POKON Bedrijfsradenwet Turkije Het verdrag met Duitschland Ope/kewond PUROL Overeenkomst met RADIOPROGRAMMA r ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 DORRIUS De doodende stroom Uitvinding in Tsjecho-Sloufakije Gasvrije vluchtkelder Fraude door makelaar Spelling-Marchant Ir. F. H. E. Guljé Nieuwe kortegolf zender Proefnemingen by Maastricht HOOGE UITZONDERING I Bekende slager staat weer terecht Wegens beleediging van oud- minister Verschuur Een protocol tot stand gekomen Kerncommissie voor den middenstand Poli tiediploma Alg. Ned. Politie bond Wegens hun verwijdering uit de Vereenigde Vergadering der Staten-G ener aal Aan de Groote Marktstraat te Den Haag Communisten vragen vervolging Restaurant Het droevig arbeidsongeval bij Loosdrecht Automatisch bewaakte overwegen aR p Tot voorzitter der Alg. R.K. Werk- geversvereeniging gekozen Een bedrag van eenige tonnen zou er mee gemoeid zyn De voornaamste bepalingen van de gesloten handels- en clearing ver dragen Bepalingen betreffende de econo misch gerechtvaardigde be werking van goederen Maandag 1 October 1934 Zondag 30 Sept. 1934 van Gra- R Dultsch- R Oi dl: Cc rei H 1 11 11.50 van 1934 3 programma Itam, De Officia- van Juatttte. mr. W. H. H. Stam, achtte een flinke straf hier op atfn plaats en elschte vijf maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. De ..Staatscourant” van Vrijdagavond bevat het Kon. besluit tot invoering van de spelllng- Marchant voor het eindexamen der hoogere burgerscholen met vier- en vljf-jarigen cursus. lulalr Concert ascal 450 9 0S ties In het openbare leven. Zoo Is hy o.a. Lid van den Ny verbeidsraad, Buitengewoon lid der Tariefcommissle. Lid van de Kamer van Koop handel voor Rijnland, Lid van den Raad van Arbeid enz. Bij een maaltijd, die na de vergadering werd gehouden, is daarna officieel afscheid genomen van den oud-voorzltter, Minister M. P. L. Steen- berghe, wien door Ir. Guljé dank werd gebracht voor den arbeid voor de vereenlging verricht. Als dank werd hem daarbij door de vereenl- glng aangeboden een te schilderen portret van hem en van mevr. Steenberghe. 8 10 9.30 di N U 3 HJ de Vrijdag is voor de rechtbank te Zutphen be handeld de aaak tegen den slager R„ N. S. B 'er te Rotterdam, die terecht moest staan wegens bet beleedlgen van oud-mlnlster Verschuur, in een vergadering, welke een paar maanden ge leden te Zutphen werd gehouden. De beklaagde was niet verschenen. Bij de vaststelling van het percentage, dat gebruikt wordt voor de aflossing van de ach terstallige vorderingen, moest de Regeering er van uitgaan, dat het van het grootste belang is den export te kunnen in stand houden. In dien uit de clearing zoodanige bedragen gere serveerd hadden moeten worden om op kor ten termijn den achterstand in te halen, zou dit practlsch stopzetting van den export voor geruimen tjjd beteekend hebben. De in bepaalde kringen heerschende op vatting, dat van Departementewege toezeg gingen zouden zijn gedaan, dat by nieuwe regelingen in ieder geval eerst oude vor deringen voor betaling in aanmerking zou den konen, ia onjuist. van in N.Z. Voorburgwal b.h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN A LA CARTE Tn de te 's Oravenhage gehouden algemeene vergadering van de Alg. R. K. Werkgeversver- eeniging en het R. K. Verbond van Werkgevers- vakvereenlglngen is als opvolger van Minister Steenberghe. tot voorzitter gekozen ir. F. H. B. Ouljé te Lelden, bericht de „Leldsche Crt." BRUSSEL 484 M. 130 Gramofoonmuziek 5 15 dansorkest 835 muziek van Dukas 7.20 Jazz-muzlek 7 35 Gramofoonmuziek 8 eert 11.00 Dansmuziek. Iwlnkela! De tekst zal binnenkort in een bijvoegsel van „Handelsberichten” worden opgenesnen. 7 i voc 5 av< go fel bel i hei 7 stx Be go< hei 1 Vai all «.II I cis. in Ir. F. Ouljé is 36 Juni 1893 te Den Haag ge boren en is de soon van wyien mr. B. W Ouljé, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan- deHije behaalde IrTwn te Delft den graad ’an werktuigkundig ingenieur en werd toen verbon den aan de Hollandsche Oonstructle-werkplaat- sen en N. V. Nederl. Electro-lasch Mij. te Lelden, waarvan hy spoedig hoofdingenieur en daarna directeur werd. Ir. Ouljé bekleedde reeds verschillende func- N< tie Pt At Ui k< st b: u li 2 H.I Lie voc uw «re 4 5 der Jut vai 1 voc tob C Lol nie X Jat 7 nie I Lol ria 10 ho v» 1 1 uu acl vo bit 1 Mi 1 lec ho De Minister van Sociale Zaken heeft thans op grond van het bepaalde in artikel 8 der