I Naar huurver Betalingsverkeer k MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 Reconstructie Müller- concem Een verliet van dertig millioen Noodlijdende kunste naars Nationale inzameling Ten bate van het Criaia-Comité JAC. P. VAN TERM Autobandieten Politieman met moedwil overreden PHOHI-N1EUWS PATERS AUGUSTIJNEN Bezoek OP HEETERDAAD BETRAPT den OPROEPING Apostolaat ter Zee BENOEMINGEN Federatie geaticht Paters Redemptoristen OPRUIER VEROORDEELD Vredespaleis Een half jaar achter slot Geheimzinnige moord Europeaan geworgd Lodewijk van Deyssel Hulde uit Vlaanderen HOFBERICHT OCTROOIRAAD Reisplan H. Ms. K. XVII1 Dankwoord s t 41 ■san Militaire vrachtauto in het ravijn De huldiging van Edo Bergsma Clearingaverdrag met Duitachlanc ia Vrydag onderteekend Maandag voorloopig in werking De dief had al een doos schoenen klaar gezet Een inatelling die veel heeft gepreateerd De Inlandache beatuurder verongelukt SCHEEPVAARTINSPECTIE IN HET ZILVER HANDELSVERDRAG MET TURKIJE van den generaal-overste te Nijmegen Algemeene belangstelling bij zijn gouden feest ais journalist De Miniater van Sociale Zaken vraagt hiertoe een verhoogd crediet van f 1.300.000 Gehuldigd ter gelegenheid van zyn zeventigaten verjaardag Twee miniater a aan feeatmaaltyd Steun aan noodlijdende kunatenaara 25 ct. PER 20 STUKS Mr. Bnschsdé bood daarna het eerste De zenders sympathieke belang- mans. Rotterdam; H. aan de ka- tra- len- zün Mi Om haU drie kwam de fubilarte met het r- c A <XK Mm lands der bUdragen ta 1935 rallen worden tal aan merking genoasen. In totaal wordt vaar dit artikel das 1499.999 meer aangerraagd. fUtt.ttt wordt meer aansoirssgd ten behoeve van de In aitvoerlng en voorberei ding «linde maatregelen tot huurverlaging. Daarentegen kan de poot mei 100.00# wor den verlaagd in verband met de nieuwe onderhoodsnormen, welke bü de vaststelling De zeventigste verjaardag van K. J. L. Alber- dingk Thüm (Lodewijk van Deyssel) is Zaterdag te Haarlem allereerst gevierd met een Intieme huldiging in hotel Funckler, gevolgd door een drukbezochte receptie. Thans is Ingediend Hoofdstuk 10A der Rjjks- begrootlng 1935 (Sociale Zaken), aan de toe lichting waarvan wij het volgende onUeenen: zlse, lon- nste *n- d Ie Zaterdagochtend werd op den Bjjleveldsingel te Nijmegen een politieman die daar nachtdienst had gehad, kreunend op het trottoir gevonden De gemeente geneesheer dr. Woltering die den man onderzocht en oogenblikkelük naar huis liet vervoeren, constateerde er.istige verwondin gen aan been en rug. De politieman verklaarde met moedwil door een chauffeur te zijn over reden. Deze bestuurde een auto waarin eenlge luidruchtige passagiers zaten, terwijl de auto niet verlicht was. De politieman die in dienst was. posteerde zich midden op den weg en sommeerde den chauffeur halt te houden. Deze reed venwel pardoes door, zoodat de agent onder den auto geraakte en gewand mid den op straat bleef liggen. De politieman kon nog van het rjjvlak naar het trottoir kruipen, waar hü In emstlgen toe stand werd gevonden. De chauffeur was door getuft met zijn vroolljk gezelschap alsof er mets gebeurd was. De politie verzoekt opsporing van de daden. een bewijs Is. dat het octroolwezen zich In zijn bijzondere belangstelling mag verheugen. De Bond is hem daarvoor zeer erkentelijk. van Volksgezondheid.” Het totaal bedrag van 99.179 blijft beneden hetgeen voor 1933 is toegestaan. met den wensch. namens alle burgers, dat Al- berdingk Thüm nog vele jaren In de bloemen stad sou mogen blijven wonen van sia- ■en. der le- r»- *a 8EMARANG, 23 Sept. (Aneta). In den afge- loopen nacht is In de Europeesche woonwijk te Semarang een Europeaan, de beer L. L. O F. B.. gepenslonneerd machinist bü het Baggerwezen. door wurging