De catastrophe te Hilversum heden Het nieuws van vereenigde katholieke pers OVERHEIDSTOEZICHT ONTBRAK SPANJE EN CATALONIË Autobus vernield Koning Alexander naar Sofia Aardbevingen in Mexico ’S-WERELDS GROOTSTE SCHIP I Toenemende spanning Automatisch Mededeeling architect Onderzoek der justitie Slachtoffers der golven De overheidscontrole Een tweede slachtoffer Prinses Maria Pia De toestand der patiënten Geen kolen naar België Drie menschen gedood Aantal dooden stijgt Het Saarplebisciet Een verklaring van den commissaris De brand bij de Clara- mijn Hevige explosie bij Brussel De 534, thans genaamd de „Queen Mary”, te Glasgow goed te water gelaten Geheele dorpen vernield; reeds vyftig dooden geteeld Steeds meer materiaal tegen Hauptmann DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN I i i De vaas, welke water van de Jordaan bevat en door de Ridders van het H. Graf aan Prinses Maria-José voor den doop van haar dochter werd geschonken Minister Kalff (2e van rechts) bracht een bezoek aan de Luto te Den Haag. De heer Kolff, voor zitter der Rotterdamsche Aeroclub, legt de werking van de auto-giro uit ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Vier dooden aan de iersche, vijf dooden aan de Duitsche kust Negen menschen in Italië om het leven gekomen. Tien ernstig gewonden Bulgaarsch-J oego-Slavisch non- agressiepact op komt? Het uitoefenen van contróle werd als een last beschouwd en ge- schiedde daarom niet meer Het Weer iiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Znidwesteltjke tot Zuidelijken wind, ne velig tot half bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. ^iiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuinniiiiiiifniiiimiiiiiiffliHnnHi^ Het brandgevaar lUIIIIUI Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR NOBRD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 291 slotte een zijn Spanje sa ver- Koning Alexander eveneens Mand o* OonderdM 1 MM W Vorige verf het water in; 40.000 ton oewerkt staal, ge steund door 2500 ton sleepkettlng. Begonnen hun langzamen gang van twee minuten langs de groote helling naar de Clyde. Het schip lag daarop onmlddelIUk stil. waas na de sleepbooten vastmaakten en het schip naar de montagehaven sleepten. GENéVE, 26 Sept. (Reuter) Op 3 Septem ber JJ. verzocht de voorzitter van den Volken bondsraad aan de leden van den Volkenbond om hun medewerking bU bet aanwerven van In het begin heten de brandwonden zich niet ernstig aanzien. Dinsdagavond was de toestand echter plotseling dusdanig verergerd, dat men niet meer tot overbrenging naar de RK. Zie kenverpleging kon overgaan. Nog dienzelfden avond is het meisje van de laatste H.H. Sacra menten voorzien en Woendsagmlddag omstreeks KATTOWITZ. 2e Sept. (V.D.) De brand, die ontstaan was in een slntelhoop bij de Clara- mUn te Ruda, heeft nog twee slachtoffers ge- ëischt. In den toestand van negen zwaargewon den is nog geen wijziging gekomen, zoodat men vreest voor een stijging van het aantal dooden. Het naar de oorzaken van den brand Ingestelde ondersoek is nog niet beëindigd. Hij achtte maar één middel afdoende tegen hetvan deze zijde dreigende gevaar, n.l. een absoluut verbod van het vertoonen van nltro- cellulose-fllms in open ruimten. kasteel nabij de stad zij tijd als inzake van NAPELS. 28 Sept. Op den dag van de ge boorte *van prinses Maria Pia zijn in totaal nog 126 kinderen geboren, voor het meerendeel meis jes, waarvan vele Maria Pia genoemd zijn, naar het prinsesje. De gezondheidstoestand van de Prinses van Piemont en prinses Maria Pia ia uitstekend. Ministerieel bezoek aan de Philips’ rtjHrki Te Amsterdam is de Zesde R.K. Onderwtfarrs- dag gehouden. I Woensdagmiddag is wederom een slachtoffer vnn den droevigen "brand te Hilversum over leden. Het is de 10-jarige laantje Reyndera, die in de ouderlijke woning aan de Boschdrift werd verpleegd. BERLIJN. 