c Dobbelmann lekker... man! I net pftaMiqe PP'JZENÏ Mislukte overval De bioscoopbran te Hilversum L dgqïoote LUISTER WEDSTRIJD RADIO-PROC,RAMMA 2 MAANDAG 1 OCTOBER 1934 T Den Helder ingenomen manoeuvres Premie-verhooging te verwachten AmsterdamBatavia De Duitsche Clearing Brutale bankoplichter Fraude door makelaar Onrust neemt toe J. B. Vesters De F. 36 weer thuis WIJZIGING DER KIESWET Oplichter aangehouden HET HOOGOVENBEDRIJF TE IJMUIDEN Export-moeilijkheden met Duitschland Oplichter gearresteerd te Weesp Bewijzen gevonden, dat de politie vergunning heeft verleend Goederen onttrokken aan een faillissement bijzon- Overtreding der Ukwet in theorie Gauw aangebrand Adres van het N.V.V. omtrent de vrijgestelden CroydonSchiphol in l uur 14 minuten Dinsdag 2 October 1934 e a J 2 pro- vervolgde Operette programma. 8 Steeds meer protesten De aanval Het inleveren van coupon blad en De stryd ontbrandt oat de 3 ra c.; Deze het Belangrijke vooruitgang in tien jaren Raid op de kust; nacht-oefening tot besluit van de marine- Steenkolenkwestie te Tandjong- Priok Zaterdagmorgen werd ’t tweede slachtoffertje van den droevigen brand te Hilversum, de elf jarige .laantje Reymden, ten grave gedragen. Omtrent het in het Huls van Bewaring te Amsterdam opsluiten van den makelaar in on roerende en vaste goederen, A. J. O. te Hilver sum, vernemen wij nog het volgende: de één-motorige te Batavia aart Omtrent het overlijden van de 7-Jarige Jople Magnln vernemen wij nog. dat haar toestand Vrijdagmorgen iets vooruitgaande was, doch te gen den avond verergerde de toestand plotse ling en te half elf overleed tij. De schoolkameraadjes, ditmaal van de 2e St. Clemensschool, waren onder leiding van het hoofd dier school, de heer J. T. Lubbers, in het kerkgebouw en schreden ook na de H. Mis achter dé familie in den stoet. Op grond daarvan heeft Mr. Loeff een brief geschreven aan de rechtbank, waarin hij mede deelt, dat. wat hem betreft. O. in vrijheid kan worden gesteld. Intusschen Is tegen O. door een der credi teuren een aanklacht wegens verduistering en oplichting Ingediend. Dese aanklacht ia thans bij de justitie in ondersoek en het Is mogelijk, dat In verband hiermede O. voorlooplg nog wordt vastgehouden. ■IS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmsnn's Tabak an <44n andere! BEROMONSTER, MO M. 6.90 Gramofoon muzlek. 7.23 Operetteprogramma. 10.10 Dansmuziek. Zaterdagnacht omstreeks twee uur hebben te Roermond twee gemaskerde mannen een over val gepleegd op den 47-jarigen nachtwaker van de chemische fabriek, J. van Montfort. Er ontstond een hevige worsteling. De nacht waker stelde zich uit alle macht teweer, soodat de bandieten met achterlating van twee netten, een touw en een dekkleed, de vlucht moesten nemen. De i olitie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. hi du bo Bi tij groote geestdrift. Men op va ha s hi m BO ee Jo re to gr ve de he wi ■o be hi he tu or gil ge w< wi ve hjl pr za vo mi ha Hl va ge Hl vr m< be be vo to. rei en Lc ee: du joi pk kl< be we ws de de tel oo gei dl| 1 ba Jai en ko op 1 tu: en ve on na av Hl on re de ge wi be P« nl ti mi Wi h< be P« W( H als commissaris dr. W. de Vlugt en E. Polak, terwijl overleden de heeren dr. Ir. C. F. Stork en Lr. J. H. Wilton. Ter vergadering werd me degedeeld. dat ook van «Ir. J. Koster bericht van bedanken was binnengekomen. Tot commissaris werden benoemd de heeren ir. C. T. Stork D.Wm., Ir. A. da Kanter, Wal- rave Bolssevaln, Jac. Rustige en mr. D. Crena de Jongh. Naar wij vernemen, zijn de aanvragen voor de vergunningen van de filmvertooning te Hil versum, welke waren Ingediend door den agent van politie Bergen-Henegouwen In zijn kwali teit van voorzitter der Heilige Garde In de Heilig Hart-parochle, bU de politie teruggevon den. Deze aanvragen zijn voorzien van een paraaf van den waarnemend hoofdinspecteur van politie Nlewold en van het woord „goed.” Hieruit blijkt dus, dat de vergunningen in derdaad door de politie waren verleend. Het betreft hier o.m. het onttrekken van goe deren aan een faillissement. O. had nj. boven dien de Europeesche vertegenwoordiging van het Amerikaansche bronwater „Ontario", welke ver tegenwoordiging hl) niet aan den curator heeft opgegeven. Duizenden