vermoord. Het is niet mogelijk gebleken den aard vaji het misdrijf geheel vast te stellen of het hier moord door doodslag of moord in combinatie met diefstal betreft. De huishoudster van het slachtoffer werd in geknevelden toestand aan getroffen In verband hiermede hebben nog geen aan houdingen plaats gehad. Spr. herinnerde aan de publicatie van Thljm. in 1918 aan zijn ambtsvoorganger aangeboden en bevattende een causerie met een verrassende visie op de historische beteekenis van de <ad Haarlem. De burgemeester bestoet zUn toespraak Het Vredespaleis, voorzoover niet In gebruik, is tot nader aankondiging voor publieke bezich tiging opengesteld alle werkdagen en den eer sten en derden Zondag van de maand, telkens van 24 uur n m. De Rechtbank te Assen veroordeelde iemand uit Den Haag wegens opruiing tot zes maan den gevangenisstraf, overeenkomstig den elsch van het O M. Verdachte heeft op 15 Juli te Emmer-Cotn- paacuum een redevoering gehouden in een bij eenkomst van de sectie Nederland der Antl- Mllltarlstlsche Vereenlging. Vrijdag 28 September zal de rede van Minister Oud over den flnancieelen toestand van het land van Donderdag door de Phohl uitgezonden worden, welke rede voor dit doel op wasplaten wordt opgenomen. lat de 1- I» d. is ju' -■ j dat ch- ige- sm- lien Onder de bepalingen van het verdjp^'"rallen alle bedragen, welke van 24 September af ver vallen, ook dus die bedragen, waarvoor de be treffende Invoer of dlenstprestatie reeds vóór dien datum heeft plaats gevonden. Het dankwoord van den toegesprokene muntte uit door soberheid en beknoptheid De spre kers. de schenkers van het schilderstuk, de or ganisatoren van het feest kregen een vrién delijk woord, waarna de aanwezigen gelegen heid kregen den jubilaris de hand te drukken. In het half uur, dat nog overbleef maakten vele autoriteiten en figuren uit de kunstenaars wereld hun opwachting. De voorzitter van den Octroolraad, mr. Allngh Prins dankte prof, van Loon hartelijk voor het fraaie geschenk. De keuze van t geschenk had moeilijk gelukkiger kunnen zijn, aldus spr.. want de twee personen, wier beeltenis voortaan in ons gebouw zal prijken, hebben bijzondere ver diensten ten opzichte van het octroolwezen in Nederland en voor den Octroolraad in het bij zonder. Mr. Verschuur heeft daarna met enkele vriendelijke woorden dank gebracht voor de hulde, welke hem hier gebracht is, waarna een zoon van wijlen Minister Talma uit naam van zijn familie het woord voerde. op volgen, dat de Nederlandsche bevolking in talrijke artikelen in dagbladen en tijdschriften de superioriteit van Alberdlngk Thljm heeft kunnen proeven. Tenslotte wenschte spr. nog een persoonlijke uiting van vriendschap bekend te maken, maar bü nader inzien achtte hü het beter deze uiting te bewaren tot aan het feestdiner, omdat zijn gevoelens dan wellicht beter op stoom zouden zün en door een veiligheidsklep een uitweg zou den kunnen vinden. Wel beschouwd is het leven goed, besloot spr. nog vele jaren V. Deyssel! De penningmeester van het huldlgingscomité, dr. J F. M. Btsrck, bood vervolgens het eere-album met de namen der schenkers aan en hérinnerde aan de oude vriendschap met den onvergetelüken vader van Thljm, aan de uren met hem rondom de Vondel-studie doorgebracht. Spr herinnerde aan het critteche werk van den jubilaris o.a. in de thans zoo goed als vergeten ..Spectator" en noemde hem een woord-toove- naar bü uitstek. ..Gü hebt," besloot dr. Sterck ..den leeftijd van uw vader reeds met één jaar overschreden, moge gü nog lang het sieraad blijven van onze vaderlandsche woordkunst.” Op 2? September zal het 25 jaar geleden zltn. dat de Schepenwet, welke op 1 Juli 1909 tot Wet werd verheven, in werking kwam en de Scheep, vaartinspectle haar taak