Een smalfilm-demonstratie Bloemenfestijn 1935 te Heemstede De ontwapening- De oorlog op zee NAAR WERKELIJKHEID PATHÉ-RURAL ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK f VRUDAG 28 SEPTEMBER 1934 r In’t gedrang Rondwandeling over het ruime terrein Eetbare oliën duurder? Nacht el yk artilleriegevecht Twee arbeiders gedood Narcisgenvallei WATERLEIDINGBELANGEN In het bisdom Haarlem Geen kaartenhuisjes LEIDENS ONTZET WERK VAN ANDERHALF MILLIOEN Perfecte weergave De C. A. O. zal worden toegepast Werken langs Noordzeekanaal 'Aan de voorbereidingen voor de internationale bloemententoon stelling wordt hard gewerkt Geluid sfilm-projectie op 7% mM. in twee verschillende grootten Iedere week sullen minimam* pryzen worden vastgesteld Groote ongerustheid in tuinbouw- kringen Eén persoon gedood, één ernstig gewond HET CLEARING-VERDRAG MET DUITSCHLAND DE ZILVEREN SCHEEPVAART INSPECTIE 4 „PIJLTJESDAG” VOOR HET JEUGDWERK - In contact met electrise he hoogspanningslijn Programma der 3 October-feegten IW paar er een ÏR. propa- en ontwapening p, f beer r tb. 7 Zondag 14 October wordt er in het geheele Bisdom, met bijzondere goedkeuring en aan moediging van Zl)ne Hoogwaardige Excellentie den Blsschop, een „pyitjesdag” gehouden, ten bate van het mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk in ons Bisdom. een iel- De heer Ernst H. Krelage, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. naar Dultschland te zenden, en dit drukt nog meer de toch reeds lage prijzen dl? besteed worden. Een de krachtig werd cht I is de— or- ten, hten uren jete- door over ken. ®on- J. te: wen L dan ■nün dan het rave Rn joed den oei- omt laai Ik Mn? u te ster org. ulif een was eeg, En. •uur lij- t te nee md lere ede and Ik en een eur Het bestuur van de Beurs voor den Groothan del In Metaal-, Papier- en Texttelgrondstoffen heeft een spoedvergadering gehouden ter bespre king der laatst-gepubliceerde betalingsregeling met Dultschland, waarin besloten werd den mi nister van economische zaken in verband met de vrees voor funeste gevolgen van deze rege ling voor handel en Industrie, te verzoeken vóór ratificatie een daartoe aangewezen com missie te ontvangen, welke de bezwaren zal uit eenzetten. In bet aanstaande voorjaar zal men dus aan de Narclspcnvallel de kleurige resultaten dier doelmatige strooier!) kunnen bewonderen in den vorm van een met zorg gekoeen lente tapijt tue- schen de toornen en heesters op den Bclvédère- heuvel. Onlangs te opgericht een spysolleconvenUe, waarbij zijn aangesloten de in Nederland geves tigde fabrikanten van geraffineerde spijsoliën, alsmede de Nederlandsche groothandel in die branche met het doel den handel in deze arti kelen te regelen. Deze spfjsolieconventle treedt op 1 October In werking en de door de aangeslotenen gekozen noteeringscommlssle zal in overleg met den re- geerlngscommlssaris voor de melkveehouderij wekelijks de minimumprijzen bepalen, waarvoor flesschen slaolie en losse slaolie in detail kun nen worden verkocht. aan een waar- Wat ver weg te liggen scheen, is reeds tast bare werkelijkheid geworden. Was er bij onzen laatsten persomgang nog slechts in groote Ujuen iets van de In wording zijnde tentoonstelling te zien, nu, by den Donderdag gehouden rond gang over de tentoonstellingsterreinen, begint er teekening te komen In de plannen, welke er ten uitvoer worden gelegd en kan men zich reeds eenig idee vormen van het grootsche ef fect, dat straks het geheel zal maken. Westlandache exporteurs zfjn In een bijzondere vergadering bijeengekomen, in ver band met de nieuwe clearing-overeenkomst met Dultschland, welke voor de exporteurs, en als gevolg daarvan ook voor den tuinbouw, groote