I Dankfeest voor den oogst op den Bückenberg I I I ONS BLAD JO Duitschland en de H. Stoel Het heden nieuws Prachtig legaat De strijd tegen Doumergue 'is: RUKSLEIDER HITLER SPREEKT s DE BAROMETER Japansch schip gezonken? MAN VAN IOENB MM I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS i Petroleumbrand in Hannover Nieuwe arrestaties in Lindbergh-affaire ft- a Vele zorgen, maar geen capitulatie De langgezochte „John ‘gevonden? VERKEERSVLIEGTUIG NEER GESTORT Rutland eischt dat gearresteerden worden vrijgelaten Nederlaag voor Léon Blum De verkoop van den Oosterspoorweg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NORTH MAANDAG 1 OCTOBER 1934 Pe Bij Vc zie JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Poolsch multimillionnair laat zyn vermogen na voor bestrijding van kanker en t. b. c. De gematigde verklaringen der Nazi’s zyn alleen bedoeld om de Saar-katholieken te beïnvloeden STATE In de Nenüto-hal in de Maasstad wordt momenteel een damesbeurs gehouden. Ren kijkje op de stands Demonstraties van de Ryksweer Socialisten en communisten zullen groote betoogingen houden tegen de hervormings plannen I ADVERTENTIEPRIJZEN flossen regel 20c., ingez. med. 40c egel, idem op pag één 55 cp. regel contract sterk verlaagde prijzen jr de kleine annonces Omroepers de rubriek Telefoonnummer 433 2 AltiJV SQEO ll‘ „Na een moeilijk jaar is Duitsch land krachtiger dan tevoren” 171 passagiers zouden zich aan boord bevinden Strikte objectiviteit van het Vaticaan HbOSTEPLINNEN F'Rrijiï NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 633 t. 3 bedingen en ook de ons =x 4 p men. Deze menschen begrijpen nieta van het wonder der Duitsche herrijzenis. TOKIO, 29 Sept. (Reuter). Volgens nog- on bevestigde geruchten is het Japanache stoom schip „Tajan Maroe” bij Dagoesjkn door on bekende oorzaak gezonken. Ernstig ssto-ongelnk b(j TerheUden. Drie Br itsten gewond. Dankfeest voor den oogst In Dnitschland. lUMer houdt een rede op den Bückenberg. Treinbotsing in Engeland; verscheidene doeden en gewonden. Stand op Maandag Vertga sta uur vjb.: 7CLX 1: 7«2 LONDEN, 29 Sept. (Reuter). Een verkeers vliegtuig, dat van Heston naar Parijs onder weg was. is nabU 8horeh (Kent) naar beneden gestort. Do vier Inzittenden werden gedood. katholieken van het Saargebied voor den duur van het plebisciet zouden worden onttrokken aan de jurisdictie der belde bisschoppen van Spiers en Trier, om dan onder een pauseiyken delegaat te worden gesteld. Zoowel de communist Cachln als Léon Blum waren aanwezig. Besloten werd vanaf 13 October in geheel Frankrijk „populaire demonstraties” te houden In hoeverre zy daarin slagen Is op zijn minst twijfelachtig, waar Immers tegenover deze pla tonische verklaringen zoo vele andere verkla ringen en feiten staan, dis maar al te duide lijk in de richting wijsen, welke men wenacht uit te gaan. Indien de Duitsche katholieken dus reden hebben om de Nationaal-Socialistlsche verkla ringen sceptisch te aanhooren, geldt dit nog meer voor de katholieke bevolking in bet Saar gebied, voor wie deze verklaringen wellicht in de eerste plaats bedoeld zijn. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 293 Verhooging van het premietarief bjj de On gevallenwet met tien procent. Het R.K. Werkliedenverbond dringt b(j de Be- geerlng op krachtige maatregelen aan in verband met den nood der tijden. Steeds nieuwe arrestaties In do Undbergh-af- falre. P-i MO I Uit alle deelen van het land zijn delegaties naar Hameln gekomen en te Hameln komen dan ook voortdurend extra-treinen binnen, ter wijl een stroom van auto’s en autobussen het stadje nadert, waar men bijna niet meer door de drukte heen kan komen. De politie, ver sterkt door 5000 leden van den Arbeidsdienst, S A. en 8. 