n Dr. L. G. Kortenhorst over de r millioenen-nota i i- Bedrijfsraad Boekdrukkersbedrijf Prinses Juliana Zeeland De marine oefent Clearing Nederland:Duitschland Auto-baan te Arnhem in HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD INSTALLATIEREDE VAN DEN MINISTER WAAR OP GELET MOET WORDEN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Reeds in 1935 gereed Bureau samengesteld ce Ned. als kassier Wat onder clearing valt DE GEHEIMZINNIGE MOORD De taak Naar lager levensnievau VALSCHE MUNTERS IN INDIË Wie vertegenwoordigd zyn Cyfer» uit de millioenen-nota PETERS TE MALMÖ Tweede in het nummer verspringen Minister Slotemaker de Bruine Verlaging van het levens- - peil Hoe voorloopig gehandeld moet worden Lodewijk van Deyssel zeventig Door een nieuw concern zijn groot sche plannen uitgewerkt De roode en blauwe strijdmachten zijn uitgevaren en zullen trach ten slaag» te raken Betaling vorderingen op Duitschland Een Europeaan, een Javaan, Ja panner» en Chineezen gearresteerd Samenstelling Hartelyke ontvangst door de bevolking Politieke en economische perspec- Heven der nabye toekomst De raad bezit niet de bevoegdheid om bindende voorschriften te maken Minister Decker» bezocht Zaterdag den grooten Landstormdag van den B. V. L. te Tilburg. Z. Exc. treft de roos. Links Generaal Duymaer van Twist met den burgemeester van Tilburg Handhaving van den standaard De eerste dag Mr. L. C. Besier beëedigd Onder de regeling vallen alle schulden, welke voort spruiten uit invoer .van Duitsche goederen Benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Bestuursfuncties den gou- Nadere regelingen I vernietigd. Verheugend t»U ’t beschouwen der mlllioenen- moest wordep gedrukt. I 1 h bourszent laire of De beer F. van der Wal beantwoordde de rede van den Minister- woordige Rjjksbudget zal dus 225 millloen moe ten worden afgeknepen. In den Bedrjjfsraad zijn vertegenwoordigd: de Nederlandsche Bond van Boekdrukkerijen door de heeren 8. S. Korthuis, L. Levlsson en J. W. Hennny; de R. K. Ver. van Ned. Drukkerspa troons door de heeren mr. Th. P. A. J. ten Ha ls geweest, een geheel particulier bracht. dragen bij De Nederlandsche Bank moet als tot nu toe de crediteur worden opgegeven. Men wordt verzocht, de voor De Nederlandsche Bank bestemde gegevens niet bij afzonderlijk schrjj- It ii 4 c Nog een ander vraagpunt betrof de samen stelling van den bedrjjfsraad met name of daar in ook het opzichthoudend en kantoorpersoneel, met Inbegrip van de reizigers, behoort te wor den vertegenwoordigd. Omtrent dit punt be stond ook In den boezem van de commissie min der eenstemmigheid. Alvorens tot de Instelling ervan kon worden overgegaan, zijn verschillende punten onder de oogen gezien. De Minister wilde slechts enkele noemen. B.v. de vraag of de bedrjjfsraad be hoort te gelden voor het geheele grafische be drijf, dan wel voor een beperkter gebied. voorloopig In den aangekondigden vorm zal laten liggen.* Het lijkt spr. nuttig na te gaan In welke rich ting het regeerlngsbeleid zléh zal gaan ontwik kelen. B r- *d. Dat Nederland, oppervlakkig gesproken, nog vlot leeft, komt omdat het volk nog leeft op de reserves, in goede Jaren gemaakt. De regeering komt tot de conclusie, dat hét levensniveau moet gestabiliseerd worden op een lager peil. De publieke huishouding moet naar beneden. Voorts moet gezorgd worden voor ka pitaalsvorming. Het Nè<J. Clearing-Instituut deelt mede: Door de xporloopige inwerkingtreding van het Nederlandsch-Duitsche Clearingverdrag is van Maandag 24 September af een nieuwe toestand geschapen. Het Clearing-Instituut hééft een leidraad voor de toepassing .van het verdag m bewerking, die spoedig het licht zal zien. In afwachting van het verschijnen van deze publicatie wordt thans reeds op enkele hoofd punten gewezen. 