ONS BLAD Afghanistan Volkenbondslid Crisis-uitgaven nog steeds stijgende lijn Schip van Staat in de branding in Het nieuws van heden Hauptmann voor het gerecht DE BAROMETER LITWINOF’S VOORSTEL HEEFT GEEN SUCCES HET „NOODVERBAND" 4 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 292 l y Minister P. J. Oud Wat bereikt it Hulp voor de scheepvaart De omzet belasting iiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De onafhankelijkheid van Oostenrijk Evenals het vorige jaar, heeft mi nister P. J. Oud een radio-rede gehouden tot toelichting der begrooting Hoe het tekort te overbruggen? Weinig bemoedigend Oostenrijks onafhanke lijkheid JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Koning Alexander te Sofia f z— f 2.85 Op verzoek van Frankryk zal buitengewone zitting in No vember worden gehouden, om de Saarkwestie te bespreken De raming voor 1935 te hoog? De vraag is oyfWtpfn, al de raming vee» 1935 te hoog te. Z X Rechtbank weigert hem tegen een borgstelling van 5000 dollar op vrye voeten te stellen Het peil in 1914 De Saarkwestie Koningin Mary heeft Woensdag het nieuw* schip van de Cunard White Star Line op de Glyde in Schotland plechtig gedoopt en de tewaterlating verricht. De helling vanwaar het enorme schip te water werd gelaten, omringd door een reusachtige menigte tijdens de plechtigheid ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 N V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem Een deel der lading over boord T 47 ■’1 14 Pi 1 Barthou a N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD I o p. Inhoud te dwrer weer een Ki bond. fU*d kamt .om de Saarkwestie t Alleen wordt gerekend op totstandkoming van hetgeen thans bij de Kamers aanhangig is. ter wijl de crisisopcenXen op de gemeentefondsbe- Het Indexcijfer voor voeding voor arbeiders gezinnen ligt ondanks den landbouwsteun neg belangrijk beneden dat van 1919. Het was in December 1929 161.6 en is voor Juli 1934 123.1 terwijl het totale indexcijfer in dien zelfden tijd daalde, van 167.4 tot 1399. Tjalk gezonken op het Zwarte Water; de op varenden gered. Stand op Vrijdag 10 aar van.: 766 Vorige stand: 767 De uitgavenbeperking leverde daa dertig mil- Moen minder op en de ontvangsten veertien mil. lioen, samen 44 millioen. ■*Er soa das over 1934 een tekort overbiijven van 44 millioen, ware het niet, dat de conversie een voordeel oplevert van veertien millioen. Er bljjft dus een tekort van dertig millioen. Hoe meet na dat bedrag worden gevonden’ Er woedt geen nieuwe belasting voorgesteldi Tengevolge van de crisis drukken begrooting extra uitgaven voor de noo gemeenten, voor ote Werklozenkassen, Het geheel der uitgaven is op te hoog peil. Daardoor biedt de begrooting geen ruimte voor tegenvallers of nieuwe behoeften. Nieuwe be hoeften komen in dezen crisistijd telkens op Een der voorbeelden is ‘thans weer de scheepvaart, die geholpen zal moeten worden, wil zij niet te gronde gaan. Het leeuwenaandeel moet worden verkregen door vermindering van uitgaven. Een zekere Fitzgerald, die gisteravond werd gearresteerd, heeft nauwkeurige mededeellngen verstrekt over de voorbereiding van de ontvoe ring van het kind van Lindbergh. In een clandestiene bar hoorde hij twee per sonen, waarvan een Hauptmann was, het plan bespreken. De politie denkt over 24 uur de kwestie op te lossen. Het omlaag brengen der begrooting zoo concludeerde de minister is dus niet soo'n eenvoudig werk als sommigen wel schijnen te meenen. Er rusten vaste lasten op de begrooting, die niet voor vermindering vatbaar zijn. Alleen de uitgaven voor