I i I Betalingsverkeer Naar huurver- laging „DIT IS ’M/" zegt men in 't leger. MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 Noodlijdende kunste naars Nationale inzameling Ten bate van het Crisis-Comité 24 Autobandieten Politieman met moedwil overreden STUKS PATERS AUGUSTIJNEN BOERDERIJ AFGEBRAND Militaire vrachtauto in het ravijn Kindje met groote moeite gered Apostolaat ter Zee BENOEMINGEN Federatie gesticht Pater» Redemptoristen Vredespaleis Geheimzinnige moord Europeaan geworgd Lodewijk van Deyssel Hulde uit Vlaanderen PASTOOR A. J. BOKS OCTROOIRAAD R.K. STAATSPARTIJ Dankwoord Zich richtende tot mr. Verschuur «ei de spr.. f - Droevig ongeval te Alkmaar Clearingsverdrag met Duits&iland is Vrijdag onderteekend Maandag voorloopig in werking Twee ministers aan den feestmaaltijd De Inlandsche bestuurder verongelukt Bezoek van den generaal-overste te Nijmegen Het Hoogovenbedrijf in 1933 4 4$ De Minister van Sociale Zaken vraagt hiertoe een verhoogd crediet van f 1.300.000 De huldiging van Edo Bergsma Gehuldigd ter gelegenheid van zyn zeventigsten verjaardag Twee zusjes door een instortenden muur gedood Steun aan noodlijdende kunstenaars Naar het Maria-Paviljoen te Amsterdam Mr. Enschedé bood daarna het eerste De nieuwe reglementen verschenen Positie als exporteerend bedrijf 4 steeds meer in gevaar r zenders H. I* I I 3 U B 1 c i I vroeg ■3 DTK der bydragen in 1935 zullen worden In aan merking genomen. In totaal wordt voor dit artikel dus 1.300.000 meer aangevraagd. Thans is ingediend Hoofdstuk 10A der Rtfks- begrootlng 1935 (Sociale Zaken), aan de toe lichting waarvan wy het volgende ontleenen: ƒ1.500.000 wordt meer aangevraagd ten behoeve van de in uitvoering en voorberei ding zijnde maatregelen tot huurveriaging. Daarentegen kan de poet met f 200.000 wor den verlaagd in verband met de nieuwe onderhoudsnormen, welke bjj de vaststelling 8EMARANG, 32 Sept. (Aneta). In den afge loopen nacht is in de Europeesche woonwijk te Bemarang een Europeaan, de heer L. L. O F. B„ gepensionneerd machinist bij bet Baggerwezen, door wurging vermoord. Het is niet mogeiyk gebleken den aard van het misdrijf geheel vast te Nellen of het hier moord door doodslag of moord in combinatie met diefstal betreft. De huishoudster van het slachtoffer werd in geknevelden toestand aan- getroffen. In verband hiermede hebben nog geen aan houdingen plaats gehad. Zaterdagochtend werd op den Byieveldsingel te Nijmegen een politieman die daar nachtdienst had gehad, kreunend op het trottoir gevonden. De gemeente geneesheer dr. Woltering die den man onderzocht en oogenblikkelijk naar huls liet vervoeren, constateerde ernstige verwondin gen aan been en rug. De politieman verklaarde met moedwil door een chauffeur te zijn over reden. Deze bestuurde een auto waarin eenige luidruchtige passagiers zaten, terwijl de auto niet verlicht was. De politieman die in dienst was. posteerde zich midden op den weg en sommeerde den chauffeur halt te houden. Deze reed venwel pardoes door, zoodat de agent onder den auto geraakte en gewond mid den op straat bleef liggen. De politieman kon nog van het riJvlak naar het trottoir kruipen, waar hij in emstigen toe stand werd gevonden. De chauffeur was door getuft met zijn vrooiyk gezelschap alsof er niets gebeurd was. De politie verzoekt opsporing van de daders. met den wensch, namens alle burgers, dat Al berdingk Thym nog vele Jaren in de bloemen stad zou mogen blijven wonen kwamen kwetsi boemi v< endi De Het Vredespaleis, voorzoover niet in gebruik, is tot nader aankondiging voor publieke bezich tiging opengesteld alle werkdagen en den eer sten en derden Zondag van de maand, telkens van 24 uur n.m. Het dankwoord van den toegeeprokene muntte uit door soberheid en beknoptheid. De spre kers, de schenkers van het schilderstuk, de or ganisatoren van het