1 i Uit het bovenstaande volgt, dat dus voortaan niet alleen importeurs over de clearing zullen moeten betalen, maar ook alle ander? personen, die schulden, welke onder het verdrag vallen, hebben te voldoen. Evenzoo zal op.Nederland sche vorderingen, welke aan het verdrag onder worpen zijn, slechts via de clearing betaling kunnen worden ontvangen. De Commissie bedoeld in artikel 8 der Be- drjjfsradenwet bleek van oordeel, dat voor de Instelling van een zg. al-graflschen be drjjfsraad de tijd nog niet Kékomen is en adviseerde de werkingssfeer van den be drjjfsraad voorshands te beperken tot het onder één collectieve arbeidsovereenkomst vallende boekdrukkers- en rasterdiepdruk- bedrjjf. De Minister heeft zich met dit ad vies vereenlgd, zoodat thans dienovereen komstig is gehandeld. Ten slotte sprak de Minister neg enkele woorden over fc taak van den Bedrjjfsraad. Spr. wees er op, dat deze niet de bevoegd heid bezit om bindende voorschriften voor het bedrijf te maken. Wanneer te eenlger Ujd verordenende bevoegdheid zal worden toegekend, dan zal deze, in overeenstemming met de bedoeling, welke aan de huidige Be- drtjfsradenwet ten grondslag ligt, uiteraard liggen op het terrein der sociale aangele genheden Ook b« deze beperking blijft een ruim arbeidsveld over. Ten aanzien van de taak van den Bedrijfs raad merktte spr. op, dat fa het bedrijf de wen&ch leeft, dat krachtens de Bedrijfsradenwet op den duur ook de regelng van economische aangelegenheden ter hand zal kunnen worden gekomen; Immers de practjjk heeft geleerd, dat er tusschen sociale en economische aangelegen heden een nauw verband bestaat en dat uit het regelen van het eene, vaak noodwendig regeling van het andere voortvloeit, terwijl een scherp verschil niet altijd te trekken valt. gen en L J. J. Arts; de Bond van Chr. Druk kerspatroons door den heer J. H. van Lonk- huyzen; pe Alg. Ned. Typografenbond door de heeren F. van der Wal en B. Ponsteln: de Ne derlandsche R. K. Grafische Bond door den heer B. Lejjn; de Ned. Chr. Grafische Bond door den heer J. Hofman; de Ned. Grafische Bond door den heer D. van Rhee; en de Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafen Bond door den heer J. Roelofs. in 1936 zal komen met drastische maatregelen tot belastingverlaging. De Regeering zal gaan vergelijken de uitgaven van vóór den oorlog en 1934, enden belastingdruk tot het niveau van 1913 terugbrengen. 8pr. vraagt zich af, -wat het echter beteekent terug te gaan tot het niveau van 1913. In 1913 bedroegen de Rijksuitgaven 219 millloen, in 1934 ruim 731, dus ongeveer drie maal meer. Daarbij dient opgemerkt, dat de bevolking met 1/3 Is toegenomen. Het prijsniveau is altijd nog 25 hooger dan in 1913. Het bedrag van 219 mil lloen mag dus, wil men alle zaken gelijk hou den, klimmen tot 370 millloen. Van het tegen- 3. Evenals tot dusver moet van iedere storting b(j de Ned. Bank gelijktijdig aan het Ned. Clea ring-Instituut mededeeüng worden gedaan. Het opgegeven bedrag moet geheel overeenstemmen met het in werkelijkheid bij de Ned. Bank ge storte bedrag. Bovendien moet ieder verschil tusschen het gestorte en het factuurbedrag op het formulier worden toegelicht. aan Mejuffrouw Ds. die van Ook_jle regeenng ziet den economischen toe stand duister in. De toestand in Indlë is even zorglijk. De minister had hier bij kunnen voe gen, dat de goede toestand van Ned.