de Staatsschuld vorderen bijna 150 millioen. Dan zijn er de uitgaven voor pen sioenen en die tengevolge van de crisis, welke laatste zich nog steeds in stijgende lijn be wegen. Een ingrijpende vermindering, die volstrekt noodzakelijk is, zal dus moeten lelden tot af schaffing van veel, dat ons dierbaar is. Alles tezamen vormen deze uitgaven ten min ste een bedrag van honderd millioen. De Regeering is doende plannen uit te wer ken voor een verdere verlaging der uitgaven. en :n P- e- sk n. e U Dit tekortcijfer, gelde de bewindsman, is het ramingcjjfer. De werkelijke uitkomsten zullen daarvan verschillen, vooral omdat de middelen opbrengst beneden de raming zal blijven. p onze Uijdende voor de Hot achterwege laten van den landbouw steun zou hebben geleid tot de ineenstor ting rss bet platteland met onberekenbare gevolgen voor alle groepen der bevolking. Afghanistan in den VolkA half November weder bijeen te bespreken. Kerk en Staat in Duitechland. Een\opmerkeijjk communiqué. Hauptmann voor de rechtbank. Politie hoopt binnen 24 nor het Lindbergh-raadsel op te los sen. en de h- (Jk iiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiniiiiiiHiiiiiiiiniiuinuiiiiiiiiiiiiii Er is, naar de Minister berekende, aarf- be lastingen minder tot stand gekomen: veer- tien millioen. Ook de uitgavenbeperking, ging hy wort, is niet volledig verwezenlijkt. steunuitkeeringen en de werkverschaffing, voor het Spoorwegtekort, voor de rente van het zestig millloenplan, voor het tekort in het ge meentefonds. De Minister besprak de vraag, wat hiervan terecht gekomen is. De verhooglng der belastingen, verwezenlijkt, bedraagt 92 millioen. ZD te. aldus de minister, aan de hand der thans beschikbare gegevens met groote zorgvul digheid geschied. In deze onzekere tijden heeft men de toekomst minder in de hand dan ooit. Daarom is het scheppen van een reserve door verdere verlaging van uitgaven volstrekt noodzakelijk. Als uitgangspunt koos hij den begrootings- toestand van verleden jaar. Het belangrijkste cijfer der nota was toen 190 millioen. zijnde in rende cijfers het gersamw tekort. Dekking sou worden beproefd door twee erlei middelen: verhooglng van belastingen (166 millioen) en beperking van uitgaven (84 mil lioen). Een ingrüpertde vermindering, die volstrekt noodzakeljjk is, zal moe ten leiden tot afschaffing van veel, dat ons dierbaar is. Wanneer de Regeering straks die afschaffing zal moeten voorstellen, is dit niet, om dat zjj aan deze zaken geen waarde zou hechten. Indien alle omstandigheden gelijk waren, sou dus 1935 een tekort moeten vertoonen van der tig millioen. GENÈVE, 27 Sept. (Reuter) Barthou, Eden en Alois! hebben hedenavond de volgende ge meenschappelijke verklaring onderteekend. ..Na een hernieuwd onderzoek van den toe stand in Oostenrijk erkennen vertegenwoordi gers van Frankrijk, Engeland en Italië namens hun regeeringen, dat de verklaring van 17 Fe bruari 1934 betreffende de noodzakelijkheid om de onafhankelijkheid en de integriteit van Oostenrijk in overeenstemming met de gelden de verdragen te handhaven, geheel van kracht blijft en hun verdere gemeenschappelijke po litiek zal blijven beïnvloeden.” NEW YORK, 27 Sept. (Reuter). De in ver band. met de Llndbergh-affalre gearresteerde Hauptmann is heden voor het gerecht geleld. Zijn advocaat verklaarde, dat hij onschuldig is en verzocht de rechtbank de beklaagde tegen een borgstelling van 5000 dollar op vrije voeten te stellen, daar hij een grootere som kon bij eenbrengen. Dit werd echter van de hand ge wezen en de voor een eventueel op vrije