Man omgekomen Rijksmiddelen Vreemde arbeids- krachten Groote brand te Amersfoort RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934 Woensdag 19 Septi 1934 Bedrijf «raad ingesteld Ned. Visscherijcentrale Aanzienlijke schade Wielrijders aangereden f Eén doede Mr. P. Cort van der Linden Abdij van Egmond ONBEWAAKTE OVERWEGEN Waar»chuwing»»einen bjj milt Een valsch mandaat? DE OVERVAL IN DEN HAAG MAN VERDRONKEN GAS VERSTIKKING MR. W. A. MEES OVERLEDEN Lid der bekende bankiersfirma Man om het leven gekomen Welvarenden boerenstand kunnen we niet missen Vergunningen kunnen worden aangevraagd Koninklyk besluit verschenen be treffende uitgesloten beroepen Voor het boekdrukkers- en raster- diepdrukbedrjjf VERSIERINGS WEDSTRIJD BIJ DE SPOORWEGEN Van een harden donderslag geschrokken KAPITALE BOERDERIJ IN VLAMMEN KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND NATIONAAL KEGEL- CONCOURS AGRARISCH KARAKTER VAN ONS VOLK De geheele oogst ging mede verloren CHRONISCHE HÖOFDPUNEN Een kwelling Van 20 jaar geëindigd Lezing van Dom A. Beekman O. S. B. Benoemd tot burgemeester van Groningen Het O. M. en beide verdachten in hoog er beroep In Augustus f 1.3 millioen be neden de raming en f 3.1 millioen meer dan in Augustus 1933 Blijf by ons De knoeierijen door de wethoud- ster van Noord-Schermer Een groot aantal haarden en kachels een prooi der vlammen Aangewezen als crisis-organisatie By het verrichten van herstel werkzaamheden in een reservoir kwam 9.00 van- in fotografische ateliers; WIJ was jlngesonden Mededeéüng) fabrieken. Inrichtingen of werkplaat - het vervaardigen en herstellen van maanden opbrengst werd spoedig opgehaald, doch bleken reeds geweken te zyn. Maandagavond omstreeks half tien ontdekten eenige voorbijgangers, dat in het groote gebou wencomplex van de NV. Handelmaatschappij vJi. Joh. v. d. Meyden, aan de Nijverheidsstraat te Amersfoort brand woedde. dj voormalige planten- Distelweg te Amsterdam, een ernstig ongeluk ge- nssr wy vernemen aijn de monteur O. H. en de electricien J. A. O., dlKMoor de Haagsche rechtbank in verband met den roofoverval op den RUswiJkacheweg te Den Haag sUn veroor deeld leder tot tien jaar gevangenisstraf, even- ato het O. M., dat veroordeeUng tot twaalf had gevorderd, van dat vonnis in booger beroep ge gaan. refluiters o. 1. Beroemde zanger* Vara-orkest o. 1. v. GramofoonmuzleW Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen, daartoe aangemoedigd door de resutlaten van het vorig jaar, ook dit Jaar we derom drie, prijzen beschikbaar gesteld voor de schoonste stationsversiering (waaronder te ver staan is de versiering van de omgeving der sta tions met bloemen en planten). Ditmaal zijn de prijzen op voorstel van de jury als volgt toegekend: De eerste prijs aan Castrlcum, de tweede aan Almelo, de derde aan Winterswijk. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Oc tober aa. benoemd tot burgemeester der ge meente Grauingen, Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, algemeen secretaris van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers. MILAAN, 369 M. 6.30 Kamermuziek 6.20 Gramofoonmuziek. De Rü lesmiddelen hebben over Augustus f 30.905.951 opgebracht of f 1.3 millioen minder dan de raming en f 3.1 millioen in Augustus 1933. n verdronken. De in schuilen tegen [kant. Plotael'ng harden donderslag. Hij schoonzoon, die BRUNSEL, 484 M. 12 20 Populair con cert 5 20 Idem 8 56 Juilen Plusquln speelt viool 7.20 Gramoloonmuzlek rj- VOOR NADERE B1JZONDI NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Over de eerste acht van dit jaar was de f 229.542.5OO tegen f 207.191.282 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De raming voor de acht maan den bedroeg echter f 25 7.678.333, zoodat de opbrengst daar f26.135.833 beneden gebleven is. De wegen- en rijwiel belasting heb ben over de eerste acht maanden van dit jaar f 18.105.528 opge bracht. bezig in een reser- dlep is. den bodem Te Druten zijn Maandag door onbekende oor zaak de kapitale boerderij van den landbouwer Mook benevens eenige voorraadschuren en hooibergen tot den grond toe afgebrand. Een vijftiental varkens vond den dood in de vlammen. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Alles was laag verzekerd. Zondagmiddag is In zyn woning te Rotterdam op 75-jarigen leeftijd overleden mr-.W. A. Mees lid van de bankiersfirma R. Mees en Zonen te Rotterdam. Zaterdag was zyn echtgenöote mevr. A. J Mees—Hudlg overleden. Onmiddeliyk werd de brandweer gewaar schuwd, die met alle aanwezige materiaal spoe dig ter plaatse was. Het vuur bleek te woeden in de kelders, welke geheel gevuld waren met emballagemateriaal, als hooi, kisten, enz. De brandweer stond door de sterke rookont wikkeling en de felle hitte in het begin geheel machteloos. Het vuur woedde over de geheele kelderoppervlakte. ongeveer 1500 M2. De brand weer was gedwongen het vuur van verschillende zijden te bestrijden en met twaalf stralen op de waterleiding werd de vuurhaard aangetast. De brand was, zooals gezegd, in de kelder* ontstaan, waar het vuur in het vele brandbare materiaal gretig voedsel vond en zich snel uit beeldde naar het geljjkstraauche gedeelte Hrt zakte een gedeelte van de vloeren in. waar door een groot aantal baarden ep jtgchels. die daar opgeslagen lagen. In den vuurhaard kwam en een. prooi der vlammen werd. Dank zij het krachtig optreden van de brand weer kon uitbreiding voorkomen worden en kon den de eerste verdieping en de zolder geheel gespaard blijven. Daar men het vuur van alle zanten aantastte, zeil» vanaf het dak, hebben de gedeelten van het gebouw, dat niet door het vuur aangetast werd, veel waterschade gekregen. Om kwart over twaalf kon gezegd worden, dat men het vuur meester was en kon met de na- blusschlng begonnen worden, die eenige uren in beslag nam. De "kelders zijn geheel uitgebrand, evenals een gedeelte van het gelijkstraatsche gedeelte, hetwelk diende als opslagplaats. De rest van bet gebouw kon voor het vuur gespaard blijven, ox de toonzaal en de kantoren. Omtrent de oorzaak van den brand kon nog niets vastgesteld worden. De schade, welke nog niet te overzien #as, wordt door verzekering gedekt. Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten aanwezig, o.a. de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie. Wat ons in den offtcieelen zomer matig gegeven werd en wat in de strandmaand Augustus nauwelijks aanwezig was, krijgen we nu volop. De zon. Zij wil niet weg. Tweemaal heeft een onweer roet in het eten wil len gooien. Het is niet gelukt. De zon blijft. Een halven dag lang was de he mel bewolkt en vocht de zon om door gang. Zij kwam er door, straalde den heelen verderen dag en maakte de lucht en de menschen nog warm ge noeg voor een koelen drank op een cafi-terras, zelfs in den laten avond. De lucht is lekker ijl en fijn en de zon brandt niet als in den hoogen zo mer, maar stooft weldadig op het lichaam. Dit is het weer dat we moe ten zegenen, omdat het den begin nenden herfst vermooit en ons allen de vreugde geeft, die regen- en storm vlagen zoo gemakkelijk dooden. Als de zon nog even blijven wil, zullen we den winter gaarne zonder angst tege moet zien. Daarom o! zon, blijf bij ons. benzoldampen zijn bewusteloos geraakt. zoodat de i betrekkeiyk spoe- de buitenlucht waren Maandagmiddag ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak brand ta een hooimijt, staande by de boerderij, bewoond door den landbouwer K. te Overwater. Het vuur deelde lich weldra aan de boerderij mede. Deze kapitale boerderij was met riet ge dekt en in een minimum vfti tijd geheel in vlammen opgegaan. De brandweer kon bij gebrek aan bluschwater weinig uitrichten. Het vee kon spoedig in vei ligheid worden gebracht, doch de geheele oogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Wat het inwerking treden van het Besluit betreft, moet onderscheiden worden tusacher. vreemdelingen, die op 17 September 1934 (den dag waarop het Besluit in de Ned. Staatscou rant is geplaatst) reeds bfj een werkgever in Nederland In dienst waren en vreemdelingen met wie dat niet het geval is. ▼oor werkgevers, die op 17 September 1934 vreemdelingen in hun dienst hadden, geldt, dat xy uiterlijk