Na den brand te Hilversum Horecaf-congres te Arnhem Diesel-misère SOC.DEM. STELLEN VRAGEN De nood is hoog DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 De herstellingen R.K. Handelsreizigers Ministers bij Philips Naar bedrijfsordening en Besluit van de bakkerspatroons Tweede aanvraag Visch naar Frankrijk N LEENINGEN GECONVERTEERD DUBBELE MOORDAANSLAG NED. HARINGVISSCHERIJ Bouwverbod gewenscht ONGELUK OP EEN KERMIS Zweefmolen in elkaar gestort Thomas Morus-herdenking Bouwverbod Noodtoestand H. en H. K. H. Prinses Tn dit najaar zal bij de N.V. Uitgeversmaat schappij „Fidelitas” te Amsterdam, verschijnen Vergunning was toe gestaan Communisten beklagen zich Ernstige Telefoon- storing Verduistering door notaris In hoog er beroep minder straf opgelegd Jacques Maritain van der Meer B. en W. geven een uitvoerige uit eenzetting van den gang van zaken KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO Vergadering der Reeders- ▼ereeniging Binnenkort worden de verbeterde treinstellen weer in dienst gesteld Aan voorwaarden be hoorlijk voldaan Wie is verantwoordelijk? Een tdgemeene actie van „St. Christoff el” in November Over verwijdering uit de Ridderzaal CENTRALISATIE BIJ „ST. PAULUS” Een der ondergrondsche kabels naar Utrecht defect Toestemming gevraagd en verleend Waardeering voor het nationale bedrijf Contingenten van versche zeevisch en gezouten haring Onderzoek naar de geestver mogen* van verdachte Onder groote deelname vond Dinsdag op het kerkhof „St. Barbara" te Alkmaar de begrafenis plaats van de twee zusjes, die Zaterdag door een neerstortenden muur werden gedood. Op onze foto ziet men de beide kistjes bij de geopende groeve. De winterdienst der Spoorwegen Beschermingsmaatregelen van de overheid verzocht Beschermingsmaatregelen over Pieter Prijzen te hoog? Uiteenzetting van B. en W. NA HET DROEVIG ONGEVAL TE ALKMAAR t. 1 voor onze bedrijven) zullen evenwel tijd vorde ren om ingevoerd U worden* terwijl een bonw- te te te •n te- eer ua- :he at- □r- 4> I a worden pachten ons in M. de lijke bedrijfi De door Het Hof vernietigde het vonnis van de recht bank alleen voor wat de straf betreft en veroor deelde thans verdachte tot drie jaren en zes maanden gevangenisstraf. De spoorwegautoriteiten ontveinzen rich niet zoo vernemen wij nader, dat de aange brachte verbeteringen en herstellingen nog onvoldoende kunnen ijjn, zoodat men even tueel de Dieseltreinen weer alt den dienst zou moeten nemen. Was voor de filmvoorstelling In het RK. Vereenigingagehnnw aan den Boschdrift toe stemming gevraagd aan de poll tie-au tori tel ten? 9. Is dese toestemming verleend en zoo ja, door wie en onder welke voorwaarden? 4. Zoo ja, wie oefende dan dese contröle uit sn op welke wijze geschiedde de contróle? de brandweer genomen, om te controleeren W de gestelde lees waarden werden nage leefd? 7. Was het mogelljk, dat vergunningen verleend werden, zonder dat het hoofd der politie ot de commissaris van politie daar van kennis droeg? Woensdagmiddag werd In café National te Arnhem den bondsdag van „Horecaf” geopend, dat dese week aldaar zijn achtste congres houdt. Aan den elsch, dat alle zaal- en buitendeu ren naar buiten draaiend moesten zijn, is vol daan. Ofschoon op zichzelf met een enkelen handgreep de deuren konden worden geopend, is het een fout geweest, dat deze sluiting zoo danig was geconstrueerd, dat de deuren konden worden afgesloten met een sleutel. De afdeeling Vlsscherjjen van het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat blij kens ontvangen