aanvaardde Het groote gebrek aan zeewaardigheid van meerdere visschersvaartuigen toendertüd. had tenslotte de noodzakelijkheid van Staatszorg urgent doen zün. maar tevens was toezicht op de zeewaardigheid van vracht- en passagiers schepen en op hunne uitrusting, belading en bemanning een eisch des tüds geworden In het buitenland bü de groote maritime naties was dit alles reeds wettelük geregeld en onze zee schepen hadden zich in vreemde havens te on derwerpen aan bultenlsndsche contróle. omdat In eigen land geen wettelük toezicht bestond. De Scheepvaartinspectie heeft zich In de af- geloopen 25 jaar doen kennen als een Instelling, die veel heeft bijgedragen om onze zeeschepen ten doen zün hecht en sterk en voor hun taak berekend, terwül aan de veiligheid van schip en lading met zün opvarenden, steeds grooter aandacht moest worden gewüd. In den loop der jaren werden verschillende werkzaamheden nog aan de Scheepvaartin spectie toegevoegd. Van de ambtenaren, die in September 1009 werden benoemd, is nog slechts één. de inspec teur in het 5e district, T. L. Mellema. In dienst. In verband met dit voor de scheepvaart too belangrijke jubileum houdt de tnspecteur- generaal voor de Scheepvaart op 27 September as. te sünen bureele Konlngskade 27 te ’s Ora- venhage. van 3-5 uur een receptie. In den loop van het jaar 1934 Is de reorgani satie van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid en het Rüks-Serologisch In stituut tot stand gekomen en zün belde instel lingen gebracht onder de leiding van één direc teur. De vereenlgde Instellingen zullen den „Rüks-Instituut voor de Met ingang van Dnderdag 27 September wordt door de Phohl voorloopig op twee golf lengten uitgezonden en wel met den PHI In Huizen op 18 88 M. en met de PCJ te Eindhoven op 19.71 M. Met ingang van 7 October wordt de golflengte van bet station te Hulzen op 25 57 M gebracht. De commissaris van politie te Leiden verzoekt mededeellng aan de afdeeling Recherche zijner administratie van hen, die klachten hebben omtrent den zaakwaarnemer Joseph Marie Fre- derlk Voogdt geboren te Amsterdam. 8 Juli 1885, gewoond hebbende aan verschillende adressen te Leiden, thans wonende Noordeinde 18 boven, aldaar. Als bijdrage aan de stichting ten behoeve van afgestudeerd# wetenschappelijk gevormde jonge menschen voor het jaar 1935 heeft de minister 10.000 uitgetrokken. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft zooals reeds gemeld, voor hetzelfde doel een gelük bedrag aangeslagen. Ti vast in toch zin lanqin iiaotdoui. T want to know what your soldiers say about O.K." zoi William J. Garvey - Amerika’# beroemde sigaretten-mixer. En ook in do ver- schillendo kazernes kon mon hem bezig zien met zi|n bekende blinddook-proot Manschappen on officieren rookten geblinddoekt g dure Amorikaanscho sigaretten en Mn OX. en steeds word O.X er uitgo- pikt als do H|nsto, gourigste, zachtste. Doet U die prooi ook eons on eek U zult van O.X zeggen„Dit is *m". Bovendien koet O.X slechte Vrüdagmlddag half zes heeft H. M de Ko ningin met Prinses Juliana ten Paleise Lange Voorhout te Den Haag persoonlük afscheid ge nomen van het voltallig personeel van wülen H. M. de Konlngln-Moeder, hetwelk te ’«Gra- venhage in functie was, waarbij H. M. aan ieder afzonderlük dank heeft uitgesproken voor de dlkwüls langdurige en trouwe diensten van wülen de Konlngln-Moeder bewezen. De Bond van Octrooi- en Merkenhouden heeft Zaterdagmiddag in het nieuwe gebouw van den Octroolraad aan het Willem Wltsen- pleln te 'sOravenhage twee plaquettes aan het bestuur van den Raad aangeboden als een pas send geschenk en als huldeblük voor het nieu we gebouw. Daartoe heeft de Bond plaquettes laten ver vaardigen. voorstellende’“wülen Minister Talma, onder wiens