Het schandaal Medenblik van KWIEK EN VIEF yelll^lietdsweek 24.50 Sept.io5< i Felle grens jacht Bedorven vleesch verkocht DE LINDBERGH-AFFAIRE STEEKPENNINGEN VOOR AMBTENAREN De ramp met de „Morro Castle” Wat gebeurt Dinsdag 2 Oct. der Kon. Ned. Automoblelclub WOENSDAG 2é SEPTEMBER 1934 f Prinses Juliana in Zeeland In Uw eigen auto rijdt V denkelijk toch beter Een winstgevend bedrijf NACHTELIJKE OVERVAL Een doode, bier gewonden Het schandaal-Mariani Dreigbrief aan Pressard Inbreker omgekomen Amnestie in Polen? De Abdij van Egmond Lang gezochte in de val De mijnramp in Wales Trotzki in Spanje? Noodweer boven Mexico Te vroeg verschenen? v Gesmokkelde varkens met valsche oormerken Politieke schietpartij in Marseille Een bisschopswijding in Mexico Kerkje afgebrand in Engeland Gezag voerder Warms wederom gehoord Opzienbarende mededeeling van Hauptmann's advocaat In verschillende gezinnen te Hel mond is ervan gegeten De onverdraagzaamheid dar regeering DE BENEFIETWEDSTRIJDEN IN HET STADION Lezing van jhr. dr. W. A Beelaerts van Blokland Van oplichting vrij gesproken Soep van blauw-zwarte kleur Wegens beleediging werd tegen den directeur der Handels avondschool f 300. boete geëiseht Omkoopery? Oplichting? Subsidiegeknoei? Hoe meer de winter nadert hoe grooter wordt het aantal smokkelaars Aan de te Brest-Litowsk gevon niste oud-parlementariërs OVERSTE VON HINDENBURG Man van kleeren en geld beroofd in een bosch gevonden Jje Vlissingen Geuze- een Requisitoir Mr. O. niet een het een dat ver- Den douanebeambten van het grensdistrict Düsseldorf is het thans gelukt een van de be ruchtste grootsmokkelaars uit het Llmburgsch- Dultsch grensdistrict voor den komenden win ter onschadelijk te maken, den 32-Jarigen W. K„ die reeds gerulmen tijd door de politie aan weerszijden van de grens gezocht werd wegens smokkelarij. Medembllk” werd betiteld. Dit dan hierin bestaan hebben, dat in regel Betrekkingen (gevraagd en aangeboden» W «L per reggb Na enkele uren wachten kwam vroeg in den morgen, toen alles nog in duisternis gehuld was een auto opdagen. Vermoedelijk hebben enkele der beambten zich te vroeg in hun hin derlaag bloot gegeven, want voordat de wagen koers zette naar de woning van H. gooide de chauffeur plotseling het stuur om en trachtte door vol gas te geven in volle vaart te ont snappen. Onmiddellijk bestegen de beambten echter hun motoren en dienstauto's en begonnen een wilde ichtervolglng. kring werd het huls omsingeld. Op de wegen, die naar het huis leidden, werden wachtposten uitgezet. DONDEN, 25 Sept. (Reuter) Te Loughtcn in Essex is gisteravond een kleine kerk argebrand, die daar eenlge Jaren geleden uit gegolfd tjzer en hout was opgetrokken BU het opruinAnga- werk vond men het lijk van een mand die tn- brekerswerktulgen en een vrij aanzienlijke som gelds bij zich had. Men vermoedt dat n(j de offerblokken in de kerk beeft leeggehaald. De eigenlijke oorzaak van den brand is nog niet bekend. De smokkelauto werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. In den wagen lag een 120 PK motor. In den voorwand van den wa gen en onder de zitplaats vond men twee ge heime bergplaatsen, waarin 800.000 vel siga rettenpapier was verborgen. Nadat de hoofdlelders gearresteerd waren was het voor de beambten niet moeilijk nog meer leden der bende gevangen te nemen. Uit het Ingesteld onderzoek stelde men vast, dat ruim vier weken dagelijks meer dan twee mlllioen vel sigarettenpapier clandestien over de grens was gebracht. De gearresteerde grootsmokkelaars zullen bin nenkort voor het Sonder-schnellgericht veroor deeld worden. dr. van ^en het verggdei zëgd, da MEXICO-CITY (K.W.P.) Mgr. Pascual Diaz, de Aartsbisschop van Mexico heeft met assis tentie van de bisschoppen van Cuernacava Za mora en Doara in de Metropolltane kerk van Mexico-City de bisschopswijding