op 1 Januari 1935 In bet bezit moe ten zijn van een door den directeur van den Ryksdlenst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling afgegeven schrlfteiyke ver- gunning. Met betrekking tot vreemdelingen, die op 17 September 1934 nog niet in dienstbetrekking waren bij een werkgever hier te lande, treedt het Besluit in werking op den 21sten dag na plaatsing van bet Besluit in de Ned. Staats courant. zoodat werkgevers ten aanzien van daae categorie van vreemdelingen ulterlijk op 8 October 1934 to het bezit moeten zijn van een vergunning. Aanvragen om een vergunning tot het in dienst nemen of houden van vreemde arbeids krachten in de, in den aanvang genoemde be drijven en beroepen, moeten worden tngediend by den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Be- Mddenhoutscheweg 97, Gravenhage. De aanvragen om vergunning moeten worden togertcht volgens door den minister van So ciale Zaken vastgestelde voorschriften. Formulieren, welke aan die voorschriften Voldoen, sijn kosteloos verkrijgbaar bij de di recteuren van gemeenteiyke arbeidsbeurzen en de agenten der openbare arbeidsbemiddeling. De behandeling der aanvragen vraagt uiter aard eenlgen tyd. Het verdient derhalve aanbeveling, de aan vragen tydlg by den directeur van bovenge noemden* dienst in te zenden en wel voor eiken vreemdeling op een afzonderlek aanvraagfor- muller. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld een cassatieberoep van N. 8., huisvrouw van F. 8., wethoudster der gemeente Zuid- en Noord- Schermer, ten aanzien van wie de rechtbank te Alkmaar valschheid in geschrifte bewezen heeft KOM):. 421 M. 5.30 Populair concert 9 05 Twee opera’s van Giordano o I. v den componist. WEENEN. 506 M.: 5.25 Gustav Fussperg bariton, Elngt 7.20 Uit de Weeneche Staataopera ..Don Carlo*'*, opera van Verdl 11.30 Concert door werkloose muclal meer dan 1. a. In fotografische ateliers; b. als fotograaf bulten ateliers. 2. a. in filmfabrieken; b. als regisseur, productieleider, camera-man. architect en technicus voor het opnemen en vervaardigen van geluid- en andere films; 8. in bedrijven, die zich uitsluitend of to hoofdzaak bezig houden met het leggen van vloeren als parket, mozaïek-, graniet-, terrazzo- en rubbervloeren; 4. in synthetische ammonlakfabrieken met haar nevenbedryven als in cokesfabrieken; 5. in parfumerie- en tandmlddelenfabrieken 8. in kleermakerijen en confectle-fabrleken (bovenkleed ing) 7. in fabrieken tot het ^vervaardigen van on- derkleedlng en huishoudgoederen; 8. in tricotagefabrieken, breierijen en fabrie ken voor het vervaardigen van kousen en sok ken; 8. in boot weekersen; 10. in electrotechnische installatie-lnrichtln- «en; 11. een uurwerken; 12. a. in Ijsfabrieken, waaronder begrepen fa brieken of inrichtingen tot vervaardigen van consumptle-ys; b. als ysventer; 13. to tabaksfabrieken, tabakskerveryen, si garenfabrieken, sigarenmakerijen en slgaretten- fabri eken; 14. als handelsrelzigers en handelsagent; 15. to warenhuizen, basars, toko’s, winkels en kiosken; 18. als chauffeur; 17. als vlieger, met uitzondering van vlieger by de militaire luchtvaart; 18. bQ bank- en credletlnsteïllngen. waaronder begrepen kantoren van kassiers en commisslon- nairs in effecten, geldwisselkantoren, hypo theekbanken, spaarbanken en banken van lea ning; 19" in hotels, restaurants, café*», tapperijen, siyterljen, theeschenkerljen. lunchrooms, melk en ijssalons. en hotel-pensions; - 30. a. in schouwburgen, concert- en feestge bouwen, bioscopen en dansgelegenheden; *- b. by tooneel-, opera- en cabaretgezelschap pen, orkesten en by den radlo-omroep; c. by circussen en fcermlsinrichtlngen; 31. als musicus of artist, to alle onder de punten 19 en 20 niet genoemde bedrijven en inrichtingen. Dit Ken. Beehrtt geldt voor allo vreemde arbeidskrachten. van welke nationaliteit sy ook De nieuwe burgemeester van Groningen, Mr P. W. J. H. Cort van der Linden, is een soon van Staatsraad Mr. P. W. A. Oort van der Linden. Hij werd geboren 19 Augustus 1893 en is dus 41 Jaar oud. De nieuwe burgemeester is in onderscheidene functies