nadeelen met zich brengt. Algemeen was er ongerustheid over de beta lingen die voor 24 september vervallen. Die be dragen zijn nj. op het Sonderkonto gekomen, en het enorme bedrag dat hierop is gebracht, doet het ergste voor de exporteurs vreezen. De exporteurs durven het bjjna niet meer aan „St. Bavo”, De Centralisatie van het jeugdwerk vordert daarentegen een grootere uitgave. En deze cen tralisatie Is noodig, wil het werk goed geleld worden en aan de verwachtingen kunnen be antwoorden. Daarom Is het plan bij de leiding van het jeugdwerk gerezen, om een pljltjesdag te orga- niseeren. Een vrijwillige bijdrage van de geloo- vigen, gevraagd door de leden der jeugdorgani saties voor dit zoo noodzakelijk werk, kan nie mand te veel belasten. Wie niets kan missen, van hem wordt niets gevraagd. Wie weinig heeft geve weinig, wie ruim over middelen beschikt geve ruim. Moge 14 October, aldus schrijven directeur J. Mol, van het Mannelijk -Jeugdwerk en directeur A. M. A. Vollaerts. van de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie ,J3e Graal" in Vanmorgen zijn onder Tlenhoven twee arbei ders In de buurtschap de Egelsbeek door hoog spanning gedood. De arbeiders waren bezig met het leggen van buizen van de waterleiding van het pompsta tion Loosdrecht naar Tlenhoven. Do buizen werden gelegd in een gleuf door middel van een bok op drie pooten. By het opvijzelen heeft de bok de punt van den hoogspanningslijn ge raakt, daardoor is contact ontstaan, waardoor twee arbeiders uit Brabant, die bezit waren met het leggen van de buis werden gedood. Een derde persoon werd ernstig gewond. De lijken van de twee slachtoffers zijn naar Tlenhoven vervoerd. Uit Ijzer, beton en zware betimmering ópge trokken, schijnt dit nu reeds imposante ge raamte bestemd om de eeuwen te trotseeren. En toch is dit alles slechts bedoeld voor den duur van een paar maanden. We hebben waar- Hedenmorgen te ongeveer kwart voor negen heeft in de Vuurwerkfabriek van de firma A. J. Kat aan den Haarlemmertrek- weg te Leiden oen ontploffing plaats gehad, waarbij een der werklieden is gedood, ter wijl een andere zeer ernstig werd gewond. de haar 25-jarig jibilesW ter ge legenheid waarvan ten bureele van den Inspecteur- Generaal aan de Kontngs- kade te Den Haag een druk bezochte receptie werd gehouden. De minister van Waterstaat, Z. Exc. J. A. Kalft, kwam ook compli- menteeren. V. I. n. r. de heeren E. M. Neuerburg, scheepsbouw-ingR. S. van ’t Haaff, inspecteur, C. Fock, inspecteur-generaal en mi nister Kalft Wie dezen zomer in het Wandelbosch Groe- nendaal vertoefde, zag zich op sommige punten, vooral in de buurt van de Belvédère, reeds hier en daar door een prikkeldraadversperring den toegang ontzegd. Thans is de afsluiting daar voltooid en heeft die hoek van het tentoon stellingsterrein den schoonen naam gekregen van Narcissen vallei. Men onthoude dezen vaam voor het komende voorjaar, want daar werden, zooals de heer J. H. Voors ons bij den omme gang meedeelde, niet minder dan 200.000 nar cissen doelmatig uitgestrooid, waarbij we de vakkundig Juiste, maar niet onvermakelijke en geestige opmerking te hooren kregen, dat je nog verkeerd strooien kan ook. De ontploffing vond plaats in een der huis jes, waaruit de fabriek is samengesteld, nJ. in het eerste gedeelte van de drievoudige loods V. Men was daar op het oogenbllk bezig met het stampen van sterren, zooals die in vuurpijlen worden gebruikt. Het dak van het huisje werd gedeeltelijk weggeslagen. Ook de muren en de verblndingsmuur naar het tweede gedeelte van de loods werden vernield. In het huisje werkte van Houten, die meestal alleen sjjn werkzaamheden verricht, maar op het oogenbllk