ONS BLAD Tweehonderd-zestig dooden Noord-Wales r 1 s I J r heden in Bekentenis van Ruim 2000 dooden Hauptmann? Het schandaal te Rijssel Staat van alarm in Spanje Z.H. de Paus terug ten Vaticane- I ,3 I in Japan li? I Het nieuws van DE REDDINGSPOGINGEN OPGEGEVEN O’Duffy treedt af Werkloozen op den brandstapel DE BAROMETER 93 dooden en 30 vermisten rnv Vliegongeluk in Engeland Pont omgeslagen in Br.-Indië I MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS MG Nadere onderzoekingen Tragisch ongeluk in Polen DROEVIG ONGEVAL TE ALKMAAR 5 De terreur op Cuba Zes dooden De armoede in Japan I Ondanks den moed der redders, was het niet mogelyk de slacht offers levend te bereiken Brandende mijn wordt afgesloten Een geheimzinnig sterf geval De praktyken van den politie- inspecteur, alias bende leider Mariani DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Ongeluk in België Na een verblijf van twee maanden te Castel Gandalf o JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER I HlË 1 S fz— f 2 85 10 cr- Aanslagen op kerken te Barcelona en Santander „Niet de eenige by de ontvoering van het kind van Lindbergh” Het Weer -g ra» WM) MWW n ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 iiiiniiHinHiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiir Hauptmann, de vermoedelijke moordenaar van Lindbergh's baby, na zijn arrestatie Radio-grafisch overgeseinde foto) NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 288 oud. (WA- d: 7<M *e Tan- 1 Japan Santander. Een geheim en in de lextiei- Huldiging Lodewjjk van Deyssel. uitzicht Benoemingen in het bisdom Haarlem te NoordwUkerhont, Pey en O en V 87 KATTOWITZ. 23 Sept. Op het terrein ss 6 7 i HAVANA. 2 Sept. (Reuter) I. L AIIIIIUf/i O’Duffy afgetreden als voorzitter der Ierland- parity en leider der Blauwhemden. m et ek eL w n. in i Zaterdagavond seinde Reuter nog: De reddingspogingen hebben voorlooptg een groot succes gehad, daar men er in geslaagd is, het vuur meester te worden. De redders Kunnen Bonder maskers in de mijn werken, wat hun taak zeer vergemakkelijkt. TOKIO, 33 Sept. (Reuter). Een bekend schrij ver op het gebied van marinekwesteis. kapitein Seiko Arima, heelt in een artikel in het blad Staat van alarm in Spanje afgekondigd. Aaa- alagen op kerken te Barcelona en Het politleachandaal te Bjjssel. zinnig sterfgeval. Verlaging van de telefoontarieven In gesteld. >lger. Teau d. iel Ö7 0 X KATTOWITZ. 34 Sept. (D.N.B.) Van de 34 werkloozen. die Zaterdag bü het orgeluk -p den •teenkool-stortkegel ernstige brandwonden op kepen. zijn tot nu too ae» overtoaen; vier ver hoeren nog in levensgevaar. De reddingswerkzaamheden zijn bovendien uiterst gevaarlijk, doordat er in de grootste schacht voortdurend instortingen plaats heb ben ten gevolge van de ernstige beschadiging der plafonds, welke de ontploffing veroorzaakt heeft. Deze instortingen versperren steeds meer den toegang en bemoeilijken op die wijze de pogingen der redders in hooge mate. BRUSSEL, 22 Sept? (Reuter). Bij Vilvoorde is een militair vliegtuig brandend neergestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. Twee zusjes te Alkmaar door instortenden muur gedood. Stand op Maandag ie uur vjg.: 787 Vorige stand 781 tste- iron- 4741 per en Jac. ing rys bL min o I. I l Onder afschuwelijk hulpgeroep liepen de cngelukklgen, die op brandende fakkels ge leken, uit elkaar, terwijl zij tevergeefs trachtten, zich van de brandende kleeren te ontdoen. Eenlgen stortten zich in een in de nabijheid Uggenden vijver. Alle 34 hebben ernstige brandwonden opgeloopen, 10 hun ner verkeeren in hopelooeen toestand. Een onderzoek naar het ongeluk wordt Inge steld. De brokstukken van den muur waaronder Zaterdagmiddag te Alkmaar twee jonge