27 Sept (D.N.B.) In de nabij heid van het dorpje Wittenberg aan de Oost zee ts nabij de kust een visschersboot met vijf vtsschers omgeslagen, alle opvarenden vonden den dood in de golven. Wat betreft het vevleenen van de vergunningen, dat geschiedt, aldus de commissaris, automatisch. Van mogelijkheid bestaat, zelf niet van op de politiemannen voor het Saargebied tijdens de volksstemming. Antwoorden zijn thans ontvangen van Bel gië en Italië, die verklaarden de aanwerving in hun landen te willen bevorderen, alsmede van Littauen. welk land verklaarde tegen aan werving van Uttauers geen bezwaar te zullen maken. Zwitserland heeft den wensch geult, dat de regeerlngscommlssle af moge zien van de aan werving van Zwitsers, waarop reeds bevestigend 4s geantwoord. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 Sept Hedenmorgen heeft In een acetyleenfabriek te Mechelen nabjj Brussel een geweldige ontplof fing plaats gehad. De slag werd uren in het rond gehoord. De ontploffingen duurden twintig minuten lang. Twee arbeiders werden op slag gedood. Toe snellende arbeiders van een nabij liggende fa briek zagen een man uit het brandende gebouw rennen en zich op den grond wentelen om de vlammen te kunnen dooven, waardoor hij om huld was. Zijn geheele lichaam was zwart ge worden. Kort daarna Is de ongelukkige in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. De oorzaak van deze ontploffing heeft men nog niet kunnen vaststellen. daar dat de dat deze er hoogte was. Jaarvergadering van ..Horeeaf” te Arnhem. Mr. J. H. Beyer, directeur van de Rotterdam - Khr Bankvereeniging. heeft zich thans bereid verklaard als voorzitter van bet Werkfonds 1934 op te treden. DUBLIN. 27 Sept. (Reuter) In de Kil- larybocht in het graafschap Galway aan de westkust van Ierland ts gisteren bl) storm achtig weer de motorboot van een jacht ge kapseisd. Vier opvarenden, ow de vroegere secretaris van den gouverneur van West-Aus- trallë majoor Pears, verdronken. Drie personen werden gered. Men vermoedt, dat de motorboot op een In het water drijven de hindernis is gestooten en daardoor lek is geslagen. Naar de commissaris mededeelde, moet uit den kring der brandweerleiders sjjn verklaard, dat men van de bewuste, fatale voorstelling niets af wist. Doch al had men het geweten, dan nog was men er niet naar toegegaan. Men acht het voldoende, dat de voorwaarden op de vergunning s|jn gedrukt en het controleeren door de brandweer is te lastig. Van politiezijde wordt volstaan met het verleenen van de vergunning. Om overal heen te gaan heeft men geen tjjd en bo vendien is er dan te weinig personeel. NEV/ YORK, 26 Sept. (Reuter) De politie heeft de huiszoeking bij Hauptmann met groo te nauwkeurigheid voortgezet. Daarbij zijn nog een aantal bankbiljetten en een geladen automa tisch postool van klein kaliber gevonden. De bankbiljetten waren opgerold verstopt in vier gaten, die achter een tegen den wand staan - den plank verborgen talen. Een deel van het geld is onmiddellijk aan den rechter van in structie gezonden, die volgens een mededee ling van den officier van justitie Poley gecon stateerd heeft, dat de biljetten deel uitgemaakt hebben ven het betaalde losgeld. Lindbergh heeft heden gedurende ongeveer 17 minuten voor de commissie van onderzoek verklaringen afgelegd over de indertijd door hem gevoerde onder handelingen over het los geld. We willen ten overvloede nog mededeelen. dat de architect van het gebouw ons ver telde, dat de oorspronkelijke opdracht voor 150 personen luidde. De plaatsing en ruimte viel echter zeer mee, zoodat nog en kele tientallen meer op een goeden afstand van elkaar konden worden geplaatst. Er waren den bewusten dag 146 kinderen in de zaal, zoodat van overvol zijn geen spra ke was. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 Sept.: De Belgische minister van Economischs Za ken Van Cauwelaert heeft besloten den import van Nederlandsche. kolen In België voorloopig stop te zetten, daar het normale kwantum werd overschreden. Dit kwantum bedraagt 66.000 ton per maand, doch in de eerste drie weken van September werden 90.000 ton Ingevoerd. Walmeer het evenwicht hersteld la, zal de im port weer hervat kunnen worden. Intasschen is ook „Het Volk” tot de ontdek king gekomen, dat er wel vergunning was ver leend. Dit blad schrijft hier o. m. over: „Indien door de politie werkelijk een vergun ning is verstrekt, dan is hiermede volkomen in strijd gehandeld met de betreffende veror deningen. Het gebouw immers was niet ge schikt voor filmvoorstellingen en de politie moet, alvorens vergunning, te geven, ziel, eerst vergewissen, dat hiertegen bij Bouw- en Wo ningtoezicht geen bezwaar bestaat.” wy hebben nog een Onderzoek Ingesteld naar deze overheidsbontróle, waarvan in belde cita ten sprake is. De zaak wordt het zuiverst ge steld, Indien men de mededeelingen nagaat, die de commissaris van politie te Hilversum, de heer A. L. van Beusekom. tot een persver tegenwoordiger heden deed; deze verklaringen volgen hier. De Lindbergh-affalre. Steeds maar malrriUEl tegen Hauptmann. Herige expMe in een fabriek aaby Brnmsl. Drie arbeiden gedood. De Gemeenteraad va« Amsterdam besloot tot conversie van een 5 ptte. on drte «M pota toe. ningen. De ramp te Hilversum; over de Instelling een strafvervolging staat nog niets vaat. Bet ontbreken van contróle van de brandweer. Wetsontwerpen zijn ingevoerd tri wetteltfko regeling van de verleagde eonUngenteering van den invoer van lucifers en rijwielbanden. De import van Nederlandsche koten naar België is voorloopig atopgemt. daar het kwantum ia overschreden. Toen aan dat verzoek was vol daan en de voorwaarden op de vergunningen waren gedrukt, achtte de brandweer het niet meer noodig verder iets in dat opzicht te doen. Men achtte de zaak in orde, zoo- werd gecontroleerd. dien af geen over- BERGAMO (Opper-Itallë), 27 Sept (Reuter.) Op een onbewaakten overweg is een autobus in botsing gekomen met een goederentrein. De autobus werd geheel vernield. Zes Inzittenden slag gedood, drie overleden in het Tien personen werden ernstig ge in het begin deelde de politie nog aan de brandweer, mede, dat er vergunning was ver leend en waar de voorstelling plaats vond. Aangezien men echter toch niet controleerde, werd ten slotte verzocht aan de politie om ook deze mededeelingen te doen staken. Hier aan is gevolg gegeven. MADRID, 26 Sept. (Reuter). Zooals bekend, heeft de autonome regeering van Catalonie zich den laatsten tijd herhaaldeiyk verzet tegen de centrale regeering in Madrid. Woensdag pu bliceerde de Madrileensche ochtendbladen een schryven van den president der Catalaansche regeering aan den Epaanschen premier, waaruit wel duidelijk blijkt, hoe Catalonie Madrid ne geert. De Centrale regeering had n.l. een ver zoek tot de Catalaansche generaliteit gericht om de vrijheid van geweten en onschendbaarheid van de Catalaansche rechters te respecteeren, waarbij den president opdracht werd gegeven den hoogsten rechter mede te deelen, dat de laatste verordeningen van den Catalaan- schen minister van justitie geen enkele juridi sche basis