voeten stellen noodige borgstelling werd gesteld op 100.000 dollar. De officier van Justitie Foley heeft medege deeld, dat Hauptmann voordat hij voor het ge recht werd geleld heden gedurende ongeveer 10 minuten met kolonel Lindbergh is geconfron teerd. Lindbergh had den wensch geuit Haupt mann te zien. Hij werd daarbij door 20 detec tives begeleid en had zich onkenbaar gemaakt met een Bril. Foley verklaarde, dat Hauptmann niet geweten heeft, wie de persoon was, met wien hij geconfronteerd werd. Zij bestaat uit een vermindering van den pen sioenlast met drie millioen en uit éen bezuini ging op onderwijs van tien millioen. Dit is het deel der verleden jaar aangekondlgds bezuini ging van 15% millioen, dat nog niet te verwe zenlijkt. De nieuwe regeling der financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten be spaart twintig millioen. De uitkeerlngen aan de gemeenten, zette de minister uiteen, worden te ruggebracht tot de opbrengst der gewone mid delen van het gemeentefonds. De gemeenten zullen het verschil niet ineens moeten missen, doch gedurende tien Jaren wordt telkens 1/10 gekort. Het Rijk neemt daarvoor een garantie op zich, waarvoor het gedurende vermoedelijk een dozijn Jaren tien millioen per jaar in het fonds zal storten. Tegelijk wordt voorloopig als tijdelijke maatregel voor twee jaren voorgesteld de werkloosheidslasten naar bill ijker maatstaf over de verschillende gemeenten te verdeelen. In de gemeenten met relatief lageren belastingdruk zal daardoor de dijuk der belasting stijgen. Ver zwaring van den druk in de gemeenten, waar hij reeds tal 4in tap 9 opgcvoord, hoopt de regeering daardoor te voorkomen. Invoering vtn het Verkeersfonds, gepaard gaande met maatregelen tot vermindering van het spoorwegtekort levert een vermindering van uitgaven van zeventien millioen. Overgang tot een ander stelsel van financie ring der in valid! tel ts-verzekering en verlenging van den termijn der stortingen in het Ouder- domsfonds geeft een besparing van veertien millioen; bezuiniging op de landmacht be spaart vfjf millioen. Bij de totstandkoming van deze maatregelen^ zal het tekort gedekt sijn. lasting en de vermogensbelasting vooi het ge- j meentefonds worden omgezet in opcenten voor de gewone begrooting. Dit beteekent geen ver- i zwaring van druk en ook geen verschuiving van eenige beteekenls van het hoogere naar het lagere Inkomen of omgekeerd. Deze opcenten en de doode hand samen worden geraamd op 22 millioen. De crisisinkomstenbelasting en de wij ziging der belasting op de vennootschappen zijn uitgetrokken als reserve. Dit bedrag is verkregen uit de Omzetbelas ting, de Couponbelastlng en, ae verhooglng van den tabaksaccijns. In het dekkingsplan 19?4 kwamen bovendien voor de Crisis-lnkomsten- belastlng, welke nog aanhangig is bij de Tweede Kamer, de doodebandsbelastii.g, welke nog sun- bangig te bij de Eerste Kamer, en de accijns op gebrande koffie. RADIOREDE VAN MINISTER OUD O WW DE MILLIOENENNOTA. ER WORDT BON DER AAN NIEUWE BELASTINGEN GEHE VEN DAN IN HET VOORNEMEN LAG. OVER 1934 EEN TEKORT VAN 30 MILLIOEN GE RAAMD. DEKKING VAN HET TEKORT OVER 1935 MOET VOORAL VERKREGEN WORDEN DOOR VERMINDERING VAN UITGAVEN. Daarbij gaat zij na de ontwikkeling van het budget sedert het uitbreken van den oorlog. In dit verband liet de minister enkele globale mededeellngen omtrent die ontwikkeling vel gen, waarbij als voorwerp van vergelijking was genomen de laatste begrooting vóór den oorlog (1914) en de begrooting van het loopend jaar (1934). In 1914 was de totale begrooting (zonder de uitgaven