Boter naar Nederlandsch-Indië Gunstig perspectief? Ambtsaanvaarding President Ruys Uit de Rijksbegrooting 1935 voor I De intern, wapen- zwendel WERKWIJZE DER KAMER ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN I VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 Abdij van Egmond Lezing dr. H. E.van Gelder Traangas voor Cuba TWEEDE KAMER In Pruisen, en Beieren Geen antwoord-adres op de Troonrede Twee doodvonnissen in Kameraadschapshuizen Oostenrijk Eindstand nationaal kegelconcours De Saarkwestie K Lagere ramingen Audiëntie 4 fi Duitsche wapenexport naar den Chaco Stichting ter verruiming der werkgelegenheid van werk looss afgestudeerden De ramp van de „Morro Castle” Stopzetting is voorwaard elyk toegezegd Waardigheid van toon en sober heid van gebaren by de be raadslagingen gewenscht Verplichte woongelegenheid Duitsche studenten Niet behandeld in de huidige V olkenbondszitting Clubkampioen: Bredase he Latjes- gooiers. Pers, kampioen: C. P. G. Nieman (Diemen) Communistische onbe schoftheid kt Wegens, den moord op kapelaan Elbe I De „Volksverein” Duizenden gevallen van amnestie Ouders, past op uw kinderen! Groote belangstelling Kunsten en wetenschappen Het onderzoek naar de oorzaken 4 12% voor die I t verwezen N.W.TX., Amsterdam Crisis-opzporingsdienat BB ik, k I In 1936 zal, zoo wordt bjj art. 19 verklaard, de stichting van de Rijksuniversiteit te Utrecht vóór 300 )aar werden herdacht en het Utrecht- sche Unlversiteltafonds heelt den wensch getut. DEN HAAG, 30 September 1934. Jhr Ruys de Beerenbrouck. opnieuw door sl)n mede-Kamerleden en door Hare Majesteit uit verkoren voor het presidium van de Volksver tegenwoordiging. heeft heden lijn functie aan vaard met het uitspreken van de volgende rede: C N bijdrage te schenken voor de de aula De minister acht dit bepalingen slechts een seer beperkte toepassing hebben behoeven te vinden. Een krachtig optreden mogelijk te maken, als dat noodlg mocht blijken, doch het geven van aanleiding voor sulk een optreden zooveel mo gelijk te voorkomen, dat is de gedachte geweest, waarmede in Februari jl. het Reglement van Orde Is aangevuld. Die gedachte heeft in het afgeloopen zittings jaar een uitwerking gevonden, waarvan ik meen te mogen zeggen. dat zij onsen arbeid heeft ge sterkt. R wdc I r t r. r Het volgende is ontleend aan de memorie van toelichting tot de begrootlng van hoofdstuk VI (Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen) voor 1935: Voor 1934 Is toegestaan 154.318 «73 en het geraamd beloop voor 1935 is 148 132.800, soodat minder geraamd is ƒ8.186. 876. Minder is uitgetrokken o. a. voor subeldlën aan middelbare scholen voor techniek, nijver heid, mijnbouw, nljverheidskunst en teekenen 25 000; voor subsldiën aan lagere scholen voor nijverheidsonderwijs aan jongens 122500, voor subsldiën aan Beevaart-, machinisten-, vlaeche- rjj- en blnnenvaartscholen ƒ55 400 en voor sub- sldlën aan scholen voor huishouden, landbouw - huishouden, vrouwelijke handwerken en mist- schappelijk werk 85.400. Voor het lager onderwijs werd voor 1934 toe gestaan 100 832 570 en is voor 1935 uitge trokken 96556.416, soodat minder is geraamd 5.276154. Z. H Esc. de Bisschop van Haarlem aal de volgende week Maandag géén audiëntie ver- leenen. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leider van de afdeeling voor de algemeene Controle bij den Crisls-Opsportngs- dlenst: O. Diepenhorst en tot leider van de af deeling voor de Technische Controle: ‘r. 8 J. E. Rooda, te 's Gravenhage. Herinnering. Tilburg 1 Haag 613; 6. H. B. Duifjes. Amsterdam Z.