van de ontploffing werd geassis teerd door den meesterknecht van Wezel. Laatst, genoemde werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Van Houten werd zwaar gewond. Met ernstige brandwonden werd hjj naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een begin van brand kon met emmers water worden gebluscht, zoodat de brandweer, die uit verschillen. Beide formaten echter doen wat de beeld- en geluidsweergave betreft voor geen enkel ander smalfUmapparaat onder. Het beeld is helder en duidelijk, het geluid voortreffelijk en genuanceerd, zoodat een nlet-lngewyde geen verschil merkt met de meest perfecte normaal- fUm-apparaten der bioscopen. Het kleine toestel projecteert gemakkelijk op een afstand van vijf tien meter, het groote met evenveel gemak op een afstand van 25 meter, waarbij het geluld vol en aangenaam blijft, zooals ons uit de pro jectie van enkele films en fragmenten gebleken te. De filmband is brandvrij en dus niet alleen voor zalen, maar ook voor de huiskamer alles zins geschikt. Deze brandvrijheid te In verband met het droevig ongeluk in Hilversum het ver melden dubbel waard. Dezg Pathé Rural-toe- stellen, worden, zooals men weet, door de Fllm- afdeellng der K. 8. A. te Leiden tn den handel gebracht, welke onderneming alleen-vertegen- woordlger te voor deze apparaten. By het schrijven over smalfilm doet zich steeds de moeilijkheid voor, dat men de vraag te beantwoorden krijgt, of er ook films voor deze apparaten te krijgen zijn. Toen wij destijds een beoOMeeling gaven van het Agfa-apparaat, moesten wy er op wijzen, dat het aantal smal films op 18 millimeter in stomme versie vrjj talrijk aanwezig voor de geluidsapparaten voorlooplg nog op zich wachten liet. Er bestaan nog geen 16 millimeter geluidsfilms, tenzij wellicht hier en daar een filmpje, dat een lief hebber op eigen gelegenheid maakte. Een voor raad films, die een exploitatie toont en voor afnemers aantrekkelijk sou kunnen zijn, be staat nog niet. De bedoeling van het 16 milli - meter-apparaat was dan ook goeddeels een aansporing te richten tot de fUm-dilcttanten om zich op de vervaardiging van gelulds-smal- fihns toe te leggen. In dit opzicht te Pathé Rural In het voordeel. De exploitanten beschikken namelijk over een lijk respect voor deze oer-BoUandsche degellik- held, die zich niet tevreden stelt met kaarten huisjes, zooals men op andere tentoonstellingen meer dan eens ontmoet. Wanneer we dan nog het in geraamte reeds aanwezige „Warenhuis” of open broeikas al leen de glazen dakbedekking ontbreekt nog vermelden, hebben we alles de revue laten pas- seeren, wat de leden van de Nederlandsche pers Donderdagmorgen reeds van de Heemsteedsche Flora te zien kregen. En als straks het voorjaarszonnetje van W35, evenals dezen Donderdagmorgen de warme Sep. tember-zon deed, Groenendaals omgeving en de Flora zal koesteren met haar gouden licht, dan twijfelen we er niet aan, of duizenden stad- en landgenooten zullen er gaan genieten van het heerlijke lentefeest, waarvan de voorbereiding thans in vollen gang te, en datongetwijfeld worden zal tot één groot nationaal en inf^mn- tlonaal succes. We houden u op de hoogte. He- en t; F F. Pur geer; Be- kar- Luc Ris. lale. Van Donderdagmiddag tot ’s avonds zijn de vierde oefeningen der marine gehouden. Ter reede van den Helder lag de blauwe kruiser „Java”, voorgesteld door de .Hertog Hendrik”, welke op het punt stond naar Indlë te vertrek ken. toen de oorlog met Roodland uitbrak. Twee roode kruisers, elk van gelijke sterkte als de „Java”, voorgesteld door de „Evertsen” en de „Piet Hein” en twee roode jagers, werden in zee gemeld, zoodat voor bescherming van de .Java" speciale