telefonisch bericht de maan- deljjksche contingenten voor den invoer van versche zeevisch en gezouten haring in Frank rijk voor het vierde kwartaal 1934 als volgt zijn vastgesteld: rit ten 13. b u van oordeel, dat de bestaande voor schriften voor het houden van filmvoorstellin gen en de regeling voor het verstrekken van tnewtemmingen voldoende zijn en zoo niet, welke maatregelen denkt u dan te treffen? t. Wie is verantwoordelijk voor het afwijzen of het verleenen van toestemmingen voor het houden van filmvoorstellingen en door wie zijn in het verleden de vergunningen verstrekt en ondcrteglkend 5. Hoe is de gang van zaken bij het aan vragen en het verleenen van toestemming tot het houden van filmvoorstellingen in gebouwen en lokalen, die daarvoor niet speciaal zijn in gericht? Door het bovenstaande wordt verklaard, dat de commissaris, die alleen maar oog had cp laatstbedoelde aanvrage, in de meenlng ~er- keerde, dat nog geen vergunning was afge- geven. Vast staat intusschen, dat de voorstelling slechts mocht plaats hebben, met inachtneming van de aan de eerste vergunning verbonden voorwaarden. Het Haagsche gerechtshof heeft Woensdag arrest gewezen in de zaak tegen den gewezen notaris M. J. F. F. P. te 's Oravenhage. thans gedetineerd, die door de rechtbank te 's Ora venhage wegens verduistering, meermalen ge pleegd en wegens valschheid in geschrifte, ge pleegd in een authentieke acte bij herhaling, is veroordeeld tot vjjf jaar gevangenisstraf. Dinsdagavond is op de kermis te Tubbergen een zweefmolen ineengestort. Alle zes inzitten den kwamen tusschen de ruïne terecht, doch werden gelukkig slechts licht gewond. Naar aanleiding van het feit, dat in 1935 de vlerhonderdjarlge herdenking plaats heeft van den dood van Engelands kanselier Thomas More op het schavot, zal bij de N.V. Uitgeversmaat schappij „Fidelitas” te Amsterdam, verschijnen een door den heer Plet Kasteel verzorgde ver- taling van Joseph Clayton’s werk J5ir Thomas More**. 10. Is van een eventueele toestemming en de voorwaarden waarop, kennis gegeven aan de brandweer? kt Sft sn, nt sn. Ingevolge het besluit van het jongste St. Paulus-congres zou de dagelljksche bestuirs- lelding zooveel mogelijk gecentraliseerd wor den. Het hoofdbestuur wenscht daaraan, naar „De Volkskrant” meedeelt, een begin van uit voering te geven, door het financieel beheer het penningmeesterschap tot heden door den heer Mulders in Nijmegen waargenomen, geheel over te brengen naar het bondskantcor te 's Oravenhage. Met de functie van penning meester zal de heer Nijhoff worden belast, die zich voor de behartiging der zaak vanuit Nij megen in Den Haag metterwoon zal vestigen. De daling van den rentestand beeft B. en W. reeds geruimen tijd bedacht doen zijn op con versie van leeningen ten laste van de gemeente, welke een rente dragen van meer dan 4 pCt. Thans heeft B. en W. een aanbieding bereikt tot overneming eener 40-jarige serieleening, welker opbrengst zal strekken tot aflossing van de pCt leenlng 1934 nominaal groot 6.000.000 en van enkele 4J4 pCt. leeningen, waarvoor in aanmerking komen: de 4J4 pCt. leenlng 1913 per resto groot 5.800.000; de 4% pCt. leenlng 1. Zoo voorzorgsmaatregelen te treffen zijn, is dan steeds In het verleden door deskundigen gecontroleerd of de voorzorgsmaatregelen ge troffen waren? Omtrent de herstellingen van de motoren vernemen wij, dat de krukassen, zooals sommige persberichten luidden, geen herstelling behoef den te ondergaan, wel bijv, de uitlaat en de plaats, waar de gassen bij