toegediend aan Mgr. Manuel Pio Lopez, die benoemd is tot biaschop van Tacambo. Mgr. Luiz Alsamlrano y Balbes, de bisschop van Tulancingo, die de feestpredikatie zou houden, werd daags tevoren gearresteerd, „wegens schennis van de wet op de uitoefening van den openbaren eeredlenst" en weer onmlddellijk in vrijheid gesteld op vooi- waarde, dat hU bij de bisschopswijding geen pre dikatie zou houden. Mgr. Ignatius Plasencla y Moreira. bls-rehop van Zacatecas, werd daags voor de bisschops wijding van Mgr. Lopez eveneens gearresteerd, „wegens het zich op straat vertoonen in kerke lijk gewaad". Na afloop van de bisschopswij ding, toen de geloovigen van het bisdom de boete hadden betaald, die de rijksadvocaat te gen den kerkvorst had geëiseht, werd deze in vrijheid gesteld. d. Peen de Lille begon zijn requi sitoir met erop te wijzen dat de bestuursleden Zondag begaven zich de politie- en douane beambten naar het huls van H. In een broeden thans ernstige vermoedens tegen J op dat hij varkens van valsche oormerken voorzag. die hjj later op een of andere manier trachtte weg te nemen. Tegen zijn broer werd vroeger reeds een strafvervolging wegens eenzelfde feit inge steld. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. We vernemen nader, dat de van valsche oor merken voorziene varkens alle ..Belgische land- varkens” zijn. In België zijn deze biggen voor zeer lagen prijs, ongeveer tien francs te beko men. Wanneer deze varkens clandestien Neder land worden binnengesmokkeld en dan neg van valsche oormerken worden voorzien, kan deze handel gemakkelijk een winstgevend bedrijf vor men. Bij het ingesteld onderzoek is gebleken nagenoeg alle varkens, wier oormerken valscht waren, bij de boeren in Mldden-Limburg door een der gebroeders J geleverd wareo. De ontdekking en de aanleiding tot de arres tatie van J. geschiedde te Posterholt. Op net einde der vorige week bracht J J. een bez-»ek aan de landbouwers E. en D„ waar hij een’re weken geleden varkens had geleverd. Op be’de plaatsen vroeg J. toestemming om de door h-m geleverde varkens nog eens te bekijken Deze toestemming werd grif gegeven. J. mocht alleen in de stallen een kijkje gaan nemen. Later viel het de boeren op, dat de varkens, terwijl J in den stal was, hard geschreeuwd hadden. De bllk- vertrokken was, kwamen zij tot de ontdekking, dat hun dieren bebloede ooren hadden. De blik ken oormerken waren op een hardhandige wijze uit de ooren verwijderd. Aangifte bij de politie volgde, die hierin aan leiding vond om J. te arresteeren. Tevens reven BERLIJN. 25 Sept. (VX>.) Overste Oscar Von Hindenburg, zoon van wijlen den Rijkspre- sident, heeft gisteren zijn ontslag uit de Dult- sebe Rijks weer genomen en zal pet 30 Sept. as. gepensionneerd worden met den rang van gene raal-majoor, waarna hij zich op Neudeck aal vestigen. LONDEN. 25 Sept. Met de nagelaten betrek kingen van de 264 mijnwerkers die om het leven zijn gekomen tengevolge van de ramp In de Oresford-mijn (Noord-Wales), bestaat m Engeland een diep medeleven. Uit alle deelen des lands komen gelden binnen ter leniging van hun nood. De Koning van Engeland heeft 200 pond sterling geschonken, de koningin 50 en prins George en prinses Marina 25 pond. Groote bedragen komen binnen, tn verschei dene gevallen zijn sommen ontvangen van hon derden pond sterling, afkomstig van bankin stellingen, handelshuizen en particulieren. MEXICO-CITY. 25 Sept. (V. O.) Het Zuiden :n het Westen van Mexico is in de laatste twee dagen geteisterd door nevige stormen, wolk breuken en onweer De gouverneur van een dei grensdistricten deelt mede dat bet geheele bevloelingssysteem in zijn gebied ia vernield dat van den oogst niets over is en dat vele hul zen zijn verwoest. Te Guadalajara werd een vrouw door den bliksem gedood. In den avond van 17 October van het vorig Jaar werd