ONS BLAD Ruim 2000 dooden in Japan Bekentenis van Hauptmann Het schandaal te Rijssel Staat van alarm in Spanje VREESELIJK MIJNONGELUK IN ENGELAND Z.H. de Paus terug ten Vaticane Het nieuws van heden O’Duffy treedt af DE BAROMETER Vliegongeluk in Engeland Pont omgeslagen in Br.-Indië Werkloozen op den brandstapel I MAANVXG 24 SEPTEMBER 1934 s Laaiende vuurzee Tragisch ongeluk in Polen Nadere onderzoekingen DROEVIG ONGEVAL TE ALKMAAR 93 dooden en 30 vermisten De terreur op Cuba De armoede in Japan 5 u L L 260 ARBEIDERS OM GEKOMEN Ondanks den moed der redders, was het niet mogelijk de slacht offers levend te bereiken Een geheimzinnig sterf geval DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ongeluk in België f I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aanslagen op kerken te Barcelona en Santander De praktijken van den politie- inspecteur, alias bende leider Mariani Hauptmann, de vermoedelijke moordenaar van Lindberg’s baby, na zijn arrestatie Radio-grafisch overgeseinde foto) Na een verblijf van twee maanden te Castel Gandolfo De brokstukken van den muur waaronder Zaterdagmiddag te Alkmaar twee jonge meisjes (zusjes) terecht zijn gekomen, tengevolge waarvan beiden zijn overleden. „Niet de eenige bij de ontvoering van het kind van Lindbergh" JOH. L A U W E R S PAYGLOP 3 RECHTHOUDERS ZIjEKENFONDSLEVERANClER \miuuiiW0/ssj i ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 288 I t r (WA- I Japan I Een geheim - en h o in de KATTOWliz., 22 Sept. Op het terrein Het Hoogovenbedrijf te IJmniden in 1933. uitlicht Benoemingen in het bisdom Haarlem te Noordwtjkerhoat, Pey I O O Zes dooden wae. in naar de HAVANA, 3 Sept. (Reuter) I Het Hollandsche jacht „BaUrc bty Ca lais gestrand; opvarenden gered. K K r Officieel wordt hel aantal dooden in reeds met ruim 2000 opgegeven. DUBLIN, 23 Sept. (Reuter). Generaal O’Duffy is afgetreden als voorzitter van de Vereenigde lerland-party en als leider der Blauwhemden- organlsatle. O’Duffy weigerde iets over de mo tieven van zijn aftreden uit te laten. Als leider van de Blauwhemden is thans be noemd commandant Cronin, terwijl oud-premier Coggrave voorzitter wordt van de Vereenigde lerland-party. Verklaard wordt dat het aftreden van O’Duffy een gevolg is van heftige meenlngsverbchlllen met andere leden der partij, vooral omrrent de inning der landannuïteiten en de houding ten opzichte van Ulster. De kans op een oorlog tusschen Japan en Amerika of Groot-Brittannië Is volgens Arima teer gering, doch een omstandigheid, die licht tot oorlog zou kunnen leiden, is de gemoeds stemming van wanhopige berusting, waarin de Japanners thans verkeeren. Bekentenis van Hauptmann? „Niet de eenige by de ontvoering van het kind van Lindbergh.** Oudstrijders te Lourdes. Een H. Mis voor alle dooden van den wereldoorlog. Verlaging van de telefoontarieven in gesteld. Man van de Znidpier te.lJmuiden geslagen on verdronken. De reddingswerkzaamheden zijn bovendien Uiterst gevaarlijk, doordat er in de grootste schacht voortdurend instortingen plaats heb ben ten gevolge van de ernstige beschadiging der plafonds, welke de ontploffing veroorzaakt heeft. Deze instortingen versperren steeds meer den toegang en bemoeilijken op die wijze de pogingen der redders in hooge mate. KATTOWITZ, 24 Sept. (D.NB.) Van d. 34 werkloozen, die Zaterdag bij het ot geluk op den steenkool-stortkegel ernstige brandwonden op liepen. zijn tot nu toe zes overleaon; vier ver- keejen nog in levensgevaar. BRUSSEL, 22 Sept. (Reuter). By Vilvoorde is een militair vliegtuig brandend neergestort. De twee Inzittenden kwamen om het leven. TOKIO, 22 Sept. (Reuter). Een bekend schrij ver op het gebied van marinekwestels, kapitein Seiko Arima, heeft in een artikel in het blad Na een verbiyf van twee maanden in zjjn zo merverblijf te Castel Gandolfi is de H. Vader Zaterdagavond naar Rome teruggekeerd. ■tand