ONS BLAD De catastrophe te Hilversum Sa» - OVERHEIDSTOEZICHT ONTBRAK SPANJE EN CATALONIË Het nieuws van heden DE BAROMETER Korting Alexander naar Sofia 'S-WERELDS GROOTSTE SCHIP 1 s o DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 NIG DE KATHOLIEKE PERS VER ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 291 Toenemende spanning Automatisch Mededeeling architect Door een bom ontstaan? Onderzoek der justitie De Lindbergh-affaire De overheidscontrole Drie menschen gedood Een tweede slachtoffer De toestand der patiënten Aantal dooden sttfgt Geen kolen naar België Het Saarplebisciet '3 Ontzettende getallen Half millioen stemmers De mijnramp in Wales Weer een explosie f a a Een verklaring van den commissaris De brand bij de Clara- mijn Hevige explosie bij Brussel De ramp van de Morro Castle Balans van de ramp in Japan Import voorloopig stopgezet, daar het kwantum is overschreden De 534, thans genaamd de „Queen Mary", te Glasgow goed te water gelaten Steeds meer materiaal tegen Hauptmann DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Het uitoefenen van controle werd als een Jast beschouwd en ge schiedde daarom niet-meer Minister Kalff (2e van rechts) bracht een bezoek aan de Luto te Den Haag. De heer Kolff, voor- zitter der Rotterdamsche Aerocluh, legt de werking van de auto-giro uit Het brandgevaar Bulgaarsch-Joego-Slavisch non- agressiepact op komt? i| I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Joego-Slavisch koningspaar naar Sofia Spanje m ipannlnf Het 8aarplebteciet. Jaarvergadering van Jlereeaf" te Ara bees, Ministerieel besoOk aaa de Philips* fabrieken. Koning Alexander De Stand op Donderdag M Mr vjn.: 7CA4 w ■A Hevig» explosie in een fabriek nabij BrinaeL Drie arbeiders gedood. De Gemeenteraad van Amsterdam bestest tot conversie van een 5 pets, en drie 4% pete. lee- ningen. Toenemende Catalonië. De Lindbergh-affaire. Steeds meer materiaal tegen Hauptmann. kasteel nabij de stad zij tijd als de vereenvoudiging der pasforma- llteiten, de ruimere uitwisseling van boeken en sluiting heenbrak Ben in de nabijheid staande mijnwerker werd door vallend gesteente getrof fen en gedood. Da ramp te Hilversum; over de Instelling ran een strafvervolging staat nog niets vast. *t ontbreken van eontröle van de brandweer. De mijnramp in Wales. Twee ontploffingen. Ben arbeider gedood. len eventueel onderdanen ter beschikking voor de versterking der SaarpollUe. Wij hebben nog een onderzoek Ingesteld naar deze overheldscontröle, waarvan in beide cita ten sprake te. De zaak wordt het zuiverst ge steld, indien men de mededeellngen nagaat, die de commissaris van politie te Hilversum, de heer A. L. van Beusekosn, tot een persver tegenwoordiger heden deed; deze verklaringen volgen hier. HU achtte maar één middel afdoende tegen het van deze zijde dreigende gevaar, nJ. een absoluut verbod van het vertoonen van nltro- cellulose-fUms in open ruimten. In het begin lieten de brandwonden zich niet ernstig aanzien. Dinsdagavond waa de toestand echter plotseling dusdanig verergerd, dat men niet meer tot overbrenging naar de R.K. Zie kenverpleging kon overgaan. Nog dienzelfden avond is het meisje van de laatste H.H. Sacra menten voorzien en Woendaagmiddag omstreeks KATTOWITZ. 