werkzaam. Zoo is hij o.m. lid van den Werkloosheidsraad, lid van de Staatacommisslc voor onvolwaardige arbeidskrachten secretaris van bet college van commissarissen van de Centrale Werkgevers-Rlsico-bank, lid van de Commissie van Toezicht op de Ryksverseke- rlngsbank, lid van de commissie voor de uit voering van de Bedrijfsradenwet, lid van het college van toezicht voor de uitvoering der Ziekteverzekering, secretaris en lid van het bestuur van de Federatie van bedrUfsverzeke- ring. lid van den Hoogen Raad van Arbeid en toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internationale Bemiddelingsbureau. Sedert vele jaren is Mr. Cort van der Linden ook afgevaardigde op internationale arbeids- conferentles, waarvan hy In 1933 vice-president was. Verschillende prae-adviezen en geschriften verschenen van syn hand. De nieuwe burge meester is de liberale beginselen toegedaan. In het Gemeentemuseum te ’s Gravenhage hield Maandagmiddag Dom A. Beekman OJ3-B by gelegenheid van de Egmond-tentoonstelling een lezing over „Het kloosterleven”. De belangstelling voor deze lezing was biR zonder groot, zoodat het aantal zitplaatsen niet toereikend was. Spr. kan slechts het allervoornaamste zeg gen over de uitgebreide stof, die zyn onder werp bevat en wil zich daarby dadeiyk aan sluiten by het hetgeen pastoor Nolet vorige week heeft gezegd. In een uitgebreide inleiding schetste spr den oorsprong en de beteekenls van het kloosterleven in het algemeen. Reeds in het Oud Verbond vindt men voorloopers van het monniken-wezen, als hoedanig men de leerlingen der profetenscholen kan beschouwen. De Evangeliën bevatten er ten volle het prin cipe van, Christus zelf gaf in zyn woord over het streven naar volmaaktheid duidelyk de richting aan, welke men in het kloosterleven volgt. De Evangelische raden daarnaast geven het middel reeds aan, waarmee bet streven naar volmaaktheid nagekomen kan worden. De kloosterling baseert zich daarby in de eerste plaats op hetgeen Christus tot den rijken jongeling zei. Verschillende Evangelische woor den versterken hem daarby in zyn staat van afzondering en volmaaktheid. Armoede, zuiver heid en gehoorzaamheid vormen hem de drie voorwaarden tót het kloosteriyk leven. De ge lofte daartoe helpt hem om in zyn voornemen te volharden. De ontwikkeling en de vormen, waarin het kloosterleven wordt aangetroffen In den loop der eeuwen, zyn steeds terug te brengen tot genoemde grondslagen. De bakermat van het kloosterleven is niet Rome, maar Palestina. Paulus van Thebe en Antonius zyn zeer be kende figuren uit het oudste kloosteriyke en iheremltalre leven; zij vestigden zich In de woestyn van Judea. In de 4e eeuw breidde het kloosterleven zich zeer sterk uit in Klein-Azië Langzamerhand drong het meer en meer naar het Westen door; het Westersche karakter liet zich echter niet zoo makkeiyk beïnvloeden door de Oostersche trekken, die het kloosterleven toen nog ver toonde. Benedictus van Nursla gaf het echter een voor het Westen geordend karakter. Van Montecasslno «it, bewerkte Benedictus het nieuwe gebied; zelfs In Engeland vestigde zich het Benedictynsche kloosterleven. De groote stichter liet ssn zyn leerlingen een codex, een regel na. zonder een bepaalde orde te formeeren. Als wetboek van het geesteiyk leven kwam het hoek zelfs in handen van lee- ken, die den regel mede volgden. Benedictus self heeft de regels ingeleld van het kloosteriyke leven, zooals hy het zich ge dacht had. De stand der monniken moest in naam der gansche menschheld God lof singen. Al wordt de nadruk vaak gelegd op het cul tureels belang der kloosters, toch was het gees- teiyke belang van primaire orde. In hun artls- tieken arbeid waren de resultaten altyd ge drenkt in de godsvrucht, die sy beoefenden. De broeders staan onder leiding van een Abt en zyn ook in dezen zin tot volkomen gehoor- De dame, die dezen brief schreef, is geen uit zondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zij. En sllen konden hun pUnen kwyt- raken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoófdpynen. duizeligheid en ipaagpUnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Binds ik Kruschen Balts gebnilk ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwooralg heb ik nooit pUn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Balts; er gaat geen morgen voorby, dat Ik se niet inneem en dat houd Ik nu al 4 jaren vol.” Mevr. J. G. te A Kruschen vat altyd het ka*aad by den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is byna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig aout. Iedere „kleine, dageiyksche dosis” Kruschen Balts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op ver schillende, inwendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wyze, sooaU de natuur dat beeft bestemd. Kruschen Balta is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en drogisten 8 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting Inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de fleech, zoowel als op de bultenverpakklng de naam Rowntree Handels MaatschappU Amsterdam voorkomt. Maandagmiddag te ongeveer twee uur kwa men twee wielryders uit Schyndel, op weg naar Boekel. in botsing met een vrachtwagen Beiden werden tegen den grond geslingerd. De gehuwde H. Steenbakkers werd op slag gedood terwyi zyn kameraad A. v. d. Wyer in bewu»- teloozen toAtand maar „Huize Padua moest worden overgebracht. Ll'XEMBLRG. 1304 M. Luxemburgse!» avond 6 30 Gevarieerd concert 7.40 Con cert door een kinderkoor 8.20 Luxem- burgech concert door het omroeporkest o. 1. v. Henrl Peneis 8.35 Vervolg Luxem burgse h concert 9.10 Accordeonspel door René Schmitt 9.30 Pianorecital door René Delporte 9 45 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henrl Pen- sls 10.30 Dansmuziek (gr.pl). verklaard door het valschelljk opmaken van een bevelschrift in verband met de uitbe taling van werkverschafflngsgelden De recht bank veroordeelde de wedhoudster tot een geld boete, welk vonnis door het Gerechtshof te Amsterdam werd bevestigd. In deae zaak werd gepleit door mr. J. E. W. Duys te ’i-Gravenhage. die de cassatiemlddelen toelichtte. Hy betoogde, dat hier geen sprake kon zyn van een valsch mandaat, omdat het twee echte handteekenlngen bevatte, nJ. die van de wedhoudster en van den burgemeeste» Beiden waren daartoe formeel bevoegd. Pleiter gaf toe, dat hier geknoeid is, waar aan het heele college meedeed, maar hy achtte den gemeenteraad het aangewezen lichaam, B. en W. waren ter verantwoording te roepen, waaraan dan politieke en clvielrechteiyke ge volgen zouden kunnen worden verbonden. De veroordeeUng wegens valschheid in geschrifte is ten onrechte geschied. Pleiters tweede cassatlemlddel richtte zich tegen het feit, dat uit het afschrift ven het vonnis der Alkmaarsche rechtbank niet was op te maken, dat recht was gedaan ,Jn naam der Koningin", zooals de Grondwet voorschryft. De conclusie O M. is bepaald op 1 October. Zaterdagavond Is de zestig-Jarige viascher 8. Brouwer, die In de Heyschehaven te Rotterdam op een schip woont, aan de Mlddenkous te Delfshaven te water geraa' man was voor den regen een schutting aan den i schrok hy van een wankelde en viel te water. Bh hem vergezelde, haalde hulp, f De drenkeling de levensgeesten Zondagavond is de 87-jarige D. V., wonende m de Gerbrand Bakkerstraat te Groningen door gasverstikklng om het leven gekomen Hy had by het naar bed gaan verzuimd de gaskraan te sluiten. Zijn dochter vond hem later op den avond dood op bed. WARSCHAU, 1345 M.: 6 55 Mevr Karna Norsk* zingt 7.30 A. Aastan zingt 8.20 Populair concert 9-30 J. Smidowlcz, plano 10.35 Populaire en dansmuziek. BEROMüNSTER, .MO M 4.30 Omroep orkest 5 05 Concert 5 50 Gramoioon- muzlek 6.00 Harmonlcamuzlek 8 10 Itallaansche muziek 9.00 Harmonie, kerkkoor, mannenkoor, de Ceclllaver en Trach tengruppen VOOR NADERE BIJZONbERHEDEN VERWIJZEN HUIZEN. SO IJS M. NCRV 8 00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen- concert 10.30 Morgendienst door ds. H. v. d klskamp 11.00 Gramoloonmuzlek 11 30 Radioverbinding met het Hospltaal- Kerkschlp ..De Hoop", kruisende op de Noordzee 13.00 Politieberichten 13.15 Walter Gleseklng. plano, speelt met