flesschen van dit bron water zijn door de politie te zijnen huize opge spoord en in beslag genomen. In verband met den noodtoestand, welke voor de exporteurs In aardappelen, groente en fruit ontstaan Is tengevolge van de nieuwe regeling van het betalingsverkeer met Duitschland heeft thans ook de Centrale van Vereenlgingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel een schrijven gericht tot den minister van Economische Zaken waarin gezegd wordt, dat de getroffen betalingsregeling met Duitschland, nóch wat de liquidatie der oude vorderingen, nóch wat de garantie voor betaling van den toekomstigen export betreft, voor de exporteurs van aardappelen, groente en fruit als bevredi gend kan worden aangemerkt. De hier bedoelde exporteurs bevinden zich door de achterstelling der betaling van de oude vorderingen In een uiterst zorgvolle positie, ter wijl ten aanzien van de nieuwe export-trans- acties elk vertrouwen ontbreekt. Men leeft ech ter In de vaste overtuiging, dat de regeering alles in het werk zal stellen onverwijld in dezen onhoudbaren toestand te voorsten. De Vereeniglng voor den Effectenhandel deelt mede, dat de besprekingen en verdere voorbe reiding inzake de uitvoering van het d.d. 31 Augustus 1934 tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering gesloten Transfer protocol betreffende de vanaf 1 Juli 1934 ver valen coupons en andere kapitaalopbrengsten thans zoover zijn gevorderd, dat de publicatie omtrent deze uitvoeringsmaatregelen binnenkort kan worden tegemoet gezien. Zooals bekend is, wordt in het genoemde pro tocol o.m. bepaald, dat. houders van coupons, die het voorziene hoogere rentebedrag boven pet. wenschen te ontvangen, binnen drie maanden na den op de coupons vermelden ver valdatum hun couponbladen moeten inleveren. In verband met het verstrijken van dien ter mijn, is voor de In Juli en Augustus 1934 ver vallen coupons thans overeengekomen, dat de bedoelde termijn tot 1 December 1934 wordt ver lengd. Begrafenis tweede slachtoffer 2 00 Vrouwenuurtje. door 4.45 5 15 5 45 Gramofoonmuzlek. 6.00 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.40 Esperantocursus d. P. Heilker. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ka tholieke v1. Pater Lector A. Vlsmans O.P. 7.35 Gramo- ihonle-orkeet óTv.ËL Goudoever? VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS boren NUmegen. J. B. blijft in Dultach arrest, maar ontkende vooreerst nog alles. Een deel van het geld Is verbrast. De Weesper politie is er in geslaagd, de hand te leggen op een gerafflneerden bedrieger, die er klaarblijkelijk zijn werk van maakt, eige naren van drukkerijen op listige wijze geld af handig te maken. Ditmaal ging het om eeu bedrag van niet minder dan f 10.000. Gelukkig is, door de voorzichtigheid van den heer M O. B„ eigenaar eener drukkerij te Weesp, de opzet verijdeld en is tevens de verdachte, die bovendien recidivist bleek te zijn, gearresteerd kunnen worden. De makelaar O. Is korten tijd geleden failliet verklaard. De curator In dit faillissement, Mr. J. C. Ph. Loeff te Hilversum, stuitte bij zijn onderzoek naar den stand van zaken In dit faillissement op groote moeilijkheden. Er waren tal van onverklaarbare dingen en hoewel er groote transacties waren gedaan, ontbraken de boeken. Daar O. niet In ktaat was om inlichtin gen te geven verzocht Mr. Loeff de rechtbank, op grond van de Failllssemehtswet, O. In ver zekerde bewaring te doen stellen. Dit is op 33 September geschied. Daarna heeft O. onder den druk van zijn arrest in het Huis van Bewaring te Amsterdam den curator de gewenschte inlich tingen verschaft. lurri o.l.v. den t o.», van Rl- WEENEN. 507 M. 430 Gramofoonmuzlek. B SO Concert 8 50 Leharpotpour componist en met medewerking hard Tauber. WARSCHAU. 1345 M. 13.30 Populair con cert. 4.05 Dansmuziek. 6.35 Het omroepor kest o.l.v. J. Ozlmlnakl. 10.35 dansmuziek. 11.35 idem. mI In de Zaterdag te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken te Umulden werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heeren dr. A. G. Kröller en A F. Bron- slng werden als commissaris herbenoemd. Zoo als in het jaarverslag werd vermeld, bedankten De recherche te Nijmegen heeft in samenwer king met de Duitsche recherche te Aken aan gehouden den 34-Jarigen J. B. uit Essen, die eenl- gen tijd geleden op vervalschte glrobiljetten een bank te Nijmegen voor f 13.000 had opgelicht. B. blijft ter beschikking van de Dultache justitie. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond on Vakvereenlglngen (N.V.V.) beeft een schrijven gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij zich richt tegen het onlangs inge diende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Ge meentewet Dese wijziging, die de onvereenigbaarheid zal Invoeren van het lidmaatschap van gemeente raad en Provinciale Staten met de functie van bestuurslid van bonden van overheidspersoneel en deze regeling ook uitbeeldt tot echtgenoo- ten, van bestuursleden, wordt door het N.V.V. sis overbodig en onbillijk beschouwd. Een zelfde onderwerp, dat er in dien tijd geen feiten zich hebben voorgedaan, die een dergelijke regeling nu noodzakelijk maken. Het is steeds gebleken, dat bestuurden van at. wi. 1<. keet.. 4.30 Het groote c Wilhelm Buschkótter, gramma. 8.30 Idem. DAVENTRY, 1500 M. 13.30 Joaeph Mui- cant en het Troxy Grand Orkest. 430 Con cert 7.40 GTamofoonmuziek. 10.00 Het B B. C -orkest aid. C. o.l.v. Stanley Chapple. 11.16 Lew Stone en zijn orkest. PARIJS, (Porte Parieten) 813 M. 7 09 Ora- mofoonmuziek. 7.50 Gramofoonmuzlek. 830 Concert. 9.55 Populair concert o.l.v. Neago. PARIJS. (Radio) 1648 M. 13.30 Populair concert o.l.v Paul Letombe. 8.30 ..Snegou- rotchka". opera van RlmskyKorsakol. MILAAN. 369 M. 5.30 Populair concert 6.15 Gramofoonmuzlek. 9.05 Operetteultzendlng. ROME, 421 M. Populair concert. 6.15 Ora- mofoonmuzlek. 8.05 Concert. 10 20 Dansmu ziek De marine-manoeuvres, die in ieder opzicht uitstekend geslaagd mogen worden genoemd, behooren weer tot het verleden en zijn besloten met een nachtoefenlng. waarbij een vijandelijke strijdmacht het zeegat van Texel moest for- ceeren en ter reede van Den Helder door artll- lerie-vuur de Marine-établissementen vernletl- 8«n- Ditmaal is in combinatie met de landmacht geoefend, de stelling Den Helder n.l. is voorzien van sterke forten en kustbatterijen, waarvan de bezetting tot opdracht had de vijandelijke sche pen met zoeklichten te belichten en dan soo mogelijk door het vuur van het zware kustge- schut te vernietigen. Tot den vijand behoorden behalve onze goede „Evertsen", die reeds meermalen in dezen „oor log” in den grond Is geboord, doch die steeds weer met frisschen moed en opgewekt ten strij de trekt, nog de „Hertog Hendrik”, het vlagge- schlp, de „Piet Hein” en de „Frisco”. De stel ling Den Helder heeft de beschikking over mU- nenleggers, de twee groepen Z.-booten (torpe- dobooten) en de vier dulkbooten. ook mochten vliegtuigen verkenningen verrichten. Of het jachtige teven van dezen tijd ertoe medewerkt zullen wij hier niet gaan onderzoeken, maar een feit ia dat zeer vele menschen, zooals wij ze op straat ontmoeten gauw „aange brand" zijn. Men moet maar eens hooren hoe fietsers tegen elkaar te keer gaan indien de een den ander in de wielen heeft gereden. Met gezichten wit van nijd gooien ze elkaar wederkeerig de ruwste woorden naar het hoofd, blijven vaak nog een heelen tijd achter elkaar rif- den om de scheldpartij zoo lang mo- gelijk te doen duren. Als bezadigd en bezonken mensch zoo iets ziende en hoorende schudt men het hoofd over zulk een gebrek aan zelfbeheerschingover zooveel leelifks om zulk een nietig geval. Wanneer zullen de menschen toch eens verstandiger en kalmer, wanneer wat beschaafder worden? De F. 38, die Vrijdag naar Londen is ge vlogen om voor de luchtvaart-autorlteiten al daar gedemonstreerd te worden, Is Zaterdag middag op Schiphol teruggekeerd. De afstand CroydonSchiphol werd afgelegd in den tijd van 1 uur en 14 minuten, hetgeen neerkomt op een kruissnelheid van 388 K. M. per uur. Een prestatie, te merkwaardiger, omdat er weinig wind stond. Gedurende het bezoek aan Engeland hebben zooals bekend vele luchtvaartdeskundlgen proefvluchten met dit nieuwste Fokker-product gemaakt. Vanmorgen hebben autoriteiten van het Air Ministry enkele vluchten met de F. 36 onder nomen. Zij zijn zonder uitsondering verbaasd over de bijzondere vllegelgenschappen van de geweldige machine. Gedurende de vlucht, waaraan ook de