ONS BLAD Minderhedenmisère te Genève b Het heden nieuws van De Lindbergh- affaire Bijna 1000 dooden in Japan WARSCHAU BUKT NIET J DE BAROMETER Het schandaal te Rijssel Einde der textiel staking? Het Eucharistisch Congres VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 ZEVENEN TWINTIGSTE JAARGANG No. 287 f Minister Beek Dr. Condon kent hem niet positief Vliegtuigen zoeken het land af, ^mingswerk zyn begonnen w Amerika en Rusland Ontzaglijke schade De besprekingen hervat i Schuschnigg en de joden Volkenbondszetel naar Weenen? Ter dood gebracht Stosch Sarrasani f Inbrekersbende achter NWaSKWLUUllilUI/ L r Pyrrhusoverwinning der mogendheden WH trekt het zyn voorstel tot generaliseering van het verdrag in Hauptmann blyft ontkennen iets met de ontvoering uitstaande te hebben DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Argentynsche staat neemt offi cieel deel; drie feestdagen afgekondigd Oproep van president Roosevelt aan stakers en fabrikanten Rijksbisschop Müller en het katholicisme J „Oostenrijk kent geen categorieën van burgers” Het Weer H. K. H. Prinses Juliana bracht Vrijdag een bezoek aan de Amato, de groote nationale land- en tuin bouwtentoonstelling in de nieuwe Markthallen te Amsterdam. De Prinses bezichtigt in gezelschap van wethouder Kropman de expositie. Op den achtergrond het wapen van Amsterdam De door inspecteur Marian' ge leide bende stal voor mil- lioenen aan zegels ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel BH contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar 11 Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spa4nested - Haarlem JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Mr. E. E. Grace, de president der Bethlehem Steel Corporation, vertoeft momenteel te Landen - Aan de „Daily Telegraph” wordt door Reuter uit ’s Gravenhage gemeld, dat H. K. H. Prinses Juliana de volgende maand een langdurig bezoek aan Londen zal brengen. wi er- xc I. de volgende maand naar zijn vrouw en zoon werden ernstig o o I I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Van Poolsche zijde wordt aanvullend mede gedeeld, dat de verklaring van minister Beer, voor de Volkenbondsvergadering haar volledige geldigheid behoudt, derhalve ook de aankondi ging. dat Polen zijn medewerking bij de con trole op de verdragen betreffende de minder hedenbescherming zou intrekken, wanneer een generaliseering der verdragen niet te bereiken was. Dr. Condon, die het losgeld op een kerkhof te New York heeft afgegeven, verklaart, dat de man, aan wlen hij het geld gaf, een Dultseher. tongval had overeenkomend met de spraak van Hauptmann. Hij kon echter by de con frontatie niet positief zeggen of Hauptmann de persoon in kwestie is geweest. RIO DE JANEIRO, 21 Sept. (Reuter.) De be kende circusdirecteur Stosch Sarrasani Is Vrij dag te Sao Paulo overleden. WASHINGTON, 21 Sept. (Reuter.) De Ame- rikaansche minister van buitenlandsche zaken Huil, en de Sovjet-Russlsche gezant alhier. Tro- janowski, hebben de besprekingen hervat, die 14 dagen geleden waren afgebroken, omdat men op het doode punt was geraakt. Ule Jda Over de aangerichte schade bestaan tot beden nog geen gegevens WU ontvingen berichten over drie millioen yen, maar ook over drie-hond*rd millioen yen. Volgens een ander telegram sou de typhoon alleen in de provincie Osaka een schade van twintig millioen yen hebben toege bracht aan den oogst. Prinses Juliana Londen7 Het poHtie-schandaal te Rijssel. Zwendel met belasting-zegels. Het Eucharistisch Congres te Buenos Aires. Argentinië neemt officieel deel. in de ard der en der >34, S B r 'E I in er- ben dig len Dr. de tot Ing *U- ïb- ïd. re- 41- BUENOS AIRES, 21 