Rusland in den Volkenbond De Troonrede opgenomen ONS BLAD Het nieuws van heden Nederland stemde tegen De intern. Massa-arrestatie DE BAROMETER wapen- handel r VEREETMl<iD£ KATHOLIEKE PERS In de heden gehouden vergadering van de Staten- Motta als aanklager r 400 Marxisten in Ooetertryk De commissie byeen Light in Kopenhagen De onlusten te Belfast I A DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De kinderverlamming in Denemarken V:' j Desteenlegging voor de Abdij te Eg mond. Een overzicht van de plechtigheid JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Zv, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Fabrikanten trachten bevriende volken wantrouwend tegen over elkaar te maken Jodinnetjes terug naar Polen z ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934 Ook Zwitserland en Portugal ver zetten zich tegen het besluit Generaal heeft H.M. de Koningin de volgende Troonrede uitgesproken: ^3- '■■^1 '•'S' I ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 28 2 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD F r. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I t Leden der Staten-Generaal, van I o o o vree. ver- i limit Vervolgens werd het woord gevoerd door den Zwitserschen bondsraad Motta. GENèVE, 17 Sept. De Volkenbondsvergadering heeft Maandagochtend, na kennisneming van een rapport van den voorzitter over de onder- bandelingen met Sovjet-Rusland, besloten de kwestie der toelating van Sovjet-Rusland te verwijzen naar de zesde (politieke) commissie. GENEVE. 17 Sept. (V. D.) De zitting der As semble, waarin de toelating van Rusland ter sprake aal komen, ts vastgesteld op Dinsdag middag te half vier. De Volkenbondsvergadering ging voorts over tot de jaariyksche verkiezingen voor den Vol kenbondsraad. De herklesbaarheld van China werd verworpen, aangezien slechts-31 van de 32 stemmen voor herkiezing werden uitgebracht. Spanje daarentegen werd met groote meerder heid (44 stemmen) herkiesbaar verklaard. By de stemming werden Chili. Spanje en Tur kije in den Volkenbondsraad gekozen. Van de 52 geldige stemmen kregen Spanje en Chili elk 51 stemmen, Turkije 48 stemmen. Daar de voorzitters van den Volkenbondsraaa elkaar volgens het alphabet opvolgen, zal de Raadszitting van Januari 1935 door den Turk- schen gedelegeerde en de zitting van Met d.a.v waarschijnlijk door den gedelegeerde van de Unie der Sovjet-republieken worden voorgeze ten. JERUZALEM. 17 Sept. (Reuter.) Volgens het Joodsche Telegraafagentschap zijn gisteren 32 Joodsche meisjes, afkomstig uit Polen, die in Juli JJ. op onwettige wijze Palestina binnen wa ren gekomen en deswege in de gevangenis te Bethlehem waren opgesloten, met een Orlekscn stoomschip naar Polen teruggezonden. Een Jood, die met zijn twee kinderen uit Sovjet-Rusland was uitgeweken, werd, daar hij eveneens op onwettige wijze was binnengeko men. beboet. Aangezien hjj niet naar Rusland terug kon keeren. adviseerde de rechter hem In Palestina te laten blijven. KOPENHAGEN, 17 Sept. (Reuter.) De Ame- rlkaansche vlieger Light, die een vlucht om de wereld maakt, is komende van Amsterdam, hier gistermiddag om half vijf geland. Woens dag vertrekt hij van hier naar Stockholm. KOPENHAGEN, 17 Sept. (Reuter.) In ver band met de vele gevallen van kinderverlam ming, die in Denemarken nog steeds in aantal toenemen, zyn over het geheele land vele scho len gesloten, terwijl soldaten In barakken zjjn ondergebracht. In de stad Middelfart moeten alle kinderen worden Ingeënt met entstof uit het bloed hun ner ouders. I B F F L Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uwp werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Z. Zxc. Minister De Graeff, die namens Nederland met neen stemde op het voorstel, om Rusland in den Volkenbond op te nemen. Men heeft getracht om de bezwaren af te doen met de opmerking, dat de communistische partij niets uitstaande heeft met den bolsjewis- tlschen staat. Dit is echter, ten minste wat de inemationale zijde der kwestie betreft, wei zoo Zwitserland stat er op, dat minstens een mi nimum aan moraal bjj Rusland opkomt, wil er een werkelijke band met dit