Over een stedelijk museum PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND Gelouterd <Kct wtfiaal van den dag M D BOOTZ i ZONNESCHIJN PER FLESCH Fl. 2.80 IN MAASTRICHT £en luchtkasteel? Het eerste steentje MILITAIRE INSPECTIES BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Salzburger Marionetten St. Cornelia NED. VOCAAL ENSEMBLE Paus en Martelaar Te Ben Haag opgericht Directeurencongres -H. Familie Alle abonné’s SPAANSCH NAAR HET MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 "A Van de Tischbeins tot Charlee Eyck Audiëntie VAN Een goed museum ie voor een stac een levensvoorwaarde Vergoeding aan arbeider» in werkverschaffing Charlie Chaplin de rijkste filmacteur Een gelegenheid tot een begin Wat «en Maastnchtsch musaam kon zijn Het lek in de waterleiding i AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL -JiimifiiiiiNfi irniiminimtg lettend de op I” nog Z. H. Exc. de Blsschop van ’s-Hertogenbosch B. erg De kunstgeschiedenis van Maastricht zou, als zy geschreven werd, een zwaar boekdeel vullen. Doch leerzamer dan de doode letter van het handboek zyn de levende kleuren der kunst. We'zullen hier niet pogen ook maar schets matig te beschrijven, wat Maastricht beteeken de en beteekent in de geschiedenis der kunsten. Een paar opmerkingen slechts. Weet U. dat de Tlschbelns Maastrichtenaars waren? U heeft nooit van de Tlschbelns ge hoord? Ik wed, dat die naam voorkomt in dat dikke boek over Goethe, dat ik daar In Uw boeken Ir ast zie staan. U kunt den naam niet vinden? Kijk dan eens wat er staat onder die mooie, gekleurde plaat, welke Goethe, als Ita- liërelziger, voorstelt I En ja, daar staat de naam van den Maastrichtenaar Tlschbeln. Hij staat onder een beroemd schilderij van een beroemd schrijver, maar den schilder is men vergeten. Er. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal in de volgende week alleen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. M Toen de belde kleinkinderen binnenkwamen en grootvader het hoofd oprichtte om naar hen te kijken, scheen Francisquin eensklaps zijn spraak te verliezen. Reina zag hem op zijn hagel bijten, by hem een teek en van groote verlegenheid; en vreetend misschien, dat die éénige gelegenheid verloren zou gaan, haastte *lj zich, om hem te hulp te komen. Grootvader, Francisquin zou u wat willen vragen, zei ze, den jongen bij de hand nemend en tot dicht bij den ouden man brengend. Ja? Wel, laat eens kijken, wat wil Fran cisquin? moedigde grootvader hem vriéndelijk aan. Francisquin liet zich op zijn knieën vallen, zooals zijn manier van doen was, altijd, als hij genade vroeg voor een van zijn kwajongens streken. Grootvader, zei hij, met een kleur als vuur, overhaast en Ih één adem, vergeef me al het verdriet, dat ik u gedaan heb Aan een plotselinge ontroering ten prooi, kuste Uit de stem van den markies klonk een Innige trilling van geluk, nu hij, met deze woorden, zegevierend uit den harden strijd met zichzelf te voorschijn was getreden. Het Innerlijk licht der genade verlichtte de ascetische trekken van dat gelaat dat in het lijden gevormd was, terwijl Francisquin hem bij intuïtie de beste beloonlng gaf, door zich tegen hem aan te drukken, en zijn gerimpelde wangen met klinkende kussen te be dekken. Vervolgens wendde de markies zich tot Reina, trok haar bévënd naar zich toe en ver klaarde moedig, een en al ontroering: ,Jk heb vele jaren lang haat en wrok ge koesterd, Reina.... en het zijn de woorden van Christus zelf, dat niemand den tempel mag bin nengaan, zonder zich eerst verzoend te hebben met degenen, met wie hij In vijandschap leeft. Begrijp je het nu? Vergeef