op Maandag 10 uur vjn.: 7*7 Vorige stand 701 Twee zusjes te Alkmaar door instortenden muur gedood. I BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Por kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar t 2.85 Mot geïllustreerd Zondagsblad f0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamested - Haarlem Onder afschuweUjk hulpgeroep liepen de ongelukklgen, die op brandende fakkels ge leken, uit elkaar, terwyi zij tevergeefs trachtten, zich van de brandende kleeren te ontdoen. Eenlgen stortten zich tn een in de nabijheid llggenden vijver. Alle 34 hebben ernstige brandwonden opgeloopen, 10 hun ner verkeeren in hopeloozen toestand. Een onderzoek naar het ongeluk wordt inge steld. Aangevuurd door de wanhoopskreten en het gedrag der in een paniek-stemming in de na bijheid van de mijn samengestroomde bevolking werden da reddingspogingen telkens weer met groote opoffering en een bewonderenswaardige hardnekkigheid voortgaaet. Tegen 10 uur in den oentend had men einde lijk een tiental slachtoffers geborgen. Men is er nog niet in geslaagd vast te stellen of zich nog levenden in de mijn opgesloten be^incen Alle pogingen om contact te krijgen zijn tot dusverre nog niet geslaagd, hetzij doordat men door de uitslaande vlammen nog niet ver ge noeg naar de plaats des onhells heeft xum.en doordringen, hetzij de ramp een omvang heeft aangenomen, welke men zich hier nog niet durft reallseeren. Tal van autoriteiten nebben zich onmlddeUljk naar de mijn begeven Alles zal in het werk worden gesteld om zoo sper lig mogeljjk zekerheid te krijgen omtrent bet lot der ingesloten arbeiders. Vliegongeluk in Engeland. Viertal vliegers ver brand, na Cobham en Helmore In de lucht van benzine te hebben voorzien. De vier vliegers waren teruggekeerd van een vlucht boven de Noordzee, waar zy in de ipchi het vliegtuig van de aviateurs Cobham en Hei- more van versche brandstof nadden voorzien. Cobham en Helmore waren vanmorgen om 635 uur uit Engeland gestart, om zonder tus- schenlanding naar Karachi (Britsch-Indië) te vliegen, waar zij binnen twee dagen hopen aan te komen. Boven de Noordzee ontvingen zy 500 Liter benzine van het verongelukte vliegtuig, dat voor deze manoeuvre ruim 200 K.M. met de machine van Cobham en Helmore samenvloog. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig van Nader wordt gemeld, dat Cobham en Helmore kort na deze manoeuvre tengevolge van een de fect in den gastoevoer gedwongen waren te dalen. De daling verliep goed. De vliegers zullen naar Engeland terugkeeren. BIJ DE MIJNRAMP TE WREXHAM LES) ZIJN 260 MENSCHEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Ter bevordering van huurverlaging wordt op de begroeting van Sociale Zaken anderhalf mfllioen uitgetrokken. Huldiging Lodewyk van DeysseL LONDEN, 22 Sept. (Reuter) By Ayles bury in het graafschap Buckingham Is een vliegtuig neergestort en In brand gevlogen. Van onder het wrak van het vliegtuig zjjn de verkoolde lijken gehaald van den puoot en drie mecaniciens. O’Duffy afgetreden als voorzitter der ieriand- party ea leider der Blauwhemden. Het polit'ieschandaal te Ryssel. zinnig sterfgeval. Pont omgeslagen in Britsch-Indië, 93 dooden en nog 30 vermisten. NO ORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD De typhoon had nu en dan een snelheid van 130 meter per seconde. Inwoners van de voorsteden aan den zeekan? van Kobe hebben een vertegenwooroiger van Reuter mededeelingen gedaan over de ver schrikkingen, waaraan zij bloot stonden toe.i de typhoon een vloedgolf over hun huizen stortte. Zij zwommen van dak tot dak, terwijl de hulzen onder hen instortten. De groote hoeveelheid wrakstukken en hout, die door de golven heen en weer werden geslingerd, be moeilijkte het zwemmen, maar zy hielden vol en bereikten ten slotte den vasten grond. VUf Brltsche torpedojagers, die door een binnenzee op weg waren