bewind de Octroolwet tot stand kwam en oud-Minister mr. Verschuur, tüdens wiens ministerschap het nieuwe gebouw voor den Octroolraad is gebouwd. De aanbieding en onthulling van de plaquet tes had met eenlge plechtigheid plaats in te genwoordigheid van den zoon van wülen Minis ter Talma en oud-Mlnlster Verschuur en diens echtgenoote. De voorzitter van den Bond van Octrooi- en Merkenhouders, prof, van Loon heeft allereerst het woord gevoerd. Zich richtende tot mr. Verschuur zelde spr.. «lat het feit, dat ondanks de sorgelüke tüden. <1U nieuwe gebuow int stand te gekomen, wei huldiging, den zilveren voetbal etc. Hü liet er huldlglngscomlté per auto aan waarna hü fees- telük werd ontvangen in de receptie-zaal. Daar hadden zich talrüke autoriteiten en bekende figuren uit de wereld der letterkundigen ver zameld. Allereerst werd het woord gevoerd door dr. P. O. Bouten#, voorzitter van het huldlgings- comité. Spr zeide dat hü er langdurig over had nagedacht een synthese te vinden om het leven van den jubilaris te schilderen, het was hem echter niet gelukt alles tot één masker samen te grimeeren. 8pr noemde van Deyssel den Nederlandschen Odysseus, thans gelokaliseerd in Haarlem na een leven vol trekken en reizen. Het was de heilige plicht van de Vereenlging van Letterkundigen, ging dr. Boütens voort, om het initiatief tot deze huldiging te nemen, maar spr. was als voorzitter dier vereenlging reeds vroeg overvallen door de medeoeeling. dat zich In Haarlem reeds een comité nad gevormd Uit naam van alle Nederlandsche schrüvers bood spr. daarna een somberen, simpelen, «oberen, naakten" krans aan. Vervolgens wees hü op de resultaten behaald door bet Haarlemsche Comité en liet het por tret van den Jubilaris, geschilderd door Isaac Israels onthullen. Bpr. stipte daarbü aan. dat hü ongemerkt per geestelüke vliegmachine was afgedaald tot het terrein van maatechappelüke nootschappen van het Apostolaat ter Zee." Pre sident: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis- schop van Hasulem; voorzitter: de beer Ch. L. van de Bilt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Haarlem. Z. H. Exc. beeft tot algemeen secretaris be- Het vorig jaar werd uitgetrokken voor steun aan noodlüdende kunstenaars f 70.000. Thans word 80.000 voorgesteld om een grooter aan tal kunstenaars te kunnen helpen, dan waarop voor 1934 was gerekend. Hpt gewüzlgd reisplan voor Hr. Ms. K. XVm. aan boord waarvan zich ook prof dr. ir. F. Venlng Meines# zal bevinden, voor ’n reis naar Nederlandsch-IndM via Kaap de Goede Hoop, luidt als volgt: 6 November 1834 vertrek Nleuwedlep; 18 No vember aankomst Funchal; 33 November ver trek Funchal; 30 November aankomst St Vin cent; 3 December vertrek 8t. Vincent; De cember aankomst Dakar; 11 December vertrek Dakar; 34 December aankomst Pernambuco; 3 Januari 1936 vertrek Pernambuco; Januari aankomst Rio de Janeiro; 19 Janmui vertrek Rio de Janeiro; 26 Januari aankomst Buenos Aires; 5 Februari vertrek Buenos Aires; 28 Februari aankomst Tristan da Cunha; 30-21 Februari vertrek Tristan da Cunha; 3-3 Maart aankomst Kaapstad 30 Maart vertrek Kaap stad; 39 Maart aankomst Durban; 9 April ver trek Durban; 18 April aankomst Mauritius; 37 April vertrek Mauritius; 17 Mei aankomst Fre mantle; 39 Mei vertrek Fremantle; 7 Juni aan komst Boerabkja Van de betalingen der Nederlandsche impor teurs bü de Nederlandsche Bank wordt een be paald percentage gereserveerd, waarover de Relchsbank te allen tüde de vrüe beschikking heeft. Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van het Sonderkonto van De Ne derlandsche Bank bü de Relchsbank, der Zwischenkonten en der verdere achtersts lilge betalingen. exemplaar aan van een boekje over den jubi laris. waarover wü reeds geschreven hebben. De tooneelspeler Paul H u f prees van Deya- ael als den man. die zoo ontzettend veel heeft gedaan voor de jongeren. Hü heeft geen papier bedrukt met letters maar het dierbaarste bezit de moedertaal doen herleven. Wü hebben u ver slonden. aldus de heer Huf, wü hebben uit u gepuurd de wetenschap, dat -ate taal zelfs door vreemden kan begrepen worden, ais ze gehan teerd wordt, zooals u hebt gedaan. Spr. deelde mede, dat de Columbia Gramo- foon Cy. haar volledige discotheek ter beschik king van den Jubilaris wilde stellen en dat hü zün eigen platenbezit gaarne afstond. Een dezer platen, het bekende werk van v. Deyssel „O, vader, ga niet dood" voorgedragen door den spreker werd daarna op de pathéfoon gedraaid. Spr. had deze keuze gedaan als een eerbetui ging aan den grooten vader van den meester. Namens de schlWerswereld sprak Karei V e r w e y, die het betreurde, dat in het bul- dlgingscomité geen enkele schilder was ge vraagd. In het werk van den jarige zün deeien. die als het ware voor de schilders geschreven zün. Daarom alleen al is er een band tuaachen schilder en aeventlge-jarige. De heer K. J. Rensburg bood daarna een werk van hemzelf aan en beschouwde dit een schooner geschenk dan een bloemenkrans. Het behandelt de evolutie der talen, het dlagrafische alphabet en talrüke andere taal-belangrük- heden. De heer Schuurman declameerde tenslot te op zeer verdienstelijke wuze het bekende werk „Ik houd van proza.” ld. Ir. r- TJZANDJOER, 33 Sept. (Aneta). Een mili taire vrachtauto, waaraan een keukenwagen was gekoppeld, is hedenmorgen nabü de Oek- brong-helllng in het ravün gestort, ns eerst te zijn aangereden. De inlandsche bestuurder van den vrachtauto, Rameh, is overleden. De brigadier Lucassen brak een arm. De wachtmeester Tumbel, de bü- kok Paat alsmede enkele keuken-koelies be kwamen kwetsuren. Drie doktoren uit Soeka- boeml verleenden geneeskundige hulp. De doode •n de gewonden zün naar Tjlmahi vervoerd. De wagen was. na afloop van de manoeuvres, op weg naar Bandoeng. In den nacht van 19 September werd de aan dacht van een survellleerenden agent te Wz«r«- heuvel getrokken door glas-gerinkel en na een inspecteur hiervan in kennis gesteld te hebben zün ze samen op onderzoek uitgegaan. Het bleek dat door verbreking van een ruit een onbevoegde zich toegang had verschaft tot het kantoor van Alb. Joh. Wennekes' schoen fabriek. De voorradige sigaren en tabak warwn reeds in zün zakken verdwenen en de voorhan den liggende sigarenkoker toebehoorende aan een der directeuren, was aan flarden ge scheurd. terwül een doos met Atlas schoenen klaar was gezet om mede genomen te worden. Juist op het moment, dat hü zijn aandacht aan de Llpsbrandkast zou gaan wüden het slot was reeds ultgeteekend werd hü door twee politiemannen op heeterdaad betrapt. De dader, een zekere N. werd gevankelijk naar Breda overgebracht noemd den Havenaalmoezenier J. G. Welsch, St. Rosaklooster. Hagedoompleln 46, Amster dam N., Telefoon 60683waar de Federatie is gevestigd en waarheen alle correspondentie ge richt moet worden. Tot tweeden secretaris werd benoemd de heer H. R. E. Huygens, Spanjrardstraat 19a. Rot- terdam-W. Penningmeester is de heer A. M. Lucassen. P.H. Kade 79, Amsterdam-C., Gem. giro 4833. Postgiro 3633, Telef. 