-Indlë In vroeger jaren, Nederland gebracht heeft tot den hoogen voet van tegenwoordig. De groote bron van Inkomsten, die Indlë vroeger was, heeft opgehouden te vloeien. De aandacht pordt er in het bijzonder op gevestigd, dat de regeling van het verdrag in zooverre ruimer is dan de voorlooplge regeling ingevolge het Kon. Besluit van 6 Augustus 1934. dat thans ook betalingen wegens Invoer van goederen, welke vóór 15 Augustus JX heeft plaats gevonden, en wegens kosten in verband met zoodanlgen invoer, er onder vallen. In herinnering wordt gebracht, dat krachtens art. 4 der wet van 25 Juli 1932 het vereffenen of doen teniet gaan van schulden op andere wijze dan In het verdrag voorgeschreven, ge straft wordt met gevangenisstraf van ten hoog ste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 10.000 gulden. ven aan haar mede te deelen, doch op het stortingsbiljet zelf te vermelden. De Nederland sche Bank, die in dezen als kassier van het Clearing-Instituut optreedt, boekt de gestorte bedragen op rekening: „Duitschland" van het Clearing-Instituut. De jaarlijksche groote wapenschouw van de Nederlandsche marine Is begonnen. De ver schillende bodems, die aan de manoeuvres zul len deelnemen, zijn Zondagavond te elf uur de haven van Nieuwedlep uitgeloopen, met uitzon dering van de K- en O.-onderzeebooten, die eerst in den vroegen Maandagmorgen vier uur zee kozen. De bedoeling is nog dit jaar met den bouw aan te vangen, zoodat de bouw den volgenden zomer gereed zal zijn. Er zal een baan worden gemaakt, berekend op groote snelheden, tot een gemiddelde van 250 K.M. Het concern wil op Zaterdag 17 Augustus 1935 op deze baan de „Groote Prijs van Gelder land” verrijden. Het project bevat behalve de autobaan een moderne paardenrenbaan voor de hoofdtribune, voor het houden van internationale rennen, waarvoor ieder jaar een groote prijs zal worden uitgeloofd. Voor de Algem. R.K. Werkgeversvereniging, krintf* Gelderland en Overjjsel, die Maandag middag onder presidium van den heer D. J. Njjdam, uit Wagenlngen, bijeenkwam, hield mr. dr. L. 0. Korten horst een inleiding over „De politieke en economische perspectieven der nabije toekomst.” Onze landgenoot Wlm Peters is tijdens de athletlekwedstrjjden te Malmö gestart in het nummer verspringen. Hij werd tweede met een sprong van 6.79 Meter achter den Zweed Svensson met 7.10 Meter. Bjj het vertrek, dat door het late uur zonder groote publieke belangstelling, geschiedde, stond ’n heldere maan aan den vrijwel wolke- loozen hemel. Schitterende effecten projecteer de het maanlicht op de flauw deinende water vlakte van het Marsdiep en het was een won dermooi gezicht de „Evertsen" te zien uitva ren. Het schip voegde zich bij H. M.’s „Hertog Hendrik" en H. M.’s. „Piet Hein", die beide op de reede lagen. De oefeningen zijn begonnen. Tal van journalisten hebben een plaatsje ver worven op een der deelnemende bodems. Om negen uur des avonds was er Zondag in hotel den Burg te Den Helder een bijeenkomst van de persmenschen met een vertegenwoordi ger van de Marine, luitenant ter zee le klasse J. A. de Gelder. De krantenmannen hadden zeer veel te vragen. Enkelen hadden bezwaren, an deren vroegen naar een mogelijkheid zus of zoo, enz. Maar de heerMe Gelder was een goed, vertegenwoordiger en hij wist allen tot volle tevredenheid te antwoorden, zoodat zjj met goeden moed aan boord van de hun toebedachte schepen zijn gestapt. SEMARANG, 34 Sept. (Aneta). Bij nader onderzoek inzake den geheimzlnnigen moord, in den nacht van 21 op 22 September JX, gepleegd op L. L. G. F. B. gep. machinist bij het Bag- gerwezen, die door wurging om het leven werd gebracht is gebleken dat uit het huis voor een bedrag van 3000.— aan sieraden wordt vermist. Aanvankelijk meende men dat niets was gestolen. Het vermoeden wordt hier door versterkt dat hier sprake Is van een roof moord ofschoon dit nog niet met zekerheid is vastgesteld, daar ook de mogelijkheid van een familiedrama nog blijft bestaan. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Het uitgebreid politie-onderzoek duurt nog steeds voort. De mogelijkheid om, wanneer het bedrijf voor een breedere samenwerking rijp Is, ook verte genwoordigers van de hoofdarbeiders in den Bedrijfsraad op te nemen. Ibijft open, daar thans sléchts 12 van de 20 beschikbare pjaatsen bezet warden. De Instelling van den bedrjjfsraad kan tot dien uitgroei van het overleg nog bijdragen. Spr. dacht b.v. aan art. 13 der Bedrijfsradenwet, hetwelk mogelijk maakt bedoelde organisaties in te schakelen en almeer in het overleg te betrekken. Nu niet is uitgesloten, dat aldus op den duur een samenwerking op breeder basis vrijwillig tot stand komt en nu daarvan voer de bedrijfsverhoudlngen, alsook voor de positie van de z.g.n. hoofdarbeiders in het bedrijf, meer te verwachten valt datl van een geforceerde samenwerking, ware het mX, aldus de Minister, zeker .niet Jtust der samenwerking te forceeren. De Minister heeft ten slotte het Idvies gevolgd van de groote meerderheid dier commissie, er toe strekkende, om het op zichthoudend en het kantoor- en reisper- soneel voorloopig niet-fa den Bedryfsr&^d te doen vertegenwoordigen. Gaat de samen werking tusschen de werkgevers- en arjfel- dersorganlsaties in de typografie, zooals41eze in de practjjk gegroeid is, zich op den duur verbreeden en zich ook uitstrekken tot de de organisaties van het opzichthoudend en kantoorpersoneel, dan kan de vertegenwoor diging in den Bedrjjfsraad t.z.t. opnieuw worden overwogen. Voorloopig kunnen voor deze mededeelingen de bestaande formulieren worden gebruikt. Nieuwe formulieren zullen zoo spoedig moge- HJk. na gepleegd overleg met de Reichsbank, verkrijgbaar worden gesteld. 4. De circulaire van het Clearing-Instituut A. algemeene verklaring, B. conslgnatiezendin- gen, tusschenkomst van agenten, vertegen woordigers, filialen enz. van bultenlandsche leveranciers, C. incasso door banken. D. rem- m en de op grond van deze circu- anderen hoofde getroffen indivi- dueele regelingen blijven voorloopig gehand haafd. Op enkele onderdeelen kan echter wij ziging tegemoet worden gezien. Onder de clearing vallen alle schulden, zoo wel aan in Duitschland als in derde landen ge vestigde personen, welke voortspruiten uit in voer van Duitsche goederen onverschillig of deze rechtstreeks uit Duitschland, dan wel ever andere landen plaats heeft. Onder Duitsche goederen verstaat het verdrag goederen,' welke uitsluitend in Duitschland zijn voortgebracht of aldaar een verwerking of belangrijke bewerking hebben ondergaan. gulden, dat overbrugd moest worden. Dit be drag is geyosiaen door nieuwe middelen (106 Hetzelfde geldt voor betalingen in verband met het binnenscheepvaartverkeer, het Rjjn- vaartverkeer daaronder begrepen, en voor be talingen van licentiegelden. Vorderingen, voortvloeiende uit het doorvoer- verkeer door Nederland uit Duitschland en door Duitschland uit Nederland vallen niet onder het verdrag, behoudens dat betalingen wegens kosten in verband met dit verkeer ingevolge art. 2, 3e over de clearing moeten geschieden. BATAVIA, 24 Sept. (Aneta). Na langdurige voorbereiding ging de politie ever tot arrestatie van den Europeaan J. G_, twee Japanners, een 4*vaan afkomstig uit Soerabaja en zes Chinee zen, die allen behoorden tot een kongsie (bende welke ten doel had de aanmaak en uitgifte van valsch geld. Deze kongsie had ook in Soerabaja vertakkingen. De partijen worden voorgesteld door de kleu ren rood en blauw, met dien verstande dat men blauw als de Nederlandsche strijdkracht moet beschouwen. De indeellng is aldus: Rood: „Hertog