me, Reina.... Ik heb noodlg, dat je me vergeeft, vóór ik de Com munie ga ontvangen.” Reina legde zachtjes haar ffjngevormde hand op zijn bevende lippen, en boog zich vervolgens over hem heen, om hem te kussen, telkens en telkens weer, terwijl ze vol hemelsche blijdschap bleef herhalen: „O, zwijg toch zwjjg toch! Ik wil er niets van weten! Het is allemaal allang voorbij. Den volgenden dag woonde de bevolking van Aledo een stichtend schouwspel bij. Voor het altaar, beladen met kaarsen, knielden de jon gens en meisjes, de laatsten met haar blanke sluiers van eerst-communlcantjes vol kinderlijken eerbied neer. Francisquin In zijn flanellen pakje met langen broek leek véél grooter. Het orgel „o Ja?" i -Ja. ’t Wt.- der te uit en Ik.... ik....\ „Dacht je, I leeren?" -Jk" „Dat begon ter. „Anders maar zoo gauw je „Als je alleen t Voor de dekenaten Eindhoven, Helmond, As ten, Bladel, Geldrcp en Valkenswaard zal op Dinsdag 18 September na den middag om 3 uur In het Gezellenhuis te Eindhoven een Di recteuren-congres van de H. Familie worden gehouden. Het Salzbürger 'Marionetten Theater, dat zooals gemeld een aantal voorstelllngSh in ons land zal geven, treedt voor 1 .eerst op: 34 September as. te Den. Haag. Tijdens de Ne- derlandsche tournée worden drie verschillende programma’s uitgevoerd; deze omvatten: „Am Hofe dgr Kaiserin”, een beeld uit Mozart’s jeugd; „Der Schauspleldlrector”, opera In één bedrijf van Mozart; Bastian und Bastlenne’’, opera in één bedrijf van Mozart; „Die Raum- rakete", fantastisch spel In vier actes en „Das gehelmnisvolle Zimmer", een grootsche panto mine. Verder de legende van dr. Faust en een uitgebreid repertoire voor speciale kindervoor stellingen. Het Salzburger Marionetten Theater is In 1813 opgericht door prof. Aicher, die van 1884 tot 1912 hoogleeraar in de beeldhouwkunst was aan de UniversiteU van Salzburg.. I Afti zoo opgei Want wij l„. Altijd véé' plaats zag waar ik den man had ontdekt, ver dween deze juist achter een rotsblok. In mijn zenuwachtigheid wilde ik zoowaar te water springen om te trachten zwemmende den over kant te bereiken. Gelukkig verhinderde Oom Sydney mijn dwaas plan bijtijds. Ik zou im mers direct bevroren zijn. In verband met eenige tot Z. Exc. den mi nister van Sociale Zaken gerichte vragen heeft, naar „De Volkskrant’’ verneemt, de minister den rykstnspecteurs der werkverschaffing verzocht aan de gemeentebesturen In het ressort mee te deelen, dat voortaan aan dienstplichtige ar beiders, werkzaam by de werkverschaffing, dl? door de militaire autoriteiten voor inspectie worden opgeroepen, vergoeding kan worden ge geven voor het noodzakeiyk verzuim, zulks overeenkomstig de regeling, getroffen voor ver zuim bij feestdagen. De uitgaven, welke hieraan verbonden zijn, vallen onder de gewone sub sidieregeling. Het blijvende wordt vaak uit het tydelyke geboren. In December of daaromtrent wordt het Ju- Uana-kanaal geopend en dat belooft een heel hooge hoogtijdag te worden. Er zal, zooals we hoorden verluiden, een breed opgezette tentoonstelling worden ingericht, welke ons het „gezicht" van Maastricht zal toonen, zooals de bewoners en de vreemdelingen het in den loop der tijden hebben gezien. Deze tentoonstelling zou een prachtgelegen- held wezen tot een begin, het begin van iets blijvends, het eerste steentje voor een grooter museum. De Maastrichtenaar is trotsch op zijn stad. Een ruim museum zal hem gelegenheid geven te toonen, waaróm hij zoo trotsch op zijn Maas tricht te. de waterleiding' la kapot." tel ik koeltjes. fater loopt ‘t heele huls door en va in er te niemand thuis dan Dicky en ..