van mijn toiletzeep. EEN MODERNE KRUISVAART V olkenbondszetel verplaatst? Zuivel- en melk' producten De berooving auto’s 1A verwacht vao 8 1 dat ze doet wat zy belooft! over Nieuwe revolutie op Cuba? Iedereen is enthousiast Palmolive zeep! L DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 Daarom verkies ik PalmoliveI 5 Schipper verdronken Staatsvisschershaven- bedrijf Export-moeilykheden De valsche munters- affaire INSECT IN DE KEEL Kindje gestikt VAN DE KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING DOOD DOOR SCHRIK Ongunstige vooruitzichten Consumptiemelk v Zelfvoorziening in andere landen De kanaalovergang te Velsen Wat de bioscoop óók leert Brand bij de Völkische Beobachter Besparing van 14 mil lioen per jaar Het mijnconflict in Zuid-Wales Complot ontdekt in Guatemala Drie personen te water dooi schui vende deklast Twaalf samenzweerders d ood geschoten De geeheele dieven- en helersbende thans achter slot en grendel Overweldigende belangstelling in de kerk en op het kerkhof van Ulvenhout Kopenhagen en Stockholm hebben zich ontwikkeld als centra voor internationale Nadeelig saldo op byna twee ton geschat Uitvaart en begrafenis Flip Reinders i Onrust onder de zuivel- bereiders Handige trucs f Gelden uitgetrokken op de Rijksbegrooting 1935 Mitrailleurs op het dak van het paleis De toestand dezer Nederlandsche bron van inkomsten is zeer slecht te noemen 1 I - in dit van nog Gistermorgen is te Hansweert door het mo- congressen was de •n in 1-- het I deze de auto kon komen. Voor de rest wi eenvoudig.” I 5 It X m a. i- Bt et I I waarop de veehouder heeft te rekenen b|j de uitoefening van sUn bedrijf. die verder voor de Instandhouding landbouw getroffen zullen worden, rekening gehouden zal worden. maanden een insect in het keeltje, het i 6 F er >d 1- ta t De Crisls-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 23 tot en met 29 Septem ber 1934. de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 5% cent per Liter, met dien ver stande. dat voor melk van de eerste klasse dese prjjs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt ver minderd met de kwaliteitsafdracht van H cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter. mi Ike n ft Deze verklaarde, dat de toestand, waarin de Nederlandsche zuivelbereiding verkeerde, helaas zeer slecht te noemen is. Sedert de vergadering van 4 October 1933 is de positie zelfs niet ge lijk gebleven, maar nog achteruit gegaan. Als oorzaken daarvan noemde htj het zich steeds meer ontwikkelende streven tot zelfvoorziening in naburige landen, de betalingsmoeilijkheden met Duitschland. de depreciatie van buiten- landsche betaalmiddelen en de concurrentie op de Internationale markt van landen, waar de veehouders werken onder gunstiger natuurlijke omstandigheden dan de Nederlandsche. Er is geen sprake van zelfbedrog als ik constateer dat het schuim van Palmolive „anders" is: zacht en fluweelachtig. Ook U zult voelen hoe bet Uw poriën binnendringt en grondig reinigt. Voor Uw bed zult U stellig ook Palmolive verkiezen! LONDEN. 19 Sept. (Reuter). Gisteren werd te Cardiff de eerste conferentie gehouden tusschen vertegenwoordigers van de mijneige naars en mijnwerkers in Zuld-Wales. men gelooven moet. Maar wanneer 20.000 schoonheids-experts Palmolive voor het behoud van een soepele, jeugdige huid aanbe velen wel. «tón weet ik waar aan ik me te houden heb. Te Sprang (N.