Sept. (Benter). De Argentljnsche regeering heeft besloten, dat de ArgentjjnscJie staat officieel deel zal ne men aan het komende internationaal Eucha ristisch Congres te Buenos Aires. Bij die getegenheid sullen in Argentinië drie feest dagen worden afgekondigd. MÜNCHEN, 21 Sept. Daar de rjjksstadhouder geen gebruik heeft gemaakt van zijn recht tot gratie is hedenmorgen op de binnenplaats van de gevangenis alhier (le 20-jarige Georg Moel ler, die wegens moord gepaard gaande met roof ter dood was veroordeeld, geëxecuteerd. Donderdagavond is Francheschi, een van de leden van de Fransche delegatie bij den Vol kenbond. bij een auto-ongeluk om het leven ge komen; gewond. De Minister van Oorlog, Hajasi. heeft de technische troepen ter beschikking ge steld der leiders van de reddlngs-actre, om de vele ongelukklgen die onder de puinen bedolven zijn, te bevrijden. Bij Osaka is men er reeds In geslaagd een kliniek uit te graven en een deel der patiënten alle vrouwen en kinderen te redden. De radioverbinding tusschen Tokio en Osaka welke verbroken was, kon hersteld worden. Heel Japan is in rouw. Ook onder de vreem delingen In het land Is de deelneming met de Zwaar getroffen bevolking zeer groot. De Keizer van Japan heeft den schrijver Woto verzocht hem een relaas van den ramp te doen toekomen. Men gelooft, dat de gearresteerde buitenlan der. de Duitaefter Hauptmann, du misdaad al leen heeft gepleegd en men hoopt binnen enkele weken genoegzaam bewijsmateriaal tegen hem te hebben verzameld. Op het oogenbllk wordt getracht, een zoo volledig mogelijk verslag van zijn levensloop samen te stellen, zoowel in als buiten de Vereenigde Staten. De vrouw van den gearresteerde is vanmorgen door de politie te New York op vrije voeten gesteld, daar tegen haar geen verdenking is gerezen. Hauptmann zelf blijft nog steeds ontkennen, ook maar iets uitstaande te hebben met de ont voering van de baby van Lindbergh. Veertig uur lang is hij in verhoor geweest. Al schjjnt het bewezen, dat Hauptmann het losgeld of althans een deel ervan in ontvangst heeft genomen, toch is er nog geen enkel bewia voor, dat hij verantwoordelijk is voor den moord op het kind. Het Is immers mogeljk. dat een of meer Individuen de groote bezorgdheid van de familie Lindbergh na (je verdwijning van, hun baby hebben uitgebuit, zonder iets met de misdaad te maken te hebben. TOKIO, 21 Sept. (Reuter) Volgens eet) mededeeling van t Ministerie van BinnenlanJ- sche Zaken bedraagt het aantal slachtoffers van den typhoon in achttien steden: 943 dooden 3738 gewonden. 503 vermisten. Alleen In de pro vincie Osaka telt men 767 dooden, 3058 gewon den, 468 vermisten; in Kioto 104 dooden, 356 gewonden. Tokio is er met 4 dooden en 33 ge wonden nog het best afgekomen. Intusschen is, volgens de schatting der poli tie, het aantal slachtoffers nog veel grooter. Volgens een telegram uit Takamatsoe vreest men, dat er bij het eiland SJikokoe 2350 vls- schersbooten vergaan zijn, welke ramp een enorm verlies van menschenlevens veroorzaakt zou hebben. Op last der regeering is een aantal vlleg’uigen opgestegen om de plonniers van het Japansche leger te helpen en te lelden bü het reddings werk, dat allerwege krachtig ter hand ts geno men. Deze vliegtuigen hebben ook levensmidde len aan boord, daar eenlge steden over land moeilijk of heelemaal niet te bereiken zijn. Van offlcleele Japansche zijde wordt mede gedeeld dat alles gedaan wordt om den door den ramp veroorzaakten nood der bevolking, zooveel mogelijk te verzachten. klaringsproces van Giuseppe Tonlolo. den be roemden Itallaanschen socioloog, die ook op de katholieke sociologen In Nederland grooten In vloed heeft