-Amerika 15 br. Kg «4 M 0Ü7 ct- Magen in het soo pas aangevangen werkjaar allen, die aan de beraadslagingen deelnemen, door waardigheid van toon en soberheid van gebaren, die op den spreker een stempel van satfbeheeraching drukken, vonder daarbij aan een boeiende voordracht afbreuk te doen, den voorzitter het leiden der vergaderingen gemak- keljjk maken. V Japanners beschikten in de Var. Staten over een uitgebreiden informatied ienst MÜNCHEN, 30 Sept. (DNB.) Overeenkomstig de amnestle-wet van 7 Augustus zijn tot en met 16 September in Beieren 9006 veroordeelden in vrijheid gesteld, terwijl in 10.441 gevallen de processen rijn gestaakt. In Pruisen te in totaal in 60.563 gevaren am nestie verleend, hetzij dat de straf niet werd toegepast, hetzij dat het proces werd gestaakt. BERLIJN, 30 Sept De Rtfkacorpsleider van de studeerenden aan de Duitsche hoogescholen en vakscholen beeft een beschikking uitgevaar digd, waarin medegedeeld wordt, dat Iedere student, die thans zijn eerste of tweede semester aanvangt, verplicht Is tijdens de eerste twee volgende semesters te wonen in een door de Duitsche studenten-organisatie erkend kame- raadschapshute Het is den afzonderlijke -, corp sen verboden, nieuwe kameraadschapshuizen op te richten, dan wel uit te breiden. De kameraad- schapshuizen mogen niet worden geleld volgens oonfeasloneele Inzichten Deze rede van den president werd -ioor de leden staande aangehoord en met applaus be antwoord. Alleen de communisten wenschten weer blijk te geven van hun onbeschoftheid en minachting voor het Parlement door demon stratief te blijven zitten. Iets anders evenwel te het een woord te wij den aan de werkwijze der Kamer. Wanneer Ik mjj een oogenbllk overgeef aan dat in mijn oog voor den voorzitter geoorloofd genot, dan verwondert het U gewis niet, dat zijn gedachten uitgaan naar de nieuwe artikelen 71 en volgende van het Reglement van Orde Bij die artikelen worden de bevoegdheden van den voorzitter tot handhaving van de orde in onze vergaderingen vergroot Ik heb mij verheugd over het vertrouwen in het voorzitterlijk beleid dat daarin tot uiting te gekomen. Grooter nog te echter mijn voldoening over de omstandigheden, dat tot dusver de nieuwe WEENEN. 30 Sept (Reuter) Te Leoben zijn heden de belde hoofddaders van den bomaan slag op kapelaan Elbe te Katzenberg. Strom- berger en Kalcher. wegens overtreding van de wet op ontploffingsmlddelen ter dood veroor deeld. Zooate men zich zal herinneren, werd kape laan Elbe door den bomaanslag doodelijk ge wond. De beide veroordeelden zijn van het von nis in hooger beroep gegaan Daar de aanslag voor de Instelling van het standrecht is ge pleegd. zijn de bepalingen hiervan In dit geval niet van toepassing en behoeft het vonnis dus niet binnen drie uren voltrokken te worden. Verder werden heden door het militaire ge rechtshof te Weenen twee beambten veroor deeld tot levenslange kerkerstraf; zij stonden tijdens de bezetting van het Ravaggebouw op 35 Juli op post. GENéVE, 30 Sept. (Reuter) De Duitsche re- geerlng beeft thans medegedeeld, dat zij maat regelen zal nemen, om den export van wapens naar Bolivia en Paraguay te beletten De rijksregeering heeft zich evenwel het recht voorbehouden, de aangelegenheid opnieuw te overwegen, wanneer de regeering van welk land ook niet tot soortgelijke maatregelen overgaat. maar dient voornamelijk ter vergoeding van de onkosten, welke uit de tewerkstelling voortvloeien. Aan financieel krachtige per sonen zal uiteraard geen toelage worden ge geven. Als bijdrage aan de stichting voor 1838 heeft de minister 10.000 