meisje» (zusjes) terecht zün gekomen, tengevolge waarvan beiden zijn overleden. Het diamanten bestaansfeest van het 8t. Hen- ricus Blindengesticht te Grave, Bisschoppelijke en ministerieel* belangstelling. lu ien- n i. DUBLIN, 23 Sept. (Reuter). Generaal O’Duffy is afgetreden als voorzitter van de Vereenlgde Ierland-partij en als leider der Blauwhemdcn- organisatie. O’Duffy weigerde iets over de mo tieven van zjjn aftreden uit te laten. Als leider van de Blauwhemden is thans be noemd commandant Cronin, terwijl oud-premier Cosgrave voorzitter wordt van de Vereenlgde lerland-partij. Verklaard wordt dat het aftreden van O’Duffy een gevolg is van heftige meeningsverschillen met andere leden der partij, vooral omtrent de Inning der landannulteiten en de houding ten opzichte van Ulster. me HIK IHIB unie HUIK B etc. DOt- zeu. —11 >- d. da- 10 >234 lar- 1711 IC n- bL Ier- m- ïht WREXHAM, 24 Sept. Officieel werd Zondag medegedeeld, dat de ramp in de Grasford-mjjn te Wrex ham in Noord-Wales 260 dooden heeft gekost, terwijl de directie aan vankelijk slechts 100 a 120 had op- Oudstrjjders te Lourdes. Een H. Mis voor alle dooden van den wereldoorlog. nder I- 5**" BIJ DE MIJNRAMP Tk WREXHAM LES) ZIJN MO MEN SC HEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Nader vernemen wjj: In het begin van den avond waren er vijftien lijken geborgen. Onder de dooden zijn drie redders, die hun leven lieten bjj hun heldhaftige pogingen. In tegenstelling met vroegere berichten wordt gemeld, dat de brand wel In hevig heid verminderd, maar toch nog niet be dwongen is. Er zullen nog wel twaalf uren heengaan met het blusschen. Men acht het thans mogelijk, dat er toch nog wel eenige der ingesloten mijnwerkers in leven zijn. LONDEN, 23 Sept. (Reuter) Bü Ayles bury in het graafschap Buckingham is een vliegtuig neergestort en In brand gevlogen. Van onder het wrak van het vliegtuig zijn de verkoolde lijken gehaald van den pUoot en drie mecaniciens. De kans op een oorlog tusschen Japan en Amerika of Groot-Brittarmlë is volgens Arima aeer gering, doch een omstandigheid, die licht tot oorlog zou kunnen leiddn,is de gemoeds stemming van wanhopige berusting, waarin de Japanners thans verkeeren. Officieel wordt het aantal dooden in reeds met ruim 2000 opgegeven. Nader wordt gemeld, dat Cobham en Helmore kort na deze manoeuvre tengevolge van een de fect in den gastoevoer gedwongen waren te dalen. De daling verliep goed. De vliegen zullen naar Engeland terugkeeren. Pont omgeslagen In Britech-Indië, 93 dooden en nog 30 vermisten. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested Haarlem Ter bevordering van huurverlaging wordt op de begroeting van Sociale Zaken anderhalf millioen uitgetrokken. IIIIIIIIIIIHUj Jaar. wiel, elk ook f4707 •50 ïvra- em. '4708 van de mijn Uda is vanmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vierendertig menschen zwaar gewond werden. Zooals meer het geval Is, waren op een hoop sintels, waartiuschen zich op vele plaatsen gloeiende metaalslakken bevonden, vele werk- tooeen bezig met het verzamelen van kolen. Deze menschen werden daarbij verrast, doordat bij het afladen van een nieuwen voorraaa sin tels plotseling over een groote oppervlakte vlammen uit den sintelhoop opstegen. 34 werk lonen bevonden zich midden tusschen de vlam men. ting. R 38 De vier vliegers waren teruggekeerd van een vlucht boven de Noordzee, waar zij in de lucht het vliegtuig van de aviateun Cobham en Hel more van verache brandstof nadden voorzien. Cobham en Helmore waren vanmorgen om 635 uur uit Engeland gestart, om zonder tus- schenlanding naar Karachi (Brltsch-Indië) te vliegen, waar zij binnen twee dagen hopen aan te komen. Boven de Noordzee ontvingen zij 500 Liter benzine van bet verongelukte vliegtuig, dat voor deze manoeuvre ruim 200 KM. met de machine van Cobham en Helmore samenvloog. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig van Cobham en Helmore boven Malta in de Mio- dellandsche Zee is aangekomen, waar op nieuw de benzinevoorraad in de lucht wordt aangevuld. De vliegers willen na een verblijf van 12 uur te Karachi den terugweg aanvaarden, om bin nen vijf dagen den tocht heen en terug vol bracht te hebben. NEW YORK, 33 Sept. (Reuter.) Haupt mann, de in verband met de ontvoering van Lindbergh’s baby verdachte Duitscher, heeft bü het verhoor verklaard, dat hij niet de eenige was bü de ontvoering van het kind van Lindbergh. Hü durfde er echter niet meer over zeggen. gegevpn. De hoop, dat zich nog levenden in de brandende mijn bevinden, is thans definitief opgegeven. Daar in de mijn opnieuw brand was uitge broken en telkens weer ontploffin gen plaats vonden, werd besloten, het reddingswerk stop te zetten de mijn af te sluiten, opdat bet vuw in zichzelf zal verstikken. Het aantal lijken, dat geborgen kon worden, bedraagt 27. J De reddlngscolonnes zün er in geslaagd bet vuur zoo dicht te benaderen, dat zü de vlammen kunnen zien. Het is echter, on mogelijk gebleken de ingesloten mijnwer kers, wier aantal tusschen de honderd en de honderd-twintig bedraagt» levend te bergen. II LONDEN, 22 Sept. (Reuter). In den loop van den middag zijn uit de brandende schacht van Wrex- ham-mijn negen dooden geborgen. Zeven hunner werden in de nabij heid van den uitgang gevonden, de beide anderen zün bü de reddings pogingen om het leven gekomen. Van de arbeiders, die binnen in de mjjnen heb gewerkt, kon nog geen enkele geborgen worden, doordat een ondoordringbare muur van vuur het binnendringen der reddings brigades onmogeijjk maakte. Duitsch-Nederiandsch Clearingverdrag onder- teekend; Maandag voorloopig in werking. De ontploffing was zoo sterk dat de trilling er van aan de oppervlakte der aarde voelbaar was en in heel het district Wrexham werd waargenomen. r 1/ VerwachtingMatige tot krachtigen< later afnemende Zaideiyke tot Westelij ken wind, zwaar bewolkt met tygetUke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, «elfde tetnperataur. Hcogste bar louse. Laagste barometerstand: 7423 te Vest- manbr. Zen op &4S, onder SA4. Licht op 7.24. Maan op n.m. 6A5, onder v. m. 843. Laatste kwartier 30 September. POONA. 34 Sept. (Reuter) Op de rivier Krisjna in het district Belgaum (provincie Bombay) is een veerpont omgeslagen, waarop zich circa 330 personen bevonden. Men is er In geslaagd honderd der opvaren den te redden, doch 93 personen zün verdron ken. Bovendien worden er nog 30 vermist. Felle branden Waalre. Het Hoilandsche jacht ..Batara Baroe” bij Ca lais gestrand; opvarenden gered. Man van de Znldpier te IJmulden geslagen en verdronken. MADRID. 24 Sept. (Reuter). President Za mora heeft heden voor geheel Spanje den alarmtoestand afgekondigd. De Minister van B<nnenlandsche Zaken. Alonso, verklaarde, dat de alarmtoestand is afgekondigd. om de taak oer politie in zake dn socialistische revolutleplannen te vergemakka- lüken. Te Barcelona hebben syndicalisten een aan tal bomaanslagen gepleegd, waardoor het in terieur van een kerk werd beschadigd. Te Santander werd door llnksche elementen aen kerk van groote artistieke waarde vernield. Te Madrid heeft oe politie drie bekende com munisten gearresteerd. Na een verblijf van twee maanden In zjjn ss- merverbljjf te Castel Gandolfi is de H. Vader Zaterdagavond naar Rome teruggekeerd. In Polen Is een hoop sintels waarop werkloo- sen naar kolen zochten, plots in brand gevlo gen, waarbü alle zwaar gewond werden; zes zijn inmiddels gestorven. Bekentenis van Hauptmann? „Niet de eenige bjj de ontvoering van het kind van Lindbergh.'