jonge renners Laatste gang verongelukte Nieuwe spelling Slordig belleer RADIOPROGRAMMA r VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 Geenerlei nadeel voor de leerlingen Mutaties aan het Hof Critiek op de Defensie-paragraaf Wegwerker dood gereden De Merapi we^kt CR1SIS-CENTRALES De toestand is gespannen een Veehouderij Centrale Eén gewonde MOSKOU BLEEF TREKKEN J. BvanHEUSD ZNENDEN HAAG Ketel ontploft in fabriek Adres van antwoord op de troonrede Klaas van Nek Jr. ter aarde besteld De vermindering der staatsuitgaven Na het overlyden van de Koningin- Moeder Nederlandsche sportvliegster haalt haar brevet De „Batara Bajoe” zal spoedig uit Dover vertrekken Onregelmatigheid ontdekt in de administratie der School- spaarbank te Diemen Geen instemming der inheemsche bevolking DE HOUDING VAN ROESTAM EFFENDI PER ZEILJACHT NAAR ONZE OOST IN El Benoemingen STALEN-BUIS-MEUBELEN Sam Hoeven» ten grave oc gedragen Het tijdstip der invoering bij de Rijksinstellingen nog niet bepaald ~ie ex-communist Frenay weer uit de N.S.B. Vergelijking der begrootingen in 1914 en 1935 Mr. J. W. Beyen BEDRIJFSRAAD VOOR DE TYPOGRAFIE Ruzie, die waarschijnlijk een man het leven zal kosten Overweldigende belangstelling in de Jordaan en op Vredenhof Zaterdag 22 Sept. 1934 Voorzitter van het Werkfonds 1934 Ne der I. Fabrikaat Droeve naklank van de kermis Talloos velen brengen „kleine Klaas” op de Oosterbe graaf plaats een laatsten groet 20 JAAR JONGER „Mijn mart zegt, dat ik er beter uitzie” het heden voor pro- en om- ttE (ingezonden Mededeeling) De t Academisch waar hij is De Minister van Economische Zaken heeft voorzitter Van de Nederlandsche AkkerbouwcentraleK. L. Gaaikema Schüirin- FARIJH (Poste Partslen). SIS M.: Gramofoonmuzlek. 7.5o Idem. 8.40 eert. 9X20 Omroepdansorkest. TOONZALEN: BEZUIDENHOUT 41 FABRIEKEN: CRUQUIUSKADE 7.09 Con- Te Diemen zal de t g. schoolspaarbank, wel ke van 1906 dateert, worden opgeheven. In een Woensdagavond gehouden vergadering van in leggers, welke bijeen was geroepen door den burgemeester, mr. A. J. de Wolff, heeft deze mededeeling gedaan van eenige onregelmatig heden, welke bij de administratie dezer spaar bank waren ontdek^. Nu de kermis te Den Bosch reeds eenige dagen verloopen Is, blijkt dat er toch nog een ernstig feit is voorgevallen, dat waUrschijnHjk aan iemand het leven zal kosten. BATAVIA, 20 Sept. (Aneta). Het Nationalis tisch getinte Inheemsche dagblad „Pemandan- gan” wijst, naar aanleiding van het gedrag van Roestam Effendi bij de Kameropening er op. dat Roestam in de Kamer geen zitting heeft als vertegenwoordiger der Inheemsche bevolking, doch uitsluitend als communist. De Minister van benoemd tot v~.~. PARIJS (Radio), 1648 M.: 8.30 Oramo- foonmuzlek. 12.20 Concert onder leiding van Raoul Labis. 8.20 Gevarieerd gramma 9.50 Twee kleine operettes. Hij zal worden voorgeleid. De toestand van v. Th. is hoogst ernstig. KEULEN, 456 M.: 12.20 Middagconcert. 4 20 Volksmuziek. 7.20 Hans von Bülow- concert. 8.35 Gevarieerd programma. '10.40 Omroepkwlntet. BRUSSEL. 328 M.: 1.30 8ympbonle-or- kest. 6.50 Zang- en piano-recltal. 8.20 Om roeporkest. 10.30 Het José SchnUder's or kest. Inzake de door de’ regeerlng aangekondigde ingrijpende vermiüdering der staatsuitgaven, vernemen wij. dat het niet de bedoeling is daar voor een staatscommissie te benoemen, maar dat het kabinet dit rechtstreeks ter hand zal nemen. DAVENTBY. 1500 M.: 12.20 Concert van North Regional. 1.20 Commodore Grand orkest. 5 05 Orgelconcert. 10.20 B. B C- tbeater-orkest. 