maatregelen moesten worden genomen. Onmiddellijk na Intreding van den oorlogs toestand werd daarom de mjjnenleggers „Me dusa” en „Douwe Aukes” naar de toegangen vanuit zee gedirigeerd, om deze met mijner te versperren. Door de ruwe zee moest van het leggen van een werkelijke versperring worden afgezien. Twee groepen van twee onderzeeboo- Uen vertrokken Ijlings naar buiten en posteer sten zich voor de zeegaten. Met drie groepen van twee vliegtuigen elk werd een verkenning over het zeegebied voor Den Helder gelegd. Reeds vroeg in den namiddag ontdekten de vliegtuigen nabij het lichtschip „Haaks” de roode strijdkrachten, die zich in twee groepen ieder van een kruiser en een jager hadden ge splitst, welke groepen resp op den ingang van den Zuidelijken en Noordelijken toegang tot ae reede hadden koers gezet. De Noordelijke groep drong daarbij zoo ver, opdat de walbatterten en de ter reede liggende „Java” het vuur ken den openen, terwijl de vliegtuigen bomaanval len deden en tenslotte de onderzeebooten zich niet onbetuigd lieten en verscheidene succes volle aanvallen uitvoerden. De roode kruiser ..Piet Hein” trok zich daar op schielijk terug, doch de begeleidende ja^er moest zijn doortastendheid betalen met een d~or den algemeenen leider opgelegd biflten gevecht gesteld worden tot ’s avonds acht uur. Blauw verloor daarbij den mijnenlegger .Douwe Autes” welke evenwel de gefingeerde versperringen in den Noordelijken toegang reeds had gelegd. De roode kruiser nam na dezen strijd een af wachtende opstelling in nabij de toegangen, doch bulten bereik van de blauwe artillerie. De duisternis viel in en om negen uur ’s avonds besloot de „Java” een uitbrekingstocht te wa gen. Met geheel gedoofde lichten werd door den Noordelijken toegang naar buiten gestoomd, terwijl de onderzeebootmacht bevel kreeg zich ter dekking voor de toegangen te concentreeren. Hieraan werd voldaan, maar voordien kreeg de voor den Zuidelijken toegang geposteerde roode kruiser nog twee succesvolle onderzee- bootaanvallen te doorstaan. Terwijl de „Java" langzaam avanceerde, marcheerde de Noorde lijke roode kruiser eveneens op naar het zeegat. De blauwe onderzeebooten, het gevaar van den aanval onderkennend, vleien dien kruiser even wel krachtig aan en wisten nu óp goede *wjze tot lanceeren te komen. Buiten gekomen ontspon zich nachtelljk artilleriegevecht Het ligt in de bedoeling de minimumprijzen voor Iedere week vast te stellen. Voor de week die Maandag aa. begint te de mlnlmumverkoop- prijs voor slaolie in flesschen vastgesteld op 55 cent per flesch plus 5 cent staangeld per flesch. De minimum verkoopprijs voor losse slaolie is voor dezelfde hoeveelheid, als een flesch in houdt, bepaald op 42% cent. handel beter ware, deze plagerijen te vermijden en naar wij vernemen, trachten de partijen ook wel tot een oplossing te komen. Naast deze manoeuvres maakt# Pathé zijn 17% mllllmetertoestellen, overwegend allereerst, dat hij als alleen rechthebbende groote kansen zou maken zaken te doen en dat een 17% mll- llmetermaat. die precies de helft Is van de nor- maalfilmmaat, in vele opzichten gemakkelljker dan 16 millimeter te bewerken zou zijn. De toestand werd dus op een gegeven oogen bllk zoodanig, dat men op een beslissing wacht te. die zou uitmaken, welke breedte de voorkeur zou krijgen. Op verschillende Internationale congressen is deze Traag aan de orde geweest, en het zag er gerttlmen tijd naar uit, dat 16 millimeter het zou winnen, niet omdat deze maat bijzondere voordeelen bezit, maar omdat de meeste landen er nu eenmaal meer aan ge hecht waren. Sinds kort echter te er wijziging In dfzen stand van zaken gekomen, os doordat de belangstelling