beer Fokker deelnam, werd een reeks proeven geno men, OA. werden twee en zelfs drie van de vier motoren afgeset. Als piloot traden afwlsse- Naar wü vernemen moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een op 1 Januari 1935 ingaande verhooging van het premietarief voor de Ongevallenwet 1921 met tien ten honderd. Een half uur later komt het groote moment, de raid op de reede van Den Helder. In forma tie stoomen we op, klaar voor den strijd. In Unie varen we langs de kust, de batterijen la ten hun zoeklichten over het water flitsen, van beide kanten dreunen de schoten, het artllle- rie-vuur is niet van de lucht en selfs een Fransch-marinevaartulg, dat onschuldig en on wetend de haven van Den Helder uitschuift wordt onder vuur genomen. Hü stoorde zich bonden van overheidspersoneel in openbare be stuurscolleges het bijzonder belang bij het al gemeen belang hebben achtergesteld. Natuur lijk hebben zij vaak bij de genomen beslissin gen eenig particulier of partij-belang, doch wil men dit absoluut voorkomen, dan rijst de vraag welke Nederlander eigenlijk nog zóó vrij staat, dat hU als volksvertegenwoordiger In aanmerking kan komen, aldus het adres. In den modernen tijd is er wel bijna nie mand te vinden, die niet op de een of andere wijze betrokken Is bij de besluiten van open bare ^colleges. Op grond van dese betoogen, dringt het N.V.V. er bij de Kamer op aan het voorgestel de ontwerp te verwerpen. Na het beëindigen van het H. Misoffer, te on geveer tien uur, reed de kleine lijkwagen weer voor, beladen met bloemstukken. Hieronder waren er om. van de omwonenden en de school kinderen. Men trok naar bet R. K. kerkhof, waarbij de stoet weder langs het verbrande vereenlgings- gebouw ging. Vele duizenden stonden langs den weg geschaard. Op bet kerkhof was namens het gemeentebe stuur van Hilversum wethouder F. Kuüper aan wezig, terwijl de Inspecteur O. J. Schön en de agent H. Bergenhenegouwen de politie verte genwoordigden. De beaardlngsplechtlgheden geschiedden door pastoor L. A. Akkerman, geassisteerd door de Patera Kuüper 8.VX>. en van Laar S.VD. en d» kapelaans der parochie, de weleerw. heeren A. M. Jansen en N. W. van Oostrum. De schoolkinderen strooiden ten afscheid bloemen in het graf, dat gedolven was naast dat van Bepple Hllhorst, die Vrijdag ten grave was gedragen. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta) In verband met de beweerde manipulaties met de bascu les. waardoor naar beweerd is de Ned. Indische Steenkolen Handel Mi), aan schepen jarenlang onderwicht zou hebben gegeven, welke kwestie thans justitieel Is onderzocht en veel stof heeft opgeworpen, geeft de lei ding van de N. I. 8. H. M. te Tandjong- Priok de volgende uiteenzetting: De Engelsche stoomer, die slechts 380 tons van de bestelde 400 zou hebben ontvangen, welke kwestie de primaire aanleiding vormde voor het Ingrijpen der justitie, ontving niet te weinig. Slechts ontstond op een zeker moment een dispuut over het stuwgewlcht van de kolen, welke kwestie na uitleg echter volkomen werd opgelost. De gezagvoerder weigerde dan ook hieromtrent een klacht bij de Justitie In te dienen. Bovendien heeft over dit dispuut arbitrage plaats gehad door een expertise-commlssie. waarvan Lloyds Surveyor en de havenmeester van Tandjonk-Pnok deel uitmaakten, commissie kwam tot de conclusie, stuwgewlcht van de geleverde kolen overeen stemde met de opgaven van de N. I. 8. H. M. De leiding van de N I. 8. H. M. wijst er verder op, dat de leveranties, die door N. I. 8. H. M aan den wal worden uitgemeten, steeds door afnemers in de bunkers, nadat de kolen in het schip zijn, worden nagemeten Deze gang van zaken Is overigens geheel in overeenstemming met de leveringscondities en nimmer zün hierover klachten binnengekomeu. De geheele affaire komt neer op een theo retische overtreding van de Indische IJkwet. door de.N I. 8. H. M Dit vormt echter geen benadeeling van de afnemers, daar het voor kwam. dat regelmatig teveel aan afnemers is geleverd. Hjj trachtte eigenaar van drukkerij f 10.000 afhandig te maken Heengegaan als hoofdredacteur van ,jfet Huisgezin” De herhaalde betalings-moellükheden die voor de exporteurs met Duitschland ontstaan, heeft nu voor het Westland wel heel büzondere