In den Sovjet-heilstaat ZIJ EN UETAPMBANDUOPLOCE een I I I I Het zou de titel van ’n romantische geschiedenis kunnen zijn Drie prijzen ter waarde van f 100.-, f 30.- en f 20.- A. UIT WELKE PROVINCIE KOMT DE 75.000e OMROEPER? B..VOOR WELKE ONDERRUBRIEK IS ZIJ BESTEMD? De lijfeigenschap der Kolchose I i DE 75000*TE OMROEPER VAR DE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 1 DINSDAG 18 SEPTEMBER* 1934 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Illlllllllllllllllllllllllllllll Stalin decreteert 75000ste klant heeft iets heel van een en van Düsseldorp in herfsttooi voor TE BEANTWOORDEN ZIJN TWEE VRAGEN: provincM: Gevraagde betrekkingen Groningen IN DRAAIKOLK GERAAKT Aangeboden betrekkingen Te koop gevraagd Drente Te koop aangeboden Overijsei NIEUWE HAARL COURANT Rij-, vaar- an voertuigen Gelderland 9 (Hot hokje vóór Uw blad zwart maken) Radio s Muziekinstrumenten Te huur gevraagd Zeeland Gramofoon, merk Te huur aangeboden Auto, merk Vraag on aanbod pensions Limburg Lessen gevraagd en aangeboden Zal komen uit hot Fiets, merk Reizen on bedevaarten Buitenland Dankbetuigingen Diversen BEROEP i TELEFOONNUMMER t HANDTEEKENING IN DEN SOVJET-HEILSTAAT M assa-graven voor 'de verhongerden IN DEN SOVJET-HEILSTAAT Een der eerste slachtoffers van den hongersnood Amsterdammer in den Rijn verdronken Een najaarsfeest aan den Bened en-Ryn VOORLETTERS NAAM (in bloklotters sv.p.); VOLLEDIG ADRES Gn bloklotters s.vp.J» uit Lameris' étui en voorzien I I I Do in aanmerking komende hokjes zwart maken; merken zoo mogelijk mvullon Zijn (haar) gezin bestaat uit (zkhzeH moogorokend) volwassenen, kinderen. zal koman uit da (Één van bovenstaande 15 hokjes zwart maken) Uurwerkhandel te Amsterdam, éénjaars-ga (Één van bovenstaande 12 hokjes zwart maken) Eén ding staat vast: zijn prettigs te wachten. De aanbieding namelijk gouden armbandhorloge En wie weet voor welke verrassing onze brave Omroeper nog zorgt. Die heeft méér pijlen op z'n boog dan ge wellicht denkt en weetoveral raad op. in fraai rantiebe^ijs. Wie zal de gelukkige zijn, die ons dezer dagen de 75000ste kleine annoncé ter plaatsing doet toekomen? Een dame of een heer? Onze „Omroeper" heeft op alles gerekend en laat den winnaar (de winnares) de keus uil een dames- en een heerenhorloge. Zoo kan zelfs een „hij" het „zij’-rnodéf kiezen. Voor „Haar' l Meubelen, huisraad enz. zijn bovendien beschikbaar voor onze „Omroeper"-prij$vraag. Terwille van onze abonné's, die nog geen gelegenheid hadden ons hun invulbiljet te doen toekomen, drukken wij dit hieronder de laatste maal af. De termijn voor inzending aan ons kantoor of aan één onzer bij kantoren (in gesloten enveloppe, gemerkt Omroeper-prijsvraag) sluit onherroepelijk Donderdag 20 September a?s. Wacht dus niet langer en verzeker U alsnog van deelnameI nu ff ■2* k Tlllllllllllllllllfltllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllll Ir. OTTO ALEXANDER. de „ia HIERLANGS AFKNIPPEN DE TIJD Friesland HET CENTRUM DE NIEUWE DAG NOORD-HOLL DAGBLAD DAGBLAD VAN ARNHEM Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Radiotoestel, merk Noord-Brabani Motorrijwiel, merk O Door Inzending van dit biljet verklaart ondergeteekends bekend te s0n met de voorwaarden van deze prijsvraag als gupubllozzia in de sm dagbladen van de Vereenlgde Katholieke Pen, welker directie in gevallen van twijfel betreffende den uitdag beattaeen aal. f nengehaald ergste te vi Maandagavond omstreeks uur was de 32- jarige M. P.. tuinman bij den