Rust en vertrouwen I 1 De film „Malle Gevallen” Kruschen Salts Medische Kroniek Na den brand te Hilversum Derde slachtoffer I I Bereidt Uw jus met HO.NIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent II WAARSCHUWING. ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 IDEEËN Hoofdarbeiders sluiten zich aaneen WORSTVERGIFTIGING Een meisje overleden r BIJ TUSCHINSKI Veel liefhebbers u- Dt» lv. - r Voor boerderijen in pacht in den W ieringermeerpolder Fascist beleedigt minister Colijn Twee maanden gevangenisstraf geëischt Tot behoud en versterking van hun positie Jaap Speyer stelt ook in deze Nederlandsche film teleur Minder plat dan het boek lit Eil De erfelijkheid®wetten van Mendel Groote belangstelling by de ter aardebestelling van het eerste slachtoffer l’l Nog een meisje te Hilversum overleden Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopen met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het pubttek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij soowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd., MANCHESTER, Opgericht 1756. LIBRA. ilk l Mennen, de i den aanleg i de k TH. H. 8CHUCHTTNG de productie en den verkoop was ingetreden. Al vorens de onderneming te sluiten riep de eige naar de vertegenwoordigers der arbeiders bijeen en rel: ik zal alle werklieden moeten ontslaan, tenzij wij gezamenlijk een uitweg vinden. Ik ben bereid een neer groot offer te brengen njn. de waarde van onzen geheelen voorraad tot op de Na het eten van versche worst, welke te Hel mond was gekocht, is een driejarig dochtertje van een schipper uit Made, die te 'sHertogen- boech aan den wal lag, ziek geworden en over leden. Een zevenjarig dochtertje van den schipper, dat eveneens ziek werd, hoopt men in het leven te houden. I 1 vele ge- in in veer 2000 van de 600 bleven in alle verdere jaren de proeven duurden 8 jaar steeds uitslui tend gele zaden voortbrengen; maar de overige 400 gedroegen zich juist als de eerste kruisin gen, d. W. z. hun nakomelingen waren voor M groen, voor geel. Wat beteekent nu dit alles? De geheele plant ontwikkelt zich uit de zaad cel; de zaadcel zelf ontstaat uit de versmelting* van een mannelijke en een vrouwelijke zaadcel. En laten wij nu tevens aannemen, dat er niets in de natuur verloren gaat, zoodat elke aanleg van de mannelijke, zoowel aks elke aan- Mannelijk A met vrouwelijk A, resultaat AA A a, Aa aA aa V Vrijdagavondhalf 11 is in de R. KL Zie- kenverpleging te Hilversum een derde slachtoffer van den catastrophalen brand aldaar overleden, namelijk de 10-jarige J. Magnin. Het meisje was reeds Donderdag van de laatste H-H. Sacramenten voorzien. helft af te schrijven. Daartegenover moeten de werklieden de helft van hun loon laten vallen. Er werd drie dagen nagedacht en beraadslaagd en van werknemerszljde werd het voorstel aan vaard. De fabrikant verlaagde den prijs van zijn artikel tot op de helft en de plotselinge daling had tot effect, dat in honderden winkels het bewuste product in weinige dagen was uitver kocht. De reusachtige fabriek werkte weer op volle capaciteit en na eenige maanden hadden de werklieden niet slechts hun oude maar zelfs een hooger loon terug. Zulk een voorbeeld wijst den weg. Wij heb ben noodig moed, durf, vertrouwen. Er is geld genoeg, hoort men lederen dag. Zeker, de kunst is maar het aan het roden te brengen. En dat bereikt veel meer de psycholoog, die het wantrouwen, den achterdocht, den angst in ver trouwen weet om te zetten, dan de cijferaar, de wikker en weger, de afweger van alle risico’s. Eerst wanneer allerwegen, maar vooral bij de leiders en voormannen op elk gebied, het besef doorbreekt, dat het ongeduld en het wantrou wen de twee kwalen zijn, die aan ons volksbe staan knagen en met moed en geestdrift de be strijding daarvan wordt ter hand genomen kun nen wij de toekomst weer hoopvol tegemoet zien. Het zoeken naar de afdoende geneesmiddelen is daarbij niet meer noodig. Ze zijn er, njn. door voorlichting, door voorbeeld, door daden, door initiatief de heerschende onrust wegnemen en den terugkeer van het vertrouwen bevorde ren. Toen na de H. Mis de kleine lijkwagen voor reed, sierden acht bloemstukken de baar, waar bij er een was van de schoolkameraadjes, die tevens in de kerk aanwezig waren. ZU voegden zich ook bij den stoet onder leiding van Eerw. Zuster en schreden achter naar het R. K. kerkhof, dat