elkaar komen. Voorts zijn verschillende onderdeelen als de kogellagers, aanzienlijk versterkt. Het onder zoek naar de motoren en vooral naar de noo dige verbeteringen is een Ingewikkeld en tijd- roovend werk geweest. De twaalf Dultsche mon teurs van de Maybachfabrieken. die de motoren gebouwd hebben, zijn dan ook nog steeds aan wezig. stellingen zouden worden gegeven, dan zouden geheel andere en stren gere eischen zjjn gesteld, zooals zulks voor bioscopen steeds ge schiedt 1914 per resto groot 6.000.000 en de 4)4 pCt. leenlng 1938 II per resto groot f 1X750.000. Het totale nominale bedrag der aflosbaar te stellen leeningen bedraagt derhalve 30550.000 De aangeboden voorwaarden voor de nieuw te sluiten leenlng. waarvan het nominale be drag ware te stellen op f 31.600000, zijn naar de meenlng van B. en W. aannemelijk. Het feit dat de nieuwe leenlng een 40-jarige serieleening zal zijn, brengt voor de aflosbaar te stellen 5 pCt. leenlng 1934, waarop nog geen aflossing heeft plaats gehad, geen wijziging in den looptijd, doch voor de drie andere aflosbaar te stellen leeningen, die respectievelijk in 1063, 1964 en 1968 geheel zouden zjjn afgelost, betee- kent die eenlge verlenging van leenlngsduur. Het grootste deel der aflosbaar te stellen lee ningen is aangegaan voor objecten behoorende tot bedrijven, waarvoor tabellen van afschrij ving zijn vastgesteld, onafhankelijk van de af lossing op de leeningen, zoodat voor dit deel de verlenging-,, der aflossing geen wijziging in bet beleid meebrengt en geen invloed heeft op de begroeting. Voor de overige objecten beteekent de ver lenging evenwel, dat deze minder snel worden afgeschreven. Waar aangenomen mag worden, dat de bestaande aflossingstermtjnen in het al gemeen kapitaalvorming in zich sluiten, is er naar de meenlng van B. en W. tegen eenlge verlenging van looptijd in de huidige tijdsom standigheden geen bezwaar. Mocht echter blij ken, dat in bepaalde gevallen deze verlenging niet ten volle gerechtvaardigd zou zijn, dan zul len B. en W. de noodige voorstellen doen om voor die gevallen een bijzondere regeling te tref fen. Uit het oog mag ook niet worden verloren, dat steeds de bevoegheld bestaat meer af te los sen dan in het leeningsplan is aangegeven. Met deze voordracht heeft de Raad zich Woensdagmiddag na een langdurige zitting met algemeene stemmen vereenigd. Er kon worden volstaan met de navolgende bepalingen: 1. Alle zaal- en buitendeuren moeten naar bulten draaiend worden opgehangen en voor zien worden van met één handgreep gemakke- Hjk te bedienen ontsluiting. De buitendeur bij minstens 0.90 M„ die aan den achterwand moet als dubbele deur worden uitgevoerd en in den dag minstens 1.20 M. wijd zijn; 3. in de zaal moet bij den uitgang een brand- blusch-apparaat, ten genoege van de brandweer, zijn opgehangen; De Arrondissements Rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak te gen den gedetineerden Dultscher M. N. uit Ma- riadorf (Did.), verdacht van poging tot dood slag op zijn broer William N. en den agent van politie O. Morslnk. gepleegd te Kerkrade op 17 Juni van dit Jaar. De Rechtbank heeft het onderzoek geschorst en een onderzoek bevolen naar de geestvermo gens van den verdachte. Men wijst ons er echter op, dat de Diesel treinen nu eenmaal de gewone kinderziekten doormaken, zooals ook bij de gewone ontste- klngsmotoren en zelfs bij de locomotieven het geval is geweest. Bovendien heeft men met de Maybach-moto- ren nog zoo goed als geen ervaring gehad. Bij de „Snelle Hamburger” zijn ook