-Br.) kree een kind van vijf Doordat insect in de luchtpijpen kwam, ontstond verstikking, waaraan het kind is overleden. Bdering in het systeem der hef- export is een gebiedende elsch en het crisj^-zulvelbureau heeft een nieuw stel sel ontwerpen, dat thans aan het betreffende Departement in onderzoek is. vrouw en de knecht wisten zich in d? roeiboot te redden. De schipper is evenwel ver dronken. zijn lijk is nog niet opgeviaebt. Op de Rijksbegrooting voor 1935 is uitge trokken als een uitkeering aan het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden wegens nadee lig saldo over het jaar 1935, een bedrag van f 199.850. Vorig jaar was dit bedrag f 235.875, dus f 36.025 meer. Vermoedeiyke uitgaven reeds in 1933 gedaan of nog te doen f 224.183.72. Op de begrooting is ook uitgetrokken als een uitkeering aan het Staatsvisschershavenbedryf wegens verstrekking van kapitaal over het jaar 1935 een bedrag Van f 50 000. Voor 1934 slechts f 10.000 uitgetrokken. 2 voor In zuivelkringen is in het afgeloopen jaar be roering verwekt door de verdeeling van den be kenden „zulvelpot”, die tot stand kwam door heffingen op den export van zuivel en melk producten. De Vereeniglng heeft herhetaldelljk bij de regeerlng aangedrongen op uitkeering aan producenten. Men heeft de Regeerlng echter niet kunnen ovrtulgen. De Minister van Eco nomische Zaken heeft kort geleden besloten, dat van de aanwezige gelden ongeveer tien mil lioen gulden zal worden gestort in het lapd- bouw-crisisfonds. Deze oplossing bevredigt den Zuivelbond geenszins, maar men doet verstan dig met zich by het besluit der regeerlng neer te leggen. V< fingen op d| STOCKHOLM, 19 Sept. (Reuter). De hou ding der Zwitsersche regeerlng ten opzichte van de kwestie van Ruslands toetreding tot den Volkenbond heeft de hoop alhier doen her leven, dat de zetel van den Volkenbond naar een der Noordelijke hoofdsteden zou kunnen worden verplaatst. De bladen trekken een ver gelijking tusschen de geschiktheid van de Deen- sche en de Zweedsche hoofdstad om het Secre tariaat te herbergen, en ruimte te verschaffen voor de Internationale vergaderingen onder auspiciën van den Volkenbond. Men wijst erop, dat zoowel Kopenhagen als Stockholm zich de laatste jaren belangrijk heb ben ontwikkeld als centra voor internationale congressen en erop zijn Ingericht, om duizen den menschen uit het buitenland voor deze vergaderingen te ontvangen. Voor belde steden geldt tevens, dat de levens- kosten er aanzienlijk lager zijn dan te Genève. Een blad heeft berekend dat indien de zetel van den Volkenbond naar Scandinavië werd verplaatst, dit een besparing zou opleveren van 14 millioen goudfrancs per jaar. En het antwoord luidde: „O, daar had ik wat op bedacht. Maar bovendien leeren we veel van de bioscoop. Er zijn films genoeg uit Amerika, waar je precies zien kunt, hoe die dingen ge beuren Maar zelf had 'k er ook wat op gevon den. Als ik op de bumper stond, reed onze chauf feur mij eerst rechts van zoo n auto van Van Gend en Loos. Dan haakte Ik den schakelketting. waarmee de achterklep vastzit, zoo ver los, als noodlg was. Dan kwam er aan dien kant een opening. Als dit klaar was stuurde de chauf feur links van den wagen dien we volgden, en dan maakte ik den schakelketting daar zoover los, dat er een ruimte ontstond, zóó groot, dat ik met een snoeksprong van de bumper in iet heer verder onder de zulvelbereiders een zekere onrust waar te nemen ten opzichte van de toekomstige regeeringsbemoeiingen. Men krijgt den indruk, dat de veehouderij doelbe wust zal werden achtergesteld bij den akker bouw. Hoe men de zaak ook keert of draalt, een duurder maken van de akkerbouwproduc ten, die in Nederland hun weg