voor het 17% mlllimeter-appa- raat in Engeland grootere afmetingen gaat aan nemen. Men overweegt hierbij blijkbaar, dat men beter in zee kan gaan met een smalfllm- toestel, waarop reeds een respectabel aantal f'lms te krijgen Is dan met een toestel, dat bij gebrek aan films niet gebruikt kan worden. Het gevolg van deze overwegingen en van hgt feit, dat Pathé Rural uitnemend voldoet >n door de aanwezigheid van films bruikbaar te en blijft, HCeft de verhouding tusschen de twee concur- reerende maten anders gesteld en wel zoo. dat er vermoedelijk geen sprake meer is van een overwinning van één hunner, doch dat zij naast elkaar zullen blijven fl^breeren, waarbij de toe komst zal uitmaken, welk apparaat het meest gevraagd en dus het meest verkiesbare te. Genoemde toenadering in de situatie heeft 'zich in betrekkelljk korten tijd voltrokken en het valt niet te ontkennen dat het Pathé-apparaat hiermede zijn voordeel zal kunnen doen. Als ge zegd: de projectie behoeft geen reden tot terug houdendheid te zijn, daar zij tot geen enkele crltlek aanleiding kan geven, en verbazing wekt over hat feit, dat hi zoo’n kort bestek aooveel zuiverheid van beeld en geluid te bereiken viel. Dbg. Op den tweeden dag der jaarvergadering van de vereenlglng voor Waterleidlngbelangen in Nederland hebben de deelnemers in den voor middag een bezoek gebracht aan de Waterlei- dinglnstallaties der Philipsbedryven te Eind hoven. Om één uur vereenigden zjj zich koffiemaaltijd in hotel „Du Commerce” na zjj om twee uur wederom naar de Philips- bedrljven zijn vertrokken, thans voor de be zichtiging van de glasfabrieken. Donderdag vierde Scheepvaartinspectie Het „Nederlandsche weekblad voor kruide nierswaren” bericht naar aanleiding van deze overeenkomst, dat zij niet van kracht te voor raapolie en nAsa soja-olle, maar wel voor bo- terolle en geraffineerde soja-olie. Daar de con ventie is afgesloienlmet medewerking van de cristeauivelcentrale, «Memand worden aangewe zen, namens de regeering. met wien overleg ge pleegd wordt omtrent verschillende aangelegen heden. De opzet van de regeling is eenerztjds om aan den chaotischen toestand in het bedrijf een einde te maken, terwijl aan den anderen kant de regeering een rem wenscht te leggen aan de vlucht van de boterconsumptle naar de eet bare oliën. De vast te stellen prijzen zijn mini mumprijzen, waar de winkelier wel boven mag gaan. Voorraden vallen bulten de regeling. aantal films, die direct geleverd kunnen worden, terwijl Pathé het voornemen heeft een twaalfal films per Jaar te doen vervaardigen. Wordt dit voornemen geheel of zelfs maar gedeeltelijk werkelijkheid, en legt men zich toe op de ver vaardiging van verantwoorde en den goeden smaak dienende films, dan laat het zich aan zien, dat het Pathé Rural geluidsapparaat groo te diensten zal kunnen bewijzen Blijkens een Inleiding van den heer Brouwer, leider der fllmafdeellng 0er K. 8. A. zal de exploltante alle geschikte films Invoeren, die zij op 17% millimeter verantwoorden kan. Het ziet er dus naar uit, dat in de toekomst de film- voondening op smalband niet alleen blijvend mogelijk zal zijn zij te dit reeds op het oogenbllk maar dat men zelfs, wanneer een goede keuze wordt toegepast, een nuttige film- voorzlenlng'tegemoet gaat. Daar, waar de nor- maalfllm niet komen kan of te duur te, kan de smalfilm uitkomst brengen. Zelfs bestaat de mogelijkheid om uit de immer groeiende Fran- sche productie smalfilms te betrekken, die de normaalfilm-handel niet importeert. De per spectieven zijn alzoo talrijk, mits men er voor wake, dat het gehalte der Ingevoerde films een gezonde belangstelling waardig zijn. By het neerschrijven van deze beschouwing