het Londenach Phil. Orkest o. 1. v. Sir Henry Wood 12 30 Ensemble van der Horst 3 00 Populaire bespeling van het studio- orgel door Ronald Parker 3.00 Lezen van Chr Lectuur. „Op Hoop van Zegen van A. Wapenaar 3.30 Gramofoonmuziek 3.46 Zenderverzorglng 4.00 Liederen recital door Louis Bogtman. bariton 8.00 Klnderuurtje door mej. A Verhaar 6 00 Landbouwhalluurtje 6 30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 6 5S Zenderoverscha- keling 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoonmuziek of 'n greep uit het dagelljkach gebeuren 7.30 Technische lezingen M M Schipper: „Het graf als* eerste bouwwerk" 8 00 Concert door de Arnhemsche Orjiestvereexxlglng o. 1. v Jaap Spaanderman 1030 Gramotoon- muzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8 00 Gramofoonmuziek 9.00 „Onze Keuken” door P J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven 13.00 Gramofoonmuziek 12.16 Klein-Vara-en- semble o. 1 v. Frits Bakels 130 Gra- mofoonmuziek 1.15 Klein-Vara-ensemble o. 1. v. Fr lts Bakels 2.00 Zenderverzorglng 5 3C De Notenkrakers o 1. V Daaf Wins 6 00 De Flierefluiters o 1. V. Jan van der Horst 7.Oo Sportultzending 7 30 Vara- klnderkoor „De Roodborstjes" 8.00 Her haling SOS.-berichten 6.03 Orgelspel door Cor 8te(jn 8 15 Men vraagt en wy draaien 9 00 Vara-orkest o 1. v. Hugo de Groot 9 45 Vaz Dlaa 10.00 De Flle- Jan van der Horst 10.15 op de plaat 1030 Hugo de Groot 11 15 13.00 Sluiting. 8.30 Populair concert 10.05 Gramofoon muziek 1030 Dansmuziek. BRl'SSEL, 322 M. 1330 Gramofoon muziek 130 Omroeporkest 635 Om roeporkest 8.30 Symphonle-orkest. »30 Idem 10.30 Dansmuziek. KALl’NDRORG, 1281 M. 330 Omroep orkest o 1. v. Launy Orondahl 9.10 Ny- borgsche zang ver 10 .30 Omroeporkest 1130 Jen* Warny's danaorkest. BERI.UN. 357 M. 4 30 Militair concert 630 Concert 7.40 Volksliederen, ge zongen op het marktplein te SchnalUer- mühl 11.10 Kleine omroeporkest. HAMBURG. 540 M. 1335 Herbert Fröh lich orkest 6.10 Neder-Dulteche volks liederen 6 50 Gramofoonmuziek ll-OC Gramofoonmuziek 11.45 Muziek vex violoncel. KEULEN. 450 M. 1130 Walter Belssel plano 13.30 Middagconcert 8 30 Enk Schutte speelt cembalo 10.40 Groot omroeporkest. DAVENTRY, 1500 M. 13.30 Orgelcon cert 105 Western studlo-orkest 3.36 Het Stedeiyk orkest van Bournemouth 8 20 B B C.-orkest afd. C 1035 Radlo- mllltalr orkest 11.30 De Grosvenor Hous< Dance. PARIJS Foste Psrlalen, 313 M. 7.09 Gramoloonmuzlek 8.06 Gramofoonmuz PARIJS RADIO 1848 M.: 7.30 Gramofoor muziek 8.30 Idem 1135 Populair con cert 9 06 Symphonle-concert 10.50 Dansmuziek. Rei djs ia bekend, dat de spoorwegen in op dracht van den Minister van Waterstaat, to- gaande 1 October, by mist, waarzchuwlngsael- nen zullen doen geven bij onbewaakte overwe gen. Zooals tevens bekend is, staat de Minister op het standpunt, dat de ongevallen hoofdzakeiyk te wyter. zyn aan onoplettendheid van ben. die de overwegen passeeren. Echter moest erkend worden dat er by mist zelfs by oplèttendheld gevaar kan zijn. Van daar de fluitaeinen. De spoorwegen zyn nog iets verder gegaan en hebben thans bepaald dat fluitselnen moeten worden gegeven ais de weersgesteldheid zoodanig is dat de seinen op een afstand van driehon derd meter niet duidelyk waarneembaar zijn. Met het geven der fluitaeinen wordt begonnen ten minste twintig seconden voordat de trein den onbewaakten overweg heeft bereikt terwyi daar na het flultaeln met tuszehenpoozen van twee tot vier seconden moet worden herhaald, totdat de locomotief of het voertuig, waarin de be stuurder zich bevindt, de overweg is voorby ge reden. Heeft de bestuurder geen zekerheid met be trekking tot de nadering van een onbewaakten overweg, dan moet hy voortdurend het flultaeln geven. Als regel geldt dus dat voor eiken onbewaakten overweg minstens vyf maal gefloten wordt. afdeeling Noord-Holland en den Ned. Tuinder»- bond harteiyk welkom geheeten op dit eerste congres. Prof. L. van Vuuren hield een inleiding over de welvaart van het Nederlandache volk en den nood to den landbouw. Spreker wees er op, dat het de dure plicht is van alle beoefenaars der sociale