gemeentelijken dienst te Amsterdam en aldaar woonachtig, die met zijn vrouw en een vriend tjjdeUJk te Ren- kum logeerde, In den Rijn. tegenover de Noord- berg aldaar aan het zwemmen Plotseling kwam M. P. in een draaikolk terecht en werd door den stroom meegesleurd. Hjj kwam niet meer boven. Zijn vrouw, die haar man trachtte te redden, kwam ook in levensgevaar te verkeeren. doch kon op het nippertje door een schipper worden gered. M. laat een vrouw en twee kinderen achter. Naar zijn lijk is tot nu toe vruchteloos gedregd. I I I zal bestemd zijn Zoo kwam het dat de boer geleidelijk al le belangstelling vehoor voor,den verkoop zijner producten, dat hij de productie meer en meer beperkte en dat hij ten laatste niet meer verbouwde dan hij voor eigen ge- Er bleef dus geen andere keuze over dan door den zuren appel heen te bijten en toe te tre den tot de gehate Kolchose. Maar heimelijk werd In de donkerte van den nacht al bet vee van groot tot klein geslacht, opgegeten en verborgen. Neen, het vee kregen ze er niet bij! Natuurlijk kwam er een wet waarbij degenen die hun vee slachtten alvorens tot de Kolchose over te gaan, met de verschrikkelijkste straf fen werden bedreigd. Maar die wet kwam te laat. In de meest vruchtbare gedeelten van het land was het ongeluk reeds geschied. In hun eigen statistieken bekennen de bolsjewieken, dst er nog maar vijftien miljoen stuks rundvee zijn tegen vijf -en-zeventig miljoen voor den oor log! In Rusland kan men een hal ven dag in den trein zitten, tegenwoordig, zonder dat men ook maar Mn koe of Mn varken ziet. voudlge boeren weefstoel zette zich kra kend in beweging. De petroleumlamp waar voor men geen glazen meer krijgen kon, werd weer vervangen door den snotneus; de boer sneed weer zijn borden en kommen uit hout; waar de ruiten braken, plakte hij ge olied papier In de vensters. En zooals vroe ger slopen weer *s nachts de smokkelaars door de dorpen om zout, het eenige dat de boer niet missen en ook niet zelf maken kon, om te ruilen tegen graan. dat ook hij zijn deel zou krijgen van het groot grondbezit. Het ging hem boven zijn begrip dat een bende vagebonden welke zich partjjcel noemde, hem een .Joon" uitbetaalde, hem re geerde en hem trapte. bruik beslist noodlg had. Geleidelijk deed hU afstand van alles wat slechts In de stad te krijgen was en keerde terug naar het leven sljner vaderen. In plaats van laarzen begon hij weer uit Hndenbast gevlochten schoenen te dragen; het oude spinrok werd veer te voorschijn gebaald en ook een een- Ondergeteekende is in hel bezit vam En soo was er dan eindelijk de Kol chose welke het vijfjarenplan redden moest en waarvan de regeering bergen broods verwachtte. Maar In het voorjaar van 1932 Het is boeiend als een sensatie-ro- man en klinkt ook bijna even on waarschijnlijkHet waren de Russische boeren die zich door het grofste bedrog misleiden lieten en hun bolsjewistischen beul met open armen ontvingen. Het waren de boe ren op wier schouders de lasten van het Vijfjarenplan werden afgbwen- teld. Het waren de boeren wien men hun huis, hun land, fa, hun werk kracht ontnam, om ze terug te stoo- ten in de lijfeigenschap der Kolchose. De Russische boer is vervallen tot de armoede en de ellende van een donkeren tijd welke voorgoed achter hem scheen te liggen. Vit wanhoop heeft hU zijn vee gedood, zijn dorp in brand gestoken; zijn akkers liggen verlaten omdat het geen zin heeft ze te bewerken; zijn paarden verhonge ren en zijn gereedschap is onbruik baar geworden door