11.15 Casanl Club Orkest Men stelt zich voor dit op deze wijze te doen, dat de begrootingen stuk voor stuk worden na gegaan en daarbij wordt vergeleken de stand van de begroot ing en haar verschillende onder deden in 1914 en in 1935, en tevens wordt na gegaan, waaruit de verschillen voortspruiten, teneinde daarin aanwijzingen te vinden voor de toe te passen bezuinigingen. Onder medeleven^an geheel de buurt is Donderdagmorgen het stoffelijk overschot van den Zaterdagavond zoo tragisch om het levert gekomen renner Sam Hoevens van uit zijn wo ning, le Ooudsbloemdwarsstraat 15 A, te Am sterdam, te aarde besteld. _.i instru- concert 9 05 Twee opefa's van Naar wjj vernemen is binnenkort de benoe ming te verwachten van mr. J. W. B-yen te Wassenaar, directeur der Rotterdamsche Bank- vereenlging vroeger werkzaam qp de generale griffie van het ministerie van financiën, tot voorzitter van het werkfpfids 1934. is Torbay. Vandaar willen zij naar Madera gaan en vervolgens naar de Oostkust van Zuid-Afrika en Kaapstad. Zjj zullen de Mossel-Baal en Durban aandoen, daarna verder reizen naar Singapore en Batavia en hun reis beëindigen met een tocht door den Indischen Archipel. ROME, 421 M.: 5.30 Vocaal en mentaal -2-- Giordano. WÉENEN. 507 M 4.30 Het Danublla koor zingt 6.00 Concert doer de kapel van het Hoch-und Deutschmelsterreelment. 9 20 Radlomuzlek. 11.10 Vervolg dansmu ziek. HUIZEN, 301 M.KRO: 8.00 Morgen con cert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Mu- zlekultzendlng voor fabrieken. 11.00 Dra- mofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halt» uurtje door Pastoor L. H. Perquln. 19.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonplaten. I. 45 Zenderverzorglng. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Pouwela. 3.30 Gramofoonmuzlek 3.00 Reportage van de onthuillng-van het Buys Ballot-gedenktee- ken te Kloetlnge. 4.00 Klnderuurtfe door mevr. Bophle Nirwenhulsvan der Rijst en mevr. Corrie Marreevan der Ven. 5.00 Gramofoonmuzlek 5.3q Esperanto-nieuws door P. Hellker. 8.45 Het Kro-orkeet on der leiding van Marlnus van ’t Woud- 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6 45 Het Kro-orkeet onder leiding van Marlnus van 't Woud 7.00 Politiebe richten. 7.15 Katholieke wederopbouw. Spreker Dr. J. B. Dealen. 7.35 Oramofoon- muztek. 7 45 Het Kro-orkest onder leiding van Marlnus van ’t Woud. 8.30 Vaz Dlas 8.34 Praatje over den as. Esperantocursus 8.45 Accordeonsnel door A Mommers en J. Lahey. 9.00 De Kro-Bovs onder leiding van Plet Lustenhouwer. 9.30 Gramofoon muzlek. 9 45 De Kro-Boys onder leiding van Plet Lustenhouwer. 10 15 Vervolg ac- cordeon-recltal. 10.30 Vaz Dlas. 10.35 De Kro-Boys onder leiding van Plet Lusten houwer. 11.15 Gramofoonmuzlek. idervoorzitter de heer P. J» van Haa- Jburg, welke met een zestal door den aangewezen bestuursleden het dagel. bestuur der stichting vormen. Dit dagelijksch bestuur is verdeeld in twee afdeellngen, de afdeellng varkens en de afdee- ling rundvee. Het dagelijksche bestuur der Ned. Veehou derij Centrale is bij ministerleele beschikking aangewezen als Uquldateuren van de Neder landsche Varkens Centrale en de Crisis Rund vee Centrale. KALVNDBORG, 1261 M-: 3 20 Omroepor kest onder leiding van Emil Reeaen 5.20 Gramofoonmuzlek. 8.50 Radlobal voor de ouderen. 5 20 Omroeporkest. 6.35 Jean Lemoine speelt plano. 820 Muzlekultzending uit Vervier». 9.35 Het zangkoor van Vervlers. 10 30 José Schnljder’s orkest. Het betreft een zeer tragisch geval, aange zien de administrateur reeds hoog bejaard is, en eenige maanden geleden door een beroerte Werd getroffen. De onregelmatigheden loopen over de laatste acht jaren. Het bestuur van de vereeniging ..Diemen's Zorg”, dat met de con trole over de spaarbank was belast, kon geen verwijt treffen, aangezien de overgelegde ad ministratie prompt In orde was. Eerst door de ziekte van den beheerder kwamen de onregel matigheden aan het licht. Door de bemoeiingen van den- burgemeester, is, verkregen, dat de familie van den beheer der, grootendeels het veroorzaakte tekort ge leidelijk zal aanzuiveren, zoodat de inleggers geen vérliezen van beteekenls zullen leiden. De spaarbank is voortgekomen uit de Nut’s spaarbank te Diemen, welke, na de stichting van de bovenbedoelde spaarbank werd opgehe ven. De scholieren bleven, ook nadat zij de school verlaten hadden Jn vele gevallen hunne spaarpenningen op deze spaarbank storten. Een hunner had er een bedrag van ongeveer dui zend gulden staan. Dan is er nog een inlegger met een bedrag van ongeveer negenhonderd gulden, maar overigens zijn de gestorte bedra gen niet van grooten omvang, want