ONS BLAD eest voor' den oogst op den Bückenberg I j Duitschland en de Het nieuws van heden Prachtig legaat De strijd tegen Doumergue R1JKSLEIDER HITLER SPREEKT I DE BAROMETER UT Japansch schip gezonken? li s VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS 1 ij-f *1 A- 1 Vele zorgen, maar geen capitulatie De langgezochte „John” gevonden? Strikte objectiviteit van het Vaticaan VERKEERSVLIEGTUIG neer gestort Petroleumbrand in Hannover Rusland eischt dat gearresteerden worden vrijgelaten Nederlaag voor Léon Blum De verkoop van den Oosterspoorweg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nieuwe arrestaties in Lindbergh-affaire I JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 5IAAT BE T »o 'T Poolsch multimillionnair laat zijn vermogen na voor bestrijding van kanker en t. b. c. De gematigde verklaringen der Nazi’s zyn alleen bedoeld om da- Saar-katholieken te beïnvloeden Demonstraties van de Ryksweer MAANDAG 1 OCTOBER 1934 Socialisten en communisten zullen groote betoogingen houden tegen de hervormings plannen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55cp. regel 2 STATE altijd Qoed Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiimiiiiH 171 passagiers zouden zich aan boord bevinden ±3 jJVa een moeilijk jaar is Duitsch land krachtiger dan tevoren” In de NenijtQ-hal in de Maasstad wordt momenteel een damesbeurs gehouden, ten MJkje op de stands M A N v A H v t V t NI tR ftoSTEDLINNEN NOftTH seint ons 5illllllllUllllllllimilllllllllllllllllimillllllUIIIIIHUIIIUiniHHIIHHHI SI; |iMS i* men. Deze menschen begrijpen niets van het wonder der Duitsche herrijzenis. regeeren. onversch’l- katholieken van het Saargebied voor den duur van het plebisciet zouden worden onttrokken aan de Jurisdictie der beide bisschoppen van Spiers en Trier, om dan onder een pauselljken delegaat te worden gesteld. Verkeersvliegtuig in Kent neergestort. Vier in zittenden gedood. Onze Romeinsche Correspondent d.d. 2» Sept.: TOKIO, 29 Sept. (Reuter). Volgens nog on bevestigde geruchten Is het Japansche stoom schip „Tajan Maroe” bij Dagoesjan door on bekende oorzaak gezonken. Stand op Maandaf I uur nun.: 762.7 Vorige «tand: 78* Dankfeest voor den oogst in Duitschland. Hltlet houdt een rede op den Bückenberg. Steeds nieuwe arrestaties in de Lindbergh-af faire. I I LONDEN. 29 Sept. (Reuter). Een verkeers vliegtuig. dat van Heston naar Partje onder weg was, Is nabij Shoreh (Kent) naar beneden gestort. Do vier inzittenden werden gedood. Verschillende verklaringen, van Dultsche zijde in den laatsten tijd gedaan. zoo- als de ongewoon gematigde uitlating van Baldur von Schlrach, de officielee tegen spraak van de aan bisschop Mtlller toege schreven beweringen aangaande een Rom- frele Dultsche kerk en de blijkbaar noodig geachte mededeeling van het Dultsche nieuwsbureau, dat Hitler niet beoogt een nieuwen Duitschen godsdienst te stichten zijn er blijkbaar op gericht de ongerust heid der Dultsche katholieken te kalmee rs n. CELLE, 29 Sept. In een boortoren op het petroleumgebled te Nienhagen Is vanmorgen tegen zeven uur door het ontsnappen van een groote hoeveelheid gas en petroleum brand uit gebroken- In den toren bevonden zich zestien arbeiders. Twaalf hunner konden uit het bran dende gevaarte springen, waarbij één ernstig gewand werd. Vier arbeiders worden echter ver mist. Het vuur Is voorloopig niet te blusschen, daar ook de schuimblusschers gefaald hebben. De toren is omgevallen. De brandweer beperkt zich tot het graven van greppels en het op werpen van zandwallen om de andere boor torens te beschermen. Nader wordt gemeld, dat olj den brand vijf arbeiders vermist worden. Tien arbeiders wer den meer of minder ernstig gewond In het zie kenhuis te Celle opgenomen. Van de vermisten vreest men. dat zij, bedwelmd door het gas een snellen dood in den vuurgloed hebben ge vonden. In de huidige