41343 en 41819. Verder maken deel uit van hst Federatie bestuur: de Havenaalmoezenler van Rotterdam Pater A. van Rlxtel 8CJ. Rechthuislaan 50c. Rotterdam, alsook de heeren: L. Bouwman, Am sterdam; E. J. H. M Driebeek. Rotterdam; mr. A. R. Dunselman, Amsterdam; dr. E. H. Her- Kuypers, Rotterdam; Post. Naarden en F. Wljers, Amsterdam. Oeassumeerd werd door het Pederatie-bestuur de heer Herman Post te Naarden. Amsterdam- sche straatweg 5, als general-crew-captain van de alom in den lande bestaande Stella- Maris- Crews. De Nederlandsche Federatie is aangesloten bü het ..Apostolatus Marls Internationale Con cilium (A.M.I.C.)”, gevestigd te Londen en be staat tot nog toe uit de belde Havendistricten Amsterdam en Rotterdam. Zü beoogt ook de andere havens in Neder land en in de Overzeesche Gewesten in haar verband op te nemen. Maar vooral wil zü in krachtdadlgen vorm de belangstelling opwek ken van alle Katholieke Nederlapders voor hun zeevarende broeders on<' Christo, Stella Duce!" 1 onder leiding der Sterre. De heer Louis Franek. minister van Staat in Belgié, herinnerde aan de veel jarige vriend schap met den jarige en aan de behouden be wondering voor zün werk. Een der eerste op stellen die ik van u las. aldus spr.. begon als volgt „Ik hou van Vlamingen heelemaal niet waarbü later gevoegd werd tusschen 1830 en 1885. om de vrienden te redden. Spr. schetste v. Deyssel als den grootsten kun stenaar van ’t woord, den Rem or and t. den Frans Hals in de literatuur, de schilder van al wat leeft in ons land. Uw voorbeeld, besloot de heer Franek. moge lichtend zün voor het komende geslacht. De beer Toussaint van Boulaere bracht hulde namens de Vlaamsche Vereenl ging van Letterkundigen en de P.E.N. club. Toen spr. 40 jaar geleden kennis maakte met v. Deys- sels proza onderging hü een wonderlük gevoel van verrukking en hü concludeerde dit proza 't innerlük-gezpierdste van Holland te noemen. Het behoeft niet bü de Fransche meestere on der te doen Menig Vlaamsch schrüver. ging spr. voort, erkent v. Deyssel als zün meester en In vele werken is een kennelük spoor van invloed van den meester te bemerken. De meester leerde de wijsheid van het harts- tochtelük verlangen naar het schoone leven. Tien jaar geleden, besloot spr.. verbtoeft gü eens temidden der Vlamingen, die u lief hsul- den. Die liefde is thans nog niet verflauwd. Vlaanderens dankbaarheid is gebleven. Als derde Zuid-Nederlandsche spreker meldde zich de letterkundige Emanuel de Bom. die den jubilaris Hopman der Ned. Letteren noem de. Een kwart eeuw geleden nebt gü een boom in ons hart geplant, aldus spr thans leeft en tiert en fleurt hü nog, het Zuiden te nog aitjjd verliefd op u, een minnaar sonder rust. Mees ter des levens Leve de verliefde boomen. leve het leven, leve de groote vriend van Vlaanderen. Het jaarverslag over het boekjaar 1933 der Commanditaire Vennootschap Wm. H. Müller A Co. te Rotterdam bevat de reeds lang ver wachte voorstellen tot reconstructie der Ven nootschap. Na het herwaardeering van verschillende bezittingen bUJkt het verlies per 31 December 1933 f 30.948.886 te bedragen. Het netto-ver- mogen wordt geraamd op f 11.400.000. Voorgesteld wordt, dat houders van 8 pCt. obligaties 1938 zullen ontvangen f 400 in obli gaties en f 300 in commanditaire aandeelen. terwül houders der 5 pCt. obligaties der lee- ningen 1909 en 1913 zullen ontvangen f 400 in commanditaire aandeelen alsmede een optie. De commanditaire Vennootschap zal uit sluitend worden holding-company van het be lang bü de N. V, Wm H. Müller U Co. De Wm H. Müller A Co.'s Algemeene Mijnbouw Mü- zou in liquidatie kunnen treden. De beer mr. A. F. Lodeteen te Wassenaar heeft zich bereid verklaard als beheerend vennoot toe te treden. Ingaande Woensdag 3 October worden de volgende Z£erw. Pater Redemptoristen van het U^^n^r^ST^PaU^lmer rla^Lt- “ho^ vin Haarled de .FéderktlT^ tte fe- terdam; Pater v Rünsoever naar Rotterdam; Pater Donlcle naar Amsterdam; Pater Gilles, naar Roermond en Pater Lampe naar Wlttem. De Paters van Gessel en Broekhuizen zün benoemd tot missionaris in Brazilië. Op grond van het verdrag zal het beta lingsverkeer tusschen Duitschland en Ne derland met inbegrip der Nederlandsche