uitgetrokken. Zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft op diens begrootlng een gelijk bedrag aange vraagd. NEW-YORK, 30 Sept. (V.D.). Tijdens het on derzoek naar de oorzaken van den brand op de .Morro Castle’' werd vandaag de radlotelegrafist George Alagna gehoord. Deze betoogde, dat de plaatsvervangende ka pitein Warms pas bevel gaf de reddingsboeien neer te laten, nadat hij. Alagna, zich vijf malen naar de commandobrug had begeven en er dringend om had verzocht. Volgens Alagna wa ren alle officieren op de commandobrug ver rast en besluiteloos. Warms Uep slechts op en neer. Een officier ■ou wanhopig hebben uitgeroepen: Wat moeten wij doen? Wat moeten wjj doen? Ten slotte sou Warms hebben uitgeroepen; Laat het schip op het strand loopenl De deskundige van een ziekenhuis heeft me degedeeld. dat het chemisch onderzoek heeft uitgewezen, dat bet lijk van kapitein Wllmott. die kort voor de ramp was overleden, geen spo- r*> van vergiftiging vertoond. In het Algemeen Politieblad maakt de bur gemeester van Bovenkarspel bekend, dat zich dezer dagen In zijn gemeente een man ophield ventende met zilveren voorwerpen, welke hl; bij zleh droeg in een koffer. Deze persoon heeft getracht een meisje van ongeveer 10 jaar te bewegen, door haar chocolade aan te oieden. met hem mede te gaan voor een wandeling over den zeedijk aldaar, waar zij dan tevens mocht baden Bedoeld meisje heeft echter kans gezien dezen persoon te ontloopen. Ter waarschuwing deelt de burgemeester me de. dat bet signalement van dezen .«raoon luidt als volgt: flink postuur, lang ongeveer 1.78 M., draagt een donkere somerjas met dito hoed. hel kleine HSPIRIN t a b I e 11 In de stellige verwachting, dat gij allen, ye- achte medeleden, zonder uitsondering mij zult steunen bij het volbrengen mijner taak, en sterk in het vertrouwen, dat God onzen gemeen- schappelijken arbeid ten bate van het vader land moge zegenen, verklaar ik het voorzitter schap onzer vergadering te aanvaarden een belangrijke verfraaiing van een gereede aanleiding om nu tot een sobere uitvoering van het reeds bestaande restaura tieplan over te gaan. De werkzaamheden zullen vooralsnog worden beperkt tot de noodlgste ver betering van de wanden en de soldering, welke ongeveer 25.000 zal vorderen. Pogingen zijn in het werk gesteld om andere openbare licha men en instellingen ertoe te brengen, hun be langstelling In het plan door flnancieelen steun te toonen, soodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat alsnog de volledige restau ratie. welker kosten niet aanstonds en geheel ten laste ran 's Rijks schatkist kunnen women gebracht, ter hand kan worden genomen. Leeuwarder boternoteering Dg Leeuwarder boternoteering is Donderdag vastgesteld op 43 ct. per KG. „Geachte medeleden. Dat ik wederom tot leider onzer beraadsla gingen werd aangewezen, dank Ik voor een groot deel aan U, die mij voor het voorzitterschap hebt voorgedragen. Voor het daarmede door U gege ven blijk van vertrouwen ben ik U oprecht dankbaar. Hem, wlen het voorrecht te beurt valt op de ze plaats als pasbenoemd voorzitter een aan vaardingsrede te moeten houden, past een veel zijdige omzichtigheid. In tijden als die. welke wij thans beleven, is de verleiding voor het voorzitterlijk gemoed niet gering, in een rede als deze aandacht te schenken aan de verschijnselen en stroomlngen in het maatschappelijk en staatkundig leven en daarbij te trachten richtlijnen voor den wetge- venden arbeid der Kamer uit te stippelen. Maar het Reglement van Orde maant ook hier tot Ingetogenheid, waar het voorschrijft, dat