ge volgen. De kooplieden weigeren n.l. om voor Duitschland te koopen en lechta bü uitzonde ring wordt een partütje voor den export naar dat land gekocht. Doch aan de groenten- en fruitveilirtg te Naaldwük b.v., werd Vrijdag niets door de ex porteurs gekocht voor Duitschland. Het begrüpelüke gevolg is dat de geweldige prjjsinzinklng vooral in de druiven, zich nog verder voortzet. Momenteel neemt ook Engeland weinig M tengevolge van de hooge invoerrechten enz. Zoo moeten dus de enorme hoeveelheden drui ven alleen in het binnenland afgezet worden. Ook de vereeniglng van ansjovis-exporteurs te Monnikendam, waarbü zijn aangesloten vrü- wel alle ansjovis-exporteurs in Nederland, heeft zich mat het volgende telegram tot den Minister van Economische Zaken gewend: De vereeniglng van ansjovis-exporteurs pro testeert tegen de nieuwe betallngsovereenkomst met Duitschland. beschouwt de achterstallige vorderingen barer leden op Duitschland ten zeerste bedreigd en wü*t Uwe Excellentie eer biedig en zeer nadrukkelük op de noodlottige gevolgen hiervan zoowel voor houders van ansjovis als voor den anspovla-exporthandel. waardoor de bedrijven met algeheele stillegging en ondergang worden bedreigd. De vereeniglng verzoekt den Minister drin gend deze moeilijkheden te voorkomen door niet mede te werken aan een ratificatie van een Clearingverdrag met Duitschland. anders dan met volledige bescherming en voorrang van de achterstallige vorderingen. De Nederlandsche Vereeniglng van Kaashan delaren heeft het volgende telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken: „Nederlandsche Vereeniglng van Kaashande laren te Gouda, ten zeerste verontrust door ve lerlei mededeellngen omtrent betalingsverkeer Duitschland, welke nog steeds geen zekerheid bieden, dat Nederlandsche crediteuren hun geld voor gedane leveringen binnen afzienbaren tüd zullen ontvangen, verzoekt Uwe Excellentie met den meesten aandrang bevordering van alle maatregelen, waardoor die zekerheid kan worden verkregen of waardoor slachtoffers van gewekt vertrouwen, dat bevoegde instanties alles wel goed met Duitschland zouden hebben geregeld, snel worden tegemoetgekomen, daar anders ve len het voortbestaan onmogelijk wordt gemaakt. Zü verzoekt ook voor onmiddellüke en verdere toekomst snel afdoende maatregelen.” Iedereen herinnert zich de waarmee oie aankomst werd begroet, voelde hier toen al In het begin van de voor bereiding der regelmatige luchtverbinding op Indië. Deze Is dan ook gekomen. Den 25sten September 1930 werd, na een reeks van proef vluchten, de veertlendaagsche dienst op Indlë geopend, die den Isten October 1931 in tegen woordigheid van H. M. de Koningin werd om gezet in een wekelljkschen dienst. De H-NACC had een postzak van bescheiden afmetingen aan boord, die 4 kilo woog; 281 brieven zaten er In, die vervoerd werden tegen een tarief van.... f 10 per 20 gram. Tien jaar zijn vervlogen, 200 retourvluchten naar Batavia zün sindsdien gevlogen. Langs den weg, dien eenmaal het zakje kostbare post volgde, vliegen thans week aan weak 315 K.K. brieven. Wat de Nederlandsche post be treft, beteekent dit, dat één derde van het totale vervoer van briefpost tusschen Neder land en Nederlandsch-Indlë v. v. per vliegtuig geschiedt. »rt 10.00 Gramofoonplaten. 9.15 Gevarieerd xmcert door het omroeporkest oJ.v. Henrt Penale. BRUSSEL. 484 M. 1.06 Frans Clément ringt. 130 Omroeporkest o.l.v. Frans André. 3.35 Gramofoonmuzlek. 8.30 Het omroepor- Keat o.l.v. Frans André. 1030 Gramofoon muzlek. BRUSSEL, 322 M. 13.30 Populair concert o.l.v Karei Walpot. 130 Gramofoonmuzlek. 830 Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 9 30 idem. 1030 Gramotoonplaten op ver zoek. KALUNDBORG. 1261 M. 13.30 Herald An dersen’s dansorkest. 3.30 Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl. 8.30 Het omroeporkest o.l. v. Emll Reeaen. 11.15 Teddy Petersen's dans orkest. BERLIJN', 3tf7 M. Het kleine omroep orkest o.l.v. Willy Steiner. 7.05 sollatencon- cert. 830 Mozartoonoert door het omroepor kest o.l.v. Otto Frickboeffer, 10.40 Opera muziek (gr. pl.). HAMBURG, 332 M. 13.35 Het Jaro Mlcha- lek orkest. 335 Gramofoonmuzlek. 830 Het omroepsymphonleorkest o.l.v. Dr. L. K. Mayer. 