vinden als vee voeder. zal zelden in het belang van den vee houder zijn. Wat men ook wil doen, bet is nood- van Palmolive, omdat ze mij her innert aan de olijf- en palmoliën, die in zoo ruime mate in deze zeep zijn verwerkt. Ik weet, dat er geen betere bescherming voor de huid bestaat Een der politiemannen heeft denr acrobaat gevraagd, waarom hij n» film zijn kunststukken vertoond had. daarmede Wij hebben reeds gemeld dat het in de be doeling van de Waterstaatsautoriteiten moet liggen om te Velsen het aantal ponten op te voeren tot zes en daardoor het aantal aanleg steigers uit te breiden. Wij vernemen thans, dat op den kapitaals- dienst van de Rijksbegrooting voor 1935 van het Departement van Waterstaat is uitgetrokken voor: Bouw van drie stoomponten f lOODOO. Nieuwe pontstelger te Velsen f 250.000. Voorts is uitgetrokken voor de verbetering van het Noordzeekanaal, ingevolge de wetten van 2 Januari 1917 voor aankoop van grond f 200.000, maken kanaaldijken f 550.000.—, wij zigen Hembrug en spoorwegbrug te Velsen met bijkomende werken f 550.000, bouw van inrich tingen voor vervanging Trotylfabriek f lOC.OOOt verdere kanaalverruiming f 500.000 en diversen f 50.000. Totaal f 2300.000. Verleden jaar was uitgetrokken t 2500.000 dus t 200.000 meer. 20-jarigen ivoor de orWt hjj een kapitaal had kunnen verdicütü. Maar klaarblijkelijk vond de jeugdige avonturier het beroovlngsproces pikanter. Bij het verhoor van een dengenen. die schul dig zijn aan de beroovingen der auto's, deed zich nog een niet onaardig moment voor. Een rjjksveldwachter (natuurlijk niet in uniform) had zich destijds in de omgeving van café Wegman op den rijksweg tusschen Muiden en de Hakke laar 's nachts opgehouden, om zoo mogeljjk de dieven op heeterdaad te betrappen. Hij slenterde in zijn sjofele plunje rondom eenlge (naar thans gebleken is, zeer terecht) verdachten, en vroeg, of hij een eind mocht meerijden Neen, dat ging niet, er was geen ruimteMaar je kon me wel zoo n peer geven, als je daar zelf eet,” klonk het antwoord van’ een der belagers van de transportauto's. De veldwachter gaf de peer. Maar tijdens een der ver!<ooren, had de bedoelde verdachte zoon bijzonderen trek in een sigaret, dat de veldwachter zijn goede hart liet spreken en den man een sigaret,-toestak Toenkeek de ander den man ran de wet eens goed aan, en riep uit: „Zie je wel, u bent dezelfde, van dien avond op den weg, toen je me die peer gaf! Ik voelde op dat oogenbllk al, dat de li/:ht niet zuiver werd. Had ik toen maar naar mijn zesde zintuig geluisterd, dan had je me nou niet hier.” Maar de veldwachter vond het maar wit goed, dat de ander niet al te veel aandacht aan de waarschuwende stem In zijn binnenste had gewjjd. BERLIJN, 19 Sept. (VU). Vanmiddag is brand uitgebroken op de zolders van het gebouw der uitgeverij van de „Völkische Beobachter”. Het vuur sloeg naar het hoofdgebouw over. De brandweer was weldra met veel materiaal aan wezig, doch door de sterke rookontwikkeling werd het blusschingswerk belemmerd. Eenlge brandweermannen raakten door den rook be dwelmd. Tegen zes uur was de brand gebluscht. Men weet nog niet, wat de oorzaak is geweest. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer J. A. Geluk het woord voor het doen van eenige to- dedeelingen. Door het vastloopen der vrijwillige clearings-overeenkomst met Duitschland blijven aldus spr. groote vorderingen voorloopig onbetaald, waardoor a gebrek aan bedrijfskapi taal ontstaat De regeerlng heeft een regeling getroffen, waardoor exporteurs in de gelegen heid worden gesteld, de op de producten gelegde heffingen met een ruimen crediettermijn te be talen. Intusschen zijn door de financleele moei lijkheden met Duitschland jarenlang bestaan hebbende relaties in gevaar gebracht, zoodat meer boter tegen zeer onvoordeelige voorwaal- den moet worden geëxporteerd. De uitvoer naar Frankrijk krimpt steeds meer in, daar dat land hoe langer hoe meer in eigen behoeften gaat voorzien. In de uitvoering der contingentee- ring van den' exoort naar Engeland is, zoo zel- de spr.. eenlge verbetering gekomen. De uitvoer naar België wordt nog steeds door contlngen- teering belemmerd. In den laatsten tijd zijn door het crisis-zulvelbureau aan het Departement van Economische Zaken besprekingen gevoerd over den te volgen weg by reorganisatie van den geheelen crisisdienst op zuivelgebied. Aan het departement staat men een concentratie voor die Crisls-Zulvelcentrale en Crisls-Zulvelbureau in één stichting onderbrengt. Uit van beide partijen ontvangen mededee- llngen biykt dat de vooruitzichten op een by- legging van de meenlngsverschillen niet gun stig zyn. De mynelgenaars verklaarden zich bereid het geschil aan een volkomen onpartijdig scheidsgerecht te onderwerpen, doch de myn- werkers wenschten een scheidsgerecht be staande uit deskundigen, die praktische ken- Tijdens een hevig onweer te Hoensbroek spoedde zich vrouw W. huiswaarts. Tengevolge van een hevlgen donderslag kreeg de vrouw van schrik een hartverlamming, zakte in elkaar en was dood. Dinsdagmorgen te ruim elf uur zyn aan de Nederlandsch-Belgische grens te Nispen verschillende verdachten in de bekende valsche munters-affaire te Antwerpen geconfronteerd. De plaats, die de Belgische en Nederland sche justitloneele autoriteiten hiertoe hadden uitgekozen, was het landeiyke cafétje van de weduwe Brandt, gelegen aan den spoorweg overgang langs de lyn Roosendaal-Antwerpen, vertelt ,X>e Telegraaf”. Dit cafétje bevindt zich aan den straatweg, die tevens als grensstrook fungeert. De woning zelf ligt geheel op Nederlandsch gebied en voor het stichten van melkgrootbedryven zyn steeds mislukt. 1 Een andere maatstaf ter beoordeeHng van de plaats, die de veehouderij in den landbouw inneemt, wordt gevormd door de inkomsten, die uit de verschillende onderdeelen van dit bedrijf i getrokken worden. 1 Aan de hand van vele cyfers toont spr. aan, dat in de kleibouwstreken en in de veenkolo niën de inkomsten, voortvloeiende uit den akkerbouw, het sterkst zyn. In een gebied als de Friesche klelbouwstreek zyn de inkomsten der veehouderij reeds hooger dan die van den akkerbouw. Vrtjwel overal elders zyn de inkom sten der veehouderij verre overheerschend. By de voedselvoorziening van ons volk nemen veehoudery en akkerbouw verschillende plaat sen in. Tegenover een productie van enkele mlllloenen kilogrammen plantaardig vet, staat ®SR WBbiuctie van meer dan 150 millioen KG. melkvet, waarby nog komt een zeer groote hoe veelheid vet in den vorm van spek en slacht- vet. De inlandsche productie in ons land is ook ^^'d^u'de^ en akkerbouw er dan beide zoo voor, dat er voor het hoofdproduct op de binnenlandsche markt voldoende afzetgelegenheid bestaat en dat men het dus door beperking van den invoer in de hand heeft, den afzet der productie te verzekeren. De veehoudery beschikt over een afzet organisatie, die een geheel eigen plaats inneemt: de zulvelcoöperatie. In de F.N.Z. zyn ongeveer 130.000 veehouders vereenlgd. Door het dageiyksche contact met de coöperatieve zuivelfabrieken houdt men op gemakkeiyke en snelle wyze voeling met den boerenstand. Tenslotte vatte spr. in punten zyn rede samen en sprak den wensch uit, dat het inzicht in de plaats, die de veehoudery in onzen landbouw inneemt, spoedig algemeen erkend zal worden en dat de leden by de maatregelen, t van onzen ten volle In de Woensdagmiddag te Amsterdam voort- gezette algemeene vergadering van den Alg. Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.), hield de heer N. H. BLINK te Leeuwarden een inleiding over „De plaats van de veehoudery in den Nederlandschen landbouw". Spr. wees in het begin van zyn rede op het feit, dat ondanks de getroffen maatregelen de positie der veehouderij nog steeds uiterst critiek is. Wie meent, dat deze toestanden eenvoudig en dus gemakkeiyk te overzien zyn, vergist zich ten zeerste. Het landbouwbedrijf staat nog steeds dicht by de natuur, en in de natuur liggen de verschillende schakeeringen in schier oneindige verscheiden heid naast elkaar. Ook heeft elk bedryf zyn eigen karakter, en als men dan In het algemeen over den landbouw spreekt, telt men ongelijk soortige grootheden by elkaar op. Men kan geen tafels by stoelen optellen; toch maakt men zich wat den landbouw betreft te vaak aan deze fout schuldig. Voor Nederland is geen landschap meer ken merkend dan het weidelandschap; het gras land vertegenwoordigt ongeveer 60 pct. van den in cultuur gebrachten grond. Hiermede is de plaats van de veehoudery. wat betreft bodem- gebruik, nog niet voldoende geschetst, want ook een deel der vele akkerbouwgewassen wordt als veevoeder gebruikt. Belangrijke wyzigingen in het gebruik van den bodem doen zich niet voor. Van niet minder belang dan het bodem- gebruik is de plaats, die de menscheiyke arbeidskracht in de verschillende bedrijfsvormen inneemt. Wie de beteekenis van landbouw en veehoudery tegenover handel en nyverheid op grond van het aantal in deze bedrijven werk zame arbeidskrachten wil beoordeelen, dient er terdege rekening mee te houden, dat er in den landbouw veel langere arbeidsdagen worden ge maakt. Geen bedrijf stelt hoogere eischen aan de zorgvuldigheid en aan het verantwoordeiyk- heidsgevoel, daarom leent de melkveehouderij zich vooral voor gezinsbedrijf. De pogingen tot in dit opzicht, daar teekent rich ook onmlddel- lyk de groote belangrijkheid af van elke poging, om de jeugd in deze richting te ontwikkelen. Dat er by deze wereld-actle een duideiyke nationale onderscheiding blyft, ook in het jeugdwerk spreekt wel vanzelf; het nationaal gevoel der deelnemers kan er dan ook volledig in tot uitdrukking komen. ^Fel is er een beperking wat betreft den leef tijd der jongens, die in de K.J.C. zyn onder gebracht. De leeftydsgrenzen voor hun vorming daarin, liggen vanaf den schoolvryen tot den 17-jarigen leeftyd. Boven hun 17e jaar gaan zy over naar de jeugdstandorganisatiesde St. Jo- sephsgezellenvereeniging, de KJM.V., De Jonge Werkman, De Jonge Boerenbond, of de R. K. Werkgeversvereeniging en de Studentenvereenl- gingen. Deze onderscheidingen worden beneden den 17-jarigen leeftyd niet toegepast, omdat zy niet kenmerkend zyn voor de periode tusschen den ongeveer 13-jarigen tot IT-jarigen leeftyd. Voor zoover noodlg. kan men altyd nog in de groe pen, waarin de beweging plaatseiyk weer on derverdeeld is, bepaalde onderscheidingen in bovenbedoelden zin, tot hun recht doen komen. De practische onderscheidingen In het K.J.C.