Hendrik", „Piet Hein”, ..Evert sen", Groep Z. booten en Z 5. Blauw: Mijnenleggers „Douwe Aukes” en „Me dusa”, twee groepen onderzeebooten en twee groepen vliegtuigen. De groep Z. booten bestaat uit H.M.’s Z6 en Z8. De twee groepen onderzeebooten, bestaan respectievelijk uit H.M.’s K. rt en K.16 en HJf.’s 015 en 014., A De belde mijnenleggers, die onder de blauwe strijdmacht ressorteeren, worden verondersteld te zijn flotillevaartuigen van het type soemba (Indlë). Verondersteld wordt voorts, dat de „Hertog Hendrik” sterker is dan de twee flo tillevaartuigen, terwijl de „Piet Hein” en „Evertsen” samen zwakker zijn dan de flotille vaartuigen. Het voorgenomen strijdbeeld van den eersten dag is aldus: Te Hoek van Holland bevindt zich, zoodra de oorlog is uitgebroken, op de reede een groep flotillevaartuigen, welke zoo snel mogelijk naar Den Helder moet va ren. onder dekking van de overige blauwe strijd macht. Een rood eskader is gemeld op 40 gra den uit Zuid. De oefeningen eindigen als de groep flotillevaartuigen de parallel van de ton Pettemer Polder heeft bereikt, zonder te zijn De nieuwbenoemde procureur-generaal bjj den Hoogen Raad. mr. L. C. Besiesi 1* Maan dag door den Minister van justitie beëedigd. Het verhoor van de gearresteerden leverde het bewijs op dat G. (die kortgeleden veroor deeld is wegens het laten verhongeren van koelen) tezamen met den Chinees O. de valsche munterij wilde financieren. •Het was hoofdzakelijk de bedoeling om zilver geld aan te maken, waarvoor reeds twee kleine fabriekjes waren ingericht. Er is nog geen zeker heid verkregen of reeds valsch geld in omloop Is gebracht. G. en O. hadden alch reeds uit de affaire wil len terugtrekken, doch zij waren door bedreiging van de andere deelnemers gedwongen da zaak voort te zetten. De gearresteerde Japanners hadden de prac- tlsche leiding van het geheele complot. Boven dien waren „deskundigen” uit Soerabaja geraad pleegd. die thans eveneens gearresteerd zijn. Zoowel ten aanzien van den gearresteerden Eu ropeaan. als van de Japanners die hierbij be trokken zijn, zal de geheele affaire voor der Raad van Justitie worden behandeld. mlHioen) en besparingen, tot een bedrag van 68 millloen gulden. In werkelijkheid hebben de nieuwe middelen slechts opgebracht 92 mil lloen. Er blijft nog een nadeellg overschot van 30 millloen over de begrooting 1934, op papier althans. Het werkelijke tekort zal zeker de 50 mil lloen benaderen. Het budget sluitend maken, wordt steeds moeilijken De uitgaven voor 1935 zijn geraamd op 724 millloen, de ontvangsten op 631 millloen, met een tekort van 93 millloen. Tot de dekking van dit tekort wil de minister geen nieuwe belastlngverhooglng en ingrijpen de bezuiniging. Het tekort zal worden gevonden op vermindering der uitgaven en verhooglng der middelen. Hoe, is in de begrooting reeds aangegeven. De twee belangrijke wetsontwerpen betref fende de besloten N^amlooze Vennootschappen en Crisisinkomstenbelasting heeft de minister „pro memorie” genoemd. Ziet spr. het goed, dan beteekent dit, dat de minister deze ontwerpen Omtrent de wijze, waarop Nederlandsche schuldelschers, die gerechtigd zijn over de clea ring betaling van hun vorderingen te verkrij gen. deze vorderingen moeten aanmelden, zullen te zijner tijd nadere mededeelingen volgen. Een zeker percentage van de gestorte geiden zal gereserveerd worden voor geleidelijke liqui datie door De Ned. Bank van het bestaande Sonderkonto en verdere achterstallige betalin gen. Ook hieromtrent verschijnen nadere mede deelingen. Ten slotte wórdt er met nadruk op gewezen, dat, ten einde wachttermijnen te voorkomen, het, zoolang de werking van de clearing nog niet kan worden