het tekort in zijn geheel bedraagt ongeveer ruim driedui zend gulden. In de Woensdagavond gehouden bijeenkomst werd de burgemeester mr A. J. de Wolff tot liquidateur der spaarbank benoemd. Het Meine Nederlandsche zeilscheepje de „Ba tara Bajoe”, dat na het vertrek uit IJmulden een stormachtlgen overtocht over de Noordzee heeft gehad, zal over enkele dagen uit de haven van Dover vertrekken, om de tweede etappe op de reis paar Nederlandsen-Indlë te aanvaarden. De vier opvarenden denken een jaar over de Nog niet zoo heel lang geleden was de Rotter damsche communist Frenay overgeloopen naar het den roeden vijandelijk kamp der NSB. in welker gelederen hij zich den laatsten tijd een actief propagandist toonde. Dezer dagen heeft hij echter alweer voor het lidmaatschap der NS.B. bedankt, omdat de krlngleider van Velsen hem om zijn revolutton- naire uitingen had gedesvoueerd. Naar de meening van Frenay is de NBB. niet een beweging, die alle deeien van bet volk kan Zooals in de Miljoenennota is medegedeeld, ligt bet In de bedoeling de verschillende maatrege len voor zoover mogelijk In één wetsontwerp op te nemen. Donderdagmorgen is op de Oosterbegraaf- plaats te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den Zaterdagavond zoo on gelukkig om het leven gekomen Klaas van Nek Jr. HILVERSUM. 1875 M-: VARA: 8 00 Gra- mofoor.muziek. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven. Klein Vara-ensemble onder leiding Frits Bakels. 145 Verzorging zender. „De Vleermuis’’, verkorte opentte Johann Strauss*. BATAVIA 20 Sept. (Aneta). De werking ’van den Merapl nam in den afgeloopen nacht zoodanig toe. dat gevaar kwam te bestaan voor de gehuchten in de omgeving, welke reeds door de bevolking zijn ontruimd. Het Blnnenlandsch Bestuur deelt officieel mede, dat geen bezoekers zullen worden toege laten. Lava-blokken, ter grootte van een huis stort ten van den krater In Noord waartsche richting. De hitte van deze blokken Is zoo groot dat zij een’kwartier lang blijven nagloeien. Voorts zijn gaswolken en gloedwolken geconstateerd. Van den lava-dom vallen brokken af ter grootte van een huls en rollen over de lava- laag van 1931 naar beneden. De bewaking Is yersterkt. Zoo zal de post te Babadan, waar 'n hoofdmantri is gevestigd, ver sterking verkrijgen en morgen te Ngepos een nieuwe waarnemingspost worden ingericht. Dr. Stehn, hoofd van den Vulcanologlschen Dienst, vertrekt morgen naar den Merapl. De toestand is gespannen. MILAAN. 369 M.: 5 30 Dansmuziek. 9.05 Mese Mariano, opera van Giordano. Wij leven in het heden voor mor gen. Het gisteren is voorbij. We kun nen het verleden bestudeeren en ons herinneren om er ons voordeel voor het verder leven mee te doen, maar dat „gisteren" mag geen zware bal last worden. Het „gisteren" is nu eenmaal voorbij, wij kunnen er niets meer aan veranderen; wèl aan het heden en de toekomst zijn we mede verantwoor delijk in zooverre het ons gegeven is die toekomst te vormen. Het verleden zich herinneren best; het verle den bestudeeren voor de toekomst: uitstekend. Maar voor alles leven voor het hedén waaein we ons eigen geluk zelf vormen en voor de toekomst die in het eeuwige zal we^en zooals wij zelf haar voorbereid hebben met Gods genaden. Wij leven in morgen. - Donderdagmorgen omstreeks tien uur 47-jarige wegwerker A. van Anjaarsveld op den Hooge-Blesedljk te IJselsteln, waar hij zijn werk verrichtte, aangereden door een uit de richting Lopik komenden auto, bestuurd door een chauffeur van de Houtcentrale te Utrecht. Van Anjaarsveld had zich bij het naderen van den auto langs den weg opgesteld, doch de auto reed recht op hem aan. Na de aanrijding kwam de auto aan de andere zijde van den weg in een sloot terecht. Van A. werd ernstig gewand. De bestuurder van den auto kwam met den schrik vrij. Van A. is naar het Stads- en Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, overleden. De overledene was gehuwd en vader van nes kinderen. De auto Is in beslag genomen. In het gebouw van de firma Gebroeders Rust, carosserie- en wagenfabrikanten, aan 't Boter- diep te