\lk dacht...." ik 'm wel voor Jou zou repa- Terwljl ik zoo in gedachten over het Ijs tuur de, zag ik in de verte iets bewegen. Ik sprong op en greep Oom by den arm. „Kuk eens Oom”, riep ik uit. „Een man. Zeker Iemand van een expeditie. We zyn gered.” Ook Oom sprong op. Ongelukkig echter scheidde ons een breede strook open water van In haar hart gestreeld en gerustgesteld voelde Nu en dan, aangetrokken door de magnetische kracht, die de blikken van verhelde menschen schynen te hebben, keek zij ook naar hem; en het noodlot wilde, dat ze by een van die gele genheden zag. hoe Souza met een vlugge bewe ging zyn hoofd gewend had in de richting van de groep meisjes, aangetrokken wellicht door de uitbundige vrooiykheid, die zich van tyd tot tijd In een schaterlach ultte. Alsdan sag Marilena, dat de oogen van Reina en Souza elkander ont moeten en dat het meisje hem met een veel- beteekenenden blik tot zich riep. Souza sclieen een oogenblik te aarzelen, doch aanstonds liet hij zich overhalen door de bekoring van die vriende lijke ultnoodlglng. Hij stond vlug op en Marilena zag, dat hy naast Reina ging zitten. Toen hy eenmaal daar was, nam het gesprek onmlddeliyk een aanvang, en de twee vormden weldra een af zonderlijk groepje temidden van het rumoer van de overigen, terwijl ze Ijverig met elkander praatten. Gekwetst keek Marilena den heelen avond niet meer naar Souza. Daarom kon ze ook niet zien, dat niettegenstaande h(j met Reina sprak, alle aandacht van den jongeman op haar gericht was, zooals de hypnotische starheid van zijn blik bewees. Marilena zag voor hartstochte lijk aan: een houding, die niet anders dan op recht vriendschappelijk was, en zoo gebeurde het, dat zy te rusten ging vol smart en jaloezie, en vastbesloten om aan de bestaande Afspraak geheel en al een einde te maken. dan slechts schilderijen en vinden. Maar een oplossing liet een kort voorspel hooreri toen pater Exte- ban, met rijke gewaden bekleed, na het „Con fiteor" het krulsteeken over de kinderen maakte. Marilena kreeg een schok van ontroering, toen zy van het koor, als een trilling van engelen stemmen hoorde neerdalen, die een blijde herin nering aan haar jonge jaren In haar hart terug riep: het schitterend visioen van dien alles over tel f en den dag, toen ook zy, getooid met haar blanken sluier, voor het altaar in het penslon- naat lag neergeknield. Een oogenblik van spanning volgde. Het teere figuurtje van Francisquin verhief zich op de laatste trede van het priesterkoor, en bleef daar even staan, alsof hy op Iets wachtte. Men hoorde een licht geknars van wielen op het plaveisel. Uit den donkeren hoek, waar de palmen en bloemen hem byna aan het gezicht onttrokken, kwam de rolstoel van markies Aledo te voorschyn, voort gestuwd door Olave, en stelde zich op voor de Communiebank, aan den rechterkant van den Jongen. Moeder en kind knielden alsnu op het purperen kussen. Toen pater Estéoan de H. Hostie op de tong van den markies legde, zag hy, dat een paar groote tranen over zyn wan gen roldenEnkele oogenbllkken later onttrok Francisquin zich, met gevouwen handjes en ge sloten oogen, aan alles, wat hem omringde, om te spreken niet den Goddeiyken Kindervriend. Wat vroeg Hij Hem? Welke vurige bede vertilef hl), op dat plechtig oogenblik van zyn eerste Communie tot Hem, Die gezegd heeft: „Laat de kleinen tot My komen”? Marilena sloeg hem een oogenblik gade, en een groote vrede, een vol- k was in den tuin, toen Jessie, het knappe meisje van naast ons. over het muurtje keek. ,jnip,V riep ze zenuwachtig, „de pijp van e heilige Cornelia, paus en martetaar,-ge nas 'eens op zfjn reis naar Rome de vrouw van een soldaat, die vele Jaren