naar Kobe, hebben een benauw den nacht gehad, toen de typhoon rond hen woedde. Zij hebben ten slotte aan de lijzijde van de binnenzee hun ankers laten vallen. van de mijn Uda is vanmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vierendertig menschen zwaar gewond werden. Zooals meer het geval is, waren op eer hoop sintels, waartusschen zich op vele plaatsen gloeiende metaalslakken bevonden, vele werk loozen bezig met het verzamelen van kolen. Deze menschen werden daarby verrast, doordat by het afladen van een nieuwen voorraao sin tels plotseling over een groote oppervlakte vlammen uit den slntelhoop opstegen. 34 werk loozen bevonden zich midden tusschen de vlam men. Cobham en Helmore boven Malta in de Mid- dellandsche Zee is aangekomen, waar op nieuw de benzinevoorraad in de lucht wordt aangevuld. De vliegers willen na een verbiyf van 12 uur' te Karachi den terugweg aanvaarden, om bin nen vyf dagen den tocht heen en terug vol bracht te hebben. NEW YORK, 32 Sept. (Reuter.) Haupt mann, de in verband met de ontvoering van Lindbergh's baby verdachte Dultecher, heeft by het verhoor verklaard, dat hy niet de eenige was by de ontvoering van het kind van Lindbergh. Hij durfde er echter niet meer over zeggen. WREXHAM, 24 Sept. Officieel werd Zondag medegedeeld^ dat de ramp in de Grasford-mijn te Wrex ham in Noord-Wales 260 dooden heeft gekost, terwijl de directie aan- vankeljjk slechts 100 a 120 had op gegeven. De hoop, dat zich nog levenden in de brandende mijn bevinden, is thans definitief opgegeven. Daar in de mijn opnieuw brand was uitge broken en telkens weer ontploffin gen plaats vonden, werd besloten, het reddingswerk stop te zetten de mijn af te sluiten, opdat het vuur in zichzelf zal verstikken. Het aantal lijken, dat geborgen kon worden, bedraagt 27. TOKIO, 24 Sept. De typhoon in Japan heeft, volgens de jongste offlcieele cijfers 2064 doo den, 13.335 gewonden en 258 vermisten ge- eischt. Daar het aantal slachtoffers met het uur schynt te stygen, verwacht men, dat er nog- meer slachtoffers zijn. Het onderzoek in de ruïnes naar mogelijjse teekenen van leven of naar meer slachtoffers, wordt voortgezet. Felle branden Waalre. De reddingscolonnes zijn er in geslaagd het vuur zoo dicht te benaderen, dat zy da vlammen kunnen zien. Het is echter ón mogelijk gebleken de ingesloten mijnwer kers. wier aantal tusschen de honderd en de honderd-twintlg bedraagt, levend te bergen. MADRID, 24 Sept. (Reuter). President Za mora heeft heden voor geheel Spanje den alarmtoestand afgekondigd. De Minister van Binn^andsche Zaken. Alonso, verklaarde, dat de alarmtoestand is afgekondigd, om de taak der politie in zake de socialistische revolutieplannen te vergemakke lijken. Te Barcelona hebben syndicalisten een aan tal bomaanslagen gepleegd, waardoor het1 in terieur van een kerk werd beschadigd. Te Santander werd door linksche elementen aen kerk van groote artistieke waarde vernield. T« Madrid heeft de politie drie bekende com munisten gearresteerd. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op pag één 55ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 In Polen is een hoop sintels waarop werkloo- sen naar kolen zochten, plots in brand gevlo gen, waarbij alle zwaar gewond werden; vier syn inmiddels gestorven. „Contemporary Japan" eenige mededeelingen gedaan naar aanleiding van de aa. vlootconfe- rentie. Volgens Arima bestaat er in Japan slechts één meening. t.w. dat Japan het volste recht heeft ten aanzien van zjjn vloot volledige pariteit te verlangen. De economische toestand In Japan Is zooda nig, dat een groot deel van de bevolking niet ver van de wanhoop verwijderd Js. zoodat het haar onverschillig laat of er oorlog dan wel vrede heerscht. Mocht de vlootconferentle dan ook mislukken, en de bewapeningswedloop een aanvang nemen, dan zal jiet volk alle gevolgen hiervan weten te