P. J. T., na een bezoek te Schaesberg naar Nieuwenhagen huiswaarts keerend op den Strecpersberg door een tweetal personen aange sproken, die hem om vuur vroegen. Toen T. in zijn zak tastte om vuur te geven, werd hij vast gegrepen en duwden men hem een gechlorofor- meerden doek onder den neus. Toen T„ die het bewustzijn had verloren, weder bjj kennis kwam, lag hij in een bosch, vijftien meter van den weg verwijderd. Hy was wat het bovenlijf betrof geheel ont kleed, de handen waren op den rug gebonden, de hoed was diep over zijn oogen getrokken. In de mond stak een prop, terwijl over den mond nog een doek was gebonden. Zoo werd T. door een autobestuurder die voorbijkwam gevonden. T. was beroofd van het geld dat hij bij zich droeg. Verdacht van dezen diefstal met geweldpleging was M. J. N-, correspondent te Ubach over Wor- nen, den 1S Juni 1934 door de Maastrlchtsche Rechtbank bij verstek tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam de veroordeelde Maan dag voor de Maastrlchtsche Rechtbank in verzet. Verdachte had als getuige zijn voormaligen mede verdachte, welke bij evengemeld vonnis werd vi ((gesproken medegebracht. De Rechtbank achtte diens verhoor echter niet noodzakelijk. Het O M. vreeg bevestiging van het vonnis. De Rechtbank zal 8 Oct. as. vonnis wijzen. WARSCHAU, 25 Sept. ’Reuter.) In politieke kringen te Warschau gaat het gerucht dat de Poolsche staatspresident reeds zeer binnenkort amnestie zal verleenen aan de tot lange gevan genisstraffen veroordeelde vroegere parlemen taire leiders van de boerenpartijen en de socia listische parti), die eenlge jaren geleden te Brest-Utowsk hebben terecht gestaan onder de beschuldiging een staatsgreep te hebben voor bereid tegen Pilsoedski. Naar verluidt werden niet slechts de veroor deelden begenadigd, doch ook degenen, die voor hun arrestatie naar het buitenland zijn gevlucht, tot wie o. a. ook de vroegere minister president Wltos behoort. In een der zalen van het Gemeente-museum te 's-Gravenhage hield Maandag J.L jhr W. A. Beelaerts van Blokland. Griffier de Eerste Kamer der Sta'.en-Generaal, lezing over „De Heeren van Egmond'. De geschiedenis van de bezitters van Kasteel te Egmond, staat volgens spr. in on losmakelijk verband met dig der Abdij. In het algemeen is er bulten den naam en het tragisch einde van Lamoraal van Eemono wei nig van hen bekend onder het volk. De eerste Egmond, waarvan in verband met de Abdij al daar sprake is, was"Berwolt in het midden der 12e eeuw voogd of advocaat, d. w. z. rechtspre ker aldaar. Zijn ambt ging op zijn oudsten zoon Dode over, van wlen weinig bekend is. Zijn nazaten hebben evenwel vaak Inbreuk gemaakt op de rechter der Abdij. Wouter van Egmond heeft haar op het einde der 12e eeuw menigmaa. last veroorzaakt. Hij begon met alle contracten je gens de Abdij te verbreken. Door verdere euvel daden verwierf hjj zich den naam var Kwade Wouter. Ook uit de geschiedenis van Holland is hi) bekend uit den strijd om Gravin Ada van Holland. Zijn zoon Willem van Egmond deelde echter weder In het volle vertrouwen der Abten van Egmond. Dit bleek echter maar korten tijd goed te gaan, en het conflict nam zulke vormer, aan, dat door den Abt de hulp van den Paus inge roepen moest worden. De heer van Egmond moest wijken voor diens beslissing he-eren de onderlinge verhoudingen echter niet bevorder de. In het begin van de 14e eeuw werd bet toenmalige kasteel door de Friezen in de asch gelegd. Jan van Egmond, gehuwd met de erfdochter van IJaelsteln. herbouwde het kasteel niet, doch ging ten huize van Usel- steln resideeren. Ook zijn oudste zoon vertoef de niet cp Egmond, al werd er toen weer aan een nieuw kasteel gebouwd. Diens zoon, bekend als Jan met de Bellen, levende in bet begin van NEW YORK, 24 September. De commissie van onderzoek in de Llndbergh-affalre heeft