verlamd was geweest en aan vallende ziekte leed. Daarom wordt hij aangeroepen tegen deze kwalen, ook vraagt men hem een voorspraak te zijn, dat de kinderen bevryd biyven van de stuipen. De moeders nemen gedurende bet octaaf de kinderen naar de kerk om ze te la- W al te vermoeden," rei ik bit je me niet eens asnkljken. l wat gedaan wilt hebben -- Water maar tegen wil houden, dat t er niet verder uit kan, dan kan ik Dicky onderwijl naar den loodgieter sturen.” Dicky te Jessie's broertje; een heel gewillig een schrander Jongmensch, niet boven om- kooplng verheven. „Gisteravond," zei Ik, niet w*e weet méér van de Andere Tlschbelns, dan dat ae familie van den eenen Ttechbeln waren? Wie geen zestig Jaar te en een pruik draagt, zal het met ons eens zyn, dat de Maastrichte naar Charles Eyck tot de beste der moderne schilders behoort. Doch wie zorgt ervoor, dat, van zyn werk het beste voor zyn stad bewaard «lift». zyn hart, waarna hy hem op zijn knieën zette. Toen hy de bescherming van die vaderiyke ar men voelde, borg de kleine zyn hoofdje aan de borst van den ouden man en ultte teeder zyn zoet verzoek. Waarom gaat u morgen niet met my te Communie? De grootvader zweeg, zyn blik vol bezorgdheid en verbystering. Reina’s hart klopte onstuimig In haar binnenste. Meneer pastoor heeft tegen de jongens gezegd, dat hun ouders mee te Communie moe ten gaan, begrijpt u wel, grootvader? en daar ik geen pap heb.... en u net bent, alsof u myn vader was.... daarom.... nu, daarom zou Ik graag willen, dat u aan den eenen kant zou wezen, en mama aan den anderen kant, om myn eerste Communie tusschen u tweeën te ontvangen. De markies sloeg zyn oogen op en vestigde die op Reina, met nog een restje verbystering, dat welhaast overwonnen was door de ontroe ring. Hy scheen haar te vragen, wat hy doen moest, en in den blik van het meisje stond duideiyk een stlUe, doch krachtige bevestiging te lezen. Het menscheiyk opzicht, de eenige reden elgeniyk. die zyn goede neigingen terug hield, wrong zich In stuiptrekkingen, onder den helderen blik van Reina Solvadal. Wilt u niet meekomen, rootvader? drong de kleine vleiend aan. Natuuriyk zal ik meegaan, jongen, na- tuuriyk zal ik meegaan.... Dat ontbrak er nog markies Aledo den jongen, en drukte hem aan maar aan! Zonneschijn is wat wU wenschen! En een zomersch weerbericht Houdt de somberste humeuren Altijd nog in evenwicht. Dus wij kijken zeer tevreden En een beetje ook verrast, Nu de Bilt zijn nieuwsberichten Bij het weer heeft aangepast! Dat de drukverdeeling goed zit Van het Noorden uit tot Zuid, De depressie, ginds in Ijsland, Geen verandering beduidt, Dat mag wetenschap’Hjk mooi zijn, Doch men zegt als leekhet gaat Voor gewone stervelingen Enkel om het resultaat! s leder zegt nu: wat een weertje! En men hoort dit lied in koor Op de trams en in de winkels, Bü je thuis en op kantoor! Zelfs de stemming voor den arbeid, Na het zomersche congé. Valt nu door de drukverdeeUna En het mooie weertje mee! t Is geen wonder, dat de menschen ^getogen zijn, J houden in het leven fél van zonneschijn! MARTIN BERDEN (NadrJk verboden) et steden, die weer Jong worden, gaat het al net zoo, als met de menschen. In het verheugd bezit van hun nieuwe Jeugd vergeten ze, dat ae oud zijn £n niemand mag ben herinneren aan den komenden mirten dag en de aorgen, welke hy meebrengt. met de Biodtxtë zalen diént Hoe Jong Maastricht ook wordt en boe mo dem en hoe actief; toch kan niemand bet feit loochenen, dat het een oude, heel oude stad te. misschien wel de oudste van bet land. Tot de zorgen van een oude stad behoort het denken aan het verleden, aan het verre en nabije