feest kregen een vrién delijk woord, waarna de aanwezigen gelegen heid kregen den jubilaris de hand te drukken. In het half uur. dat nog overbleef maakten vele autoriteiten en figuren uit de kunstenaars wereld hun opwachting. De zeventigste verjaardag van K. J. Ia Alber dingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) is Zaterdag te Haarlem allereerst gevierd met een Intieme huldiging in hotel Funckler, gevolgd door een drukbezochte receptie. Onder de bepalingen van het verdrag vallen alle bedragen, welke van 24 September af ver vallen. ook dus die bedragen, waarvoor de be treffende invoer of dienstprestatle reeds vóór dien datum heeft plaats gevonden. ”1 want to know what your soldiers say about O.K.” sei William J. Garvey - Amerika's beroemde siparetien-mixer. En ook in de ver- schillende kazernes kon men hem bezig zien met zijn bekende blinddoek-proet Manschappen on oiiicieren rookten geblinddoekt 1 dure Amerikaansche sigaretten en Mn O.K. en steeds werd O.K. er uitge pikt als do fijnste, geurigste, zachtste. Doot U die proef ook eens en ook U zult van O.K. zeggen: „Dit is Bovendien kost O.K. slechts 25 ct. per 20 Het vorig jaar werd uitgetrokken voor steun aan noodlijdende kunstenaars 70.000. Thans word f 80.000 voorgesteld om een grooter aan tal kunstenaars te kunnen helpen, dan waarop voor 1934 was gerekend. dit nieuwe gebuow tot stand is gekomen, wel een bewijs is, dat het octrosiwezen zich in zijn bijzondere belangstelling mag verheugen. De Bond is hem daarvoor zeer erkentelijk. De heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, achtte het een groot voorrecht er officieel van te kunnen gewagen, dat zijn stad trotsch is op Alberdingk Thijm, die hier twintig jaar geleden zijn woonplaats koos. Ne derlanders zijn over het algemeen niet erg ostentatief, maar Haarlem is vandaag trotsch op zijn grootsten burger. Het zij daarom her haald. aldus spr. dat de gemeenteraad in zijn laatste zitting besloot uw schrijversnaam aan een van de Haarlemsche straten of pleinen blij vend te verbinden (langdurig applaus). De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de Duit- sche en Nederlandsche Regeering ter bevordering van het wederzijd- •che betalingsverkeer hebben Vrij dag tot onderteekening van een Duitsch-Nederlandsch Clearingver- drag geleid, hetwelk Zondag zal worjg^ gepubliceerd. Het verdrag, dat eerst na uitwisse ling der ratificatie-oorkonden defi nitief in werking treedt, zal ingevol ge een overeenkomst tusschen de beide Regeeringen reeds van September af voorloopig in wer king worden gesteld; voor de Ne derlandsche overzeesche gebieden voorloopig alleen wat den uitvoer betreft. De hoogeerw. pater dr. Clemens Puhl, alge meen overste der Orde, werd Vrijdagavond ont vangen door Augustijnsche Communauteit van Nijmegen. Omstreeks zeven uur kwam de algemeene overste In gezelschap van pater Bon Vermeulen OE8A. en pater Huntsler O.E.S.A., algemeen secretaris der Augustjjnerorde te Nijmegen aan. De hooge gast werd door Augustijner paters en broeders begroet aan het klooster op den Graafschen weg te Nijmegen. Volgens het ceremonieel der orde werd de al gemeene overste plechtig ontvangen aan den ingang der Kloosterkerk door prior Bannenberg, in tegenwoordigheid van den provinciaal pater dr. Maokay en alle paters en broeders van het Nijmeegsche Klooster. Vervolgens werd de algemeene overste naar het altaar geleid, waar hij al zijn ordesgenooten tot den plechtigen handkus toeliet. Vervolgens gaf de generaal aan alle aanwe zigen zijn zegen. Hedenmorgen om acht uur draagt Pater Ge neraal Dr. Cl. Puhl in de Kloosterkerk aan den Graafschen weg te Nijmegen een plechtige Hoogmis op. Des avonds om half acht celebreert hU het plechtig Lof in de parochiekerk van St. Thomas de Villanova. TJIANDJOER, 23 Sept. (Aneta). Een mili taire