de voorzitter, wil hij zijn recht, aan de be- slagingen deel te nemen uitoefenen, dezen zetel verlaat. Zon 1 niet een zijdellngsch vergrijp tegen den geest van dit voorschrift zijn, indien ik thans ging spreken over de taak, welke ons college in dit zoo moeilijk tijdsgewricht heeft te vervul len? De Kamer komt In openbare vergadering we der bijeen op 16 October. Middelerwijl zal zij heel wat werk te verzetten hebben bij het voor onderzoek van de begrootlng En terwijl de vracht van nieuwe Kamerstukken binnenkomt, kan wellicht reeds de Eerste Kamer de doode- handsbelastlng en het Verkeersfonds In be handeling nemen, onderdeden van het dek- kingsplan 1834, waarop de Minister blijkens zijn jongste mUlloenennota ook voor 1935 weder rekent. Kampioen Bredasche 1. Je Matntlendral, Naar wij ter plaatse vernamen Is de tentoon stelling in het Gtmeente-Museum te Graven- hage .De Abdi) van Egmond" thans reeds door ruim 1500 betalende bezoekers bezichtigd. Als opvolgster van wijlen den heer Schaper werd geïnstalleerd Mevrouw De Vries-Brulns, een oude bekende, die het vorig jaar tiaar par lementaire loopbaan onderbroken had gezien door het voor de 8D.AP minder fortuinlijk verloop der verkiezingen. Eenige tijd ging vervolgens heen aan de sa menstelling van een aantal Kamercommissies. Aan den voorzitter overgelaten heeft men de samenstelling van de vaste commissies voor privaat- en strafrecht, voor belastingen, voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaan- gelegenheden en voor overleg met de Regee ring omtrent vraagstukken en maatregelen, be trekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitleken aard Eveneens door den voor zitter werden aangewezen de leden van de Com missie voor de verzoekschriften. En b|j de verkiezing van de leden van de Huishoudelijke Commissie en van de Commis sie voor de stenographic werden de aftreden den herkozen, in de eerste commissie de heeren van Dijk en Vliegen, in de tweede de heeren Alberae, Snoeck Henkemans en Ketelaar Nadat de vergadering geschprst was. opdat de afdeelingen haar voorzitters kiezen zouden, is men nog even In openbare zitting terugge komen voor de regeling van werkzaamheden, waarbij de Ingekomen stukken naar de afdee lingen of naar de Kamercommissie werden. BH art. 58 wordt aangeteekend, dat als gevolg van de economische crisis vele afge studeerde, wetenschappelijk gevormde jon- gemenschen werkloos zijn. Het Is een alge meen nationaal belang, dat voor deze men- schen tets wordt gedaan. In samenwerking met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de minister een stichting in het leven geroepen, welke ten doel heeft, de werkge legenheid voor deze jonge menschen te verruimen. Hun zal gelegenheid worden ge geven tot arbeid op bet gebied van bun studie. Gedacht is ojn. asm onderzoekingen in laboratoria, assistentie voor hoogleeraren in bijzondere gevallen, onderzoekingen op soclaal-geografisch en economisch gebied e.d. In gevallen, warin zulks noodsakelljk Is, zal de stichting aan de te werk gestel- den een toelage verleenen. Deze draagt niet het karakter van ssdaris •Jk T u de Minister van Economische Za- ken onlangs heeft beslist, dat aan len „suivelpot” een bedrag van één mlllioen gulden mag worden ont trokken om door middel van reclame, on derzoekingen etc., een en ander aan de hand van Indices vanwege het Crlslszulvelbureau, den afzet van melk- en zuivelproducten te bevorderen, rijst weer de vraag óf en tn hoeverre de propaganda voor b n t e r ral worden uitgestrekt tot de overzeesche „el- gen”-landen, met name Oost en