situatie van het vraagstuk van het Saar-pleblsclet blijft het aan het indivl- dueele Inzicht en geweten der katholieken over- gelaten hun keus te bepalen. Het Vaticaan bewaart naar belde zijden een strikte objectiviteit. Inderdaad is er nimmer sprake van geweest, dat een der genoemde bisschoppen op het ge weten van de katholieken in de Saar eenigen ongeoorloofden polltieken druk zou hebben uit geoefend. Verhooging van het premietarief b(J de On gevallenwet met tien procent. Moordaanslag te Eindhoven. Ernstig auto-ongeluk bij Terheljden. Drie Br itsten gewond. De misoiewedstriJd te Hoorn: Utrecht wint van Haarlem met 32. Dan stijgt Hitler met zijn gevolg in auto's om den 100 K M langen weg naar den Biick“n- berg af te leggen. Bijna de geheele weg is ver sierd en van eerepoorten voorzien. Overal la: gs den weg staan organisaties, boeren met land bouwwerktuigen en jagers in groen uniform cp. gesteld. Vooral te Hildesheim, waar de klokken beginnen te lulden als de auto van den leider het stadje nadert, staat een dichte haag van menschen langs den weg. evenals te Elze er te Hameln zelf, waar de stoet met vertraging tegen 3 uur aankomt. De auto’s rijden tot aan den voet van den Bückenberg. Inmiddels waren de tallooze vaandeldragers met hun vlaggen 't feestterrein opgemarcheerd, evenals de boerendelegaties uit verschlller.de deelen van het Rijk in hun kleurige kleder drachten Onder daverend gejuich van de vei za melde tienduizenden wordt Hitler bij zijn ver schijnen op het feestterrein ontvangen. Het feest wordt dan offcleel geopend met een rede van den Rijkspropagandaminlster Dr. Goebbels, die herinnerde aan het 1 Mei-feest op het Tempelhofer Feld te Berlijn, toen twee mlllloen werkers uit de stad bijeen waren, ter wijl thans, op 30 September, 700.000 Dultsche boeren uit het geheele Rijk verzameld zijn op den Bückenberg. die den leider danken voor al wat hij voor hen en voor het geheele Duitsche volk heeft gedaan. Hitler heeft het Dultsche volk weer zijn dagelljksch brood hergeven. Vervolgens sloegen de duizenden aanwezigen met bizondere belangstelling de demonstraties gade, welke eenlge afdeelingen van de RUks- weer ten beste gaven. In het bizonder trad daar bij artillerie en cavalerie op. Zondagmiddag heeft de RJjkslelder voor den Dan is bet woord aan Hitler. De droom van een dergelijke demonstratie van Dnit- achen gemeenschap*- en levenswil kon slechts in het nieuwe Rijk werkelijkheid worden. Misschien zal morgen weer een Partjsch dagblad schrijven hoeveel millioe- nen het de Duitsche regeering gekost heeft, lederen deelnemer afzonderlijk een bedrag te geven om hier naar den Bückenberg te ko- Heftige Incidenten deden zich ter vergade ring voor. De communisten eischten dat groote straatbetooglngen zouden gehouden worden ca. bij de hervatting der parlementaire zitting. Léon Blum prefereerde meetings in besloten zalen hoofdzakelijk In socialistische steden, on der de bescherming der gemeentelijke politie. De communisten bestreden dit voorste! en dreigden de vergadering te verlaten. Indien hun standpunt niet werd aanvaard Léon Blum streek tenslotte de vlag. Vanaf 13 October zullen dus groote revMu- tlonnalre betoogingen worden gehouden, welke thans reeds worden voorbereid. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Het stoomschip, dat slechts een zwakken radio-zender aan boord bad, zond S.OB.-selnen uit, die werden opgevangen door een Japan- schen torpedo-Jager en een mijnenlegger. Deze beide oorlogsschepen zijn te hulp gesneld. Volgens eveneens onbevestigde berichten be vonden zich op het schip 171 passagiers, o.w. 120 Mandsjoerljsche arbeiders, die zouden wor den aangesteld bij den aanleg van een nieuwen weg bjj Dagoesjan. De brand te HUvermun: bewijzen gevonden, dat de vergunning tot het vertoonen van de film verleend waa Uit alle deelen van het land zijn delegaties naar Hameln gekomen en te Hameln komen dan ook voortdurend extra-trelnen binnen, ter- I wijl een stroom van auto’s en autobussen het stadje nadert, waar men bijna niet meer door de drukte heen kan komen. De politie, ver sterkt door 5000 leden van den Arbeidsdienst. 