dringt zich uiteraard de vraag op. hoe de strijd tusschen 16 en 17% zal afloopen. Destijds, toen deze strjj(l_ In een vroegere phase aan de orde was, hebben wU gewezen op den stand van za ken. De 16 millimeter smalfilm had een voor sprong In dien zin, dat zoowel Amerika als Dultschland belde tot de 16 millimeter hun toe vlucht namen. Frankrijk stond met zijn 17% millimeter film, die in dit land zeer veel ge bruikt wordt, vrijwel alleen. Doch de handel kent rare wegen, als het óm de concurrentie gaat en zoo zagen we het-gebeuren, dat Ame rika de geluidsstrook op de fllmband precies aan den anderen kant legde ate Dultschland het deed, met het gevolg, dat een en dezelfde film niet op het Amerlkaansche en tevens op het Dultsche apparaat kon gedraald worden. Een merkwaardige handeteactie, waar de leek het bestaan nauwelijks van kon vermoeden. Het blijft een open vraag, of het niet, ook voor den Daar zal straks ook het theehuis verrijzen, van waaruit men een prachtig overzicht zal hebben niet alleen op de onmlddellljke omge ving, maar ook op het tentoonstellingsterrein. Via de Leliebrug over het idyllische vijvertje, dit brugje heet van ouds reeds zeer toepas selijk aldus en behoeft dus niet te worden om gedoopt komt men op het vlakke, groote ter rein met zijn hyacinten- en tulpenbeplanting gen. zonder en in samenplanting met andere gewassen. Een hoek van het groote terrein is omgeschapen in een Itallaanschen tuin met een pergola en een pittoreske bank met suilen van natuursteen. Een groot grasperk, één Hec tare groot, in het midden waarvan een muziek tent zal worden opgertcht, zal geheel ten ge rieve van het bezoekend publiek worden Inge richt. dat vandaar uit het geheele tentoonstel lingsterrein zal kunnen overzien. Ben ander hoekje van het park, waar een sierlijke dennengroep een der inzenders in spireerde tot den aanleg van een rotstuin in geel-roode tinten, is reeds geheel gereed, op de voorjaarsbeplantlng na en bood reeds nu met het aardige kunstmatige waterloopje een waar lijk schllderachtlgen aanblik, Gedebuteerde Staten van NoocdhoUand hebben goedgekeurd het besluit van stemge rechtigde ingelgpden van den Grooten IJpol- der tot het aangaan van een overeenkomst met het RUk en de gemeente Amsterdam, betref fende de verruiming van het Noordzeekanaal, den aanleg van de Westhaven en de verplaat sing van het gemaal van den polder. Een afschrift van dit besluit ligt gedurende dertig dagen ter inzage ten Raadhuize van Amsterdam, Kamer 167. Het Werkfonds heeft thans bericht van de regeering gekregen, dat zij accoor-l gaat met de uitvoering van een gedeelte van den nieuwen weg AmsterdamRotterdam, in de gemeenten Zwammerdam, Reeuwljk en Wad- dlnxveen. op de voorwaarden, die het Werk fonds in overleg met de vakcentralen daarvoor heeft vastgesteld Dit te een project van ander half mlllioen gulden, waaraan dus een groot aantal arbeiders werk zal kunnen vinden. Met de uitvoering zal spoedig worden begonnen. Voor dit werk zullen, naar „Het Volk” bericht. <te algemeene bepalingen van de landelijke col lectieve contracten geiden, terwijl ate uurloon voor vaklieden 42 cent en voor nlet-vaklleden 33 oent te vastgesteld. Wanneer In aangenomen werk wordt gewerkt worden de uurloonen resp. en 82 cent, waarboven 10 procent mag wor den verdiend. Verder zullen de loonen voor een molenbaas 23.40 per week bedragen, voor een dekknecht 19.80 en voor een bakschipper 18.45 en 19 80 per week. Zeventig procent van het aantal arbeiders, dat te werk gesteld wordt, zal uit de gemeenten Zwammerdam, Reeuwljk en Waddlnxveen be trokken moeten worden. Langs de reeds ten deele gereed gekomen beelden van een doelmatig ingericht stads