verleden, zooals dat leeft In kunst, tech niek en klerkenvlyt. Maastricht heeftvoorbeeldige archieven en nagenoeg alle archivarissen verwierven zich de faam van degeiyke wetenschappeiykheid. Maas tricht beeft een Interessant oudheidkundig mu seum, waarvan zelfs beweerd wordt, dat bet de kou van historische winters bewaart. En Maas tricht heeft ook een Btedelyk Museum, als het tenminste niet tusschen het oogenblik, dat Ik dit schrijf, en het oogenblik, dat dit gepubli ceerd wordt, zoo heel stiekem verdwenen te. Het museum te immers gevestigd In een ge bouw met vele woningen. Iedere kubieke meter ruimte moet met hand en tand verdedigd wor den tegen de medebewoners. Ontvanger en stadsbibliotheek wonen met de kunst onder één dak en Mjken met een begeerig oog naar al die mooie kamers, die leeg zyn op de wanden na, waar schilderijen tegen hangen. de plek waar de man zich bevond. Vlug rukte Oom een groote stang uit de bagage, beves tigde er een doek aan en begon te zwaaien. Oom was uiterst zenuwachtig. Dit was onze kans. Zpuden ze ons zien. Hy vloog op de slede af en greep de tent, in een oogwenk hadden we deze overeind gezet. Binnen enkele minuten j handen Op Sint Pletet vindt men een klein mu seumpje, dat „de Torentjes" heet en waar een mooie collectie oude schilden hangt. Er zou een ■aal van ons luchtkasteel, een ruim, Maas- trichtsch museum. mee te vullen zyn. Er zyn In Maastricht zalen genoeg. Het huls VOör pontle-btirtiaU, een mooi, oud patriciërshuis, ruim en wel ge legen, vlak in de buurt van het slecht behuisde Btedelyk Museum. In de allermooiste mal van dat oude huls staan fietsen en wordt er ge worsteld en met een ledepop gebokst. En als de politie nu eens ging verhuizen! Maastricht heeft een kranlgen, nieuwen com missaris, die weet, dat men een modern po litiecorps niet In een oud gebouw moet onder brengen. En als het politiebureau nu eens een museum werd! In ded beginne sou dat na tuuriyk eenlg ongerief geven en zouden de min naars der kunst zoo nu en dan wreed In hun rustige beschouwing worden gestoord door ky- vende buurvrouwen, die recht komen zoeken daar, waar ze tot nog toe altyd recht hebben gevonden, doch beelden zouden zou het zyn.... Het te met het Btedelyk Museum in Maas tricht zóó gesteld, dat, als er een tentoonstel ling Is, het museum gewoonweg tegen den muur gezet moet worden. Er was onlangs een Franschman in de stad, die naar het Museum van Schoone Kunsten vroeg eq wien men toen moest meedeelen, dat er op bet moment wel een tentoonstelling, maar geen museum was en dat by maar eens moest terugkomen over een veertien dagen of zoo, dan zou er geen tentoonstelling, maar wel een museum zijn. Is er schrijnender bewijs voor de slechtbe- huisdheid van bet Sted. Museum noodlg? Stel U zoo'n museum eens voor, waarvan de schil derijen, als stoute jongens, met hun gezicht tegen den muur moeten staan, omdat er een tentoonstelling te. En toch, w^t-éou een goed en ruim behuisd Maastrichtschlnuseum niet kunnen bieden! Do stad, die steeds oen middelpunt van kunst en cultuur te geweest, moest toch bet beste en merkwaardigste van haar kunnen in een pas sende omgeving onder kunnen brengen en ten toon stellen! Een goed museum te voor een stad een levensvoorwaarde. WU de geest van een stad ongerept blijven leven, dan moet er gelegenheid wezen, zich keer op keer tn de be schouwing van het beste, dat die geest voort bracht, te verdiepen. Een museum moet de cultureels vesting eener stad zyn, moet weerstand bieden tegen de vyanden van wansmaak en ontaarding, moet de kunstenaars voortdurend stimuleeren tot booger en beter. ik Je op 1 bal van de Buur foxtrot