen over de dekken en In de salons. Mgr. Lemmens ontmoetten wij een oogenblik In vertrouwelijk gesprek met een der matrozen, die hem in wijdde In tal van onderdeelen der scheeps- ou tillage. In het schemerdonker werd IJmuiden be reikt, waar ook zij. die tot hier waren mee gereisd, het schip moesten verlaten. Een groot aantal IJmuldenaren was op de sluis aanwe zig. Na het ,.Aan U, o Koning der Eeuwen’ werd nog het „Limburg, mijn Vaderland” aan geheven, Mgr. Lemmens ter eer. Eindelijk, kort na achten, gleed de „Flan drla'’ met haar lichtende dekken, vensters en poorten als een sprookjesschip door den duis teren avond de zee tegemoet. Ook voor hen is Egmonds herbouw een ideaal gebleken, dat voor verwezenlijking vatbaar is. Met die jongeren gelooven wij in de toekomst van Egmond, omdat onze opmarsch naar zijne voltooiing gestuwd wordt door de geestdrift van Idealendragers, wier blikken reiken over hetgeen is. naar wat worden zal en moet. Thans zijn wij hier verzameld op dezen hei ligen akker, wij allen komende uit verschillende deelen van ons vaderland. Ook daarin zien wjj een verblijdend verschijnsel van groeiend saam horigheidsgevoel. Gelijk niet alleen de Fries roemt op het Dokkum van Bonlfaclus, niet alleen de N.-Brabanter groot gaat op Berne's Abdij van de zonen van den Gennepschen Nor- bertus, niet alleen de Limburger de devotie tot den Maastrichtschen Bisschop Servatlus doet herleven, zoo Is de Abdij van Egmond niet en kel de glorie van het oude Holland. Want allen: Dokkum, Berne, Maastricht, Egmond zij zijn de roem der vijf Nederlandsche bisdommen, der elf Nederlandsche provinciën. U allen heet ik hartelijk welkom. Het Egmond- Comlté is u dankbaar voor uwe belangstelling en uw steun.. Hadden de leden, hier aan het woord, gehoapt. dat de algeheele herziening van de ziektewet, welke thans plaats vindt, zou zijn aangegrepen om deze opvatttlng In de wet neer te leggen, nu zulks niet is geschied, meenden zij er met klem op te moeten aandringen dat alsnog een regeling In dezen zin In het ontwerp zal worden opgenomen. Naar wij vernemen zal de K. L. M. een Kerst- vlucht houden naar West-Indlë. De tocht, welke gemaakt zal worden met de Fokker F18, zal gaan via de Kaap Verdlsche-einlanden naar Paramaribo en Curacao. Het toestel zal op II of 17 December vertrekken. De bemanning zal be staan uit Hondong, commandant van Balkom. bestuurder, van der Molen, marconist en waar schijnlijk Naber als werktuigkundige. Voor de vlucht zal gelegenheid bestaan post mee te geven. Aan den aandrang om door wetsaanvulling de inwonende kinderen onder de verzekering te doen vallen, kan de minister geen gevolg gevap. Een der bezwaren, welke bij hem tegen zoo danige wetsaanvulling bestaan, ligt, in de om standigheid dat ten aanzien van Inwonende kinderen maar uiterst zelden normale dlenst- verhoudlng wordt aangetroffen. Het hoofdbestuur van het Dorus Rijkers Fonds deelt mede, dat met Ingang van 1 October as. de colportage met de brochures van de Dorus Rijkers-Bibliotheek zal worden stopgezet. Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat na 1 October as. geen boekwerkjes meer ten ba te van het Fonds aan de hulzen mogen worden te koop aangeboden. Tweede eigenschap van het Benedictijnsche werk is dat hoofdtaak moet zijn en Is. in lof- en, dank- en smeekgebed opgaan tot den Schep per. Deze lof- en smeekopgang is een plicht voor lederen mensch. Maar voor den Benedic tijn met zijn organisch kloosterlijk verband wordt het de hoofdtaak, de boven alles uitste kende verplichting. Verlaging van het percentage van het zie kengeld tot 70 pCt., gelijk door eenige leden wordt bepleit, valt ook naar het oordeel van den minister bulten het kader van het wetsont werp. Doch heden zijn wij voor een andere plech tigheid hier vereenlgd. De wijding van den eer sten steen heeft heden plaats, omdat er In het ontworpen gebouw ook een oratorium komt. De eerste steen in het fundament ter plaatse, waar het altaar wordt aangebracht, Is een natuur steen