Maandag vier getuigen gehoord en vervolgens haar zitting tot Dinsdag verdaagd De attorney-general Foley (district Brorx) verklaarde, dat de zaak zoo volledig en nauw keurig mogelijk door de commissie zal kunnen worden onderzocht, doch dat zij nog niet ge heel is opgehelderd. Foley verwacht voor Woensdag een aanklacht wegens afpersing. De advocaat van Hauptmann. James Fawcett, deelde mede, opzienbarende inlichtingen Ce hebben ontvangen, welke, indien zij juist moch ten blijken van de grootste beteekenls voor zijn cliënt zouden zijn. De makelaarsfirma bij welke Hauptmann een .ekenlng had loooen heeft medegedeeeid. dat Hauptmann nc-oit ren rekening van 8 25.000 beeft gehad. MARSEILLE. 28 Sept. (Reuter.) In een van de voorsteden van Marseille heeft vannacht schietpartij plaats gehad tusschen per sonen die verklezings-plakaten voor twee po litieke tegenstanders aanplakten. Een persoon werd gedood en vier gewond, van wie één ernstig. de 15e eeuw, kwam door huwelijk en opvolging als Hertog van Gelre aan de regeering over dit gebied. Als zoodanig wist ook hij den toen le venden Abt van Egmond te dwarsboou.en. In 1437 werd een pauselijke uitspraak ten nadeele van den Abt verkregen, waarbij hjj en het con vent afstand van bepaalde rechten te doen hadden. Ook toen schijnen politieke redenen van Invloed te zijn geweest op de verkroging van bepaalde uitspraken. De Egmondsche goederen vielen na Jan's dood aan zijn tweeden zoon Willem toe, cce zich echter meer met tiet aan zijn broede- Arnold bedeelde Hertogdom Gelre bemoeide. Zijn zoon Jan heeft zich in 1476 willed mengen in de keuze van een nieuwen Abt en daartoe zelfs de Abdij belegerd. De nieuwe Abt wist gelukkig met de voornaamste goederen te ontsn-ppen. Deze Jan van Egmond verwierf den bijnaam van Manke Jan, naar aanleiding van een on geluk. hem na een bultensporigen nacht over komen. Uit prent- en portret reproducties kan men waarnemen dat het geen sympathiek mensch geweest moet zijn. Hjj wist van den Roomsch koning Maxlmlliaan den graven titel machtig te worden. Hij is de man geweest, die het kasteel in den vorm heeft gebracht, waarvan men nu de restanten nog ouder den grond aantreft. Doordat het geslacht meer en meer in aanzien steeg, raakten de nalomel’n- gen van Jan steeds meer verspreid. Lamoraal van Egmond is een der laatste opvolgers van hem en kort na zijn dood op het schavot werd het kasteel verbrand door Dirck van Sonoy. De kinderen van Lamoraal van Egmond verbleven nadien in Spanje en de Zuidelijke Nederlanden. Hun geschiedenis staat niet meer in verband met het kasteel. De laatste nakomeling van Berwolt heette Procopius Francois. Graaf van Egmond, deze overleed in 1707. De familie Egmond van den Nljenburg liet zich in later tijd nog doorgaan voo- wettige nakomelingen. Een handschrift uit .562 bevat verschillende prenten. waa-op verschillende Heeren van Egmond zijn uitgebeeld, van welke spr. er enkele ter plaatse liet bez’chtigen. Het groote aantal belangstellenden stemde niet een krachtig applaus in op de woorden van oank, door prof. dr. A. W. van Bijvanck, voorzitter van het tentoonstelllngs-comité, aan spr. over gebracht. De beambten waren ter plaatse goed bekend en hadden onmiddellijk een nieuwe val op *t oog. In een wijden boog trachtten zij over verschil lende wegen rijdende den smokkelauto in te slui ten. Dit plan gelukte. Toen de bestuurder van den smokkelauto ontdekte dat men van plan was hem in te sluiten, wilde hij de dienstauto's der beambten door een muilen zandweg in te rijden ontwijken. Deze ontsnappingspoging werd echter spoedig ontdekt. De beambten trok ken hun cordon dicht en openden uit verschil lende punten vuur op den wagen. Tn de eerste maanden van dit jaar werd het rustige Zuiderzeestadje Medembllk in opschud ding gebracht, door een kwestie, die in de lokale pers van