iets verder de Boschdrlft is gelegen. een familie aan In dit verband werd met aandrang verzocht ook aandacht te schenken aan het wetsontwerp op het bindend verklaren van ondememersover- eenkomsten. Ook daar hebben de hoofdarbei ders evenveel belang bij als welke andere groep van producenten en handelaren ook. Koster met den definitieven vorm van de film ingenomen zijn. Reeds kort na het begin der opnamen heeft Koster afscheid genomen van /éjjn medewerkers, omdat zij nm. weigerden zijn aangevingen te volgen en de voorkeur gaven aan een voor Koster’s gevoel banale studenten grapjasserij. Ook Martin schijnt de film eepigs- zins een aanfluiting te vinden van zijn boek, dat wjj overigens verre van voornaam kunnen vin den. Zoo was er ook om deze film weer eenig rumoer voor het werk was afgeleverd en over- tie commercieele be- heerscher, een sterk regisseur. Welnu, een sterk regisseur is Jaap Bpeyer nooit geweest. Niet al leen in „De Jantjes", ook in „Malle Gevallen” toont hij zich een slappeling, die niet met het materiaal, dat een scenario hem biedt, weet om te gaan. Want bij alle banaliteit en alle leegheid van het gegeven, had een regisseur met fantasie althans iets van deze film kunnen maken, dat haar tot een divertissement kon maken Nu echter zien we behalve de Bree en Kaart, de meest nadrukkelijke onder de medewerkers, ook alle andere, vooral de meisjes zielig aan haar lot overgelaten, zonder dat de regie ingrijpt. Een eenzijdige kracht als Jople Koopmans heeft toch wel enkel hoedanigheden, die een goed vakman zou kunnen uitbuiten, maar die zij zelf nooit productief zal kunnen maken, zoolang men in het waandenkbeeld rondloopt, dat het de spelers zijn, die de film maken. Zij heeft al thans eenige zekerheid in haar optreden, dat de twee andere meisjes missen en dat het echt paar Fle CarelsenLouis Gimberg voorloopig evenmin zal bezitten. De man. die zich het best uit de benarde si tuatie heeft weten te redden, was Han Rust, die de film coupeerde en nu en dan. zoover het materiaal het hem toellet, een interessanten overgang van beeld tot beeld wist te bewerken. Maar deze handigheden meer dan handig heden zijn het niet worden door het publiek vrijwel over het hoofd gezien en kunnen boven dien niet goed maken, wat een Incompetente regie aan de film bederft Deze handigheden, die tenslotte alleen den technischer» kant van de montage raken, kunnen deze montage niet verbeteren, van het oogennlik, dat er geen ver beteren aan is. Ako Farkas, kundig cameraman als hjj is. wist meermalen een helderheid en een enkele maal een suggestie in zijn shots te legen, die aan betere onderwerpen beter besteed waren ge weest. En wat de blnnennuls-architectuur be treft. hoe verzorgd deze ook was, zij deed niet heelemaal Nederlandsch aan en stempelde den man. die er verantwoordelijk voor is, tot 'n ras echten Duitscher. Alles bfj elkaar zijn er nog al wat nlet-Ne- derlanders aan „Malle Gevallen” werkzaam ge weest en wij blijven ons met hardnekkigheid afvragen, waarom men nog steeds weigert om Nederlandsche camera-men, Nederlandsch» re gisseurs en Nederlandsche architecten voor Nederlandsche films te gebruiken. Het raadsel is met „Malle Gevallen” niet opgelost. Intus- schen, al kunnen wij geen bewondering hebben voor de film als zoodanig, net is althans eenlgs- zins verheugend, dat de film de platheden van het boek heeft achterwege gelaten al heeft zij de gljnigheden vrij sterk uitgebuit. Voor volwassenen kunnen wij ds film dan ook aanvaardbaar achten. Nu er neiging blijkt te bestaan om de hoofd arbeiders. werkzaam in industrie, handel en verkeer, uit de schakelen bij den bouw der be drijfsorganisatie, een neiging, welke, naar net schijnt, bij deze Regeering steun vindt, zal in nauwe samenwerking er alles op worden gezet om te voorkomen, dat de hoofdarbeiders als sociaal-economlsch onvolwaardigen worden be handeld. van de stonden pelljke Inspanning, op een verlaagd levenspeil te bouwen aan een nieuwe toekomst. Helaas is er een gebrek aan zulke krachtige en moedige lei ders; het schijnt, dat de aangewezenen door het heerschende wantrouwen terugschrikken voor hun* taak; alle woorden en daden worden zorg vuldig uitgewogen; alle spontaneïteit, alle be geestering ontbreekt: men wil zien dekken voor iedere critlek en elke eventualiteit. Dat is niet de weg om het wantrouwen, ook maar ten decle, uit te