Maybach- motoren toegepast, maar daar zijn ze in de treinstellen Ingebouwd, terwijl zij hier in Ne derland In afzonderlijke machinekamers In de treinen zjjn opgesteld, zoodat geen vergelijk mogelijk is en men ook geen gebruik kan maken van de ervaringen bij de „Snelle Hamburger” met de Maybach-motoren verkregen. Men hoopt echter, dat de verbeteringen van de motoren, vooral de versterking van de on derdeelen, tot definitief goede resultaten zal lelden, zoodat de Diesel-misère tot het verleden zal beboeren. De vergadering werd bijgewoond door afge vaardigden van den AN WB., de K.NA.C., de Arnhem de bondsdag van „Horecaf” geopend, Kon. Ned. Middenstandsbond, de Kamers van Koophandel te Den Haag en Utrecht, en ver dere belangstellenden uit het restaurantbedrijf De voorzitter, de heer M. F. van Stlgt uit Utrecht, hield een openingsrede, waarin spr. den toestand in het Horecafbedrijf uitvoerig belichtte. Uit het contact met de regeering Is gebleken, dat dese het Horecafbedrijf geen kwaad hart toedraagt, doch ook zfj ziet zich gesteld voor haast onoverkomelijke moeilijk heden. Dinsdagmiddag tusschen half vier en vier uur is een ernstige storing opgetreden In een der ondergrondsche telefoonkabels, welke de hoofd stad met Utrecht verbindt. Ook zijn hierdoor gestoord de telefoonverbindingen met Gouda, Uithoorn, Kwakel, Alphen aan den Rijn en Zeist. Het verkeer vindt thans over andere lijnen plaats, doch de vertraging Is niet noe menswaard. De Technische Dienst is onmlddel- Ujk met de reparatie van den kabel begonnen. Men hoopte, dezen in den loop van den och tend weer te hebben hersteld. Aan de voorwaarde sub 3 was niet voldaan, terwijl In afwijking van de toezegging, dat geen buffet zou worden geplaatst, toch een ouffet aanwezig was in de achtergang, die daardoor waarschijnlijk niet meer de vereischte breedte had. Overigens is aan de voorwaarden op be hoorlijke wijze voldaan. Wat nu aangaat de polltloneele vergunning voor het geven van de filmvoorstelling, is ge bleken, dat daarvoor op verschillende data twee aanvragen van verschillende zijde zijn in*fxiien<1. Onder deze omstandigheden meende de com mandant ran de brandweer geen bijzondere eischen te moeten stellen inzake de Inrichting van platform, zaal en balcon, en bet aanbren gen van waterbluschgelegenheden. 4. op het balcon mogen hoogstens 4 rijen stoelen van 7 stoelen per rij worden geplaatst, zoodanig, dat de gang bij de trap minstens 130 m. breed blijft. De trap naar het balcon moet minstens 1 M breed zijn; 5. bet balcon moet aan de onderzijde brand vrij worden bekleed; 6. te bepalen, dat in de zaal en op het beloon tezamen niet meer dan 130 personen mogen worden toegelaten. Deze voorwaarden werden door B. en W. uit drukkelijk gesteld bü de vergunning voor het oprichten van bet gebouw. Spr. meent niet te overdrijven, wanneer hij zegt, dat 50 procent der exploitanten van ho tels en café's en restaurants feitelijk een faillis sement nabjj zijn, terwijl de overige reeds eenl ge Jaren leven op vroeger gekweekte reserves Steun moet van hoogerhand komen. Onrede- «n moeten worden opgeheven. Regeering in uitzicht gestelde verlaging der Personeele belasting (gelijkstel ling met winkelbedrijven) tot beden nog slechte De Communistische Tweede Kamerleden Roestam Effendi. Scbajker en de Visser hebben zich heden met rechtskundigen bijstand van mr. van *t Hoff Stolk tot den Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank gewend teneinde een klacht In te diennen over de naar hun meenlng wederrechtelijke verwijdering uit de vereenigde zitting van de Staten Generaal op Dinsdag 18 September. Zij werden ontvangen door den substituut- offlcier mr. Hoekstra, die hun verzocht zich met een schriftelijke klacht, waarin de feiten zijn omschreven, tot den officier van Justitie te wenden. 