overzien, geboden zal zijn, bij den export naar Duitschland groote voorzich tigheid in acht te nemen. Het ligt in de be doeling halfmaandelijks, te beginnen met 15 October as. de voornaamste posten der clea- ringrekenlng te publlceeren, waaruit de stand van zaken zal blijken. Het Is dus niet gering, wat de regeering zich voorstelt. Onmiddellijke nood zal moeten wor den gelenigd. Spr. denkt hier aan de scheep vaart, van groot belang voor ons land. Deze steun zal vele millioenen eischen; als vorm denkt spr. bouw van modem geoutilleerde zee schepen, met regeeringssteun. In dit verband heeft de regeering gesproken over den gouden standaard, en verklaard, dat over het verlaten ervan niet kan worden gedacht. Gistermorgen om half twaalf is H. K. H. Prinses Juliana met de „Prins Willem” van den provin cialen veerdienst, van Hansweert te Terneuzen ^aangekomen. De regeering wil geen experiment met den gouden standaard, en wenscht uit die houding haar consequenties te trekken. Dit is ook spr.’s standpunt. Het goud heeft de crisis niet in het leven geroepen. De tjjd om den gouden stan daard los te laten was, toen Engeland het deed Hoe verder wij daar vanaf komen, des te on rechtvaardiger is het. Deflatie is niets anders dan de in geld uitgedrukte waarde opnieuw uit te meten Aanpassing aan nieuwe waarde is de politiek der regeering. Aanvankelijk heeft zjj dat wel zeer eenvoudig opgevat. Men had het wel gepredikt, maar het zelf niet gedaan. Ge- nota is, dat de regeering nu aankondigt, dat zjj yolg waa> dat de factor arbeid naar beneden Zaterdagavënd is in het .Carlton Hotel te Amsterdam, een feestmaaltijd gehouden ter eere van Lodewijk van Deyssel, den beroemden letterkundige, die thans den zeverdigjarigen leeftijd heeft bereikt. Tqt de gasten behoorden, o.a. de minister van ónderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. Marchant, de chef van de afdeeling Kun sten en Wetenschappen van het departement, de heer P. Visser, de heer Walrave Boissevain, wethouder voor de Kunstzaken en mevr. mr. H. van Dam van Isselt, referendaris dier af deeling, de Belgische minister van Staat. Louis Franck, prof. Aug. Vermeylen. de burgemees ter van Haarlem, de heer C. Maarschalk, en voorts dr. P. C. Boutens, Top Naeff, Eug. Rens- burg, Georg Hermann, mevr. dr. E. Rothschildt, mevr. M. H. Székely-Lulofs, Frans Mijnssen, Paul Huf. prof. dr. J. H. Scholte. secretaris van den Senaat van de Gemeente Universiteit te Amsterdam. Na de Installatie is de Bedrijfs-aad overge gaan tot de aanwijzing van een bureau. Tot voorzitter van werkgeverszijde werd benoemd de heer 8. 8. Korthuis; tot voorzitter van werk- nemerszijde de heer F. v. d. Wal te Amsterdam. Als werkgever-secretaris zal fungeeren mr. P. Borst te Amsterdam; van werknemerszijde zal nog nader over de aanwijzing van een secreta ris worden beslist. Voorloopig zal als zondanig fungeeren de heer B. Ponsteln te Amsterdam. De minister deelde hierop mede, dat het de Koningin behaagd heeft den heer K. J. L. Al- berdingk Thijm te benoemen tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau. Zoolang geen nadere voorzieningen zijn ge troffen, moet het volgende in acht worden ge nomen: 1. de documenten, die bij den invoer moqten worden overgelegd, blijven dezelfde, met hand having van de dienaangaande reeds getroffen bijzondere regelingen. 