* Vliegongeluk in Engeland. Viertal vliegers ver brand. na Cobham en Helmore in de lucht van benzine te hebben voorzien. Ondanks de iiogingen der regeering om de terroristen in toom te houden, gaan zü door met het plegen van aanslagen. In den afgeloopen nacht ont ploften 20 bommen, die 7 personen verwondden. In zekere kringen spreekt men vrü openlük over de mogelükheid van Amerikaansche in terventie. waardoor elndelük een einde gemaakt zou moeten worden aan de steeds toenemende onveiligheid. Verder deelde hü mede, dat hü tijdens den oorlog als kanonnier had gediend en aan het been was gewond. Kolonel Schwarzkopf, het hoofd der politie te New Jersey, heeft verklaard, dat Hauptmann als timmerman werkzaam was in de werkplaats te Bronx, waarvan het hout afkomstig was, dat gebruikt was voor de ladder, waarvan de roovers zich bedienden bü de ontvoering van het kind. De [Militie van New-York stelt een onderzoek In naar de vrouw, die, naar men aanneemt, deel heeft gehad aan de ontvoering van Lind bergh’s kind. De chef van het detective-bureau verklaarde, dat na de ontvoering onder een venster van Lindbergh’s landhuis te Hopewell vrouwenha ren zün gevonden. De New-Yorksche detective Arthur Johnson, die zich op het oogenbllk te Weenen bevindt, heeft aanwijzing gekregen zich naar Leipzig te begeven, om de verkaringen te onderzoeken van Hauptmann, volgens welke een zekere Fischer hem de in de garage gevonden 13.750 dollar in bewaring had gegeven. Johnson heeft verder opdracht gekregen, in Hauptmann’s geboorteplaats te Kamenz in lichtingen in te winen. De expresae-brieven. die Lindbergh na de ont voering heeft ontvangen, zün volgens een des kundige door Hauptmann geschreven. Dr. Condon, die indertüd als bemiddelaar voor Lindbergh is opgetreden, verklaarde rie den, dat naar zün meenlng minstens drie per sonen aan het ontvoerlngsplan hebben deel ge had en dat één hunner later is vermoord. Volgens Condon had de reeds meer genoemde Fischer zich met een anderen man en een vrouw naar Duitschland begeven. Fischer la echter in Duitschland gestorven en is begraven op het kerkhof te Lelpulg. Condon gaf het advies, het lük weer op te graven, om de doodsoorzaak vast te stellen. Overigens hadden Hauptmann, Fischer en de andere num vlak bjj elkaar in de wijk Bronx gewoond en waren zü vaak bü elkaar gekomen om te kaarten. De staking in de Amerikaansche industrie is ten einde. Heden wordt het werk hervat. „Contemporary Japan" eenige mededeelingen gedaan naar aanleiding van de as. vlootconfe- rentie. Volgens Arima bestaat er in Japan slechts één meenlng. t.w dat Japan het volste recht heeft ten aanzien van zün vloot volledige pariteit te verlangen. De economische toestand In Japan is zooda nig, dat een groot deel van de bevolking niet ver van de wanhoop verwüderd is. zoodat het haar onverschillig laat of er oorlog dan wel vrede heerscht. Mocht de vlootconferentie dan ook mislukken, en de bewapeningswedloop een aanvang nemen, dan zal het volk alle gevolgen hiervan weten te verdragen. PARIJS, 23 Sept. (Per tel.) Uit het onder zoek over Jiet politiescha ndaal te Rüssel is ge bleken, dat de politle-lnspecteur Mariani een zeer gevaariük bendeleider was. Als Inspecteur der hazardspelen eischte Ma riani dikwijls groote bedragen van de book makers. Degenen, die weigerden, werden dooi hem onder het een of ander voorwendsel voor het gerecht gedaagd en veroordeeld. Op zekeren dag vond hü op straat den auto van een rüken industrieel, die zün wagen on beheerd had achter gelaten, terwül hü bood schappen deed. Met behulp van een züner handlangers deponeerde Marlanl een pak co caïne in de auto. Toen de industrieel terug keerde werd hü er door Mariani van