Groningen, had Donderdagmiddag om streeks half vier, door tot nu toe onbekende oorzaak, een ketelontplofflng plaats. >- Een ketel vloog door het dak en kwam op Gisteravond bevatte de Nederlandsche Staats courant een beschikking van den Minister van Economische Zaken, waarbij de stichting Ne derlandsche Veehouderij Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage. onder goedkeuring van hare statuten als crisis-organisatie wordt aangewe zen. De'stichting treedt In de plaats van de ver eeniging Nederlandsche Varkens Centrale en de stichting Crisis Rundvee Centrale, welke beide lichamen krachtens beschikking van den mi nister van heden In liquidatie getreden zijn. Tot voorzitter en directeur der Nederlandsche Veehouderij Centrale is benoemd de heer Ir. W. de Jong, te Arnhem. Tot ondi--c-aa-a--ww_^ ren te Till minister de belangstelling voor den stoet groot. Óp het kerkhof waren reeds vóór negen uur buurtgenooten en sportvrienden In grooten ge tale samen bij bet geopende graf, waar om heen n\et touwen een afzetting was gespannen. Naarmate de tijd vorderde groeide het aantal belangstellenden, vooral buiten het kerkhof, waar men niet allen kon toelaten, tot honderd tallen. omstreeks twaalf uur bereikte de begrafenis stoet het kerkhof aan den Haarlemmerweg. Leden van Olympia droegen de kist naar het graf, waar zij bedolven werd onder een schat van kransen en bloemen. Onder diepe stilte nam de heer J. Vlotter Jr, bestuurslid van Olympia, bet woord en bracht óen laatsten groet aan zijn overleden clubgenoot. Hij wees er op. dat Sam niet alleen een goed renner was, maar ook een goed mensch en een goed vriend. Hij herinnerde er aan. hoe nog Donderdagavond, nog geen week geleden dus, Sam voor het laatst met r^n club reed, hoe men nog plannen maakte en lucht- kasteelen bouwde voor de toekomst De tragi sche dood van deze drie flinke kerels Is ren slag voor hun famUje, hun club en de wieler sport. Wanneer deze bloemen en linten vergaan zullen zijn, blijf JU, Sam, nog In onze diepe Mevr. Pothuis—Smit (8. D. A. P.) maakt bezwaar tegen de derde alinea .hrjMjjgnde „het heeft de volle aandacht der. Kamer, dat de regeerlng zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de be teugeling wan den bijna allerwegen herleefden drang naar sterke bewapening, maar tevens verplicht is met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van hare aanvanke lijke voornemens met betrekking tot de natio nale verdediging”. De heer van Embden (V. D.) noemt deze zinsnede vrijwel kleurloos”. Ze houdt niet in. dat de Kamer instemming betuigt net de door de Regeerlng ingeslagen richting. De heer de Bruyn <R. K.) sluit zich hiertnj aan. De heer Fock (11b.) evenzeer. Over dë zaak zelve kan bij het achtste hoofd stuk der begrootlng gesproken worden. Het adres wordt aangenomen met 33 tegen 11 stemmen (sociaal democraten). De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag avond 2 October. De Koningin heeft wegens het overlijden van de Koningin-Moeder ónder bijzondere dankbe tuiging voor bewezen diensten en betoonde toe wijding óp de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan: ten eerste C. S. Sixma, baron van Heemstra, als Kamerheer van H. M. de Koningin, dienst dbende bij en particulier secretaris van wijlen de Koningln-Moeder en hem benoemd tot ka merheer in buitengewonen dienst van H? M de Koningin en particulier secretaris; ten tweede de dames du palais honoraires van H. M ae Koningin Jkvr. E. G. baronesse van Ittersum en Jkvr. F. ij. H. van de Poll, als resp. eerste hof- dame, en hofdame van wijlen H. M. de Konin gln-Moeder; ten derde de hofdames hororalres van H. M. de Koningln-Moeder L. H. baronesse Schlmmelpenninck van der Oye en Jkvr C. J. baronesse van Tuyl van Serooskerken en haar benoemd tot hofdames honoraires van H. M. dé Koningin; ten vierde den Gryotofficier van het Huls van H M. de Koningin Jhr. mr. dr. A. G. Schlmmelpenninck ter beschikking en waarne mend grootmeester van wijlen H. M. de Ko ningin-Moederten vijfde de kamerheeren in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin ter beschikking van wijlen H. M. de Koningln- Moeder jhr. A. de Jonge van Zwijnsbergen, jnr. A. 8. vaA, Tets; mr. D. J. A. baron van Ha- rinxsma thoe Slooten en G. E. baron van Tuyl van Serooekerken van Vleuten; ten zesde „e kamerheeren van H. M. de Koningin dienst doende bjj wijlen H. M. de Koningln-Moeder F. C. baron Bentinck van Schoonheeten -n Jhr. C. A. de Pesters en hen benoemd tot ka- rr.erheeren in buitengewonen dienst van H. 4 de Koningin. Wederom heeft een leerling der Nationale Luchtvaartschool de proeven voor het vliegbe wijs ,A” met goed gevolg op een Koolhoven F.K. 46 lestoestel afgelegd. Ditmaal was bet mej. Tineke de Veer, dochter van den heer E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaart Naar wjj vernemen is- door Curatoren der openbare gymnasia van Amsterdam aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen de vraag gesteld, of, nu voor net eind examen der gymnasia de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandsche taal is voorgeachreven, ook voor hen. die deze scholen verlaten. In hun toekomstige betrekkingen gelegenheid zal be staan de nieuwe schrijfwijze toe te passen. In dien dit niet het geval zou zijn, zouden deze jongelui moeilijkheden ondervinden, welke hun niet kunnen warden toegerekend. Curatoren hebben hierbij ook het oog gehad op de Depar tementen van Algemeen Bestuur en de Bureaux van Rijksinstellingen. Staatsbedrijven en Rjjks- dlensten. De Minister van Ondengijs. Kunsten en We tenschappen heeft daarop het volgende ant woord gegeven: ..Met Uw College ben ik van fneenlng. dat het wenschelijk is door de Departementen van Algemeen Bestuur en verdere Rijksinstellingen de schrijfwijze te doen volgen, die o.a. voor de eindexamens der gymnasia Is voorgeschreven. Ook afgezien hiervan heb ik er op gerekend, dat bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs algemeen uitsluitend de nieuwe schrijfwijze zou worden gevolgd, nu zij voor de eindexamens Is voorgeschreven Dit is de reden geweest, waarom ik tot dusver nog niet 'n aan vulling van de Koninklijke Besluiten tot vast stelling van de leerplannen der openbare gymna sia en Hoogere Burgerscholen, die daartoe dwingt, heb uitgelokt. Echter zal Ik hiertoe overgaan, nu mij dit ter bevordering van een goeden gang van zaken wenschelijk blijkt. Ten aanzien van het gebruik eener nieuwe schrijfwijze is tot dusver de methode gevolgd, dat de Regeerlng niet voorging, doch volgde. Zij volgde eerst dan. wanneer die schrijfwijze ge meengoed was geworden bij het volk. Zoo heeft de Minister van Justitie Modderman in 1883 verklaard, dat de officleele invoering van de schrijfwijze De Vries en Te Winkel, tot stand gekomen In 1864. onvermijdelijk was geworden, doordien de sollicitanten naar plaatsen aan zijn Departement uitsluitend die schrijfwijze toe pasten. Aldus is toen geschied. Tusschen toen en thans Is er intusschen ver schil. Toen was de nieuwe schrijfwijze door de Regeerlng nergens voorgeschreven: zj.' beeft haar eigen weg. ook in het onderwijs, gevonden. Thans -is voor het onderwijs wél een voorschrift van de Regeerlng uitgegaan. Dit verschil zal waarschijnlijk op de houding van de Regeerlng van invloed zijn. Zij zal eerder dan Inzake de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel tot in voering bij de andere Rjjksdiensten moeten overgaan. Wanneer dit zal geschieden, is nog niet bepaald. Een tweede gevolg van het verschil zal zijn, dat sollicitanten naar een betrekking in Over heidsdienst niet zullen kunnen worden afge wezen op dezen grond, dat zij geen andere schrijfwijze kennen dan die, welke de Regeerlng zelf voor het onderwijs heeft voorgeschreven Aldus zal het analoge oogenblik van 1883 thans in elk geval veel eerder zijn aangebroken. Het zal, wat overigens de houding van de Rcg .ering moge zjjn, door algemeene invoering op alle In richtingen van onderwijs worden verhaast. De leerlingen hebben van de uitsluitende kennis der nieuwe schrijfwijze geenerlei nadeel te wachten Wel zou de handhaving van de oude naast de nieuwe schrijfwijze nadeelige gevolgen hebben: door continueering van de bestaande verwar ring zou in het onderwijs kostbare tijd worden verspild en het gevolg zou zijn, dat menige leerling geen van beide schrijfwijzen Juist zou toe passen. Dit zijn de, gronden, waarom Ik. Uw College in overweging geef, de uitsluitende toepassing van de nieuwe schrijfwijze te bevorderen.” Jong, te Arnhem en tot secretarissen mr. dr. A. van Deth te ’sGravenhage en ir. W. T. 1 Gerhardt te *s Gravenhage. de 12.00 van 2.00 van 3.15 De Notenkrakers on der leiding van Daaf Wins. 3.45 Overscha keling naar den zender Kootwijk. 