gehad. Het ..informatieve proces” in het diocees Pisa, waar Tonlolo woonachtig geweest Is, Is name lijk nog in gang en de Sociale Week te Padua heeft een bijzonder gunstige gelegenheid ge boden om talrijke vroegere vrienden en be kenden van den vereerden meester bijeen te brengen, die belangrijke bijdragen kunnen geven voor het werk van de diocesane onderzoeklngs- rechtbank. De Veiligheidsweek van de K.N.A.C. zal wordea gehouden van 24 tot 30 September. De Voorzitter van de O.S.P. veroordeeld negen maanden gevangenisstraf wegens opruiing. Het drama in Amsterdam-West voor de recht bank. GENÈVE, 21, Sept. Heden heeft de politieke commissie van den Volkenbond hare besprekin gen voortgezet over het Poolsche voorstel tot generaliseering van de verdragen betreffende de bescherming van de minderheden. De gedelegeerden van Bulgarije en Australië keerden zich tegen de door Polen voorgestelde internationale conferentie. Beide sprekers ver klaarden dat het niet aanging, zich eenzijdig los te maken van een verplichting tot bescherming van minderheden. NEW YORK. 21 Sept. (Reuter.) President Roosevelt heeft In een oproep den stakers in de textiel-industrie verzocht het werk onmiddelhjk te hervatten. Roosevelt heeft ook allen textiel fabrikanten verzocht om de arbeiders zonder onderscheid weer in dienst te nemen. De han gende kwesties, zoo zegt hij, kunnen opgelost worden als beide partijen een geest van samen werking en rechtvaardigheid toonen. Er be staat gegronde hoop, dat de staking morgen ten einde zal loopen. Het rapport der bemiddellngscommissie wordt momenteel door het bestuur van den vakbond der textielarbeiders besproken. Vervolgens voerde Lord Eden het woord. Bij de kwestie der beschermingsverdragen, aldus zette hij uiteen, gaat het, gelijk Briand Inder tijd vastgesteld heeft, om een beperkte kwestie Eenlge staten, wier gebied buitengewoon ver groot is. hebben ook geweten, dat zij zekere verplichtingen op zich moesten nemen. Bedoe1- de staten kregen op grond van het vredesver drag groote deelen van ’n bevolking, welke niet verwant was aan den nieuwen staat en welke zelfs in den oorlog tegen dezen staat gevochten had. Minderhedenverdragen waren in ”t leven geroepen om in een bijzondere kwestie en. naar men moet hopen, voor een bepaalden tijd van kracht te zijn. Eden verzette zich tegen net voorstel een Internationale conferentie bijeen te roepen met het doel te komen tot een gene raliseering van de minderhedenbescherming Alle voorwaarden daarvoor ontbreken. Baron Alolsl (Italië) keerde ïich in ‘n slechts korte rede tegen de opzegging van de verdragen betreffende mlnderheidsbeschertiilng door Polen Massigli sloot zich in een rede bij Eden en Alois» aan. Ten slotte verzocht de commlssle-voorzittcr Madariaga, den Poolschen vertegenwoordiger Raczynski, het voorstel terug te nemen. De Poolsche gedelegeerde verklaarde daarop dat Polen bij zijn meening blijft. Het Poolsche voorstel heeft bij «enige staten instemming ge vonden en btj andere te het op twijfel gestoo- ten. Het zou hem niet moetIjjlfvallen, de doel matigheid van het voorstel overtuigend te be wijzen. Daar er momenteel echter geen kans beslaat op een besluit in den zin van het Pool sche voorstel, zal Polen het voorstel niet in stemming te brengen, aldus Raczynski. NEW-YORK, 21 Sept. (V.D.) De ontdek king en de opheldering van de kwestie-Lindbergh beteekent voor het Amerikaansche publiek een gebeurtenis van den eersten rang; de bladen wijden verscheidene bladzijden aan het feit. Het is Intusschen gebleken, dat de gearres teerde een voor 11 jaar uit Duitschland be- vlucht misdadiger is, Bruno Richard Hauptmann geheeten. die indertijd als blinde