roeien. Integendeel! Vertrouwen terugbrengen is goeddeels een zaak van psychologisch inzicht. Voor eenigen tijd dreigde een zeer groote fabriek in het buiten land met eenige duizenden arbeiders ten onder Een derde gedeelte van de gelen heeft uitslui tend den aanleg voor geel; dat derde gedeelte van de gelen, of wat hetzelfde is, dat vierde gedeelte van den geheelen oogst bljjft steeds gele nakomelingen voortbrengen. Het vierde ge deelte, dat groen is, blijft steeds groene nako melingen voortbrengen, als de erwten zich zelf bevruchten, want zij hebben uitsluitend den aanleg voor groen. Maar de twee vierden, die een gemengden aanleg hebben, splitsen zich weer precies als de eerste hybriden; van de nakomelingschap dezer twee vierden is weer driekwart geel, en é*n kwart groen. Wanneer men nu nog eens het resultaat van het derde geslacht beziet, de kinderen van de eerste kruising, dan blijkt dat de helft van hen weer raszuiver is, een kwart raszuiver geel, en een kwart raszuiver groen. In elke volgende generatie van bastaarden wordt dus telkens de helft afgesplitst. die weer raszuiver is. Na tuurlijk alleen in het geval, dat de twee soorten slechte in één ding verschillen, want wanneer ze op meerdere punten verschillen, wordt de hoeveelheid combinaties veel grooter. Het is dan ook één der groote verdiensten van Mendel geweest, dat hij het geheele vraag stuk klaar vóór zich gezien heeft, en begonnen is met kruisingen van planten, die slechts in één opzicht van elkaar verschilden. De onder zoekers vóór hem hebben dat niet gedaan, en faalden daarom in hun pogingen, om de wetten der erfelijkheid te begrijpen. Maar dit is nog I slechts het begin. won ook hier tenslotl zorgdheid den goeden i Wat nu de film zelf betreft, we kunnen het bezwaar van Koster volkomen deelen. Er was van deze film, die het boek slechts rakelings volgt gelukkig trouwens iets anders te ma ken geweest, tets luchtiger*. iets in den trant als het begin, waar we een oogenbllk geloover. willen, dat een lichte geest over de malle ge vallen vaardig zal worden, wanneer Kaart ais een der drie malle studenten aan den voet van Boerhave's standbeeld te Leiden zit te droomen en van een aantal schoolmeisjes meer belang stelling ontvangt dan de groote geleerde, het geen tot directe conflicten aanleiding geeft. De wagen met meisjes trekt verder. De student fietst hem na, een en ander onder gezang en na korten tijd fietsen de drie vlegels achter de meisjes aan, waarbij er twee zijn, die tot aan de verloving door de studs achtervolgd worden. De derde, door Louis Borel gespeeld, krijgt het joumalistje Loekie, dat hier eenlgszins decenter wordt uitgebeeld door Jopie Koopmans, dan de Loekie van het boek zou doen verwachten. Als gezegd, er zit in bet begin een oogenbllk de verwachting, dat men iets luchtigs en zwe vends zal te zien krijgen, iets in den trant als .Xe Million" van René Clair, zij het dan ook in zeer betrekkelijke mate. Maar spoedig loopt de boel vast in een serie onsamenhangende studen tengrappen, die als even zooveel tbeaterfrag- menten aan elkaar zijn geregen, zonder veel draad, zonder veel onderling verband en zwaar van theatrale nadrukkelijkheid, die een film, als de ondervinding leert, moet vermoorden De buurman, die op zijn rust gesteld is en door het lawaai der studenten en hun geliefden ongeluk kig wordt gemaakt, wordt met grooten nadruk gespeeld door Louis de Bree, die hiermede het bewijs levert, een kundiger regisseur dan Jaap Speyer noodig te hebben cm voor de film ver dienstelijk werk te doen. Dit geldt trouwens voor alle spelers, ook voor Rolant Varno. die zonder twijfel de meest geroutineerde speler van het gezelschap was, maar die niettemin een indivi- dueele figuur blijft, roepend om een forschen Dezer dagen kwam de vakgroep hoofdarbei ders van het R.K Werkliedenverbond te Utrecht in vergadering bijeen. Alle besturen van de aangesloten bonden van hoofdarbeiders waren vertegenwoordigd. De heer R. ter Horst, voorzitter van den Ned. Rust en vertrouwen! Ook dit laatste is noodig •n wel in groote mate tegenover het algemeen heerschende wantrouwen, dat als een kanker Mn onzen volksgeest knaagt. Niemand zal ons hebtfaen vragen voor deze stelling, wanneer wij beweren, dat het wantrouwen loert naar alle was verpleegd. Ook het hoofd der school, de heer J. E. Lenglet, was aanwezig. De absoute werd verricht door pastoor