voor de Staatsschuld) 184 millioen. Sedert vermeerderde de bevolking met onge veer 1/3, hetgeen een stijging der begrooting wettigt van 61 millioen. Totaal 245 millioen Het indexcijfer steeg inmiddels tot 140. wat neerkomt op een stijging der uitgaven met 98 millioen. Totaal 343 millioen. De uitgaven voor de Staatsschuld die in bet bijzonder in de oorlogsjaren zijn gestegen (in 1914 waren zij 38 millioen) bedragen 168 millioen De hoogere uitgaven door de crisis bedragen ten minste 100 millioen. Het totaal zou dus te stellen zijn op 611 mill In werkelijkheid beloopt de begrooting 1934 742 millioen. Verschil 131 millioen. Dit bedrag geeft ongeveer aan, hoeveel onze uitgaven liggen boven het peil van 1914. wan neer men den invloed van de ciisisuitgaven en de uitgaven voor de Staatsschuld uitschakelt. Het demonstreert, hoe zij. die spreken van een verlaging van ons budget met eenige honderden mlllioenen, bijv, tot vier honderd millioen, de realiteit uit het oog verliezen. Bij deze uiteenzetting merkte de minister op, is geen rekening gehouden met de uitgaven voer het Wegenfonds en het Landbouwcrisisfonds. het echter, daaruit af te leiden, dat de lagere opbrengst der belastingen het verkeerde ven salaris- en loonsverlagingen zou aantoonen Het komt immers op de totale koopkracht aan. De opbrengst der directe belastingen ral waarschijnlijk hooger zijn, een gevolg der uiterst voorzichtige raming. De moeilijkheid ligt in het stemmen voor den status quo”, want deze oplossing heeft nog geen grijpbare gestalte, gedaante, vorm. Het Is de plicht van den Volkenbond, van den Raad en vooral van bet Comité van drie, om aan dit probleem een vasten, grijpbaren vorm te geven Anders wordt de stemming vertroebeld. Er moet, nu in deze zitting geen formule te gevon den. zoo snel als mogelijk een buitengewone zitting van den Raad bijeen worden geroepen. De vertegenwoordiger van Engeland sprak heel kort, den wensch uitdrukkend, dat het Comité van drie onder voorzitterschap van Alois! zeer spoedig tot omlijnde besluiten zou komen. De Raadspresident minister BenesJ, dankte den President der Saarregeering Knox op opvallend hartelijke wijze voor al zijn moeite en arbeid, voor zijn onpartijdigheid, doelbewustheid en moed. Hij hoopte, dat het comité van drie onder Aloisl zijn arbeid voorspoedig zou voort zetten- Hij sloot zich aan bij den wensch van Barthou en stelde voor, óm, als er niets in den weg kwam, in November een buitengewone zit ting te houden. Barthou hield te Genève nog een groote rede over de Saarkwestie- Hij dankte den leden van den Volkenbond, die zich bereid hadden ver klaard, om de Saarpolitie te versterken. Hij legde den nadruk er op, dat het niet moeilijk was voor de oplossingen óf Frankrijk, óf Dultschland te stemmen bijl bet pebllsci^t. De Scheepvaartinspectie heeft ter gelegenheid van haar zilveren jubileum onder veel belang stelling gerecipieerd. Ministerieele waardeering. De Brand te Hilversum; weer een meisje bediend. De laatste zijn van deze twee verreweg de be langrijkste. De heffingen voor het Landbouw crisisfonds zijn niet gelijk te stellen met ge wone belastingen. Zij zijn te beschouwen als een toepassing der verdeelende rechtvaardigheid. Van de lasten, die zij opleggen, is de Regeering ten volle overtuigd. Waar verlaging mogeijk te, zal deze geschieden. Men moet hun invloed echter ook niet overdrijven. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tolofcxxi Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar I Voor buiten Alkmaar f z.co Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de SOFIA, 27 Sept. De koning en koningin van Joego-Slavië zijn met hun gevolg, waarbij zich de minister van buitenlandsche zaken JefUtsj bevond alhier aangekomen. Zij werden op het station ontvangen' door het Bulgaarsche ko ningspaar, prinses Sophia, prins Cyriil en alle leden der Bulgaarsche regeering. De begroeting tusschen de vorsten was zeer hartelljh. In den loop van Vrijdag sullen de eerste politieke ge sprekken plaats vinden. Het vertoont er een van 92 millioen Van waar dit verschil? De minister gaf het antwoord op deze vnv.g. Eenige tijdelijke maatregelen loopen af. Zoo lang niet door den wetgqvur is beslist omtrent hun verlenging, moeï,de begrooting worden in gericht, alsof ze niet werden verlengd. Het z'Jn de tijdelijke korting op de uitkeerlngen uit net gemeentefonds, de heffing de? crisisopcenten voor dat fonds en de tijdelijke vermindering der stortingen in Ijet Ouderdoms- en Invaliditeit s- fónds, samen dertig millloeh. Het niet overbrengen van gen bedrag wegens aflossing van'lgeningen naAr den kapitaaldl-nst eteeht 27 millioen. Een bijdrage aan Neder- landsch-Indik vordert twaalf millioen Dit maakt een totaal van 69 millioen. waarvan als grootere bate 6er conversie negen millioen af gaat, zoodat het tekort toeneemt met zestig millioen. De voornaamste oorzaak hiervan is, de omzet belasting. De hoofdredenen daarvan zijn het feit, dat groote voorraden goederen op 31 December aan wezig waren, die bulten de belasting bleven tn de nog onvoldoende werking van het innings- apparaat. Daarbij komt een mindere opbrengst van de Invoerrechten, mede door den gtooten invoer in het laatst van 1933. en een m'rdeie opbrengst accijnzen. Hier ontmoet men den In vloed van de dalende koonkracht. Onjuist te Van deae laatste wordt afgezien. Er wJrdt in minder aan nieuwe belastingen geheven dan oorspronkelijk in bet voornemen lag. De in overweging zijnde maatregelen betreffen de de belasting op Naamlooze Vennootschappen mogen, zoo zette de Minister voorts uiteen, niet beschouwd worden als middelen tot belasting- verhooglng. Zij richten zich tegen bet mis bruik. dat van de naamlooze vennootschappen in een aantal gevallen wordt gemaakt. In on derzoek te de vraag of het ontwerp wijziging be hoeft, omdat zijn bepalingen een verdere strek king hebban dan met de bedoeling in overeen stemming te. In zijn opsomming ontbrak de verhooglng der motorrijtuigenbelasting, omdat deze een afzon derlijke bestemming heeft; het Verkeersfonds. GENÈVE. 27 Sept. De assenblée van den Volkenbond heeft hedenmorgen beslo ten Afghanistan toe te laten als lid van den Volkenbond met 47 stemmen vóór en geen stemmen tegen. Tijdens de bespre king van bet voorstel in de 6de commissie werd de toelating ondersteund door de ver tegenwoordigers van Indlë, Engeland, Rus land en Perzlë en met algemeene stemmen werd verklaard, dat Afghanlstans toetre ding van beteekenls voor den Volkenbond sou zijn. Wanneer de Regeering straks die afschaffing zal moeten voorstellen is dit niet, omdat zfj aan deze zaken geen waarde zou hechten Wij bevinden ons in de positie van den scheeps kapitein, die een deel zijner lading moet uit werpen. Niemand zal hem mogen verwijten, dat hij de uitgeworpen goederen niet op prijs stelt. Men weet, dat hjj het alleen doet, om te voor komen, dat geheel zijn schip, met bemanning en lading, een prooi der golven wordt. Zoo moet ook de Regeering handelen Wan neer zij straks goederen gaat uitwerpen, zal het alleen zijn, omdat zij dit onvermijdelijk acht om het schip van Staat door de branding van den tijd in