West-Indlë. Meer speciaal het eerste gebied komt daartoe zeker in aanmerking. Het verbruik is er, mede dank zij het lage prijsniveau, in de afgeloopen jaren, voortdurend stij gende en er zijn geen teekenen van eenlgen teruggang te bespeuren. Jammer genoeg trekt Nederland er nog maar weinig profijt van; de Australische boter viert er nog altijd hoogtij. Ten bewijze daarvan dienen de volgende invoercljfers, ontleend aan het Bureau v. d. Statistiek: Invoer Java en Madoera (in duizendtal len): Jan./Juni 1932; 2207’; 1933 2232*; 1934; 2624* Kg. bruto, en van laatstgenoemd kwantum Importeerde: Nederland 318 170 - 0,535 Donderdagmiddag hield dr. H. E. van Gelder, directeur van het Gemeente-museum te 's Gra venhage. in een der zalen daarvan een lezing over oorspronkelijke Abdij en de nieuw ontworpene". Vsn het materiaal waaróver spr allereerst handelde, was ter plaatse, namelijk op de ten toonstelling veel voorhanden. Niet alleen is door het geëxposeerde veel belangstelling voor de Abdij gewekt, aldus spr., maar eveneens zijn verschillende nieuwe vraagstukken aangaande de Abdij dringender aan de orde gekomen. En daarvan is dat aangaande het voormalige aan zien van den bouw der Abdij Niets is daar meer van over dan hetgeen, nog onder den grond bedolven kan zijn, en de poortbekronlng, het tympanon, welk beeldhouwwerk na de ver woesting der Abdij als oefen-wit voor de boog schutters heeft dienst gedaan! Het eenige wat men ten aanzien van den bouw weet, is hetgeen de teekeningen van de ruïne voorstellen en, waarschijnlijk, hetgeen de afbeelding van het kerkdak in het Evangelia rium als oorsnzonkelljke teekening. doet ver moeden. Na de in 950 door Dirk II gestichte gebouwen, verrees reeds weinige eeuwen later een nieuwe, vergroote Abdij met hoogere torens en schoo- nere altaren. Verschillende Graven van Hol land en Abten van Egmond hebben het ge- bouwen-complex, de boekerij en het intérieur daarna nog belangrijk verfraaid. In 1464 moet de Abdij zelfs in uitstekenden toestand ver keerd hebben. Een schilderij, thans in het Aartsbisschoppelijk Museum, geeft een groot- .sche voorstelling van de Abdij, doch kan niet authentiek genomen worden, daar het eerst ge- rulmen tijd na de verwoesting is vervaardigd. Een kaart van 1538. thans in Parijs, geeft er waarschijnlijk een juister denkbeeld van. Ook is kort voor 1564 een andere kaart gemaakt, waarop de Abdijkerk aan een boomrijken hof, omringd door enkele hulzen, binnen een ring muur gelegen, voorkomt. Volgens deze gegevens voldoet het jongere schilderij niet aan de werkelijke, uit de kaarten afgeleide elschen. De Abdij is minder grootsch geweest, dan deze schilderij aangeeft. Vergelij king met andere plaatsen op de belde kaarten voorkomende, versterken het vermoeden, dat de kaarten l)et meest natuurgetrouw zijn Een boedelbeschrijving uit den tijd van Abt Nic. van Nieuwland bevat een 'vrij gering aantel omliggende hulzen van de Abdij. Ook volgens de berekeningën van het aantel monniken moe ten wij ons eeh voortzetting van de oude Abdij, eerder bescheiden dan aanzienlijk denken. Uit de bewaarde teekeningen van de ruïne en haar fundamenten kan men zich eenlgsxlns een beeld van de, torens vormen. Opgravingen zouden ons de waarheid omtrent de oude Abdij wat haar omvang betreft, volledig kunnen ont hullen. Het meest aannemelijk lijkt spr dat de Ab dijkerk naar den vorm vrijwel gelijk is ge weest aan de Bergkerk te Deventer. Over de ontworpen plannen voor een nieuwe Abdi) van arch. A. J. Kropholler was spr vol lof. HIJ heeft reeds een Benedictijnen-Abdij hersteld te Affllgem ep naar dit voorbeeld zal ook Egmonds klooster weer verrijzen. Aan de hand van de ontworpen teekeningen van arch. Kropholler, ter tentoonstelling aanwezig, gaf spr. een uitvoerige verklaring van het herstel der Abdij, zooals men zich dat heden denkt. PARIJS. 