beschul digd. handel in verdoovende middelen te drij ven. Een heftige discussie volgde, welke ein digde met de overhandiging van een paar door den industrieel geteekende chèques ten gunste van Mariani en zün helper Verleden Donderdag is in de gevangenis van Rüssel een Anamlet overleden, die daar door toedoen vai? Marlanl was opgesloten. Dese Ana mlet stond bekend als handelaar In verdooven de middelen en schünt van de praktüken van Marlanl al te goed op de hoogte te zün ge weest. Verder moet Mariani ook betrokken zün bü een avontuur, waarbü een meisje van goeden huize den door heeft gevonden. .X’Intrenslgeant" deelt mede, dat Partjsche polltie-inspecteurs. die met het onderzoek zün belast, een spoor hadden gevonden van helers van de gestolen fiscale zegels. Toen zü be merkten. dat dit spoor leidde naar een groot etablissement, waar zich machtige invloeden deden gelden, werd, volgens het blad, het on dersoek in die richting stop geset. Het ondersoek moet voorts ook hebben uit gewezen, dat Marlanl in nauwe relatie stond met den parüschen bandiet Jo-La-Terreur. TOKIO. 24 Sept. De typhoon in Japan heeft. volgens de jongste offlcleele cüfers 2064 doo den, 13.335 gewonden en 258 vermisten ge- eisebt. Daar het aantal slachtoffers met het uur schünt te stijgen, verwacht men. dat er nog meer slachtoffers zjjn. Het ondersoek in de ruïnes naar mogelüke teekenen van., leven of naar meer slachtoffers, wordt voortgeset. De typhoon had nu en dan een snelheid van 130 meter per seconde. Inwoners van de voorsteden aan den zeekant van Kobe 'nebben een vertegenwoorolger van Reuter mededeelingen gedaan over de ver schrikkingen. waaraan zü bloot stonden, toe.i de typhoon een vloedgolf over hun hulzen stortte. Zü zwommen van dak tot dak, terwijl de huizen onder hen instortten. De groote hoeveelheid wrakstukken en hout, die door de golven heen en weer werden geslingerd, be moeilijkte het zwemmen, maar zü hielden vol en bereikten ten slotte den vasten grond. Vüf Brltsche torpedo jagers, die door een binnenzee op weg waren naar Kobe, hebben een benauw den nacht gehad, toen de typhoon rond hen woedde. Zü hebben ten slotte aan de lüzüde van de binnenzee hun ankers laten vallen. ROME. 23 Sept. (Per tel.) Z. H. Paus Pius XI is hedenavond om half 7 uit Castel Gandolfo in het Vaticaan teruggekeerd. Da H. Vader sprak zün groote voldoening uit over bet büna twee maanden lange ver- blüf in het zomer[>aleis. Morgen zal de Paus in den St. Pieter audiëntie verleenen aan de Italiaanache vereemging voor gesloten retraite. Het aan tal leden van deze vereeniglng is zoo groot, dat de St. Pieter morgen voor het publiek gesloten zal zün. LONDEN. 34 Sept. (Reuter) Uit Wrexham wordt bericht, dat in totaal 10 verkoolde lijken naar boven zün gebracht, twee van omgekomen redders. In den afgeloopen nacht zün de nog in leven zünde münpaarden uit de mijn gebracht. Een groep arbeiders is thans op 800 M. diepte bezig het brandende deel van de mün met steenen en zand af te sluiten. Het aantal dooden wordt op 260 geschat, zoodat dit de grootste mijnramp is, welke En geland deze eeuw heeft gekend. De directeur van de mün. Sir Henry Walker, was Zondagochtend in de mijn afgedaald om persoonlijk het reddingswerk te leiden. Dat het aantal slachtoffers van deze münramp zoo groot is is te wijten aan de volgende omstaridlg- neid. Gewoonlük dalen in den nacht van Vrü- dag op Zaterdag maar weinig mannen In de mijnen van Wales af. Ditmaal echter was de volledige nachtploeg opgekomen, daar de mijn werkers den Zaterdagmiddag vrü wilden heb ben. om een voetbalwedstrüd te kunnen bü- woaen. 22.000 vertegenwoordigers van werklieden- retraite-bonden in de Eeuwige Stad.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13