behouden haven te brengen. Onthullingen van de „Action Frangatee’ over den moord op Dufrannc. Fan verkbring inzake Oostenrijks Miafhankpr lijkheid. Handelsluchtechepen in Amerika? Plan waar voor vooral ook Nederlandsche belangstelling wordt verwacht. Op salarissen qp op uitkeerlng Gemeente fonds werd Iets minder gekort, samen zeven millioen. Van het Verkeersfonds was een gunstige u’t- komst Vhrwacht van 32 millioen. Hiervan werd tot dusver alleen verwezenlijkt de tijdelijke stopzetting der storting in het Spoorwegpen sioenfonds van negen millioen. Dit maakt een verschil van 23 millioen. Hierna behandelde de president het Rus sische voorstel Inzake de ontwapeningskwestie. Hij deelde de vergadering den inhoud van Litwlnof’s schrijven mede en stelde voor het Russische voorstel voor kennisgeving aan nemen. De Minister van Financiën, nar. J. Oud, heeft Donderdagavond een radiorede uitgesproken. f Evenals het vorige jaar achtte de Minister het gewenscht een woord tot toelichting der begrooting te spreken. De cijfers der Millioenennota, merk te hij op, zjjh dor. doch zjj zijn de uitdrukking van zaken, die het volksleven diep kunnen beroeren. De tegenwoordige economische en financieele omstandigheden vorde ren diep ingrijpende maatregelen. Het is misschien iets minder moeilijk de lasten er van te dragen, indien de noodzakelijkheid meer gevoeld wordt. Daartoe persoonlijk eenige voorlichting te geven, was het doel van *a Ministers rede. Lltwinof nam hierop het woord en zelde, dat de Volkenbondsvergadering en de Volkenbonds raad niet konden verklaren, dat zij met het ontwapenlngsvraagstuk niet te maken hadden. De ontwapeningsconferentie was een door den Volkenbond in het leven geroepen organisa tie. Als de Volkenbondsvergadering zich met de kwestie niet kon bezig houden dan kon de Volktoboncteraad dik tocji wet HM herinpenje er bovendien aan, dat naast den Volkenbonds raad nog wel een orgaan kon ingasteld wor- (fëh. ïft-;- --- - Barthou stelde voor 15 November »s- Benesj zou later den juisten datum vaststellen. De rapporteur en de president van het co mité van drie. Aloisl, waren voor den datum van 15 November. Barthou dankte en huldigqc nog Knox, die zich erkentelijk toonde door hoffelijk te buigen. De Assemblée van den Volkenbond heeft he denavond haar slottlttlng gehouden. dit Velband Wilde Ut witlof nóg eens terugkomen op zijn voorstel van Juni J± waar in hij aandrong op de stichting van een per manente vredesconferentie. Men moet niet ver geten, dat een groot land geen lid van den Volkenbond Is. Daarom zijn de 'andere ver plicht garantie-verdragen te sluiten. Daar de derde commissie niet bijeen geroepen is, acht te hij het noodzakelijk dat er idtt merkelijk voorstel werd gedaan. Wanneer •Me Volken bondsvergadering zich om zekere redenen niet met de ontwapeningskwestie wil bemoeien, dan zal hij zich hierbij neerleggen. Bandier dankte hierop Lltwinof. Onder algemeenen bijval deed de Afghaan- sche Delegatie onder leiding van All Moham med haar intrede in de vergadering, waar zij de zetels Innam, die vroeger door de Duitsche werden bezet. Voorzitter Sandler drukte er zyn vreugde over uit dat de Volkenbond thans weer een stap verder is op zijn weg naar de universaliteit. De nota noemt het samenstel dezer maatregelen een noodverband”. Voor blijvende saneering onzer financiën immers zijn zij onvoldoen de. Er zijn teveel middelen onder, *^ie de lasten naar de toekomst ver schuiven en dus zoo spoedig moge lijk ongedaan moeten worden ge maakt. X3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15