geen baksteen b.v. Algemeen erkende men, dat de methode, wel ke bij de samenstelling van dit herzlenlngaont- werp gevolgd is, waardeering verdient. In bet denkbeeld van vereenvoudiging van iken kan naar het oor log niet gezegd worden, ivacclnatie geweken Is; |1 van den indirecten >g niet gedacht worden, het encephalitls-vraag- nb^v^takasd^elijk. Men zoekt nog aller naar een oplossing. Zoolang ten deze dat de omstandig er toe brachten, de tot vaccinatie tijdelijk Anwezig zijn. De gevallen wel is waar minder fre- valt te bedenken, dat het Eenige leden achtten het percentage voor het ziekengeld In art. 39 der wet vastgelegd, aan den hoogen kant. Destijds was 70 pCt. voor gesteld. Naar dat percentage moet naar de meening dezer leden worden teruggekeerd. Bij zwangerschap zou dan 80 pCt. kunnen worden toegekend. Andere leden gaven als hun oordeel te ken nen, dat een verlaging van het percentage als hier bedoeld, geheel bulten het kader van dit ontwerp valt. Dat moge te Egmond in de toekomst geschie den gelijk in het verleden als bijkomende vrucht van Benedictijnschen arbeid! Om 2 uur werd op den St. Adelbertus-akker door Vader Abt een plechtig Lof gecelebreerd. Tiet vol- Aan de kade van de Holtandsche Lloyd, waar de .Flandrla”, frlsch lh de verf, met zijn heldere dekken boven dodkere scheepsromp lag gemeerd, heerschte reeds vroeg een leven dige drukte. Familie en vrienden der passagiers, van het Nederlandsche gezelschap congressisten in het bijzonder, waren er om verwanten en bekenden uitgeleide te doen. Een «root aantal belangstellenden verzamelde zich bij hen. Om <frie uur kwamen Z. H. Exc Mgr. dr. O. Lem mens en Z. H. Exc. Mgr. B. Eras per auto aan, een half uur later gevolgd door Z. H. Exc. den Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen. Een eerewacht van R. K Verkenners. Jonge Wachters, Graaimetejes en K. J. V.-sters uit Utrecht begaf zich met uitwaaiende vanen aan boord om het afscheid van het Neder landsen gezelschap congressisten luister bij te zetten. Vrijdagavond had op den Blauwkapelsche weg onder Utrecht een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij twee bejaarde personen, die op den rijweg liepen, door een taxxi werden ge grepen en zwaar gewond. Thans vernemen wij, dat belde personen in het Stads en Academisch Ziekenhuis aldaar zijn overleden. Het was een echtpaar, wonende In de van Swlndenstraat te Utrecht. De chauffeur is een 23-jarlge jongeman. Met dankbaarheid dient erkend, dat de mede werking van zoo velen aan de viering en her denking van een stuk Mlddeleeuwsche geschie denis een nationaal karakter heeft gegeven. Is het geen welsprekend bewijs van groot ■aamhoorigheldsgevoel dat een achttal mannen Van naam zich bereid verklaard heeft bij ge legenheid dier tentoonstelling over een achttal belangrijke onderwerpen alle betrekking heb bend op Egmonds Benedictijnsche Abdij voor drachten te houden? Stemt het niet tot vreugde, dat in de afge- loopen maanden hartelljkè medewerking voor alles wat Egmond raakt, is verleend door de nieuwere kloosterorden en den seculleren clerus in alle deelen des lands? In deze samenwerking kunnen wij gewis Hen een gunstig teeken des tijds, omdat meer en meer het bewustzijn begint door te dringen, dat de eenheid van de Kerk niet bestaat in uniformiteit, maar een eenheid is in verschei denheid. Dom J. de Puniet hield vooraf in het Fransch een toespraak en begon met er zijn blijdschap over te uiten, dat thans op dezen gezegenden grond een begin gemaakt wordt met het werk, dat lang geleden In nederigheid en klein begonnen was en dat hopelijk zal lel den tot iets grootsch. Het encephalitls-verschijnsel doet zich nog steeds voor. In 1932 zjjn In ons land 26338 kin deren gevaccineerd. In dat jaar werden zes gevallen van encephalitis opgegeven, waarvan een met doodelijken afloop, terwijl enkele an dere gevallen als twijfelachtig werden be schouwd. In 1933 bedroeg het aantal inentingen 25096. In totaal zijn in dat jaar acht gevallen van encephalitis