4.00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 5 00 .De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 6.00 De Flierefluiters on der leiding van Jan van der Horst 7.00 Platen der maand. 7.50 Gramofoonmuzlek. 8.00 Herhaling S O. S-berichten. 8.Q3 Gramofoonplaten, waarom gevraagd is. 8^0 Vara-Orkest onder leiding van Hugo de Groot 9 15 Orgelspel door Cor Steyn *op het Vara-orgel. 9.30 Tummers, de fleg matieke humorist aan den vleugel in zijn repertoire. 9.45 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 10 00 Vaz Dias. 10.15 Tummers vervolgt zijn optreden. 10.30 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 11.15 Gramofoonmuzlek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG. 1304 ,M.: 6.30 Fransche avond Gevarieerd concert. 7.35 Orgelre- cital door Leblanc. 8.20 Fransch sympho- nieconcert door het omroeporkest onder leiding van Henrl Pensls 9 10 Gevarieerd muzikaal programma, met medewerking van solisten en het omroeporkest onder leiding van Henri Pensls. 10 20 Gevarieerd concert (gr pl.). 10.45 Dansmuziek. BRl 328 M.: 1.30 Symphonle-or- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS herinnering voortleven. Vervolgens spraken de heer W. de Boer, di recteur van de Leeuwarder Wielerbaan, waa-op Hoevens Zaterdagmiddag zijn laatsten wedstrijd reed, en de heer H. Wijnands uit Blenck na mens de Zuidelijke Wielerclubs en het Zui delijk publiek. Als laatste spreker trad naar voren de heer Houtsma, directeur van de Veka-banen te Zwolle, die in diep ontroerende woorden af scheid nam van den vriend dien hij in Hoe vens verloor. Namens de familie dankte een zwager van den overledene. Diep onder den Indruk van deze plechtigheid, waarbij zelfs verschillende mannen hun tranen 11161 korTden bedwingen; verliet men te Germaan”, slreeks kwart vóór één de begraafplaats. navolgende personen zullen naar alle waarschlJnHjkhéid in den te vormen Bedrijfs- raad voor de Typografie worden benoemd, meldt „De Nederlander”. Vanwege den Ned. Bond van Boekdrukke rijen: de heeren L. Levlsson, J. W. Henny en 8. Korthuls, vanwege de Roomsch-KaQiolleke Vereeniging van Ned. Drukkerspatroons: de heeren Mr. Th. P. A. J. ten Hagen en L. Arts, en vanwege den Bond van Chr. Drukkers patroons in Nederland de heer J. H. van Lonk huizen. De bedrijfsraad zal zooals bekend op 24 'September, des middags om 2 uur door minis ter Slotemaker de Bruine worden geïnstalleerd Rheamatiek en constipatie verdwenen. „Sedert 2 jaar gebruik ik Kruschen Salts. Ik liad altijd veel last van rheumatiek, constipatie en pijn in den rug en Ik was bang om de deur Uit te gaan. Nu voel ik mij veel flinker en kan ik weer uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Balts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar. Hieruit kunt U opmaken hoe ik veranderd ben, want ik ben 41.” Mevr. H. L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw lichaam dage lijks den belangrijksten plicht volbrengt. De zacht-purgeerende werking verzekert het goed funcUonneeren der afvoerorganen, waardoor U inwendig van alle schadelijke afvalstoffen ge zuiverd wordt. Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloedstroom, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Balts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handel» Maatschappij Am sterdam voorkomt. Voor deze begrafenis van den jeugdigen wiel renner bestond enorme belangstelling. Reeds enkele uren voor de aankomst der baar hadden belangstellenden zich bij de geopende familie- groeve, waarin in 1926 den oom van Klaas. Plet van Nek, ter aarde was besteld, verzameld. Extra bussen van de gemeente voerden nog steeds meer menschen, belangstellenden uit de wieler- sportwereld als uit het publiek dat den Jeugdi gen renner reeds zoo vaak heeft toegejuicht, Ban. Omstreeks half elf, de tijd dat het stoffelijk overschot aan de begraafplaats zou arriveeren. hadden zich enkele dulzende personen langs de paden geschaard. De kist arriveerde te Amstelveen vanuit Alk maar, waarna zij werd overgeplaatst In een particulieren auto, en vervolgens bedekt met bloemen. Er waren nog twee volgauto’s noodig om alle kransen en bloemstukken te kunnen ver voeren. Talrijke baandlrecties, renners en fami lieleden hadden bloemen als blijk van diep me deleven gezonden. Omstreeks half twaalf arriveerde de lijk stoet aan de Oosterbegraafplaats, aan den in gang, waaraan zij werd opgewacht door een de putatie van de wielerclub „de -waarvan de overledene lid was. Op de Begraafplaats hadden zich verschlllen- <ft vooraanstaande personen uit de wlelerwe- reld verzameld. O.a. merkten wij op de heeren J. J. van der Bey, directeur wn het Stadion, Fr. Grolm en J. PereL directeuren van de Zes- daagsche, het bestuur van „de Germaan” en Tyssen, voorzitter van de Federatie der Wieler clubs in Noord-Holland. Achter de baar stel den zich, behalve de familieleden van den verongelukten Klaas, o. w. zijn oom Klaas van Nek Sr., den gangmaker Kttser, voorts de ren ners Jan van Kempen, die speciaal uit Mechelen was overgekomen, om zijn vriend de laatste eer te bewijzen, Cor.Wals, Jacq. van Egmond a.a. Het was een plechtig moment, toen de kist in de groeve daalde en allen met ontbloot hoofd enkele seconden den sympathleken jongeling, wiens hoopvolle toekomst door het wreede on geluk was weggevaagd, herdachten. De heer Tyssen sprak eenige waardeerende en troostvolle woorden over „Kleine Klaas”, toen het graf onder bloemen was bedolven: ver volgens bracht de heer Gerritsen namens „de Germaan” zijn clubgenoot een laatsten groet. HAMBURG. 332 M.: 11.50 Klein om roeporkest var. Koningsbergen 4 20 Or- kestconcert onder leiding van Joh. Röder. 6 20 Gramofoonmuzlek 9 20 Volksmuziek. 10.40 Muzikaal tusschenspel. 11.20 Om- roepdansorkest BERLIJN. 357 M.: 430 Klein Omroep orkest onder leiding van Wlllv Steiner. 6.40 Orgelrecital 7 40 Kamermuziek. Een polltie-agent, die Vrijdagnacht in de buurt van de Mlnrebroederstraat aan het sur- veüleeren was, werd door een burger gewaar schuwd. dat er in deze straat een zeer dronken man lag. Inderdaad vond de politie Iemand, die na genoeg bulten bewustzijn was en sterk naar drank rook. De man werd op een handwagen naar rtet politiebureau vervoerd en daar ter ontnuchte ring in bewaring gesteld. Tegen den morgen is hij vrij gelaten. Hij was toen op het oog vrijwel normaal. Woensdag ontving de politie bericht uit het groot ziekengasthuis, dat daar was opgenomen de 35-jarige werklooze kantoorbediende G. v. Th., die een ernstige schedel breuk ^had en in onmiddellijk levensgevaar verkeerde De gewonde had zich er over uitgelaten dat hij geslagen was. Deze man was dezelfde die Vrijdagnacht naar het politiebureau was vervoerd. De recherche stelde een onderzoek in waar uit is komen vast te staan, dat Vrijdag v. Th. het café van P. heeft bezocht en daar ruzie heeft gehad met eenige andere lieden. De ruzie verliep en het gezelschap, dat met v. Th. ruzie had vertrok. V. Th. verliet tegen sluitingsuur het café. De persoon die den polltle-agent had gewaar schuwd was de sjouwer M M die dien avond in het café ruzie met v. Th. had. In verband met de verklaring van v. Ih„ dat hij door iemand op he^ hoofd is geslagen en de omstandigheid dat M. den agent waar schuwde, dat er een man dronken lag. vond de recherche aanleiding den sjouwer te arres- teeren onder verdenking van een aanslag In de smalle Jordaanstraat groepten, ondanks het trieste weer en de felle slagregen, de buurt bewoners reeds vroeg bij bet huis van den doode samen. Tegen half elf, het oogenblik waarop de stoet zou uittrekken, waren de be