3. Indien de stoelen in de zaal warden ge bruikt, moeten <te zijgangen langs de uitgangen en de middengang minsters 130 M. breed zijn; voor en achter de stoelenrijen moeten vrije gangen van 130 M. breedte blijven; Het H. B. heeft hierop opnieuw bij den mi nister aangedrongen. Hypotheek-renten moeten worden verlaagd en aflossingen worden verminderd; worden herzien, belastingen moeten zeer be langrijk worden verminderd; het hotel- en restaurantbedrijf dient ontheffing te verkrijgen van de crisis-belastingen; de accijns op wijnen en gedistilleerd (pl.m. 300 jx:t.) mag zeker wel 3/3 verminderen. Fijne versche zeevisch (No. 45 a van het ta rief) October, November en December 90.000 K.G. per maand; Grove versche zeevisch (No. 45 b van het ta rief): October en November 450.000 K.O. per maand; December 500.000 KG.; Gezouten haring (No. 46 van het tarief): Oc- De tweede aanvraag kwam bjj de politie in op 20 September j.L Hierover was aan den commissaris van politie een rapport in gunstigen zin uitgebracht, waarbij werd in overweging gegeven de vergunning te verleenen onder de gebruikelijke voorwaarden voor eventueel brand gevaar, maar daarop was nog geen beschikking afgegeven. In het huishoudelijk gedeelte der vergadering is het financieel verslag over 1933 goedgekeurd en heeft de installatie plaats gehad van de heeren C. den Duik te Katwijk aan Zee en Joost Pot Txn. te Schiedam tot leden van het hoofdbestuur, die door de afdeelingen Katwijk en Vlaardlngen als zoodanig waren herbenoemd. De contributie voor 1934 werd vastgesteld op 15 per schip. Aan de beide reddlngmaat- schappijen werd een bijdrage verleend. De vergadering heeft, in verband met de cri- sis-omstandigheden, waarin het bedrijf ver keert, besloten tot opzegging van het collectief contract met de werknemersorganisaties- BJj monde van den heer A. van der Toorn Jzn. is den heer W. Richter Uitdenboogaardt hulde gebracht voor alles wat hij in het be lang van het bedrijf heeft gedaan. Van 1919 af heeft de heer Richter Uitdenboogaardt deel uit gemaakt van het hoofdbestuur; van 1930 tot 1939 als onder-voorzltter en van 1929 tot 1934 als voorzitter. Als blijk van waardeertng heeft de heer van der Toorn den afgetreden voorzitter namens de Vereeniglng een door den schilder van Masten broek vervaardigd schilderstuk, genaamd „Een breker over de reddingsboot” aangeboden. Over de regeling van de haringvisscherij de eerste helft van de vorige eeuw, heeft de heer A. B. Brouwer, chef der afdeeling Vls- scherljen van het Departement van Economi sche Zaken, een inleiding gehouden. Dinsdagavond arriveerden per auto te Eind hoven de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde en de Minister van Finan ciën. Mr. P. J. Oud, om den volgenden dag een bezoek te brengen aan de Philips Fabrieken. Nadat de Ministers *s avonds nog met Dr. A j F. Philips en Ir. F. J. Philips op het fabriekster rein te Strijp een demonstratie met natrium- lampen, kwiklampen en gewone lampen in oogenschouw hadden genomen, begaf men zich Woensdagmorgen naar het Hoofdkantoor om vandaar uit een rondgang door de fabrieken te maken. Na eerst geruimen tijd met groote be langstelling de gloeilampen- en radiolampenfa- bricage gevolgd te hebben, maakte het gezel