Bedrijfsradenwet Ingesteld de zgn. Kerncom missie voor den Middenstand. In verband met de vele vragen, welke tot het Ministerie van Economische Zaken worden gericht over het betalingsverkeer met Duitsch land kan het volgende worden medegedeeld: Van de bedragen, welke op de Nederland- sche clearingrekenlng gestort worden, wordt van 24 September af een zeker percentage ge reserveerd voor de aflossing van de achter stallige vorderingen op Duitschland en voor de aflossing van de op Sonderkonte en Zwl- schenkonto's gestorte bedragen. Met de ult- keering daarvan zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Alvorens echter tot ultkeering kan worden overgegaan, zal de Re geering over een zoo volledig mogelijk over zicht van den omvang en den aard van den achterstand moeten beschikken. Bij de oplossing van deze vraagstukken zal de grootst mogelijke voortvarendheid in het belang van het bedrijfsleven worden betracht. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat stortingen van Duitsche schuldenaren by de Reichsbank, ook wat het Koninkrijk der Ne derlanden bulten Europa betreft, reeds van 24 September 1934 af toegelaten zijn. Erntedanktag 5 50 Om- Helnrlch De makelaar In onroerende en vaste goede ren A. J. O. te Hilversum, die de vorige maand failleerde, is dezer dagen in zijn woning ge arresteerd en naar het Huls van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan een fraude, waarbij een bedrag van eeltige ton nen gemoeid zou zijn. Aan de hand van een plattegrond gaf hy -1 uitvoerige technische bespre- Tuzechen Nederland en Turkije werd, zooale reeds gemeld, den 23en September jl te An kara een handels- en clearingverdrag geslo ten. De afgifte van deze „Devisenbeacheinlgun- gen” zal in zoodanigen omvang geschieden.dat met de belangen van den Nederlandschen ex- porthandel In voldoende mate wordt rekening gehouden. Zooals reeds gemeld, is aan het "Denhoven- sche kanaal tusschen Loosdrecht en "Denhoven gistermorgen te 7 uur een arbeidsongeval ge beurd. dat aan twee werklieden het leven heeft gekost. Men is daar doende met het aanleggen van een nieuw buizennet voor de waterleiding. Gis termorgen was een tweetal arbeiders bezie den hljschmast op te stellen, hetgeen geschied de Juist onder de draden van het electrische hoogspanningsnet. Deze machine doet dienst om de zware buizen op te hljschen en in de gegraven greppel neer te laten. Men was de stalen draden der machine aan hat vasttrekk^n. toen C plotseling in aanraking den draad. De beide arbeiders werden op slag gedood. Het waren de 64-Jarige Loeve uit Ofessen- dam-Hardinxveld, gehuwd en de 45-jarige L. Pauw uit O verveen, eveneens gehuwd en vader van zeven kinderen. De lijken zijn in het lijkenhuis van de kerk te "Denhoven geborgen. Onder de twintig arbei ders heerscht groote verslagenheid. De ver spreid wonende familie werd door den burge meester gewaarschuwd. Politie en Justitie stellen een onderzoek in. 630 Vloolreeltal d BRUSSEL 322 M. 12.20 Onmofoormu- zlek 12 40 Idem 12 50 Accordeonmu- ziek 130 omroeporkest 5 40 Gramo- foonmuzlek 6 00 Idem 6 50 populair concert onder leiding van Paul Doullez' 8.20 Omroeporkest onder leiding van Frar.z André 9.20 omroeporkest onder leiding van 10.30 Gramofoonmuziek. KAI.UNDBORG 12S1 M. 12.20 Bend lx" ensemble 3 50 orkest onder leiding van Fritz Mahler 8.40 Volkliederen 11.15 Dansorkest. Dezer dagen is te Berlijn een vergadering gehouden van de In art. 12 van het Clearing verdrag genoemde Regeeringscommlssles, waar- ven Instituut blf Slechts mi contröle-lnsti voor schulden, niet voortkomend uit goederen transacties, op de clearingrekenlng van het Ne derlandse!» Clearinginstituut door Turksche de biteuren geschieden. Van de door Nederlandsche importeurs btf de Nederlandsche Bank gestorte bedragen komt 30 pCt. ter vrije beschikking van de Turksche Centrale Bank. Beide vereffenlngsbureaux kunnen het tot standkomen van particuliere compensatietrana- Belanghebbenden zullen nog nader in ken nis gesteld worden met de maatregelen, welke de Nederlandsche Regeering wenschelljk acht om een zoo goed mogelijk functlonneeren de clearingovereenkomst te bevorderen. dienen voor luchtververschlng, worden dan gas dicht gesloten. Zonder luchttoevoer van buiten kan de kelder 100 menschen gedurende drie uren herbergen. Om voor onbepaalden tijd on derdak aan 120 personen te kunnen geven, kan men lucht laten aanzuigen door een ventilatie kanaal, dat 