wetenschappen, dat zy thans de grond slagen aangeven, waarop het welvaartastreven der menschen noodwendig moet berusten. Niét alleen bezien van abstract theoretische zijde, maar ook van den karft der sociale ethiek. De tegenstelling stadplatteland is, aldus spr„ de fundamenteel# oorzaak van de ont wrichting, waarvan wy thans getuige zyn. Scherp crltlseert de inleider de opvatting, dat ons land industrieel-agrarlsch zou zyn, met den nadruk op Industrieel. Het ware karakter van ons volk is agrarisch. Uitvoerig schetst spr. den landbouw steun in Engeland en vergelykt deze met de onze en wyst er op, dat in Engeland, evenals elders het besef groeiende is. hoezeer men op den verkeerden weg was door na de z.g. In dustrial Revolution de sociaal ethische be teekenls van den landbouw voor een volk te miskennen. Geen volk, en seker niet het Ne- derlandsche kan die breede krachtige onder laag van een welvarenden boerenstand missen. Daarna sprak ir. M. D. Dyk en besloot de heer J. Smit de vergadering met een inleiding over „Het verband tusschen de pryzen van het veevoeder en de belangen der verschillende takken van veehoudery zaamheid geroepen. In later tyden wydden sommige kloosterlingen zich speciaal aan de zielzorg, op hen past niet meer den naam monnik, die slechts aan de broeders toekomt, die zich aan de beschouwende, contemplatieve kloosterplichten overgaven. Het werk van de actieve broeders bracht ta de Abdy een rustige bedrijvigheid, die het kloosterleven laegeleidde. De bouworde eener Benedlctyner abdy is van een Romeinschen. eigeniyk een Etruskischen styi. De Romeinen hebben dit type van woning, waarby de vertrekken rond de binnenplaats werden gebouwd naar deze Westersche streken overgebracht. In het Benedlctyner klooster vindt men deze inrichting terug., Kerk en koor wandelgangen, kapittel, refter, bibliotheek en ontvangkamer zyn om de binnenplaats heen ge groepeerd. Boven deze vertrekken zyn de cellen der monniken gebouwd. Deze cellen zijn zeer eenvoudig Ingericht, met withouten tafels en stoelen en een houten brits met stroo bedekt. De dagindeeling en de wyse van Intrede zyn de volgende: Om als koormonnlk ta te treden moet men de humaniora hebben doorloopen en een goede gezondheid en evenwichtig karakter bezitten. Na eenigen tyd wordt de ingetredene als pos tulant in de kloosteriyke orde opgenomen. Een half jaar later wordt hy novice, men kan hem, zooals den postulant, niet meer zonder opgave van redenen heenzenden. Na een jaar kan hy de geloften voor den tijd van drie jaren afleg gen. Hy heeft daarna nog vrijheid om zich terug te trekken. Eerst na drie Jaren wordt de eeuwige gelofte afgelegd. De monniken staan om 4 uur op om de metten te zingen, tot het opgaan van de son. Om 8 uur ontbyt men, waarna om 9 uur Bybellezlng en een plechtige hoogmis wordt opgedragen. Te twaalf uur is er middagmaal, waarna des middags de arbeid wordt voortgezet. Te half vier houdt de monnik een eigen me ditatie, verder houdt hy zich aan de klooster- lyke voorschriften voor de avondgodsdienstoefe ningen. Het klooster staat onder een Intern bestuur, onder leiding van den Abt. Op deze wyze is de organisatie van een Benedlctyner klooster ge regeld. zoo was ook de organisatie in het oude Egmond en zoo sal het in het nieuwe klooster °°k In dezen tyd, die meer en meer verheidenscht, kan een nieuw centrum van cultuurbehoud en geesteiyk leven niet hoog genoeg gewaardeerd worden. De pogingen daaraan ten koste gelegd, mogen dan ook op haar voile betéekenis worden geschat. Na de lezing volgde bezichtiging der ten toonstelling en van photo’s, door Dom Beekman meegebracht. By Kon. Besluit is Ingesteld een bedryfsraad voor i Boekdrukkers- en rasterdiepdruktiedruf Tot het boekdrukkersbedryf worden geacht behooren de ondernemingen en of gedeelten van ondernemingen, waar letterbeelden of andere voorstellingen in lederen voor hoogdruk bestem den vorm worden vervaardigd of afgedrukt. Tot het rasterdiepdrukbedryf worden geacht te behooren de ondernemingen of gedeelten van ondernemingen, waar de druk van langs foto-mechanlschen weg gemaakte rasterdlep- drukvormen worden vervaardigd of andere voorbereidende werkzaamheden worden verricht. .Onder het boekdrukkers- en rasterdiepdruk bedryf worden niet gerekend de een onderdeel van bedoelde ondernemingen uitmakende bin deryen of brocheerinrichtlngen, die volgens de gebruikeiyke opvatting als zelfstandige binderij of brocheerinrichtlng worden aangemerkt, de chemlgrafische inrichtingen en de cartonnage- bedryven. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedryfsraad zal 12 bedragen. De Minister van Economische Zaken heeft Ned^^h^vS^er'uS^le? gevestigd te 's-Gravenhage Voor het tijdvak, aanvangende 15 September 1934 en eindigende 1 September 1935, Is be noemd tot voorzitter van deze Stichting de heer A. B. Brouwer en tot secretaris de heer 8. de Hoo te s-Gravenhage. Voorts zijn aangewezen tot leden van het Da- gelijksch Bestuur de heeren H. O. J. Gunning te lerseke. W Richter Ultdenbogaardt. 's-Gra- venhage; ir. F. Thlel, IJmuiden en J. Ultzinger IJmuiden. Op de terreinen van de beurd. Twee werklieden waren voir. dat ongeveer 8 meter waterdicht te maken. Door de ontwikkeling van deze belde werklieden L-~- OnmiddeUyk werd hulp 8e'^^ beide bewustelooze mannen be„— dig uit het reservoir in ds- geE^iCht'van hen, Hendriks genaamd. S^d3goSe^.Tv^Bnruggen bleek echter re^s te lyn overleden. ZUn «toffeiyk ovarsch* L naar het Binnen Gasthuis vervoerd, terwyi n'l^Utl^en SeUarWdBs^ctle stelten mar de oorzaak van dit ongeval een onderzoek in. Het werk mag niet worden voortgezet. dsg congresseerde de Nationale Bond Landbouw en Maatachappy in het ver gader! ngsgebouw op het terrein der Amato te A—terdSin Ds aanwezigen werden namen» de De stand van het juUleumconcours van den Ned. Kegelbond was Maandagavond als volgt: PersooulUk kampioenschap: 1. C. B G. Nie man, Dtemen. 153; 2. J. Kroeger, den Haag ISO; 3. H. C. den Drijver, den Haag, 148 9.9 4. L. H. Intres, den Haag, 148 63; 5. B. H. Grunlng, Amsterdam, 142. Jubileumwedstryd1. 8. Menheere, Tilburg. 76; 2. D. Bremer, Haarlem, 76; 3. D. Leekoma. den Haag. 75; 4. Kwant, Delft, 74; 5. Roemer. Doesburg, 73. Corpswedstryd klasse A: 1. „Kip” Amster dam, 336; 2. „Intiem”. Amsterdam. 320 3. Jler- innerlng”, Tilburg, 315; 4. „t Hindert niet”, den Haag, 307 5. „Door dik en dun”. Utrecht, 304. Corpawedstryd klasse B: 1. .Acht om de lan ge”. Dieren, 303 2. „t Hindert niet", den Haag, 300 3. „Herinnering” Tilburg. 293 4. NWTL. Amsterdam. 290 5. „Altyd kans". Utrecht, 389. Clubkamploenachap: 1. Kip Amsterdam 619; 2. Herinnering. Tilburg, 616; 3. 1 Hindert niet, den Haag. 612; 4. 8 V.M., Maastricht, 506 5. Hard gaat 1e, Zaltbommel, 590. Oorpswedstryd dames: 1. Rust Roest. Delft, 276 3. H.H.R., den Helder. 274 3. DJA„ Zwolle, 271; 4. D D K.. Utrecht, 232. Vaste baan heeren, baan 6: 1. Van Voorn, Utrecht. 45; 2. Donders, Tilburg, 43.404039; 8. Van Rooy, Helmond. 42.40.40 4. L. Biggen, Heerlen, 42.40 5. H. Helman, Heerlen. 43 39. Vaste baan heeren. bean 6: 1. Mol Mies Sr, Breda. 45 44 3. Beukerlng, den Haag, 43 40.38; 3. dr. Lubberman, ter Apel, 43.4039; 4. Th. Smit, Amsterdam, 43; 5. S. Menheere, Tilburg, 41. Vaste baan heeren, baan 7: 1. de Jager, Amersfoort, 45 44 44 2. 8 Menheere, Tilburg, 45 44 3. De Haas, Utrecht. 44.44; 4. Kroeger, den Haag. 44 42.42. Vaste baan dames: 1. mevr. Prima, Rotter dam, 44; 3. mevr. Kuiper, Zwolle, 43; 3. mevr, van Dinter, Breda, 43. Vaste baan dames, baan 4: 1. mevr. Prima, Rotterdam. 43; 2. mevr. Wynen. Helmond. 42: 8. mevr. Timmer, Utrecht, 40 De Wet van 14 Mei 1934. welke het verrich ten van arbeid door vreemdelingen regelt, ver leent aan de Kroon de bevoegdheid te bepalen, dat werkgevers, by Kon. Besluit aan te wyzen, arbeid, niet door vreemdelingen mogen doen verrichten, zonder toestemming van at wege den Minister van Sociale Zaken. By Kon. Besluit van 17 Sept. 1934 is thans bepaald, dat werkgevers zonder schrifteiyke vergunning van den directeur van den Ryks- dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling geen arbeid mogen doen ver richten door vreemdelingen;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16