verwaar loosing. In nevenstaand artikel geeft ome medewerker ir. Otto Alexander, die heel de lijdensgeschiedenis van den Russischen boer meeleefde, een ma gistraal overzicht van de bolsjewis- tische landbouwpolitiek en de reactie daarop ten plattelande. De verbittering onder de boeren kende geen grenzen. Maar wat gaf het? De vuist op te heffen tegen de gewapende macht was een dwaasheid. Wie weigerde mee te doen aan de Kolchose, werd bij nacht en ontij het huis zij ner vaderen uitgehaald en mocht zien hoe hy zich met zijn gezin verder door het leven sloeg. De brandstichtingen werden talrijker. Heele dorpen en wouden gingen in vlammen op. En soo kwam de regeering er toe de al te hard nekkiger! naar Siberië of naar de moerassige rijstvelden van Midden-Azië te verbannen. In de Jaren 1932 en 1933 kwam het voor dat de treinen die de ongelukkige ballingen weg voer den, het spoorwegnet bijna verstopten. Men mag gerust aannemen dat er vjjf tot zeven millloen menschen op die manier werden los gescheurd van den grond waarop ze alleen maar leven konden. De Oekralna leverde wel de meeste ballingen. I Deze ontwikkeling van den landbouw vond natuurlijk een weinig geestdriftig onthaal bij Stalin en dreigde heel het Vijfjarenplan te la ten mislukken. Weliswaar leverde het groot grondbezit dat. ondanks alle aan den boeren gedane beloften, thans eigendom is van den staat („Sovchos”), zijn voortbrengselen trouw aan de regeering uit, doch deze waren nauwe lijks toereikend om het leger, de O.POe. de leden der partij en de regeering te voeden. Het heir van arbeiders in de geschutgieterijen, In de tank-, tractor-, auto-, vliegtuig-, geweer- en ammunitie-fabrieken en verder alle werkers In de kleinere bedrijven welke in dienst zijn ge steld van de bewapening, moesten hun riemen dagelijks strakker aanhalen, daar het op de broodkaarten verstrekte rantsoen levensmidde len almaar slonk. Om uit dezen moeilijken toestand te komen, ging men over tot de stichting der .Kolchose”. De opzet dezer instelling Is het, heel een dorp met al zijn bezit en zijn gansche voortbren- gingsvermogen tot gemeenschappelijk eigendom te maken waarover een zelfstandig gevormde commissie het beheer voert. De werkelijkheid kwam echter al spoedig daarop neer dat niet de boerencommissie, maar de partjjcel van het dorp den baas speelt over de Kolchose. Geheel afgezien nu van het feit, dat de Russische boer weinig hebben moet van nieuwigheden en voor al van dergelijke radicaal-communistische nieu wigheden, is het een der grootste misstanden dat juist in de dorpen de partljcellen bij voor keur bestaan uit allerlei ongure elementen, leegloopers en drinkebroers. En 1 spreekt dus wel vanzelf dat de Kolchose de harten met stal. De boer kon het niet vatten, dat hij voortaan niet meer zijn eigen grond bewerkte, maar dien der gemeenschap; hij kon er niet bjj dat voortaan zijn oogst niet meer zjjn oogst was. Zaterdag JJ. heeft Düsseldorp, de kunste naarsstad aan den Rijn, zjjn herfstseieoen ge opend. Op Mn en denzelfden dag hebben alle Modesalons hun artistiek uitgevoerde etalages met de nieuwe hefstmode „onthuld”. Ook de zaken die van bijzondere onderdeelen van het uitgebreide gebied der mode hun specialiteit gemaakt hebben bontwerk, schoenen, leder waren en hoeden, en vele andere mooie dingen die in herfst en winter het leven aangenaam maken doen hun uiterste best om het nieuwe seizoen goed in te zetten. Ook dit najaar is het Düsseldorpsche seizoen weer een evenement van de eerste