West-Friesland als het „Schandaal van schandaal zou dé heer B. E. Den Haag een ambtenaar van het Mi nisterie van Onderwijs zou hebben omgekocht voor ƒ50.om van hem gedaan te krijgen, dat er alsnog subsidie zou worden verleend voor het onderwijs aan de Handelsavondschool, waar van de heer E. dlrecteur-leeraar was. Deze heer E. schreef in de Enkhulzer Crt. van 15—2*34 een ingezonden stuk, waarin hij om. schreef, dat het schandaal voorkomen had kun nen worden als burgemeester Chr. Peters. ,dle met de valsche aanklacht op de hoogte was. als hulp-offlcler van Justitie een behoorlijk voor onderzoek had ingesteld.” Bovendien had hij erin gezegd, dat Ged Staten inzake de kwestie „RadboudConservenfabriek” tegenover den burgemeester en zijn partü stonden. Door deze uitdrukkingen achtte de burge meester zich beleedlgd. Hij verklaarde, dat hjj als hulp-offlcier in de kwestie-E. geen taak had, doch slechts administratief een on derzoek had ingesteld. Wat het door verdachte als vies-zaakje betitelde geval betreft, zegt spr., dat de Radboud-Conservenfabnekkwestle bin nenkort in het openbaar zijn beslag krijgt, dank zij de medewerking van de Ministers van On derwijs en Financiën; uit dit laatste blijkt wel, dat er niet van 'n „vies” zaakje gesproken kan worden. De ambtenaar van het O. M. betoogde, dat de burgemeester in zijn eer en goeden naam was aangetast en nog wel door iemand, die' als pae- dagoog juist het gezag moest hooghouden. Tot hem zou spr. willen zeggen: schoenmaker, blijf bij je leest. Het gevaarlijke van verdachte's houding is juist, dat hij het bij het juiste eind denkt te hebben. Het is gelukkig, dat de bur gemeester de aanklacht heeft ingediend, om dat spr. daardoor de gelegenheid heeft gekre gen, die ongelukkige praktijken tegen te gaan. Spr. acht het schrijven buitengewoon belee- digend en vindt het noodzakelijk, aan verdachte op gevoelige manier den ernst ervan duidelijk te maken. Het ten laste gelegde is bewezen. De maxlmum-geldboete is nog niet te hoog; daar om eischt spr. 300.of 60 dg. Verdachte houdt met veel omhaal en gebaren een pleidooi, waarin hij zegt, dat hij de bedoe ling niet had te beleedigen; de burgemeester had echter, toen hij het bestuur van de Mid denstandsvereeniging had gehoord, ook spr. moeten hooren; hij heeft dat niet gedaan. De andere stukken in de Enkh. Crt., die spr. niet ggpchreven heeft, druipen van beleediglngen, waarom is tegen den schrijver daarvan geen klacht ingediend T De uitspraak werd bepaald op 2 Oct. as. De banden en de motorkap werden met ko gels doorzeefd. De radiator geheel stuk gescho ten. Ook het benzinereservoir werd onder schot genomen. Tenslotte moesten de smokkelaars hun vlucht opgeven. De belde Inzittenden van den auto, de beruchte smokkelaar K. en zijn vriend v. H. werden gearresteerd en aanstonds naar de strafgevangenis te Düsseldorf overgebracht. Reeds enkele weken zijn in Limburg rntdek- kingen gedaan, dat op vrij groote schaal oe oor. merken der varkens werden vervalscht. Thans is op last der justitie te Roermond aangehouden de 38-jarige varkenskoopman J. J. uit Llnne, die er ernstig van wordt verdacht aan deze vervalschlngen schuldig te zijn PARIJS. 24 Sept. (VJJ.) Volgens de Pa- rijsche bladen zou Trotzki, zonder dat hij daar voor verlof zou hebben ontvangen, de Spaan- sche grens hebben overschreden en zich te Madrid ophouden. De Madrileensche politie heeft reeds een ondersoek Ingesteld. Bjj den BenefletwedstriJd, die Donderdag avond in het Stadion gehouden wordt ten bate van de nabestaanden van Sam H revers en Flip Reynders, zal ook het muziekcorps van het Amsterdamsche politiekorps belangeloos haar medewerking verleenen. van de Neutr. Middenstandsvereeniging geschikt waren, om de administratie van Handelsavondschool te voeren. Het idee, om naar Den Haag te gaan is vol gens alle