hebben. De Catalaansche president heeft daarop den Spaanschen premier 'geschre ven, dat hU de uitdrukking, die deze gebruikt had „Ik beschik, datenergiek afwees, aan gezien daarin een subordinatie van zyn per soon onder da Spaansche regeering tot uiting komt, welke hij moet afwijzen. Overigens be treurt de Catalaansche president het geen uit voering te kunnen geven aan genoemde op dracht. Naar aanleiding van de Marxistische revolu- lutieplannen zijn een aantal seciallstische ge meenteambtenaren gearresteerd. Een wapendepot werd ontdekt, waarin de po litie 100 bommen en 8000 schoten munitie vond. In Cadiz heeft de politie 10.000 stalen platen in beslag genomen, daar zQ vermoedde, dat deze door socialisten gebruikt zouden worden voor pantsering van auto’s. Ook hier zijn overigens wapenen gevonden. GLASGOW, 26 Sept. Hedenmiddag la van de werf van de fa. John Braun en Co. aan de Clyde nabij galaten het ton metende schip van de Cunardiyn. nog toe bekend stond onder het numi het technische werkstuk 534. De plechtigheid geschiedde in aanwezigheid van den Koning en de Koningin van Engeland en den Prins van Wales en werd bljgewoona door een reusachtige menschenmassa. die aan beide oevers van de Clyde verzameld was. On danks den neerstortenden regen. De Koning hield een korte toespraak, waarna de Koningin de doopplechtigheid verrienttg. Zy doopte het schip, welks naam tot dat oogëLbltk voor Iedereen geheim was gehouden „Queen Mary”. Te 3.10 gleed het reusachtige gevaarte van de I werden op ziekenhuis, kwetst. Naar wjj van bevoegde zijde nemen wijst het gerechtelijk voor onderzoek. dat inzake de tragische gebeurtenis te Hilversum op het oogenblik gaande is, inderdaad op dood door schuld (art. 307 W v. Str.Of een strafvervolging zal worden ingesteld en zoo■- ja op welke termen, staat nog niet vast. dat niet meer Er bestond van heidstoezicht meer. Ongetwyfeld te het juist, dat de politie ver gunningen voor filmvoorstellingen e.d. ver leent. Vroeger, toen nog geen etschen op de acte waren gedrukt, ging de brandweer meer malen controleeren, of wel veiligheidsmaat regelen waren getroffen. Ook de politie ging meermalen na, of de veiligheid voor de bezoe kers voldoende was betracht. Dit echter werd te lastig. De brandweer ver zocht, op de vergunningsakte bepaalde voor waarden te laten drukken; else hen. die in de vergunning werden neergelegd, zooals b.v. de emmer water met dweil, de stoelenformatie. enz. SOFIA 26 Sept Morgen zullen de koning en koningin van Joegoslavië te Sofia aankomen voor een bezoek aan koning Bo ris en koningin Giovanna, op wier Vranya hoofd- eenigen gasten zullen vertoeven. Koning Alexan der bevindt zich in gezelschap van den Joego- Slavlschen minis ter van Buiten- landscbe Zaken Jeftitsj, die ty- dens dit bezoek besprekingen zal voeren met zijn Bulgaarschen col lega Batalof, o. m. over de spoor wegen en andere verbindingen tu&- schen de beide landen, over de vereenvoudiging der pasforma liteiten, de ruimere uitwisseling van boeken en bladen en de regeling van de eigendomsver houdingen aan weerszijden van de grens. Zelfs acht men het waarschijnlijk, dat een non- agresslepact tot stand zal komen, waarby dan Joego-81avlë bereid zou moeten zyn af- te zien van de opneming der clausule L z. de definitie van den aanvaller. Bulgarije, zoo verwacht men, zal echter biyven volharden bij zyn weigering om toe te treden tot het Balkanpact. Ter gelegenheid van het bezoek.van het Joe- go-Slavische koningspaar aan Sofia, heeft de burgemeester van Sofia een oproep tot den Bul- gaarsche bevolking gericht, waarin o. a. het vol gende gezegd wordt: „Het bezoek van de Joego-Slavlsche souverel- nen