- werk teekenen zich, evenals in het werk onder de schoolgaande jeugd (speeltuinwerk, St. Fran- ciscus Liefdewerk en welpen-Verkenners) op ander gebied af. Kenmerkende verschUnselen, die afzonderiyke organisatie noodzakeiyk ma ken voor de Jeugdbeweging, welke men eenigs- zins in tegenstelling met het werk onder de schoolgaande jeugd, in dit verband de „vrije jeugdbeweging” noemt (in een afzonderiyk arti kel komen wy op deze onderscheiding terug); kenmerkende verschUnselen daarin zyn voor na meiyk; zucht naar beweging en verstrooiing onder de jongens; groei der persooniykheid; aansluiting tot vriendengroepen; beheersching van het denkleven door de verbeelding; en een krachtig optredend idealisme. Dese uit zyn geesteiyke en llchameiyke ont wikkeling in die jaren voortkomende eigen schappen te bezielen en te ontwikkelen tot heil van den jongen zelf en van zyn omgeving, zie daar bet werk der K. J. O. In Bellevue te Amsterdam is gistermiddag de Algemeene Vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond geopend met een rede van den Voorzitter, den heer L. F. Brit- sel. het huis strekt zich nog een strook Neder landsch gebied uit van ongeveer 2 M.. terwyi de rest van den weg tot Belgisch grondgebied behoort. De confrontatie geschiedde in tegen woordigheid van het parket van Antwerpen en den officier van justitie te Rotterdam, mr Schutter, den rechter-oommissaris by de Rot- terdamsche rechtbank mr. Mark, terwyi van de justitie te Breda, in welker rayon de confron tatie plaats had, aanwezig waren de officier van justitie mr. Graaf van Limburg Stlrum en de rechter-commissaris mr. Bisschop Boele. Zoowel van de Belgische gendarmerie als van de Nederlandsche marechaussee waren op de resp. grondgebieden vele manschappen opge steld. De Belgische verdachten, zes in getal, waren reeds te voren in het café ondergebracht, terwyi te kwart over elven de Nederlandsche arrestant, onder geleide der marechaussee en zwaar geboeid langs een zy wegje op de plaa's van het onderzoek arriveerde. Behalve de confrontatie werd tevens het ver der onderzoek in deze zaak ter hand genomen Verschillende Nederlandsche en Belgische ge tuigen waren daartoe opgeroepen en aanwezig. Inmiddels duurt het verhoor nog steeds voort. De justitie bewaart het diepste stilzwygen en wilde geen nadere inlichtingen geven aan de pers. Ook het maken van foto’s werd ten strengste verboden, in verband, waarmede van een persfotograaf een reeds belichte film beslag werd genomen. (Juvenaat, Verkenners, St. Franc. Liefdewerk, Sport) zyn onderdeelen van het geheele, ééne manneiyke jeugdwerk. Uit de besturen dezer vereeniglngen wordt een Dibcesaan-bestuur van het geheele manneiyke jeugdwerk gevormd, onder leiding van den Diocesaan Directeur.” Onder enorme belangstelling had gistermor gen in de kerk van den H. Laurentlus te Ulven hout de plechtige uitvaart plaats van den be kenden wielrenner Flip Reinders, die op zoo tragische wyze Zaterdagavond by Alkmaar om het leven is gekomen. De belangstelling vooral uit de wlelrenners- wereld was overweldigend. De lykkist ging be dolven onder kransen en bloemenstukken, wn. een krans van zyn kinderen, van de Glnneken- sche wielerbaan en van tal van sportvrienden. Onder de aanwezigen merkten wy o.a. op de bekende wielrenners Braspenning, Slaats, Py- nenburg, v. d. Horst, Jan van Kempen, es. De absoute werd verricht door den zeereerw heer pastoor Vermunt, die eveneens de plech tige H. Requiemmis had opgedragen. Aan het graf sprak de burgemeester van Ginneken, de heer Serraris, een woord troost tot den vader, terwijl hy de moeder van den overledene troostte met de gedachte dat het een slag was door God zelf gewild. Na afloop bleven zyn sportvrienden eenlgen tyd