L. A Akkerman, geassisteerd door de peters Kuyper en Van Laar en de kapelaans der parochie A. M Jansen en N. W. van Oostrum. Te ongeveer elf uur was de zeer eenvoudige, ontroerende plechtigheid ten einde. Op het kerkhof was noch van gemeentewege, noch van de zijde van politie of brandweey een vertegen woordiging. Overwegende, dat de hoofdarbelders. vooral in dezen tijd zooveel mogelijk één front hebben te maken tot behoud en versterking van hunne cultureele en sociaal-economische positie, is leg voor de vrouwelijke zaadcel in het nieuwe, besloten in de komende maanden met verschil lende Middelen alle R.K hoofdarbelders met aandrang op te roepen, toe te treden tot de voor hen geldende vakbonden. Er zullen in gezamenlijk overleg propaganda- vergaderingen worden gehouden te Maastricht, Eindhoven, Den Haag en Amsterdam. Te 9 uur Awerd in de kerk een gezongen H. Requlem-Mis opgedragen. De kleine kerk was geheel gevuld, terwijl voor het gebouw vele menschen wachtten. De pastoor der parochie, de Weleerw. heer L. A. Akkerman, droeg het H. Misoffer op, terwijl het mannen- en jongens koor, onder leiding van Hubert Mennen, de Gregorlaansche Requiem zong. De burgemeester, de heer J. M. J. H. Lam- booy, vertegenwoordigde in de kerk het ge meentebestuur van Hilversum, dat hierdoor van zijn belangstelling getuigde. Voorts waren in de kerk een tweetal vertegenwoordigers van de Eerw. Paters van het Goddelijk Woord te Uden. die de filmvoorstelling hadden georganiseerd, n.l. de Weleerw. Paters Kuyper en Van Laar 8.VD. Ter behartiging der sociale en economische positie van de hoofdarbeiders, zal bij de verdere gezamenlijke werkzaamheden meer in het oij- zonder aandacht worden geschonken aan be strijding van ongemotiveerden loondruk en *t werkloosheidsvraagstuk. Gaarne zal alle mede werking worden verleend om het leed, dat de duizenden jonge werkloozen te dragen hebben, zooveel mogelijk te verzachten. Nauwe vriendschappelijke, eensgezinde samen, werking tusschen hand- en hoofdarbelders het ééne bestaande Verbond ward vooral dezen tijd onontbeerlijk geacht. In overleg met het Verbondsbestuur zal vakgroep hoofdarbeiders de gemeenschappelijke belangen van de hoofdarbelders zoo sterk mo gelijk behartigen. egenover de twee grootste kwalen van I onzen tijd: ongeduld en wantrouwen, moe- iea wy als geneesmiddelen stellen rust en vertrouwen, schreven wij den vorigen keer. En wij meenen dien raad met volle overtuiging te kunnen geven, omdat het hier niet geldt een vermaning met twijfelachtig succes, zooals bijv, hét advies aan een dronkaard om matig of aan een dief om eerlijk te zijn. Neen, wanneer wij rust en vertrouwen als geneesmiddelen voor onze zieke maatschappij aanbevelen dan weten wij, dat de menschheld zelf er naar smacht om van haar ongedurigheid en haar wantrouwen bevrijd te worden. Daarvoor zijn aanwijzingen te over. Het ongeduld heeft tot allerlei excessen in het moderne leven gedreven. Het wachtwoord van deze eeuw: tempo! tempo! voerde tot steeds grootere snelheid op ieder gebied. Waar vroeger op de kantoren de „pennellk- kers” met gebogen ruggen op hooge krukken aan lessenaars zaten om met geoefende hand handelsbrieven te schrijven of boeken bij te hou den, daar ratelen thans de toetsen van schrijf-, boekhoud- en rekenmachines onder de vlugge vingers van meisjes en jongemannen en maken deze lokalen, waar vroeger een sfeer hing van een rustige werkkamer, tot het verlengstuk van •en rumoerige fabriek. Zoo werd het kalme handwerk door machines vervangen; de moderne productieinrichtingen zijn vol gestamp, gedreun, gesnor en gestoot van de stalen gevaarten, die met de regelmaat van bet ziellooze werktuig, nooit vermoeid zoolang de stroom kracht geeft, samenstemmen tot een oor- verdoovend lawaai. Zoo is het met het snelver keer: de motors ronken in de vliegmachines, in de auto's en de motorfietsen, die langs de we gen rennen, luid toeterend om elkander voorbij te schieten of het verkeer op zijwegen te waar schuwen. Het ongeduld, dat tot het tempo van dezen tjjd dreef, verstoorde overal de rust en deed in kantoren en fabrieken, in de steden en langs de landwegen een helsch rumoer geboren worden, dat de sterkste zenuwen sloopen moet. Langzaam begint het tot ons door te dringen, dat wij het geboortetjjdperk van een nieuwen tijd hebben doorgemaakt: veel nieuws, veel grootsch en geweldigs is