getuigen van verd. uitgegaan, die zei, dat het geld zou kosten. Gezien de verklarin gen heeft rpr. dat verstaan als iets, waar 'n luchtje aan was. Over het resultaat van de conferentie bij het Departement van Onderwijs is op de bestuurs- irlng niet gesproken en werd alleen ge- dat 't f 50 gekost had. De lezing van verd., dat die f 50 als achter stallig salaris betaald werd, kan spr. niet aan nemen. Spr. aanvaardt de lezing van get. broek. Verd. staat in zijn verklaringen alleen. Op de bestuursvergadering was alleen gespro ken over een douceurtje aan den ambtenaar en niet over salaris. Er is hier van bevoordeeling sprake; doch spr. moet eraan twijfelen, of het een „weder rechtelijke” bevoordeeling is. In dit geval van twijfel, wil rpr. zich onthouden en vraagt hjj vrijspraak van verd. van het ten laste gelegde. Uitspraak over 8 dagen. Te Helmond is aan een aant«d personen vleesch verkocht, dat afkomstig was van een koe, waarvan de longen door t.b.c totaal wa ren verteerd. Daar het vleesch ^er goedkoop was, hebben verschillende personen van deze gelegenheid gebruik gemaakt, doch toen zij soep wilden koken van dit vleesch, kreeg deze een vuile blauw-zwarte kleur. Een van de koo- pers is hierop naar de politie gegaan, daar hjj de zaak niet vertrouwde. Onder leiding van Inspecteur de Groot heeft de politie daarop een onderzoek ingesteld. Hierbij is gebleken, dat G. in Den Haag een koe had gekocht. deze clandestien had geslacht, en het vleesch had verkocht door bemiddeling van W. en v.d. H. Op het erf van G. werden de Ingewanden van het beest uit den grond gegraven, welke daarna door den directeur van het slachthuis, den neer Swlnkels, zijn onderzocht. Deze con stateerde, dat het vleesch ondeugdelijk was en dat de koe t.b.c. had. De politie heeft zooveel mogelijk de koopers van het vleesch opgespoord om hen te waar schuwen, doch in verschillende gezinnen had men er reeds van gegeten. Of dit nog nadee- lige gevolgen met zich zal meebrengen, zal men nog moeten afwachten, daar dit bjj tJ>.c. niet onmlddellijk te constateeren is. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de vleeschkeuringswet en de vleeschkeuringsverordemng en wegens overtreding van de art. 174 en 175 van het wet boek van Strafrecht, die het verkoopen van un_ gekeurd vleesch verbieden. Ook de inspecteur van belasting heeft proces-verbaal opgemaakt wegens het ontduiken van accijns. Naar men ons bij informatie meedeelde heb ben W, en v.d. H. ontkend hun medewerking te hebben verleend bij het verkoopen van het vleesch. Nadat H. K. H. Prinses Juliana Maandag morgen om half twaalf in Terneugen was aan gekomen, werd, nadat zij aldaar was oegr ret door den burgemeester, den heer J. Huizinga, naar Zaamslag gereden. Onderweg were even bulten de gemeente Temeuzen stilgehouden bij de Zeeuwsch Vlaamsche Wasch- en S’rijkln- richtlng, waar een dochtertje van den bedrijfs leider, den heer Sapf. namens de directie en personeel bloemen aanbood. Te Drewegen stonden de schoolkinderen opgesteld en wer den eveneens bloemen aangeboden, terwijl de kinderen een couplet van het Wilhelmus" zongen. Van hier werd naar Zaamslag gereden, waar werd stilgehouden vooi de won rr van den burgemeester, de heer Joh. de Fevrer In een korte toespraak memoreerde deze het feit, dat H. M. de Koningin reeds zeven maal ren bezoek aan Zaamslag had gebracht en lij sprak de hoop uit, dat ook H. K H. Prinses Juliana steeds een even groote belang'-'telling voor Zeeuwsch Vlaanderen zal mogen nebben als haar moeder. Door een viertal in Ajcels^he kleederdracht gestoken' meisjes werden bloe men aangeboden. Daarop vertrok men naar Axel en werd vla Westdorpe naar Sas van Gent gereden, waar het nieuwe Raadhuis werd bezichtigd om vandaar verder via Philippine. IJzendijke. Schoondijke en Oostburg naar Zuid- zande te gaan, waar