25 Meter boven de straat zijn monding heeft. Op dit kanaal zijn in den kel der twee schuilplaats-gasmaskers aangesloten, welke dienen om de lucht van 25 M. hoog te zuiveren. Gezorgd is voor afvoer van de door de menschen gebruikte lucht. Hierna sprak mr. Spitzen, wten de Minister van Blnnenlandsche Zaken had opgedragen, de waardeeering en bewondering van de regeering te vertolken voor dit prijsenswaardig particulier initiatief. Vervolgens voerde het woord de wethouder van Openbare Werken, ir. Feber, namens het gemeentebestuur en de directeur der gemeente werken, ir. Van de Vegt. De communistische leden der Tweede Kamer L. H. H. de Visser, O. J. P. Schalker en Roe- stam, hebben door hun raadsman mr. P. van I 't Hoff Stolk een aanklacht Ingediend bij de Arrondissementsrechtbank te "s-Gravenhage, tegen de rechercheurs, die hen op last van den I I voorzitter der Vereenigde Vergadering van de I Staten-Oeneraal 18 September IJ. met geweld van hun plaatsen hebben verwijderd en over gebracht naar een lokaliteit in de Ridderzaal, waar zy zijn vastgehouden op last van den al- I daar dienstdoenden Commissaris van Politie. Dit is, naar de meenlng der aanklagers, een wederrechtelijke daad, aangezien het reglement van orde voor de Vereenigde Vergadering der Sta ten-Genera al den voorzitter niet het recht geeft. Kamerleden uit de vergadering te doen I verwijderen. Uit de Ridderzaal zijn de bovengenoemde Kamerleden per auto overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie, waar zij aan een ver hoor zijn onderworpen en vervolgens in vrijheid zijn gesteld. Reeds tijdens het verhoor in de Ridderzaal hebben de klagers onmlddellljk ge wezen op de hun aangedane mishandeling, al dus luidt de aanklacht, bestaande voor L. H. H. de Visser uit blauwe plekken op zijn armen en een tot bloedens toe verwonden neus, voor C. J. P. Schalker uit een kwetsuur van zijn rechteroog, voor Roestam uit blauwe plekken op zjjn rug en bullen op zijn hoofd. Voor de Visser was het mogelijk de aange dane mishandeling te bewijzen door bloedspo ren op zijn kleedlng. Op grond van artt. 121. 122 en 300 W. dringen de klagers op vervolging aan, zij mee nen deze klacht te moeten indienen met het oog op de h. 1. zeer ernstige aantasting van de bestaande parlementaire rechten van Neder- landsChe Volksvertegenwoordigers. Haag geopend. Deze opening is ojn. bijgewoond door oen kapitein der genie Burgdorffer, als vertegen woordiger van den Minister van Defensie, mr. Spltze. vertegenwoordiger van den Minister van Blnnenlandsche Zaken, de staatsraden Rambonnet en Muller Massis. De heer J. L. Lassen, directeur van Matsen de Nouveautés, heeft een toespraak gehouden, den aanwezigen het welkom toeroepende. Hierna heeft de architect vin het gebouw, de heer A. H. van Leeuwen, een rede uitgesproken, wijzende op de actualiteit van het onderwerp: „Luchtaanvallen” en op de noodzakelijkheid van de bescherming van de burgerlijke bevol king daartegen. Hij merkte op, dat er op het d» oplosbar* Kn nat mest voor kamerplanten, t 0.40 p. flescb m. gratis ver- zorglngsaan willing. Bloem en Zaadwl BEBOMUN8TEB 54» M. 1.00 Populaire Fransehe muziek 4.20 Omroeporkest 930 Populair eonoert. VOOR NADXRE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS by voorlooplge afspraken werden gemaakt over de afgifte van „Devisenbeschelnlgungen” door de Duitsche autoriteiten welke .JJevlsenbe- schelnigungen” aan de Duitsche importeurs het recht geven om pp de Nederlandsch-Dult- sche clearing te storjtn. huizen 1875 M. NCRV 8.00 Schrtftle- zing en meditatie 8.15 Morgenconcert fl 10.30 Morgendienst door Ds A. C. Dte- derlks 11.00 Lezen van Chr. Lectuur I „Ommekeer” van M. A. M. RennesBol- I dlngh 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 1 Politieberichten 12.15 Orkestmuziek I 1230 Orgelconcert door Jan Zwart uit de 1 Luthersche Kerk te Amsterdam 2.00 Uttr I zending voor scholen. „Een Kijkje in Neer- I lands öofttuln” door J. E. Kok 2.35 I ..Mooie bosdragende gewassen" door A- 3. I Herwig 3.14 Cursus knippen en stofver- I sieren 3 45 Verzorging zender 4.00 I Bijbellezing door Ds. G. Ubblnk. 