overzeesche gebieden in de toekomst nit- slnitend plaats vinden over elesringreke- ningen. Over deze rekeningen zullen niet slechte betalingen nit hoofde van kosten, welke in verband «nt het Dultodi-Neder- landsche goederenverkeer ontstaan, worden verrekend. Veer de bescherming der belangen van den Nederlandschen doorvoerhandel is zorg gedragen. Ten aanzien van de zee scheepvaart te een bijzondere regeling bulten het clearingverdrag om getroffen. Betalingen nit hoofde van het kleine grens verkeer zün van de clearing uitgezonderd. Bü het verdrag worden bijzondere P.egee- ringscommissies Ingesteld, die tot taak neb ben. in onderling overleg met de uitvoering van het verdrag samenhangende kwesties te behandelen. Op Woensdag 13 September constitueerde zich te Rotterdam met de hooge goedkeuring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bls- Vrüdagavcnd te In restaurant Royal een maaltüd gehouden ter eere van den heer Eqo Bergsma. ter gelegenheid van zün vüftigjarig voorzitterschap van den A. N. W. B. Touristen- bond voor Nederland. De ministers Kalff en Oud zatep mede aan den disch aan. Redevoeringen zün o. a. gehouden door de heeren W. H. de Beaufort, voorzitter van het huldigingscomlté, minister Kalf. A. Spanjaart, lid van het dagelüksch bestuur van den A. N. W. B„ mr. A. baron Bchlmmelpennlnck van der Oye, voorzitter van het Ned Olympisch Comité, ir. J. J. de Vogel, voorzitter der Kon. Vereenlging voor LuchtvaartC. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter der Alg. Ned. Ver. voo' Vreemdelingenverkeer; E. H. van Distel, direc teur van het Staatsboschbeheer en den heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalis tenkring. De heer Bergsma dankte en zeide o. m. tal van blüken van belangstelling van publiek- rechtelüke colleges en uit het buitenland te hebben ontvangen. Te Ankara is het handelsverdrag tusschen Nederland en Turküe thans onderteekend. de leuze„Mare zee aan Christus, De hoogeerw. pater dr. Clemens Fuhl. alge meen overste der Orde, werd Vrijdagavond ont vangen door Augustünsche Conununautelt van Nümegen. Omstreeks zeven uur kwam de algemeene |,naam dragen overste In gezelschap van pater Bon Vermeulen O.EB.A. en pater Huntsler O.E.8A, algemeen secretaris der Augustünerorde te Nflmegen aan. De hooge gast werd door Augustijner paters en broeders begroet aan het klooster op den Oraafschen weg te Nümegen. Volgens het ceremonieel der orde werd de al gemeene overste plechtig ontvangen aan den ingang der Kloosterkerk door prior Bannenberg. In tegenwoordigheid van den provinciaal pater dr. Mackay en alle paters en broeders vap het Nümeegache Klooster. Vervolgens werd de algemeene overste naar het altaar geleid, waar hü al zün ordesgenooten tot den plechtigen handkus toeliet. Vervolgens gaf de generaal aan alle aanwe zigen zün zegen. Hedenmorgen om acht uur draagt Pater Ge neraal Dr Cl. Fuhl In de Kloosterkerk aan den Graafschen weg te Nümegen een plechtige Hoogmis op. Des avonds om half acht celebreert hü het plechtig Lof In de parochiekerk van St. Thomas de Villanova. De heer O. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, achtte het een groot voorrecht er officieel van te kunnen gewagen, dat zün stad trotsch te op Alberdlngk Thüm, die hier twintig jaar geleden zün woonplaat# koo#. Ne derlanders zijn over het algemeen niet erg ostentatief, maar Haarlem te vandaag trotech op zün grootsten burger. Het zü daarom her haald. aldus spr. dat de gemeenteraad In zün laatste zitting besloot uw achrüversnaam aan een van de Haarlemsche straten of pleinen blü- vend te verbinden (langdurig applaus). De begrooting sluit met een bedrag, dat ƒ11.757.117 ligt boven de begrooting. die in Sen- tember 1933 aangeboden werd. In dagen, waar