verdragen. De ontploffing was zoo sterk dat de trilling er vandaan de oppervlakte der aarde voelbaar was en In heel het district Wrexham werd Waargenomen. s LONDEN, 22 Sept. In den afge- loopen nacht, tegen den morgen heeft zich in een steenkoolmijn in de nabijheid van Wrexham een vreeselylce ontploffing voorgedaan, waardoor groote verwoestingen werden aangericht en ongeveer 1 50 mijnwerkers werden ingeloten. Nader seint Reuter, dat thans 16 verkoolde lyken uit de mijn naar beven zijn gebracht. Twee zwaar gewonden zijn gered, terwijl vijf mynwerkers ongedeerd uit de mijn wisten te komen. Men is zeer ongerust omtrent het lot van de ongeveer 160 man, die nog in de mijn ver- biyven. Zand aarde en a'le andere mogelijke mldde- len worden gebruikt om het vuur te bestrijden en te localtseeren. Deze ramp is een van de grootste sedert vele laren. De ouders, echtgenooten en kinderen van de mijnwerkers, die nog beneden zyn. belegeren de mjjn. Doktoren, verpleegsters en ambulance-afdee- lingen zyn van alle zijden toegesneld, doch men kan zeer weinig doen, aangezien de brand nog steeds woedt. Staat van alarm in Spanje afgekondigd. Aan slagen op kerken te Barcelona en Santander. In totaal bevonden zich op dat moment on geveer 400 arbeiders in de mijn, doch om streeks 250 waren werkzaam in een gedeelte van de mijn, waar de ontploffing haar uit werking niet deed gelden. Tengevolge van het feit, dat de explosie gevolgd werd door een laaienden brand, konden de in alleryWgrors’a- niseerde reddingswerkzaamheden slechts met groote moeite voortgang vinden. De reddingsmanschappen betoonden waren heldenmoed by hun vertwijfelde pogingen .m door te dringen tot de plaatsen waar aan ka meraden door den dood werden bedreigd. 22.000 vertegenwoordigers van werklieden retraite-bonden in de Eeuwige Stad. Nader vernemen wij: In het begin van den avond waren er vyftlen lyken geborgen. Onder de dooden zyn drie redders, die hun leven lieten by hun heldhaftige pogingen. In tegenstelling met vroegere berichten wordt gemeld, dat de brand wel in hevlg- heid verminderd, maar toch nog niet be dwongen is. Er zullen nog wel twaalf uren heengaan met het blusschen. Men acht het thans mogeiyk dat er toch nog wel eenige der Ingesloten mynwerkers In leven zyn. Ondanks de pogingen der regeering om de terroristen in toom te houden, gaan zy door met het plegen van aanslagen. In den afgeloopen nacht ont ploften 20 bommen, die 7 personen verwondden. In zekere kringen spreekt men vry openlijk over de mogelijkheid van Amerlkaansche in terventie, waardoor eindeiyk een einde gemaakt zou moeten worden aan de steeds toenemende onveiligheid. De staking in de Amerikaanache textiel industrie ia ten einde. Heden wordt het werk hervat. Met levensgevaar weerstonden zij de vrijwel ondraaglijke hitte, die op verschillende plaatsen heerschte. maar desondanks duurde het toch nog wel minstens 3 uren alvorens de eerste slachtoffers, geheel verkcold en totaal onkenbaar aan de opper vlakte konden worden gebracht. Duitsch-Nederlandsch Clearingverdrag onder teek end; Maandag voorloopig in werking. POONA. 24 Sept. (Reuter) Op de rivier Krlsjna in het district Belgaum (provincie Bombay) is een veerpont omgeslagen, waarop zich circa 230 personen bevonden. Men is er in geslaagd honderd der opvaren den te redden, doch 93 personen *ljn verdron ken. Bovendien worden er nog 30 vermist. ALKMAAR PARIJS, 22 Sept. (Per tel.) Uit het onder zoek over het politieschandaal te Rijssel Is ge bleken, dat de politle-lnspecteur Mariani een zeer gevaariyk bendeleider was. Als Inspecteur der hazardspelen elschte Ma riani dikwijls groote bedragen van de book makers. Degenen, die weigerden, werden door hem onder het een of ander voorwendsel voor het gerecht gedaagd en veroordeeld. Op zekeren dag vond hij op straat den auto van een ryken Industrieel, die zijn wagen on-1 beheerd had