5.00 i: Het Haagsche Trio 6.30 Vragenuurtje lij 7.00 Polltle-beriehten en Ned. Chr I Persbureau 7.15 Gramofoonmuziek of een greep uit het dagelljksche Gebeuren I 7.30 Vragenuurtje 8.00 II Phllh. Symp. Orkest onder leiding van Leopold Stokowsky 8.20 Liederen- recital door Theodora Versteegh 8.35 Gramofoonmuziek 8 45 Theodora Versteegh 9.00 Spr. Ds. R Dijkstra „Machten der Historie" (II) H 9.30 Vaz Dlas 9.40 Orgelconcert door 8 P van der Kerkhof uit de Nieuwe Zuider- kerk te Rotterdam 10.40 Gramofoonm. I 11.30 Sluiting. HILVERSUM 301.5 M. VARA 8.00 Gram. J muziek 10.35 De Notenkrakers onder lel- fl ding van Daal Wins 11.20 De Notenkrakers U 12 00 Klein Vara-ensembie onder lel- dink van Frits Bak els 145 Verzorging H zender 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Voor de vrouwen Otto van Tusschenbroek „Versiering van het binnenhuis" 3.00 Vsra-orkest onder leiding van Hugo de Groot 5.Oo De Flierefluiters onder lei ding van Jan van der Horst 5.58 Over- gang naar den versterkten zender 6 00 „De Werelddierendag” Toespraak voor de ..Ned. Vereenlging tot Bescherming van dieren” door Dr. Henrt Polak. 6.15 Gra mofoonmuziek 6.30 Muzikaal babbeltje door Plet Tigger ..Chopin en zijn kring” II 7.20 Orgelspel door Joh. Jong op het Vara-orkest 8 00 Herhaling SOS -berichten 8.03 Orgelspel door Joh. Jong 8 15 De Uitzending van het Nationaal Crisis Comité op 2 October 846 Van A tot Z Instrumentaal cabaret onder leiding van Louise Vernena 9.30 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot IO.Oq Vaz Dlas 10.15 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7 35 Italiaansche avond. Accordeonspel door Lucien Wahl. 820 Gevarieerd concert door het ortfroep- orkest onder leiding van Henrl Pensls 9 15 Itallaansch concert door het omroep orkest onder leiding van Henri Pensls m. m v. Hubert Bouquette, cellist 9.50 Vervolg Itallaansch concert 10.30 Dans muziek. BEROMUN8TER 540 M. 4.20 Klassieke muziek 838 Abonnsmentaoonoert, mu ziek van Beethoven Hamburg 332 M. Erntedanktag (geen programma ontvangen). KEI LEN 456 M 10.35 Erntedanktag 1934 Het Sollngache Zangkoor 11 50 Populaire muziek 5.50 Boerendansen en liederen 7 20 Lore Schröter zingt Volksliederen. Erika Schöte, cembalo. DAVENTRY 1500 M. 12.50 Het Midland Studio orkest onder leiding van Frank Can- tell 2 20 Cedric Sharpe sextet 5.20 Orgelrecltal door O. H. Peasgood 6.05 BBC-orkest afd. C. onder leiding van War wick Braitwalte 7.50 Pianorecital door Cyril Smith 935 stedelljk orkest van Bournemouth en het Bournemouth Militair orkest onder leiding van Sir Dan Godfrey. BRUSSEL 322 M. 11.20 Ludo Langlois orkest 1.30 Symphonleconcert 5 20 Omroeporkest onder leiding van Franz Mn4M3 B*n4>honleconcert 9 20 Idem 1030 Dansmuziek. «TAtUNÖBOltG 1261' M. muziek 2 Weensch concert onder leiding j—- tenkoor zingt onder leldlni Knudsen 9 40 Omroepoi ding van Fritz Mahler concert 11.20 Borge Christiansen’s dans- orkest. BERLIJN 357 M-. Hans Prlegnltz speelt orgel rloeporkeet onder leiding Steiner. 313 M. 7.45 Filmmuziek. gebied der schuilplaatsen nog weinig bereikt is, maar dat de heer Lassen meent, dat het plicht is van wie over een kelder van eenige afme ting beschikken, dien tot vluchtkelder in te richten. Aan de hand van een plattegrond gaf hy vervolgens een uitvoerige technische bespre king van den kelder. Alle vèntilatie-openingen. welke In vredestyd Josef Fryba. directeur van de firma „Vedka” te Praag, heeft een uitvinding gedaan ter auto matische signaleering van naderende treinen en automatische bediening van afsluitboomen, „ro bot” genaamd. Een model van Fryba's „robot” was geduren de drie maanden by wyze van proef in gebruik tusschen de stations Uzlce en Kralupy en heeft geen enkele maal gehaperd en volkomen aan de gestelde verwachtingen voldaan. Het apparaat bestaat In principe uit een con tact-installatie onder den spoorweg, zoodanig geconstrueerd, dat door het lichte doorbuigen van de rails onder het gewicht van een passee- renden trein een bestaand contact wordt ver broken en een gesloten stroomkring onderbro ken wordt, waardoor het beweglngsmechanlsme, dat de afsluitboomen laat dalen in werking wordt gesteld. Passeert de trein voorby den overweg een soortgelyk contact, dan gaan door het verbreken van een anderen stroomkring de boomen weer omhoog. Het groote voordeel van de uitvinding is, dat de installatie onafhankeiyk is van een stroom net omdat zy gevoed wordt met een zwakke stroom uit eigen accumulatoren, die vanwege de geringe stroomsterkte van kleinen omvang kunnen zyn. Zou door een of andere storing de stroom kring der accumulatoren stroomloos worden, dan zouden de boomen xich automatisch sluiten, wat misschien voor het verkeer op den weg geduren de korten tyd eenigen last zou kunnen