11.20 Gevarieerd programma. KEULEN, 456 M. 12.20 Hen harmonieor kest.. 4.20 Het groote omroeporkest oJ.v Dr. 730 VróoliJk 1 Een heldere sterrenhemel koepelde zich over de nauwbewogen golven van het strijdtooneel. Een nachtoefenlng heeft wel een zeer I dere en romantische bekoring. Langzaam valt de avond en spreidt een grijzen sluier over de zeemonsters, die daar ver bulten gaats gereed liggen voor hun doodelüken raid op de kust. De silhouetten der schepen vervagen meer en meer, aan de kim Is het heiig en geen scherp afste kende raas en masten tegen een heldere horison verraden onze komst De stelling Den Helder is geblindeerd. Geen licht is te zienDe mach tige armen van het vuurtoren-licht. een baken een geleide-licht is al. wat we in de nachtelüke verte opmerken. We weten welke gevaren ons te wachten staan: torpedo's van de Z.-booten of de onderzeeërs, mijnen, kustartillerie. Alle lich ten van de roode schepen zün gedoofd, lang zaam sluipen we uit het Zuiden nader. Het signaal „oorlogsalarm" roept alle hens aan dek. de stuks-commandanten melden zich telefo nisch op de gevechtsbrug, waar de artillerie officier met zün instrumenten de zee afzoekt naar het naderend gevaar. We worden gepraald door het vlaggeschlp, welks donker silhouet op een paar honderd meter afstand naast ons voorbü schuift, ook' de ,J*tet Hein” Is In de na- büheld. de zware stemmen van de bevelvoeren de officieren kinken door den nacht.... We stoomen Isngrasm op naar het Noorden, voeling houdend met het vlaggeschlp. Plotseling flitsen aan stuurboord de paarsblauwe stralen van de sterke zoeklichten van onze schepen over het water en hechten zich aan een klein schip, een verkennlngsvaartulg van den vüand! Onze artillerie-commandant staat op z'n hoogen post, de bevelen gaan telefonisch naar de stukken, ons zoeklicht flitst over bet water en tegelük wordt het vüandelük vaartuig onder vuur genomen, de stukken braken vuur en vlam.... de vüand Is vernietigd! Onze eerste overwinning In dit nachtelük „drama”. In de verte stügen vuurpülen op, ten teeken. dat Z.- booten gelanceerd hebben.... De strüd is be gonnen! Onze commandant wil zekerheid over het aantal vüandelüke schepen, dat In zee is en dat nog op de reede ligt of nog in de Heldersche haven schuilt. De motorsleep met den eersten officier zal op verkenning uitgaan. We gaan mee; een sloepverkennlng heeft een romanti sche bekoring, te meer, daar het hier noodig Is buiten het gezicht van de kustzoeklichten te blyven en te ontsnappen aan het vernietigend vuur van de vüandelüke kustbatterijen. Met maximum snelheid schieten we door de golven, ver In het Noorden, vlak onder Den Helder stra len zoo nu en dan de zoeklichten, flitsen aan en uit.... het gevaar wordt dreigender. Wat te doen? We kunnen vlak onder de kust blü- ven om onder de lichten door te „duiken” Voorzichtig sluipen we dichter bü. onze be manning Is een en al actie, meegesleept door het avontuurlüke van deze verkenning. Zouden de zoeklichten onzen kleien notendop vinden of., zouden we ongezien de reede en de haven van Den Helder kunnen bereiken? Steeds Noordelüker gaat het, vlak onder de kust va ren we en een matroos peilt ons thanstien meter”.negen”zeven”klinkt het gedempt. De officier doet de boot wat naar bakboord uitdraaien; op de kunst loopen Is de bedoeling niet, want voor krijgsgevangenschap voelen we niet veel. Plotseling een verblindend lichtvlak op de boot, we bukken diep, halen naar zee uit.... tevergeefs, het licht „kleeft”. Drie schoten uit de zware battervallen, maaai ....misgeschoten” roept onze dappere sloep- bemannlng. We besluiten onmiddellijk door te gaan en ons niet te storen aan zoeklichten of kanonvuur. I nde verte heeft weer een artlUerlegevecht plaats. Voort stuift de sloep, op de reede vinden we geen enkel vüandig schip en brutaalweg varen we de vüandelüke haven binnen. We va ren rond en, geen schildwacht roept ons aan. geen stroobreed wordt den nachtelüken verken ners in den weg gelegd. In de haven liggen de münenleggers, de Z.