bereikt, maar het ging ten koste van onze uiterlijke en ook van onze innerlijke rust. Wij moeten het behaalde tempo behouden zonder verzwakking onzer zenuwen, vonder overprikkellng, zonder verlies van zulk een kostbare gave als ftet geduld is. En er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de menschheld dezen kant uit wil. Nu de machi nale werktuigen tot het uiterste volmaakt zijn, leggen en wegen wijzen om door gemeenschap- legt de concurrentie zich er op toe de geluid- stoornissen zooveel mogelijk weg te nemen. Als een aanbeveling voor een schrijfmachine heet het nu. dat ze ..geruischloos" is; bij den bouw van groote machines komen experts om het dreunen weg te nemen. Tusschen den open ou den eendekker met zijn oorverdoovend lawaai in de lucht en de nieuwste, viermotorige vliegma chines. die de passagiers in staat stellen met el kander te converseeren. ligt een lange weg'van altijd nieuwe geluiddempende proeven. En de reclame van den nieuwsten auto is, dat hij ge ruischloos voortglijdt. Er is meer: de overheid begint zelf in het «nerveerende rumoer in te grijpen. De Partjsche polltieprefect ging voor met een einde te maken u doordat er wanverhouding tusschen aan de kakophonie der claxons, welke een nacht in een hotel in de lichtstad ondraaglijk maakten. En heel Europa volgt thans het voorbeeld: on- noodig getoeter door chauffeurs wordt strafbaar gesteld. We zijn op den goeden weg. Leiders der open bare meening moeten de publieke opvoeding In deze richting blijven lelden: wij zijn aan el kander verplicht de stilte te bevorderen door telfbeheerschlng. Het moderne leven had in ons allen den lust van den straatjongen gewekt, die geen hooger genot kent dan een leeg groenten- blik langs de steenen voort te schoppen. Wij waanden, dat het lawaai bij het moderne tempo paste: zonder rumoer geen arbeid, geen ver keer! Voor een groot deel was dit te wijten aan «is ongeduld, aan onze onbeheerschtheld, aan het gemis om snelheid aan zekerheid te paren. Wy beginnen nu te beseffen, dat wij niets van het noodzakelijke moderne tempo behoeven op te offeren, zonder nochtans in een zenuwsloo- pende koorts te vervallen. Er is nog een andere, zeer belangrijke aan wijzing, dat de menschheld terug wil van het jachtende leven, dat is de trek naar buiten. Er kan veel kwaad van dezen tijd en van dit ge slacht gezegd worden; er is toch ook veel, wat hoopvol stemt. Daaronder rekenen wjj niet het minst het sterke en steeds meer groeiende ver langen van de stedelingen om de groote stad te ontvluchten en in bosch en strand of op de hel van de vrije natuur te genieten. Zeker, de weelde van het buitenleven Is velen te machtig gebleken. Er is nog opvoeding noodig om te lee- *®n, op beschaafde wijze van zee en bosch te genieten. Maar wij mogen om de schaduw het Mcht niet dooven. De jeugd vooral zal opgevoed «n gevormd moeten worden; zij zkl leeren, hoe Gods schepping genoten moet worden. Het stra ten zelf is schoon en niets meer is bevorderlijk teor het verkrijgen van een frisch, gezond ge dacht, dan het lokken van de stedelingen uit de huurkazernes naar buiten. De verderfelijke trek ten het land naar de stad gaat gelukkig in «ingekeerde richting. Duizenden zijn het ru moerige stadsleven moe en zoeken na gedanen •rbeid rust in een stille omgeving. Onnoodig *e zeggen, dat het nog lang zal duren, eer het ideaal van de stad als werkgemeenschap over dag en van tientallen tuindorpen rondom als woonplaatsen voor het gezin zal zijn bereikt. Maar Idealen zijn er nu eenmaal om er met moeite en inspanning heen te streven. En even «moodig er op te wijzen, dat de bevordering ten deze rust en huiselijkheid, dat terugbrengen ten den jachtenden mensch tot zichzelf, ook het zltieleven ten zeerste ten goede zal komen. Het drukke alledaagsche leven van de Gooi- sche hoofdstad was Juist begonnen, toen te ongeveer half negen, een kleine Hjk- Maar nu hebben we sooeven reeds opgemerkt, dat het geel het groen overheerscht. Daarom zijn de planten, die zoowel den aanleg voor geel als voor groen hebben, inderdaad g e e L De planten, die uitsluitend den aanleg voor geel hebben, zijn natuurlijk ook geel; de planten, die uitsluitend den aanleg voor groen hebben, zijn groen. Zien we nu nog even naar de tabel. AA is geel Aa is geel (geel is dominant) aA is geel (geel is dominant) aa is groen Dat geeft dus drie gelen tegen een groene. Wat