opleveren doch ernstige ongelukken in leder geval zou voorkomen. Het apparaat is goedkooper dan alle tot nog toe bestaande soortgelijke buitenlandse!» Instal laties. De thans gecalculeerde prys bedraagt ongeveer 30.000 Tsjechische kronen, doch by massale aanmaak kan deze prys waarschyniyk tot de helft of een derde worden terug gebracht. Bovendien biedt het principe der uitvinding nog tal van mogelykheden voor automatische bediening van seinen, zelfs voor automatische inwerkingstelling der reminstallaties van loco motieven. maun. sopraan, zingt liederen van Marx. aan den vleugel, de componist 8 50 Vom Blsamberg in alle Welt, onder leiding van J Holzer m m.v. Vera Schwarz en Joseph Schmidt. «3. 11.10 Orkeatconcert. WARSCHAU 1345 M. 1235 Phllharmo- nle-orkeet van Warschau 2 20 Gram, mur-lek 5.20 Dansmuziek 8 20 Omroep- symphonle-orkest onder leiding van J. Ozlmlnakl. 10 50 Symphonleorkest van Philadelphia 11.25 W. Wllkoaz danaor- kest. Als iets hopeloos is noemen wy dat vechten tegen de bierkaai. Wij kun nen doen en laten wat wij willen, al les en nog wat probeeren, het is en blijft machteloos. Het euvel, dat wij wenschen uit te roeien woekert voort, iemand, dien wij tot andere gedachten willen brengen blijft onoverreedbaar, een zaak, die we wilen bereiken schijnt hoe langer hoe verder van ons te wijken in plaats van naderbij te ko men. Vechten tegen de bierkaai is ont moedigend en afmattend, het is een strijd zonder perspectief, zonder uit zicht op een overwinning, zonder re delijke kans op eenig succes. In deze hopelooze zaken blijft ons maar een ding, geloof in en vertrou wen op een hoogere kracht, die ons de opbehaalbaar lijkende overwinning tegen alles in doet behalen, die ons den moed geeft om vol te houden en den ongelijken strijd te blijven voe ren. Brussel 484 M. 10.20 Ludo LangloU orkest 12 20 Omroepsymphonleorkest 1.00 Verv. convert 6 05 Concert door het Quatuor beige k clavier 8 20 Omroep orkest 9 35 Idem 10 30 Dansmuziek. In het handelsverdrag werd de invoer in Turkije geregeld van goederen van Nederland- schen en Nederlandsch-Indischen oorsprong, benevens de invoer in Nederland van goederen van Turkyben oorsprong, tn verband waarmede aan 't verarag werden toegevoegd lijsten, waar» by voor een aantal artikelen invoer buiten cotu- tingenteering om is overeengekomen en voor andere artikelen contingenten zyn vastgesteld. d« top van het werktuig I De“ HJsten zullen zoo noodig na gemeenschap- r kwam met den dooden- overtxg kunnen wotdBi hegAeikgs De duur van.net verdrag, dat voorloopig in werking k getreden op den dag dcc. onderwo ning. is vastgesteld op zes maanden, met e«n I opzeggingstermijn van zestig dagen. By niet- opzegging wordt de overeenkomst stilzwijgend als met zes maanden verlengd beschouwd. Voor zooveel de aan Nederland en Neder- landsch-Indiè toegekende contingentiysten be treft. is hieraan terugwerkende kracht verleend tot 15 Juni JJ. .datum waarop de voorlooplge handelsovereenkomst tusschen Nederland en Turkye afliep. In het clearlngsverdrag Is als vereffenlngs- bureau van Nederlandsche zijde het Neder- landsch Olearing-Instituut, van Turksche zyde de Centrale Bank der Turksche Republiek aangewezen. De Nederlandsche exporteur van Turksche goederen stort het bedrag der uit den aankoop daarvan voortvloeiende vordering by de Ne derlandsche Bank op rekening van het Nedet- landsch Clearinginstituut, hetwelk een rente- looze ten name van de Centrale Bank der Turk- Vrydagmiddag is de gasvrye vluchtkelder te- I sche Republiek geopende rekening met deze gen luchtaanvallen, gelegen onder het pand bedragen crediteert. van Maison de Nouveautés aan de Groote Evenzoo zal de Turksche importeur bü aan- Marktstraat op den hoek van het Spul te Den koop van Nederlandsche goederen bet bedrag daarvan storten by de Centrale Bank der Re publiek, welke deze bedragen boekt op een ten name van het Nederlandsch Clearinginstituut geopende rentelooze leenlng. Iedere betaling overeenkomstig de bepalingen van het verdrag, evenals de betalingen van le veranties op termijn, zal door de belde ver- effenlngsinstellngen worden aangenomen, mits van de laatste de noodige bijzonderheden aan de instelling worden voorgelegd, welke deze stor tingen zal ontvangen. Slechts de betaling van die goederen kan door clearing vereffend worden, welke van oor sprong en herkomstig uit een der beide landen zijn en waarvan de invoer onder betaling van de