-booten. Ons doel Is be reikt, de verkenning Is gelukt en welgemoed puffen we naar de Evertsen terug. weinig aan de „saluut-schoten” en sün weg naar het Zuiden.... De stelling Den Helder Is platgeschoten, de oorlog Is.... ten einde. Tegen ses uur in den ochtend komt van den leider het bevel .oefe ning eindigen”. De tamboer blaast .aftrap oorlogsalarm”. We kiezen ligplaats op de reede en een half uurtje later heeft vriend en vüand zün kool opge zocht om nog een uurtje te knappen voor het weer „overal’’ is. Het einde van de marine manoeuvres Is daar. In den ochtend loopen we de Heldersche haven binnen Dit meisje is Woensdag aan de gevolgen van de opgeloopen brandwonden overleden. Zü werd thuis verpleegd en haar toestand liet zich niet zoo ernstig aanzien, totdat de ziekte plotseling verergerde en het meisje niet meer naar de B. K. Ziekenverpleging kon worden overge- bracht. De publieke belangstelling was wederom zeer groot. Reeds te half negen, toen de baar in het kleine rütuig van de woning aan de Boschdrift naar de St. Clemenskerk werd overgebracht, stond een groote menschenmenlgte langs den weg geschaard. Te negen uur begon de gezongen H. Requiem- Mis. De burgemeester van Hilversum, de heer ’ll J. M. J. H. Lambooy, vertegenwoordigde het ge- IJft V JT1 gfiVR I lATTWfiT. meentebestuur. Ook de belde paters van het O Goddelük Woord, de weleerw. heeren Kuüper en van Laar 8.V.D. waren in de kerk aan- wezig. Den eersten October is het tien Jaar geleden, dat de drie pioniers der Indië-route, de heeren Thomassen Thuesslnk van der Hoop, kapi tein van Weerden Poelman en Van den Broeke den luchtweg naar Insullnde gingen verken nen. Na een moeihjke reis met ernstlgen tegen slag te Phllippopel, kwam Fokker H-NACC den 24sten Twee weken geleden werd een bankinstelling te Nümegen voor 12.000 opgelicht door een Dultschen avonturier, die voor zün oplichte rijen gebruik gemaakt had van vervalschte glro biljetten. Hü inde het geld bü een bank In bet hartje van Nümegen op den naam van Ludwig Baumer die de cheques ook onderteekend had. Bü een tweede bonk te Nümegen had hü nog een poging tot oplichting gedaan voor acht duizend gulden. Het geld werd daar opgenomen door B’s. makelaar en moest afgegeven worden In Maastricht. In Limburgs hoofdstad verscheen Ludwig Baulher evenwel niet. Hü had blükbaar schrik gekregen met gevolg dat de achtduizend gul den naar Nümegen werden teruggezonden en aan de opgelichte bank werden teruggegeven toen het bedrog aan het licht kwam. Nauwelijks was de Nümeegsche recherche op de hoogte gebracht van de bankopllchtlng, of oogenbllkkelük werd het spoor van den ver dachten Duitscher gevolgd. Dat leidde naar de grens tusschen Beek en Wyler bü Nümegen. De Duitsche bedrieger was per taxi van Nü megen naar Beek gereden, voor de douane was hü uitgestapt en langs een binnenwegje over Berg en Dal op Wylersch gebied gekomen. Den taxi-chauffeur had hü opdracht gegeven naar Kleef door te rüden hjj zou den wagen tus schen Wyler en Kranenburg wel ontmoeten. Dat gebeurde ook. Hü reed snel door naar Kleef richting station; wel betrad hü de station-vestibule als om de politie op een dwaalspoor te brengen maar ging dadelük weer naar bulten om per auto naar Duisburg te rüden. De Nümeegsche recherche kon tot zoover het spoor van den Duitscher volgen. In Duisburg werd het echter een tasten in het duister voor de Nümeegsche recherche, die veel medewerking mocht ondervinden van de Duitsche politie. Met haar hulp had men wel dra achterhaald dat L. B. een Rünlander was en dat men te doen had met iemand, die al meer van die duistere zaakjes aan de hand had gehad. De inspecteur der Nümeegsche recherche, H. J. F. Heügele, wendde zich tot de politiebureaus in de voornaamste steden van het Rünland om daar de s.g. portrettenkasten, waarin de meest verdachte individuen staan, te mogen naküken. De meest gelükende foto werd klaar gehou den. Met den hoofdgetuige In dit bankdrama reisde inspecteur H. Heügele verschillende RUn- landsche steden af tot hü In Aken belandde, waar het zuiver gelükend portret van J. B. of Ludwig Baumer werd ontdekt. Donderdag ontving de Nümeegsche politie bericht dat J. B. dus Ludwig Baumer was gearresteerd, terwül deze in half dronken toe stand was aangetroffen. Inspecteur H. Heügele reisde met den hoofd getuige In deze oplichting naar Aken. Hier werd J. B een goede dertiger uit Essen hü was 10 Februari 1902 akn de Roer ge- herkend als de bankoplichter van In den Intiemen kring van directie