tuintje, waarvoor zooals we reeds meldden, een prijskamp is uitgeschreven, voerde onze gids ons naar de groote in aanbouw zijnde tentoonstel lingshal met de beide groote terrassen, en den ▼Ijver, waarin reeds water staat en waaruit straks de verlichte fontein haar vijftien Meter hooge waterstralen zal doen klateren. a 1 te het waar, dat de smalfilm nog niet die aandacht en waardeerlng heeft ver- vorven, die zjj verdient, het te anderzijds ook waar, dat de veroveringen, die zjj maken zal, een aanvang beginnen te nemen. De voor deelen van de smalfilm zijn vele, de nadeelen vrijwel nihil. Jaren lang heeft men getobd om het smalle celluloid te voegen naar de redelijke etechen, die men een projectie stellen "mag en het leek wel, of de grooter moeilijkheden die de geluidsfilm boven de stomme film stelt, eerst moesten opdoemen, om aan die etechen meer ea meer te gaan voldoen. stenige maanden geleden hebben wij naar aan leiding van een demonstratie van het Agfa- smalfUmtoestel op 16 millimeter een beschou wing gewijd aan het verschijnsel smalfilm, waarin wij op het stuk van practteche bruik baarheid een vergelijking troffen tusschen dit apparaat en die, welke op andere maten werken. Donderdagochtend hebben wij een tweede de monstratie bijgewoond, ditmaal van het Pathé Rural projectie-apparaat op 17% millimeter, eveneens een geluidsapparaat, en wel in twee verschillende formaten, die aanzlenllj)c in prijs Wanneer men half December 1933 een oproep krijgt voor een perscon ferentie over een tentoonstelling in 1935 te houden, dan krijgt men een oogenblik het idee, alsof er iets in ’n zeer verre toekomst staat te gebeu ren. Twee jaren goed gerekend eigenlijk maar een jaar en drie maanden het lijkt een eindeloos ver verschiet. En ziet: we schrijven nu eind Sep tember 1934 en reeds over eenige maanden opent de Flora te Heem stede haar poorten en zal stroom van vreemdelingen trekken naar Heemstede's schoone dreven, die dan prijken zullen in haar kleur- rijksten lentetooi. Zooals altijd enkele dagen voor het traditio- neele Leldsche 3 Octoberfeest te thans ver schenen de feestwijzer voor de feestelijkheden. Deze 45ste feestviering ter herdenking van Lelden a Ontzet op 3 October 1574 vangt weer aan met een reveille vanaf bet balcon der Stadsgehoorzaal te zeven uur. Daarna te acht uur koraalmuzlek In het Van der Werfpark, verder ultdeellng van haring en wittebrood in het Waaggebouw en kanowedstrüden in den Oude Singel tusschen de Turfmarkt en Mare. Het concert op het Waaghoofd by de uit- deellng van haring un wittebrood kan ditmaal wegens' verbouwing by V. en D„ dat in de onmlddeliyke nabyheid Is gelegen, niet dóór gaan, terwyi tevens geen toegangakaartan voor de ultdeellng aan bezoekers kunnen worden uitgereikt. Over den histortechen optocht: „Belangrijke personen en feiten uit Ce Geschiedenis der Rif Provinciën” bevat het programmaboek tal van interessante data, personen, enz. -w-w yanneer in dezen tUd twee zaken zeer \A/ byzonder In t gedrang zyn gekomen, dan zijn hst wel de democratie en de ontwapening. Over de eerste spreken wij thans niet. Wy stellen ons voor dit binnenkort te doeh en bepalen ons dus voor heden tot het tweede genoemde onderwerp. En dan kan niet worden ontkend, dat zoo als de Troonrede zegt, byna allerwegen drang naar sterke bewapening herleefd te. Het lykt wel, of men niets heeft geleerd van de lessen der vooroorlogsche geschiedenis. Door een tot het uiterste opgevoerde bewa- pening zou men den oorlog, voorkomen, zoo heete het. De vrede moest „gewapend” zyn; alleen door zich zoo krachtig mogelijk tot den strijd uit te rusten, kon men de catastrophe vermyden. De feiten wezen ten slotte den