desbetreffende belastingen heeft plaats ge vonden. Van alle andere goederen kan recht streeks betaling verlangd worden. Bovendien vallen onder de clearing de Neder landsche leveranties aan den Turkschen staat of Turksche openbare diensten en de vorderin gen voortvloeiende uit by contract aangegane openbare werken. Als koers van omrekening der Turksche pan den in Nederlandsche guldens geldt de officieels koers van de Centrale Bank van de Turksche Republiek op den dag van storting. Vorderingen, luidend In andere valuta dan ponden of guldens zullen In Nederlandsche guldens worden omgerekend tegen den koers, genoteerd op den dag van storting In een der belde landen. Het verdrag la ook van toepassing op aDz vorderingen, voortkomend nlt export van goe deren, welke reeds vóór den datum van de in werkingtreding van het verdrag heeft plaats gehad. De daarvoor reeds by een bank in Turkije gestorte bedragen sullen worden overgeschre» op *9e rekening Nederlandsch Clearing- e Centrale Bank der Republiek, toestemming van de deviezeti- ities in Turkye mogen stortingen DEN HAAG Het diploma met aanteekenlng ver wierven: E. Schonsveldt, Amsterdam; C. L. Bmlt, Rotterdam; G. M. van Scbendel, Vuren; J. Sepers, Buurwaisen: H. F. M. Seegers, Den Haag; J. van Scberpenseel, Bunnlk; F. Bchoonderbeek, Ede; R. Seldenrust. Utrecht: F. J. A. SUIkerman. War- menhulsen; G. J. Smid, Sneek; H. M. S. Simons, Heerlen; L. Stofbergen. Hlllegersberg; E Stulvt, Blerum H. J. Schouwenaar. Twlak; H. Stemebrink. Nleuwolda. Het dlpoma verwierven: W. C. Stolk, Rotter dam; W. O. Slooten. Z. en N. Schermer; M. Stout. Alblasserdam; E. v. d. Starre, Gouda; J. Schipper, Breukelen; W. R. M. Slider, Enschede; J. van Straten. Den Haag; H. Stelpetra, Hulzum: G. Sohonewille. Nleuwlande; H. H Schonenberg. Tegelen R. Smit. Rotterdam; O. W. ter Bteege. Enschede; G. H. V. Sunten MaartensdUk. Doetln- chem; F. L. M. Steyn, Looedulnen; J. Slccama, Leeuwarden: O. V. d. Bchraaf. Kapelle; B. Straat man. Delft; Chr. H. J. Schulpen. Maareeen; A. C. Sina, Oorlnchem; 8. Staal. Appelscha J. Spaan. Hoorn; H. Q. O. Schuttelaar. Harderwijk; C. Stam. Sybercarspel J. P. L. Scheels. Delft; A. Sinks, □elft: A. Schouten, Dordrecht: D. Schalk. Arn hem: W. A. Snaak. Rotterdam; P Stouthamer. Aardenburg: T. Spierenburg. Maareeen; J. C. Schuit*. Den Haag; A. O. Schoenmaken, Dleseen; J. M 8 teen hoek, vlaardlngen: I M. Blagtsr. Vei len; P. Stclae, 'e-Gravensande; J. Scheepvaart. Ftnsterwolde; R. van Bcherpenzeel. Bunnlk; T. Schrijver. Hllvvnum; O. Spaan. Gouda. den grond. Indien zy Duitschland geoogst, wijze zyn gewonnen: b. voor zooveel aanvaat voortbrengselen van nyverheld. indien In Nederland of in Duitsch land alle in de goederen verwerkte grondstof fen zyn gewonnen en voorts alle arbeid Is ver richt. die tot vervaardiging van de goederen met Inbegrip van al haar onderdeelen hebben gediend. BH den Invoer naar Duitschland gelden voorts als Nederlandsche goederen die goederen, dit indien de voortbrenging In verschillende landen plaats vond. In Nederland de laatste econo misch gerechtvaardigde en ingrypende veran dering van haar hoedanigheid tot stand bren gende bewerking hebben ondergaan. Voor de toepassing van het clearingverdrag wordt een economisch gerechtvaardigde bewer king van goederen In het algemeen dan aan wezig geacht Indien het verrichten daarvan op dezelfde of soorteeiyke wyze vóór 31 De cember 1932 In Nederland gebrulkeiyk was. BERLIJN 357 M 6.50 Trio voor fluit, viool en altviool 10.40 Hoorspel. HAMBURG 332 M. 1.20 Gramofoonmu ziek 6 20 Concert 7 05 Omroeporkest onder leiding van Adolf Seeker. KEULEN 456 M. 12.30 Weatdultache Kamerorkest en het omroeporkest 9 20 Kleine omroeporkest onder leiding van Leo Eyeoldt. DAVENTRY 1500 M. 12 05 Orgelconcert door Tom Jenkins 1235 Dansmuziek op gramofoonplaten 1.05 Hydro Hotelor- kest 3 10 Gramofoonmuziek 4.50 Western Studloorkeet onder leiding van Frank Tho- - Qansorkest onder leiding 11.00 Dansmuziek. PARIJS (POete ParislenJ 373 M. Grumofo-inmuziek 9 00 Concert - Orkestconcert 10.10 Hot-jazzmuzlek op gramofoonplaten. PARUS RADIO 1648 M. 12.20 Populair concert onder leiding van Pascal. MILAAN 369 M. 5 30 Dansmuziek 6 15 Gramofoonmuziek 9 05 Populair concert 10 20 Kamermuziek ROME 421 M. 5.20 Vocaal- en Instru mentaal concert 6.15 Gramofoonmuziek 9 05 Populair concert. WEENEN 547 M. 4.45 Gramofoonmuziek 5 45 Pianospel 11.40 Frans Hofer, tenor, zingt 1230 Dansorkeat. WARSCHAU 1345 M. 12 3o Dansmuziek 5.20 J. Ozlmlnskl speelt viool 635 Dansmuziek 7 20 Militaire muziek 8.20 Populair concert door het omroepor kest onder leiding van St Nawrot 9.20 Pianospel 10 05 gramofoonmuziek 10 35 Dansmuziek. 