schap een rondrit door de Philips Woningbouw in Strijp en Woensel. waarbij eenige huizen door de Ministers bezichtigd werden. Daarna i werd in de Apparatenfabriek een kijkje geno men bij de fabricage van radio-apparaten, Röntgenapparaten en sprekende film. In de Philips Filmstudio werd een zeer ge- i slaagde demonstratie met het nieuwe Philips- Miller opnamesysteem gegeven. Ten huize van Dr. A. F. Philips werd het noenmaal gebruikt, waarna een bezoek aan bet Philips Laboratorium op het programma stond. Hier waren in de groote hal de jongste vindin gen van het Laboratorium opgesteld. Bijzonder geïnteresseerd toonden de Ministers zich voor de nieuwe Röntgenapparaten, die door Dr. Bou wers in het Rëntgenlaboratorium gedemon streerd werden. Alvorens weer naar de Residentie terug te keeren, .werd.nog Au bat Clubhuis op da CtoK-, links de thee gebruikt, waarbij Ministers Dr. Philips in hartelijke bewoordingen hun waar- deering voor dit groote nationale bedrijf tot uiting brachten. Naar wij van deslrudige zijde verne men, zal met ingang van de winter- dienstregeling weer een aantal Die seltreinen waarschijnlijk zee of zeven in dienst worden gebracht. Successievelijk zullen de overige dan volgen. De zes nog niet verbe terde en thans nog in dienst zijnde treinstellen zullen dan in de Cen trale Werkplaats te Haarlem de noodige wijzigingen en verbeterin gen ondergaan. Binnen niet te langen tijd is te ver wachten, dat de geheele dienst, zoo als die oorspronkelijk bepaald was, met dieseltreinen gereden kan wor den. In ons bericht omtrent de wijzigingen in de dienstregeling der Spoorwegen die op 7 October zal ingaan, is per abuis niet vermeld, dat deze publicatie aan het tijdschrift Spoor- en Tram wegen” was ontleend. Over de vraag of de beperking van vesti ging en een bouwverbod in het Horecafbedrijf gewenscht Is, hield het bondslid G. de Grooth uit Berg en Dal vervolgens een Inleiding. Na den nood In het hotelbedrijf geschetst te hebben, komt spr. tot de gevaren die de hotel- Industrie bedreigen. Het pensionwesen sou nader geregeld moeten worden. Zooals het nu is werken vele pens'ons op dezelfde manier als een hotel. Zij verhuren kamers met ontbijt voor een nacht. Alle t>oven opgesomde maatregelen (welke Wil de Regeering blijk geven bet bedrijf te helpen dan geve zij gevolg aan de redelijke wenschen die reeds zoo vele malen naar voren zjjn gebracht. Zjj bescherme den naam .Hotel”. zij beperke In overleg met het bedrijf in bet wlldeweg vestigen van nieuwe bedrijven, zij verblede het uitoefenen van Restaurant- en Lunchroombedrijf in Warenhuizen en soort gelijke groot-winkelbedrijven. zi) steune krachtig het blnnenlandsch toeris me, zij geve ruime faciliteiten voor bultenland- sche toeristen (reducties Spoorwegen enz.), zjj beperke den lanfverbulzlngachtigen trek naar het buitenland. De regeering werd door ons hieromtrent reeds een voorstel gedaan, nJ. te komen tot heffing van 1 per dag en per persoon voor hen die vacanties in het buitenland doorbren gen. Het winterseizoen staat voor de deur allerwege worden voorbereidingen getroffen voor het voeren van een propaganda-campagne, teneinde de een of andere vereeniglng of in stelling te versterken. Ook de Ned. R. K. Vereeniglng van Han delsreizigers en Hand elsagenten .St. Christof- fel” heeft haar taak begrepen en een schema ontworpen van propaganda-vergaderlngen, die op verschillende plaatsen van ons land in de maand November worden gehouden. Zaterdag 3 November te Roermond voor de afdeelingen: Venlo, Tegelen, Maastricht. Heer len, Sittard, Roermond. Zaterdag 10 Nov. te ’s-Hertogenbosch voor de afdeelingen: Vlissingen, Bergen op Zoom Breda, Dongen. Tilburg, Langstraat, ’s-Hertogenbosch, Vught Eindhoven, Helmond, Arnhem, Nijme gen, Oss. Zaterdag 17 Nov. te ’s-Gravenhage voor de afdeelingen: Dordrecht, Rotterdam, Schiedam. 