gebeurt er nu verder met deze planten? Indrukwekkend was de stilte honderden, die langs den weg schaard en een laatsten groet brachten aan het jeugdige slachtoffer, dat door den catastro phalen brand zoo vroeg uit het leven is ge rukt. Aangrijpend was ook het oogenbllk. toen de korte, eenvoudige stoet langs het afgebrande vereeniglngsgebouw trok. De muren stonden nog en in het dak gaapten groote zwarte plekken. Op het kerkhof was de publieke belangstel ling zeer groot. Er waren om. ook vier diaco nessen van het ziekenhuis, waar het patiëntje bevruchte zaad aanwezig is. Noemen wij een zaadcel met den aanleg voor geel A, en dië met. den aanleg voor groen a, dan bevat het uitgangsmateriaal, de groene en de gele erwten, waarna Mendel begon, voor de helft uitsluitend A, voor de andere helft uit sluitend a. Nu werden ze gekruist, elke nieuwe zaadcel bevat dus zoowel A als a. den aanleg voor geel en den aanleg voor groen, en wordt genoemd Aa. Wij stellen ons dus voor, dat bij de kruisin gen evenveel A ab a is, evenveel aanleg voor geel als voor groen. Maar de zaadjes zijn alle maal geel. De aanleg voor geel is dus in zekeren zin sterker dan die voor groen, of, zooals men het noemt, geel is dominant, d.l overheersebend. Daarom wordt geel mee een hoofdletter aan geduid, en groen met een kleinen letter. Ofschoon dus die kruising in het geheel geen zuiver ras is, zijn toch alle kruisingen geel. Met andere hybriden is het evensoo. Wanneer b.v. erwten met ronde zaden gekruist worden met erwten met kantige zaden, zijn alle hybriden rond van saad, hoewel ook de aanleg voor kan tige zaden aanwezig is; maar deze laatste aan leg is recessief. d. 1. terugwijkend; zij komt niet naar buiten, de aanleg voor ronde zaden is dominant, de zaden z ij n dus rond. Maar nu worden die bastaarden weder door zichzelf bevrucht. In de mannelijke zaden is zoowel A als a. in de vrouwelijke evensoo. Nu zijn er vier combinaties mogelijk: Gistermorgen werd in ailen eenvoud bet stof felijk overschot van het eerste slachtoffertje van den droevlgen bioscoopbrand te Hilversum, de ses-jarige Beppie Hilhorst, onder groote pu blieke belangstelling ten grave gedragen. kanten, in alle richtingen der bevolking en dat Juist dit gebrek aan vertrouwen een der voor naamste oorzaken van het voortduren der eco- mische crisis is. Hiervan zijn wij allen overtuigd. De vraag is maar: hoe verdrijven wfj dat wan trouwen, hoe herstellen wij het vertrouwen? Het lijkt een hopelooze taak, maar dit juist moet de sterke geesten aantrekken om haar met kracht en moed aan te vatten. Het vraagstuk is buitengewoon ingewikkeld en veelzijdig. Daar zijn op de eerste plaats inter nationale oorzaken voor dat ondermijnende wan trouwen: onzekerheid, of niet op het onver wachts een nieuwe wereldoorlog uitbreekt; on zekerheid of de nog schaarsche mogelijkheden van export morgen niet opnieuw en sterk wor den verminderd; onzekerheid over de betaling van schulden en zoo voorts! Tegenover deze oorzaken van internationalen aard staan wij vrijwel machteloos. Maar hoe moeilijker de in ternationale toestand wordt, des te vaster moet ons volk zich binnenslands aaneensluiten om gemeenschappelijk den zwaren tijd door te ko men. En nu zien wij juist het tegengestelde gebeuren. Terwijl ons land, van oudsher voor zijn welvaart op den internationalen handel en op den bloei zijner koloniën aangewezen, de eene bron na de andere ziet verstoppen, groeit onder het volk het onderlinge wantrouwen met den dag. De eene groep verwijt de andere, dat zij onrechtmatig door de regeering bevoordeeld wordt; de kapltaalloozen verwijten den vermo- genden, dat dezen naar evenredigheid nog on voldoende in de algemeene lasten bijdragen, ter wijl de laatsten het hun restende bezit angst vallig vasthouden in de overtuiging, dat, bij nog verdere opvoering in plaats van vermindering dier vaste lasten het geheele staatshuishouden spoedig een ruïne zal worden Zoo loert de eene bedeelde wantrouwend naar den anderen onder steunde, dien hij er van verdenkt boven hem be gunstigd te worden. Men snuffelt rond, wie er voordeel trekt uit méér dan één functie. De werknemers verdenken de werkgevers, dat zij de verliezen op hun balansen vergrooten teneinde onnoodlge loonsverlagingen te kunnen doorvoe ren en de werkgevers beschuldigen de werkne mers hun levenselschen onrederji hoog op te schroeven om aan