12.«O Kamer- 2.20 Gramofoonmuziek -c 830 door het omroeporkest van Fritz Mahler, mjnv. Ebba Wilton, sopraan 9 10 Een studen- --ig van Joh. Hye irkest onder lel- 10 40 Vervolg In een mededeeling van den Regeeringspers- dienst inzake het Nederiandsch-Dultsche beta lingsverkeer. wordt medegedeeld dat. tegeiyk met de onderteek nl.-g van het verdrag een protocol is tot stand gekomen, waarin o. m «enige bepalingen voorkomen, krachtens welke de wederzydsche bevoegde autoriteiten de rechtstreekse!» verrekening van economisch gerechtvaardigde provisies kunnen toelaten. Evenzeer is overeengekomen, dat onder Bin nenscheepvaart ook de Rynscheepvaart is te verstaan. Voorts zal aan de regeeringscommis- sies worden opgedragen een vast gemiddeld percentage te bepalen voor de door de particu liere schippers gewooniyk in het land van den schuldenaar te verrichten betalingen. Onder de gebrulkeiyk In het land van den schuldenaar door de reederyen te verrichten be talingen zyn de bedrijfskosten te verstaan. op de Plano i.20 Wagnercon- Naar we vernemen, hebben B. en W. der ge meente Alphen aan den Ryn aan den raad voorgesteld te besluiten tot een kleine belasting- I clearlngrekeningen nog een saldo laat, zullen de Importeurs van het land ten gunste van I hetwelk dit saldo uitstaat, moeten voortgaan Veel belangstelling voor de Luto met het storten van de tegenwaarde van hun invoeren by het betrokken clearinginstituut. Het aantal bezoekers en groepen achoolkJn- I totdat het saldo geheel vereffend la. deren aan de Luchtvaarttentoonstelllng ,Laiu>” te 's Graveniiage heeft reeds de 40JDOO over schreden. Een bewerking van goederen van anderen dan Nederlandschen oorsprong In Nederland zal daarentegen in geen enkel geval als economisch gerechtvaardigd in den zin van deze bepalin gen worden aangemerkt. Indien die bewerking uitsluitend of hoofdzakeiyk in Nederland is verricht, om de toepassing van het Clearing- verdrag by den invoer van deze goederen in Wiltechlabï mdgeiyk te maken.' “‘Met betreïMrig'tot artikel 7 18 bepaald: Ter instandhoading van de normale han- delsbrtrekklngen tusschen de verdragslui tende landen, kunnen bö goederen, ten op zichte waarvan in bet verdrag inzake het goederenverkeer van 15 December 1933 eeni- gerlei regeling getroffen is, ook aan anderen dan aan de in art. 7 genoemde personen deriezenbew Ijzen afgegeven worden die recht geven tot storting by de Reichsbank. wy vernemen, dat tn de eerste week van October naby Maastricht proeven zullen worden genomen met een kortegolfzender, die op de zelfde golflengte als Hulzen, 3014 M. zal wer ken. Het zendstation wordt in samenwerking tus schen de P. T. T. en de N.V. Philips Radlofa- brieken te Eindhoven, gebouwd. De antenne zal reeds a* Dinsdag worden op gesteld. De bedoeling Is de valsterkte te be palen In de verschillende deelen van het tand. Voorloopig wordt slechts gramophoonmuztek uitgesonden. Voorts werd In verband met art. 3 van het verdrag het volsende vastgeleed: Als uitsluitend In Nederland of in land voorteebrschte goederen gelden: ^a. voor zooveel aangaat voortbrengselen In Nederland of gedolven of op andere PARIJS (Poste Pzrislen Gramofoonmuziek 9 15 PARIJS RADIO 1848 M. 4.20 Grsmofoon- muzlek 8.20 Music Hall onder leiding van M André. ROME 369 M. 1 20 F onder leiding van Victor Gramofoonmuziek 5.20 Concert Chopin, opera van Oreftce. MILAAN. Niet ontvangen. WEENEN 507 M. 12.05 Weenach sympho- nle-orkest 1.40 Populair concert 6 06 Het Rosé kwartet 7.35 Elisabeth Schu- Lid tevens voorzitter is prof. mr. A. C. Jo sephus Jitta, hoogleeraar aan de Technische Hoog esc hooi te Gravenhage. Tot leden zyn benoemd: mr. F. J. H. Bach, directeur van bet Bureau van den Nederl. R. K. Middenstandsbond te "s Gravenhage; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K Werkliedenverbond te Utrecht; W Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Utrecht; mr. A. M. Engels, administrateur by het departement van Sociale Zaken te "s Graven hage; Ir. J. H. J. Huygens, hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem; K. Kruithof, voorzitter van het Christelyk Nationaal Vakverbond te Utrecht; C. van der Lende, secretaris van het Neder landsch Verbond van