is een gebeurtenis van groote politieke be- teekenis. Het is een schitterend bewys van de wederzljdsche hoogachting en de vriendschaps banden, die tusschen belde staten bestaan." Hoogste barometerstand: 7703 te Weeneu Laagste barometerstand: 737,1 te Seidls- fjord Zon op 6.54, onder 6A7. Ucht op 341. Maan op n.m. 8.67, onder v.m. 12.42 Laatste Kwartier 30 September. over en geschreven. Woensdagavond was de toestand der patiën ten hetzelfde als den geheelen dag. De ernstigst gekwetste. Corrie Koperdraad, verkeert nog steeds in*zorglijken toestand; de beide andere patiënten in het Diaconessenhuls maken het goed. In de R K. Ziekenverpleging zyn in het ge heel nu 20 patiënten opgenomen. Alhoewel de toestand van eenlge ernstig is, verkeert geen barer in omniddeliyk levensgevaar. De toestand van pater Buys is ernstig. Joego-Stovtoch koningspaar naar Softe 1 oenemende spanning t—rhen Catelonië. Glasgow met goed gevolg te water grootste schip ter wereld, het_75OOO tot van De catastrophale brand te Hilver sum heeft reeds twee slachtoffers guëischt; het is zeer wel mogelijk, dat nog meer kinderen aan de zware brandwonden zullen bezwij ken. Hoe meer de gevolgen in ernat toenemen, met zooveel te meer* energie wordt er over de schuld vraag gesproken De commandant der Amsterdamsche Brand weer. de heer C. Gordijn Jr., die. naar men weet, deel neemt aan het onderzoek den brand, heeft verklaard, het gebruik nltro-cellulose-film in open ruimten als deze, waar de film vertoond werd, uit den booze te achten in verband met het groote brandge vaar, daar deze filmstof uit schietkatoen en kamfer bestaat. MEXICO-CITY. 27 Sept. (Reuter) De staat Jalicso wordt sedert 17 September onop houdelijk door aardbevingen geteisterd. Het doodental bedraagt thans 50, terwijl meer dan 400 personen werden gekwetst. Men vreest, dat nog velen onder de puinen bedolven liggen. Geheele dorpen zyn vernield; alleen ta het plans je Cualo stortten 112 huizen in. Ook be- neden-CaUfomie wordt geteisterd; sen wfrvsl- storm richtte hier aanzienlijke schade aan. On geveer 20.000 menschen hebben gebrek aan voedsel. De materieele schade bedraagt meer dere mtllioenen dollars. Dé regeering heeft een hulp-actie georganiseerd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telpfoon Adminutratie 433, Radactip 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem We vernamen feiten, die deze kwestie van schuldvraag eenlgszins anders belichten. dan vele niet-katholieke bladen in den aanvang be richtten. Het „Algemeen Handelsblad” is ten overtuigd, dat er een vergunning is uitgereikt. Het blad schryft hierover o. m.: „Deze vergunning schijnt automatisch ge geven te zyn, vandaar dat de commissaris er niets van afwist. Uit deze schriftelijke voor waarden op het vergunningsformuller vermeld, noemen wy nog dat de film voor en na het ge bruik moet worden opgeborgen in een daarvoor bestemden koffer. Bij het filmapparaat onder het onmlddeliyk bereik van den operatuur moet een emmer water aanwezig zijn alsmede natte dweil. Aan deze voorwaarden schijnt niet te voldaan, maar ze zyn ook niet gecontroleerd en dat lijkt in deze regeling een zeer ernstige fout: ook dat de brandweer niet wordt inge- Ucht omtrent het door de politie verstrekken van zulk een vergunning Deze heeft zich dus evenmin kunnen overtuigen, dat aan de ge stelde voorwaarden was voldaan, noch aan den eisch. dat niet meer dan 130 personen in het gebouwtje aanwezig mochten zijn en of de gangen waren versperd.” W(j weerlegden rssds de mededeelingen, dat hot bewuste zaaltje slecftts 130 menschen zou kunnen bevatten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11