noodzakelijke loondalingen te ontkomen. Er is wantrouwen overal, een wan trouwen, dat blijkbaar de juist thans zoo noo- dlge leiders verlamt. Juist nu hebben wjj brood- noodlg behoefte aan moedige, onbaatzuchtige mannen, die zonder aanziens des persoons de waarheid durven zeggen, den noodtoestand open- Donderdagmiddag heeft voor de Bredasche Rechtbank terecht gestaan de 29-jarige A. J. M„ algemeen leider van het Nederlandsche Volks- fascisme „Zwart Front”, wonende te Oisterwijk. die op 28 Juni te Tilburg, waar dien dag een tentoonstelling werd geopend door twee per sonen een aantal biljetten had doen verspreiden, waarvan de inhoud beleedigend was voor den tegenwoordigen minister van Koloniën, tevens voorzitter van den ministerraad, dr. Colijn. Verdachte bekende het hem tenlaste gelegde, doch beweerde dat de Inhoud der pamfletten slechts bedoeld was als propagandamateriaal. Hij beweerde dat de Inhoud dier pamfletten niet ging tegen dr. Colijn als mensch. doch tegen het systeem waarvan hij in minister Colijn het pro totype zag. Hij zeide in zijn pamfletten dan ook slechts dit systeem te hebben aangevallen, al moest hij desgevraagd toegeven minder goede woorden voor de samenstelling van zijn als propagandamiddel bedoelde pamflet te hebben gebruikt. *»- De Officier van Justitie achtte een strenge straf voor dezen verdachte zeer op zijn plaats, waarom spr. twee maanden gevangenisstraf te gen M. requireerde. Als raadsman voor verdachte trad op mr. F. Stkhle. advocaat te 's Gravenhage, die de uiter ste clementie voor zijn cliënt bepleitte. De uitspraak van de rechtbank werd hierna bepaald op 11 October el. Naar wij vernemen, belooft de uitgifte van boerderijen in pacht in den Wlertngermeerpol- der een succes te worden. Voor de eerste vijf tien welde-bedrijven hebben zich niet minder dan 140 liefhebbers aangemeld, zoodat slechts een klein gedeelte der gegadigden zal kunnen worden bevredigd. Thans wordt de tweede serie voor verpach ting aangeboden, bestaande uit een aantal ak kerbouw- en gemengde bedrijven, zoodat nu ook de bouwboeren in staat zullen zijn gading naar een hun passend bedrijf te maken. De groote der bedrijven varieert tusschen 54 en 75 H.A. en de pachtprijs tusschen f 40 in het 1ste en f 75 per HA. in het 8e pachtjaar. De lage pachtsom in de eerste jaren houdt niet alleen rekening met den cultuurtoestand van thans, maar sluit ook in een steun aan den komenden boer. De pachtprijzen zijn zoo gesteld, dat alleen flinke landbouwers met ijver, toewijding en kennis er kunnen komen, mits zij over vol doende bedrijfskapitaal beschikken. Het streven is er op gericht den landbouw- stand in den nieuwen polder op zoo hoog mo gelijk peil te houden. De aangifte om voor een bedrijf in aanmer king te komen, moet geschieden vóór 15 Oc tober bij bet domein-kantoor te Slootdorp, waarook prospectus la te verkrijgen. hoofdstad was Juist begonnen, ongeveer half negen, een kleine wagen voor het Diaconessenhuls aan den Neu- weg reed. Slechts enkelen waren er getuigen van. dat een kleine kist in den wagen werd ge dragen. Een tweetal bloemstukken sierden de baar. Door het drukke HHversumsche verkeer reed de wagen via Neuweg en Koningstraat naar de ouderlijke woning, welke aan den Hllvertsweg is gelegen. Onderweg stonden enkele groepjes menschen. die het gebeurde van ramp en gevolgen nog maals bespraken. Voor de ouderlijke woning was een groot aan tal menschen samengestroomd. De familie voeg de zich hier achter het rijtuig en schreed een voudig, doch diepbedroefd, achter de baar naar de St. Clemenskerk, waarvan de klok eentonig luidde. Te 9 uur ,,werd in de kerk een gezongen t—s r zijn erwten, die in niets verschillen dan H in de kleur van hun zaden. BW de eene soort zijn deze groen, bij de andere geel. Wanneer ge nu op vroege lentemorgens in de jaren voor en na 1860 in een kleinen langwer pig entuin van het Augustijnenklooster te Alt- brilnn had gekeken, dan zoudt ge daar een dikken pater met een mooi hoog voorhoofd en ccnkerblonde lokken gezien hebben, die de bloe sems van erwten openmaakte, het stuifmeel er uit veegde en met een penseeltje er ander stuif meel In bracht, en vervolgens den geheelen bloesem in een papieren huls sloot. Deze man was Gregor Mendel, die de wetten van de er felijkheid ontdekt heeft, door zijn proeven over kruisingen. Vóór hem bestond er nauwelijks één heldere idee over