gevraagd, en wat „Och toe Flip.... de pyj .leiding „Je zei. dat Je hem aan Idpiand anders be loofd had, en toen ik Je voor den volgenden wals vroeg, zei Je, dat Je dien ook aan een an der beloofd had." „Als jy niet zoo gemeen was geweest,” zei Jessie mokkend, ,xou Ik ‘t niet gedaan hebben. Jeje hebt driemaal gedanst met dat on uitstaanbare wicht in t groen, en je hebt tegen kaar gepraat.... zy giechelde. ,Jk moest toch wét doen,” verweerde Ik me; ,Jk kon toch niet den heelen avond In een hoek biyven zitten, jy had een heele bende Jongelui om je heen." „Dat had ik niet. En in leder geval, omdat ik tegen een of twee jongens gepraat heb....” „Zeven.” verbeterde ik. „en dan tel Ik nog niet eens mee, waar je allemaal tegen gelachen hebt” „Omdat Ik tegen een of twee jongens gepraat heb,” herhaalde Jessie koppig, „hoef jy niet te flirten met alle meisjes in de zaal.” „Alleen met dat groene kind," hernam Ik, ..en dat was bovendien heelemaal geen flirten." ..Ligt er maar aan. wat jy flirten noemt Tn ieder geval hebben Jullie aldoor tegen elkaar gelachen, en ze keek kwUnend naar je En je hebt twee porties ys voor haar gehaald." „Daar steekt niets In,” verdedigde Ik. „Ik zie elgeniyk niet in,” zei ze geraakt „waarom je met zoo’n kat moest gaan dansen.” „En ik wil een boon worden, als Ik weet, wat jy je te bemoeien had me dat leelyke, kleine stuk kwast met z’n geplakt haar.” Verder heeft Z. H. Exc. op verzoek van den hoogeerw. pater Provinciaal der Franciscanen eervol ontslag verleend aan den weleerw. pater R. F. M. Smits O F M als kapelaan te Ammer- zoden, aan den weleerw pater M. A. P. P. Booms orM. als kapelaan te Zalt-Bommel en aan den weleerw pater J. W. H. Smits OP M., als kapelaan te Wychen en heeft benoemd tot kapelaan te Ammerzoden den weleerw. pater H. H. J. van Heusden OF.M., tot kapelaan te Zalt-Bommel den weleerw. pater A. P. lauwe O.F.M. en tot kapelaan te Wychen den weleerw. pater J. P. M. van den Berg O FM. Venter beeft Z. H. Exc op verzoek van het hoofdbestuur der Nederl St. Gregoriusvereenl- ging goedgekeurd de benoeming van den heer W. van Kalmthout te Tilburg tot lid der Bis- schoppeiyke Commissie in de Kerkprovincie Utrecht tot keuring van kerkeiyk-muzikale com post tlën. Tevens beeft Z. H. Exc. benoemd tot geestelijk adviseur v. d. afd. „Boxtel” van den ,J<. C. B.”, van den R. K. Jonge Boerenstand en van den R. K. Boerinnenbond en tot inspecteur van het R. K. Lager Onderwys in de dekenatqp Boxtel en Oirschot L. A. Th. Rooyackers, rector der R. K. Landbouwschool te Boxtel; v. d. afd. ^la- venstein” van den Ned. R. K Fabrieksarbei- dersbond kapelaan H. J. M. I. Goyarts; van den R. K. Voetbalvereenlglng JNL V. V.” te Mlllin- gen; van de afdeellng „Millingen” van den Ned. R. K. Steenfabrieksarbeidersbond, Metaalbe- werkersbond en Bouwvakarbefdersbond en tot plaatseiyk directeur van de „Jonge Werkman" kapelaan M. D. Lanu van de R. K Voetbalver eenlglng „U. N. A en van de R. KL Gym- nastiekvereenlging „Voorwaarts” te Zeelst ka pelaan M. Teuntesen; van de afd. „Waalwyk en Omstreken” van den Ned. R. K. Bond van Kleinhandelaren In Aardappelen, Fruit en Groenten A. P. J. J. van Lierop, kapelaan „SU Jan”; van de „K. R. O.” vereenlging te Valkens waard E. B. Odemaere, kapelaan „H. Anto- nlus”; van den Nat. R. K. Molenaarsbond N. A. Bynen, kapelaan te Budel; tot Moderator v. d. KathoUeke Kunstkring „Oteterwyk Omhoog" L. A. Rovers, kapelaan ,Bt. Petrus”; van de afd. .Beunlngen" v. d. Jonge Boerenstand pastoor H. J. A. Schoenmakers; tot kerkmeester te Ny- megen ,St. Stephanus” de heeren Corn. Pein zen en Th. van der Waarden. Jessie was hierdoor voor een