26 Sept. (VX>.) De brand, die ontstaan was in een slntelhoop bij de Clara- mUn te Ruda, heeft nog twee slachtoffers ge- ëteebt. In den toestand van negen zwaargewon den is nog geen wijziging gekomen, zoodat men vreest voor een stijging van het aantal dooden. Het nxar de oorzaken van den brand ingestelde onderzoek is nog niet beëindigd. De import van Nederlandsche keien naar België is voorloopig stopgeaet, daar het kwantum te overschreden. Woensdagmiddag Is wederom een slachtoffer van den droevigen brand ie Hilversum over leden. Hei te de W-jarige laantje Reynders, die in de ouderlijke ironing aan de Boschdrift werd verpleegd. Naar de nommlemria mededeelde, meet uit den kring der brandweerleiders sfjn verklaard, dat men van de bewuste, fatale voorstelling niets af wist. Doch al had men het geweten, dan nog was men er niet naar toegegaan. Men acht het voldoende, dat de voorwaarden op de vergunning sijn gedrukt en het oontroleeren door de brandweer Is te lastig. Van politiezijde wordt volstaan met het verleenen van de vergunning. Om overal heen te gaan heeft men geen tijd en bo vendien is er dan te weinig personeel. De vaas, welke water van de Jordaan bevat en door de Ridders van het H. Graf aan Prinses Maria-José voor den doov van haar dochter werd Beschonken Woensdag*vnn<1 was de toestand der patiën ten hetzelfde als den geheelen dag. De ernstigst gekwetste. Corrie Koperdraad, verkeert nog steeds in zorglijken toestand; de beide andere patiënten in het Diaconessenhuis maken het goed. In de RK Ziekenverpleging zijn in het ge heel nu 30 patiënten opgenomen. Alhoewel de toestand van eenige ernstig is, verkeert geen barer in onmiddellljk levensgevaar. De toestand van pater Buys is eveneens ernstig. Du commandant der Amsterdamsche Brand weer, de beer O. Gordijn Jr„ die, naar mén weet, deel neemt aan het ondersoek inzake den brand, heeft verklaard, het gebruik van nltro-cellulose-fllm in open ruimten als deze, waar de film vertoond werd, uit den booze te achten in verband met het groote brandge vaar, daar deze fllmstof uit schietkatoen en kamfer bestaat. NEW YORK. 3# Sept. (Reuter) De politie heeft de huiszoeking bij Hauptmann met groo te nauwkeurigheid voortgeset. Daarbij rijn nog een aantal bankbiljetten en een geladen automa tisch postool van klein kaliber gevonden. De bankbiljetten waren opgerold verstopt in vier gaten, die achter een tegen dén wand staan- den plank verborgen zaten. Een deel van het geld la onmiddellljk aan den rechter van In structie gezonden, die volgens een mededee ling van den officier van justitie Poley gecon stateerd heeft, dat de biljetten deel uitgemaakt hebben van het betaalde losgeld. Lindbergh heeft beden gedurende ongeveer 17 minuten voor de commissie van onderzoek verklaringen afgelegd over de indertijd door hem gevoerde onderhandellngen over het los geld. We willen ten overvloede nog mededeelen, dat de architect van het gebouw ons ver telde, dat de oorspronkelijke opdracht voor ISO personen luidde. De plaatsing en ruimte viel echter zeer mee, zoodat nog en kele tientallen meer op een goeden afstand van elkaar konden worden geplaatst. Er waren den bewusten dag 146 kinderen in de zaal, zoodat van overvol zijn geen spra ke was. Naar wjj van bevoegde zijde ver nemen wijst het gerechtelijk voor onderzoek, dat inzake de tragische gebeurtenis te Hilversum op bet oogenblik gaande is, inderdaad op dood door schuld (art. 307 W. v. Str.Of een strafvervolging zal worden ingeqfeld en zoo ja op welke termen, staat nog niet vast. De ramp van de „Morro Castte” veroorzaakt deer explosie van een bomt Mr. J. H. Beyer, directeur van de RettirëbM sche Bankvereeniging, heeft steh thans beroM verklaard als voorzitter van het Werkfonds 1934 op te treden. Onze Brusselsche correspondent seint ons li d. 36 Sept.: De Belgische minister van Economische Za ken Van Cauwelaert heeft besloten den import van Nederlandsche kolen in België voorloopig stop te zetten, daar het normale kwantum werd overschreden. Dit kwantum bedraagt 65.000 ton per maand, doch in de eerste drie weken van September werden 30.000 ton ingevoerd. Wanneer het evenwicht