30 September (Reuter) De correspondent van de ..Petit Parisien" te Ge nève meent te weten, dat de Saarkwestie tn de huidige zitting van den Volkenbond niet meer aan de orde zal komen. Waarschijnlijk zal in November een speciale zitting van den Volkenbondsraad worden ge houden, teneinde het Saarvraagstuk te bespre ken. zal moeten (kunnen) volstaan, behoeft ze ker geen betoog. Verder zouden we voor een gedeeltelijke dekking van het risico hier nog de aan- dacht willen vestigen op de Nederlandsche Exportcrediet-Verzekering Maatschappij Wel in het bijzonder voor dit belang kan instelling nuttig werk verrichten. En overigens kan Le. een beroep worden ge daan op den „zuivelpot" om voor propa ganda in de eigen koloniën zorg te dragen. Tenslotte nog deze opmerking: De méér- dere afzet van Holland in Indië in het laat- st« J»*r 1933 gaf ons ca. 8 pet. en 1931 niet méér dan 4 pct. van den totalen invoer is in hoofdzaak te danken aan n e Hollandsche firma in Indië, die zich, in sa menwerking met een onzer boterexporteurs, nu eens bijzonder voor het artikel Inge spannen heeft. Nog *n paar van die combinaties en de Indische markt belooft wat goeds. Voor den O. L. Vrouweteren te Amersfoort wordt voor 1936 een slottermljn van f23500 aangevraagd. Wat de Nieuwe Kerk te Delft betreft, nu met het transport en de zijbeuken goede vorderin gen worden gemaakt, is het zeer wenschelljk in 1935 door te gaan aan het middenschip, opdat in zoo kort mogelljken tyd deze kerk weder een waardig aanzien zal verkrijgen. Ook in econo misch opzicht is het raadzaam deze werkzaam heden onmlddellljk te doen aansluiten bij het geen thans onderhanden is. Er is voor dese ver volgwerken een begrootlng Ingediend. welke een eindbedrag van f268 000 aanwast. In af wachting van het resultaat daarvan trekt de minister een post van f25 000 uit. Voor restauratie der Ned Herv. kerk te Geer vliet is een eerste termijn van 5000 uitgetrok ken. voor verdere restauratie der Groote Kerk te Gouda 5000. voor voltooiing der restauratie der 8L Bavokerk te Haarlem 3600. voor de 8t. Janskerk te Den Boech 16.000, voor het kasteel te Hoensbroek een slottermljn van 13.000, voor restauratie der Noorderkerk te Hoorn een eer ste termijn van ƒ31000. voor de RK kerk te Hulst 59 000. voor de 8t. Pieterskerk te Lelden f 16S10 voor de N.H kerk te Naaldwijk 50.000. voor den 8t. Plechelmustoren te Oldenzaal 18.000. voor den toren te Ransdorp 17 500, ,voor den Cuneratoren te Rhenen ƒ20 000. voor de 8t. Rosaliakerk te Rotterdam 13500. voor de N.H. kerk te Schoonhoven ƒ25 000, voor de Domkerk te Utrecht ƒ30.000, verder nog be dragen o.m. voor het stadhuis te Veere. den toren te Vleuten, de kerk en toren te Waalwijk, den toren te Wijk aan Zee. de Broerenkerk te Zutpben. Interpellatle-aanvragen waren er dit jaar niet. Alleen stelde communist DE VISSER voor, op de Troonrede met een adres van ant woord te reageeren. De Kamer wees dat voor stel unaniem af. Ook de sociaal-democraten stemden ertegen, nadat de heer ALBARDA na mens hen had opgemerkt, dat de Inhoud van het adres van antwoord, wilde het met enkel als van ouds een hoffelijke weerklank op de Troonrede zijn, niet zou kunnen worden vast gesteld Bonder een seer uitgebreide discussie over het regeerbeleid, discussie, welke veel beter bij de behandeling van de begrootlng