land bestaan. Een dergelijke opvatting is in het belang van den bond self SOVJET-RUSLAND IN DEN VOLKENBOND. MET 38 TEGEN 3 STEMMEN EN 7 ONTHOU DINGEN 18 TE GENEVE BET BESLUIT GEVALLEN. WEENEN, 17 Sept. (V. D.) Uit Lins wordt gemeld, dat in verband met een waargenomen oplevende activiteit in Opper-Oostenryk vier honderd soctaal-democraten en communisten zijn gearresteerd en aan de justitie overgele- verd. Meer dan de helft der gearresteerden zou reeds in spoedprocessen veroordeeld zijn. en verkeer zoeken tastend den weg in de wan- vaak meest onverwachte verschuivingen op In deze tjjden zoo als Spreker was er van overtuigd, dat de Sovjet unie na zijn intrede te Genève met nog meer kracht een propaganda zou voeren, waarvan het doel was, de grondslagen der staten te vernieti gen. Verder wees Da Matta op het feit, dat Sovjet-Rusland door een reeks staten tot dusver niet was erkend. GENèVE. 17 Sept. (D.N.B.) Maandagmiddag om half vijf kwam de zesde commissie van den Volkenbond bijeen, om de candldatuur te onder zoeken van Sovjet-Rusland voor toetreding tot den Volkenbond. Als sprekers hadden zich laten inschrijven Benesj (Tsjecho-Slowaklje). Motte (Zwitserland), alsmede de vertegenwoordigers van Nederland. Portugal en Argentinië Toen voorzitter De Madariaga de zitting opende, bleek de zaal dicht bezet, wèl een be wijs voor de groote belangstelling, welke de te bespreken kwestie allerwegen heeft gewekt. Als eerste spreker trad op de Portugeesche minister De Matte, die duidelijk de motieven aangaf, waarom Portugal afwijzend staat te genover de opneming van Sovjet-Rusland in het Geneefsche instituut. Da Matta verklaarde, dat de toetreding van Sovjet-Rusland afbreuk zou doen aan de gedachte van den Volkenbond. Overigens stond het werkelijke doel van Rus land nog te bezien. Het onderzoek naar den intern. wapenhandeL Bouwt Doltochtend een militaire tachtvteot? De textielstaking in de V. S. In Noord, en Zuid Carolina U gisteren het werk hervat. Autobus tegen een boom gereden. Eén doode, tien gewonden. Nog meer firma’s treden uit da Leder-Ceatrsla. Koninklijk besluit betreffende bet verrichten van arbeid door vreemdelingen in bepaalde beroepen. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden benoemd tot burgemeester van Groningen. Bedrjjfsraad voor het boekdrukkers- en raster- dlepd ruk bedrijf. Ernstig verkeersongeluk bjj Boeket; één lies és, De stichting Nederlandse!» Visscherfjcentrale aangewesen als crisis-organisatie. RUksmiddelen in Augustas f L3 mlllioen beneden de raming. Onder deze snel wisselende omstandigheden moet in het Regeerings- beleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. 1 Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineen storting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zjjn in bewerking. Met groote bezorgdheid voor de toeko mst der menschheid moet wor den vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zjj is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bjj de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betr ekking tot de nationale dediging. In de Senaats-commissle tot onderzoek naar den wapenfabiicatle- en handel werd verklaard, dat Duitschland een militaire luchtvloot bouwt; de onderdeden van de vliegtuigen worden uit Engeland en de Vereenlgde Staten Ingevoerd. Voorts werden verklaringen afgelegd over het verschepen van wapens uit Italië naar Oosten rijk en de distributie van oorlogskassen. Verder werden rapporten Ingediend over de herbewapening van Hongarije, niettegenstaan de de protesten van de Kleine Entente, welke door de houding van de Britsche, Fransche en Italiaanse!» gedelegeerden te Genève worden doodgezwegen. Naar aanleiding van de beschuldigingen, die tegen Argentynsche ambtenaren zijn geuit by het onderzoek naar den wapenhandel in de Vereenlgde Staten, heeft het Argentynsche mi nisterie van marine medegedeeld, dat het na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie is ge komen, dat de handelwyze van de beschuldig de personen, vice-admiraal Gallndez en kapi tein Marcos Azar correct is geweest. Het ministerie van oorlog verklaart, dat het huls