8., heeft voor een stevige afzetting gezorgd. Op t feestterrein op den Bückenberg, waar *n ruime tribune voor de eeregasten was opge steld. waren ox go luidsprekers aangebracht. Adolf Hitler arriveerde tier auto uit Gosslar, waar hij vanmorgen te 10 uur per vliegtuig was aangekomen en waar hem een stormachtige ontvangst ten deel was gevallen. Tusschen een haag van menschen reed hij naar de markt, waar een dichte menschenmenigte en 8. A„ S. S„ Hitler-jeugd en Arbeidsdienst stonden opgesteld. De Rljksmlnisters Hlerl, Goebbels en Rust waren reeds eerder te Gosslar aangeko men, evenals de chef van den staf der S. A. Lutze. In de historische Keizerszaal werd Hitler ontvangen door Rjjksminister Darré, die een korte toespraak hield en den Führer vervolgens aan verschillende boerendelegaties voorstelde. In een bijeenkomst van oud-strjjders Is te Gravenhage de Lombok-expeditie herdacht. Te Amponan zyn kransen gelegd op het Lous- bok-monument en op het graf van wijlen gene raal Van Ham. Heftige incidenten deden zich ter vergade ring voor. De communisten eischten dat groote straatbetooglngen zouden gehouden worden o a. by de hervatting der parlementaire zitting. Léon Blum prefereerde meetings In besloten zalen hoofdzakelyk In socialistische steden, on der de bescherming der gemeentelyke politie.. De communisten bestreden dit voorstel en dreigden de vergadering te verlaten, indien hun standpunt niet werd aanvaard Léon Blum streek tenslotte de vlag. Vanaf 13 October zullen dus groote revolu- tlonnaire betoogingen worden gehouden, welke thans reeds worden voorbereid. Inderdaad vergist men zich wel niet, wan neer men een der voornaamste drijfveeren van de matiging der Nationaal-Socialistlsche lei ders zoekt in de Duitsche bezorgdheid omtrent de houding van vele Saar-katholieken by het aanstaande plebisciet. Overigens valt op te merken, dat de nieuwe Natlonaal-Socialistische pogingen tot effening fan hun verhouding tot de katholieke bevol king tot nu toe niet veel meer omvatten dan meer of minder waardevolle verklarin- Inderdaad is er nimmer sprake van geweest, dat een der genoemde bisschoppen op het ge weten van de katholieken In de Saar eenlgen ongeoorloofden polltleken druk zou hebben uit geoefend. In de huidige situatie van het vraagstuk van het Saar-pleblsciet biyft het aan het indlvl- dueele Inzicht en geweten der katholieken over gelaten hun keus te bepalen. Het Vaticaan bewaart naar belde zyden een strikte objectiviteit. Vervolgens sloegen de duizenden •aanwezigen met bizondere belangstelling de demonstraties gade, welke eenige afdeelingen van de Ryks- weer ten beste gaven. In het bizonder trad daar- by artillerie en cavalerie op. Zondagmiddag heeft de Rijksleider voor den Belangryke vooruitgang by den luchtdienst AmsterdamBatavia v.v. gedurende een tijd vak van tien jaren. De heer J. B. Vesten eervol ontslagen als hoofdredacteur van „Het Huisgezin”, ia ver band met de overplaatsing van de .Volks krant” naar Utrecht. Dan Is het woord aan Hitler. De droom van een dergelijke demonstratie van Duit- schen gemeenschap*- en levenswil ken slechts in het nieuwe RUk werkelijkheid worden. Misschien zal morgen weer een Parljsch dagblad schrijven hoeveel millioe- nen het de Duitsche regeering gekost heeft, lederen deelnemer afzonderiyk een bedrag te geven om hier naar den Bückenberg te ko- De brand te Hilversumbe wijsen gevonden, dat de vergunning tot het vertonnen van de film verleend was. CELLE. 29 Sept. In een boortoren op het petroleumgebied te Nienhagen is vanmorgen tegen zeven uur door het ontsnappen van een groote hoeveelheid gas en petroleum brand uit gebroken. In den toren bevonden zich zestien arbeiders. Twaalf hunner konden uit het bran dende gevaarte springen, waarby één ernstig gewond werd. Vier arbeiders worden echter ver mist. Het vuur is voorloopig niet te blusschen, daar ook de schulmblusschers gefaald hebben. De toren is omgevallen. De brandweer beperkt zich tot het graven van greppels en het op werpen van zandwallen om de andere boor torens te beschermen. Nader wordt gemeld, dat oy den brand vyf arbeiders vermist worden. Tien arbeiders wer den meer of minder ernstig gewond in het zie kenhuis te Celle opgenomen. Van <ie vermisten vreest men. dat zy. bedwelmd door het gas een snellen dood in den vuurgloed hebben ge vonden. Het stoomschip, dat slg£hts een zwakken radlo-zender aan boord had. zond 8 08.