passagier naar de Vereenigde Staten te gekomen. Bij zijn verhoor op het hoofdbureau van po litie te New-York antwoordde Hauptmann op de vraag, hoe hij in het bezit van het geld in zijn garage was gekomen, dat zijn vriend Fi scher. zijn vroegere compagnon, hem al zijn effecten in bewaring had gegeven, tot hij uit Europa zou zijn teruggekeerd. Zijn vriend was echter in Duitschland gestorven. Hauptmann vertelde verder, dat hij eerst drie weken geleden had ontdekt, dat het vermogen van zijn vriend 14.000 dollar bedroeg. HU heeft slechts 150 dolar daarvan uitgegeven. Verdachte verklaarde verder, dat hij sedert 1932 niet meer gewerkt had. maar van specula tie had geleefd. Hfl ontkende ooit te Hopewell waar het landgoed van Lindbergh ligt, te zijn geweest. Na het verhoor is Hauptmann overgeleverd aan het polltiegerecht te Bronx, beschuldigd var het afpersen van een losgeld van 50.000 dollar Het verhoor zal Maandag voortgezet worden. Hauptmann is in Duitschland tweemaal ver oordeeld tot 2J4 jaar gevangenisstraf. WASHINGTON. 21 Sept. (Reuter) Op grond van uit New York ontvangen berichten ver klaart het Amerikaansche ministerie van Justi tie, dat er aanleiding te om aan te nemen, dat de opheldering van het mysterie nopens de ont voering van Lindberghs kind verzekerd is. In tusschen is tot dusverre nog slechts de ver zending van 90.000 dollar losgeld bewezen, ter wijl het niet duidelijk is, waar de overige 31.000 dollar zijn gebleven. Dtmu te Koog aan de Zaan; meisje doodge- PARIJS, *1 Sept, (per tel.) Volgens het blad „Le Jour” is de Zwltsersche regeering voornemens een volksreferendum te houden over de vraag, of Zwitserland lid behoort te blijven van den Volkenbond na de intrede van Sovjet- Rusland. Daar het resultaat van het referendum on getwijfeld negatief zou zijn, zou de Volkenbond van Genève naar Weenen verhuizen, misschien nog voor het referendum zou plaats hebben. De Oostenrjjksche regeering zou dan het oude palies der Oostenrljksche keizers ter beschik king stellen. PARIJS, 21 Sept. (Per tel.) Omtrent het po- Utieschandaal te Rijssel vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De politie vernam Dinsdag dat een auto naar Parijs was vertrokken, om aldaar een partij gestolen belastlngzegels te gaan halen. In den auto bevonden zich, behalve de politie-inspec teur Mariani, zijn broer, zijn neef en een gara gehouder. Besloten werd hen bij hun terugkeer uit de hoofdstad aan te houden, hetgeen Don derdagmiddag gebeurde. Een aantal met revolvers gewapende commis sarissen en inspecteurs omsingelden voor het stationsgebouw een groep van zes mannen. Ma riani en zijn handlangers, die onmlddellljk ge boeid werden. Een der aangehoudenen werd in het bezit gevonden van een pakket valsche be- lastingzegels voor een bedrag van 300.000 fr„ die des avonds nog moesten worden afgeleverd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat Mariani ^an het hoofd stond van een bende, die niet alleen belastlngzegels fabriceerde, doch deze ook verkochten. Ook heeft de bende zich schul dig gemaakt aan diefstal van postzegels uit de postkantoren van Straatsburg en Ivre. waar resp. voor een bedrag van fr. 25.000.000 en fr. 2.000.000 aan zegels werd gestolen. Te Parijs werden twee handlangers aange houden, die een deel van de gestolen zegels aan den man hadden gebracht. In de meeste ge vallen werden de zegels tot een waarde van fr. 300.000 verkocht voor fr. 200.000. Men verwacht nog een aantal arrestaties. Na dat de rechter de zes aangehoudenen had on dervraagd, zijn zij. met ketenen aan elkaar gebonden, naar de gevangenis overgebracht. GENÈVE, 21 Sept. (Reuter). In een on derhoud, dat de Oostenrjjksche