Dupont de Nemours in Argentinië nooit een contract heeft verkregen voor den bouw van een munitiefabriek. De particuliere wapenfabrikanten trach ten bevriende volken wantrouwend tegen elkaar te maken en de ontwapenings-be- sprekingen te doen mislukken. Leger en marine ondersteunen den ver koop van wapens en ander oorlogs-mate- riaal aan vreemde mogendheden. De Amerikaanse!» fabrikanten werken nauw samen met <K Europeesche coUega’s; geweldige sommen worden besteed aan om- kooperyen. De winsten, welke gemaakt worden, zfjn ■eer groot. Zwitserland heeft tot afwyzlng van het voor stel, om Sovjet-Rusland toe te laten tot den Volkenbond, moeten besluiten alleen reeds om dat een toestemming van Zwitserland tegeiy- kertyd een hervatting der betrekkingen sou be- teekenen. Het Russische communisme, aldus stelde Mot te vest, beteekent op het gebied van den gods dienst, de zedenleer, de volkshuishouding, de staatsinrichting en de beschaving de alge- heele vernietiging van alle Ideeën, waarop stre ven en leven berusten. De meeste staten waren door de golf van communistische propaganda bezocht. Alle beschouwen het echter als een smaadvolle misdaad, wanneer de bewoners van hun land dergelijke Ideeën in daden trachten om te zetten. BELFAST. 17 Sept. (Reuter). By de on lusten te Belfast «yn 12 personen gewond. Verder zyn een groot aantal vensters ver nield. terwyi enkele winkels werden geplunderd. Ten einde op alles voorbereid te zyn patrouil leerden in den nacht pantserwagens. de Sovjet-regeering zouden verlangen. De rede werd door vele gedelegeerden en door de tribunes met sterken byval opgenomen. Na Motta voerden achtereenvolgens het woord de Belgische minister Jasper, de Nederland se ha minister De Graeff en de Argentynsche gedelegeerde Cantllo. Deee spreken zetten eveneens hun bedenkingen en bezwaren tegen de opneming van Sovjet-Rusland uiteen zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Myn Huis, Mjj wederom in Uw midden bevindend, is het Mjj eene behoefte allereerst uiting te geven aan Myn warmen dank voor de treffende be wijzen van genegenheid en verknochtheid, die Ik gedu rende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb mogen ontvangen. Voor Nederlandsch Indië zal bjj voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bjj de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelyk, geleidelijk worden bevorderd. Het is ver heugend, dat in het afgesloten zittingsjaar verschillende maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aan raking brachten met Nederlandech Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curasao, waar de financieele en economische toestand de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zjjn. De christelijke kerk van de geheele wereld is ten diepete geschokt door de ellende ba rer geloofsgenooten in Rusland. Het com munisme roeit het gezinsleven uit en onder - mynt de samenleving zelf. Maatregelen worden er genomen, welke vormen aanne men, die niet meer te onderscheiden zyn van dwangarbeid. Rusland is geteisterd door hongersnood, welke zyn oorzaken waarschyniyk vindt in een volkomen ver keerde economische en sociale politiek. Zwitserland is van meening, dat Rusland zyn wereldbeschouwing in de geheele wereld tot gelding tracht te brengen en niet zal ophouden te pogen, de wereldrevolutie te organlseeren. Eden zette in korte woorden het standpunt der Engelse!» regeering uiteen. Engeland is van meening. dat een land met een zoo groote bevolking niet bulten den Volkenbond kan biy- ven. Aloisl verklaarde, dat Italië het standpunt van Engeland en Frankrijk deelt. Vervolgens werden instemmende verklaringen afgelegd door Beek (Polen), Benesj (Tsjecho-Slowakye). Roechdl Bey (Turkye) en Madrtaga (Spanje) Ook Bennett (Canada) verklaarde te zullen voorstemmen ondanks de communistische pro paganda. Daarna stelde Madariaga een motie voor waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de zesde commissie, na kennis te hebben genomen van de aan Rusland gedane ultnoodlging door 34 staten en van het Russische antwoord, vol gens hetwelk Rusland zich bereid verklaart zich te onderwerpen aan alle