vrachtauto, waaraan een keukenwagen was gekoppeld, is hedenmorgen nabij de Gek- brong-helllng m het ravijn gestort, na eerst te zijn aangereden. De inlandsche bestuurder van den vrachtauto, Rameh, is overleden. De brigadier Lucassen brak een arm. De wachtmeester Tumbel. de bij kok Paat alsmede enkele keuken-koelies be ul. Drie doktoren uit Soeka- geneeskundlge hulp. De doode ■wonden zijn naar Tjlmahl vervoerd, gen was, na afloop van de manoeuvres, op weg naar Bandoeng. Wij slaagden erin onzen afzet in het af geloopen j^ar te handhaven en onze voorra den verder te verminderen.' Niettemin moe ten wij ook thans weer waarschuwen, dat onze positie als exporteerend bedrijf steeds meer onzeker, of wy ons aandeel daarin wel del in ruw-ijzer steeds verder ineen schrom pelt. De mogelijkheid van den afzet van ruw- ijzer naar andere landen wordt elk jaar ge- - ringer en dientengevolge wordt het steeds 'meer onzker, of wen ons aandeel daarin wel in vollen omvang zullen kunnen behouden. De afzet in het eigen land vertoonde met 39.426 ton gelukkig een toename vergeleken met dien van het vorige jaar, toen hij slechts 25.803 ton bedroeg. Als bijdrage aan de stichting ten behoeve van afgestudeerde wetenschappelijk gevormde jonge menschen voor fiet jaar 1935 heeft de minister 10.000 uitgetrokken. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft, zooals reeds gemeld, voor hetzelfde doel een gelijk bedrag aangeslagen. Er werd in ons land nog 9.288 ton ruw-yzer uit het buitenland Ingevoerd. De financieele resultaten vertoonen in vergelijking met die van de voorafgaande Jaren een niet onbelang rijke verbetering. Van de afschrijvingen kon een groot gedeelte door behaalde bruto-winst gedekt worden. Opnieuw evenwel moest een reserve tegen loopende grondstoffencontracten worden gemaakt, tengevolge waarvan het saldo-verlles over het afgeloopen boekjaar tot 563.848 gulden 15 cent steeg.” De directie vestigt er de aandacht op. de reserve voor groote herstellingen met bedrag van per saldo ruim 137.000 gulden weed, verhoogd. Voorgesteld wordt het verlies over het boekjaar over te brengen naar de nieuwe rekening, waardoor het saldo-verlles op de ba lans vier mlllloen 231324.66 gulden wordt. Van de betalingen der Nederlandsche impor teurs bij de Nederlandsche Bank wordt een be paald percentage gereserveerd, waarover de Relchsbank te allen tijde de vrije beschikking heeft. Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van het Sonderkonto van De Ne derlandsche Bank bij de Relchsbank, der Zwischenkonten en der verdere achten.tan|ge betalingen. De voorzitter van den Octrooiraad, mr. Allngh Prins dankte prof, van Loon harteiyk voor het fraaie geschenk. De keuze van t geschenk had moeilijk gelukkiger kunnen zijn, aldus spr., want de twee personen, wier beeltenis voortaan in ons gebouw zal prijken, hebben bijzondere ver diensten ten opzichte van het octrooiwezen in Nederland en voor den Octrooiraad in het bij zonder. Mr. Verschuur heeft daarna met enkele vriéndelijke woorden dank gebracht voor de hulde, welke hem hier gebracht is, waarna een zoon van wijlen Minister Talma uit naam van zijn familie het woord voerde. op volgen, dat de Nederlandsche bevolking in talrijke artikelen in dagbladen en tijdschriften de superioriteit van Alberdingk Thijm heeft kunnen proeven. Tenslotte wenschte spr. nog een persoonlijke uiting van vriendschap bekend te maken, maar bij nader inzien achtte hij het beter deze uiting te bewaren tot aan het feestdiner, omdat zijn gevoelens dan wellicht beter op stoom zouden zijn en door een veiligheidsklep een uitweg zou den kunnen vinden. Wel beschouwd is het leven goed, besloot spr. nog vele Jaren v. Deyssel! De penningmeester van het huldigingscomité. d r. J. F. M. S t e r c k, bood vervolgens het eere-album met de namen der schenkers aan en herinnerde