aan het graf. zakeiyk, dat er spoedig bekend wordt gemaakt, torschip „Pieternella" hinnengebracht. het mo torschip „Dina” van schipper P. Goeseye. van Gouderak. Genoemd motorschip was gistermorgen van Hansweert vertrokken met aan boord een groote deklast stroo in pakken, welke deklast naar België werd vervoerd. Doordat de deklast ging schuiven, en over boord ging, geraakten de schipper, zyn vrouw en de knecht in de Westerschelde. De GUATEMALA 19 Sept. (Reuter). Gisteren middag om 4 uur zyn de twaalf deelnemer* aan de radlcallstische samenzwering, welke 11 dezer ontdekt werd, doodgeschoten. Het Opperste Gerechtshof had deze samen zweerders ter dood verodHeeld. Uit de in beslag genomen documenten was gebleken, dat de samenzweerders voornemens waren aanslagen te plegen op hooge regee- ringsambtenaren, waaronder president Ubico. Verder zouden banken en particuliere hul zen geplunderd worden De politie, die maandenlang de actie der samenzweerders had gevolgd, vond in het huls van een der raddraaiers wapens, muni tie en bommen. De terechtgestelden waren byna allen voor malige politici. y y ie binnentreedt in de ruime vestibule van he tkloeke heerenhuls, dat in Laan Copes van Cattenburch te 's-Graven- hage is ingericht als zetel van de Kath. Jon- gens-Centrale in het Bisdom Haarlem, bemerkt aldaar dadeiyk iets van de sfeer van ernst en toegewyde werkkracht die er heerscht. Eenvoud en orde domineeren er in alle dingen en het kan moeiiyk anders dan een sterken indruk van den geest der K.J.C, die daar reeds uit spreekt, op den bezoeker maken. Wat echter nog te veel ontbreekt is de ver breiding der kennis van dien eenvoud, die klaarheid en die orde in onze jeugdbeweging onder het publiek. Men heeft in het algemeen een onjuiste, of tenminste toch een verwarde voorstelling van de inrichting en de samenstel ling der KJ.C.-afdeelingen in het Bisdom Haarlem. De historische groei en verschillende bykomende omstandigheden gaven gereedeiyk aanleiding tot een onvolledig begrip van de huidige organisatie, die werkeiyk beter verdient. Niets was het diocesaan bestuur dan ook liever, dan de gelegenheid aan te grijpen, om eens een duideiyke uiteenzetting te geven van den stand der jeugdbeweging in de KJ.C. niet alleen, maar vooral ook ran haar tegenwoordige ken merken naar Inneriyk en ulteriyk. Toen in 1933 Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem 2?yn bepalingen over het manneiyk jeugdwerk in dit Bisdom uitvaardigde, werd daarin os. vastgesteld onder paragraaf 1: „Het jeugdwerk van jongens tot 17 jaar in het Bisdom Haarlem vormt, zoowel Diocesaan, als parochieel een eenheid, onder Onze leiding, volgens de volgende bepalingen” en onder paragraaf 3: jje verschillende takken van bet jeugdwerk Naar wy vernemen heeft de Amsterdamsche recherche wederom iemand in hechtenis geno men, verdacht van heling van suiker, afkomstig van den diefstal van balen suiker van een boot, liggende te Amsterdam, welke diefstal aanleiding was, dat ook de beroovingen van vrachtauto's aan het licht kwamen. In verband met deze laatste misdrijven, was het de ryksveldwacht en politie te Muiden ter oore gekomen, dat goederen, afkomstig van die beroovingen, ook verhandeld waren door een Amsterdammer, die zich nog op vrije voeten moest bevinden. Toen de politiemannen zich Dinsdag naar Amsterdam begaven, om den van heling verdachten persoon in hechtenis te nemen, bleek het. dat de door hen gezochte heler identiek was met den kort tevoren door de recherche te Amsterdam gearresteerden persoon. Met deze arrestatie