tegenoverge- stelden kant uit. De gewapende vrede leidde tot den gruw- zaamsten oorlog der moderne tyden. Hij bleek niets anders geweest te zyn, dan de voorbereiding tot den strijd, een strijd, welke, juist omdat die voorbereiding zoo ge weldig was geweest, zoolang en zoo hardnek kig kon worden volgehouden. En nu te niet slechts „de drang naar sterke bewapening herleefd”, maar vertoont de wed loop In die bewapening zich opnieuw in al zyne verdwazing en met al zijn gevaren. Terecht spreekt de Troonrede in dit verband van „groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheld”. Inderdaad Want nog veel afgryseiyker, dan de oorlog van 1914’18 zou een herhaling van dien gru wel zyn, nu de strijd vooral uit de lucht sou worden gevoerd met al de verschrikkingen daaraan verbonden. Het te niet noodig hierover in blzonderheden te treden. De proeven, die worden genomen om de bur- ger-bevolklng te beschermen tegen luchtaan vallen, en de middelen, welke moeten dienst doen om die bevolking te verdedigen tégen de afschuwelijke gevolgen van den chemtechen oorlog kunnen er slechts een denkbeeld van geven, hoe verschrikkelijk de uitwerking dier aanvallen en oorlogsvoering zou wezen, indien het eens ernst werd. En nu zwygen wy nog van het andere mo derne strijdmateriaal, door de vorderingen der techniek steeds meer geperfectionneerd, d. w. z. steeds meer geschikt gemaakt, om op groote schaal te dooden en te verdelgen. Onder deze omstandigheden te het meer nog dan voorheen een klemmende elsch, voor ont wapening, of beperking van bewapening op te komen. De katholieken hebben daarby een belang- ryke taak te vervullen, wyi zy over nagenoeg alle landen der wereld verspreid zijn en de In perking wil zij de verhoopte resultaten opa leveren algemeen en w'exler'keerGr moet wezen. Van groote beteekenis en onverminderde ac tualiteit te en biyft te dezer zake de grond slag van het plan, dat Paus Benedict!» XV ontvouwde in de Vredes-nota van Augus tus 1917. Voor de gedachten, in die Nota en In de Pauselijke vredes-encyclieken neergelegd, moet daarom onophoudelyk en stelselmatig ganda worden gemaakt. Juist In dezen tMd. nu niet slechts de drang naar sterke bewapening te herleefd, maar ook de oude vateche oorlogs-lyrlek weer wordt aangeheven en ondeugdelijk gebleken frasen en leuzen opnieuw moeten dienst doen, om die be wapening aan te pryzen. Want het te geen hersenschim, welke door den H. Stoel aan de wereld werd en wordt voorgehouden, maar een ideaal, dat kan en moet gorden bereikt, wil de beschaafde wereld niet ten onder gaan. En al zyn de tydsomstandigheden thans on- “gunstig en al zal nog een lange weg moeten worden afgelegd en veel Inspanning noodig biyken, om het Idéaal te benaderen, vertwijfe len mogen wy niet. Te minder daar pessimistische en alarmee- rende berichten en voorstellingen somtyds een tendentieus en onbetrouwbaar karakter bleken te bezitten en ter wille van een belang, of uit overdreven bezorgdheid, den staat van reken donkerder voorstelden, dan hy m werkelykheid was. Ook In de actie voor vrede c~ hoede men zich voor „defaitisme"! daarop een tusschen de tx*,d» kruisers, waaraap blauwe onderzeebooten .net torpedo-aan vallen krachtig deelnamen, tweede jager-aanval werd daarop door „Java" afgeslagen. Om half elf gaf de algemeen leider het sein tot einde der oefening. Voor de onderzeebooten was het wederom etn succes vollen dag. De Chef van den Marinestaf uit 'sGraven- hage, vlce-admlraal De Graaf en de Comman dant der Marine te Den Helder, Schout-bli- Nacht T. L. KruUs, met zyn adjudant, woonden deze oefening by aan boord van „H Ms. Hertog Hendrik".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 25