hersteld is, zal de im port weer hervat kunnen worden. In het begin deelde de politie nog aan de brandweer mede, dat er vergunning was ver leend en waar de voorstelling plaats vond. Aangezien men echter toch niet controleerde, werd ten slotte verzocht aan de politie om ook deze mededeellngen te doen staken. Hier aan is gevolg gegeven. Wat betreft het verleenen van de vergunningen, dat geschiedt, aldus de commissaris, automatisch. Van daar dat de mogelijkheid bestaat, dat deze er zelf niet van op de bladen en de rtegellng van de eigendomsver houdingen aan weerszijden van de grens. Zelfs acht men het waarschijnlijk, dat een non- agressiepact tot stand zal komen, waarbij dan Joego-Slavlë bereid zou moeten zijn af te zien van de opneming der clausule 1. z. de definitie van den aanvaller. Bulgarije, zoo verwacht men, zal echter blijven volharden bi) zijn weigering om toe te treden tot het Balkanpact. Ter gelegenheid van het bezoek van het Joe- go-Slaviscbe koningspaar'aan Sofia, heeft de burgemeester van Sofia een oproep tot den Bul- gaareche bevolking gericht, waarin o. het vol gende gezegd wordt: „Het bezoek van de Joego-Slavische souverel- nen is een gebeurtenis van groote politieke be- teekenis. Het is een schitterend bewijs van de wederzljdsche hoogachting en de vriendschaps banden, die tusschen beide staten bestaan.” 36 Sept.: Hedenmorgen heeft in een acetylesnfsbriek te Mechelennabij Brussel een geweldige ontplof fing plaats gehad. De slag werd uren in het rond gehoord. De ontploffingen duurden twintig minuten lang. Twee arbeiders werden op slag gedood. Toe snellende arbeiders ran een nabij liggende fa briek zagen een man uit het brandende gebouw rennen en zich op den grond wentelen om de vlammen te kunnen dooven, waardoor hij om huld was. Zijn geheele lichaam was zwart ge worden. Kort daarna Is de ongelukkige In het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. De oorzaak van deze ontploffing heeft men nog niet kunnen vaststellen. r De catastrophale brand te Hilver sum heeft reeds twee slachtoffers geëiecht; het is zeer wel mogelijk, dat nog meer kinderen aan de zware brandwonden zullen bezwij ken. Hoe meer de gevolgen in ernst toenemen, met zooveel te meer energie wordt er over de schuld vraag gesproken Wetsontwerpen sQn ingevoerd tri wvttelifka regeling van de verlengde eonUngenteerlng van dert invoer van lucifers en rijwielbanden. Ongetwijfeld is het Juist, dat de politie ver gunningen voor filmvoorstellingen e.d. ver leent. Vroeger, toen nog geen eischen op de acte ’waren gedrukt, ging de brandweer meer malen controleeren, of wel veiligheidsmaat regelen waren getroffen. Ook de politie ging meermalen na, of de veiligheid voor de bezoe kers voldoende was betracht. Dit echter werd te lastig. De brandweer ver zocht, op de vergunningsakte bepaalde voor waarden te laten drukken; eischen, die in de vergunning werden neergelegd, zooals b.v. de emmer water met dweil, de stoelenformatle, enz. MADRID, 36 Sept. (Reuter). Zooals bekend, heeft de autonome regeering van Catalonië zich den laatsten tijd herhaaldelijk verzet tegen de centrale regeering in Madrid. Woensdag pu bliceerde de Madrlleensche ochtendbladen een schrijven van den president der Catalaansche regeering aan den Spaanschen premier, waaruit wel duidelijk blijkt, hoe Catalonië Madrid ne geert. De Centrale regeering had nJ. een ver zoek Xot de Catalaansche generaliteit gericht om de vrijheid van geweten en onschendbaarheid van de Catalaansche rechters te respecteeren. waarbij den president opdracht werd gegeven den hoogsten rechter mede te deelen, dat de laatste verordeningen van den Catalaan- schen minister van Justitie geen enkele juridi sche