's-Gravenhage, Gouda, Leiden, Haarlem, Alk maar. Zaterdag 24 November te Utrecht voor de afdeelingen: Leeuwarden, Sneek. Groningen, Zwolle, Enschede, Almelo. Deventer. Apel doorn, Zutphen. Amersfoort, Hilversum. Utrecht Amsterdam, Zaanstreek. Als sprekers treden op de heeren Max van Pol, lid van de Tweede Kamer en C. G. Bek kering, buitengewoon bestuurder van JBt. Christoff el”. Als onderwerp hebben beide sprekers geko zen: „De vertegenwoordigers In dezen tijd en de katholieke actie” en „Wat verlangt ge van St. Chrlstoffel?” Deze vergaderingen zullen geleid worden door het afdeelingsbeetuur ter plaatse en om onge veer 2 6. 2.30 uur beginnen. Zij zullen staan in het teeken van een alge- meene actie, waarbij een ruime verspreiding van propaganda-materlaal plaats vindt. tober 430.000 K.G.; November en December: 330.000 KG. per maand; Gedroogde, gezouten of gerookte visch. an dere dan haring: October, November en Decem ber 4000 K.G. per maand. verbod voor nieuwe zaken vrijwel direct en zonder kosten kan worden afgekondigd. Een bouwverbod zou speculeerende aanne mers en brouwerijen met veel contanten belet ten de onafhankelijke hotelhouders oeconomlsch ten gronde te richten. Tenslotte wijst spr. nog op de moeilijke fi nanciering van hotels. De meeste hypotheek banken sluiten geen nieuwe leeningen meer af als het onderpand een groot hotel, dus incou rant. Is. Omdat het onderpand Incourant is blijft de rente aan den hoogen kant en ver zwaart dus weer de exploitatiekosten. Een met behulp van de regeering of groote banken in gesteld flnanclerings-instltuut voor het bona fide botel-café-rest. bedrijf zou hier in Hei land geen overbodige weelde zijn. Deze speciale banken bestaan reeds in Zwitserland en Italië. De heer J. P. de Haan, accountant te Am sterdam Is principieel tegenstander van de bouwbeperklng, maar wenscht wel over te gaan tot een onderzoek door Insiders In het hotel bedrijf. Door het Instellen van een commissie, welke overleg pleegt met verdere belangstellen den, zou een oplossing zijn te vinden. Tenslotte sprak drs. O. L. Spits over het onder werp: „Zijn de prijzen in bet hotel, café en restaurantbedrijf te hoog”. Spr. komt aan het slot van zijn betoog tot de volgende conclusie: Er is een sterke daling van het maatschappe lijk Inkomen, met als gevolg, dat er minder kan worden verteerd in het Horecaf-bedrijf. Het publiek, zoowel de categorie, die het Horecaf-bedrijf bezoekt uit noodzakelijkheid als bet uitgaande gedeelte vraagt om prijsverlaging. Een prijsverlaging bij handhaving van het huidige kostenniveau zal oA. blijken meer na- deelen dan voordeelen op te leveren. Het probleem van het toerisme wordt ver troebeld door andere dan uitsluitende prijsfac- toren. Ook hier geldt, dat prijsverlaging zonder een der overeenkomstige kostenverlaging geen zin heeft. De aanpassing moet gezocht worden in een verlaging van den oeconomlschen kostprijs en wel: verlaging der kosten die hiervoor In aan merking komen en versobering In datgene wat het publiek geboden wordt. Hierna had een offldeele ontvangst plaats ten gemeentehuise door het gemeentebestuur, waar de burgemeester, de edelachtb. heer H. P. J. Bloemers de congressisten toesprak, en wees on de beteekenls van Horecaf on de De raadsleden, de heeren T. v. d Heeg en W. H. Meyer, resp. voorzitter en secretaris van de sociaal-democratische raadsfractie der gemeente Hilversum hebben aan den burgemeester de volgende schriftelijke vragen gesteld Inzake den noodlottlgen brand in het RK. Vereenlgings- gebouw aan den Boschdrift. 