Vakvereenlglngen te Amsterdam; A. Mastenbroek, referendaris by het depar tement van Sociale Zaken, te ’sGravenhage; H. J. Peletier, ondervoorzitter van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, te Leeuwarden; mr. dr. A. A. van Rhyn, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, te "s Gravenhage; H. Stap, secretaris van de Vereenlging van den Christeiyken Handeldryvenden en Industri- eelen Middenstand In Nederland. Mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van de ge meente Leiden, te Leiden; Prof. Mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool, te "s Gravenhage. Aan de commissie zyn toegevoegd, onder- scheldeniyk als secretaris en adjunct-secretaris, de secretaris en de adjunct-secretarissen van den Hoogen Raad van Arbeid. HUIZEN 301.5 M. KRO 8 30 Mor gen wU- dlng d Kap. Jac Schmidt ..Octoberrozen’” II NCRV 9.30 Gewijde muziek 9.50 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk (Jacoblkerk) te Utrecht. Voorganger Prof. Dr J. A. I Cramer, te Bllthoven 12.15 Sluiting KRO 12.15 De Kro-boys onder leiding van Piet Lustenbouwer 1.00 De keerpunten der historie. II. Van de middeleeuwen naar de „Nieuwe Geschiedenis” door G. J. Rooymans 1.30 Gramofoonmuziek 1.30 Het K.R.O.-Orkest onder leiding van Marlrus van t Woud 2 10 Boeken en schrijvers. Maria Veronika Rubatscher. de I Zuld-Tlrooleche schrijfster, besproken door Pater Maximlllanus O M C. 2.30 Gram. 1 2 45 Het K.R.O.-Orkest onder leiding f van Johan Gerritsen 3.30 Leon Rdken draagt voor uit het werk van de H. The- •esla van het Klrdje Jezus 3.45 Het K.RO.-Orkeeo onder leiding van Johan I. Gerritsen 4.30 Ziekenhalfuurtje door l Kap Ant M. Jansen 5 00 Sluiting. I NCRV 5 00 Gewijde muziek 5.50 Kerk dienst uit de Gerei Kerk (Zulderkerk) te Utrecht. Voorg. Dr. H. Ksajen 7.45 Sluiting. K R O. 7.45 Voetbaluitslagen R K F 7 50 Adr. de Voogd: „De geschiedenis van de lichaamsoefeningen” 8.15 Concert door de Kapel Marek Weber 8.50 Vaz Dlas -8.55 Aansluiting met Weenen. Concert t.g.v. het 10-jarlg bestaan van de RA. V A.G (Zie prog van Weenen) TT).15 Vaz Dlas 10 20 Kapel Marek Weber 10.40 Epiloog door het kleinkoor ouder leiding van Jos Plekkers. HILVERSUM 1875 M. VARA 830 Morgen rood. „De Stem des Volks aid. Rotterdam, met begeleiding van het Phllharmonlsch Genootschap aldaar Het geheel onder lei ding van Hendrik Altlnk. 8 35 Tulnbouw- halfuurtje. s. S. Lantlnga „Herfsttinten” 9 00 Postdulvenberlchten. 903 Gramofoon muziek 9.15 Orgelspel door Johan Jong 9 55 Gramofoonmuziek 10.00 Sluiting. AVRO 12 00 Carrillon en uurslag van den Westertoren te Amsterdam 12.01 Fllm- praatje door L. J. Jordaan. „Spelen voor de film 1230 Orgelconcert door Pierre Pal- la. Solist: Max Rodriquez 1.30 mofoonmuzlek 2 00 Boekenhalfuur door Dr. P. H Ritter Jr. ,J3e Cockpit” van Veenendaal 2.30 zang door "t Treebeeka Mannenkoor onder leiding van H- J. Royen. met tusschenspel van gramofoonmuziek 3.00 Een klassiek concert. Het omroepor kest onder leiding van Albert van Raalte. Solist: Francois Broos 4.30 Gramofoonm. 4 45 Sportuitslagen van Vaz Dlas 5.00 Sluiting. VARA 5.00.,De arme student”. Komische verkorte operette van Mlllöcker Uitgevoerd door solisten met koor en orkest, leden van de Staatsopera te Berlijn onder leiding van Hermann Weigert 5 45 Orgelspel door Cor Steljn 6.00 Sport van den dag 8.20 Het Vara-Orkest onder leiding van Hugo de Groot 7.00 Klein koor uit „De stem des volks" afd. Amsterdam onder leiding van Anton Krelage. 7.15 Fransch opera- en operette-programma door het Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot 8.00 Sluiting. AVRO 8 00 Tydseln Avro-klok 8.01 Nieuws- en sport berichten van Vaz Dlas 8.15 Het omroep orkest onder leiding van Nico Treep. Solisten Helga Roswaenge tenor, Henka Holndenner sopraan - 9.15 Radlo-Journaal 9.30 Flitsen uit de Lou Bandy Revue „Dat xou je wel willen” 10.00 Dajos Bela en zjjn orkest 11.00 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEBVRG 1304 M. 12 00 Engelsche dag gevarieerd Engelsch concert 12 30 Dans muziek 1 00 Gevarieerd concert 1.30 Gramofoonmuziek 2 00 Gevarieerd con cert 3 00 Gevarieerd Engelsch concert 4 00 Dansmuziek 5 00 Engelsch con cert 530 Lichte muziek 6 00 Concert 7.00 Concert 8.00 Gevarieerde en filmmuziek. 9.00 Gevarieerd Engelsch concert 9 30 Lichte muziek 10.00 Ge varieerd cancert 10 30 Dansmuziek. S. d n t< tl u 51 O om o s wo kw 8 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6