aangegeven, waarvan er een bij nadere beschouwing niet als zoodanig werd aangemerkt, terwijl twee gevallen zooveel twij fel lieten, dat zij vermoedelijk niet als ence- phalltis-gevallen zijn aan te merken. Van deze twee gevallen was er een met doo delijken afloop. Het betrof hier een kind van elf maanden. Bij de overige vijf gevallen waren twee sterfgevallen. In het eerste kwartaal van 1934 werd bij een nrijjj.1 IM11 1174^-nci iiintl'n één geval van en- i. Het aantal vaccinaties in \an 1934 verricht, is nog >f geleverd voor 30852 schatting zullen daar- aes zijn verricht. Er If nd. geen geval voor Uit deze gegevens blijl heden, die den wetgevM zijdellngsche verplichting op te schorten, nog van encephalitis zijl quent, maar, daarbij aantal vaccinaties slhrk is teruggeloopen onder Invloed vaA de oi Uit alle deelen van het land waren belang stellenden aanwezig; we zagen er o.a de leden van het Hoofdcomité voor den herbouw der Abdij. Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, dr. L. O. Kortenhorst, burgemeester J. Wiegman van Wassenaar, Mgr. dr. van Gils; voorts jhr mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland, mr. J. Bomans, bur gemeester G. Bos en de wethouders van Eg mond, pastoor W. Nolet. Ed. Brom, den heer Bijvoet, Haarlem, prof. Henneman van War mond, Alph. Laudy, mr. Hendriks, voorzitter van Kath. Amsterdam, den beer Everard, voor zitter van de Kath. Actie te Haarlem, den heer N. Dresch. archivaris der gemeente Alkmaar, jhr. Trip, dr. Coebergh, hoofdinspecteur der Volksgezondheid te Utrecht, mr. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk, het Eerste Kamerlid Serrarens. jhr. van Rijckevorsel enz. Voort* vele paters Benedictijnen en pastoors Bit de Omgeving. De abt. Dom J. de Puniet werd bjj komst door twaalf witgekleede bruidjes welkomd. Hij verrichtte de liturgische plechtigheden der eerste steenlegging in vol ornaat met assis tentie van pastoor J. Looyaard van Rlnnegom als diaken en Dom W. Schutte als subdiaken; fraters Benedictijnen zongen de liturgische gezangen. Na afloop van de liturgische plechtigheden der Zegening en legging van den eersten steen werd het geheele terrein van de Priorij door den abt gezegend. Met het door alle aanwe zigen gezongen Veni Creator werden de litur gische plechtigheden besloten. De commissie van voorbereiding in wier han den is gesteld het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet heeft den Minister van Sociale Zaken een verslag doen toekomen, houdende de opmerkingen, waartoe het afdeellngsonder- zoek alsmede de besprekingen in haar midden haar aanleiding hadden gegeven. De Minuter beeft dat verslag schrifteliJk be antwoord. Daarna U een mondeling overleg gevolgd tusschen den minister en de cornmU- sie. Aan een en ander U het volgende ontleend: Verscheidene leden gaven uiting aan hun teleurstelling over de omstandigheid, dat het zoo tang heeft moeten duren, voor de Regee- rlng met een voorstel tot wijziging van de Ziek tewet is gekomen. BU de uitvoering van die wet toch bleek aanstonds, dat tal van zaken niet of onvoldoende waren geregeld. Vele andere leden achtten deze critiek niet juist. Een woord van afscheid richtte hier de hoog bejaarde Mgr. L. Stolk tot de vertrekkenden, wlen hjj een gelukkige en voorspoedige reis wenschte. De gebeden van hen, die achterblij ven vergezellen hen. Zjj zullen meeleven met Aangezien de wettelijke ziekteverzekering wel bewust beperkt U gebleven tot personen, werk zaam in diensbetrekklng, kan bezwaarlijk spe ciaal voor de provUlerelzigers op het stelsel der wet Inbreuk worden gemaakt. De Minister is het volkomen eens met een opmerking, dat de Memorie van Toelichting de bedoeling van artikel 3 niet voldoende weer geeft. Inderdaad Is ook naar zijn bedpelen dat artikel evenzeer van toepassing op de zelfstan dig werkenden, die bjj de werkverschaffing zijn geplaatst. Daaruit volgt, dat de In het ontwerp voorgestelde aanvulling niet de bedoeling heeft om b.v. kleine boeren, die In