H. K. H. een bezoek bracht aan de. Ooft- en Tuinbouwtentoonstelling H K. H. werd hier verwolkemd door den reer D. van Zuyen, voorzitter van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw en den heer F H van Vessem, burgemeester van Zuidzande. Door H K. H. werd een rondwandeling gemaakt en zij toonde groote belangstelling voor hetgeen hier tentoongesteld was. Om half vier werd de tocht voortgezet en ging men via Sluis, Retranchement. Cadzwd en Nieuwvüet naar Groede, waar het hooge ge zelschap stilhield bij de woning van *nej. da. Dufour. Luthersch predikante aldaar. H. K. H. Prinses Juliana bracht nier reeds gemelde particulier bezoek van half uur. Hierop werd naar Breskens gereden, waar H. K. H. zich met haar gevolg aan boora beqaf van de gereedliggende veerboot „Prins Wil lem r. Een groote menigte had zich hier in de na bijheid van den aanlegsteiger opgesteld om H K. H. te begroeten. Evenals dit op alle plaatren die gepasseerd werden het geval was geweest, kende het enthousiasme der bevolking gren grenzen. Op ondubbelzinnige wijze vaf de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking blijk van groote aanhankelijkheid aan het Oranje Huis. H. K. H. wuifde vanaf het promenadedek de menigte toe en vertrok daarop naar Vlissingen. H. K. H. Prinses Juliana is even over res Maandagavond met de „Prins Willem I" van den Provincialen Stoombootdienst aan de pon ton te Vlissingen aangekomen. Zij wera ver welkomd door den burgemeester, den beer C A. van Woelderen. De Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland. Jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, had de reis van Breskreis af meegemaakt, evenals de directeur van den Provincialen Stoombootdienst. Het water was gedurende den overtocht zeer onstuimig. Vergezeld van den burgemeester den Com missaris der Koningin, een hofdame th een kamerheer begaf de Prinses zich na’.r oen mailtrein. Er was zeer veel belangstelling. Prinses Juliana had niet den minsten last van den onstuimlgen overtocht gehad. Zij onder hield zich voor het vertrek nog eenlge oog’-n- blikken met de echtgenoote van den ourge- meester. In het begin van deze maand had men hem bijna reeds in de val, doch door de verre gaande roekeloosheid van den smokkelaar, die met zijn auto in een snelheid van meer dan 120 K.M. over een druk bezocht kermisterrein te Neerven reed, waar de politie wegens de vele kermisvlerders niet op hem durfde te schieten, moest men hem toen laten ontsnap pen. Sedert dien heeft men al de gangen van K. echter nauwkeurig nagegaan. In de woning van K. te Bottrop werd een huiszoeking gedaan. Men vond er zeer belangrijke aanwijzingen over de operaties van K. en zijn bende. Men zette een hinderlaag om K. in zijn woning te arres teeren, doch deze val mislukte. K. had lont ge roken en wist bijtijds te ontsnappen. Zijn vrouw werd evenwel gearresteerd. B(j haar verhoor kwamen nieuwe zeer be langrijke aanwijzingen over de smokkelbende aan het licht. Zoo werd bekend, dat zekere v. H. die in de onmiddellijke nabijheid van de grens woonde, in zijn huls een belangrijk ren- dez-vous aan smokkelaars gaf. Hij stelde hen tevens met groot-a (nemers in verbinding. In samenwerking met het Ueberfall-comman- do werd een overval op het huls v. H. gepland, waar men de geheele bende hoopte aan te treffen. PARIJS. 