8. A. en 8. 8.. beeft voor een stevige afzetting gezorgd. Op t feestterrein op den Bückenberg, waar ’n ruime tribune voor de eeregasten was opge steld. waren ox 80 luidsprekers eangt bracht. Adolf Hitler arrtveerdé*per auto tilt Gosslar, waar hij vanmorgen te 1Ö uur per /iiégtüig was aangekomen en waar hem een stormachtige ontvangst ten deel «ras gevallen. Tusschen een haag van menschen reed hij naar de markt, waar een dichte menschenmenigte en 8. A, I 8. 8.. Hitler-jeugd en Arbeidsdienst stonden opgesteld. De Rljksminlsters Hlerl, Goebbels en Rust waren reeds eerder te Gosslar aangeko men, evenals de chef van den staf der 8. A. Lutze. In de historische Keizerszaal werd Hitler ontvangen door Rljksminister Darré, die een korte toespraak hield en den Führer vervolgens aan verschillende boerendelegaties voorstelde. WARSCHAU, 29 Sept V.D.) Gisteren if een der rijkste mannen van Polen. Graaf Jacob Potockl, overleden. Zijn geheele fortuin, be staande uit ongeveer 100 mlllloen zloty. 60.000 HUL grondbezit, verschillende kasteelen in Polen en particuliere woningen te Biarritz. Cannes, Juan-les-Pins en Parijs heeft hjj na gelaten met de bestemming, dat het gebruikt moet worden voor den strijd tegen kanker en tuberculose. Zijn prachtige collectie schilderijen, kunst voorwerpen en boeken heeft hl] nagelaten aan het Nationale Museum en de Nationale Biblio theek. De President der Poolsche Republfek. die reeds eenigen tijd geleden van den inhoud van het testament op de hoogte was, had Potock; bewil ligd met het Grootilnt van de Orde van Polonia Restitute. De staatssecretaris Siedlecki had den Graaf kort voor diens overlijden de aan deze onderscheiding verbonden eereteekenen over handigd. Fransche socialisten en communisten organi- seeren groote betoogingen tegen Doumergue’z hervormingsplannen. Japansch stoomschip met 171 posesglsrs aan boord gezonken? De beer J. B. Vesten eervol ontslagen als hoofdredaetetn* van JHet Huisgezin", in ver band met de overplaatsing van de .Volks krant” naar Ut récht. NEW YORK, 29 Sept. (VB.). In verband met bet onderzoek tegen Hauptmann hebben nieuwe trrestatles plaats ge(j£d. Zoo zou ook een vrouw foor de politie naar New York gebracht zijn. Van meer gewicht lijkt echter de arrestatie fan een man en een vrouw uit Chicago. De politie is van meenlng, dat men bij den man te doen heeft met een zekeren langgezocbten .John", die betrokken zou zijn geweest bij net in ontvangst nemen van het losgeld. De ge- trresteerde verklaart echter James Bowman te heeten. Hij heeft toegegeven, dat hij een tucht huisstraf van eenlge laren heeft ondergaan. In een bijeenkomst van oud-strljdera 's Gravenhage de Lombok-expeditie herdacht. Belangrijke vooruitgang bjj den luchtdiens* AmsterdamBatavia v.v. gedurende eegf tijd vak van tien jaren. Boerenstand Waïther Darré. gehouden, waarin hU o. m. verklaarde: Terwijl etnlge jaren geleden de afhankelijkheid van het Dultsche volk van het buitenland zoo groot was, dKt bijv. In 1928 voor bijna 5 milliard Rljksmark aan levensmiddelen moest worden ingevoerd, is de zaak thans zoo dat de voedsel voorziening van het Duitsche volk voor wat de belangrijkste producten betreft op den Duit schen bodem kan worden gegarandeerd. Thans is nog een invoer van 1 milliard Rljksmark noo dig. Wij schakelen de beurs als regulator van den prijs uit, aangezien wij het onnoodig ach ten te speculeeren in goederen, welke noodig zUn voor de voedselvoorziening van het volk. De Duitsche boerenstand heeft voorts de oude te genstelling tusschen stad en land overwonnen. Ten slotte besprak Darré de moeilijkheden, welke