aan de oude vriendschap met den onvergetelüken vader van Thijm, aan de uren met hem rondom de Vondel-studle doorgebracht. Spr. herinnerde aan het critische werk van den jubilaris o.a. in de thans zoo goed als vergeten ..Spectator” en noemde hem een woord-toove- naar bij uitstek. „Gij hebt,” besloot dr. Sterck „den leeftijd van uw vader reeds met één jaar overschreden, moge gU nog lang hét sieraad blijven van onze vaderlandsche woordkunst." De begrootlng sluit met een bedrag, dat ƒ11.757.117 ligt boven de begrootlng. die in Sep tember 1933 aangeboden werd. In dagen, waar in verlaging van het begrootingspeil onmisbaar is. vergt zulk een verschijnsel meer dan ooit een verklaring. Deze moge allereerst gevonden worden in de thans nog geldende wettelijke bepalingen, krach tens welke voor bijdragen aan het Invalldlteits- fonds en het Ouderdotnsfonds bijna 12 mlllloen meer moest worden aangevraagd. Van de andere verhooglngen mogen genoemd worden: 1.5 mlllloen om de huurveriaging meer energiek te kunnen doorzetten: ƒ250.000 voor moreelen steun aan werkloozen, gelijk ten vori- gen Jare reeds is toegezegd: 100.000 wegens verhooging van het subsidie aan bet Nationaal Crisis-Comité. In den rang van Inspectrice van den arbeid is een vacature ontstaan, welke voorshands niet zal worden vervuld. Bij de begrootlng van 1934 zijn gelden toegestaan voor aanstelling van 6 nieuwe technische ambtenaren. Van de bevoegd heid tot indienstneming van deze ambtenaren zal slechts gebruik worden gemaakt voor zoover zulks voor den goeden gang van den dienst beslist noodzakeljjk is. Getracht zal worden voorshands met 3 nieuwe ambtenaren te vol staan. Door den dringenden eisch tot bezuiniging ziet de minister zich genoodzaakt post 2041 te ver minderen met ƒ10.000. Het ligt namelijk in de bedoeling de subsldieerlng van de bakeroplel- ding voorshands niet voort te zetten. Een afzonderlijke post is op de begrootlng gebracht voor subsidie aan de Nederlandsche Federatie van Instellingen voor de ongehuwde Moeder en haar kind (F.I.O.M.). De Bond van Octrooi- en Merkenhouders heeft Zaterdagmiddag in het nieuwe gebouw van den Octrooiraad aan het Willem Witsen- pleln te 'sGravenhage twee plaquettes aan het bestuur van den Raad aangeboden als een pas send geschenk en als huldeblijk voor het nieu we gebouw. Daartoe heeft de Bond plaquettes laten ver vaardigen. voorstellende wijlen Minister Talma, onder wiens bewind de Octroolwet tot stand kwam en oud-Minlster mr. Verschuur, tijdens wiens ministerschap het nieuwe gebouw voor den Octrooiraad is gebouwd. De aanbieding en onthulling van de plaquet tes had met eenige plechtigheid plaats in te genwoordigheid van den zoon van wijlen Minis ter Talma en oud-Minlster Verschuur en diens echtgenoote. De voorzitter van den Bond van Octrooi- en Merkenhouders, prof, van Loon heeft allereerst het woord gevoerd. Naar we vernemen, is pastoor A. J. Boks van de O. L. Vróuw van Lourdes-parochie te Am sterdam voorzichtigheidshalve naar het Maria- Paviljoen overgebracht. Dinsdag was pastoor Boks, die voor herstel eenigen tijd naar Ugchelen was geweest, pas thuis gekomen. De patiënt heeft een hooge temperatuur. Spr. herinnerde aan de publicatie van in 1918 aan zijn ambtsvoorganger aangeboden en bevattende een causerie met een verrassende visie op de historische beteekenls van de stad Haarlem. De burgemeester besloot zijn toespraak De geheele boerderij is tot den grond toe af gebrand .terwijl van den Inboedel zoo goed als niets werd gered. De brandspuit uit Princenhage was wel is waar spoedig ter plaatse, doch kon bij gebrek aan water niets uitrichten. Gebouw en Inboedel waren slechts zeer laag verzekerd. Ingaande Woensdag 3 October worden de volgende Z.Eerw. Pater Redemptoristen van het klooster te Roosendaal verplaatst: Pater v. Liempd naar Zenderen: Pater