oogenblik ver slagen. „O, hemeltje!” riep ze, en keek me aan met hulpelooee, smeekende oogen. „t Heels huls loopt onder! Ik weet niet hoe Ik ’t tegen moet houden, Flip." „Ik zou je natuuriyk heel graag helpen, Jes sie, als ik wist, dat jy ook iets voor me over hadt,” meende ik. „Ik had je gisteravond op t bal willen vragen, maar omdat jy al die an dere jongens om je heen had....” „En omdat jy 'met dat meisje in t groen...." j sie, ik wou vragen of je met me trouwen wilt „gtelaravond heb n« pyp »«n de waterleiding.begon Jes- sle flauwtjes. „Geen huweiyk, geen lekken gerepareerd," hield ik voL „M.... maar.... o Flip. ,4s 1 ja of nee?” „Ja,” ae! Jessie. Ik sprong over t muurtje en stormde naar de badkamer. Daar was inderdaad een lek, maar de eerste blik bewees my. dat Jessie den omvang overdreven had. Uit een klein gaatje !n de buis stroomde een dun straaltje water en Dicky trachtte net yverlg op te vangen in een jernmer. Ik draaide de hoofdkraan dicht en toen kost te het maar weinig tyd om bet gat dicht ts scldeeren. .Jk vind het vreeseiyk aardig van je. Flip," zei Jessie, toen ik klaar wak en haar hielp, den vloer weer aan kant te maken. „Ik ben be nieuwd” ze zweeg even om na te denken Jk ben benieuwd hoe 1 gekomen kan zyn. ’i Ziet er byna uit, alsof er met opzet een gaatje In gemaakt is. vind je niet?” „Zoo..-, vind.... vind je?” stotterde Ik. Er kwam een lange, pyniyke stilte. „Flip,” zei Jessie toen streng, ,,’t was heel leeiyk van je, Dicky een kwartje te geven om die pijp kapot te maken. Dat moet je heusch niet meer doen.” „Nee.... Ik.... ik...." .Want," ging Jessie voort, „hy te nog zóó klein, dat Ik hem op moest tillen, anders kon hy er niet bij. teq zegenen. Het volk zegt, dat een kladje, wanneer t In stulpen ligt, rustig wordt, als men den heilige aanroept, hem een offerpen ning belooft en dien dan op het voorhoofd van het kind drukt. Onze Brabandera beschouwen de heiligen als trouwe vrienden, als groote broers la den he mel, die ze vertrouweiyk aanroepen en die ben, ate t ware door de wolken been, hun groote hand reiken. Daarom zal men naast innlg-vrotne legenden wel eens vertelsels te hooren krygen, die een kwezelke zouden doen schrikken, maar, zooals *n oude boer eens tegen me zei: „*tls niet «x> kwaad bedoeld, manneke, en als ge *t niet ge looft, doe ge net als Ik.” Er was eens een boer, die in zyn bof een notelaar had staan, die elk jaar volop noten gaf. Maar de boom werd een dagje ouder, en ging zoa weinig opleveren, dat de boer hem omhakte. Hy zaagde hem in twee stukken en van het, bffte blok liet M eqn beeld snyden van den H. Cornells en schonk het aan de kerk. Van het andere echter maakte hy een var kenstrog. Door *t geschenk van bet beeld meende hy dat de heilige hem nu zyn heele leven lang In alle omstandigheden sou helpen, maar dat ging niet door. .j Dat griefde hem geducht en toen hy weer eens ter beëvaart ging, maakte hy zich zóó kwaad, dat hy tegen bet beeld zei: Sint Cornells, hoogverheven. Ge hebt my elk jaar zooveel noten gegeven Maar er is één ding dat my spyt, Dat ge de broer van mijn varkenshok zy t. J. R. W. B. had Oom de tent in brand gestoken en krin gelden zware rookwolken er uit omhoog. We zouden de tent toch niet meer noodlg heb ben. Ik snelde naar de slede en pakte onzen ver- rekyker. Ik kon haast niet zien, doordat myn beefden. Toen ik elndeiyk de maakte gerustheid aangaande haar lot, maakte zich van haar meester. Francisquin legde de toe komst van zyn moeder in Gods hanp en God kan de smeekbede van het kind op den dag van zyn eerste Communie niet van Zich wyzen. Marilena had gewild, dat geen enkele andere ontroering