kan plaats hebben. Op d& Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam had Donderdag de begrafenis plaats van den wielrenner Klaas van Nek Jr., die bij het auto-ongeval nabij Schoorldam om het leven is gekomen Vele bekende figuren uit de rennerswereld woonden de droeve plechtigheid bij Het nationale concours te Utrecht van oen Ned. Kegelbond is gisteravond 13 uur geëindigd. De eindstand luidt: Clubkampioenschap Latjesgooiers. Breda 649; Den Haag 630; 3. K I. P.. Amsterdam 619; 3. Onder Ons, Dieren 617; 616; 6. t Hindert Niet, K O-, Hengelo 606 7. T 599 Persoonlijk kampioenschap: kampioen: C. P. O Nieman. Diemen 153; le pr J A. Mol Mies Sr Breda 161; 3e pr J Kröger, Den Haag 150; 3e pr. H. O. den Drijver, Den Haag 148. Korpswedstrijd klasse A: 1. HBJCC, Hengelo 343 3. Bredasche Latjesgooiers. Breda 334 3. K I P Amsterdam 32649 tr. Korpswedstrijd klasse B: 1. Alle Negen III, Terborg 315; 3. O.D.I., Zwolle 306 3. Acht om de Lange. Dieren 303. Dames korpswedstrijd: 1. Rust Roest, Delft 276 3. Het Rollend Raadsel. Den Helder 374; 3. DIA. Zwolle 371. Negenprljs klasse A: Bredasche Latjesgooiers, Breda 18x8. Negenprljs klasse B: 16x9. Treffersprljs klasse A: 't Hindert Niet, Den Haag 50 treffen. Treffersprljs klasse B; Acht om de Lange, Dieren 50 treffen. Jubileum wedstrijd: 1. 8. Menkeere, Tilburg 76(9-1); 3. D. Bremer, Haarlem 76(5-9); 3. Schroon, Den Haag 7614-9). Vaste Baan Heeren (Baan 5): 1. Van Voorn, Utrecht 46; 2. Mol Mies. Breda 3x44; 3. H. Zonnenberg, Dieren 2 x 44—2 x 43. Vaste Baan Heeren (Baan 6): 1. J. Mol Mies Sr., Breda 46; 3. W Berrier. Amsterdam 3x44 3 x ft; 3. R. Zeef, Zuidbroek 4333. Vaste Baan Heeren (Baan 7): 1. Ooddefroy, Den Haag 3 x 453 x 44 2. 8. Menkeere, Til burg 3 x 463 x 44 3. R. Zeef. Zuidbroek 3x46 —1x44. Vaste Baan Dames (Baan 3): 1 mevr. Prima, Rotterdam 44; 2. mevr van Dtnther, Breda 434241; 3. mevr. Kuiper. Zwolle 43—38. Vaste Baan Dames (Baan 4): 1. mevr. Drin- kenburg. Utrecht 45; 3. mevr, van Dinther, Breda 44; 3. mevr. Prima. Rotterdam 3x43. MÜNCHEN. 30 Sept. (VB.) De minister van Binnenlandsche asken van Baden heeft bevel gegeven tot confiscatie van de gelden en eigendommen van den Volksverein für das kathollsche Deutschland”, in geheel Baden op grond van het feit, dat de afdeeling Baden der vereenlglng haar gelden besteed heeft voor te gen den staat gerichte doeleinden. Australië 2291 ad totaal 1280 p. Kg. o4X 0,56 In v. d. totaallnvoer Incl. de Buitenbezittingen te vermeer deren met 30 pet.). Waaruit blijkt, dat Nederland, ondanks zijn bescheiden portie en het nadeel In vrachttarief. In p r U i wel mee kan. En ook onze kwaliteit behoeft geen zorgen te baren. De Indische consument vond die vroeger goed en zoo Is het nu nog; hij betaalt er gelijk gebleken Is zelfs •en toeslag voor. Het moet menigeen dan ook wel vreemd schijnen, dat wij toch nog maar een zoo gerlngen omzet in Indië kunnen boeken. Men zou eer hebben verwacht, dat in dezen tjjd van zuivelexport-nood de eigen kolo niën het grootste deel van haar consump tie thans ca. 7 mlllioen kilogram 'sjaars uit het moederland lieten komen. Helaas is dit niet *t geval en in dien on- gewenschten toestand zal geen verandering komen ook, zoolang het den Nederland- schen boterexport ontbreekt aan enkele ge schikte overzeesche importeurs en distribu- anten. Nu is het natuurlijk moeilijk, zooal niet ónmogelijk, de verschillende groot-lmpor- teurs, die al Jaren met Australië in verbin ding staan, er toe te bewegen, dat ze voortaan de Hollandsche boter zullen aan voeren. Van eenig verwijt aan hun adres mag