langstellenden tot een dichte menigte aange groeid, waartusschen de politie slechts met moeite ruimte hield voor de rouwauto’s. Het bestuur van de A. S C. Olympia”, waar van de verongelukte renner meer dan tien jaar lid was, vormde een eerewacbt voor de nuls- t deur, terwijl een deputatie der leden zich te genover het buis opstelde. Een groot aantal bloemstukken en Kransen werd nafcr buiten gedsagen en vulde behalve den remwwagen, een speciale volgauto. Om kwart voor elf werd de kist met bet stofMljk overschot naar buiten gedragen, ge dekt met de rood witte kleuren van .Olympia" en in den rouwaqto geplaatst. Kransen van de naaste familieleden, en een groot bloemstuk van de Stadion-dlrectle werden alsnog sange- heeht. Nadgt de familieleden in de volgauto's had den plaatst genomen gette de stoet zich in be weging. Als slippendragers fungeerden leden Van Olympia”. Het rouwbefloerste clubvaan- del, het bestuur, de ver'eenlgingsdeputarles en ver^hillende wieirenneA volgden onmiddellijk defi rouwautö. Zootrok de sombere stoet door de smalle straten van de oufle buurt, om nog senmaal het wooptauls.te passeeren. OveraJ stonden de menschen ifi dichte rijen langs, den weg. innig meeleyend met t droevig lot van hun zoo popu lation buurtgenoot. Want allen kenden Sam, Jordaner als zij, die ondanks den roem, in rijn jonge leven geoogst, één met hen was gebleven, zijn'buurt trouw. Langs heel den weg naar „Vredenhof" was straat terecht. De 19-jarige knecht J. T. werd door den ketel getroffen en aan den arm gewond. Het slachtoffer is naar het Diaconessenhuls ver voerd. Een begin van brand, welke inmiddels in de fabriek was ontstaan, werd door de brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd was, gebluscht. WARSCHAU, 1345 M.: 5 20 Concert 8 20 Ponulalr concert door het omroeporkest. 9.20 Omroepeymphonle-orkest. 10.35 Dans muziek. 12.2o Dansmuziek BEROMONSTER, 546 M.: 6 30 Oramo- foonmuzlek. 7.40 Karna la Wolff speelt plano Erich Wolff, vlooi 8 50 Mannen koor Elnlgkelt uit Bazel zingt 9.30 De LAnderkapel Sonja uit Nunnlgen met medewerking van J. WeibelSchwarz, solo-jodel 1030 Dansmuziek. WIJ In de gister gehouden vergadering van de Eerste Kamer is aan de orde gekomen het adres van antwoord op de Troonrede. ga te Ruigezand; tot onder-voorzitter van ge noemde stichting: J. P F. Jansen. Amsterdam; tot lid van het dagelijksch bestuur: Ir. W. J. Droesen. te Roermond; tot directeur van deze stichting is benoemd ir. C- O. O. van Stolk te Rotterdam. Voorts heeft de Minister benoemd, tot voor zitter van de stichting Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee de heer G- W. Stro-nk te Steenwijkerwold en tot leden van het dage lijksch bestuur: J. M Breukers. Roermond: J. F. Deeien. Veghel; K. Enthoven, Bennebroek en G. Konlng te Almen. Benoemd is tot voorzitter vin de s.ichttng Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale be noemd: W. M. Driessen, te Venlo; tol leden van het dagelijksch bestuur: J. Barendse. Poeldijk; R. Jansen, Breda; mr. L. Niemöller, ’sGraven hage; C. Wagenaar Kzn., Broek op Langendljk. Benoemd Is tot voorzitter van de stlcht'ng Nederlandsche Slerteelt-centrale: J. C. M. Men- slng, Aalsmeer; en tot leden van het dagelijksch bestuur: Jos. M. Braam. Heemstede; R. Gorter, •s Graveland, W. Lodder, Hees en W Warnaar, Sassenhelm. Tot directeur dezer stichting is benoemd A. D. C. Poolmijn te ’sGravenhage. De Minister van Economische Zaken hreft benoemd tot voorzitter van de stichting Neder landsche Veehouderij-centrale: ir. W. de Jong, te Arnhem; tot onder-voorzitter P. J. van Haaren. fe Tilburg; tot gedelegeerde bestuurs leden: H. Meyeringh, Jhr. te Gieten en J W H. Pasman, te Schevenlngen. Voorts zijn tot leden van het Dagelijksch bestuur benoemd voor de afdeellng Varkens: M. van Berkel Mz. te Maas land; J. M. Hoogstraten, Deventer; H Meye ringh Jz., Gieten; J. H. W. Pasman. Scheve nlngen; voor de afdeellng Rundvee: N. 8. Klngma te Boxum en Ji P. van der Stoel, te Leiden. Tot directeur is. benoemd Ir. W. de omvatten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18