-seinen uit, die werden opgevangen door een Japan- schen torpedo-jager en een mynenlegger Deze belde oorlogsschepen zyn te hulp gesneld. Volgens eveneens onbevestigde berichten be vonden zich op het schip 171 passagiers, o.w. 120 Mandsjoerysche arbeiders, die zouden wor den aangesteld by den aanleg van een nieuwen weg by Dagoesjan. zyn prachtige collectie schilderden. kunst voorwerpen en boeken heeft hy nagelaten aan het Nationale Museum en de. Nationale Biblio theek. De President der Poolsche Republiek, die reeds eenlgen tyd geleden van den Inhoud van het testament op dé hoogte was, had Potock; bewil ligd met het Grootlint van de Orde van Polonia Restitute. De staatssecretaris Siedleckl had den Graaf kort voor diens overlyden de aan dere onderscheiding verbonden eereteekenen over handigd. Dan stygt Hitler met zyn gevolg in auto's om den 100 K.M. langen weg naar den Bücken berg af te leggen. BUna de geheele weg is ver sierd en van eerepoorten voorzien. Overal lat gs den weg staan organisaties, boeren met land bouwwerktuigen en jagers In groen uniform c P- gesteld. Vooral te Hildesheim, waar de klokken beginnen te luiden als de auto van den leider het stadje nadert, staat een dichte haag van menschen langs den weg, evenals te Elze er te Hameln zelf, waar de stoet met vertraging tegen 3 uur aankomt. De auto’s ryden tot aan den voet van den Bückenberg. Inmiddels waren de tallooze vaandeldragers met hun vlaggen t feestterrein opgertiarcheerd, evenals de boerendelegaties uit - verschillen Je deelen van het Ryk in hun kleurige kleder drachten. Onder daverend gejuich van de veiza- melde tienduizenden wordt Hitler by zyn ver schijnen op het feestterrein ontvangen. Het feest wordt dan offeieel geopend met een rede van den Rykspropagandamlnister Dr. Goebbels, die herinnerde aan het 1 Mei-feest op het Tempelhofer Feld te Beriyn, toen twee mllüoen werkers uit'de stad byeen waren, ter wijl thans, "bp 30 September, 700.000 Duitsche boeren uit het geheele Ryk verzameld zyn op den Bückenberg, die den leider danken voor al wat hy voor hen en voor het geheele Duitsche folk heeft gedaan. Hitler heeft het Duitsche ▼olk weer zyn dageiyksch brood hergeven. NEW YORK, 29 Sept. (VB.). In verband met het onderzoek tegen Hauptmann hebben nieuwe Arrestaties plaats gehad. Zoo sou ook een vrouw door de politie naar New York gebracht zyn. Van meer gewicht lykt echter de arrestatie v»n een man en een vrouw uit Chicago. De politie Is van meening, dat men by den man te doen heeft met een zekeren langgezocnten «John”, die betrokken zou zyn geweest by net ta ontvangst nemen van het losgeld. De ge arresteerde verklaart echter James Bowman te heeten. Hy heeft toegegeven, dat hy een tucht huisstraf van eenige jaren heeft ondergaan. I I 'tt Boerenstand Walther Darré, een redevoering gehouden, waarin hy o. m. verklaarde: Terwyi eenige jaren geleden de afhankelijkheid van het Duitsche volk van het buitenland zoo groot was, dat byv. in 1928 voor byna 5 milliard Ryksmark aan levensmiddelen moest worden ingevoerd, is de zaak thans zoo dat de voedsel voorziening van het Duitsche volk voor wat de belangrykste producten betreft op den Duit- schen bodem kan worden gegarandeerd. Thans is nog een Invoer van 1 milliard Ryksmark noo- dlg. Wy schakelen de beurs als regulator van den prijs uit, aangezien wy het onnoodig ach ten te speculeeren In goederen, welke noodlg zyn voor de voedselvoorziening van het volk. De Duitsche boerenstand heeft voorts de oude te genstelling tusschen stad en land overwonnen. Ten slotte besprak Darré de moeliykheden, welke de boerenstand te overwinnen heeft ge had om eenige duizenden boerenarbeiders te werk te kunnen stellen. Fransche socialisten en commanixten organi- seeren groote betoogingen tegen Doumergwe’e hervormingsplannen. Japansch stoomschip met 171 pa magiër» aari boord geaonkenT REVAL, 29 Sept. (Reuter). Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de regeering van 8ovjet- Rusland als voorwaarde voor den verkoop van den Oosterspoorweg den elsch gesteld, dat de in Charbln en andere plaatsen in Mandsjoe- kwo gearresteerde Sovjet-Rinsische onderda nen worden vrygelaten. Volgens een nader bericht uit Charbln heeft de Sovjet-Russlsche regeering den chef van den Oost-Ohlneeschen spoorweg. Ingenieur Rudl, geweien op de mogeiykheld. dat de eigendom van den spoorweg wordt overgedra- gen. Door de omstandigheden, dat men voor de tomaten geen toonenden prijs kc zien de tuinders zich genoodzaakt het „teveel” aan tomaten op de mestvaalt te werpen. Wat Moecber schenhanden tezamen hebben gewrocht voor het onderhoud der menschen, is nu een consum ’eartiiï ongedierte.... Zoo vergaat de glorie der tomaten te Zwijndrecht Onze tegenstanders, aldus vervolgde Hitler, hoopten nog steeds op een Ineenstorting van ons bewind Doch hierop verklaar ik nadruk kelijk, dat wy door onze moeliykheden nooit bedwongen sullen worden, in het ergste geval zullen wy er nog onafhankeiyker door worden. Onze tegenstanders schreven, dat de 8. A. revolutie zou maken. Slechts eenige krankzin nige misdadigers syn toen gevallen en de par ty was sterker dan ooit. Na den dood van den gryzen Rykspresldent werd de toestand door ons binnen 20 minuten geregeld. Ten slotte verklaarde Hitler, dat de redding van den boerenstand, welke noodlg is als ba sis voor het land, een van de voornaamste en meest urgente problemen is. Een land van professoren, ambtenaren en ge leerden alleen kan niet bestaan. De hoogmoed van enkele standen en klassen zal dan ook moeten worden uitgeroeid. Zoolang* het indivi dualisme van het intellect het Duitsche leven vergiftigt, kan geen garantie worden gegeven voor het bestaan van den boer en den arbei der. Nadat Hitler den arbeidsdienst had gepre zen, besloot hy met de woorden, dat de regee ring In het Duitsche volk wil zaaien en met de hulp van God ook eenmaal wil oogsten. God heeft nog nimmer hen, die op Zyn steun ver trouwden, verlaten. deze gen. Enkele Italiaanache bladen hebben bericht, dat van Duitsche syde dezer dagen een by- zondere afgezant naar het Vaticaan sou syn gegaan om bepaalde voorstellen voor de rege ling der aanhangige vraagstukken te doen. In bevoegde Vatlcaansche kringen wordt dit bericht tegengesproken en verklaart men, dat onderhandelingen In zooverre daar sprake van kan zyn nog steeds gevoerd worden tus schen de Duitsche regeering en het Duitsche episcopaat, terwyi het Vaticaan daarby voor loopig niet direct is betrokken. Van Fransche zyde ts in de laatste dagen de mogelijkheid geopperd, dat de clerus en de PARIJS. 29 Sept. (Per tel.) De afgevaar digden van de socialistische en communis tische partyen hebben een gemeenschap- peiyke vergadering gehouden, teneince te beraadslagen over de te voeren actie in verband met de hervormingsplannen van president Doumergue. >rt vrijwel stop staat, r Natuur en men- geworden voor Onze Romelnsche correspondent seint d.d. 29 Sept.: Verschillende verklaringen, van Duitsche zyde In den laatsten tijd gedaan zoo- als de ongewoon gematigde uitlating van Baldur von Scturach, de officielee tegen spraak van de aan bisschop Müller toege schreven beweringen aangaande een Rom- freie Duitsche kerk en de biykbaar noodlg geachte mededeeling van het Duitsche nieuwsbureau, dat Hitler niet beoogt een nieuwen Duitschen godsdienst te stichten zijn er biykbaar op gericht de ongerust heid der Duitsche katholieken te