achter gelaten, terwijl hy bood schappen deed. Met behulp van een zyner handlangers deponeerde Mariani een pak co caïne in de auto. Toen de industrieel terug keerde werd hij er door Mariani van beschul digd. handel in verdoovende middelen te drij ven. Een heftige discussie volgde, welke ein digde met de overhandiging van een paar door den industrieel geteekende chèques ten gunste van Mariani en zUn helper. Verleden Donderdag is in de gevangenis van Rijssel een Anamlet overleden, die daar door toedoen van Mariani was opgesloten. Deze Ana- miet stond bekend als handelaar In verdooven de middelen en schynt van de praktijken van Mariani al te goed op de hoogte te zyn ge weest. Verder moet Mariani ook betrokken zyn by een avontuur, waarbij een meisje van goeden huize den door heeft gevonden. .JLTntrensigeant" deelt mede, dat Parljsche polltie-inspecteurs. die met het onderzoek ZfJTr belast, een spoor hadden gevonden van helers van de gestolen fiscale zegels. Toen zjj be merkten. dat dit spoor leidde naar een groot etablissement, waar zich machtige Invloeden deden gelden, werd, volgens het blad, het on derzoek in die richting stop gezet. Het onderzoek moet voorts ook hebben uit gewezen. dat Mariani In nauwe relatie stond met den parljschen bandiet Jo-La-Terreur. Verder deelde hij mede, dat hij tijdens den oorlog aL kanonnier had gediend en aan het been was gewond. Kolonel Schwarzkopf, het hoofd der politie te New Jersey, heeft verklaard, dat Hauptmann als timmerman werkzaam was in de werkplaats te Bronx, waarvan het hout afkomstig dat gebruikt was voor de ladder, waarvan de roovers zich bedienden bij de ontvoering van het kind. De politie van New-York stelt een onderzoek vrouw, die. naar men aanneemt, deel heeft gehad aan de ontvoering van Lind bergh’s kind. De chef van het detective-bureau verklaarde, dat na de ontvoering onder een venster van Lindbergh’s landhuis te Hopewell vrouwenha ren zijn gevonden. De New-Yorksche detective Arthur Johnson, die zich op het oogenbllk te Weenen bevindt, heeft aanwijzing gekregen zich naar Leipzig te begeven, om de verkaringen te onderzoeken van Hauptmann, volgens welke een zekere Fischer hem de in de garage gevonden 13.750 dollar in bewaring had gegeven. Johnson heeft verder opdracht gekregen, in Hauptmann's geboorteplaats te Kamenz in lichtingen in te winen. De expresse-bneven, die Lindbergh na de ont voering heeft ontvangen, zyn volgens een des kundige door Hauptmann geschreven. Dr. Condon, die Indertijd als bemiddelaar voor Lindbergh is opgetreden, verklaarde he den. dat naar zijn meening minstens drie per sonen aan het ontvoeringsplan hebben deel ge had en dat één hunner later is vermoord. Volgens Condon had de reeds meer genoemde Fischer zich met een anderen man en een vrouw naar Dultschland begeven. Fischer is echter in Duitschland gestorven en is begraven op het kerkhof te Leipzig Condon gaf het advies, het lijk weer op te graven, om de doodsoorzaak vast te stellen. Overigens hadden Hauptmann, Fischer en de andere man vlak by elkaar in de wijk Bronx gewoond en waren zy vaak bij elkaar gekomen om te kaarten. ROME. 22 Sept. (Per tel.) Z. H Paus Plus XI is hedenavond om half 7 uit Castel Gandolfo in het Vaticaan teruggekeerd. De H. Vader sprak zijn groote voldoening uit over het bijna twee maanden lange ver blijf In het zomerpaleis. Morgen zal de Paus In den St. Pieter audiëntie verleenen aan de Italiaansche vereemging voor gesloten retraite Het aan tal leden van deze vereenlging Is zoo greot. dat de St. Pieter morgen voor het publiek gesloten zal zijn. Zaterdagavond seinde Reuter nog: De reddingspogingen hebben voorloopig een groot succes gehad, daar men er In geslaagd is, het vuur meester te worden. De redders Kunnen zonder maskers in de mijn werken, wat hun taak* zeer vergemakkelijkt. T s Is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1