1. Welke eischen worden gesteld aan ge bouwen, die daarvoor niet speciaal zijn Inge richt, voor het houden van filmvoorstellingen? 3. Aan welke voorwaarden moeten besturen of personen, verantwoordelijk voor de filmvoor stellingen voldoen en welke voorzorgsmaat regelen moeten zij treffen, alvorens een voor stelling aanvangt? Vanwege bet gemeentebestuur is bet volgen de offldeele communiqué opgemaakt: Bij een bespreking van het bouwplan tus schen den commandant van de brandweer en den architect is door dezen te kennen gegeven, dat het niet in de bedoeling lag het podium als tooneel te gebruiken, zoodat daarop geen too- neelaccomodatle als coulissen, kleedkamers, «.d. en bergruimten voor tooneelartlkelen zouden komen. Het op het plan aangegeven scherm was dan ook geen brandschenn, doch meer bedoeld als separatiewand om het platform van de zaal te kunnen afscheiden en bijvoorbeeld als vergader zaaltje, bestuurskamer, enz., te kunnen gebrui ken. Het gebouw was boofdzakelijk bedoeld als vergaderzaal en als centrale voor gezellig ver keer. Keuken en buffet waren niet in het bouwplan opgenomen. Van het podium af konden vergaderingen worden geleid, voordrachten worden gehouden, kamerstukjes en muziekuitvoeringen worden gegeven. De eerste aanvraag kwam 17 September j.L bü de politie in. Daarop is gunstig beschikt. Deze aangelegenheid was door den in specteur van dienst behandeld. De commissaris was hiervan onkundig en vernam zulks eerst Woensdagmorgen. Aan de vergunning werdent gelijk dat bü zoodenige filmvoorstellingen in lokalen, welke niet in bet bijzonder daarvoor zijn goedgekeurd, de na volgende voorwaarden verbonden, nJ. dat tij dens de filmvertoonlng een emmer met water en een dweil onder het onmlddeUijk bereik van den operateur aanwezig is en dat de films voor en na het gebruik in de daarvoor bestemde koffers zijn geborgen. Bovendien is de leider van de filmvoorstel ling door den aanvrager van de eerste vergun ning (een agent van politie zijnde) nog mon deling op de naleving van de voorwaarde om een emmer met water en een dweil beschik baar te houden, gewezen. De vergunning is door den aan vrager rechtstreeks naar Uden ge zonden, zoodat de verklaring, dat de leider deze vergunning in zijn be zit had, als juist moet worden aan genomen. Maandag vergaderden in „De Kroon” te Den Haag de volgende samenwerkende bakkerspa troonsbonden: De Ned. Bakkerspatroonsbond, de Ned. ver. v. Werkgevers in het Bakkersbe drijf, de R. K. Bakkerspatroonsbond, de Chr. Bakkerspatroonsbond en de Israëlietische Bak kerspatroonsbond. Op deze vergadering werd een belangrijke stap gezet In de richting van bedrijfsorganisatie. Er is een commissie be noemd met vijf leden en rijf plaatsvervangende leien (één uit eiken bond), welke commissie de opdracht kreeg plannen uit te werken om tot bedrijfsorganisatie te komen, en zich te verstaan met de regeering en de verwante groepen (meelfabrikanten, arbeiders etc.). Wederom een symptoom, dat de Idee der be drijfsorganisatie allerwegen doordringt, en dat een noodzakelijke ontwikkeling der dingen' daarheen leidt. nd fe- ice ;n B- m sn et n. m- xi- tes

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5