kalmee- ren. HAMELN, 30 Sept. Heden is op de Bückenberg bij Hameln het Oogetdankfeest gevierd, een van de grootach opgezette feesten, die de nationaal-socialistiiche staat heeft ingesteld, in dit geval voor den landbouw, doch waaraan tevens door alle andere bevolkingsgroepen moet worden deelgenomen ten tee- ken van de saamhoorigheid van het geheele Duitsche volk, dat den ouden band met de boeren heeft teruggevonden. Volgens de offi- cieele opgaven zouden dan ook meer dan twintig millioen Duitschera vandaag 't kleurige feestboeketje dragen, dat ter gelegenheid van het Oogetdankfeest wordt verkocht Moordaanslag te Eindhoven. De mlssiewedstrtjd te Hoorn: Utrecht wint van Haarlem met ^2— O O WARSCHAU, 29 Sept V.D.) Gisteren is een der ryiute mannen van Polen, Graaf Jacob Potocki, overleden, zyn geheele fortuin, be staande uit ongeveer 100 millioen zloty. 60.000 HA. grondbezit, verschillende kasteelen m Polen en particuliere woningen te Biarritz, Cannes, Juan-les-Pins en Parys heeft hy na gelaten met de bestemming, dat het gebruikt moet worden voor den stryd tegen kanker en tuberculose. In bevoegde Vatlcaansche kringen wordt ech ter verklaard, dat vgp een dergelyke voor ziening geen sprake Is en dat er ook geener- lei aanleiding bestaat om tot een maatregel van zoo ingrypenden aard op dat oogenblik over te gaan. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T»l«foon Administratie 433, Redactie ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Noor buiten Alkmaar 12.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem Het bezit van de Jezuïeten In Spanje wordt voer meer dan jle helft terug gegeven. Aan de grens van het Saargebied zouden duizen den Fransche soldaten zyn geconcentreerd. Verkeersvliegtuig In Kent neergeotort. Vier in zittenden gedood. Petroteumbrand te Nionhagen V|jf arbeiden vermist. I De erfenis, die de nationaal-socialisten op 30 Januari van het vorige jaar In handen kregen, maakte onmiddeliyk handelen noodzakeiyk. Vyf- tlen jaar wanbeheer hadden de steden finan cieel geruïneerd, de dorpen stonden voor een catastrophe, bedreven en fabrieken moesten ge sloten worden, de boerenstand verkeerde In ontbinding en een derde van alle werkenden was gedoemd te stempelen. De politieke tegen standers wisten geen uitkomst meer. De moel- lykheden waren zoo groot, dat de tegenstanders verwachtten, dat de nationaal-socialisten zich geen week zouden kunnen handhaven of hoog stens drie maanden zouden kunnen regeeren. Mlllioenen wanhoopten en werden onverschil lig. Tegen deze onverschilligheid heeft het na- tionaal-soclalisme den stryd aangebonden. Het heeft geloof gewekt In de toekomst en het suc ces is gekomen. Een byeenkomst als deze is het beste bewys, dat de onverschilligheid overwon nen is. Nóg zyn er vele zorgen, maar deze be- teekenen geen capitulatie. Men is een zwaren winter doorgekomen, dank zy de offervaardig heid van het verarmde Duitschland. dat uit vrUen wil 350 millioen mark by elkaar bracht, In de afgeloopen 12 maanden is de stryd voortgezet tegen den economischen nood, zonder rekening te houden met minder be vredigende resultaten of zelfs mislukkingen. In nog geen 1H jaar is de werkloosheid met ruim twee derden gedaald. De werkloozen zyn sneller weer te werkgesteld dan zy, die voor ons geregeerd hebben hen uit de be dreven konden verjagen. En al is de le vensstandaard van vele Dultschers verre van voldoende, dit kan ons niet In de war brengen. Tenslotte zullen ook hier de taaie wil en de harde schedel tot succes leiden. Duitschland en het Duitsche volk willen niets anders dan den vrede, zy zullen ech ter nooit hun rechten prijsgeven Vele moei lijkheden had men te overwinnen sedert het besluit werd genomen, uit den Volken bond te treden, maar Duitschland is in de afgeloopen 12 maanden niet zwakker, maar sterker geworden. t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1