Helmer naar Rot terdam: Pater v. Rjjnsoever naar Rotterdam: Pater Donicie naar Amsterdam: Pater Gilles, naar Roermond en Pater Lampe naar Wittem. De Paters van Gessel en Broekhuizen zijn benoemd tot missionaris in Brazilië. exemplaar aan van een boekje over den Jubi laris. waarover wij reeds geschreven hebben. De tooneelspeler Paul H u f prees van Deys sel als den man, die zoo ontzettend veel heeft gedaan voor de Jongeren. Hij heeft geen papier bedrukt met letters maar het dierbaarste bezit de moedertaal doen herleven. Wij hebben u ver slonden. aldus de heer Huf, wij hebben uit u gepuurd de wetenschap, dat elke taal zelfs door vreemden kan begrepen worden, als ze gehan teerd wordt, zooals u hebt gedaan. Spr. deelde mede, dat de Columbia Gramo- foon Cy. haar volledige discotheek ter beschik king van den Jubilaris wilde stellen en dat hij zijn eigen platenbezit gaarne afstond. Een dezer platen, het bekende werk van v. Deyssel „O, vader, ga niet dood” voorgedragen door den spreker, werd daarna op de pathéfoon gedraaid. Spr. had deze keuze gedaan als een eerbetui ging aan den groeten vader van den meester. Namens de schilderswereld sprak Karei Verwey, die het betreurde, dat in het hul digingscomité geen enkele schilder was ge vraagd. In het werk van den Jarige zijn deelen, die als het ware voor de schilders geschreven zijn. Daarom alleen al is er een band tusschen schilder en eeventlge-Jarige. De heer K. J. Rensburg bood daarna een werk van hemzelf aan en beschouwde dit een schooner geschenk dan een bloemenkrans. Het behandelt de evolutie der talen, het diagraflsche alphabet en talrijke andere taal-belangryk- heden. De heer Schuurman declameerde tenslot te op zeer verdienstelijke wijze het bekende werk „Ik houd van proza.” noemd den Havenaalmoezenler J. G. Welsch, St. Rosaklooster, Hagedoornplein 46, Amster dam N„ Telefoon 60883; waar de Federatie is gevestigd en waarheen alle correspondentie ge richt moet worden. Tot tweeden secretaris werd benoemd de heer H. R. E. Huygens, Spanjaardstraat 19a, Rot- terdam-W. Penningmeester is de beer A. M. Lucassen. P.H. Kade 79, Amsterdam-C., Gem. giro 4833, Postgiro 3632, Telef. 41242 en 41819. Verder maken deel uit van het Federatie bestuur: de Havenaalmoezenier van Rotterdam Pater A. van Rlxtel 8CJ, Rechthuislaan 50c. Rotterdam, alsook de heeren: L. Bouwman, Am sterdam; E. J. H. M. Driebeek, Rotterdam; mr. A. R. Dunselman, Amsterdam; dr. E. H. Her mans, Rotterdam; A. Kuypers, Rotterdam; Post, Naarden en F. Wijers, Amsterdam. Geassumeerd werd door het Federatie-bestuur de heer Herman Post te Naarden, Amsterdam- sche straatweg 5, als general-crew-captain van de alom in den lande bestaande Stella-Maris- Crews. De Nederlandsche Federatie is aangesloten bij het „Apostolatus Marls Internationale Con cilium (AKI.C.)”, gevestigd te Londen en be staat tot nog toe uit de belde Havendistricten Amsterdam en Rotterdam. Zij beoogt ook de andere havens in Neder land en in de Overzeesche Gewesten in haar verband op te nemen. Maar vooral wil zy in krachtdadlgen vorm de belangstelling opwek ken van alle Katholieke Nederlanders voor hun zeevarende broeders onder de leuze: „Mars Christo, Stella Duce!” De zee aan Christus, onder leiding der Sterre. Om half drie kwam de jubilaris met het huldigingscomité per auto aan, waarna hy fees- teiyk werd ontvangen in de receptle-zaal. Daar hadden zich talryke autoriteiten en bekende figuren uit de wereld der letterkundigen ver zameld. Allereerst werd het woord gevoerd door d r. P. C. Boutens, voorzitter van het huldigings comité. Spr zeide dat hy er langdurig over had nagedacht een synthese te vinden om het leven van den jubilaris te schilderen, het was hem echter niet gelukt alles tot één masker samen te grlmeeren. Spr. noemde van Deyssel den Nederlandschen Odysseus, thans gelokaliseerd