verband met de moeilijke tijdsomstandigheden één of meer da gen per week in de werkverschaffing arbeiden, bulten den kring der verzekerden te houden. Hij neemt het onderhavige voorstel terug. Andere leden daarentegen achtten een wij ziging van de betreffende artikelen niet noodig. De Minister is het eens met de gedachte, wel ke In deze redactie tot uiting is gebracht, en hij stelt zich dan ook voor om bij de door hem aangevatte herziening der sociale verzekering, daar, waar naar zijn oordeel ook aan uit de maatschappij opgekomen organen, aandeel in de uitvoering dier verzekering kan worden ge geven, de eischen, waaraan zoodanige organen zuil enhebben te voldoen, te formuleeren over eenkomstig den door de hier aan het woord zijnde leden gevolgden gedachtengang. De Minister blijft van oordeel dat met betrek king tot geschillen, welke tot Inhoud hebben uit sluitend de vraag of al dan niet van ongeschikt heid tot het verrichten van arbeid sprake is, met rechtspraak in één instantie kan worden volstaan. En onze Jongeren? Bij een feit als wij heden belevah mag over hen niet geswegen wordenl Bjj die opgravingen is bevonden, dat heel In de diepte de zoogenaamde put van den H. Adel- be^t rust op een laag tufsteen. Een der grootste steenen aldaar gevonden te meer dan tien jaar geleden mee naar de Oosterhoutsche Abdij ge nomen; |iij is daar bewaard en verkrijgt thans zijn eerbiedwaardige bestemming. Op een dag als heden, nu het verlangen van velen gedurende jaren gekoesterd, vervuld gaat worden, door den terugkeer eener BenedictUn- sche kloostergemeenschap hier ter plaatse, mag gewis de vraag gesteld worden: ,.Wat zit er dan toch voor krachtigs en voor zoo onvergankelijks in den Benedictijnschen geest. dat zulk een kloostergemeenschap als een weldaad wordt be schouwd voor opvolgende geslachten? Wat te het kenmerkend teéken van hetgeen in Egmond gaat herleven?” De H. Benedictus omschrijft zoo duidelijk de taak zijner monniken, die strijden onder een vasten regel en onder een abt. Strijden den goeden strijd van Christus, strij den tegen zichzelf naar de beginselen van het Evangelie, strijden onder den vorm, waarin die volmaaktheldsbeglnselen in den geschreven le vensregel zjjn vastgelegd, strijden onder de aan duidingen en beschikkingen van den abt, strij den aldus In de gemeenschap van gelijkgezin den, als vele kinderen onder een vaderlijken be stuurder, dit te het Benedictijnsche levenspro gram en de Benedictijnsche zending in de Kerk. Die stabiliteit volgt rechtstreeks uit het feit, dat het hoofd des kloosters, de Abt, zijn gan- sche leven de geheele ordening van het kloos ter doet naar hetgeen hij voor God het beste oordeelt. En de monniken? Zij blijven hun gan- sche leven door In een houding van kind en van kinderlijkheid, leden van één groot boven natuurlijk gezin. Het tweede kenmerk van den Benedictijnschen regel te de vastheid van het levensprogram en van den levensregel. Naar het oordeel aller bevoegden te de regel van den H. Benedictus een der schitterendste wetgevende producten van den menschelijken geest. Wat 'n zegening enkel al door het voorbeeld, moet een Instelling met zoo'n karakter uitoefe nen op onsen tijd! De stabiliteit van den Abt, waaraan beant woordt die kinderlijke afhankelijkheid en on derdanigheid van al zjjn zonen, wat te tij niet eene onschatbare weldaad In onzen tijd met al zijn losbandigheid en loszegging der menschen van leder gezag, Goddelijk en menschelijk! En het andere kenmerk. n.l. dit leven naar de vaste lijnen van een regel, hoe leert het In tastbaren vorm aan het zwoegende menschen- hart het ééne woordje, nL zjjn ziel te verzor gen, hoe toont het tevens het eene waarlijk belangrijke, hetgeen te: harmonie te scheppen in zich en met den Schepper door bet onder houden der Evangelische voorschriften en raad gevingen. En wijl het onderhouden dier wet van het Evangelie hier organisch en In groepsver band geschiedt, te een Benedictijner huis, wo ning en prediking van den waren vrede. Hebben