basis hebben. De Catalaansche president heeft daarop den Spaanschen premier geschre ven, dat hij de uitdrukking, die deze gebruikt had „Ik beschik, dat....” energiek afwees, aan- gezlen daarin een subordinatie van zijn per soon onder de Spaansche regeering tot uiting komt, welke hij moet afwijzen. Overigens be treurt de Catalaansche president het geen uit voering te kunnen geven aan genoemde op dracht. Naar aanleiding van de Marxistische revolu- lutleplannen zijn een aantal secialistische ge meenteambtenaren gearresteerd. Een wapendepot werd ontdekt, waarin de po litie 100 bommen en 8000 schoten munitie vond. In Cadiz heeft de politie 10.000 stalen platen in beslag genomen, daar zfj vermoedde, dat deze door socialisten gebruikt zouden worden voor pantsering van auto’s. Ook hier zijn overigens wapenen gevonden. LONDEN, 26 Sept. (Reuter) In den afge- loopen nacht om half één heeft in de Gresford- mljn een nieuwe ontploffing plaats gehad. Stuk ken hout en beton werden meters hoog in de lucht geslingerd en een groote zwarte rookwolk kwam uit de schacht. Gelukkig werd niemand gewond. Alle vrachtauto’s van de onderneming zijn thans gerequlreerd om opnieuw grond en puin naar de ongeluksmijn te voeren, teneinde de schacht opnieuw te kunnen sluiten en dlcht- metselen. LONDEN, 25 Sept. Hoewel de ongeluksmijn te Greatord gisteren afgesloten te, heeft steh Intusschen is ook „Het Volk” tot de ontdek king gekomen, dat er wel vergunning was ver leend. Dit blad schrijft hier o. m. over: „Indien door de politie werkelijk een vergun ning is verstrekt, dan is hiermede volkomen in strijd gehandeld met de betreffende veror deningen. Het gebouw immers was niet ge schikt voor filmvoorstellingen en de politie fnoet, alvorens vergunning te geven, zich eerst vergewissen, dat hiertegen bij Bouw- en Wo ningtoezicht geen bezwaar bestaat.” NEW YORK, 26 Sept. (Reuter) De commis sie van onderzoek inzake den brand op de „Mor ro Castle" hoorde gisteren Athur Pender, die tn den ongeluksnacht de wacht had. HU was van meening, dat de brand het gevolg was van een bomontploffing. HU had een luiden knal uit de richting van de schrijfkamer of van de kajuitgang gehoord. Toen hij zich daarheen begaf, bemerkte hij een Jongen man in een gri> pek, dien hjj nooit tevoren had gesten en die ook niet tot de equipage oeheorde. Verder had hü gezien, dat een lid der bemanning een kast opende, waaruit vlammen sloegen. SAARBRUECKEN, 36 Sept. (Reuter) voorlooplge kiezerslijst voor de volksstem mins te gisteren overal in het Saargebied aangeplakt en blijft tot 36 October hangen Het asntaj kie zers te ca. 530.000. Een hedenmorgen uitgegeven nummer van het officieel orgaan der regee- rlngecommtesle beslist de regedng van de proce dure, te volgen bij klachten tot he( verkrijgen van een rectificatie der voorlooplge mot door schrapping of invoeging van naman, BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tglwfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal voor Alkmaar I X— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem TOKIO. 36 Sept. (V.D.) Volgens offlcleele mededeellngen moet het aantal slachtoffers ran de typhoon, die verleden week Japan beeft ge teisterd, worden vastgesteld op 2489 dooden, terwijl 8399 personen gewond werden en 568 personen woraen vermist. Het aantal vernielde of digde gebouwen bedraagt GENèVE, 26 Sept. (Reuter) Op 3 Septem ber JJ. verzocht de voorzitter van den Volken bondsraad aan de leden van den Volkenbond om hun medewerking bij het aanwerven van politiemannen voor bet Saargebied tijdens de volksstemming. Antwoorden zijn thans ontvangen van Bel gië en Italië, die verklaarden de aanwerving, In hun landen te willen bevorderen, alsmede van Llttauen, welk land verklaarde tegen aan werving van Llttauers geen bezwaar te zullen maken. Zwitserland heeft den wensch geuit, dat de regeerlngscommlssie af moge zien van de aan werving van Zwitsers, waarop reeds bevestigend te geantwoord. aantal vernielde of ernstig bescha- gebouwen bedraagt 363.336, waar onder 289 schoolgebouwen. 