verplichtingen, die zyn toelating tot den bond meebrengen, aan de Assemblée voorstelt, Rusland in den Vol kenbond op te nemen. Deze motie werd, zooals gemeld, aangenomen met 38 tegen 3 stemmen en 7 onthoudingen. By de stemming waren niet aanwezig Fin land, Panama, Paraguay en Siam. WASHINGTON, 17 Sept. (Reuter) Niette genstaande de pogingen van Huil om de be sprekingen van de senaats-commlssie tot on derzoek naar de wapenfabricatle en -handel tot de zuiver Amerikaanse!» kwesties te beperken, geven de bladen toch groote verslagen over de internationale Intrigues, welke by het onder soek aan het licht zUn gekomen. De voorzitter van de commissie, senator Nye heeft de huidige resultaten als volgt aamen- gevat: BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TëWoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Meer nog dan een jaar geleden ondervinden ook wjj de gevolgen ven de geeste lijke en economische ontred dering. waaronder de ge heele wereld heeft te lijden. vyf Europeesche staten hebben Sovjet-Rus land niet erkend. 22 andere wel en hun be langrijkheid in de Westerse!» beschaving Is van dien aard, dat men misschien zou kunnen zeggen, dat geheel Europa op het oogenblik vóór Rusland stemt. Barthou verklaarde tenslotte, dat Frankryk. Engeland en Italië tezamen met Polen voor de wereld de verantwoordelykheid voor de toelating van Rusland op zich nemen. De toestand van het bedrijfsleven-zoo hier te lande als in Neder landsch Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan den druk der tjjden; vele er van zjjn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen, waarmee wjj economisch bet nauwst ver bonden zjjn, doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwachten is. Voortbrenging, handel orde van de talrijke en economisch gebied. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruit zichten dienaangaande eer slechter dan beter zjjn, zal met hand having zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aan dacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op ver laging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, bljjft de aan dacht der Regeering onophoudelijk gevestigd. Vervolgens nam Barthou (Frankryk) het woord. Deze wees er op. dat Rusland heeft toe gezegd bij zyn toetreden tot den Volkenbond alle verplichtingen van het Volkenbondspact te zullen onderhouden. Het was de eerste ma«l dat Sovjet-Rusland een dergeiyke taal sprak Het feit, dat Rusland op de vraag om garanties niet in vage termen had geantwoord, achtte Barthou mede er een bewijs voor, dat het Sov- jet-reglem sedert Lenin wijzigingen had onder gaan. Barthou vroeg den aanwezigen of zy ’n volk van 160 mlllioen menschen den eener af- wyzlng willen aandoen en aldus verbitteren. Het verzet van sommige gedelegeerden al dus Barthou is gebaseerd op een levensbe schouwing. Het ging er echter niet om. een apotheose In elkaar te zetten; hier was slechte sprake van politieke noodzaak. „Verwerpt gy Rusland aldus Barthou dan zyt ge ver antwoordelijk voor ernstige gebeurtenissen waarvoor ik myn oogen sluit; in het belang van den Volkenbond en van den vrede in Eu ropa en de wereld, verzoek ik u na te denken. Motta sprak van de openbare meening. die oor deelt. Ook de toekomst echter zal oordeelen." De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan verschillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geeste lijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakeljjk. dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht bljjve schenken aan handhaving van de zedeljjke volkskracht en aan versterking van de eendracht des Volks, opdat het vastberaden stand houde temidden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der Overheid ondergraven, zjjn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Intusachen rekenen wy er op, dat alle andere staten ons zullen helpen oen te verhinderen, dat Genève een haard wordt van vernielende pro paganda. wy zullen op onze hoede zyn. Motta hoopte, dat de gedelegeerden uit naam der menscheiykheid een zekere opheldering van u I l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1