de Benedictijnen niet tot lijfspreuk Christus' woord: Pax vrede 1 f Onder belangstelling van groot aantal Am^erdammera, gees telijken zoowel als leeken, is Za terdagmiddag vijf uur het s.s. ..Flandria” met aan boord het gezel schap Nederlandsche congressisten naar het 32ste Eucharistisch Congres te Buenos Aires vertrokken. In de deel va dat hel daarom dwang Een i stuk is wegen niet, hetzij in positieven, hetzij in negatieven zin zekerheid bestaat, blijft den wetgever geen andere keuze dan verder uitstel. De opschorting wordt daarom voorgesteld tot 1 Januari 1937. jut Het Benedictijner convent toch heeft natuur lijk een bovennatuurlijk cachet; het heeft der halve ook sociaal de verplichting het loven van God door het menschdom en het menschelijk individu te uiten. Daartoe de dagelijksche H. Mis, waarbij het gansche convent tegenwoordig te. Dat liturgische gebed te ongetwijfeld het centrale punt geweest, waaruit de sociale be schavende invloed van de Benedictijner abdijen In den loop der eeuwen is voortgekomen. Hier In Egmond staat dit thans opnieuw te gebeuren, eerst klein, d.wx. in grooteren een voud, doch onder Gods zegening langzaamaan zich in vollere statie ontplooiend. Wie kent niet het stille werk der monniken? Het kloosterlijke organisme vraagt vanzelf velerlei toewijding van de bewoners, omdat de kloosterlijke staat vanzelf vraagt een zekere afzondering van de wereld. Doch na dien arbeid, direct gericht op de dagelijksche voorziening In de behoeften der kloosterlijke familie, blijft er tijd en te er steeds gelegenheid geweest vruchtbaar werk te doen tot heil der ware be schaving. Vervolgens sprak de heer L. A. P. M. van den Broeke, die voor de Vereenlgde Katholieke Pers als eenigste Nederlandsche journalist de reis medemaakt. De heer v. d. Broeke sprak namens het C nootschap van den Stillen Omgang en rlchl zich in het bijzonder tot den Aartsbisschop, der trouwe Jaarljjksche pelgrims van het zelschap, herinnerend aan het feit, dat H. Mirakel van Amsterdam zich In 1345 trok onder de jurisdictie van Utrecht. Aan de deelnemers bood de heer v. d. Broeke een boekje aan. waarin een verhandeling over geschiedenis van het H. Mirakel In acht Dank bracht spr. allereerst aan den goeden God, met Wiens hulp het mogelijk te gewor den te beginnen aan het gebouw, waarin straks onafgebroken glorie aan Hem zal worden ge geven door het Goddelijk officie der monniken, die het gebouw zal herbergen. Dank bracht spr. aan allen, die aan bet voorbereidend werk hadden deelgenomen en wier namen bekend zijn bij God. Speciaal bracht hij dank aan den Bisschop van Haanem en aan Z. Exc. Jhr. Ruys de Beerenbrouck, wiens bescherming en medewer king wü hoogHjK waardeeren. Alle medewer kers en die zich voor dit werk interesseeren zullen zich zeker verheugen in dit nederig be gin van het grootsche werk, dat onder Gods zegen eenmaal tot stand zal komen. Voor hen allen hoopte spr. dat het mocht leiden tot een lange generatie van monniken In de eenmaal op dezen aan de zee ontwoekerden grond her rezen abdij van Egmond, waarvan hjj hoopte, dat de bewoners In vrede en voorspoed de wel daad van deze stichting sullen genieten. het grootsche gebeuren ginds in het verre Westen. Moge onder Gods zegen dit Congres de rijkste vruchten voortbrengen, voor geheel de Katholieke wereld en voor ons Nederland in het bijzonder. Een korte hartelijke afscheidsplechtlgheid voltrok zich te omstreeks kwart voor vijf in de warande van het promenadedek. Hier ver zamelden zich de congressisten, in hun midden de hooge deelnemers Z. H Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Mgr. dr. G. Lemmens, Mgr. B. Eras. Rond hen verzamelden zich de belangstellen den, onder wie Z. H. Exc. Mgr. Brandsma, Mgr. Stolk, pastoor L. Perquln, pastoor Smits O. E. 8. A„ pater Lector J. Dito O. P. en vele anderen. stelsel der bedrijfsvereenigingen als toegelaten uitvoerende organen uitsluitend heeft vereenigd onder voorwaarde, dat voor de oprichting van een bedrijfsvereeniging