grootte. Het is een revue van de herfstmode 1934, bekoorlijk door het aantrekkelijk milieu waarin zij wordt vooral nadat hem in 1917 toch beloofd werd, opgevoerd. -- - -- Veertien dagen lang sullen deze schitterende uitstallingen oogen en harten begeesteren, veer tien dagen lang Is het tijd, uit dezen ongeloof lijk rijken overvloed de aantrekkelijkste creaties uit te zoeken. Dan zal een groote feestelijkheid nog eenmaal alle schoonheid en elegantie van de verloopen weken in eenige uren samenvat ten. Op den vooravond van den herfstmaand October, Zaterdag den 29en September te 8 uur n m. begint dit feest der mode in de „StAdtische Tonhalle", die door kunstenaarshand Intusschen in een levend modejournaal is omgetdoverd. Geestige conferenciers zullen op dit feest de herfstmode 1934 toonen zooals Düsseldorp ze hielp creëeren. Onder deskundige voorlichting en smakelijke regie zal ieder op dien avond de mede als uitdrukking van levensopvatting en cultuur aanvoelen. De demonstratie der nieuwe seizoendansen zal de elegantie der moderne kleeding nog In het bijzonder doen uitkomen. Eén verrassing heeft Düsseldorp den deelne mers van het feest nog voorbehouden: de be roemde Düsseldorpsche „Patenweln". de voor treffelijke Weltlnger. zal op dezen avond voor het eerst in dit jaar worden geschonken. Niets zal er dus ontbreken om aan alle gasten de herinnering te verschaffen aan den heerlijken inzet van het herfstseizoen 1934 in Düsseldorp bleken de eerste resultaten der» Kolchose reeds een jammerlijke mislukking aan te kondigen. Luiheid, verwaarlooalng en on wil hadden bewerkt dat het grootste deel der paarden in den winter bezweken was, terwijl de rest wegens gebrek aan voedsel en ondervoeding niet kon werken. Van de tractors welke de regeering naar de dorpen gezonden had. waren er bijna 70 pCt. on bruikbaar geworden. Voorts toonden de boe ren nog minder werklust dan voor de in stelling der Kolchose. De oogst van 1933 was de kleinste welken men ooit had bin- voor de toekomst stond het m. En toen nam Stalin een besluit zooals er tot heden geen vreeseljj- ker ooit genomen werd. Zij, die het Russische volk willen beoordeelen, zien te dikwijls over het hoofd dat er nog pas vjjf-en-ze- ventig jaren verloopen zijn sinds Alexander II de lijfeigenschap af schafte van de Russische boeren die 85 pet. der bevolking uitmaken en van wier ongeletterdheid men in Europa zich nauwelijks een begrip vormen kan. De adellijke groot grondbezitters waren de geestelijke leiders dezer ontzaglijke massa. De kleine rest. ambtenaren, nering doenden en kleine ondernemers, wooden bij voorkeur in de steden die nergens zoo geheel afgesloten zijn van het platteland als in Rus land. Zjj speelden dan ook geen rol van eenige beteekenis in het geestelijk leven der breede massa; in tegen deel hield *n zekere kastegeest hen yèr verwijderd van eiken intiemeren omgang met den verachten „moes- jik" (boer). Zoo stonden de zaken toen Kerensky In 1917 aan de regeering kwam en poogde, het volk naar Europeesch voorbeeld zijn eigen regeering te laten kiezen. Alles wst in Rusland over eenlg verstand beschikte, stond als officier aan het front en op die manier werden de boeren een gewillige prooi voor de bolsjewistische drijvers die onbeschaamd een leder alles beloofden wat hij zich maar wenschen kon: oogenblikkelljke beëindiging van den in Rusland meer dan wnar ook verafschuwden oorlog; verdeeling onder de boeren van het grootgrondbezit, alsmede der eigendommen van staat en