in Haarlem na een leven vol trekken en reizen. Het was de heilige plicht van de Vereenlging van Letterkundigen, ging dr. Boutens voort, om het Initiatief tot deze huldiging te nemen, maar spr. was als voorzitter dier vereenlging reeds vroeg overvallen door de medeceeling. dat zich in Haarlem reeds een comité nad gevormd. Uit naam van alle Nederlandsche schryvers bood spr. daarna een ..somberen, slmpelen. soberen, naakten” krans aan. Vervolgens wees hy op de resultaten behaald door het Haarlemsche Comité en liet het por tret van den jubilaris, geschilderd door Isaac Israels onthullen. Spr. stipte daarby aan, dat hy ongemerkt per geesteiyke vliegmachine was afgedaald tot het terrein van maatschappeiyke ^•'idiging. den zilveren voetbal etc. HU liet er Op Woensdag 13 September constitueerde zich te Rotterdam met de hooge goedkeuring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis- schop van Haarlem, de „Federatie van de ge nootschappen van het Apostolaat ter Zee.” Pre sident: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bls- schop van Haarlem; voorzitter: de heer Ch. L- van de Bilt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Haarlem. Z. H. Exc. heeft tot algemeen secretaris be- Op grond van het verdrag zal het beta lingsverkeer tusschen Duitschland en Ne derland met inbegrip der Nederlandsche overzeesche gebieden in de toekomst uit sluitend plaats vinden over eleartngreke- ningen. Over deze rekeningen zullen niet slechts betalingen uit hoofde van kosten, welke in verband met het Duitsch-Neder landsche goederenverkeer ontstaan, worden verrekend. Voor de bescherming der belangen van den Nederlandschen doorvoerhandel is zorg gedragen. Ten aanzien van de zee scheepvaart is een bijzondere regeling buiten het clearingverdrag om getroffen. Betalingen uit hoofde van het kleine grens verkeer zjjn van de clearing uitgezonderd. Bjj het verdrag worden bijzondere Regee- ringscommissies ingesteld, die tot taak heb ben, in onderling overleg met de uitvoering van het verdrag samenhangende kwesties te behandelen. Zaterdagmiddag is te Alkmaar een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan twee kinderen. Omstreeks 4 uur in den middag speelden twee zusjes, de 9-Jarige en 6-jarige Jopie en Lucie Buren, wonende in de Perronstraat, aan de overzyde van de woning op de straat. Hier was een onveer 8 M. lange blinde muur, die het erf scheidt van de granletwerkplaats van den heer Christoffoli. Achter dezen muur was des morgens een hoeveelheid van ongeveer 15 M3 fyn grind neergestort, wat in het bedrijf van den heer C gebruikt wordt. Plotseling stortte het muurtje In en de steen brokken en het grind vielen op de spelende kinderen. Belde meisjes werden door de neer stortende steenmassa ernstig getroffen. Het jongste zusje was op slag dood, het hoofdje was geheel verbrijzeld. Ook het andere kind werd aan het hoofd géwond, zoo zwaar, dat het een kwartier na het ongeval overleed. Onmiddeliyk werd hulp gevraagd. Eerst ver scheen een zustér van het St. Ellsabethzieken- huls, even later gevolgd door dr. Bartstra. die in de nabyheid woonachtig is. Ook dr. Dyk- hulzen van den G.G.D. was spoedig ter plaatse. Al deze hulp mocht echter niet meer baten. Pater Coolen t>. P. van de St. Josephparochie was mede spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig en diende het oudste slachtoffertje nog het H. Oliesel toe. De lykjes zyn naar het 8t. Ellsabethzlekenhuis vervoerd. De verslagenheid in deze buurt is groot en algemeen is het medelyden met d» zwaar be proefde ouders, die door het droevig ongeval twee van haar zeven kinderen moeten missen. wy hebben onmiddeliyk na het ongeval de situatie ter plaatse opgenomen. Het half-steens muurtje bleek geheel ingestort te zyn. Het was het vorig jaar pas opgetrokken en werd gestut door drie pilasters. De