het geluk van dien geheel éénigen dag zou storen, zy wilde geheel aan haar kind behooren en zich ganschelyk overgev *n aan de onmeteiyke dankbaarheid, die haar hart jegens God vervulde. Pablo Souza een man van vlug begrip en van weinig voorkomende fyngevoe llgheid, kon zich dien wensch verklaren en wist hem ridderiyk te eerbiedigen, doordat hy zorg droeg, om een voorztebtlgen afstand ten opzichte van die barones te bewaren. Doch de duivel hin derde stellig de gemoedsrust van Marilena, en hy nam zich voor, om die te verstoren, tot hy hy er ook werkelyk In slaagde om de sluimerende jaloezie in het hart van baronesse Tallares aan te wakkeren. Tydens den avond zaten markies Aledo, de Rocamadres, mevrouw MendlzAbel en Marilena byeen. terwyi het jongere volkje een vrooiyk groepje op zichzelf vormde. Pablo Souza bevond zich er niet by. Marilena wist, dat hy met den notaris in da biljartzaal was. Doch na een poosje zag zy hen den salon binnenkomen en merkte op, dat Souza plaats nam naast Maria Rocamadre, op een strategisch punt, vanwaar hy, zonder de aandacht op zich te vestigen, haar (Marilena) kon gadeslaan, zooals hy dan ook werkelyk deed, en wel zóó aanhoudend, dat de barones er ae- nuwechtig van begon te worden, hoewel «y zich dit blad ztln Ingevolge de vereekertngsvoorwaarden tegen f OJinn by levenslange geheels ongeschiktheid trt werken door f jCfl by een ongeval met f DCfl bij verlies van een hand f 1 9IC oy verlies van een f CH by een breuk van f Afi by verlies van 11 ^gevaUm bekert voor een der volgende ultkeerlngen «J l/l/l/. - verlies van belde armen. lilde beenen of belde oogen f DU.- doodeiyksn afloop DU.- een voet of een oog f A £D.~ duim of wysvlnger T DU.-been at sxml *tU.- anderen vinger Naar wjj vernemen, te te Den Haag opge richt het Ned. Vocaal Ensemble, een gezelschap van zestien vocalisten onder leiding van Leo Ruygrcte, dat zich tot doel stelt kleine koor werken van Bach, die een kleine doch ge schoolde bezetting veretschen, uit te voeren. Twee October aa. wordt In de Groote Kerk voor 1 eerst opgetreden. Ten gehoore zullen worden gebracht: de vyf- en achtstemmige mo tetten „Jesu melne Freude" en „Komm, Jesu, komm, mein Lelb 1st milde". De administratie van den belastingontvan ger te Hollywood, bevat Interessante byzonder- heden omtrent leden van de fllmkolonle. Charlie Chaplin kan hier als de rijkste film acteur worden beschouwd, zyn vermogen is ambteiyk vastgesteld op bijna 5.000.000 gulden. Will Rogers te by den belastingdienst bekend als landeigenaar, en zyn vele bezittingen heb ben een geschatte waarde van ruim f 480.000, Harold Lloyd is aangeslagen voor een vermo gen van f 1.126.000, waarin begrepen twee Inboedels respectlevelyk ter waarde van f 66.000 en f 43.500. John Barrymore’s vermogen is ongeveer f 1.500.000 groot en alleen zyn Jacht wordt reeds op een waarde van meer dan f 80.000 getaxeerd. Constance Bennett moet belasting betalen over een vermogen van f 285.000, Joan Craw ford over f 100.000 en Gloria Swanson over f 525 000. Greta Garbo, wier salaris ongeveer f 15.000 per week bedraagt, heeft een auto, waarvan de waarde Is vastgesteld op niet meer dan ruim t 110. De auto van Joan Crawford te getaxeerd op ruim f 3000. „Omdat jy al die andere jon gens om je heen hadt,” ging ik voort, haar op merking negee- rend, „kreeg Ik geen kans. Jes- heeft aan den hoogeerw. heer N. H. J. van Riel, op zyn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als Deken van het Dekenaat Waalwyk en pastoor der parochie van St Jan te Waalwyk. iver^enlglng om een d je toen?” i van de water-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 3