alleen die werkgevers- en arbeidersvakvereeniglngen in aanmerking zouden kunnen komen, welke zijn aangesloten bij algemeen erkende centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties en die bovendien als re presentatief zijn te beschouwen voor het bedrijf of de bedrijven en in het gebied waarvoor de vereeniging te opgericht. Een klein gezelschap deed het Ned. gezel schap naar Buenos Aires tot IJmuiden uitge leide. Onder hen bevond zich jhr. mr. M. H. de Beaufort, directeur van de Kon. Holl. Lloyti. De chef van dienst de heer J. A. Schuwer reist mee tot Southampton. De zon straalde als een belofte, een fijne nevel verhulde de contouren der stad. In matig tempo trokken de sleepbooten het trotsche schip over IJ en Noordzeekanaal. Asm boord verkenden de passagiers hun nieuwe home. Zoo zagen wij spoedig Mgr. Lemmens, later Mgr. Jansen op de brug. Kapitein C. D. van Noppen verklaarde er hun de geheimen der navigatie. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen dankte voor de hartelijke woorden van Mgr. Stolk en den heer v. d. Broeke. Wanneer de menschen, die achterblijven, het congres gedenken, zoo ook zullen wjj aan hen denken en hun belangen In het bijzonder aanbevelen. Mgr. sprak ten slotte de beste wenschen uit voar het welslagen van het congres. Het oogenblik van afscheid nemen was thans aangebroken. Handdrukken werden gewisseld, een laatste groet, een laatste goede wensch. een bont door elkander van geestelijken en lee ken, tusschen wie zich de hoogwaardigheids- bejkleeders ongedwongen bewogen. Nadat de laatste belangstellenden de boot hadden ver laten, de loopbrug was weggenomen, verliet de „Flandria" om twee minuten over vijf de kade. Drie maal rolde het doffe flult-signaal, de mu ziek aan boord speelde het „Wilhelmus”, uit honderden keelen meegezongen, armen zwaai den, hoeden en zakdoeken wuifden, statig gleed het sierlijke schip weg van den wal. Op de kade zong men het ,Aan U. o Koning der Eeuwen”. Pal aan het water stonden de jeugdorganisaties en brachten met uitgestoken arm en neigende vlaggen hun groet. Langs de reeling verdrongen zich de passagiers, de Bis schoppen in hun midden. Zij beantwoordden de hartelijke afscheidsgroeten, hun van den wal gebracht. Met de jeugd wisselde Mgr mens jLem- de leus „Voor Christus, 'onzen Koning!” „God wil het. Amen!”. Door het aanbrengen van een wijziging wordt bereikt, dat personen, die als dienstbode of In soortgelijke betrekking werkzaam zijn in dienst van gestichten, inrichtingen enz. onder de ver zekering komen te vallen, zoodat de uitzonde ring van de verzekering beperkt blijft tot de personen, werkzaam In de huishouding van private personen. Er bestaat bij den minister geen beswaar tegen om, gelijk doov verscheiden leden wordt In overweging gegeven, de aanwijzing van be drijven (art. 2a) nader vast te leggen In 'n alge- meenen maatregel van bestuur, welke maat regel de bedrijven zal hebben te noemen, waar in de huisarbeid moet worden verricht. Een wijziging in dien geest is aangebracht. Het te nog geen veertien dagen geleden aldus spr. dat verschillenden uwer getuigen waren van een feit van beteekente in de cultuur geschiedenis van ons Vaderland, toen zij In de Tréves-zaal op het Haagsche Binnenhof moch ten tegenwoordig zijn bij de opening der ten toonstelling ,Abdjj van Egmond”. Ingericht door de goede zorgen van eene uit andersdenkenden en katholieken samengestelde commissie, mag deze tentoonstelling zich in de belangstelling van vele kringen verheugen. Zaterdagmiddag om twaalf uur had in Egmond op het voormalige Abdq-terrein de eerste steenlegging plaats van de priorij, ^et voorloo- pige verblijf van de monniken die eens de communiteit van de nieu we abdij van Egmond zullen uit maken. Deze eerst^ steen te een stuk tufsteen, onge veer een decimeter in het vierkant, gevonden op den akker van 8t. Adelbert, toen dr. Hol- werda er voor de tweede maal zijn opgravingen deed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17