bouw was wel solide ge schied maar men veronderstelt, dat de last van het grind te zwaar ie geweest, te meer daar het .muurtje aan het eene uiteinde slechts steunt op spoorbiels, welke de spoordyk daar afsluiten. De politie, onder leiding van hoofdinspecteur Stienstra, stelde dadelyk een onderzoek in. Ook de heer Vos van Bouw- en Woningtoezicht, be nevens mr. van der Peen de Lllle, officier van Justitie, waren by het onderzoek aanwezig. De heer Louis Franck, minister van Staat in België, herinnerde aan de veeljarige vriend schap met den jarige en aan de behouden be wondering voor zyn werk. Een der eerste op stellen die ik van u las, aldus spr., begon als volgt: ,.Ik hou van Vlamingen heelemaal niet waarby later gevoegd werd tusschen 1830 en 1885, om de vrienden te redden. Spr. schetste v. Deyssel als den grootsten kun stenaar van ’t woord, den Remorandt, den Frans Hals in de literatuur, de schilder van al wat leeft In ons land. Uw voorbeeld, besloot de heer Franck, moge lichtend zyn voor het komende geslacht. De heer Toussaint van Boulaere bracht hulde namens de Vlaamsche Vereenl ging van Letterkundigen en de P.E.N. club. Toen spr. 40 Jaar geleden kennis maakte met v. Deys- sels proza onderging hy een wonderiyk gevoel van verrukking en hy concludeerde dit proza ’t inneriyk-gespierdste van Holland te noemen. Het behoeft niet by de Fransche meesters on der te doen. Menig Vlaamsch schryver, ging spr. voort, erkent v. Deyssel als zyn meester en in vele werken is een kenneiyk spoor van Invloed van den meester te bemerken. De meester leerde de wysheid van het harts- tochteiyk verlangen naar het schoone leven. Tien Jaar geleden, besloot spr, verbleeft gy eens temidden der Vlamingen, die u lief had den. Die liefde Is thans nog niet verflauwd. Vlaanderens dankbaarheid is gebleven. Als derde Zuld-Nederlandsche spreker meldde zich de letterkundige Emanuel de Bom, die den jubilaris Hopman der Ned. Letteren noem de. Een kwart eeuw geleden hebt gy een boom in ons hart geplant, aldus spr., thans leeft en tiert en fleurt hy nog, het Zuiden U nog altyd verliefd op u, een minnaar zander rust. Mees ter des levens Leve de verliefde boomen. leve het leven, leve de groote vriend van Vlaanderen. Vrijdagavond is in restaurant Royal een maaltyd gehouden ter eere van den heer Edo Bergsma. ter gelegenheid van zyn vijftigjarig voorzitterschap van den A. N. W. B. Touristen- bond voor Nederland. De ministers Kalff en Oud zaten mede aan den disch aan. Redevoeringen «yn o. a. gehouden door de heeren W. H. de Beaufort, voorzitter van het huldigingscomité, minister Kalf, A. Spanjaart, lid van het dageiyksch bestuur van den A. N. W. B„ mr. A. baron Schimmelpennlnck van der Oye, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité, Ir. J. J. de Vogel, voorzitter der Kon. Vereenlging voor Luchtvaart; C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter der Alg. Ned. Ver. voo1 Vreemdelingenverkeer; E. H. van Distel, direc teur van het Staatsboschbeheer en den heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalis tenkring. De peer Bergsma dankte en zeide o. m. tal van biyken van belangstelling van publlek- rechteiyke colleges en uit het buitenland te hebben ontvangen. Verschenen is thans de eindtekst van het nieuwe Algemeen Reglement en daarby be boerende Byzondere Reglementen van de RJC. Staatsparty, geiyk deze in de Partyraadsver- gaderlng van 20 Juli 1934 zyn vastgesteld en voor wat betreft het Algemeen Reglement cp dién datum, en voor wat de Byzondere Re glementen betreft, den eersten September 1934 zyn Inwerking getreden. De afkondiging ge schiedde In dezen vorm, dat aan de Afdeellngs- en Kringsecretariaten, alsmede aan de leden van den Partyraad, een archiefexemplaar ia toegezonden. Belangstellenden kunnen dus desgewenscht de nieuwe reglementen by die in