is de geheele bende dieven en helers, die oetrokken was by de be roovingen der bestelauto’s op de rijkswegen. achter slot en grendel gebracht. In het geheel bevinden zich thans negen personen in het Huis van Bewaring te Amsterdam, van wie er zes direct by de diefstallen betrokken zyn en drie de functie van heler hebben vervuld. Tijdens de uitvoerige verhooren, welke de verdachten hebben ondergaan en welke zéér veel tyd In beslag hebben genomen zyn nog tal van byzonderheden aan het licht gekomen. Zoo is ook duldeiyk geworden, hoe het wel mogeiyk was, dat van zwaar gebouwde vracht auto’s de achterklep geopend kon worden onder het rtjden Het was tydens het verhoor van den 20-jarigqn E. v. N., acrobaat van beroep, dat de vraag gesteld werd: .Maar hoe deden jullie dan by die groote wagens van de Spoorwegen (Van Gend en Loos), waarvan de achterklep wel tachtig kilo moet wegen?” HAVANA, 19 Sept. (Reuter) In verband met de geruchten over een nieuwe revolutie, zyn militairen met mitrailleurs op het dak van het paleis van den president geplaatst. Een redacteur van een Cubaansch blad, die de reorganisatie van het leger becrltiseerde, Is door gewapende mannen opgelicht en 10t kilo meter buiten Havanna gevoerd,* waar hy ge dwongen werd een sterke dosis wonderolie te slikken. Verder is in den avond een dertigtal bommen ontploft op verschillende plaatsen in de stad. Evenwel werden slechts twee personen gewond en de materieele schade is ook gering. Ex-president Machado heeft een toevluchts oord gevonden te San Domingo, waar president Thujlllo weigert hem uit te leveren. Hierin ligt feiteiyk de quintessens van de geheele jeugdbeweging, waarover het hier gaat, uitgedrukt. En de volledigste uitdrukking vindt men dan ook terecht in den naam: Katholieke, Jongens, Centrale. Een centrale, die de vrye jeugdvorming voor de manneiyke, schoolvrije jeugd tot 17 jaar omsluit, met het doel i jongens op te leiden tot de deelname aan Katholieke Actie. Men zou verkeerd doen, met de instelling op dit doel te overschatten, maar evenzeer is het omgekeerde onjuist. De ontwikkeling van den jongen tot werkzaam element in het leeken- apostolaat, dat door Paus Pius XI „Katholieke Actie” genoemd werd en dat Hy nader om schreef als: de stelselmatige, georganiseerde medewerking der geloovigen met hun priesters in innige en trouwe aansluiting aan hun Bis schoppen en vooral aan den H. Vader, tot her stel der maatschappy in den geest van Evangelie en der liefde tot Christus" deze ontwikkeling is voorzeker geen overbodige weelde en evenmin een te zware opgave voor den jongen zelf. By dese vorming staan drie factoren van zyn medewerking op den voor grond: gebed, activiteit en offer. Ook hierin biykt de methodiek der jeugdbeweging volko men aan te sluiten op de verelschten tot goede deelname aan de Katholieke Actie. Immers, om op anderen in te werken, zoodat zy de leer van Christus willen aanvaarden, geldt wel de eigen katholieke vervolmaking als eerste voorwaarde. En waar den laatsten tyd de K. A. steeds bree der wordt opgezet en georganiseerd, nu biykt hoe vooral de leeken in hun eigen milieu een grooten steun voor de priesters kunnen vormen nis hebben van de steenkoolindustrie en han del. De toestand blyft dus voorloopig ongewy- zlgd, hetgeen eenige verontrusting veroorzaakt, daar bet ontslag van de 130.000 mynwerkers per 30 September ingaat, zoodat het mogeiyk is dat binnen 12 dagen het wefk in het ge-'* heele steenkool-gebied van Zuid-Wales zal worden gestaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5