2. Bij de storting van de verschuldigde be- De burgemeester van Terneuzen, de heer J. Huizinga, was ter verwelkoming op den steiger aanwezig, terwijl het dochtertje van den bur gemeester aan H. K. H. bloemen aanbood. Het muziekkorps J3e Vereenlgde Werklieden” van Terneuzen speelde het „Wilhelmus" en het „Wlen Neerlands bloed” Kinderen van diverse scholen zangen daarop het Neuzenlled. Per auto vervolgde de Pnnses den tocht near Zaamslag. In het gezelschap van H. K. H. be vond zich oun. de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W Quarles van Ufford, terwijl ook het lid van Gedeputeer de Staten, Mr. P. Dieleman uit Mladelburg. de Prinses vergezelde. De Prinses heeft nog c;_ Dufour. Luthersch predikante te Groene, studiegenoote van de Prinses en Voorzitster de Vrouwelijke Studentenvereenlging te Lelden is geweest, een geheel particulier bezoek ge- Zooals blijkt uit den tekst van het verdrag zijn behalve de koopsom ook verschillende kosten in verband met het goederenverkeer als vrachten, provisies, expeditiekosten enz. aan clearing onderworpen. Wat het bedrijfsleven betreft merkt spr. op, dat vele bedrijven niet meer kunnen concurree- ren. De export gaat geweldig achteruit. Wordt geen compensatie gegeven op de binnenland- sche markt, dan wordt het voor de bedrijven onmogelijk het hoofd bqven water te houden. Spr. komt aan het elnSé van zijn rede tot de conclusie, dat het practlsch beter is het volk voor te houden hoe arm het is, en aan te geven wat te doen om het levensniveau te verlagen. Maar dan ook over de geheele linie. Spr. noemt hier huurverlaging est. Lukt deze krachtproef niet,«dan staat spr. voor niets meer. Mislukking zou de oorzaak kunnen zjjn van een revolutie- De Regeering heeft te zorgen, dat alles zich agnpast. en moet druk uitoefenen op alle waar- 4en, die men vast zou kunnen noemen. Dit parool schijnt thans uitgegeven. Slaagt zU daar in. zonder dat daardoor een verarming intreedt, dan is dit de beste weg. Maar deze is zeer moeilijk. Verlaging van den gouden standaard is véél gemakkglijker, en maakt de concurren tiemogelijkheid grooter. Zou men er echter in slagen de regeering van dit standpunt '(hand having gouden standaard) af te brengen deze regeering kan dit niet, zj] zal dan door een andere vervangen moeten worden dan be gaan wij een grove onrechtvaardigheid. Want terwijl de regeering druk bezig is met het verlagen van het levenspeil, hebben vele categorieën ze reeds toegepast, en deze worden dan nog eens getroffen. Een gunstige omstandigheid is, dat wl) nu leven in een sfeer van pessimisme, die het volk bereid maakt tot het brengen van een offer. By het verlaten van den gouden standaard is jutft het tegenovergestelde het geval. Daarom Is de moeilijke weg, dien de regeering wil, te vei kiezen boven den gemakkelljken. Krachtens het verdrag zullen over verschil lende punten zooals loonveredelingsverkeer, compensatletransactles en gedeeltelijke betaling Kreditsperrmark of Registermark door de wederzljdsche bevoegde autoriteiten nadere re gelingen worden getroffen, die binnenkort zullen worden gepubliceerd. IntUBschen wordt houders van een bestaand bij een Duitsche Deviezen bank geopend z.g. „Auslündersonderkonto für Inlandszahlungen" verzocht, zich onmiddellljk onder overlegging van de betreffende bescheiden schriftelljk tot het Clearing-Instituut te wenden. Op het Departement van Economische Zaken is Maandagmiddag de Bedrijfsraad voor het Boekdrukkers- en Rasterdiepdrukbedrijf ge ïnstalleerd. De Minister van Sociale Zaken, prof. Slote maker de Bruine, heeft bjj deze plechtigheid een rede gehouden. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het plan in de omgeving van Arnhem een autorenbaan te bou wen. Er heeft zich een nieuw con cern gevormd, dat over voldoende geldmiddelen beschikt. Spr. begint met eenlge cijfers uit de millioe nen-nota. In 1934 bleek, dat de welvaart van ons land tot een laag peil is afgezakt. De be- grootlng 1934 had een tekort van 191 millloen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15