5000 spoorwegwa gons werden vernield en de koeten voor hei herstel van de spoorwegen worden geraamd op beden een explosie voorgedaan, die door de af- 10 millioen yen. over en geschreven. GLASGOW, 26 Sept. Hedenmiddag te van de werf van de John Braun en Co. aan de ötjde nabij Glasgow met goed gevolg te water gelaten het grootste schip ter wereld, hei 75000 ton metende schip van de Cunardbjn, det to» nog toe bekend stond onder het nummer van het technische werkstuk 534. De plechtigheid geschiedde in aanwezigheid van den Koning en de Koningin van Engeland en den Prins van Wales en werd bijgewoono door een reusachtige menschenmassa, die aan beide oevers van de Clyde verzameld was. On danks den neerstortenden regen. De Koning hield een ko. te toespraak, waarna de Koningin de doopplechtigheid verricotte. Zij doopte het schip, welks naam tot dat oogei.bllk voor Iedereen geheim was gehouden „Queen Mary”. Te 3.10 gleed het reusachtige gevaarte van de werf het water In; 40 000 ton bewerkt staal, ge steund door 2500 ton sleepkettlng, begonnen hun langzamen gahg van twee minuten langs de groote helling naar de Clyde. Het schip lag daarop onmiddellijk sttl. waar na de sleepbooten vastmaakten en het schip naar de montagehaven sleepten. SOFIA 26 Sept. Morgen zullen de koning en koningin van Joegoslavië te Sofia aankomen voor een bezoek aan koning Bo ns en koningin Giovanna, op wier Vranya hoofd- eenigen gasten zullen vertoeven. Koning Alexan der bevindt zich In gezelschap van den Joego- Slavlschen minis ter van Bulten- landsche Zaken JeftitsJ, die tij dens dit bezoek besprekingen zal voeren met zijn Bulgaarschen col lega Batalof, o. m. over de spoor wegen en andere verbindingen tus schen de belde landen, over u_ Toen aan dat verzoek was vol daan en de voorwaarden op de vergunningen waren gedrukt, achtte de brandweer het niet meer noodig verder iets in dat opzicht te doen. Men achtte de zaak in orde, zoo dat niet meer werd gecontroleerd. Er bestond van dien af geen over heidstoezicht meer. We vernamen feiten, die deze kwestie ran schuldvraag eenlgszins anders belichten, dan vele niet-kathoheke bladen in den aanvang be richtten. Het „Algemeen Handelsblad” is ten slotte overtuigd, dat er een vergunning Is uitgereikt. Het blad schrijft hierover o. m.: „Deze vergunning schijnt automatisch ge geven te zijn, vandaar dat de commissaris er niets van afwist. Uit deze schriftelijke voor waarden op het vergunningsformulier vermeld, noemen wij nog dat de film voor en na het ge bruik moet worden opgeborgen in een daarvoor bestemden koffer. Bij het filmapparaat pnder het onmiddellljk bereik van den operatuur moet een emmer water aanwezig zijn alsmede een natte dweil. Aan deze voorwaardan schijnt niet te zijn voldaan, maar ze zijn ook niet gecontroleerd en dat lijkt in deze regeling een zeer ernstige fout; ook dat de brandweer nlst wordt inge licht omtrent het door de politie verstrekken van zulk een vergunning. Deze beeft zich dus evenmin kunnenovertuigen, dat aan de ge stelde voorwaarden was voldaan, noch aan den etech, dat niet meer dan 130 personen In het gebouwtje aanwezig mochten zijn en of de gangen waren versperd.” Wij wéeriegden reeds de mededeelingen, dat bet bewuste zaaltje slechte 130 menschen zou kunnen bevatten. Ik 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1