hier geen sprake zijn; éér treft dit den Nederlandschen exporteur-producent, zich sedert de oorlogsperiode vrijwel niet om de Indische markt heeft bekom merd. Men zal dus moeten aankloppen bij an dere overzeesche firma’s, die qua organisa tie voldoende toegerust zijn om deze belang rijke ^llne” met succes te kunnen voeren. Want het betreft hier een product, dat vooral in den beginne een constante en toe gewijde bewerking vereischt. Dan is er nóg een voorname factor en wel deze: hoe denkt men de zaak te finan cieren. Boter is een marktartlkel, dat continu en in ieder centrum een behoorlijken voorraad behoeft; wanneer die ontbreekt, zal men het met den afzet nimmer ver kunnen bren gen. De verkoop gaat bovendien gepaard met credieten, ook al kan met maximum 60 dagen worden volstaan. En nu vreezen we, dat er heden ten dage weinig of geen overzeesche handelshulzen bereid of be schikbaar zullen zijn om deze zaken voor eigen rekening en risico te entameeren. Het ia zelfs niet onwaarschijnlijk, dat er bij zondere faciliteiten gevraagd zullen worden Ingeval van z<. „vrjje consignaties". WU men een vlotten verkoop in Indië be reiken, dan lijkt ons onder de huidige om standigheden een volkomen samengaan van den exporteur-producent en den Indischen importeur de juiste weg en wel in dien zin. dat de partijen „vrij”, geregeld en in voldoende mate worden uitgezonden, de verkoopsprijs en -termijn én de credieten in overleg worden geregeld, terwijl het del-' credere door producent en importeur ge zamenlijk wordt gedragen. Dat de impor teur bij voorkeur voor ieder rayon *n andere met een bescheiden commissie WASHINGTON, 31 Sept (Reuter). Tbdene het gisteren a(genomen verhoor in de Se naatscommissie voor onderzoek naar de be- wapenlngsindustrie verklaarde de president van de Federal Laboratories Company. Young, dat de Japanners in de Vereenigde Sta ten over een uitgebreiden handelslnforn aüe- dienst beschikten, om zich ap de hoogte te stellen vsn de nieuwste Ameriksansche uitvin dingen. De Japanners vernamen de nummers de- pa tenten door bemiddeling vsn Japansche han- deishuizen Uit de correspondentie tusschen Young en de makelasrsftrma Okura-Company bleek, dst de makelaarsfirniH teneinde de pa- tentnununers te weten te komen, voorgegeven had, dat zij eenige producten van de Federal Laboratories Company wenschee te koopen Young verklaarde bij rijn verhoor, kat hl) de nummers niet aan de makelaars had mede gedeeld. doch aan de Japanners een voorstel had gedaan inzake den verkoop van de fabri- cagerechten. Tijdens het verhoor werd vastgesteld, dat kolonel Smoot, adjudant-generaal op Hawaii, in 1933/34 agent voor de Thomson Machine geweer MIJ en «e Federal Laboratories was Verder bleek, dat Young in December 1932 heeft getracht, het in het congres voorgestelde wapen-ultvoerverbod te bestrijden, voorts, dst de Federal Laboratories in het eerste halfjaar 1934 aan de Cubaansche regeering traangas en andere materialen tot een totaalbedrag van 400.000 dollar, hebben verkocht en dat Young’s broeder Paul, die zendeling van de Christe lijke ZendlngssUlantie in Ecuador was. aan den minister van Oorlog en de legerautoritet- ten van Ecuador de werking van het traangas demonstreerde Dr. Luther, de Duitsche ambassadeur in de Ver. Staten heeft gisteren gerulmen tijd met den Amerikaanschen Staatssecretaris Huil ge confereerd. Dr. Luther noemde de geruchten, volgens welke Duitschland militaire vliegtui gen en oorlogsmateriaal in de Vereenlgde Sta ten zou hebben gekocht .Absurd”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17