de boerenstand te overwinnen heeft ge had om eenlge duizenden boerenarbeiders te werk te kunnen stellen. In hoeverre zij daarin slagen is op zijn minst twijfelachtig, waar immers tegenover deze pla tonische verklaringen zoo vele andere verkla ringen «o laiten (taan, die maar al Ie duide lijk In de richting Wijzen, welke men wensebt uit té gaan. Indien de Duitsche katholieken dus reden hebben om de Nationaal-Socialistische verkla ringen sceptisch te aanhooren, gekit dit nog meer voor de katholieke bevolking in het Saar gebied, voor wie deze verklaringen wellicht in de eerste plaats bedoeld zijn. VERWACHTING: Zwakke tot ma tigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later weer af- nema-nde bewolking, weinig of geen re gen, aanvankelijk iets zachter, later wei nig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 767.8 te Zurich. Laagste stand: 745.9 te Thorshafen. Zon op 7.81 - onder 6.38 Licht op 7.98 Maan op nam. 11.54 onder nam. 4.93 8 October N.M. In de afgeloopen 12 maanden is de strijd voortgezet tegen den economlschen nood, zonder rekening te houden met minder be vredigende resultaten of zelfs mislukkingen. In nog geen 1% jaar is de werkloosheid met ruim twee derden gedaald. De werkloozen zijn sneller weer te werkgesteld dan zjj. die voor ons geregeerd hebben hen uit de be drijven konden verjagen. En al is de le vensstandaard van vele Duitschers verre van voldoende, dit kan ons niet in de war brengen. Tenslotte zullen ook hier de taaie wil en de harde schedel tot succes leiden. Duitschland en het Dultsche volk willen niets anders dan den vrede. Zij zullen ech ter nooit hun rechten prijsgeven. Vele moei lijkheden bad men te overwinnen sedert bet besluit werd genomen, uit den Volken bond te treden, maar Duitschland is in de afgeloopen 12 maanden niet zwakker, maar sterker geworden. de den 'Dost-Chlneeschen RudL gewezen op de mogelijkheid, eigendom van den spoorweg wordt overgedra gen. PARIJS. 29 Sept. (Per tel.) De afgevaar digden van de socialistische en communis tische partijen hebben een gemeenschap pelijke vergadering gehouden, teneince te beraadslagen over de te voeren actie in verband met de hervormingsplannen van president Doumergue. Zoowel de communist Cachin als Léon Blum waren aanwezig. Besloten werd vanaf 13 October in geheel Frankrijk „populaire demonstraties” te houden. In bevoegde Vatlcaansche kringen wordt ech ter verklaard, dat van een dergelijke voor ziening geen sprake Is en dat er ook geener- lel aanleiding bestaat om tot een maatregel van zoo ingrijpenden aard op dat oogenbllk over te gaan. BUREAUX. HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redectie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 1— Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogor Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Inderdaad vergist men zich wel niet, wan neer men een der voornaamste drljfveeren van de matiging der Nationaal-Socialistlsche lei ders zoekt in de Dultsche bezorgdheid omtrent de houding van vele Saar-katholieken bij het aanstaande plebisciet. Overigens valt op te merken, dat de nieuwe Nationaal-Socialistlsche pogingen tot effening van hun verhouding tot de katholieke bevol king tot nu toe niet veel meer omvatten dan deze meer of minder waardevolle verklarin gen. Enkele ItaUaansche bladen hebben bericht, dat van Duitsche zijde dezer dagen een bij zondere afgezant naar het Vaticaan zou zijn gegaan om bepaalde voorstellen voor de rege ling der aanhangige vraagstukken te doen. In bevoegde Vatlcaansche kringen wordt dit bericht tegengesproken en verklaart men, dat onderhandellngen in zooverre daar sprake van kan zijn nog steeds gevoerd worden tus schen de Duitsche regeering en het Duitsche episcopaat, terwijl het Vaticaan daarbij voor loopig niet direct is betrokken. Van Fransche zijde is in de laatste dagen de mogelijkheid geopperd, dat de clerus en de REVAL, 29 Sept (Reuter). Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de regeering van Sovjet- Rusland als voorwaarde voor den verkoop van den Oosterspoorweg den eisch gesteld, dat de In Charbln en andere plaatsen In Mandsjoe- kwo gearresteerde Sovjet-Ruzslsche onderda nen worden vrijgelaten. Volgens een nader bericht uit Charbln heeft ivjet-Russische regeering den chef van spoorweg, ingenieur dat de HAMELN. 30 Sept. Heden is op de Bückenberg bij Hameln het Oogstdankfeest gevierd, een yan de grootsch opgezette feesten, die de nationaal-socialistische staat heeft ingesteld, in dit geval voor den landbouw, doch waaraan tevens door alle andere bevolkingsgroepen moet worden deelgenomen ten tee- ken van de saamhoorigheid van het geheele Duitsche volk, dat den ouden band met de boeren heeft teruggevonden. Volgens de offi- cieele opgaven zouden dan ook meer dan twintig millioen Duitschers vandaag 't kleurige feestboeketje dragen, dat ter gelegenheid van het Oogstdankfeest wordt verkocht. Onze tegenstanders, aldus vervolgde Hitler, hoopten nog steeds op een ineenstorting van ons bewind. Doch hierop verklaar ik nadruk kelijk. dat wjj door onze moeilijkheden nooit bedwongen zullen worden, in het ergste geval zullen wjj er nog onafhankelijker door worden. Onze tegenstanders schreven, dat de 8. A. revolutie zou maken. Slechte eenlge krankzin nige misdadigers ztfn toen gevallen en de par tij was sterker dan ooit. Na den dood van den grijzen Rjjkspresident werd de toestand door ons binnen 20 minuten geregeld. Ten slotte verklaarde Hitler, dat de redding van den boerenstand, welke noodig is als ba sis voor het land, een van de voornaamste en meest urgente problemen la. Een land van professoren, ambtenaren en ge leerden alleen kan niet bestaan. De hoogmoed van enkele standen en klassen zal dan ook moeten worden uitgeroeid. Zoolang het indivi dualisme van het intellect het Duitsche leven vergiftigt, kan geen garantie worden gegeven voor het bestaan van den boer en dén arbei der. Nadat Hitler den arbeidsdienst had gepre zen, besloot hij met de woorden, dat de regee ring in het Duitsche volk wil zaaien en met de hulp van God ook eenmaal wil oogsten. God heeft nog nimmer hen, die op Zijn steun ver trouwden, verlaten. Door de omstandigheden, dat men voor de tomaten geen toonenden prijs kon bedingen en ook de export vrijwel stop staat, zien de tuinders zich genoodzaakt het „teveel" aan tomaten op de mestvaalt te werpen. Wat Moeder Natuur en men- schenhanden tezamen hebben gewrocht voor het onderhoud der menschen, is nu een consumtieartikel geworden voor ongedierte.... Zoo ver_^i. glorie der tomaten te Zwijndrecht JL De erfenis, die de nationaal-socialisten op 30 Januari van het vorige jaar in handen kregen, maakte onmidd?Uijk handelen noodzakelijk. Vijf tien jaar wanbeheer hadden de steden finan cieel geruïneerd, de dorpen stonden voor een catastrophe, bedrijven en fabrieken moesten ge sloten worden, de boerenstand verkeerde in ontbinding en een derde van alle werkenden was gedoemd te stempelen. De politieke tegen standers wisten geen uitkomst meer. De moei lijkheden waren zoo groot, dat de tegenstanders verwachtten, dat de nationaal-socialisten zich geen week zouden kunnen handhaven of hoog stens drie maanden zouden kunnen Millioenen wanhoopten en werden Ug. Tegen deze onverschilligheid heeft het na- tionaal-sccialisme den strijd aangebonden Het heeft geloof gewekt in de toekomst en het suc ces is gekomen. Een bijeenkomst als deze is het beste bewijs, dat de onverschilligheid overwon nen is. Nóg zijn er vele zorgen, maar deze be- teekenen geen capitulatie. Men Is een zwaren winter doorgekomen, dank zij de offervaardig heid van het verarmde Duitschland. dat uit vrijen wil 350 millioen mark bij elkaar bracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13