kerk; goedkoope le vensmiddelen voor de arbeiders; lage pacht voor de boeren; hooge loonen; afschaffing van de doodstraf welke in geen enkele omstandigheid (sic!) meer sou mogen worden voltrokken; ensoovoorts. Heel het volk juichte van geest drift over een dergelijk programma. De bolsje wieken behaalden een klinkende overwinning bij de verkiezingen en konden later heel macht in handen nemen. voor de rubriek Een voorbeeld moge dit verduidelijken: Reeds in 1930 kostte een paar gewone laarzen 100 tot 120 roebel. Daarentegen bleef de prijs van bet graan vastgesteld op 75 kopeken per poed <13 kilo). Een boer moest dus een voer graan naar de markt brengen om een paar laarzen te kunnen koopen. Met de prijzen van alle andere gebruiksarti kelen waar de boeren niet buiten kunnen, was het precies soo gesteld. In den sluikhandel werd voor het graan weliswaar tien en selfs twintig malen de vastgestelde prijs betaald, maar smokkelen was en is zeer gevaarlijk; daar stonden en staan straffen op van jaren en Ja ren lange verbanning naar Siberië waarmee de Sovjet-regeering zeer kwistig omspringt. Drie jaren lang woedde de met Mongoolsche wreedheid gevoerde burgeroorlog. Daarna volg de, terwijl Lenin naar een gematigde sociaal- democratle zwenkte en handel en industrie ten deele aan het particulier initiatief overliet, een periode van oeconomische opleving. In dit tijdperk dat ongeveer van 1933 tot 1937 duur de. bloeide ook de landbouw weer op welke zwaar te lijden had gehad, eerst onder den Wereldoorlog, later onder de eindelooze invor deringen van den burgeroorlog, en ten slotte onder de droogte. In 1923 werd de oude roebel welke door de inflatie tot in het bodemlooze verzonken was. vervangen door den volwaardigen „Tsjerwo- nets”. Doch lang zou de stabiliteit van de nieuwe Russische munt niet duren. Stalin volg de Lenin op. smeet het geld met handen vol weg om de agitatie voor de wereldrevolutie te bekostigen en het einde was dat de schatkist leeg raakte. De agitatie had intusschen geen enkel merkbaar succes en was in tegendeel de oorzaak van een aantal politieke ontgoochelin gen en vernederingen welke Rusland zwijgend dulden moest, wijl het de macht miste om op te treden zooals het wilde. Om over deze moeilijkheden heen te komen, proclameerde Stalin het Vijfjarenplan, de meest grooteche oorlogsvoorbereiding aller tij den. welke onder het mom van een zoo on- zchuldigen naam werd doorgevoerd Eerst werden de meeste bestaande fabrieken ingericht voor de oorlogsindustrie en daarna begon men met de oprichting eener kolossale zware industrie welke niet anders is dan een oorlogsindustrie in den engsten zin van het woord. Een dergelljke industrie echter levert niets op dat onmlddellljk te verzilveren is, doch eischt in tegendeel steeds meer nieuw kapitaal. Zoo kon het Russische geld snel in waarde ver minderen. Zoo kon de Russische boer al spoe dig geen kleeren en geen landbouwgereedschap pen meer koopen. Zoo kon hij ook niet anders dan zijn prijzen verhoogen. En zoo kon het geld ook steeds meer van zijn waarde verlie zen. Om het Vijfjarenplan te kunnen verwezen lijken moest de regeering In 1928 weer de brood kaarten Invoeren welke sinds den oorlog in vergetelheid waren geraakt, en den handel in veldvruchten tot monopolie verklaren van den staat. Men hoopte soo den boer te dwingen zijn producten af te staan voor een vasten prijs welke in geen enkele verhouding stond tot de omstandigheden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9