25 Sept. (Reuter.) Commissaris Pressard van den veiligheidsdienst te RJjsael heeft gisteren een brief uit Parijs ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Men vermoedt dat dit schrijven afkomstig is van een der bendeleden van den politie-lnspecteur. alias bendeleider Mariani, die Pressard wil be wegen zijn onderzoek in deze corruptie-affaire te staken. NEW YORK. 24 Sept. Tijdens het onderzoek naar de oorzaken van den brand op de Morro Castle is vandaag de waarnemend gezagvoer- Warms gehoord. Wfcrms verklaarde, dat de beweringen van det^Tadlo-telegraflst Alagna, volgens w’en groote verwarring zou hebben geheerscht op de commandobrug op het oogenbllk dat de ramp plaats vond, van lederen grond cntbloot zijn. De brand is *s morgens tegen 3 uur ont dekt. Reeds een minuut later was „a gemeen alarm” gemaakt. Om 3 uur 01 heeft Alagna opdracht ontvan gen SOS-seinen te geven Overigens heeft de overleden kapitein W0- mott den dag voor den brand tegen Warms ge zegd, dat hij het gevoel iiad. dat er i»ts -ou gebeuren. Men heeft Alagna in het oog ge houden. Alagna heeft twee flesschen zwavelzuur bij zich, had kapitein Wiimott verklsmrd Daar Wllmott bang was. dat Alagna hem zwavelzuur in het gezicht zou werpen, heeft hij da deur van zijn kajuit gesloten gehouden. is onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw •preekt hij in 78.000 gezinnen, waar hij steeds •en trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 60 et. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct per In de volgende zaak stond de heer E terecht als verdacht van oplichting van de Neutr. Middenstandsvereeniging voor een bedrag van 52.50. Het bestuurslid Geuzebroek werd hier als eerste getuige gehoord. Hij vertelde, dat de avondschool gevaar liep geen subsidie te krij gen. omdat de stukken te laat naar Den Haag gezonden waren. Daarover met E. sprekende, stelde deze voor naar Den Haag te gaan; hij had dat wel meer bij de hand gehad; doch, om dkt zaakje op te knappen, daar was geld voor noodig. Hierbij had E. een beweging gemaakt «met zijn hand uit z'n vestzak, daarmee bedui dende, dat er geld noodig was, om een ambte naar op Je hand te krijgen. Het voorstel om naar Den Haag te gaan, was van E. ui* gegaan. Het bestuur besloot echter, dat get. mee zou gaan. Van zijn bezoek aan Den Haag vertelt get. dat verd. alleen naar het departement is geweest, want zoo zei hij als ik dien amb tenaar iets moet geven, moet ik onder vier oogen met hem zijn. Get. heeft van half twee tot vier uur op het Bezuldenhout heen en weer getippeld, doch vooraf aan verd. f 50 gegeven; na de conferentie nog f 2.50 als fooi voor den bode. In den trein naar huls heeft de heer E. hem gezegd: aeg nou maar tegen het bestuur, da: je ook op t departement geweest bent. Get. heeft het bestuur eerst dit voorgelogen doch later de heele waarheid gezegd. Verdachte zei, dat hij bedoelde f 50 ontvan gen heeft, krachtens een afspraak, als afbe taling op zijn sinds 8 maanden achterstallige salaris. Get. Geuzebroek: Dat is een fatale leugen. Het bleek voorts, dat verdachte tegen dezen getuige In een ruzie eens gezegd had, dat hij te s om was om te begrijpen, dat hij alleen moest zijn op het departement, daarmee te kennen geven de dat er geld aan den ambtenaar gegeven moest worden. De pres, wees verd. erop, dat die f 50 toch niet als salaris geboekt stonden, maar als on kosten van het Haagsche ults'apje. Verd. zei, dat de andere leeraren niet moch ten weten, dat spr. zijn salaris kreeg; ook zij hadden nog salaris te goed. Na deze kwestie ontstond een verwarde on derlinge discussie tusschen rechtbank en balie, waarbij ons bleek, dat het bestuur van de Neu trale Middenstandsvereeniging als bestuur van de Handelsavondschool Rijkssubsldie voor dit onderwijs genoot, op grond van verklaringen, dat de leeraren een bepaald salaris geno ten; in feite werd echter minder salaris uitbe taald; de leeraren moesten echter voor het volle bedrag teekenen. De overige 6 bestuursleden, als getuigen ge hoord, legden gelijkluidende verklaringen af, als get. Geuzebroek. Get. RAdeker, een der leeraren aan de Han delsavondschool getuigde, dat verd. wel zijn woord had gegeven, dat hij met de salariskor ting accoord ging, doch een betreffende ver klaring niet wilde teekenen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9