in verlaging van het begroot! ngspeil onmisbaar is. vergt zulk een verschünael meer dan ooit een verklaring. Deze moge allereerst gevonden worden in de thans nog geldende wettelüke bepalingen, krach tens welke voor büdragen aan het Invaliditeits- fonds en het Ouderdomsfonds bijna 12 mlllioen meer moest worden aangevraagd. Van de andere verhoogingen mogen genoemd worden: 15 mlllioen om de huurverlaging meer energiek te kunnen dóórzetten; ƒ250.000 voor moreelen steun aan werkloozen, gelük ten vorl- gen jare reeds is toegezegd100.000 wegens verhooging van het subsidie aan het Nationaal Crisis-Comité. In den rang van Inspectrlce van den arbeid is een vacature ontstaan, welke voorshands niet zal worden vervuld. Bü de begrooting van 1934 zün gelden toegestaan voor aanstelling van 6 nieuwe technische ambtenaren. Van de bevoegd heid tot indienstneming van deze ambtenaren zal slechte gebrute worden gemaakt voor zoover zulks voor den goeden gang van den dienst beslist noodzakelijk is. Getracht zal worden voorshands met 3 nieuwe ambtenaren te vol staan. Door den dringenden elsch tot bezuiniging ziet de minister zich genoodzaakt post 2041 te ver minderen met ƒ10.000. Het ligt namelük In de bedoeling de subsidleering van de baksroplel- dlng voorshand/ niet voort te letten. Een afzonderlijke post is op de begrooting gebracht voor subsidie aan de Nederlandsche Federatie van Instellingen voor de ongehuwde Moeder en haar kind (FI.OM.). Een der veteranen uit de katholieke journa listiek. de heer Jac. F. van Term, heeft Zater dag bü de viering van zün gouden jubileum als journalist, algemeene en stelling ondervonden. Nadat in de O. L. Vrouwe-Basillek te Maas tricht een plechtige H MIs van dankzegging was opgedragen, is ten huize van den jubilaris een receptie gehouden, waar geestelüke en we- reldlüke autoriteiten en tal van journalisten van hun belangstelling deden blüken. Deken J. Wouters, van Maastricht, de Gar diaan der Franciscanen, rector Beuker, leden van Gedeputeerde Staten van Limburg, leden van het College en den Raad van Maastricht, de heer Jasper, griffier der Staten, de garni zoenscommandant. de commissaris van politik, kwamen den jubilaris persoonlük gelukwen- schen. Namens de N V. Uitgevers-Maatschappij Neerlandla waren aanwezig de heeren dr. Strenger en F. Herold. De heer Herold releveerde In een hartelüke toespraak de vele en uitstekende diensten door den jubilaris aan de Uitgevers-Maatschappij Neerlandla in verschillende instanties bewezen. Uit de stad en uit den lande hadden voorts vele vereenlglngen. journalisten en bladen met bloemen en telegrammen kond gedaan van hun belangstelling en gelukwenschen. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de Duit- ache en Nederlandsche Regeering ter bevordering van het wederzij d- ache betalingsverkeer hebben Vrij dag tot onderteekening van een Duitsch-Nederlandsch Clearingver- drag geleid, hetwelk Zondag zal worden gepubliceerd. Het verdrag, dat eerst na uitwisse ling der ratificatie-oorkonden defi nitief in werking treedt, zal ingevol ge een overeenkomst tusschen de beide Regeeringen reeds van 24 September af voorloopig in wer king worden gesteld; voor de Ne derlandsche overzeesche gebieden voorloopig alleen wat den uit voer betref L OF DB JVISTI WUZ1 OBSTOPT - NVT Naar wü vernemen zal dit jaar een nationale inzameling worden gehouden ten bate van bet Nationaal Crisis Comité. Deae nationale inza meling zal geschieden van 3 tot 10 October. H. K. H. Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard ter inleiding van deze week in den avond van 3 October eenlge woorden tot het Nederlandsche volk te spreken Deze toespraak zal door de belde worden uitgezonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17