Bondskanse lier Schuschnigg heeft gevoerd met twee ge delegeerden van Joodsche organisaties, legde hij er den nadruk op, dat „Oostenrijk geen categorieën van burgers kent” en dat de Oos tenrljksche wet gelijk is voor allen. De Joodsche kwestie heeft in Weenen een bijzonder karakter, wegens het groote aantal naturalisaties, dat na den oorlog om politieke redenen is toegestaan, aldus Schuacr.nlgg, maar men kan niet zeggen, dat niet aan allen in dezelfde mate bescherming te verleend De typhoon in Japan doodde 1000 menschen verwondde 3738, terwijl nog honderden ver mist worden, de schade te nog niet te schatten, maar la elk geval enorm. De Lindbergh-affaire Haaptmann blijft o»rt- kennen. Dr. Condon herkent hem niet positief. Bezoek van H. K. H. Prinses Juliana op de A.ALA.T.O. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIimiINg Verwachting: Zwakke tet matigen Wee- telijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets war- mer. .1 Verdere vooruitzichten: Weinig veran- 1 derlng. Zon op 5.46. Zon ond. 5.59 Maan op nam. 5-25. Maan ond. v.m. 439. Licht op 5.39 'S Edo Bergsma gehuldigd ter gelegenheid van diens gouden jubileum als voorzitter van den A.N.W.B. BERLIJN. 20 September. Rijksbisschop dr Müller publiceert een verklaring, waarin hjj er op wijst, dat in eenlge bladen wordt be weerd, dat hü te Hannover het Kathalicteme den strjjd had aangekondlgd. Dr. Müller deelt mede, dat het niet de bedoeling te tegen de Katholieke Kerk op te treden. Integeixleel. „Wij staan op het standpunt, dat de kerken niet tegen elkander in moeten werken doch dat zjj een gemeenschappelijke taak hebben. n.l. de opvoeding van dén Duitschen mnnsch Uit Rome wordt ons verder door onzen cor respondent aldaar geseind, dat de Kardinaal- legaat voor het Eucharistisch Congres, Z Em. Kardlnaal-Staatssecretaris Pacelll. Zondag avond van het station Termini te Rome naar Genua zal vertrekken, waar hij Maandagoch tend vroeg zal aankomen. De Kardinaal maakt dus geen gebruik van den Vaticaanscher. spoor weg; zjjn reis naar Genua zal een privé karak ter dragen. Na een kort verblijf in het paleis van den Kardinaal-Aartsbisschop van Genua. Minorett*. vindt Maandagochtend omstreeks half tien of ficieel het vertrek plaats der Pauseljjke missie Eerst wordt een bezoek gebracht aan den Dom van Genua, waarna de mscheplng zal plaats hebben op de „Conté Grande", het Itallaansche schip dat de hooggeplaatste personen naar Buenos Aires moet brengen. WARSCHAU. 21 Sept. (V D.) Op beve’ van den procureur-generaal zjjn de landdag-afge- vaardlgen Iflzikowskl en Michalski, die vroeger een hoogen post bekleedde bij het ministerie van Financiën, gearresteerd. De laatste te tevens var zjjn functies ontheven. Verklaard wordt dat beiden betrokken zjjn bU een corruptle-affaire. Idzikowskl te onlangs uitgesloten van het regee- ringsblok. Onze Romeinsche correspondent meldt ons Bjj de Sociale Week der Itallaansche Katho lieke Actie, die te Padua verschillende vraag stukken van beroepsmoraal en beroepseconomie behandeld heeft, heeft ook een vergadering plaats gevonden in verband met het zaligver- Mark gevonden. BERLIJN, 31 Sept. Na een onderzoek, dat zes maanden geduurd heeft, heeft de oolltie langzamerhand een wijdvertakte Inbrekers bende, die minstens 130 Inbraken heeft ge pleegd. achter slot en grendel kunnen zetten De bende stond onder leiding van een 25-jarlge vrouw. De dieven hadden hun werkzaamheden niet beperkt tot een speciaal terrein, doch acht ten alle zaken, levensmiddelen, tabak. Juweeler enz. van hun gading. Bjj een hunner werden Juweelen en sieraden ter waardevan 15.000

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1