der C. N. Teuling’s Konlnklüke Drukkerijen, directie, re dactie en administratie van „Het Huisgezin”, heeft de heer J. B. Vesters, die In verband met de overplaatsing van ,JDe Vokskrant” naar Utrecht op 1 October eervol ontslag heeft ge vraagd Zaterdagafscheid genomen als hoofd redacteur van „Het Huisgezin”. De heer Vesters is hartelük toegesproken door den heer Mr. Fr. Teullngs en den heer H. Wüf- fels en dankte voor de vriendelüke en waardee- rende wüze, waarop men van hem afscheid heeft willen nemen. De directie van „Het Huisgezin" bood na mens het gezamenlijk personeel een herinne ringsgeschenk aan. „Het Huisgezin” schrijft o. m.: Met ingang van 1 October as. Is op zün ver zoek den heer J. B. Vesters op de meest eer volle wüze ontslag verleend als hoofdredacteur van dit blad. Het zal dan juist vüf-en-veertlg Jaren gele den zün, dat de heer Vesters sün loopbaan als journalist begon; dien ganschen tüd bleef hü onafgebroken aan „Het Huisgezin” verbonden. Dat geeft aan dit gebeuren zün zeer bijzon der karakter, want zulk een trouw is zeldzaam. In die vüf-en-veertig Jaren heeft de beer Vesters zich tot een publicist van den eersten rang ontwikkeld; is hü de gewaardeerde en be proefde leider van „Het Huisgezin” geworden: heeft hü door sün scherpzinnigen en kloeken geest het gemaakt tot een gezaghebbend ka tholiek orgaan. Voor zulk een toegewijden en verdlenstelü- ken arbeid past onzerzüds. op dit oogenbllk van heengaan, een woord van warme hulde en dlepffevoeldsn dank. HUIZEN, 1875 M. 8 00 KRO Morgencon cert. 10.00 Gnunofoonmuzlek 10.30 Mu- zlekulteendlng voor fabrieken. 11.00 Gra mofoonmuzlek. 1130 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquln. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-orksst o.l.v. Mar. v. het Woud. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursu* door mevr. H Cuppens Geurs 4.00 Rustpoos 4.16 Vloolrecltal door Frits Hlnze. 430 Gramofoonmuzlek. Frits Hlnze 5.00 Gramofoonmuzlek. KRO Boys oLyPlet Lustenhouwer. P. Lustenhouwer. 6.4Ö Esperantocuraus d. Volksuniversiteit (TheoL Fac.) foonmuzlek. 7M5 Middenstandskwartïertje. 8.00 Vaz Dlas 8.06 Zie AVRO. 9 20 KRO Revue. 10.15 Vaz Dlas. 10 20 KRO Sym- phonle-orkeet o.l.v. H. Goudoever, 11.20 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 302 M. 8.00 AVRO Gramo- foonmuzlek. 9.00 Ochtendooncert door 't ensemble Rentmeester. 10 00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Ensem ble Rentmeester 11 Kook- en Bakpraatje d. Mevr. R. Lotgerlng-Hlllebrand. 1130 Gra mofoonmuzlek. 12.00 Orkest o.l.v. Deaf Har- togs. 1.45 Zangvoordracht door Rla v d. Sport, alt. A. d. vleugel Pree Focke. 2.30 Po pulaire gramofoonmuzlek. 3.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar, vlooi. 4.00 Rustpoos. 4 15 Gramofoonmuzlek 4.30 Klnderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor klei nere kinderen door mevr Ant. van Dijk. 6 00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 7.00 Causerie door Fred Fry „De komende En- gelsche lessen 7.10 Omroeporkest o.l v. Nico Treep. 7.50 Causerie door mevr. Ida de Leeuw-van Rees „De komende knip- en naaicursussen". 8 00 Vaz Dlas 8.05 Uitzen ding door en onder verantwoordelijkheid van het Nationaal crisiscomité. Rede van Zfjne Exc den minister van Soc. Zaken, prof. Dr. J R. Slotemaker de Bruine 8.15 AVRO Om roeporkest m.m.v. Het Hollandsen Vocaal Kwartet, bestaande uit Jo Vincent, sopraan. Suze Luger, alt. Louis Van Tulder, tenor Willem Ravelll. bas 8.30 rede door Zijne Exc. Jhr. Mr. Ch J. M. Ruvs de Beerenbrouek 8 40 N C R V. Zang door de Chr. Oratorium Ver. Utrecht, o.l.v. A. v. d. Horst. 8.55 Rede door H K.H. Prin ses Juliana. 9 00 Prllsvraag van het natio naal crlslsoomlté wij reizen.... hoe? 930 Gramofoonmuzlek. 9 30 Omroeporkest olv Nico Treep. Cecllla Hansen. viool. 10.30 Uit het Casino te Den Helder. Kovacs Lajos en zün orkest. 11 00 Vaz Dlas. 11.10 Dansmu ziek. 13.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 735 Belgische av. Accordeonspel door Jean Meder. 8.30 Con cert voor twee plano’s door Mr en Mms ThyrlonVanderhaegen. Belgisch concert d. bet omroenorkest o l v Henrl Pens!» m.m.v. Gustave Simon. 9.50 Vervolg Belgisch con-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18