stanties raadplegen. Verder zyn de Reglemen ten, welke tezamen een brochure van 110 blad- zyden vormen, by het Algemeen Secretariaat der RK. staatsparty (Mauritakade no. 3Se Den Haag) verkrijgbaar tegen den prijs van 0.7S voor narticulleren en 0.40 voor afdeeUngen. In den loop van het jaar 1934 is de reorgani satie van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid en het Ryks-Serologisch In stituut tot stand gekomen en zyn beide instel lingen gebracht onder de leiding van één direc teur. De vereenigde instellingen zullen den naam dragen van „Ryks-Instltuut voor de V olksgezondheid Het totaal bedrag van ƒ89.179 biyft beneden hetgeen voor 1933 is toegestaan. Aan het Jaarverslag over 1933 ontleenen wij het volgende: In hét afgeloopen Jaar werden geen uitbrei- dingswerkzaamheden ondernomen. Wel werd de eigendom verworven van een aan het hoog- ovenbedryf grenzend stuk grond van circa 10 H A en de optie van een stuk grond van circa vier H.A. Deze transactie stelt het bedrijf in staat om het overig terreinbezit voor industrie-terrein gereed te maken. Met de afaanding, tot op het voor industrie terrein gewenscht niveau, is een aanvang ge maakt. Verder kan vermeld worden, dat een proefinstallatie is gebouwd voor het maken van centrifugaal gegoten yzeren txilaen De proefnemingen hebben een gunstig verloop. De beide hoogovens een en drie bleven het geheele afgeloopen jaar in bedrijf. De totale ruw-yzerproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 258.137 ton (gemiddeld per dag 707 ton). De cokesproductle gedurende het verslag jaar bedroeg 368.808 ton. Aan gemeenten le verde het bedryf de volgende hoeveelheden cokesovengas: Velsen 5 mlllloen 791.159 Kubun. (vorig jaar 5 mlllloen 210.570 Kubm.); Bever- wyk: 3 mlllloen 003 583 kub. M. (vorig jaar 2 mlllloen 865307 kub.M.)Krommenie: 1 mll lloen 757900 kub.M. (vorig Jaar 1 mlllloen 730.100 kub.M.); (Wormerveer 1 mlllloen 916.820 kub.M. vorig jaar 1 mlllloen 178.600 kub_M Totaal 12 mlllloen 469.462 kub.M. (vorig jaar 12 mlllloen 484.577 kub.M.). Na den toestand op de wereldmarkt te heb ben uiteengezet vervolgt de directie in haar verslag: „De voortzetting van ons bedryf wy heb ben er reeds vaak op gewezen, is. zoolang wy niet tot verdere verwerking van ons ruw- Uzer overgaan geheel afhankeiyk van de mo gelijkheid om ruw-yzer te exporteeren. Zulks geschiedt, zooals vanzelf spreektt, tegen de zeer lage pryzen van de wereldmarkt, welke ook in ons land gelden. Naar wy vernemen zal dit Jaar een nationale inzameling worden gehouden ten bate van het Nationaal Crisis Comité. Deze nationale inza meling zal geschieden van 3 tot 10 October. H. K. H. Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard ter inleiding van deze week in den avond van 2 October eenige woorden tot het Nederlandsche volk te spreken Deze toespraak zal door de belde worden uitgezonden. In de groote consternatie bemerkte men echter, dat een twee-en-een-halfjarig kindje nergens te vinden was. Enkele buurtbewoners zyn daarop weer het brandende huls binnengedrongen en mochten er, met opoffering van eigen levensgevaar in slagen, om de kleine, die reeds door den rook bedwelmd was van een wissen dood te redden. OP Dl JUISTS WUZB OSSTOPT NUT Tl VAST SN TOCH UN LANQIN BkANDDUUk. Vrijdagavond omstreeks elf uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgêbroken in de kapitale boerderij 'Van den landbouwer F. H. te Beek by Breda. Spoedig stond de geheele boerderij, bestaande uit woning, schuur en stallen, die alle met riet gedekt waren, in lichter laaie. Het huisgezin had zich reeds ter ruste be geven, toen bet elfjarig dochtertje rook be merkte en geknetter hoorde. zy riep om hulp en slechts met groote moeite konden de bewoners In nachtgewaad de bran dende boerdery verlaten. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5