de erfelijkheid. Mendel had, voordat hij deze proeven begon, eerst zijn erwten twee Jaar lang nauwkeurig waargenomen, en had slechts die erwten uit gekozen, die van het ééne op het andere ge slacht constant en gelijkvormig bleven. Daar om had hij er speciaal op gelet, dat de erwten rtch zelf bevruchtten, en dat er geen stuifmeel van andere bloesems door insecten op zijn procfplanten werd overgebracht. Hij meende dan. toen hij begon, met raszuivere planten te doen te hebben. De erwten bevatten mannelijk en vrouwelijk zaad. Het eene is het stuifmeel, het andere zit op den stamper. Mendel begon nu systematisch groene erwten (d. w. s. erwten met groene zaden) te bevruchten met het stuifmeel van gele erwten, d. w. z. van erwten met gele zaden. Daardoor kreeg hij kruisingen, bastaarden, of, zooals men ze noemt, hybriden. In werkelijkheid waren zijn proeven veel uit- gebreider. Erwten met ronde vruchten werden bevrucht met het stuifmeel van erwten met kantige vruchten; ten tweede werden gekruist exemplaren met groene klembladen en zulke met gele klembladen; ten derde werden krui singen verricht van planten, die alleen maar in de kleur van de zaaddoos verschilden; ter. vferde met planten die verschilden in vorm van de huls, verder in de kleur van de onrijpe huls; ten zesde in de positie der bloesems; ten zevende in de grootte van de plant. Laten wij als voorbeeld nemen bet verschil in kleur van de zaadschaal. Welnu, wat was het resultaat van die krui- I singen?. Alle producten van de eerste kruisin gen waren geel (van zaaddoos). Nu werden die kruisingsproducten verder I aan zich zelf overgelaten. Het volgende jaar be- I Vluchtten ze dus zichzelf alleen moest er na tuurlijk worden opgepast dat er geen insecten I bij kwamen, vooral niet de erwtenkever. Het volgend jaar kwam er dan weer een nieuw geslacht erwten; de kleur der zaadschaal werd waargenomen, de zaden nauwkeurig ge teld; er waren 8023 zaden, waarvan 6022 geel en 2001 groen; dat is dus een verhouding van ongeveer 3 op 1. Deze werden nu weer aan zichzelf overge- I laten, om zich zelf te bestuiven; uit de groene R.K. Werkmeestersbond, werd met algemeene zaden__kwamen uitsluitend groene zaden; onge- stemmen tot voorzitter van de vakgroep geko zen: de heer Th. J. v. d. Wijden, Arnoldystraat 25 te Haarlem, voorzitter van den Ned. R K. Bond van Technici, zal als secretaris, de heer B. Berendsen, bestuurder van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedien den, als penningmeester van de vakgroep fun- geeren. e première der geluidsfilms, die de Neder- 1 landsche filmindustrie op haar geweten heeft, wordt bij voorkeur gegeven op het late nachtelijk uur en de filmpaleizen, die deze vertooningen entameeren, konden tot dusver steeds op volle zalen rekenen Donderdagavond was het de beurt van „Malie Gevallen”, de komische speelfilm, die onder auspicies van Loet Barnstijn en onder regie van Jaap Speyer werd gemaakt naar het boek van Hans Martin. Het liep tegen half drie, toen de film begon te draaien, het was over vieren, toen we de straat op mochten. Voordien kregen we eenige journalen te zien, een verrukkelijk ge kleurd teekenfilmpje van Fleischer met Betty Boop als Asschepoes. waarna Max Tak zijn or kest opzweepte tot een hartstochtelijke muzikale show, besloten met ’n korte pauze, die gelegen heid tot verfrlssching bood. Toen kreeg dan de film een beurt, verwelkomd met applaus en meerdere malen met applaus begeleid. Hieruit blijkt reeds, dat de film met een zekere geest drift wérd ontvangen, die nog groeide, toen de medewerkenden aan „Malie Gevallen” na afloop voor het voetlicht kwamen om door Max Tak en Henry Wallig met woorde -, en bloemen te wor den gehuldigd. Dat hierbij woorden als „onmis bare talenten”, „echt Hollandsche filmkunst” en dergeiUke niet van de lucht waren, spreekt van zelf. En dat de heer Tuschinskl den heer Barn stijn aanmoedlgde om het Nederlandsche pu bliek Nederlandsche films te blijven geven spreekt ook vanzelf, en kan zelfs aller instem ming wekken, mits de films, die nog komen gaan, de reeds gemaakte aaAlenlijk overtreffen Bij de huldiging werden twee namen niet ge noemd. n.l. die van Hans Martin, naar wiens boek de film werd gemaakt, en Simon Koster, die het scenario voer de film schreef. Zijn we goed ingelicht, dan zouden noch Martin, noch

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5